Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 15:02
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Σκουλικάκια στο νερό.

Title: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: kokka on 09/08/02 at 17:46:17
--------------------------------------------------------------------------------
Στο νερό του ενυδρείου μου (60 λίτρα με 2 oscar) σχεδόν από τότε που το έχω στήσει υπάρχουν αρκετά μικρά άσπρα σκουλικάκια.
Τί μπορεί να είναι και υπάρχει τρόπος να τα ξεφορτωθώ;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/08/02 at 18:23:07
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτά τα άσπρα σκουλίκια μάλλον πρόκειται για planaria. Αν είναι λευκά, πολύ λεπτά (τριχοειδή) και περίπου 1 χιλιοστό σε μήκος είναι όντως planaria. Είναι άκακα στα ψάρια μας και προέρχονται σχεδόν πάντα από το υπερβολικό τάϊσμα των ψαριών (που συνήθως συμβαίνει σε όσους έχουν oscar). Το ίδιο πρόβλημα αντιμετώπισα και εγώ πριν μερικά χρόνια και είναι πολύ απλό.
1. Πρέπει να λιγοστέψεις κατά πολύ την ποσότητα που ταϊζεις τα ψάρια σου.
2. Να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού...μια φορά την εβδομάδα 20-30% του νερού.
3. Να κάνεις σκούπα βυθού/υποστρώματος.
Αν τα ακολουθήσεις αυτά σε λίγο καιρό θα δεις εμφανή αποτελέσματα.

ΥΓ: Το ξέρεις πόσο ΜΕΓΑΛΑ γίνονται τα oscar έτσι ???; 60 λίτρα είναι αργός θάνατος για αυτά τα ψάρια. Θα πρέπει ή να τους πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο (το λιγότερο 300 λίτρα) ή να τα δώσεις και να ασχοληθείς με μικρότερα ψάρια που είναι κατάλληλα για ενυδρείο 60 λίτρων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: kokka on 09/11/02 at 09:41:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τα σκουλίκια είναι όπως τα περιέγραψες. Όταν σβήνω το φως έμφανίζοντε αρκετά έως αμέτρητα. Τα oscar τα "παίζουν" και βρείσκοντε με το πλάι στην επιφάνεια του νερού.Έτσι κρατάω το φώς ΠΑΝΤΑ αναμένο. 24 ώρες το 24ωρό.
Σκοπεύω να πάρω ένα μεγαλύτερο (περίπου 200 λίτρα) για τα oscar.
Εκτός από τα oscar που έχω, τι άλλα ψάρια μπορώ να βάλω;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: halvas69 on 09/11/02 at 09:45:46
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν μπορείς να βάλεις τίποτα, γιατί ακόμα και ο χώρος που έχεις δεν φτάνει για τα Oscar.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Koulio on 09/11/02 at 09:49:07
--------------------------------------------------------------------------------
το φως 24 ωρες το 24

τα φωτα πρεπει να αναβουν 10-12 ωρες αντε 12-14 ωρες
αμα εχεις full planted ενυδρειο

μειωσε το φαγητο και κανε ευλαβικα τις αλλαγες νερου




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/11/02 at 10:09:27
--------------------------------------------------------------------------------
24 ώρες το 24ωρο?!?! : > Τα ψάρια σου νομίζουν πως είναι μέρα 24 ώρες! (ΝΑΙ! Κοιμούνται ΚΑΙ τα ψάρια!!!) Εκεί σου απάντησε ο KOULIO.

Για τα σκουλίκια τα είπαμε παραπάνω.

