Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-02-13, 13:19  
Βοηθεια για στρωσιμο ΞΑΝΑ
 
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι
Senior Member
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος 09-02-13, 13:19
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα σας.Ειμαι νεο μελος στην παρεα σας αν και γνωριζω την υπαρξη σας απο καιρο.Χωρις πολα λογια να μην σας κουραζω θετω τον προβληματισμο που με καιει και τα υπολοιπα εν καιρω..
Εχω ενα Rio 125 lt.Το εχω σχεδον 4 χρονια.Τα τελευταια 2 μετα την γεννηση του μικρου μου λιγο παραμελημενο η αληθεια ειναι.Ολα ''καλα'' μεχρι την μερα που ο μικρος μου καταφερε να ριξει μεσα στο ενυδρειο οοολη την τροφη μαζι με κατι αλλα... με αποτελεσμα τα γινει ενας κακος χαμος και η μονη λυση ηταν να αδειαζω/καθαρισω εντελως το ενυδρειο.Το ενα ψαρακι το εχασα δυστηχως.Αυτη την στιγμη που μιλαμε τα αλλα 2 ειναι σε αλλο σημειο,το ενυδρειο καθαρισμενο και γεματι μεχρι την μεση με νερο και καιγομαι να το κανω σωστα αυτη την φορα.να πω οτι απο την μερα αγορας δεν εχω αλλαξει τα σφουγγαρια παρα μονο τον ανθρακα φυσικα και τον υαλοβαμβακα συμφωνα με οδηγιες που ειχα παρει οταν το αγορασα.Ξερω οτι δεν ειμαι καθολου συνεπης και εχω κανει τραγικα λαθη και φταιω και εγω γιατι εμπιστευτηκα υποτιθεται καποιους γνωστες και δεν ενημερωθηκα.Θελω λοιπον αυτη τη φορα να τα κανω ολα σωστα οποτε χρειαζομαι την βοηθεια σας.Εχω σκοπο να παω σε πετ σοπ να αγορασω απο την αρχη καποια πραγματα οπως πρωτα θελω τις οδηγιες σας.
πειτε μου πως να ξεκινησω,τι να αλλαξω αλλα το πιο σημαντικο πως να συντηρησω τα ψαρια μεχρι να φτιαξω ξανα το ενυδρειο μου σωστα.Ρωτηστε οτι θελετε γιατι ισως τα εγραψα λιγο μπερδεμενα.Περιμενω με αγωνια απαντηση σας.Ευχαριστω πολυ...
τα ψαρακια ειναι αυτα:
ενα:
http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1546
και 2:

http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=1562
εκ των οποιων το ενα απεβιωσε δυστηχως...
Εμφανίσεις: 11560
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 10-02-13, 13:07
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω παρα πολυ.Να εισαι καλα και εσυ και τα αλλα παιδια που με βοηθησαν.Θα επανελθω γιατι εχω πολλα να μαθω.
-------------------------
Καλησπερα.Επανερχομαι με νεες πληροφοριες και αποριες.
Το ενυδρειο ειναι απο χθες με νερο κανονικα,δουλευει το φιλτρο,εχω φτιαξει θερμοκρασια,εχω ριξει τα απαραιτητα denitrol biotopol(αυτα διαθετω αυτη τη στιγμη)και συνεχιζω να βαζω τα βακτηρια(denitrol)συμφωνα εμ τις οδηγιες.
Τα ψαρακια εξακολουθουν να ειναι στο μεγαλο βαζο.χθες αλλαξα νερο.δεν εχω ταισει εδω και 4 μερες
Σημερα εβαλα και αεροαντλια την οποια εχω τελικα.
Μετρησεις προς το παρων μονο με στικακι και ειναι οι εξης:


N03 mg/l μεταξυ 0 και 10
N02 mg/l μεταξυ 0 και ο,5

gh >7d

KH 6 με 10 d
ph 7.2

Αποριες λοιπον:
1)πως σας φαινονται οι μετρησεις εστω και με στικακι?

2)πρεπει να περιμενω να αγορασω αυριο τεστ αμμωνιας ωστε να βαλω τα ψαρακια?

3)μηπως στο βαζο επειδη ειναι μειωμενη χωρητικοτητα στρεσαρονται απο τη αεροαντλια?

4)ποτε ταιζω?

5)τα πλαστικα διακοσμητικα που ειχα απο πριν να τα βαλω?

6)πετρες θαλασσης που επισης ειχα και ηταν μεσα εδω και 2 χρονια να τις ξαναβαλω?

7)απο φωτισμο να πουμε η να περιμενουμε να μπουν τα ψαρια μεσα?


αυτα προς το παρων...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 10-02-13 στις 13:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 10-02-13, 14:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

1) οι μετρησεις σου (θα πρεπει να δουμε και αμμωνια βεβαια) δειχνουν οτι αν κατεβασεις λιγο τα νιτρωδη (Νο2) θα εισαι μια χαρα. Αλλα κανε ολα τα τεστ και θα το δουμε αυτο

2) σου ειπαν τα παιδια οτι ισως καλο θα ηταν να τα βαλεις απο τωρα στο ενυδρειο γιατι και στο βαζο τα ιδια και χειροτερα θα ειναι το νερο. Το οτι δεν κανεις κινηση να παρεις μπολι ομως δεν ειναι καθολου σωστο.

