Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-01-13, 18:48  
Θολωμένο νερό-SOS
 
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία
Member
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος 13-01-13, 18:48
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!!Ο φιλος μου ειναι φανταρος και προοσφατα εχασε τον πατερα του..Ετσι βρεθηκα με ενα ψαρακι που λυπομουν να αφησω να ψωφισει και αποφασισα να παρω το ενυδρειο του..

Στο θεμα μας λοιπον..Στο συγκεκριμενο ενυδρειο υπηρχαν 8-9 ψαρια,ημιαγρια(υποψιν ειναι γλυκου νερου) απο τα οποια καταφερε και επεζησε μονο το 1..Το νερο ηταν σε αθλια κατασταση και ειπαμε να το στησω απο την αρχη.Πηγα λοιπον σε ενα πετ σοπ και μου εδωσαν καποιες οδηγιες.
Το ψαρι εφυγε απο κει..Μου ειπαν να ριξω 2 κιλα αλατι για να σκοτωσει δε ξερω κ γω τι..Το αδειασαμε την επομενη,καθαρισμα μεσα εξω,φιλτρα κλπ κλπ..
Μου ειπε επισης οταν βαλω νερο θα βαλω 2 φαρμακα για 24 ωρες..
Ωστοσο το νερο ειναι ακομα λιγο θολο απο τα φαρμακα και σε περιπου 4 ωρες συμπληρωνεται το 24ωρο..

Οποιος γνωριζει ας με βοηθησει γιατι ειναι και κλειστα τα πετ σοπ και ειναι κριμα να το χασουμε το καημενο..
Εμφανίσεις: 13117
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 13-01-13, 21:04
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ετσι ειπε σπυρο ελπιζουμε πως ναι .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-01-13, 21:05
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
εβαλε μετα το nitrivec το μαγικο μπουκαλακι του νικου και θολωσε.
ολεεεε νιτριβεκ... εγγυηση παντου...

τι λεει το νιτριβεκ? οτι μπορει να θολωσει αναλογα την αμμωνια... ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ?
Θυμιζει κατι περιεργα -και καλα- antivirus που βρισκουν 127898174 ιους ακομα και μετα απο φορματ και ειναι τα μονα που μπορουν να τους εξαλειψουν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-01-13, 21:06
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ολεεεε νιτριβεκ... εγγυηση παντου...

τι λεει το νιτριβεκ? οτι μπορει να θολωσει αναλογα την αμμωνια... ΚΑΙ ΠΟΥ ΤΗ ΒΡΗΚΕ ΤΗΝ ΑΜΜΩΝΙΑ ΕΚΕΙ ΜΕΣΑ?
Θυμιζει κατι περιεργα -και καλα- antivirus που βρισκουν 127898174 ιους ακομα και μετα απο φορματ και ειναι τα μονα που μπορουν να τους εξαλειψουν
μπουκαλοκυνηγος εχεις γινει ρεεε
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-01-13, 21:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μπουκαλοκυνηγος εχεις γινει ρεεε

οχι βρε, εγω μαζι τους ειμαι...
καπως πρεπει κι οι απατεωνες να βγαλουν λεφτα να ζησουν βρε παιδι μου, κλεφτες θα γινουν?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-01-13, 21:14
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ολο το ενυδρειο πλυθηκε με νερο οπως ειπα.Το ψαρι δεν ηταν μεσα οταν εριξα το αλατι οπως παλι ειπα. Ημιαγριο το ονομαζουν οι πετ σοπαδες οποτε οι αποριες σας σε αυτους.

Μια τελευταια απορια..Με το μπολι που εβαλα,η ασπριλα που εχει ηδη μεσα θα φυγει?Μηπως να ξανααδειασω νερο κ παλι ξανα φαρμακα?Η να βαλω ξανα φαρμακα?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-01-13, 21:17
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

καμια αλλαγη τωρα ειπαμε αιμιλια θα φυγει μονη της αστο τωρα χαλαρωσε.1 φορα την εβδομαδα αλλαγη . μετρησεις δεν σε ρωτησα κανεις μπα εε?

ο νικος δεν λεει για σενα αλλα για αυτους που στο ειπανε τα ημιαγρια.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-01-13, 21:24
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Δεν πρεπει να ειχε για να κανει μετρησεις.Αυριο που θα ναι ανοιχτα θα παω να παρω.(Τι ζηταω ακριβως?)
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-01-13, 21:26
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

τεστ αμμωνια -νιτρωδη-νιτρικα για αρχη αυτα ειναι τα βασικα για τωρα
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 13-01-13, 21:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια τελευταια απορια..Με το μπολι που εβαλα,η ασπριλα που εχει ηδη μεσα θα φυγει?Μηπως να ξανααδειασω νερο κ παλι ξανα φαρμακα?Η να βαλω ξανα φαρμακα?

