Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-05-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή DIY Melafix / Pimafix

ΠΡΟΣΟΧΗ: ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ


Τις συνταγες τις γνωριζω εδω και αρκετο καιρο αλλα επειδη η κατασκευη φαρμακων ειναι κατι το οποιο απαιτει τρελη υπευθηνοτητα ειχα καποιους ενδοιασμους στο να ανεβασω τετοιου ειδους πληροφοριες (τις οποιες ομως οπως αρκετοι γνωριζουν δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα να τις μοιραστω σε προσωπικες συζητησεις με ατομα τα οποια αποδεδειγμενα συμπεριφερονται υπευθηνα σε οτι κανουν με τα ενυδρεια τους).
Τον τελευταιο καιρο για ολους μας λιγο πολυ η εποχη των παχιων αγελαδων αποτελει πλεον παρελθον, και δεν ειναι λιγοι οι συγχομπυστες που εχουν μεινει ανεργοι, ειτε που τα χρηματα τα οποια βγαζουν ισα ισα τους καλυπτουν να πληρωνουν τους λογαριασμους τους (ηδη στο ποστ με τις τροφες αρκετοι ειπαν οτι θεωρουν εξοδο το πεταμα των τροφων στο τριμηνο-τετραμηνο) οποτε στην περιπτωση μια ασθενειας δεν αποκλειεται να ειναι δυσκολη η γορα ενος melafix το οποιο εχει φτασει λιγο πολυ τα 15-20 ευρω.
Η συνταγη που θα περιγραψω πιο κατω ειναι αυτη η οποια κυκλοφορει σε δεκαδες φορα, καθως υπαρχουν και βιντεακια στο youtube.
Ειναι δοκιμασμενη, λειτουργει, αλλα θελει μεγαλη προσοχη στην ακριβεια της ποσοτητας γιατι το tee tree oil σε υπερδοσολογεια ειναι ΔΗΛΗΤΗΡΙΟ ακομα και για τον ανθρωπινο οργανισμο (για ευαισθητους οργανισμους οπως τα ψαρια δεν αποκλειεται να αποβει και θανατηφορο).
Τεσπα, για να μη μακρυγορω με ανουσιους προλογους -που πιθανων ελαχιστοι θα διαβασουν μια και η συνταγη ειναι το ζουμι- παμε στις αλχημιες:



Melafix: λιγο πολυ ολοι γνωριζουν πως προκειται για διαλυμα αιθεριου ελαιου τσαγιου (tee tree oil)http://www.sensities.com/product_det...%81%CE%BF_10ml
Η πιο φθηνη πηγη αιθεριων ελαιων που εχω βρει ειναι η http://www.sensities.com/product_lis...ang=gr&list=21.

Η αναλογια του tee tree oil με καθαρο νερο οσμωσης ειναι 1:100 δηλαδη σε 100 ml νερο βαζουμε 1 ml (με δοσομετρητες και συριγγες ακριβειας) tee tree oil.
Το μιγμα πρεπει να χτυπηθει πολυ καλα στη φραπεδιερα, και φυλασεται αυστηρα σε μπουκαλι σκουροχρωμο ωστε να μην το αλλοιωνουν οι ακτινες του ηλιου.
ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ πριν τη χρηση γινεται πολυ καλο κουνημα του μπουκαλιου (στα ετοιμα σκευασματα πιθανων χρησιμοποιουν καποιο συστατικο που διαλυει το αιθεριο ελαιο καλυτερα, αλλα εμεις δε βαζουμε τιποτα περισσοτερο απο τη φαρμακευτικη ουσια και το νερο που χρειαζεται. Ενας ακομα καλος λογος για να προτιμησουμε το diy)


Για bettafix η αναλογια ειναι melafix : 5, δηλαδη το μιγμα που φτιαξαμε πιο πανω το αραιωνουμε ακομα 5 φορες με νερο, ομως προσωπικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε ουτε αυτη την αναλογια ουτε το bettafix (ουτε εχω καταλαβει σε τι χρησιμευει μια και πολλοι λενε για προληψη, ενω στην πραγματικη θεραπεια συνηθως χρησιμοποιειται melafix)... τεσπα, το γραφω απλα για εγκυκλοπαιδικους λογους η για οποιον ενδιαφερεται.


