Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 10-01-16, 00:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή Eρευνα-σοκ(αλλη μια) για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα

Ρε παιδιά 8-10 watt αυτο ειναι ηλεκτρονικό φουγάρο οχι τςιγάρο καταρχήν πως αντέχεται ; εγω εχω το a7 alterego και του έβαλα μια αντίσταση 0.5ohm και πηγα να πνίγω με 3.8 watt νομιζω ειναι επισης η έρευνες δεν λενε οτι ειναι βλαβερό πανω απο τα 4.3 watt ;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-01-16, 00:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη Watt όχι Volt
μου γραφει 10w 1,59Ω & 3,98V
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-01-16, 00:31
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Ας γραψω κι εγω 2-3 πραγματακια για το θεμα μετα απο 4 χρονια ενασχολησης.
Προτιμηστε 1 απο τα συγχρονα boxακια που κυκλοφορουν στην αγορα,kanger,cloupor,joyteck,eleaf κλπ (ολα αυτα κινεζικα ειναι,εξω πωλουνται στο 50% τουλαχιστον της τιμης απο οτι εδω)
Η λειτουργια σε watt η volt εχει να κανει με την αντισταση (Ωμ)
Βρειτε την ποσοτητα της νικοτινης που σας καλυπτει,το ειδος της βασης (αναλογια PG-VG) και αρχιστε να ψαχνεστε για DIY υγρα,αργα η γρηγορα εκει θα πατε λογω κοστους
Για ατμο αρχιστε με ανταλλακτικες αντιστασεις και βλεπουμε (οσοι συνεχισουν θα πανε σε επισκευασιμους )
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-01-16, 00:45
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Κοιταγα και εγω κατι σε eleaf ειτε 20αρι ειτε 40αρι αλλα με χαλασε το γεγονος οτι εχει ενσωματωμενη μπαταρια και το πετας ολο οταν αυτη πεθανει. Πηρα αυτο της Kanger γιατι οταν σε 2 3 χ μηνες χαλασουν οι μπαταριες μου θα δωσω παλι 19 20 ευρω και οχι εκ νεου 40 - 50.

Γιαννη με 0.5 αντισταση και 3.4 - 4 βολτ δεν παιζεις καπου στα 25 30 βαττ? Δεν ξερω πως δουλευει το μηχανακι που εχεις βεβαια.


Υγρα ( βασεις γευση ) λεω να παρω ατμος. Εχει κανεις εμπειρια? Γενικα δεν εχω διαβασει καπου καποια κακη κριτικη.

Peritzan, γιατι λες οτι οσοι συνεχισουν θα πανε σε επισκευασιμους? Το βλεπω συχνα γραμμενο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο. Κοστος? Αποδοση ?

----

Edit : Βασιλη οκ μια χαρα ειναι ο φορτιστης συγκριτικα με τον nitecore ι2 (τον οποιο βγαζει καλυτερο απο τον ι4). Ευχαριστω για το link
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-01-16, 00:52
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Λόγω capital control παιρνω βασεις Atmos, πριν έπαιρνα inawera από Πολωνία
ηθελα να δοκιμασω και κάποιες απο Δανια που έχουν με νικοτινη 72mg αλλα με προλαβαν τα capital control
Και με Atmos αλλα και με Inawera μια χαρα
Παιρνω 36αρες VG και γλυκρίνη και τις κάνω 18αρες για εμενα και 12αρες για τη συζηγο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-01-16, 00:55
peritzan Ο χρήστης peritzan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2006
Περιοχή: Νικαια
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Υγρα ( βασεις γευση ) λεω να παρω ατμος. Εχει κανεις εμπειρια? Γενικα δεν εχω διαβασει καπου καποια κακη κριτικη.
Δεν εχω ακουσει τπτ κακο (γευση ειναι υποκειμενικη,δεν μπορω να εκφερω γνωμη,π.χ εγω δεν μπορω να κανω καθολου φρουτωδη)

