Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-01-13, 19:50
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Συζήτηση: Τα ενυδρεία κρύβουν σοβαρούς κινδύνους για την ανθρώπινη ζωή

Μου το εστειλε ο πατερας μου σε μαιλ ετσι για να το διαβασω. Το ποσταρω για να ακουσω γνωμες. Ποσο υπερβολες η λογικα σας φαινονται αυτα που λεει;

http://www.thestival.gr/health/item/...jewiiwpini-zoi
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-01-13, 20:02
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

υπερβολη μου ακουγεται...αλλα ας ακουσουμε κιαλες γνωμες
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-01-13, 20:10
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

εχουμε πει πολλες φορες να φοραμε γαντια αν εχουμε πληγες στα χερια μας απλα. αλλα και παλι αν ειναι να παω απο το ενυδρειο το δεχομαι

τοσα εχουμε γυρω μας αυτο μας πειραξε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-01-13, 20:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ναι μπορει να συμβει.
Λιγο πιο σπανια ομως απο το να πεσει ενα Boeing 747 στο κεφαλι μας.
http://www.fishlore.com/Articles/Dis...edToHumans.htm
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-01-13, 20:17
Το avatar του χρήστη johnb
johnb Ο χρήστης johnb δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-05-2009
Περιοχή: Oρεστιαδα
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Σιγα τα αιματα!!!!!!!

Δεν ακουσα Ποτε στις ειδησεις να λενα αυτος εφυγε απο ενυδρειο που ειχε!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-01-13, 20:19
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

θα συφωνησω με το Στελιο οσον αφορα τις πληγες!εδω ακουω διαφορους που εχουν την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι γρουσουζια για το σπιτη και για αυτον που το εχει!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-01-13, 20:26
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή .....

Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-01-13, 20:27
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!


+10000
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-13, 20:27
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.101
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
Πόσοι από μας καπνίζουμε?Πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......και πόσοι από μας έχουμε επισκεφτεί η νοσηλευτεί σε νοσοκομείο που είναι το Α και το Ω για τις ανθρώπινες λοιμώξεις Κ.Τ.Λ που θα χρειαστει μια μέρα να γράφω!...ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΕΝΥΔΡΕΙ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ Κ ΓΩ!!!!
σωστοςςςςς
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-13, 20:53
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παρα το γεγονος οτι σπανια μπορει να συμβει κατι τετοιο εντουτοις ενα ζευγαρι γαντια δεν νομιζω να ειναι κοπος να τα φορεσουμε οταν κανουμε δουλειες γενικης φυσεως μεσα στο ενυδρειο και ειδικοτερα οταν καθαριζουμε το φιλτρο.
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-13, 21:02
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νομίζω πως λίγη προσοχή και κάποια μέτρα, όπως πχ γάντια αν υπάρχει πληγη στο χέρι, δεν κάνουν κακό παρά μόνο καλό.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-13, 21:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Σκετος υποχονδρισμος.
Οποιος πασχει απο μικροβιοφοβια και πλενει τα χερια του 10000 φορες τη μερα με ολων των ειδων τα απολυμαντικα, και αποστειρωνει τα χαρτονομισματα πριν τα ποιασει ειναι σιγουρο πως δεν εχει ζωα σπιτι του (βασικα ουτε ανθρωπους θελει γιατι κι αυτοι βρωμιαρηδες ειναι)