Pimafix: εδω χρησιμοποιουμε bay oil (Pimenta racemosa)
http://en.wikipedia.org/wiki/Bay_oil

http://www.sensities.com/product_det...%BD%CE%B7_10ml


Η παρασκευη του και οι αναλογιες ειναι ακριβως ιδιες με το melafix που αναγραφονται πιο πανω.



Απ οτι δειχνει τα φαρμακα που περιγραφω πιο πανω δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν τα ετοιμα σκευασματα που κυκλοφορουν αλλα οπως και να εχει αν καποιος προχωρησει στην παρασκευη και χρηση τους το κανει αποκλειστικα με δικη του ευθυνη.
Σε περιπτωση που δεν ειναι σιγουρος οτι μπορει να κανει σωστη δοσομετρηση, που δεν εχει προσβαση σε καθαρο αποσταγμενο νερο (νερο που θα εδινε και σε μωρο, οσμωσης οχι μπουκαλια απο σουπερ μαρκετ που ειναι μη ποσιμο) καλυτερα να μη διακινδυνεψει και να καταφυγει σε ετοιμα σκευασματα.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-05-13, 22:12
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

ευχαριστούμε πολύ!!! αχρείαστα να είναι...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-05-13, 22:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τι λες τωρα; Πολυ καλο ινφο νικο μπραβο που το μοιραστηκες μαζι μας. πιστευω οτι οποιος ψαξει κατι τετοιο θα ειναι και υπευθυνος. Τι γνωμη εχεις για την συνεχομενη προσθηκη μελαφιξ προληπτικα συνεχεια. Στο νερο της αλλαγης δηλαδη να τοχουμε και αυτο στο κοκτεηλ μαζι με ανυιχλωρια και τυχον ιχνοστοιχεια;;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-05-13, 22:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι λες τωρα; Πολυ καλο ινφο νικο μπραβο που το μοιραστηκες μαζι μας. πιστευω οτι οποιος ψαξει κατι τετοιο θα ειναι και υπευθυνος.
κοιτα, ποτε δεν μπορεις να εισαι σιγουρος αν δεν πειραματιστει καποιος χωρις προσοχη χωρις συριγγες με δοσεις "με το ματι".
Λιγα ουφο εχεις δει να προσπαθουν να ασχοληθουν με το χομπυ και να κανουν οτι να ναι?
Βεβαια αυτο που με παρηγορει ειναι πως αν καποιος συμπεριφερεται οπως να ναι στο ενυδρειο του δε θα ειναι μονο οι πληροφοριες μου που θα βασανισουν και ισως σκοτωσουν τα ψαρια του αλλα πολυ περισσοτερα...

Παράθεση:
Τι γνωμη εχεις για την συνεχομενη προσθηκη μελαφιξ προληπτικα συνεχεια. Στο νερο της αλλαγης δηλαδη να τοχουμε και αυτο στο κοκτεηλ μαζι με ανυιχλωρια και τυχον ιχνοστοιχεια;;
Γιατι να βαλεις προληπτικα κατι τετοιο?
Εγω στον εαυτο μου το χρησιμοποιησα για την ουλιτιδα και φυσικα μολις μου περασε το εκοψα (ειναι και εντελως μπιαχ και φτου η γευση του, βεβαια εκει παιζει σε πολυ χαμηλοτερη αραιωση).
Η καλυτερη προληψη ειναι οι σωστες συνθηκες, η σωστη θερμοκρασια, το χαμηλο ph (αν τα ψαρια σου ειναι χαμηλου ph φυσικα) τα φυλλα catappa και το σωστα προετοιμασμενο νερο αλλαγων.
Τωρα ΑΝ πολυ αραια και που θες να ριχνεις ενα τετοιο μυκητοκτονο...χμμμμ δεν ξερω... βεβαια δεν ειναι κακο (σα να χρησιμοποιεις πχ dettol αραια και που στο σωμα σου) αλλα ουτε ειναι και κατι απαραιτητο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-05-13, 01:54
Το avatar του χρήστη leandros69
leandros69 Ο χρήστης leandros69 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: syros
Μηνύματα: 694
Προεπιλογή

