Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-10, 15:08
GIAN_NIKOLA Ο χρήστης GIAN_NIKOLA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-05-2008
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Μπόλι

Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρείο 125L και χθές πήρα άλλο ένα 115! Το 115L επειδή ήταν προσφορά απο τα καρφουρ το πήραν και κάποιοι φίλοι μου. Σήμερα έστηψα το φίλτρο μου(του στρωμένου,σφουγγάρια) και την βρωμιά που έβγαλε την έριξα στο φίλτρο του 115 (μακαρόνι με πέτρα biomech της EHEIM λέγεται). Μετά απο πόσο καιρό θα μπορώ να το ξανακάνω αυτό για να βάλουμε και στα άλλα ενυδρεία που έχουν βάλει μόνο τα βακτήρια του εμπορίου? ακόμα μέσα στο φίλτρο μου δώσανε και κάτι κάψουλες να βάζω για τροφή για τα βακτήρια μου είπαν. Κάνουν τίποτα? Ακόμα ισχύει ότι όσο καιρό στρώνει το ενυδρείο πρέπει να είναι η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς κελσίου για να αναπτύσονται καλύτερα τα βακτήρια? ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-10, 18:42
Το avatar του χρήστη aggelospgr2010
aggelospgr2010 Ο χρήστης aggelospgr2010 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2010
Περιοχή: Αθήνα (Παγκράτι) & Νέα Μάκρη
Μηνύματα: 158
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GIAN_NIKOLA Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα. Έχω ένα ενυδρείο 125L και χθές πήρα άλλο ένα 115! Το 115L επειδή ήταν προσφορά απο τα καρφουρ το πήραν και κάποιοι φίλοι μου. Σήμερα έστηψα το φίλτρο μου(του στρωμένου,σφουγγάρια) και την βρωμιά που έβγαλε την έριξα στο φίλτρο του 115 (μακαρόνι με πέτρα biomech της EHEIM λέγεται). Μετά απο πόσο καιρό θα μπορώ να το ξανακάνω αυτό για να βάλουμε και στα άλλα ενυδρεία που έχουν βάλει μόνο τα βακτήρια του εμπορίου? ακόμα μέσα στο φίλτρο μου δώσανε και κάτι κάψουλες να βάζω για τροφή για τα βακτήρια μου είπαν. Κάνουν τίποτα? Ακόμα ισχύει ότι όσο καιρό στρώνει το ενυδρείο πρέπει να είναι η θερμοκρασία στους 30 βαθμούς κελσίου για να αναπτύσονται καλύτερα τα βακτήρια? ευχαριστώ
Ισχύει ότι πρέπει να είναι στους 30 και στους 35 μάλιστα, διότι αναπτύσσονται, πολύ πιο γρήγορα τα βακτήρια..
-------------------------
Σχετικά με την θερμοκρασία δες και εδώ τι λέει

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

- Η αύξηση της θερμοκρασίας του νερού στους 32-35ο C βοηθάει στην ταχύτερη ολοκλήρωση του στρωσίματος αφού επωφελούνται τα ωφέλιμα βακτηρίδια μιας και πολλαπλασιάζονται ταχύτερα σε αυτές τις θερμοκρασίες (αυξάνεται ο μεταβολισμός τους). Φροντίζουμε όμως να φέρουμε την θερμοκρασία στα φυσιολογικά της επίπεδα πριν βάλουμε τα ψάρια μας στο ενυδρείο.

__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aggelospgr2010 : 24-01-10 στις 18:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπόλι - Απορία aggelospgr2010 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 13-01-10 08:21
μπόλι yannakis Αρχάριοι γλυκού νερού 3 02-11-09 10:17
Μπόλι για νέο ενυδρείο sofianos7 Γλυκό νερό - Γενικά 3 22-03-08 18:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,02898 seconds with 13 queries