Τα Oscar σου δεν "τα παίζουν" επειδή σβήνουν τα φώτα. Προφανώς κάτι άλλο συμβαίνει εκεί μέσα (στο ενυδρείο σου εννοώ). Έχω Oscar τα τελευταία 15 χρόνια και ποτέ δεν είχα κανένα που να "φοβάται το σκοτάδι". Έχεις τα απαραίτητα tests - Αμμωνίας (ΝΗ3/ΝΗ4), Νιτρίτη (ΝΟ2) και Νιτράτη (ΝΟ3); Πάω στοίχημα πως κάποια από αυτές τις παραμέτρους έχουν ξεφύγει ανεξέλεγχτα! Αν δεν έχεις αυτά τα tests να πας να πάρεις σύντομα, να τεστάρεις το νερό και να μας κάνεις post τα αποτελέσματα.

Δύο Oscar (μόνα τους) δεν χωράνε/δεν μπορούν να ζήσουν σε 200 λίτρα ενυδρείο. Για δύο Oscar θα χρειαστείς τουλάχιστον 300 λίτρα (1,20 m μήκος το λιγότερο) ενυδρείο (όπως σου ξαναείπα) και πάλι δεν μπορείς να βάλει κανένα άλλα ψάρι μαζί τους! (Ένα Oscar απαιτεί 200 λίτρα και 100 λίτρα κάθε επιπλέον Oscar. Δηλαδή αν θες να έχεις 4 Oscar, θα πρέπει να έχεις ενυδρείο ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 400 λίτρων).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: kokka on 09/11/02 at 10:48:44
--------------------------------------------------------------------------------
Με τα 2 oscar που έχω, τι φυτά μπορώ να βάλω, και να έχουν πιθανότητες να επειζήσουν;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: fighterfish on 09/11/02 at 10:50:05
--------------------------------------------------------------------------------
δηλαδη τα oscar φοβουνται τα σκουληκάκια και πλαγιάζουν ;
αν εχεις εξωτερικό φίλτρο τοτε γιατι δεν το διαλύεις το ενυδρείο να φύγουν και σκουληκάκια και απ' ολα ;

το φίλτρο το βαζεις να δουλεύει σε ενα κουβα με νερό του ενυδρείου για κάποιες ώρες και μετά το ξαναστήνεις.

εκτός αν υπάρχει άλλος τρόπος να τα ξεφορτωθείς που δυστυχως δεν τον γνωρίζω...

καλά δεν νιώθεις ενοχές να έχεις ανοιχτό το φως 24 ωρες;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/11/02 at 11:58:07
--------------------------------------------------------------------------------
Χριστόφορε δεν χρειάζεται να διαλύσει το ενυδρείο του για να ξεφορτωθεί τα "σκουλίκια" (look further up).

Όταν ένα Oscar "πλαγιάζει" είναι ο τρόπος του να μας πει πως κάτι δεν πάει καλά...είτε από ποιότητα νερού, από stress, λόγω χαμηλής/υψηλής θερμοκρασίας, κλπ. Δεν υπάρχει περίπτωση να φοβόνται τα planaria ("σκουλικάκια") γιατί πολύ απλά...ούτε καν τα βλέπουν...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: fighterfish on 09/11/02 at 18:40:40
--------------------------------------------------------------------------------
είπα και γω... τι τρομερα και φοβερα ειναι τα Oscar αμα φοβούνται 5 παλιοσκουληκάκια ?
>

αλλα δεν κατάλαβα, πως θα φυγουν ?
εννοείς με το λιγότερο ταισμα δεν θα βρισκουν πια φαι και θα εξαφανιστούν ?

νομιζα οτι υπηρχε δραστικότερος και πιο άμεσος τροπος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/12/02 at 05:16:49
--------------------------------------------------------------------------------


on 09/08/02 at 18:23:07, Giorgos wrote:
Παράθεση:
1. Πρέπει να λιγοστέψεις κατά πολύ την ποσότητα που ταϊζεις τα ψάρια σου.
2. Να κάνεις πιο συχνές αλλαγές νερού...μια φορά την εβδομάδα 20-30% του νερού.
3. Να κάνεις σκούπα βυθού/υποστρώματος.