παντως εγω που το χρειαστηκα μια χαρα δουλεια εκανε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-05-13, 06:46
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα, ευχαριστουμε που το μοιραστικες μαζι μας, και πολυ σωστη η επισημανση που κανεις για τα diy φαρμακα. αν δεν χρεισημοποιησουμε νερο οσμωσης τι προβλημα υπαρχει; λογω των μικροοργανισμων που υπαρχουν στο νερο υπαρχει περιπτωση να γινει αλλιωση του φαρμακου; εγω χρησιμοποιω pp αλλα δεν εχω διαβασει καπου για νερο οσμωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-05-13, 10:52
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλημερα, ευχαριστουμε που το μοιραστικες μαζι μας, και πολυ σωστη η επισημανση που κανεις για τα diy φαρμακα. αν δεν χρεισημοποιησουμε νερο οσμωσης τι προβλημα υπαρχει; λογω των μικροοργανισμων που υπαρχουν στο νερο υπαρχει περιπτωση να γινει αλλιωση του φαρμακου; εγω χρησιμοποιω pp αλλα δεν εχω διαβασει καπου για νερο οσμωσης.

παντου γραφει αποσταγμενο και σκοτεινο δοχειο που να μην το διαπερναναι οι ακτινες του ηλιου διαφορετικα οξειδωεται και χανει πολυ γρηγορα τις ιδιοτητες του.
Πιθανων να το λεει για το χλωριο η να υπαρχουν κι αλλες ουσιες στο νερο που το χαλανε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-05-13, 11:18
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

πολυ καλο αθρο! μπραβο!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-05-13, 11:30
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

παντως ειναι πολυ ενδιαφερον, θα το δοκιμασω. γιατι οι τιμες των φαρμακων εχουν ξεφυγει τελειως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-13, 13:17
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Μπράβο Νίκο κι ευχαριστούμε που το μοιράστηκες μαζί μας
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-05-13, 22:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πολυ ενδιαφερον. κοιτα να δεις που εχω tea tree oil για τα πουλια μου...αλλα δεν ειχα σκεφθει να διαβασω τα συστατικα του melafix.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-05-13, 22:40
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Νικο ωραιο αρθράκι για πες περισοτερα τι κάνει το καθένα γιατί δεν εχω ασχοληθεί με θεραπειες.
Σε γαριδάδικα μπαινει?
panos-alex/polis για πες στα πουλιά τι κανει ? Εχω και απο αυτα καμια 20αρια καναρίνακια...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-05-13, 23:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο ωραιο αρθράκι για πες περισοτερα τι κάνει το καθένα γιατί δεν εχω ασχοληθεί με θεραπειες.
http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_melafix.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_pimafix.html


επισεις κανει για ανθρωπινη σε χαμηλοτερη αραιωση (6 σταγονες σε 25ml) για ουλιτιδες και περιοδοντιτηδες -στοματικο διαλυμα, δεν το καταπινουμε- (σε πιο προχωρημενες θελει και μαστιχελαιο και αιθεριο ελαιο ελιχρυσου που δυστυχως ειναι πανακριβο ), για σπυρακια (αναραιοτο), για μυκητιασεις κτλ κτλ κτλ, και ειναι καλο στοματικο διαλυμα γενικης χρησης μαζι με αιθερο ελαιο κανελας και αιθεριο ελαιο μαστιχας