Peritzan, γιατι λες οτι οσοι συνεχισουν θα πανε σε επισκευασιμους? Το βλεπω συχνα γραμμενο αλλα δεν μπορω να καταλαβω τον λογο. Κοστος? Αποδοση?
Και τα 2
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-01-16, 01:08
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μιχάλη δεν ξερω τι watt εχει μιας κι ειμαι καινούργιος στο άθλημα, πηρα ενα καινούργιο σχετικά ,οχι mod αλλα επειδή αγόρασα στον αδερφό το eleaf 40watt και τα συγκρίνουμε κανουμε τα ιδια ντουμάνια ειναι πολυ δυνατό και με αντίσταση 0.5 δεν μπορω καν να παρω τζούρα. Το πηρα επειδή μου άρεσε το design ειναι πολυ μικρο ,παντως μολις αρχίσει να χαλάει θα παω σε mod κι εγώ.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-01-16, 01:18
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

τα τελευταια 2 χρονια χρησιμοποιω μεταβλητης τασης τσιγαρο
που δεχεται 1 μπαταρια 18650 (τις οποιες εχω βγαλει απο μπαταριες λαπτοπ, ανακυκλωση καντο και εσυ) και ειμαι πολυ ευχαριστημενος για το γουστο μου.
Το τσιγαρο αγορασμενο απο fasttech με 10 δολαρια και ατμοποιητης 1,8 ωμ απο myvape (ιδιος νομπακο).
4 χρονια ατσιγαρος με πολλες δοκιμες τον πρωτο χρονο, μετα ρουτινα.

Βασεις και γευσεις χρησιμοποιω απο την αρχη Atmoslab.
Συνταγη απλη πλεον 100ml PG18 100ml Balance 0 και 10ml γευση (200ml 18¤)
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-01-16, 12:05
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

βαλτε τα φωτια ρεεε!!!
Εγω τωρα με επισκευασιμο , παω και 20+ watt ... δεν βλεπω την μυτη μου απ το ντουμανι

Μιχαλη , μια χαρα το πηρες το μποξακι , εγω παντως ειμαι ευχαριστημενος.
η μπαταρια που πηρες , επισης απ τις καλυτερες..

Υγρα ατμος παιρνω κι εγω , balanced 50-50.


καλα ατμισματα!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-01-16, 15:31
Το avatar του χρήστη Michali[s]
Michali[s] Ο χρήστης Michali[s] δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2013
Περιοχή: Athina - Glyfada
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

johnpecn, και εγω καινουριος ειμαι μη νομιζεις, 4η μερα χωρις τσιγαρο. Λογικα αφου βαζεις 0.5 αντισταση και αν η ταση σου ειναι στα 3.7, το καις στα 27 watt. Δες εδω, εγω ετσι ενιωσα λιγο τι παιζει με αντιστασεις τασεις κτλ.

Και γω για 50 50 με βλεπω tsala. Γευση καπνικη δεν ξερω αν θα βρω καμμια στα γουστα μου. Ποιον ατμο πηρες? Ναι και εμενα το μοντ με βολεψε πολυ. Κανενα παραπονο για την ωρα.

Puntomad θυμασαι ποιες ειναι οι μπαταριες που εβγαλες απο το λαπτοπ?
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 10-01-16, 18:49
puntomad Ο χρήστης puntomad δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2011
Περιοχή: Γαλάτσι
Μηνύματα: 230
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Michali[s] Εμφάνιση μηνυμάτων
Puntomad θυμασαι ποιες ειναι οι μπαταριες που εβγαλες απο το λαπτοπ?
Αυτες
http://akkumer.ru/uploadedFiles/esho...8650-26C_1.jpg