Όντως. Αυτός είναι ο ευκολότερος τρόπος για να τα ξεφορτωθείς. Κάνοντας αλλαγές νερού και συχνότερα σκούπα βυθού (αν κάνεις 2-3 φορές την εβδομάδα αλλαγές νερού και ταυτόχρονα σκούπα βυθού θα έχεις πιο άμεσα αποτελέσματα), εξαλείφουμε έναν πολύ μεγάλο αριθμό planaria. Αυτά τρέφονται από τα υπολείματα φαγητού που κάνουν τα ψάρια μας (και τα Oscar κάνουν ΠΑΡΑ πολλά) που πάντα υπάρχουν, ειδικά αν παραταϊζουμε. Κάνοντας αυτά δεν θα τα ξαναδείς.

Ναι. Πιο δραστικός τρόπος υπάρχει. Να διαλύσεις το ενυδρείο σου (stressάροντας τα ψάρια σου), να το καθαρίσεις πολύ καλά, να το απολυμάνεις, να το ξαναστήσεις και να το ξαναστρώσεις. Γιατί όμως να γίνει αυτό αφού είναι ότι χειρότερο για τα ψάρια, και τα planaria είναι εντελώς άκακα για το ενυδρείο (είναι μόνο άσχημο να τα βλέπεις); Αφού ο παραπάνω τρόπος και εύκολος είναι, και γρήγορος είναι και δεν στρεσάρει τα ψάρια μας.

P.S. Έχω δει μερικά είδη ψαριών να τα τρώνε: μικρά tetras (neon, cardinals, rasboras), μερικά μικρά botia και γενικά μικρά ψάρια (που τα βλέπουν).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: newfish on 09/26/02 at 02:20:25
--------------------------------------------------------------------------------
Επειδή ο φίλος μου Kokka δεν σας έχει ενημερώσει ακόμα > για το ενυδρείο του, πείρα την απόφαση να σας πω εγώ τα τελευταία του νέα (έως 20/09).

Έπειτα από αναζήτηση 3 ημερών στην Ιεράπετρα για κάποια τεστ, και επειδή δεν βρήκαμε :-X :-[ >, ο μαγαζάτορας που του είχε πουλήσει το ενυδρείο του έδωσε ένα Stick από τα δικά του.
Τα αποτελέσματα ήταν αποκαρδιωτικά. :'(
NH3 >0
No3 >500
pH = 8
Kh = 8
Gh = 21

Κάνοντας μία αλλαγή νερού γύρο στο 40% διαπιστώθηκε ότι το φίλτρο υπολειτουργούσε :-/ (χρειάστηκε 72” για να γεμίσει ένα ποτήρι νερό. ((250/72)*3600)=12,5 λίτρα την ώρα)
Από τότε έχει ελαττώσει την τροφή αρκετά, κάνει σκούπα κάθε Κυριακή και αλλαγές νερού Κυριακή και Τετάρτη περίπου στο 30%.
Αυτά προς το παρόν.
Περιμένω νέα του από βδομάδα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: ASCCO1 on 09/26/02 at 10:15:05
--------------------------------------------------------------------------------
Ολο το μυνημα ηταν αποκαρδιωτικο :-X :-X :-X,
ας ελπισουμε οτι τα επομενα νεα θα ειναι καλυτερα!!!