Παράθεση:
Σε γαριδάδικα μπαινει?
ναι.
Μην ξεχναμε παντως πως προκειται για φαρμακο και ετσι να το αντιμετωπιζουμε (να το χρησιμοποιουμε δηλαδη οταν οντως χρειαζεται κι οχι για πλακα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-05-13, 23:15
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_melafix.html

http://www.istellas.gr/aquarium/my_m...s_pimafix.html


επισεις κανει για ανθρωπινη σε χαμηλοτερη αραιωση (6 σταγονες σε 25ml) για ουλιτιδες και περιοδοντιτηδες -στοματικο διαλυμα, δεν το καταπινουμε- (σε πιο προχωρημενες θελει και μαστιχελαιο και αιθεριο ελαιο ελιχρυσου που δυστυχως ειναι πανακριβο ), για σπυρακια (αναραιοτο), για μυκητιασεις κτλ κτλ κτλ, και ειναι καλο στοματικο διαλυμα γενικης χρησης μαζι με αιθερο ελαιο κανελας και αιθεριο ελαιο μαστιχας



ναι.
Μην ξεχναμε παντως πως προκειται για φαρμακο και ετσι να το αντιμετωπιζουμε (να το χρησιμοποιουμε δηλαδη οταν οντως χρειαζεται κι οχι για πλακα)
To εχεις ψάξει το θέμα..
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-05-13, 15:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nicpapa Εμφάνιση μηνυμάτων
panos-alex/polis για πες στα πουλιά τι κανει ? Εχω και απο αυτα καμια 20αρια καναρίνακια...
σε ατμοποιητη βοηθαει στα αναπνευστικα προβληματα προληπτικα...αιθεριο ελαιο ριγανης η tea tree...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-05-13, 14:35
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Ξέρουμε τι χρόνο ζωής έχουν τα παραπάνω σκευάσματα?

Δηλαδή φτιάχνουμε μια ποσότητα και τη χρησιμοποιούμε μέχρι να τελειώσει (ακόμα κι αν πάρει αρκετό καιρό) ή μετά από κάποιο χρονικό διάστημα χάνεται η δραστικότητά της?
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-05-13, 22:08
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον ποστ που ανοίγει τη μεγάλη συζήτηση για τη χρήση φυσικών σκευασμάτων στην πρόληψη και την αντιμετώπιση ασθενειών στα ενυδρεία μας.

Το φαρμακείο της φύσης είναι ανεξάντλητο και αφού πολλοί άνθρωποι το εμπιστευόμαστε για τον εαυτό μας περισσότερο από τη συμβατική ιατρική και την χημική φαρμακοβιομηχανία, γιατί να μη το εμπιστευτούμε και για τα ψάρια μας; Έχω παραδείγματα φίλων χομπιστών που έχουν αντιμετωπίσει με επιτυχία ασθένειες των ψαριών τους με τη χρήση φυσικών σκευασμάτων (πχ αλόη βέρα για φινρότ μονομάχου) αλλά προσωπικά δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω.

Φυσικά η χρήση των βοτάνων για τον εαυτό μας και για τα ψάρια μας, απαιτεί γνώσεις και προσοχή καθώς ως γνωστό οι δραστικές ουσίες των φυτών σε μεγάλες δόσεις είναι τοξικές για τον ανθρώπινο οργανισμό και κατ επέκταση και για τα ψάρια μας που έχουν αναλογικά πολύ μικρότερη μάζα σώματος (βέβαια στην ενυδρειακή χρήση η ουσία διαλύεται σε αρκετά λίτρα νερό και δεν καταναλώνεται εξολοκλήρου από τα ψάρια).

Προσωπικά έχω μεγάλο ενδιαφέρον για τα βότανα και τις χρήσεις τους και τα τελευταία χρόνια καλλιεργώ και μεταποιώ βότανα παρασκευάζοντας φυσικά καλλυντικά και καθαριστικά.

Σχετικά με τη συνταγή που προτείνει ο Nick και μιλώντας από προσωπική εμπειρία, έχω κάποιες επιφυλάξεις καθώς ως γνωστό τα έλαια δεν διαλύονται στο νερό και όσο καλά και να τα ανακατέψεις έχουν την τάση να διαχωρίζονται...