απο ΗΡ λαπιτοπ, καθε μπαταρια εχει μεσα 6 κομματια, συνηθως 1-2 ειναι χαλασμενες, απο την τελευταια εσωσα 3 και εχω βγαλει πανω απο 3μηνες με τις 2 με καθημερινη χρηση.
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 05-02-16, 02:15
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Απο αυριο μπαινω και εγω στο club να δω τι θα καταφερω
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 05-02-16, 09:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αυριο μπαινω και εγω στο club να δω τι θα καταφερω
Καλή αρχή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 05-02-16, 13:43
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

καλη αρχη Χρηστο! ολα καλα θα πανε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 05-02-16, 14:24
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια πήρα πριν καμια 10αρια μέρες της Eleaf μια μπαταρια , την TC40W, εχω ευχαριστηθεί άτμισμα , την εχω στα 10w και το ντουμανιάζω, και στο γραφειο την εχω στο USB και με κραταει ολη την ημέρα, μιλαμε πολυ καλο ντουμάνι
Kαλησπέρες σε όλους!
-Τάκη και εγώ έχω παραγγείλει αυτή την μπαταρία με τον ατμοποιητή τους gs air απο fastech που είναι και super τιμη και γενικα έχω μείνει πολυ ικανοποιημένος απο αυτους.
Και εσυ αυτον τον ατμοποιητή έχεις? Αντιστάσεις? 1,5? 1,2?
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 05-02-16, 15:18
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρες σε όλους!
-Τάκη και εγώ έχω παραγγείλει αυτή την μπαταρία με τον ατμοποιητή τους gs air απο fastech που είναι και super τιμη και γενικα έχω μείνει πολυ ικανοποιημένος απο αυτους.
Και εσυ αυτον τον ατμοποιητή έχεις? Αντιστάσεις? 1,5? 1,2?
Αντίσταση 1,5
Κρατησα το παλιο κονο
http://www.mpixlimpidi.net/index.php...product_id=491
και βάζω αυτους τους ατμοποιητές
http://www.mpixlimpidi.net/index.php...product_id=679
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 05-02-16, 15:50
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Εγω πρώτα είχα kangertech ατμοποιητες και μετα πήρα της aspire
γιατι μου αρεσε πιο πολυ σε σκασιμο (bvc αντιστάσεις).
Τα χρησιμοποιω με το mpv της Inokkin καιρό τώρα.
http://www.vaporsolutions.gr/bdc-bot...ess-steel.html

Αλλα δοκίμασα τον gs air με 1.5 ohm και ειναι 2 σε 1 γευση και ντουμάνι.
Για αυτο και μπήκα στην διαδικασια να το παραγγειλω σετακι. (απο έξω εννοειτε 39$)
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 05-02-16, 16:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από more2 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω πρώτα είχα kangertech ατμοποιητες και μετα πήρα της aspire
γιατι μου αρεσε πιο πολυ σε σκασιμο (bvc αντιστάσεις).
Τα χρησιμοποιω με το mpv της Inokkin καιρό τώρα.
http://www.vaporsolutions.gr/bdc-bot...ess-steel.html

Αλλα δοκίμασα τον gs air με 1.5 ohm και ειναι 2 σε 1 γευση και ντουμάνι.
Για αυτο και μπήκα στην διαδικασια να το παραγγειλω σετακι. (απο έξω εννοειτε 39$)
Αυτο http://www.vaporsolutions.gr/bdc-bot...ess-steel.html το έχει η γυναίκα μου, της έχει πέσει κανα 2 φορες κάτω και χάνει το ρημάδι, μάλλον ξεκόλλησε το τζαμακι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 05-02-16, 17:03
Το avatar του χρήστη more2
more2 Ο χρήστης more2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-11-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 267
Προεπιλογή