3) θα πρεπει να μειωσεις τη δυναμη της με καποιον τροπο

4) στο βαζο μη ταιζεις

5) οχι

6) αν θες

7) δεν εχεις καθολου φωτα?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 10-02-13, 14:55
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) οι μετρησεις σου (θα πρεπει να δουμε και αμμωνια βεβαια) δειχνουν οτι αν κατεβασεις λιγο τα νιτρωδη (Νο2) θα εισαι μια χαρα. Αλλα κανε ολα τα τεστ και θα το δουμε αυτο

2) σου ειπαν τα παιδια οτι ισως καλο θα ηταν να τα βαλεις απο τωρα στο ενυδρειο γιατι και στο βαζο τα ιδια και χειροτερα θα ειναι το νερο. Το οτι δεν κανεις κινηση να παρεις μπολι ομως δεν ειναι καθολου σωστο.

3) θα πρεπει να μειωσεις τη δυναμη της με καποιον τροπο

4) στο βαζο μη ταιζεις

5) οχι

6) αν θες

7) δεν εχεις καθολου φωτα?
Δεν το καταλαβα οτι μου ειπαν να τα βαλω ειλικρινα...θα τα βαλω λοιπον.
φωτα δεν εχω γιατι εχουν καει.θα ηθελα να μου πειτε τι πρεπει να παρω(αν πρεπει να αλλαξω αυτα που ειχε το ενυδρειο δηλαδη)και ποσω ωρα χρειαζονται)
με τι τροπο μειωνεται η δυναμη της αεραντλιας?οταν τα βαλω στο ενυδρειο ειναι απαραιτητη?
απο χθες προσπαθω να ενημερωθω απο τα αρθρα σας και λιγο φοβηθηκα το μπολι απο την αποψη οτι δεν ξερω εαν θα ειναι καλο απο εκει που θα το παρω.εχω σκοπο να ρωτησω αυριο τον πετσοπα που θα παω.οχι λες?
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 10-02-13, 15:38
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

φιλε μου με τοσα προβληματα που εχει το ενυδρειο σου, να το κανεις χειροτερα αποκλειεται! βαλε αγγελια για μπολι και οποιος σου προσφερει παρτο αμεσως. Θες να χασεις τα ψαρια? αν θες, μην παρεις μπολι.

Φωτα κακως δεν εχεις, παρε αυτα που ειχε και στην αρχη το ενυδρειο σου και βαζε τα 5-6 ωρες την ημερα αν δεν εχεις φυτα

και να ξερεις οτι τα πιο βρωμικα και αρρωστα ενυδρεια τα εχουν οι πετσοπαδες. Απο εκει να παρεις μπολι μονο αν δε βρεις απο αλλο παιδι εδω μεσα και παλι πολλοι δε το προτεινουν καν
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 10-02-13, 16:28
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλε μου με τοσα προβληματα που εχει το ενυδρειο σου, να το κανεις χειροτερα αποκλειεται! βαλε αγγελια για μπολι και οποιος σου προσφερει παρτο αμεσως. Θες να χασεις τα ψαρια? αν θες, μην παρεις μπολι.

Φωτα κακως δεν εχεις, παρε αυτα που ειχε και στην αρχη το ενυδρειο σου και βαζε τα 5-6 ωρες την ημερα αν δεν εχεις φυτα

και να ξερεις οτι τα πιο βρωμικα και αρρωστα ενυδρεια τα εχουν οι πετσοπαδες. Απο εκει να παρεις μπολι μονο αν δε βρεις απο αλλο παιδι εδω μεσα και παλι πολλοι δε το προτεινουν καν
Μισο να καταλαβω.Γιατι πιστευεις εχει τοοοσα προβληματα?Απο αυτα που διαβαζω δεν φανταζομουν οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα μιας και ειναι το καθαρισα ολο και βαζω φαρμακα ξανα απο την αρχη ωστε να γινει υγιης τοπος διαβιωσης.
Με αγχωσες λιγο τωρα ενω νομιζα οτι δεν ειχε γινει και κατι τραγικο.εξαλλου δεν εχω μεσα φυτα ουτε ψαρια τοσο πολυ ευαισθητα.
Ρωταω για να μαθαινω και αν θες και εχεις χρονο απαντας ωστε να βοηθηθω.
Για το μπολι απλα σκεφτηκα οτι επειδη εβαλα απο την αρχη νερο και φαρμακα δεν πολυχρειαζεται.Φυσικα για να το λες ξερεις εννοειται και δεν σε αμφισβητω.Απλα προσπαθω να λυσω τις αποριες μου.