Έχω την εντύπωση ότι για να ομογενοποιηθεί το μίγμα θα χρειαστεί η προσθήκη κάποιου προσεκτικά επιλεγμένου φυτικού γαλακτοματοποιητή (http://ftiaxnokallyntika.gr/products...poiites/page/2) ή κάποιας επίσης φυσική αλκοόλης όπως πχ οι παρακάτω:
-σορβιτόλη http://en.wikipedia.org/wiki/Sorbitol (http://ftiaxnokallyntika.gr/products...bitoli-100-gr/)
-γλυκερίνη http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%...AF%CE%BD%CE%B7 (http://ftiaxnokallyntika.gr/products...rin-vegetable/)

Υπάρχουν επίσης φυσικά διαλυτικά αιθέριων ελαίων όπως αυτό: http://ftiaxnokallyntika.gr/products...laion-solubol/

Θα κάνω κάποιες αποπειραθώ κάποιες δοκιμές και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Αντρέας από την ομάδα του βοτανόκηπου
http://botanokipos.info/
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-06-13, 14:11
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Οντως τα ελαια ειναι στην ουσια αδιαλυτα στο νερο . Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο η εντονη αναδευση πριν τη χρησιμοποιηση του σκευασματος διορθωνει καπως αυτο το προβλημα. Ωστοσο αν εχουν καποιοι απο εδω δοκιμασει αυτην την συνταγη επιτυχημενα ή οχι καλο θα ηταν να μας πουν.
Επισης θα ηθελα να ρωτησω (επειδη δεν εχω οσμωση) αν αντι για το νερο της οσμωσης μπορει να χρησιμοποιηθει το νερο που προετοιμαζεται για τις αλλαγες, δηλαδη νερο βρυσης που μενει στο βαρελι περιπου 24 ωρες με τυρφη. Και αν σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται αντιχλωριο .
Οπως ανεφερε κι ενα παιδι πιο πανω ποσο μπορει να διατηρηθει το σκευασμα που θα φτιαξουμε;
Νομιζω ειναι σημαντικα ερωτηματα για να κανουμε οσο το δυνατον πιο υπευθυνη δουλεια και να μην βασανιζουμε τα ψαρακια μας.
Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-06-13, 15:00
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως τα ελαια ειναι στην ουσια αδιαλυτα στο νερο . Δεν ξερω βεβαια κατα ποσο η εντονη αναδευση πριν τη χρησιμοποιηση του σκευασματος διορθωνει καπως αυτο το προβλημα. Ωστοσο αν εχουν καποιοι απο εδω δοκιμασει αυτην την συνταγη επιτυχημενα ή οχι καλο θα ηταν να μας πουν.
καποια αιθερια ελαια διαλυονται στο νερο μια χαρα, (οπως και καποια λαδια οπως το δαφνελαιο) χωρις να χρειαστει να γινουν γαλακτωμα.
Το συγκεκριμενο θελει φραπεδιερα η πολυ δυνατο κουνημα.
Καλο κυνημα επισεις προτεινει η ΑΡΙ και για το δικο της σκευασμα, και γενικα οταν εχουμε να κανουμε με ανομοιογενη υγρα θελει καλη αναδευση (εκτος απο τα αναψυκτικα )