Εμένα είχε η κοπέλα μου το ίδιο με το δικό σου και έπαθε ακριβώς την ίδια ζημιά! ααχαχαχ ριμαδοaspire!
__________________
Think,Draw and Print!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 05-02-16, 20:46
Το avatar του χρήστη giorgosg
giorgosg Ο χρήστης giorgosg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2013
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Τα φωτα σας λιγο.Για να φταξω diy υγρα θα χρειαστω αν καταλαβα καλα
να παρω το αρωμα-γευση της αρεσκεια μου π.χ.
http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...os-lab-aromata
και μια βαση με οσα mg νικοτινης θελω σαν αυτη http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...seis-nikotinhs
Απο εδω με ποιο κρητιριο να διαλεξω?Το Balanced (50% PG/50% VG)
σημαινει Γλυκερίνη 50% - Προπυλενογλυκόλη 50% ???Ειναι καλο αυτο
ή 100% καλυτερα?ή την φυτικη καλυτερα?Γιατι το ενα μπουκαλι κανει 2
ευρω και το αλλο 12 ευρω?Αυτα τα λιγα
__________________
Ουδείς ασφαλέστερος εχθρός του ευεργετηθέντος αχαρίστου....


Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 05-02-16, 23:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φωτα σας λιγο.Για να φταξω diy υγρα θα χρειαστω αν καταλαβα καλα
να παρω το αρωμα-γευση της αρεσκεια μου π.χ.
http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...os-lab-aromata
και μια βαση με οσα mg νικοτινης θελω σαν αυτη http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...seis-nikotinhs
Απο εδω με ποιο κρητιριο να διαλεξω?Το Balanced (50% PG/50% VG)
σημαινει Γλυκερίνη 50% - Προπυλενογλυκόλη 50% ???Ειναι καλο αυτο
ή 100% καλυτερα?ή την φυτικη καλυτερα?Γιατι το ενα μπουκαλι κανει 2
ευρω και το αλλο 12 ευρω?Αυτα τα λιγα
Εσενα δεν σου λέμε βρε, να πας αλλου να μάθεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 06-02-16, 03:21
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Ακριβως οπως τα πες μονο που...
Την νικοτινη την φτιαχνεις , το ενα μπουκαλι εχει 20mg νικοτινη , γι αυτο εχει και 12 ευρω και το αλλο ειναι με μηδενικη νικοτινη (2 ευρω).
Αναλογως τι νικοτινη θελεις να φτιαξεις, ριχνεις τις αναλογες ποσοτητες.
Εγω παιρνω το balanced ,προτιμω 50-50 ... Γουστα ειναι αυτα.
Απο αρωματα εχω δοκιμασει 3-4 καπνικα της ατμος .. Δεν με ενθουσιασαν... Αλλα και παλι γουστα ειναι..
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 06-02-16, 04:12
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Δεν τίθεται καν συζήτηση για το αν το ηλεκτρονικό είναι πιο ασφαλές από το συμβατικό.

Εφ'όσον δεν υπάρχει καύση χιλιάδες ουσίες που απελευθερώνονται στην διαδικασία της , στο ηλεκτρονικό δεν υπάρχουν!

Το μόνο που πρέπει να περιορίσουμε είναι η νικοτίνη , η οποία είτε με ηλεκτρονικό, είτε με συμβατικό έχει τις ίδιες επιπτώσεις.
Αρτηριακή σκλήρυνση μακροπρόθεσμα που συνεπάγεται με εμφράγματα στους άνδρες κυρίως.

Το λέω και για εμένα που κάνω 16αρια.

Τώρα που θα δείτε μεγάλες εταιρίες καπνοβιομηχανίας να βγάζουν τα δικά τους υγρά μην απορήσετε πως έγινε αυτό. Απέτυχε η όλη προπαγάνδα κατά του ηλεκτρονικού και στην Αμερική πέρασε 1ο στο νέο κοινό.
Μία χώρα πολύ κοντά μας η Τουρκιά το απαγορεύει ρητά και την πώληση και την χρήση και ο λόγος είναι ο ναργιλές. Απλά θα τους κλείσει τα μαγαζιά.