Υ.Γ ειμαι φιλη αν και δεν εχει σημασια νομιζω
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-02-13, 16:37
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Μισο να καταλαβω.Γιατι πιστευεις εχει τοοοσα προβληματα?Απο αυτα που διαβαζω δεν φανταζομουν οτι ειναι τοσο τραγικα τα πραγματα μιας και ειναι το καθαρισα ολο και βαζω φαρμακα ξανα απο την αρχη ωστε να γινει υγιης τοπος διαβιωσης.
Με αγχωσες λιγο τωρα ενω νομιζα οτι δεν ειχε γινει και κατι τραγικο.εξαλλου δεν εχω μεσα φυτα ουτε ψαρια τοσο πολυ ευαισθητα.
Ρωταω για να μαθαινω και αν θες και εχεις χρονο απαντας ωστε να βοηθηθω.
Για το μπολι απλα σκεφτηκα οτι επειδη εβαλα απο την αρχη νερο και φαρμακα δεν πολυχρειαζεται.Φυσικα για να το λες ξερεις εννοειται και δεν σε αμφισβητω.Απλα προσπαθω να λυσω τις αποριες μου.

Υ.Γ ειμαι φιλη αν και δεν εχει σημασια νομιζω
εννοουσα οτι το το ενυδρειο σου ηθελε και θελει πολυ δουλεια για να ειναι ετοιμο να ζησουν σωστα τα ψαρια. Δεν ειναι στρωμενο, δεν εχεις υλικα για το φιλτρο, δεν εχεις φωτα. Ε αυτα δεν ειναι και λιγα.

καταρχην δε βαζεις καποιο φαρμακο και δε χρειαζεται κιολας. το αντιχλωριο απλα σπαει το χλωριο του νερου της βρυσης και τα βακτηρια βοηθανε στο στρωσιμο.

Το αν ειναι ευαισθητα τα ψαρια δεν εχει σημασια. Ολα τα ψαρια ειναι ευαισθητα στα νιτρωδη και στην αμμωνια που εχεις στο ενυδρειο σου.

οπως ειπαμε λοιπον θα πρεπει να πας να παρεις

υγρα τεστ
φωτισμο
μπολι

και μετα σιγα σιγα να μπει στο δρομο του. Αν εχεις συγκεκριμενες ερωτησεις, φυσικα και ρωτας
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-02-13, 16:49
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

οκ με καλυψες.θα βαλω αγγελια για μπολι λοιπον και αυριοαγοραζω οσα χρειαζομαι.Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου.Να εισαι καλα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ με καλυψες.θα βαλω αγγελια για μπολι λοιπον και αυριοαγοραζω οσα χρειαζομαι.Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου.Να εισαι καλα
τελευταια ερωτηση προς το παρων...την αγγελια πως την συντασω?τι ακριβως ζητω?μηνκανω λαθος και μπερδεψω τους φιλους που ειναι γνωστες σε αντιθεση με μενα...

ζητω μπολι για?...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 10-02-13 στις 16:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-02-13, 17:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ με καλυψες.θα βαλω αγγελια για μπολι λοιπον και αυριοαγοραζω οσα χρειαζομαι.Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου.Να εισαι καλα
-------------------------


τελευταια ερωτηση προς το παρων...την αγγελια πως την συντασω?τι ακριβως ζητω?μηνκανω λαθος και μπερδεψω τους φιλους που ειναι γνωστες σε αντιθεση με μενα...

ζητω μπολι για?...
απλα λες την περιοχη που μενεις και οτι ζητας μπολι. Αυτο τιποτα αλλο
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 10-02-13, 17:11
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

α οκ.σε ζαλισα..σε ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 10-02-13, 17:15
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
α οκ.σε ζαλισα..σε ευχαριστω
δε ζαλιζομαι, μη σε νοιαζει
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-02-13, 12:11
yannis Ο χρήστης yannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2004
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 367
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ευχαριστω παρα πολυ.Να εισαι καλα και εσυ και τα αλλα παιδια που με βοηθησαν.Θα επανελθω γιατι εχω πολλα να μαθω.
-------------------------
Καλησπερα.Επανερχομαι με νεες πληροφοριες και αποριες.
Το ενυδρειο ειναι απο χθες με νερο κανονικα,δουλευει το φιλτρο,εχω φτιαξει θερμοκρασια,εχω ριξει τα απαραιτητα denitrol biotopol(αυτα διαθετω αυτη τη στιγμη)και συνεχιζω να βαζω τα βακτηρια(denitrol)συμφωνα εμ τις οδηγιες.
Τα ψαρακια εξακολουθουν να ειναι στο μεγαλο βαζο.χθες αλλαξα νερο.δεν εχω ταισει εδω και 4 μερες
Σημερα εβαλα και αεροαντλια την οποια εχω τελικα.
Μετρησεις προς το παρων μονο με στικακι και ειναι οι εξης:


N03 mg/l μεταξυ 0 και 10
N02 mg/l μεταξυ 0 και ο,5

gh >7d

KH 6 με 10 d
ph 7.2

Αποριες λοιπον:
1)πως σας φαινονται οι μετρησεις εστω και με στικακι?

2)πρεπει να περιμενω να αγορασω αυριο τεστ αμμωνιας ωστε να βαλω τα ψαρακια?

