Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Άλλα λαβυρινθόψαρα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-10, 23:55
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Paradise fish

Θελω να ρωτησω για τα συγκεκριμενα ψαρακια,επειδη εχω ενα ζευγαρι και εχω ψιλομπερδευτει.Τι απαιτησεις νερου εχουν και σε τι θερμοκρασια?Προς το παρον τα εχω σε 150λιτρα κοινωνικο του οποιο κανω αλλαγες με αντιστροφη οσμωση και θερμοκρασια σταθερα 27-28.Ακουσα και την αποψη οτι ειναι κρυου νερου και οτι μπαινουν και σε νερο δικτυου(αν ισχυει αυτο μπορω να τους διαθεσω 80 λιτρα μονα τους).Ρωταω γιατι απο τοτε που εχω αρχισει να κανω αλλαγες νερου με οσμωση εχουν ψιλοχασει την κινητικοτητα τους ιδιος ο αρσενικος και μου καθεται στον πατο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-10, 00:02
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Το ιδανικο για αυτα ειναι ενα ph 7-7.3 με kh περι το 8-12.
Απο θερμοκρασια παλι το ιδανικο ειναι 22-23 βαθμοι.
Μηπως ομως κατεβασες πολυ αποτομα την σκληροτητα του νερου σου με την Α.Ο,αν ναι ισως ειναι ενας λογος που τα κανει αυτα ο αρσενικος σου,ο αλλος λογος ειναι σιγουρα η πολυ υψηλη σου θερμοκρασια,οτιδηποτε πανω απο 25-26 για αυτα τα ψαρια ειναι απαγορευτικο!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-02-10, 00:08
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Το ph δεν εχει πεσει κατω απο 7,4 και το gh ειναι στο 6.Δεν το εκανα αποτομα 3 αλλαγες νερου εχω κανει μονο απο οσμωση 1 καθε εβδομαδα ενω πριν ηταν με νερο δικτυου το ενυδρειο.(ph στο 8,4 και gh στο 10).Η θερμοκρασια παντα ηταν εκει που ειναι τωρα γιαυτο παραξενευτικα.Το kh μετρας σαυτην την περιπτωση η το gh για την σκληροτητα εννοω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-02-10, 00:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ανθρακικη σκληροτητα το kh.
Kρατα εκει το ph σου αλλα κατεβασε σταδιακα την θερμοκρασια,ενα βαθμο το διημερο και σταθεροποιησε την στους 22-23.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-10, 01:42
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σιγουρα παιζει ρολο και η θερμοκρασια, αλλα εσυ εχε το νου σου και παρακολουθησε τα , μην αποκλειεις να προκειται για ασθενεια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-02-10, 02:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Τα ψάρια αυτά δεν θέλουν υψηλή θερμοκρασία, δίνω περισσότερες πιθανότητες σε αυτόν τον παράγοντα (πόσο καιρό τα έχεις ?)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-02-10, 14:10
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Τα ψαρια τα εχω τουλαχιστον ενα χρονο στο κοινωνικο,αλλα τον τελευταιο μηνα αυξησα την θερμοκρασια 3 βαθμους περιπου απο 25 που ηταν και αρχισα αλλαγες απο οσμωση(την τελευταια εβδομαδα μου τα κανει αυτα ο αρσενικος).Οποτε μου φαινεται θα τα βαλω στο 80 λιτρο μονα τους σε 23 βαθμος,γιατι στο μεγαλο εχω και καρδιναλιους που θελουν πιο ζεστο νερο σωστα ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-02-10, 14:38
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

80 λιτρα για ενα ζευγαρι ειναι οκ!
Με ενα ph 7-7.3 και θερμοκρασια 22-23 θα ειναι μια χαρα...Απλα την μεταβαση στην διαφορετικη θερμοκρασια να την κανεις σταδιακα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-02-10, 16:12
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

οκ θα κανω ετσι και αλλιως προσαρμογη κτλ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-02-10, 18:10
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψάρια αυτά δεν θέλουν υψηλή θερμοκρασία, δίνω περισσότερες πιθανότητες σε αυτόν τον παράγοντα (πόσο καιρό τα έχεις ?)
Αυτό ακριβώς!
Kρύου νερού, κρύου νερού!
Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν χρησιμοποιηθεί επιτυχώς και σε λίμνες με πολύ καλά αποτελέσματα. Άρα μιλάμε ότι σίγουρα μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν και σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που έχουν προαναφερθεί πιο πάνω.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-02-10, 20:25
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό ακριβώς!
Kρύου νερού, κρύου νερού!
Τα συγκεκριμένα ψάρια έχουν χρησιμοποιηθεί επιτυχώς και σε λίμνες με πολύ καλά αποτελέσματα. Άρα μιλάμε ότι σίγουρα μπορούν να ζήσουν και να αναπαραχθούν και σε πολύ χαμηλότερες θερμοκρασίες από αυτές που έχουν προαναφερθεί πιο πάνω.
Σε λιμνες βασιλη ναι αλλα μονο την εποχη της λιμνης και σε πολυ ηπιους χειμωνες....