Αληθεια εβλεπε κανεις το "ντεντεκτιβ Μονκ"?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-13, 21:14
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αληθεια εβλεπε κανεις το "ντεντεκτιβ Μονκ"?
Σιγα μην επαιρνε ενυδρειο ο Μονκ!!
Επειδη στο τελος θα παμε απο το κρυο οπως μας τα εκαναν ας παμε τοτε απο τα ενυδρεια μας!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-13, 21:20
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Προσφατα ειχα διαβασει για μια μελετη που τα αποτελεσματα της εδιναν σαν πιο μολυσμενο ανικειμενο σε ενα σπιτι, το σφουγγαρι της κουζινας, που συγκεντρωνε πολλαπλασιο αριθμο βακτηριδιων ακομα και απο το καπακι της τουαλεττας!
Εχουμε αναπτυξει αντισωματα για αυτα, δεν ξερω αν ισχυει το ιδιο και με αυτα των τροπικων ψαριων, προσωπικα οταν εχω πληγη στα χερια - αλλα και γενικοτερα - αποφευγω να βαζω χερια μεσα στο νερο του ενυδρειου, και το κανω μονο για τις δουλειες που δεν μπορουν να γινουν με τσιμπιδες.
Βεβαια αυτο προστατευει και τις γαριδες μου, μου εγινε κανονας οταν πριν καποια χρονια εχασα ενα αγγελοψαρο επειδη εβαλα χερι μεσα το καλοκαιρι και ηταν ιδρωμενο.
Και βεβαια κατι που το κανουν πολλοι χομπιστες, δεν υπηρχε ποτε περιπτωση να αδειασω νερο του ενυδρειου με ρουφηγμα απο λαστιχο.
Πριν ξεκινησω το χομπυ, ηταν το πρωτο που φροντισα να μαθω πως μπορω να το κανω αλλιως, οποτε και προμηθευτηκα εναν "κλεφτη" βενζινης.
Και δεν θα ελεγα οτι κατατασσω τον εαυτο μου στους υποχονδριους η τους μικροβιοφοβικους.
Καλο ειναι να προσεχουμε τα στοιχειωδη.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-13, 21:26
Το avatar του χρήστη mpoumpoula
mpoumpoula Ο χρήστης mpoumpoula δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Βύρωνα
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Εγώ πάντως βάζω τον άντρα μου να ρουφάει από το λάστιχο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-13, 21:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

αν έχεις παπαγάλο μπορεί να πάθεις ψιττάκωση και να πεθάνεις, αν έχεις σκύλο μπορεί να πάθεις λύσσα και να πεθάνεις, ακόμα και στο ίσωμα μπορεί να παραπατήσεις και να πεθάνεις.
το άρθρο δεν έχει καμμία επιστημονική τεκμηρίωση. Πάντως οι συμβουλές που δίνει είναι σωστές και νομίζω κάθε ένας μας είναι προσεκτικός και για να μη μεταδώσει κάτι στα ζώα του αλλά και για τον εαυτό του. προσωπικά καθαρίζω τα χέρια μου σχολαστικά πριν και μετά και προσέχω τα σκυλόγατα που έχω σπίτι να μην γλύψουν τα νερά του ενυδρείου αυτά τα έχουμε διαβάσει κι εδώ. το πιο απλό να πάθεις μια εντερική διαταραχή κι αυτό είναι ανεπιθύμητο.
τον φόβο του μοιραίου περιστατικού τον βρίσκω κράχτη να προσέξουμε την δημοσίευση
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσφατα ειχα διαβασει για μια μελετη που τα αποτελεσματα της εδιναν σαν πιο μολυσμενο ανικειμενο σε ενα σπιτι, το σφουγγαρι της κουζινας, που συγκεντρωνε πολλαπλασιο αριθμο βακτηριδιων ακομα και απο το καπακι της τουαλεττας!

Ετσι για να δουμε και καποια πραγματα με αλλο ματι...
ειχα την τυχη να δω μερικα αντικειμενα με ηλεκτρονικο μικροσκοπιο με μια σουπερ μεγενθυση (αν θυμαμαι καλα πανω απο διομισι χιλιαδες! ), και εχω ενα να πω, η μαγεια αυτου του κοσμου πανω στα βρωμικα αντικειμενα ειναι πραγματικα το κατι αλλο.
Νομιζα πως βρισκομουν πραγματικα σε αλλο πλανητη.
Οι χιπις του 60 επρεπε να ειχαν επενδυσει σε ενα τετοιο μικροσκοπιο κι οχι στο lsd κι οι σουρεαλιστικοι κοσμοι του Νταλι μοιαζουν με τη σοβαροφανεια ενος λογιστη που μιλαει με ενα τραπεζιτη μπροστα στην πανδαισια του ονειροκοσμου που βρισκεται πανω σε ενα βρωμικο σφουγκαρι.
Πραγματικα ειχα κολλησει και θα ηθελα να κατοικω κι εγω εκει μεσα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-13, 21:35
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Επισης παλιοτερα ειχα διαβασει μια δημοσιευση του Raven, με τιτλο "τι επαθε ο ανθρωπος", και αναφεροταν σε εναν Γερμανο, που αρχισε να χανει βαρος και να παρουσιαζει περιεργα συμπτωματα, μεχρι που εφτασε στο κατωφλι του θανατου, και οι γιατροι δεν μπορουσαν να βρουν την αιτια.
Δεν ξερω την καταληξη, αλλα στην αναζητηση της αιτιας, ειχε πει στους γιατρους οτι φροντιζε να δοκιμαζει ο ιδιος πρωτα, τροφες που εφερνε απο την Ασια.
Θα ψαξω να το βρω να μην τα λεω τοσο περιληπτικα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-13, 21:39
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