Είναι ΟΛΑ θέμα συμφερόντων.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 06-02-16, 09:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lightt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μόνο που πρέπει να περιορίσουμε είναι η νικοτίνη , η οποία είτε με ηλεκτρονικό, είτε με συμβατικό έχει τις ίδιες επιπτώσεις.
Αρτηριακή σκλήρυνση μακροπρόθεσμα που συνεπάγεται με εμφράγματα στους άνδρες κυρίως.
Αυτό δεν το έχω ακούσει ή διαβάσει, δεν είμαι γιατρός, αλλά έχω την εντύπωση πως αυτά τα προβλήματα τα δημιουργεί η πίσσα και όχι η νικοτίνη. Ξέρω πως η νικοτίνη είναι δηλητήριο σε μεγάλο δόσεις και είναι και ένα ήπιο ναρκωτικό και ότι σε 24-48 ώρες ο οργανισμός την έχε αποβάλει. Αυτό δεν σημαίνει βέβαια πως πρέπει να τη τσακίζουμε τη χρήση της, αλλά γενικά δεν έχω διαβάσει για άλλου είδους προβλήματα εκτός από τον εθισμό.
-------------------------
Τώρα θα σας κάνω και λίγο μαύρη τη καρδιά αλλά καλύτερα να ξέρουμε τι γίνεται. Μίλαγα με τον αδελφό μου , είναι βιολόγος-ερευνητής σε φαρμακευτική εταιρία σπάνιων παθήσεων στην Ολλανδία. Διάβασε μια μελέτη πως πιθανών να δημιουργήσει πρόβλημα το ΗΤ αλλά όχι λόγω της νικοτίνης ή της γλυκερίνης ή της προπυλογλυκόλης, αλλά λόγω των αρωμάτων, διάβασε πως από το ΗΤ μπορεί να προκληθεί η ασθένεια του «Ποπ-Κορν», μη τρομάζετε, δεν γίνεται ο πνεύμονας μας σαν ποπ-κορν. Αυτή η ασθένεια παρατηρήθηκε σε εργαζόμενους εργοστασίου ποπ-κορν, από τα τεχνητά αρώματα που έβαζαν στη παρασκευή ποπ-κορν παρατηρήθηκε ένας ερεθισμός στα κύτταρα των πνευμόνων (τι τρώμε ε), και μου εξήγησε χοντρικά χωρίς καμιά τρελή ανάλυση πως ο συνεχής ερεθισμός αναγκάζει τον οργανισμό να παράγει νέα κύτταρα και τα τότε μπορεί να γίνει το λάθος και να δημιουργηθεί καρκίνος, βέβαια μου εξήγησε πως ο καρκίνος δεν δημιουργείται τόσο εύκολα, υπάρχουν και άλλοι παράγοντες, αλλά πως πληθαίνουν οι πιθανότητες να υπάρξει όταν έχουμε ερεθισμό. Κάτι παρόμοιο μπορεί να παρατηρηθεί σε χρήστες ΗΤ λόγω των αρωμάτων, αυτά είναι τα πιο επικίνδυνα και πολλές φορές είναι αμφιβόλου ποιότητας, και για αυτό μου είπε να τα μειώσω ή αν μπορώ να μη βάζω καθόλου. Ακόμα βέβαια είναι πολύ νωρίς για ασφαλή συμπεράσματα γιατί οι περισσότεροι χρήστες ΗΤ είναι πρώην καπνιστές και δεν μπορεί εύκολα να βρεθεί αν φταίει το ΗΤ ή το κάπνισμα για κάποια προβλήματα. Μου είπε να μη ξεχνάω πως μεταπολεμικά και τη δεκαετία του 50 οι καπνοβιομηχανίες προσπαθούσαν να πείσουν τους γιατρούς να προτείνουν το κάπνισμα γιατί κάνε καλό στην υγεία.
Συμπέρασμα, σίγουρα είναι καλύτερο το ΗΤ από το κάπνισμα αλλά ας μην επαναπαυόμαστε , να έχουμε και λίγο το νου μας
-------------------------
Πάμε στο επόμενο τώρα, γλυκερίνη και προπυλογλυκόλη.