3)μηπως στο βαζο επειδη ειναι μειωμενη χωρητικοτητα στρεσαρονται απο τη αεροαντλια?

4)ποτε ταιζω?

5)τα πλαστικα διακοσμητικα που ειχα απο πριν να τα βαλω?

6)πετρες θαλασσης που επισης ειχα και ηταν μεσα εδω και 2 χρονια να τις ξαναβαλω?

7)απο φωτισμο να πουμε η να περιμενουμε να μπουν τα ψαρια μεσα?


αυτα προς το παρων...
1.Οι μετρησεις σου φαινονται οκ. Μετρα όμως και NH3/4

2.ΤΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΕΣ ΑΜΕΣΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΑΦΟΥ ΦΕΡΕΙΣ ΤΙΣ ΘΕΡΜΟΚΑΣΙΕΣ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΕΠΙΠΕΔΑ - ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΑ ΕΙΧΕΣ ΒΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ 1Η ΣΤΙΓΜΗ.

4.5.6.Διακοσμητικα πλαστικα δεν βάζουμε και ο φωτισμος ειναι το τελευταιο που σε ενδιαφερει τωρα

Διαβασε παλια αρθρα να καταλαβεις τι ειναι το ενυδρειο και πως δουλευει.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, όπως είσαι γεμίζεις το ενυδρείο και βάζεις αντιχλώριο ανάλογο των λίτρων σου. Το νερό να μην είναι παγωμένο, αλλά να φτάσει σταδιακά στους 25. Το λέω σταδιακά γιατί άμα τα έχεις ήδη στο βάζο θα έχουν παγώσει, να μην φάνε κι άλλο σοκ μεγάλης αλλαγής θερμοκρασίας.

Βάλε αγγελία για μπόλι γράφοντας και την περιοχή σου, μην ταΐζεις και ένα ένα θα τα βρούμε.

Το να κάνεις μετρήσεις σε ενυδρείο που τώρα το ξέπλυνες και άλλαξες το νερό και έπλυνες και το φίλτρο δε θα σου δείξουν κάτι ιδιαίτερα χρήσιμο και σίγουρα δεν είναι κρίσιμο αυτή τη στιγμή το αν το pH σου είναι 7,4 ή 7,8 για να τα βγάλεις από το βάζο.
.............................
__________________
Καπιταλισμός χωρίς χρεοκοπία είναι σαν τον χριστιανισμό χωρίς την κόλαση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yannis : 11-02-13 στις 12:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-02-13, 13:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yannis Εμφάνιση μηνυμάτων
1.Οι μετρησεις σου φαινονται οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 12-02-13, 18:53
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Επανερχομαι με μετρησεις με υγρα

NH4 0.1
NO2 0.025
NO3 1

Οπως εχω ηδη γραψει το ενυδρειο δουλευει κανονικα και εχω μεσα τα ψαρακια(αυτα που εχω στην υπογραφη μου)
ειναι αταιστα σχεδον 6 μερες.
Αγορασα siporax
трофη πηρα φλεικς με σπιρουλινα και flakes με krill για ποικιλια
το φιλτρο που εχω ειναι bioflow 600 και εχει μεσα 3 σφουγγαρια(2 μπλε 1 πρασινο)και υαλοβαμβακα
εχω γυρισει την ακρη του φιλτρου ελαφρως για αναταραξη

αποριες λοιπον:

1)ποτε ταιζω και ποσο

2)πως τοποθετω το βιολογικο υλικο.μου ειπαν ξεπλυμα με τρεχουμενο χλιαρο νερο και το βαζω ολο οπως ειναι στο φιλτρο ΚΑΤΩ απο τα σφουγγαρια.στην βαση δηλαδη

3)μαζι με το βιολογικο υλικο εχει ενα μπουκαλακι με βακτηρια και μου ειπαν να το ριξω ολο στο φιλτρο

4)Δεν βρηκα μπολι...

πειτε μου αυτα που ειναι τα βασικα ωστε να ζουν σωστα τα ψαρια που εχω αυτη τη στιγμη και στην συνεχεια μιλαμε πιο συγκεκριμενα για αλλαγες

απο διακοσμηση εχω μεσα ενα κοραλι μεγαλο,κατω λεπτο χαλικι,και μια πετρα θαλασσης την οποια την εχω μεσα 3 χρονια τωρα.πλαστικα τα εβγαλα ολα και εχω σκοπο να βαλω αληθινα.
τα γραφω ολα αυτα ωστε να δημιουργησω οσο μπορω καλυτερες συνθηκες για τα υπαρχοντα ψαρια μεχρι να δουμε πως θα προχωρησω
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 12-02-13, 19:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανερχομαι με μετρησεις με υγρα

NH4 0.1
NO2 0.05
NO3 >1

Οπως εχω ηδη γραψει το ενυδρειο δουλευει κανονικα και εχω μεσα τα ψαρακια(αυτα που εχω στην υπογραφη μου)
ειναι αταιστα σχεδον 6 μερες.
Αγορασα siporax
трофη πηρα φλεικς με σπιρουλινα και flakes με krill για ποικιλια
το φιλτρο που εχω ειναι bioflow 600 και εχει μεσα 3 σφουγγαρια(2 μπλε 1 πρασινο)και υαλοβαμβακα
εχω γυρισει την ακρη του φιλτρου ελαφρως για αναταραξη