Παράθεση:
Επισης θα ηθελα να ρωτησω (επειδη δεν εχω οσμωση) αν αντι για το νερο της οσμωσης μπορει να χρησιμοποιηθει το νερο που προετοιμαζεται για τις αλλαγες, δηλαδη νερο βρυσης που μενει στο βαρελι περιπου 24 ωρες με τυρφη. Και αν σε αυτην την περιπτωση χρειαζεται αντιχλωριο .
η συνταγη αυτουσια λεει απεσταγμενο νερο, οποτε θεωρητικα το σωστοτερο ειναι νερο οσμωσης. Δε γνωριζω αν αυτο ειναι κρισιμο και αν το χλωριο μπορει να αχρηστευσει καποια συστατικα του, ομως αν προετοιμαζεις το νερο σου 24 ωρες οπως λες δε νομιζω να εχεις προβλημα, και φυσικα μετα απο αυτη την ωρα δε χρειαζεσαι ετσι κι αλλιως αντιχλωρια (ασχετο, αλλα 24 ωρες νομιζω ειναι πολυ λιγο για να δρασει η τυρφη, ειδικα αν βασιζεσαι πανω της και για το μαλακωμα)
Παράθεση:
Οπως ανεφερε κι ενα παιδι πιο πανω ποσο μπορει να διατηρηθει το σκευασμα που θα φτιαξουμε;
ναι αλλα σε μπουκαλια σκουρου χρωματος και να μην το βλεπει ο ηλιος διαφορετικα θα ξεθυμανει.
Δε βρισκω παντως το λογο να προετοιμασει καποιος μεγαλη ποσοτητα, αφου φτιαχνεται πολυ ευκολα. Νομιζω ειναι υπερ αρκετο να εχει καβατζα tee tree oil και bay oil ωστε να φτιαχνει φρεσκο διαλυμα αν χρειαστει ποτε (εξ αλλου αδιαλυτο μπορει να το χρειαστει κι ο ιδιος για καποιο σπυρακι πχ ή σε μικροτερη αραιωση για μια ουλιτιδα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-06-13, 16:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποθετω οτι θελει οσμωσης λογω οτι ειναι πιο ευδιαλυτα σε μαλακο νερο.
Το χλωριο θα εφευγε σε 24ωρες μενα αλλα δεν θα μαλακωνε με τυφη το νερο τοσο οσο της οσμωσης (GH μηδεν)

Επισης το νερο βρυσης δεν μπορει να αποθηκευτει γιατι αν μενει ακινητο, αναπτυσονται βακτηρια, ιοι, παθογονα, παρασιτα. Ιδιως οσο πιο ψηλη ειναι η θερμοκρασια.
Δεν ξερω αν τα εκχυλισματα απο μονα τους προστατευουν τοσο πολυ απο κατι τετοιο ή τι αλληλεπιδρασεις γινονται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-06-13, 23:58
Το avatar του χρήστη thab
thab Ο χρήστης thab δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Γενικά όταν παρασκευάζουμε υδατικά διαλύματα χρησιμοποιούμε απεσταγμένο νερό αφού μας ενδιαφέρει να αραιώσουμε κάποια ουσία (στην περίπτωσή μας το αιθέριο έλαιο), χωρίς να επηρεάσουμε τις ιδιότητές της.

Το νερό βρύσης περιέχει διάφορα συστατικα (χλώριο, άλατα κπλ) που ίσως να αντιδρούν με την ουσια και να αλλοιώνουν τις ιδιότητές της.
Όπως επίσης και το επεξεργασμένο νερό με τύρφη σίγουρα θα περιέχει και άλλες χημικές ενώσεις που πιθανώς θα επηρεάζουν τη δραστικότητα του ελαίου.
__________________
Θάνος
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 07-06-13, 09:46
Το avatar του χρήστη pkas
pkas Ο χρήστης pkas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-12-2010
Περιοχή: βυρωνας
Μηνύματα: 232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης το νερο βρυσης δεν μπορει να αποθηκευτει γιατι αν μενει ακινητο, αναπτυσονται βακτηρια, ιοι, παθογονα, παρασιτα. Ιδιως οσο πιο ψηλη ειναι η θερμοκρασια.
Δεν ξερω αν τα εκχυλισματα απο μονα τους προστατευουν τοσο πολυ απο κατι τετοιο ή τι αλληλεπιδρασεις γινονται.
Καλημερα κατ' αρχην. Αυτο σκεφτηκα κι εγω για το νερο βρυσης ! Το αιθεριο ελαιο τεϊόδεντρου εχει αντι βακτηριδιακες ιδιοτητες αλλα δεν νομιζω σε τετοια αναλογια στο νερο να ειναι απολυτως ασφαλης η μακροχρονια διατηρηση του. Υπαρχει βεβαια κα η δυνατοτητα να το διατηρησουμε στο ψυγειο , αλλα πιστευω το καλυτερο ειναι να παρασκευαζουμε οση ποσοτητα χρειαζομαστε για τη θεραπεια εβδομαδος (οσο δηλαδη προτεινεται το μελαφιξ- αν θυμαμαι καλα). Αυτο βεβαια με βαζει και σε υποψιες για το μελαφιξ, μηπως εχει και καποιες αλλες ουσιες μεσα που δεν αναφερονται στα συστατικα του.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-06-13, 10:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο βεβαια με βαζει και σε υποψιες για το μελαφιξ, μηπως εχει και καποιες αλλες ουσιες μεσα που δεν αναφερονται στα συστατικα του.