Η προπυλογλυκόλη είναι πιο τεχνητή από τη γλυκερίνη και υπάρχει ένα ανώτατο όριο που πρέπει να δεχθεί ένας οργανισμός ανάλογα με το βάρος σώματος, βέβαια ισοδυναμεί με κάποια κιλά ανά ημέρα, επομένως δεν τίθεται θέμα, και για να ξέρετε όλοι μας έχουμε πιει ίσως και κιλά προπυλογλυκόλης, ακόμα και τα παιδιά μας. Όλα τα φάρμακα σε σιρόπια έχουν προπυλογλυκόλη, χρησιμοποιείται κατά κόρον στη φαρμακοβιομηχανία σαν διαλύτης .
Γλυκερίνη υπάρχει 3 ειδών , φυτική από φυτικά έλαια, ζωική από ζωικά λίπη και πετροχημική από πετρέλαιο. Η φυτική είναι η πιο ακριβή και η πιο ασφαλής για ανθρώπινη χρήση , η ζωική λιγότερο και η πετροχημική ακόμα φθηνότερη αλλά απαγορεύεται για ανθρώπινη κατανάλωση, είναι δηλητήριο. ¶ρα μιλάμε μόνο για φυτική γλυκερίνη. Για αυτή δεν υπάρχει ανώτατο όριο ημερήσιας δόσης, άρα δεν τίθεται θέμα αν πάρουμε πολύ ή λίγη, έχει χαμηλό γλυκαιμικό δείκτη και άρα δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα στους πάσχοντες από διαβήτη, κάποια γλυκά μάλιστα για διαβητικούς έχουν γλυκερίνη μέσα.
Βέβαια για τα πάντα να μην είμαστε απόλυτα σίγουροι και να έχουμε το νου μας , γιατί ακόμα και για τη γλυκερίνη έχω διαβάσει κάποια θεματάκια, ένα από αυτά μάλιστα ήταν θανατηφόρο και για πολύ κόσμο. Γλυκερίνη έχουν και οι οδοντόκρεμες, ένα εργοστάσιο οδοντόκρεμας στο Παναμά πήρε γλυκερίνη από τη Κίνα (από πού αλλού) , οι Κινέζοι όμως για να μειώσουν το κόστος (σιγά τη διαφορά αλλά μιλάμε για τόνους) πρόσθεσαν ή έβαλαν μόνο πετροχημική γλυκερίνη, το αποτέλεσμα ήταν 200-300 νεκροί.
Για αυτούς τους λόγους θέλουν κάποια ιδιαίτερη προσοχή τα υγρά, και για να ξέρετε απαγορεύεται η εισαγωγή από Κίνα γιατί θεωρείται φαρμακευτικό είδος (ίσως και λόγο νικοτίνης) , από Ευρώπη επιτρέπεται, από οπουδήποτε αλλού μπορούν μόνο εταιρίες αφού πρώτα έχει γίνει χημικά ανάλυση. Για αυτό να αποφεύγεται υγρά από Κίνα και να προτιμάτε επώνυμα, γιατί πλέον και η κουτσή Μαρία φτιάχνει υγρά ατμίσματος στην Ελλάδα , και παρατηρήστε πως τα περισσότερα μπουκαλάκια δεν γράφουν στοιχεία εταιρίας που τα κατασκευάζει, αυτό προσωπικά με ανησυχεί πάρα πολύ, γιατί δεν ξέρω ο καθένας τι θα βάλει μέσα για να μειώσει το κόστος, και αν πάθει κανείς τίποτα άντε να τον βρεις .
Προσωπικά φτιάχνω τα υγρά μόνος μου, βάση και γλυκερίνη πριν των capital control έπαιρνα Inawera από Πολωνία, τώρα παίρνω Atmos , και αρώματα Flavourart
-------------------------
Να σημειώσω πως δεν είμαι γιατρός και ούτε έχω σχέση με ιατρικά επαγγέλματα, οι πληροφορίες αυτές είναι καθαρά εγκυκλοπαιδικές, είναι με επιφύλαξη και ανά πάσα στιγμή μπορεί να αναθεωρηθούν
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 06-02-16 στις 09:05 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 06-02-16, 16:00
Lightt Ο χρήστης Lightt δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2016
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