αποριες λοιπον:

1)ποτε ταιζω και ποσο

2)πως τοποθετω το βιολογικο υλικο.μου ειπαν ξεπλυμα με τρεχουμενο χλιαρο νερο και το βαζω ολο οπως ειναι στο φιλτρο ΚΑΤΩ απο τα σφουγγαρια.στην βαση δηλαδη

3)μαζι με το βιολογικο υλικο εχει ενα μπουκαλακι με βακτηρια και μου ειπαν να το ριξω ολο στο φιλτρο

4)Δεν βρηκα μπολι...

πειτε μου αυτα που ειναι τα βασικα ωστε να ζουν σωστα τα ψαρια που εχω αυτη τη στιγμη και στην συνεχεια μιλαμε πιο συγκεκριμενα για αλλαγες

απο διακοσμηση εχω μεσα ενα κοραλι μεγαλο,κατω λεπτο χαλικι,και μια πετρα θαλασσης την οποια την εχω μεσα 3 χρονια τωρα.πλαστικα τα εβγαλα ολα και εχω σκοπο να βαλω αληθινα.
τα γραφω ολα αυτα ωστε να δημιουργησω οσο μπορω καλυτερες συνθηκες για τα υπαρχοντα ψαρια μεχρι να δουμε πως θα προχωρησω
συγνωμη αλλα δεν υπαρχει "δεν βρηκα μπολι". Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο σου ειναι εντελως αστρωτο (βεβαια δεν ξερω τι σημαινουν οι μετρησεις ετσι οπως στις δειχνουν τα τεστ που πηρες, ειδικα τα νιτρικα.) ΠΡΕΠΕΙ να βρεις μπολι Η να διωξεις τα ψαρια μεχρι να το στρωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 12-02-13, 20:22
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
συγνωμη αλλα δεν υπαρχει "δεν βρηκα μπολι". Αυτη τη στιγμη το ενυδρειο σου ειναι εντελως αστρωτο (βεβαια δεν ξερω τι σημαινουν οι μετρησεις ετσι οπως στις δειχνουν τα τεστ που πηρες, ειδικα τα νιτρικα.) ΠΡΕΠΕΙ να βρεις μπολι Η να διωξεις τα ψαρια μεχρι να το στρωσεις.

ειναι λαθος οι μετρησεις?
δεν εχω κανεναν με ενυδρειο ωστε να βρω μπολι τι να κανω?
-------------------------
τα νιτρικα ειναι το N03 ετσι?ειναι 1 και στον πινακα μου το εχει οκ?δεν ειναι?
-------------------------
λοιπον εκανα και τα στικακια και βγαινει:

NO3 10
NO2 0
καλυτερσ τωρα?ισως εχει αλλη μετρηση το υγρο της jbl που πηρα?παντως στα δειγματ οκ με βγαζει...
-------------------------
καμια βοηθεια?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 12-02-13 στις 20:22 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 12-02-13, 20:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγραψες στην αρχη οτι τα νιτρικα (με τα υγρα τεστ) ειναι >1 δηλαδη περισσοτερο απο 1 το οποιο δε βγαζει νοημα γιατι και το 2 και το 80 περισσοτερο απο ενα ειναι! η επομενη κλιμακα ποια ειναι?

Τα νιτρικα σου ομως θα πρεπει να ειναι 10-20 και τα αλλα δυο (νιτρωδη και αμμωνια) να ειναι μηδεν για να ιεναι στρωμενο ενα ενυδρειο.

Βαλε αγγελια, ξανα και ξανα, καποιος θα σου δωσει. Ανοιξε και θεμα στους αρχαριους. Δεν ειναι για ντροπες οταν τα ψαρια κινδυνευουν!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 12-02-13, 21:14
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

αν δεν βρεισ μπολι αν ειναι εσωτερικο το φιλτρο σου βαλτο σε ενα κουβα με νερο να καλειπτετε ολο με νερο και πηγενε σε ενα φαρμακιο και παρε αμωνια υγρι και θα την ριχνισ μεσα στον κουβα που εχεισ βαλει το φιλτρο και θα κανεισ μετρισησ αμωνια νιτρωδι και νιτρικα οταν μηδενιστουν αμωνια και νιτρωδη βαλε το φιλτρο μεσα στο ενιδριο και εισαι ετιμος θα ριχνισ πολλη αμωνια στον κουβα 1 μ3ε 2 καπακια για να γινει ο κυκλοσ του αζωτου γρηγορα γιατη ειπε οτι εχεισ ψαρια στο ενιδρειο. Για να δεισ αν διχνη σωστα το τεστ τησ αμωνιας που ειχεισ απο παλια ριξετου μια σταγωνα αμωνιασ οταν καιν αν παρεις την υγρη αμωνια
__________________
Dan Wesson
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 12-02-13, 21:26
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εγραψες στην αρχη οτι τα νιτρικα (με τα υγρα τεστ) ειναι >1 δηλαδη περισσοτερο απο 1 το οποιο δε βγαζει νοημα γιατι και το 2 και το 80 περισσοτερο απο ενα ειναι! η επομενη κλιμακα ποια ειναι?