Από το 1986 διατηρώ ενυδρεία κι έχω ρουφήξει νερά από λάστιχο, έχω βάλει τα χέρια στο νερό κι έχω πλύνει το φίλτρο με γυμνά χέρια (η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό που είπε ο Andros θα χρησιμοποιώ γάντια τουλάχιστον για την αλλαγή φίλτρου) χωρίς να πάθω τίποτα. Βέβαια δεν διαφωνώ πως χρειάζονται προφυλάξεις, αλλά θεωρώ το άρθρο λίγο υπερβολικό.
Ίσως επειδή ανήκω στη γενιά που παιδιά παίζαμε πετροπόλεμο και μπάλα σε οικόπεδα ή πίναμε νερό απ' το λάστιχο
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-13, 21:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
φροντιζε να δοκιμαζει ο ιδιος πρωτα, τροφες που εφερνε απο την Ασια.



οκ, επρεπε να χαμηλωσει λιγο τη θερμοκρασια γιατι σφιξαν οι ζεστες (σταδιακα ομως μη παθει κανενα θερμικο σοκ) και μετα να βρει να χμμμ.... "ζευγαρωσει" το λενε? για να ξελαμπικαρει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το 1986 διατηρώ ενυδρεία κι έχω ρουφήξει νερά από λάστιχο, έχω βάλει τα χέρια στο νερό κι έχω πλύνει το φίλτρο με γυμνά χέρια (η αλήθεια είναι ότι μετά από αυτό που είπε ο Andros θα χρησιμοποιώ γάντια τουλάχιστον για την αλλαγή φίλτρου) χωρίς να πάθω τίποτα. Βέβαια δεν διαφωνώ πως χρειάζονται προφυλάξεις, αλλά θεωρώ το άρθρο λίγο υπερβολικό.
Ίσως επειδή ανήκω στη γενιά που παιδιά παίζαμε πετροπόλεμο και μπάλα σε οικόπεδα ή πίναμε νερό απ' το λάστιχο

βασικα εγω θα ελεγα ανηκω στη γεννια που αναφερεσαι, αν οπως λες εχεις απο το 86 ενυδρεια μαλλον ανηκεις στη γενια που εφτιαχνε λιθινα εργαλεια

χιουμορ κανω φυσικα μην παρεξηγηθεις


Τετοιες προφυλαξεις θα παρει καποιος που κοβεται και δε βγαινει απο το σπιτι για να μην μπει μεσα του καποιο μικροβιο...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 17-01-13 στις 21:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Με ένα καλο πλύσιμο των χεριών, πριν αλλά και μετά την επαφή με το ενυδρείο, μειώνεις παρα πολύ τις πιθανότητες να κολήσεις αλλά και να μεταφέρεις κατι στο ενυδρείο σου!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-13, 21:49
Το avatar του χρήστη frits
frits Ο χρήστης frits δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2006
Περιοχή: ΑΘηνα Παπάγου
Μηνύματα: 556
Προεπιλογή

βασικα εγω θα ελεγα ανηκω στη γεννια που αναφερεσαι, αν οπως λες εχεις απο το 86 ενυδρεια μαλλον ανηκεις στη γενια που εφτιαχνε λιθινα εργαλεια