Τα macropodus opercularis οπως ειναι το επιστημονικο τους ονομα ειναι αρπακτικα ψαρια και θα τσακισουν οτι μικρο ψαρι βρεθει μπροστα τους.
Οποταν μαζι με χρυσοψαρα και κοι το ξεχναμε

Μονα τους ναι!!

Ποτε 2 αρσενικα μαζι σε ενυδρειο περιορισμενου μεγεθους γιατι θα πεσει πολυ ξυλο και ναι σε 80 λιτρα για ενα ζευγος (αυτο ειναι το οριο για 2 ψαρια) αν και καλυτερα θα ηταν π.χ ενα 120λιτρο.

Υποψην οτι σε αυτα τα ψαρια δεν αρεσει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου και δεν χρειαζονται υψηλα επιπεδα οξυγονου αφου ανεβαινουν στην επιφανεια και χαρις σε ενα ειδικο οργανο που διαθετουν αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.

Για τις παραμετρους του νερου και την θερμοκρασια στα ειπαν τα παιδια.......
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-02-10, 20:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιμνες βασιλη ναι αλλα μονο την εποχη της λιμνης και σε πολυ ηπιους χειμωνες....

Τα macropodus opercularis οπως ειναι το επιστημονικο τους ονομα ειναι αρπακτικα ψαρια και θα τσακισουν οτι μικρο ψαρι βρεθει μπροστα τους.
Οποταν μαζι με χρυσοψαρα και κοι το ξεχναμε

Μονα τους ναι!!

Ποτε 2 αρσενικα μαζι σε ενυδρειο περιορισμενου μεγεθους γιατι θα πεσει πολυ ξυλο και ναι σε 80 λιτρα για ενα ζευγος (αυτο ειναι το οριο για 2 ψαρια) αν και καλυτερα θα ηταν π.χ ενα 120λιτρο.

Υποψην οτι σε αυτα τα ψαρια δεν αρεσει η μεγαλη κυκλοφορια του νερου και δεν χρειαζονται υψηλα επιπεδα οξυγονου αφου ανεβαινουν στην επιφανεια και χαρις σε ενα ειδικο οργανο που διαθετουν αναπνεουν ατμοσφαιρικο αερα.

Για τις παραμετρους του νερου και την θερμοκρασια στα ειπαν τα παιδια.......
Άντρο, οι δικοί μας χειμώνες είναι ιδανικοί, φτάνει η λίμνη να πληρεί κάποιες βασικές προδιαγραφές. Το ότι δεν χρησιμοποιούνται αρκετά στις λίμνες είναι γιατί το τελικό τους μέγεθος και παράλληλα η όψη τους από πάνω δεν δίνουν την ιδανικότερη εικόνα, γιατί απλά δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο, όπως π.χ. τα ΚΟΙ.

Στα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω και βεβαίως δεν έχω συμβουλέψει τον φίλο να βάλει αυτά τα ψάρια σε λίμνη με κοι. Γι' αυτό άλλωστε ποτέ δεν έχω προχωρήσει στην εισαγωγή τέτοιων ψαριών στη λίμνη μου. Σε πολύ μεγάλα συστήματα με φυσική κάλυψη, το συζητώ!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-02-10, 21:10
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άντρο, οι δικοί μας χειμώνες είναι ιδανικοί, φτάνει η λίμνη να πληρεί κάποιες βασικές προδιαγραφές. Το ότι δεν χρησιμοποιούνται αρκετά στις λίμνες είναι γιατί το τελικό τους μέγεθος και παράλληλα η όψη τους από πάνω δεν δίνουν την ιδανικότερη εικόνα, γιατί απλά δεν είναι και το δυνατότερο τους σημείο, όπως π.χ. τα ΚΟΙ.

Στα υπόλοιπα δεν θα διαφωνήσω και βεβαίως δεν έχω συμβουλέψει τον φίλο να βάλει αυτά τα ψάρια σε λίμνη με κοι. Γι' αυτό άλλωστε ποτέ δεν έχω προχωρήσει στην εισαγωγή τέτοιων ψαριών στη λίμνη μου. Σε πολύ μεγάλα συστήματα με φυσική κάλυψη, το συζητώ!
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fish only? pipis Θαλασσινό νερό - Γενικά 11 11-07-09 17:50
paradise fish επιθετικά; norma Αρχάριοι γλυκού νερού 10 13-05-08 23:21
Ασθενεια σε Paradise.Βοηθεια παρακαλω! Raven Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 01-10-07 00:43
Fish ID Manos M. Malawi 2 08-02-05 20:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05985 seconds with 13 queries