Τα νιτρικα σου ομως θα πρεπει να ειναι 10-20 και τα αλλα δυο (νιτρωδη και αμμωνια) να ειναι μηδεν για να ιεναι στρωμενο ενα ενυδρειο.

Βαλε αγγελια, ξανα και ξανα, καποιος θα σου δωσει. Ανοιξε και θεμα στους αρχαριους. Δεν ειναι για ντροπες οταν τα ψαρια κινδυνευουν!
εχεις δικιο.Το διορθωσα το >1 ειναι 1 σκετο.η επομενη κλιμακα ειναι 5 η 10 αναλογα το ειδος ψαριου.για δισκους πχ ειναι 5
με τα στικακια ξαναεκανα.τα ειδες;μηπως το 1 της jbl ειναι το 10;
παντως μου βγαζει οκ οτι ειμαι στα διαγραμματα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 12-02-13, 21:31
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

βγαλε καμια φωτο η βρες ονλαιν και λινκαρε μας στο σχεδιαγραμμα που λες. Παντω με Νο3 = 1 δεν εισαι καλα. και τα αλλα δυο πρεπει να ειναι μηδενικα (αμμωνια, νιτρωδη).

εχεις κι αλλη επιλογη αν δε μπορεις να βρεις μπολι (την αμμωνια δε στην προτεινω). Πηγαινε σε ενα πετ σοπ και πες τους οτι εχεις αστρωτο ενυδρειο και εχεις και ψαρια μεσα και θες ζουμι για αμεσο στρωσιμο. Αν ειναι τουλαχιστον σοβαρο πετ σοπ θα καταλαβουν τι ψαχνεις και θα στο δωσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 12-02-13, 21:35
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

θα βαλω σε λιγο φωτο απο την κλιμακα να δεις
-------------------------




αυτο ειναι για το Νο3...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Αντζι : 12-02-13 στις 21:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 12-02-13, 21:40
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

περιεργη κλιμακα. παντως 1 δεν δειχνει οτι εχει στρωσει. κι εξαλλου εχεις νιτρωδη κι αμμωνια που δε θα επρεπε. βρες μπολι η παρε αυτο που σου ειπα (ας μας θυμησει καποιος το ονομα του γιατι ξεχναω) για να στρωθει αμεσως
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 12-02-13, 21:46
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
περιεργη κλιμακα. παντως 1 δεν δειχνει οτι εχει στρωσει. κι εξαλλου εχεις νιτρωδη κι αμμωνια που δε θα επρεπε. βρες μπολι η παρε αυτο που σου ειπα (ας μας θυμησει καποιος το ονομα του γιατι ξεχναω) για να στρωθει αμεσως
1)για τα υπολοιπα εχεις κατι να μου πεις?
τα ψαρια ποσο αντεχου αταιστα?
2)θα περιμενω να μου πειτε τι να ζητησω
3)τo βιολογικο να το βαλω?πες μου πως...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 12-02-13, 22:12
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
1)για τα υπολοιπα εχεις κατι να μου πεις?
τα ψαρια ποσο αντεχου αταιστα?
2)θα περιμενω να μου πειτε τι να ζητησω
3)τo βιολογικο να το βαλω?πες μου πως...
1) τι αλλη ερωτηση εχεις? τα ψαρια αντεχουν αλλα δεν ειναι και 100% οκ να μενουν αταιστα πανω απο εβδομαδα. Για αυτο το θεμα ειναι να παρεις αυριο ειτε μπολι ειτε το ζουμι αυτο και να αρχισεις κανονικα

2) και ετσι οπως σου ειπα να το ζητησεις, ξερει ο πετσοπας τι ειναι. καντου ενα τηλεφωνημα να δεις αν ξερει

3) πες μου τι βιολογικο εχεις και τι φιλτρο γιατι τα εχασα εδω μεσα και θα σου πω!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-02-13, 22:33
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
1) τι αλλη ερωτηση εχεις? τα ψαρια αντεχουν αλλα δεν ειναι και 100% οκ να μενουν αταιστα πανω απο εβδομαδα. Για αυτο το θεμα ειναι να παρεις αυριο ειτε μπολι ειτε το ζουμι αυτο και να αρχισεις κανονικα

2) και ετσι οπως σου ειπα να το ζητησεις, ξερει ο πετσοπας τι ειναι. καντου ενα τηλεφωνημα να δεις αν ξερει

3) πες μου τι βιολογικο εχεις και τι φιλτρο γιατι τα εχασα εδω μεσα και θα σου πω!
το φιλτρο που εχω ειναι bioflow 600 και εχει μεσα 3 σφουγγαρια(2 μπλε 1 πρασινο)και υαλοβαμβακα
εχω γυρισει την ακρη του φιλτρου ελαφρως για αναταραξη