εννωειται πως εχει. Δεν υπαρχει φαρμακο (η ετοιμο τροφιμο) που να μην περιεχει καποια συντηρητικα, σταθεροποιητες χρωματος κτλ κτλ, ομως εμας μας ενδιαφερει η δραστικη ουσια κι οχι τα υπολοιπα τα οποια αφορουν την μακροχρονια φυλαξη, την ομοιογενη εμφανιση κτλ.
Τωρα αν το λες ως αρνητικο για το σκευασμα της ΑΡΙ, η αληθεια ειναι πως καλυτερα ειναι να μην υπαρχουν προσθετα σε τιποτα, ομως συνηθως (οχι παντα) ειναι εντελως ουδετερα συστατικα που δεν επιβαρυνουν αρνητικα το τελικο προιον (πχ η ζαχαρη, το ξινο, το λεμονι κτλ μπορει να χρησιμοποιηθουν σαν πολυ καλα συντηρητικα)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-10-14, 12:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ ωραίο και χρήσιμο άρθρο.
(Να ναι καλά ο Γιώργος (kgf12345) που το ανάφερε σε άλλο άρθρο)
Επειδή αναφέρθηκε πιο πάνω για αποσταγμένο νερό ή νερό από Α/Ο και επειδή πολλοί από εμάς δεν έχουμε Α/Ο , σας σύστηνω για τέτοιες είδους χρήσεις (αραιώσεις κλπ) να χρησιμοποιείται Water for Injections από φαρμακείο. Προσοχή, όχι φυσιολογικό ορό ή με άλλα πρόσθετα, θα το ζητάτε Water for Injections, και είναι και αρκετά φθηνό 1,5-2 Ευρώ το λίτρο αν δεν κάνω λάθος