χιουμορ κανω φυσικα μην παρεξηγηθεις


Χαχα, όχι βέβαια δίκιο έχεις, λίθινα εργαλεία είχαμε τότε
__________________
Γιώργος


https://www.youtube.com/watch?v=u-nUTj7Ldgg
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-13, 21:50
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εγω πλενω καλα τα χερια μου οταν τα βαζω στο ενυδρειο για να μην κολλησουν τιποτα τα ψαρια απο αυτα που πιανω καθημερινα ,,χρηματα, κερματα,τσιγαρα ,ρουχα ΚΛΠ,,,τι αλλο θα γραψουν για να μην εχουμε ψαρια στα ενυδρια μας ελεος....
Ας μας πη καποιως που ασχολείται με ενυδρεια απο το 1990 ας πουμε αν κόλλησε κατι απο τα ψαρια ,,που τοτε δεν υπηρχανε πολλα βιβλια και καλη ενημέρωση οπως τωρα.
Εγω παντος που ασχολουμε απο το 1996 το μονο που κολλησα απο τα τροπικα ψαρια ειναι ψαροτρελα,,,,Αλλωςςςςςςςςςς?????
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 17-01-13, 22:06
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Oταν ειχα βαλει τα pearl gourami στο 120λιτρο, καποιοι μου ειχαν γραψει οτι τα ψαρια αυτης της οικογενειας ενδεχεται να μεταφερουν ασθενειες ισως επικινδυνες και για τον ανθρωπο.
Ελληνας κροισος με 5 γραμματα...
Ποιος ναναι ρεεε...
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-01-13, 22:17
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καπου διαβασα πριν χρονια για μια ασθένεια δεν θυμαμε ακρηβως πια ,,οτι αν εχει αυτην την αρρώστια στο ψαρι [σπανια μεν εως πολυ σπανια ] οτι μπορει να γινει επικίνδυνη για τον ανθρωπο .
Αλλα τοσα χρονια δεν ακουσα τιποτα να επαθε κάποιος ενυδρειοφιλος.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-01-13, 22:22
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanlee Εμφάνιση μηνυμάτων
πόσοι από μας έχουμε χαϊδέψει αδέσποτα.......
δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-01-13, 22:35
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?
Δεν ξερεις τι αρρωστιες μπορει να κουβαλαει.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-01-13, 22:36
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Καλα εγω δεν υπαρχει αδεσποτο στις Σερρες που να μην εχω παιξει χαιδεψει. Αλλα οταν κινειτε στους δρομους ειναι εκτεθειμενο να μεταφερει οποιοδηπωτε μικροβιο υπαρχει. Και αφου ειναι ανεμβολιαστα και ασθενειες. Αλλα δεν πτοουμαι μπορει να τα πιανω κλπ κλπ αλλα μεχρι να πλυνω τα χερια μου ειμαι σαν κουλος δεν τα χρησιμοποιω καθολου.

Οσον αφορα το θεμα με τα ψαρια και μενα υπερβολικο μου φανηκε αλλα δεν εχω εμπειρια για να πω κατι εκτος απο αυτο. Μαλλον ειμαι πειραματοζωο, καθοτι τα ψαρια ειναι φρεσκοεισηγαγμενα και εχω 2-3 αμυχες στα χερια απο το αδεσποτο αλλα χτες το φιλτρο το καθαρισα με γυμνα χερια και στο ενυδρειο γυμνα χερια βαζω. Αν σταματησω να γραφω τις επομενες μερες... χαρηκα που σας γνωρισα.

Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-01-13, 22:41
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Ολοι με γυμνα χερια καθαριζουν τα ενυδρεια δεν νομιζω να υπαρχει ανθρωπος να καθαριζει με γαντια.Οσο για τον αν παιζει να κολλησουμε κατι απο τα ψαρια το θεωρω πολυ σπανιο εως απιθανο.Επειδει ομως ποτε δεν ξερεις τι μπορει να γινει
αν εχω καποια πληγη στα χερια ειμαι λιγο προσεχτικος.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-01-13, 22:42
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Εξαρτατε απο ποτε εχεις να πλυθεις ,,,το ξερεις το αρωμα ιδρωτίλα,,,κραταει μακρια σου τα παντα απο ζωντανα ,,μεχρι γυναίκες
Εγω νομίζω οτι τα ψαρια ειναι ποιο ευαίσθητα απο εμας ,,γιαυτο προσεχε τις αμασχαλες σου .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον του συλλόγου . ΣΤΑΜΑΤΗΣ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 80 18-03-13 13:18
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08413 seconds with 14 queries