πηρα siporax
πως τοποθετω το βιολογικο υλικο.μου ειπαν ξεπλυμα με τρεχουμενο χλιαρο νερο και το βαζω ολο οπως ειναι στο φιλτρο ΚΑΤΩ απο τα σφουγγαρια.στην βαση δηλαδη

3)μαζι με το βιολογικο υλικο εχει ενα μπουκαλακι με βακτηρια και μου ειπαν να το ριξω ολο στο φιλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 13-02-13, 01:05
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pink corall Εμφάνιση μηνυμάτων
το φιλτρο που εχω ειναι bioflow 600 και εχει μεσα 3 σφουγγαρια(2 μπλε 1 πρασινο)και υαλοβαμβακα
εχω γυρισει την ακρη του φιλτρου ελαφρως για αναταραξη

πηρα siporax
πως τοποθετω το βιολογικο υλικο.μου ειπαν ξεπλυμα με τρεχουμενο χλιαρο νερο και το βαζω ολο οπως ειναι στο φιλτρο ΚΑΤΩ απο τα σφουγγαρια.στην βαση δηλαδη

3)μαζι με το βιολογικο υλικο εχει ενα μπουκαλακι με βακτηρια και μου ειπαν να το ριξω ολο στο φιλτρο
λοιπον, πλυνε το σιποραξ καλα καλα. ασε μονο ενα σφουγγαρι μεσα στο φιλτρο και βγαλε τα υπολοιπα. κοιτα στο φιλτρο απο που μπαινει το νερο στο φιλτρο και απο που βγαινει. Αν γινεται λοιπον με το πως ειναι φτιαγμενο το φιλτρο βαλε το σφουγγαρι εκει που μπαινει το νερο και επειτα βαλε ολο το σιποραξ. καλο ειναι να ειναι γεματο το φιλτρο και να μην εχει κενο χωρο. Αν μενει κενος χωρος ασε μεσα κι αλλο σφουγγαρι αλλα τα σφουγγαρια μην τα πολυπιεσεις γιατι θα μπουκωσουν.

Τα βακτηρια απο πισω πρεπει να λενε οδηγιες. Ολα τα βακτηρια στο φιλτρο δε βλεπω λογο. Δες τις οδηγιες και πραξε. Αν δεν εχει οδηγιες πες μας ποια βακτηρια ειναι να σου πουμε
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 13-02-13, 01:15
Το avatar του χρήστη Αντζι
Αντζι Ο χρήστης Αντζι δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2013
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον, πλυνε το σιποραξ καλα καλα. ασε μονο ενα σφουγγαρι μεσα στο φιλτρο και βγαλε τα υπολοιπα. κοιτα στο φιλτρο απο που μπαινει το νερο στο φιλτρο και απο που βγαινει. Αν γινεται λοιπον με το πως ειναι φτιαγμενο το φιλτρο βαλε το σφουγγαρι εκει που μπαινει το νερο και επειτα βαλε ολο το σιποραξ. καλο ειναι να ειναι γεματο το φιλτρο και να μην εχει κενο χωρο. Αν μενει κενος χωρος ασε μεσα κι αλλο σφουγγαρι αλλα τα σφουγγαρια μην τα πολυπιεσεις γιατι θα μπουκωσουν.

Τα βακτηρια απο πισω πρεπει να λενε οδηγιες. Ολα τα βακτηρια στο φιλτρο δε βλεπω λογο. Δες τις οδηγιες και πραξε. Αν δεν εχει οδηγιες πες μας ποια βακτηρια ειναι να σου πουμε

το φιλτρο μου ειναι αυτο:
http://www.juwel-aquarium.co.uk/out/...0/09300(2).jpg

τα βακτηρια ειναι αυτα:

http://www.zooprofi.de/info/6727/ser...tart_50ml.html

δηλαδη προτεινεις απο κατω προς τα επανω(με εισροη νερου απο πανω)σφουγγαρι,siporax,υαλοβαμβακα?
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 13-02-13, 03:11
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αν εχει μεσα ανθρακα βγαλτον. μπορεις να κανεις το βιολογικο υλικο σαντουιτς (σφουγγαρι, σιποραξ, σφουγγαρι)

με τα βακτηρια αυτα μαλλον εισαι οκ να στρωσει γρηγορα. κανε καθε 2 μερες μετρησεις να δεις πως παει. οι οδηγιες στο μπουκαλι λενε ποσα να βαλεις
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 13-02-13, 04:13
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

φιλε μου τα ψαρια τα εχεις στο βαζο ακομα;Αν ναι βαλτα στο ενυδρειο ΤΩΡΑ...το βαζο ειναι 1000 φορες χειροτερα απο το αστρωτο ενυδρειο αστρωτο το ενα αστρωτο και τ αλλο.Τα στρεσαρεις μεσα στο βαζο συν την αμμωνια συν το κρυο συν την ελειψη χωρου,στο ενυδρειο θα εχουν απλα την αμμωνια,ΜΗΝ ριχνεις επιπλεον αμμωνια μονο τα βακτηρια,μπολι αμα θες ελα να σου δωσω εγω
-------------------------
με τα βακτηρια αν στρωσει θα στρωσει σε 1-2 βδομαδες,αν δεν βρεις μπολι αγορασε αντιχλωριο Prime που λειτουργει και εναντια στην τοξικοτητα της αμμωνιας.Σε ποια περιοχη εισαι;
__________________
test