__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-10-14, 13:02
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Κι εγώ ευχαριστώ τον Γιώργο που το ανέφερε, το είχα υπόψιν μου καθώς φαίνεται και από τον παραπάνω σχολιασμό μου.
Η ερώτησή μου ήταν όχι σε επίπεδο φυσικού φαρμακευτικού σκευάσματος αλλά αν υπάρχει άρθρο με φυσικά βελτιωτικά νερού ως μέσον πρόληψης.
Αναφέρθηκαν π.χ τα φύλλα δάφνης.
Υπάρχει ολοκληρωμένη αναφορά στο φόρουμ; Έψαξα πριν υποβάλλω την ερώτηση αλλά δεν βρήκα κάτι.
Πως μπορούμε να τα πληροφορηθούμε και επίσης αν ισχύουν για όλα τα ψάρια αφού εγώ π.χ έχω χρυσόψαρα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-10-14, 13:44
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Κι εγώ ευχαριστώ τον Γιώργο που το ανέφερε, το είχα υπόψιν μου καθώς φαίνεται και από τον παραπάνω σχολιασμό μου.
Η ερώτησή μου ήταν όχι σε επίπεδο φυσικού φαρμακευτικού σκευάσματος αλλά αν υπάρχει άρθρο με φυσικά βελτιωτικά νερού ως μέσον πρόληψης.
Αναφέρθηκαν π.χ τα φύλλα δάφνης.
Υπάρχει ολοκληρωμένη αναφορά στο φόρουμ; Έψαξα πριν υποβάλλω την ερώτηση αλλά δεν βρήκα κάτι.
Πως μπορούμε να τα πληροφορηθούμε και επίσης αν ισχύουν για όλα τα ψάρια αφού εγώ π.χ έχω χρυσόψαρα.
Και εγώ ενδιαφέρομαι Μαρία αλλά δεν έχω βρει κάτι σχετικό.
Δες τι κάνω εγώ και ειδικά στα χρυσόψαρα, μετά από παρότρυνση του Γιώργου πάλι (kgf12345) ξεκίνησα να βάζω ξυλάκια κανέλας σε όλα τα ενυδρεία μου (ακόμα και στο γαριδάδικο πριν το διαλύσω). Στα χρυσόψαρα το αποτέλεσμα είναι απόλυτα ικανοποιητικό , γιατί το ένα Black Moor μου εμφάνιζε τακτικά άσπρο χνούδι στην ουρά (είχα κάνει παλιότερα ένα θέμα με το πρόβλημα αυτό), από τότε που βάζω κανελόξυλα σταμάτησε, επίσης να πω πως όταν έφτιαξα το ξύλινο για τα χρυσόψαρα και τα μετέφερα εκεί , στη 1η εβδομάδα μου εμφάνισε πάλι αυτό το Black Moor άσπρο χνούδι, έβαλα κανελόξυλα και σε 1 εβδομάδα το χνούδι είχε εξαφανισθεί χωρία καμία άλλη θεραπεία, για αυτό τα ξύλα κανέλας τα συνιστώ ανεπιφύλακτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-10-14, 14:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχουνε σχετικα αρθρα,αλλα δυστυχως δεν βρισκονται ευκολα.
οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης ειναι σκορπιες αναφορες ειτε σε μελετες, ειτε σε αρθρα εμπειρων χομπιστων απο παρατηρησεις κλπ.

δυστυχως καποια ολοκληρωμενη μελετη συγκεκριμενη πανω στο θεμα(πχ πανεμπιστημιακη κλπ) δεν εχω βρει να διαβασω μεχρι τωρα.

ενα αρθρο απο εγκυρη πηγη(πιστευω)μπορειτε να διαβασετε εδω.
αλλα και αυτο ακομα ειναι αρκετα γενικο και μονο προς το τελος The Chemical Basis of Folk Medicine...
αναφερεται λιγο στα φυσικα "βελτιωτικα" νερου.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-10-14, 21:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!
Ξύλα κανέλας έχω πάντα πολλά στο σπίτι γιατί τα βάζουμε και στα πουλιά ως φυσικό αντιμικροβιακό.
Θα ρίξω, πόσα λες στα 250 λίτρα; Ένα ή περισσότερα;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-10-14, 21:39
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας!
Ξύλα κανέλας έχω πάντα πολλά στο σπίτι γιατί τα βάζουμε και στα πουλιά ως φυσικό αντιμικροβιακό.
Θα ρίξω, πόσα λες στα 250 λίτρα; Ένα ή περισσότερα;
Στο 300αρι έχω 5-6 , στο 120ρι 4-5 και στο 60αρι 3-4, κάθε 1-1,5 μήνα τα αλλάζω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-10-14, 21:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο 300αρι έχω 5-6 , στο 120ρι 4-5 και στο 60αρι 3-4, κάθε 1-1,5 μήνα τα αλλάζω
Ευχαριστώ, άρα 4 θα βάλω
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
MelaFix beeromixalhs Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-12-11 00:14
pimafix για fin rot???? manos_samos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 14-01-11 17:28
Melafix και Pimafix σε γαριδες pavlos1988 Γαρίδες 7 12-12-10 02:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12112 seconds with 13 queries