Από φέτος νομίζω τον Μαϊο μπαίνει νομοθεσία. Όλα τα μπουκαλάκια θα περνούν αναγκαστικά από το χημείο του κρατούς ,θα είναι max 10Ml και θα μπει και φόρος.

Με άλλα λόγια μόνο μεγάλες εταιρίες styl Nobacco θα αντέξουν την οικονομική πίεση.
Από την άλλη θα υπάρχει μία μεγαλύτερη ασφάλεια , εκτός αν το ρίξουν στο κουτουρού και είναι μία απλά διαδικαστική ενέργεια για να παίρνουν λεφτά.

Η νικοτίνη έχει και άλλα μειονεκτήματα αλλά και για κάποιους "οφέλη" σε εισαγωγικά οφέλη γιατί αν τα ζυγίσεις..
Ναι, σκληραίνει τις αρτηρίες με τα χρόνια για αυτό δυστυχώς είναι μέσα στα πρώτα αίτια εμφράγματος , μαζί με την παχυσαρκία, την χοληστερίνη και το στρεςς.

Για την νόσο του ποπ κορν , ενδιαφέρον δεν την είχα ακούσει ξανά. Ας ελπίσουμε η αληλουχία των εργασιών που γίνονται μέσα μας προς όφελος μας να υπερτερούν :P
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 06-02-16, 19:34
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgosg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φωτα σας λιγο.Για να φταξω diy υγρα θα χρειαστω αν καταλαβα καλα
να παρω το αρωμα-γευση της αρεσκεια μου π.χ.
http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...os-lab-aromata
και μια βαση με οσα mg νικοτινης θελω σαν αυτη http://www.vapormania.gr/ygra-gia-hl...seis-nikotinhs
Απο εδω με ποιο κρητιριο να διαλεξω?Το Balanced (50% PG/50% VG)
σημαινει Γλυκερίνη 50% - Προπυλενογλυκόλη 50% ???Ειναι καλο αυτο
ή 100% καλυτερα?ή την φυτικη καλυτερα?Γιατι το ενα μπουκαλι κανει 2
ευρω και το αλλο 12 ευρω?Αυτα τα λιγα
¶ντε να σου πούμε και εσένα.
Η γλυκερίνη (VG) με τη προπυλογλυκόλη (PG) έχουν διαφορά στην αίσθηση, η VG βγάζει πιο πολύ ατμό (ντουμάνι) ενώ η PG έχει καλύτερο χτύπημα στο λαιμό, από εκεί και πέρα είναι τι θέλει ο καθένας. ¶λλος σκέτη VG ή σκέτη PG ή 50-50 , 70-30 κοκ.
Να σου πω τώρα τι κάνω εγώ, χρησιμοποιώ μόνο VG, παίρνω 36αρα (έχω βρει και 72αρα στη Δανία αλλά τα capital control με πρόλαβαν και δεν έχω πάρει ακόμα) , παίρνω και σκέτη γλυκερίνη παχύρευστη, που σε αυτή προσθέτω και 20% νερό water for injections, και ανάλογα με τη περιεκτικότητα νικοτίνης που θέλω βάζω ανάλογα βάση και σκέτη γλυκερίνη, πχ εγώ κάνω 18αρα και βάζω 1:1 , για τη γυναικά μου που κάνει 12αρα βάζω 2 μέρη γλυκερίνη και 1 νικοτίνη , τώρα μου ζήτησε 9αρα και βάζω 3 μέρη γλυκερίνη και 1 μέρος νικοτίνη, με αυτό τον τρόπο φτιάχνεις ότι αναλόγια θες.
¶ρωμα τώρα, σε αυτό παίζω με σταγόνες ανά 10ml, εγώ κάνω Virginia-καραμέλα , και βάζω 8-9 σταγόνες virgina ανά 10ml και 3-4 σταγόνες καραμέλα ανά 10 ml, καλό είναι να μη ξεπερνάμε τις 10-12 σταγόνες ανά 10 ml, οι 10-11 σταγόνες είναι 0,5 ml, άρα στα 10 ml είναι 5% , στης γυναίκας μου που κάνει maxx-blend που είναι και λίγο βαρύ σαν άρωμα βάζω 8 σταγόνες ανά 10 ml, αυτά τα λίγα και εύκολα