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/26/02 at 13:17:11
--------------------------------------------------------------------------------
Newfish: με 2 δεκάποντα Οscar σε ενυδρείο 60 λίτρων είναι πολύ δύσκολο να φτιάξουν τα πράγματα με αλλαγές νερού 2 φορές την εβδομάδα. Θα ήταν ακόμα καλύτερα αν έκανε αλλαγή νερού 3 φορές την εβδομάδα (ας πούμε Τρίτη, Παρασκευή από 30% και Κυριακή 50% με σκούπα βυθού.) Αυτά μόνο για να μειωθεί το ΝΟ3! Και να τα ταϊζει κάθε 2 μέρες.
Βρέθηκε γιατί υπολειτουργούσε το φίλτρο και η λύση για αυτό ???; Μήπως ήταν υπερβολικά "μπουκωμένο" με Oscar-poop and the like ???;
Ελπίζω o kokka να σκέφτεται πολύ σοβαρά την αγορά ενός μεγαλύτερου ενυδρείο (τουλάχιστον 300 λίτρα) αν θέλει να κρατήσει τα Oscar ή αλλιώς θα πρέπει να τα δώσει (προτιμότερο σε κάποιον που έχει το κατάλληλο ενυδρείο) και να ασχοληθεί με μικρότερα είδη γιατί με 60άρι ενυδρείο και 2 Oscar, το μόνο που θα έχει είναι μπελάδες, αναποδιές και γενικά όλα από το κακό στο χειρότερο θα πηγαίνουν. Αυτό το λέω για συμβουλή (για το καλό του kokka και τα Oscar) και όχι για να γίνομται κακός.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: newfish on 09/27/02 at 06:27:50
--------------------------------------------------------------------------------
Εχθές το βράδυ, παρακολουθούσα το ενυδρείο μου και ανακάλυψα ότι και στο δικό μου έχω (είχα) δύο σκουληκάκια (σας ορκίζομε ότι δεν τα έφερα μαζί μου από τον Kokka ;D).
Δύο είδα - Δύο έβγαλα. Θα ξανακοιτάξω σήμερα μπας και υπάρχουν και άλλα.
Αλλά στο δικό μου ενυδρείο, το οποίο εξακολουθεί να είναι χωρίς ενοίκους πού βρέθηκαν;;;;; ??? ??? ???
Υπάρχει περίπτωση να δημιουργήθηκαν από κάποια φυτά που σάπισαν μέσα στο ενυδρείο κατά την απουσία μου ??? :'((δλδ χωρίς καμία αλλαγή νερού για 20 ημέρες);;;

Όσο αφορά τον Kokka τώρα:

Καταρχήν του είχαν πει (από το μαγαζί που το αγόρασε και δεν είχε και τεστ να του πουλήσει >) ότι τα υλικά του φίλτρου ΠΡΕΠΕΙ να τα πετάει κάθε 3 μήνες και να βάζει καινούργια.
Τελευταία αλλαγή έκανε πριν από ένα μήνα, άρα δύσκολο να έχουν μπουκώσει, αλλά δεν έχει καθαρίσει ΠΟΤΕ την φτερωτή του φίλτρου, το οποίο θα πρέπει να έχει κάνει αυτήν την στιγμή.

ΥΓ. Με κάποια συνομιλία που είχε με τον halva κατάλαβε ότι τα υλικά του φίλτρου ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να τα πετάει.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Σκουλικάκια στο νερό.
Post by: Giorgos on 09/27/02 at 10:06:42
--------------------------------------------------------------------------------
Το είπες μόνος σου newfish. Τα planaria που έχεις στο ενυδρείο σου (που αποκλείεται να είναι μόνο δύο) τα "απόκτησες" από τα φύλλα/φυτά που σάπισαν κατά την απουσία σου. Τα planaria εκμεταλλεύτηκαν τα σάπια και έτσι γέμιζαν τα στομάχια τους. Πάντως δεν είναι κακό για τι οικοσύστημα ή τα φυτά και τα ψάρια... ίσα ίσα τρώνε οργανική ύλη η οποία παράγει αμμωνία όσο σαπίζει.
Το πως τα ξεφορτώνεσαι αναφέρεται παραπάνω.