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη johnpecn` : 13-02-13 στις 04:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 13-02-13, 09:41
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβαζοντας ολα τα ποστ κατα τη γνωμη μου νομιζω ειναι καλυτερα να δωσεις τα ψαρια που σου εμειναν σε καποιον που μπορει να τους προσφερει οτι "χρειαζονται" ... Το ενυδρειο σου δεν ειναι καταλληλο να τα φιλοξενησει εξαιτιας πολλων παραγοντων!

Μπολι μη σκας ιδιαιτερα θα σου δωσω εγω ... οταν χρειαστεις!

Τωρα με το μικρουλι σου (να σου ζησει) νομιζω θα ηταν καλυτερα να φτιαξεις ενα πιο "ευκολο" ενυδρειο γιατι ο ελευθερος χρονος σου θα εχει συρρικνωθεί ... προσανατολισου σε μικροσωμα ψαρια που "ταιριαζουν" πιο πολυ με τα λιτρα που διαθετεις!!! Εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 εχει πολλες προτασεις .... καλυτερα διαλεξε ψαρια "σκληρου" νερου ετσι ωστε να χρησιμοποιεις κατευθειαν νερο βρυσης χωρις να υπαρχει αναγκη να το επεξεργαστεις (το αντιχλωριο βεβαια παντα να το χρησιμοποιεις) ...
Βαλε και μια αγγελια για "ευκολα" φυτα (αφου πρωτα διαβασεις στους κανονες για τις αγγελιες) και θα φτιαξεις ενα ενυδρειο απροβληματιστο και χωρις να σε αγχωνει αλλα να το απολαμβανεις!
Και εσυ και τα ψαρια και το μικρουλι σου ... (κρυψε τις τροφες )

Κατι τελευταιο ... ενα "σωστο" ενυδρειο χρειαζεται μονο 3 πραγματα ...
1. Καθαρο και "σωστο" νερο (αναλογα με τα ψαρια που εχεις)
2. Αντιχλωριο
3. Τροφες για τα ψαρια

Ουτε φαρμακα ουτε σκευασματα ... Δεν χρειαζονται ... και πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 13-02-13, 13:15
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζοντας ολα τα ποστ κατα τη γνωμη μου νομιζω ειναι καλυτερα να δωσεις τα ψαρια που σου εμειναν σε καποιον που μπορει να τους προσφερει οτι "χρειαζονται" ... Το ενυδρειο σου δεν ειναι καταλληλο να τα φιλοξενησει εξαιτιας πολλων παραγοντων!

Μπολι μη σκας ιδιαιτερα θα σου δωσω εγω ... οταν χρειαστεις!

Τωρα με το μικρουλι σου (να σου ζησει) νομιζω θα ηταν καλυτερα να φτιαξεις ενα πιο "ευκολο" ενυδρειο γιατι ο ελευθερος χρονος σου θα εχει συρρικνωθεί ... προσανατολισου σε μικροσωμα ψαρια που "ταιριαζουν" πιο πολυ με τα λιτρα που διαθετεις!!! Εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573 εχει πολλες προτασεις .... καλυτερα διαλεξε ψαρια "σκληρου" νερου ετσι ωστε να χρησιμοποιεις κατευθειαν νερο βρυσης χωρις να υπαρχει αναγκη να το επεξεργαστεις (το αντιχλωριο βεβαια παντα να το χρησιμοποιεις) ...
Βαλε και μια αγγελια για "ευκολα" φυτα (αφου πρωτα διαβασεις στους κανονες για τις αγγελιες) και θα φτιαξεις ενα ενυδρειο απροβληματιστο και χωρις να σε αγχωνει αλλα να το απολαμβανεις!
Και εσυ και τα ψαρια και το μικρουλι σου ... (κρυψε τις τροφες )

Κατι τελευταιο ... ενα "σωστο" ενυδρειο χρειαζεται μονο 3 πραγματα ...
1. Καθαρο και "σωστο" νερο (αναλογα με τα ψαρια που εχεις)
2. Αντιχλωριο
3. Τροφες για τα ψαρια

Ουτε φαρμακα ουτε σκευασματα ... Δεν χρειαζονται ... και πιο πολυ κακο κανουν παρα καλο!
+1000
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τα εκανα θαλασσα... ξανα απο την αρχη.. λιγη βοηθεια zweet Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 17-04-12 10:36
βοηθεια για στρωσιμο scooby14 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 28-05-10 17:49
την βοηθεια σας για στρωσιμο lio2006 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 26-05-10 12:11
στρωσιμο ξανα... platy Αρχάριοι γλυκού νερού 6 13-11-09 22:45
βοηθεια στο στρωσιμο ilias kostas Αρχάριοι γλυκού νερού 9 10-10-06 16:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11377 seconds with 13 queries