Οταν αρχίσεις να φτιάχνεις, φτιάξε μικρές ποσότητες πχ 5-10 ml το πολύ για να κάνεις βελτιώσεις αν κάτι δεν σου αρέσει, και αφου κατασταλάξεις τι θες και πως το θες φτιάχνει μεγαλύτερες ποσότητες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 06-02-16, 19:44
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τακη , ατμιζουμε παρομοια ...
Κανω βαση ατμος και αρωμα virginia της flavour art.
Για πες διαφορες/ εντυπωσεις με προσθηκη καραμελας στο virginia..
Ψηθηκα!
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 06-02-16, 20:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsala Εμφάνιση μηνυμάτων
Τακη , ατμιζουμε παρομοια ...
Κανω βαση ατμος και αρωμα virginia της flavour art.
Για πες διαφορες/ εντυπωσεις με προσθηκη καραμελας στο virginia..
Ψηθηκα!
Γιάννη
η καραμέλα βγαζει μια γλυκιά γεύση αλλά και άρωμα, πολύ μου λένε πως μυρίζει μαλί της γριάς όταν το ντουμανιάζω
Μη το τσακίσεις όμως , 3-4 σταγονες ανα 10ml, και πολύ είναι.
Εχω φτιάξει ήδη καμια 150αρια ml, στο επόμενο θα δοκιμάσω με λιγότερες σταγόνες ανα 10ml, μου εβαλε φωτιά ο αδελφός μου με αυτη την ασθένεια του "Ποπ-κορν"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 06-02-16, 20:40
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Σκεψου οτι θα εσκαγε σαν ποπ κορν ο πνευμονας μας αν συνεχιζαμε το κ.τ και καπως παρηγορησου
Ενταξει.. Ειναι νωρις ,πολυ νωρις ακομα για το η.τ , δεν μπορουμε να ειμαστε σε θεση για ασφαλει συμπερασματα..
Ατμισε με σκοπο καποια μερα να φτασεις σε μηδενικη νικοτινη και σιγα σιγα να το παρατησεις κι αυτο..

Εχω δει αρκετους να βαζουν λιγο καραμελα σε καπνικα υγρα.. Το σκεφτομουν και εφοσον δοκιμασες , ειπα να σε ρωτησω..
Θα δοκιμασω σαν πειραμα σε κανενα 10 μελο μπουκαλακι να δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-02-16, 01:40
Το avatar του χρήστη sailor247
sailor247 Ο χρήστης sailor247 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-03-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 460
Προεπιλογή

Παντως παιδια για ατμοποιητες,μπαταριες,μπαταριοθηκες μονο απο Κινα.Εγω περιμενω τωρα το evic vtc mini που εδω εχει 80 ευρω απο fasttech το πηρα 37!!Και υπαρχει τροπος για παρακαμψη των capital controls για paypal.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 2 (0 μέλη και 2 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Συζήτηση για τις συνθήκες διαβίωσης μονομάχων Nick74 Bettas 27 26-05-12 18:07
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10665 seconds with 14 queries