Όσο για τον kokka, περιμένουμε νεότερα του.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-03-03, 00:18
lee_gore Ο χρήστης lee_gore δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Λοιπον το ιδιο προβλημα εχω και στο νεο μου ενυδρειο.
Απλα με τη διαφορα πως τα σκουληκια αυτα ειναι ασπρα αλλα σε μηκος ξεπερνουν και το 1 εκατοστο.(Μηπως δεν ειναι πλαναρια?)
Σε οτι αφορα το παχος ειναι πολυ μικροτερα απο το παχος μιας καρφιτσας.
Ειναι κυριως στο βυθο του ενυδρειου και βγαινουν στην επιφανεια και κολυμπουν αφου ανακατεψω το βυθο απαλα .
Το κακο ειναι πως δεν ταιζω καθολου αφου το ενυδρειο ειναι 2 εβδομαδων και ειναι αδειο αρα δεν βλεπω για πιο λογο να εχουν εμφανιστει και να εχουν αναπαραχθει τοσα πολλα.
Επισης τα φυτα ειναι σε πολυ καλη κατασταση...
....και την ωρα που γραφω θυμαμαι πως τα ceratopteris που αγορασα τελευταια ηταν σε αθλια κατασταση (τωρα βεβαια ειναι τελεια) και αυτος που μου τα δωσε πρεπει να εχει να καθαρισει το ενυδρειο του 220 χρονια. Αρα περιττο να μου πειτε απο που ηρθαν
Αυτα .. Διαβασα πως ρlecostomus ειναι μια λυση συν αυτα που προτεινονται πιο πανω.
Υπαρχει μηπως τροπος καποιασ χημικης καταπολεμησης με αμεσα αποτελεσματα?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-03-03, 15:55
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Re: Σκουλικάκια στο νερό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giorgos
Αν είναι λευκά, πολύ λεπτά (τριχοειδή) και περίπου 1 χιλιοστό σε μήκος είναι όντως planaria. Είναι άκακα στα ψάρια μας και προέρχονται σχεδόν πάντα από το υπερβολικό τάϊσμα των ψαριών.
Όπως είπε και ο Giorgos, τα planaria είναι τελείως άκακα για τα ψαράκια μας, οπότε δεν βλέπω και τον λόγο για χημικής καταπολέμησης τους.

Άλλωστε αν κάνεις τα προαναφερθέντα θα εξαφανιστούν.
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-04-03, 11:01
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Παιδιά και εγώ χθες το βράδυ παρατήρησα ένα μικρό μαυροειδές πράγμα, πολύ μικρό να κόβει βόλτες κοντά στο φίλτρο πάνω στο τζάμι ... νόμιζα πως ήταν σκατό από guppy αλλά τελικά μάλλον είναι σκουληκάκι ... έχουμε καμμιά πληροφορία για αυτά; Το δικό μου είναι σκούρο χρώμα ... είναι το ίδιο με αυτά με το άσπρο χρώμα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-04-03, 00:57
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Τα planaria έχουν υποείδη διαφόρων χρωμάτων και μεγεθών!Το δικό σου πρέπει να είναι καφέ και μήκους 3-4 mm.Είχα και εγώ κάποτε σε planted aquarium που έκανα αναπαραγωγή μονομάχου και αφού έβγαλα τον αρσενικό!όταν μεγάλωσαν τα μικρά ,τα planaria καταναλώθηκαν!!Δεν έχεις ψάρια στο ενυδρείο Μην ανησυχείς πάντως,αφού δεν μου πείραξαν τα μονομαχάκια πρέπει να είναι άκακα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-04-03, 18:39
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Αν και δεν εχω καμμια εμπειρια με τα συγκεκριμενα << σκουλικακια>>, θελω να κανω μια διευκρηνηση πανω σε αυτο που ειπε ο tasos , οσο αφορα τα BETTA,
τα οποια ειναι σαρκοφαγα, οποτε και τα μονομαχακια μολοις ειδαν ζωντανη τροφη κανανε παρτυ!!!!
Αν εχουμε στο ενυδρειο ομως καποια ειδη που δεν ειναι καθαρα σαρκοφαγα????? τοτε τι γινεται???
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06190 seconds with 12 queries