πριν 2 αιωνες περιπου στην Αμερικη υπηρχαν καποιοι υποχονδριοι τυποι που θεωρουσαν πως τα φαρμακα κανουν γενικα καλο κι ετσι εζησαν ολη τη μιζερη ζωη τους χαπακωμενοι (επιπλεον επλεναν τα χερια τους 100 φορες τη μερα κτλ)



Βρε αρρωστα ειναι τα ψαρακια για να τα φαρμακωνεις?
ενα αντιχλωριο θες, κι αυτο μεχρι να μαθεις να αποχλωριωνεις με πιο φυσικο τροπο, τωρα τα νιτριβεκ και τα υπολοιπα ειναι υγρα ξεματιασματος χωρις καμια ουσια και προφανως και χωρις αποτελεσμα. (η μαλλον με αρνητικο αποτελεσμα αφου σου θολωνει το νερο για να σε πεισει οτι στο ξεβρωμιζει)
Τωρα που πηρες μπολι διαβασε σιγα σιγα τα θεματα της κατηγοριας των αρχαριων για να μαθεις τ πρεπει να μετρας και πως να κρατας υγειη το ενυδρειο, πως να κανεις σωσστες αλλαγες κτλ, κι αργοτερα οτανθα εχεις μαθει τα βασικα μπορεις να μαθεις πιο εξειδικευμενα τι νερο θελουν τα ψαρακια σου και τι συνθηκες και να το φτιαχνεις οπως πρεπει.

Καλως ηρθες στο χομπυ, αν και με ...ημιπεριεργο τροπο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 13-01-13, 21:32
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τεστ αμμωνια -νιτρωδη-νιτρικα για αρχη αυτα ειναι τα βασικα για τωρα
Προσοχή να πάρεις αυτά που σου είπε ο Στέλιος...γιατί οι "κύριοι" στο/α πετ σοπ είναι ικανοί να σου πουλήσουν καρχαρία για να καθαρίσει τη θολούρα!

Για οτιδήποτε έχεις αμφιβολία, καλύτερα πρώτα να ρωτάς στο φόρουμ και μετά να βάζεις το χέρι στη τσέπη
Δεν είναι οι εποχές για σπατάλη χρημάτων... (όχι πως παλιά έπρεπε να δεχτούμε την κοροϊδία)
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 13-01-13, 21:33
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Αντιχλωριο!Χμ!

Αποτι προβλεπεται,εχει περισσοτερο διαβασμα ακομα κ απο αυτο που εκανα για τις πανελληνιες...

Και οπως λεει η λογικη το ψαρι οταν μπει εκει μεσα συντομα θα ψοφισει..Οποτε μετα?Παλι αδειασμα νερου κλπ κλπ ?

Ημι-πανικος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 13-01-13, 21:36
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Αντιχλωριο!Χμ!

Αποτι προβλεπεται,εχει περισσοτερο διαβασμα ακομα κ απο αυτο που εκανα για τις πανελληνιες...

Και οπως λεει η λογικη το ψαρι οταν μπει εκει μεσα συντομα θα ψοφισει..Οποτε μετα?Παλι αδειασμα νερου κλπ κλπ ?

Ημι-πανικος
οχι δεν αδειαζεις νερο αμα γινει κατι απλα αν δεν εχεις ψαρι μεσα θα ριχνεις 1-2 φυλαρακια τροφης καθε μερα για να διατηρησεις τη βιολογια ζωντανη .πανικος δεν υπαρχει απλα διαβασμα ειπαμε .
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 13-01-13, 22:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ αν δεν εχεις παρει αντιχλωριο (καλα σου δωσαν ολς τις ηλιθιοτητες του αιωνα και δε σου δωσαν το μονο απαραιτητο) παρε το prime που εχει ιδιοτητα να αποτοξικοποιει καπως την αμμωνια.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 13-01-13, 22:14
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Μαλιστα..Θα το ζητησω αυριο μαζι με αυτο το τεστ αμμωνιας.

Ευχαριστω λοιπον ολους για τις πληροφοριες ...
Αλλα μου ηρθε εντελως ξαφνικο κ δεν εχω ιδεα απο το σπορ!
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 13-01-13, 22:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλιστα..Θα το ζητησω αυριο μαζι με αυτο το τεστ αμμωνιας.

Ευχαριστω λοιπον ολους για τις πληροφοριες ...
Αλλα μου ηρθε εντελως ξαφνικο κ δεν εχω ιδεα απο το σπορ!
Μη τρελλαινεσαι.
Δεν ειναι εδω κανενας που γεννηθηκε να τα γνωριζει αυτα.
Οι περισσοτεροι μπηκαμε γιατι μας ψοφησαν ψαρια σε ενυδρεια/κρεματορια (απλες γυαλες ως επι των πλειστων), στημενα βαση συμβουλων καποιων πετσοπαδων..
(και κανωντας και του κεφαλιου μας πολλες φορες, ακομα κι αν τυχαμε σε κανενα εντιμο πετσοπα- για να μη βγαζουμε την ουρα μας απ'εξω)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 13-01-13, 22:51
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Κατι που εμεινε πισω......τι ψαρι ειναι μαθαμε;!;!;!
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 13-01-13, 22:52
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Αιμιλία, τα παιδιά που σου απαντούν ήδη γνωρίζουν πολύ καλύτερα απο μένα, εγώ απλά θέλω να σου πω μπράβο που ανέλαβες την φροντίδα με τόση υπευθυνότητα,
Αλήθεια το ψαράκι πως το βλέπεις στην προσωρινή του κατοικία? κι επίσης το έχασα λιγάκι, το αλάτι το έχεις αφαιρέσει ή όχι?
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τον προστατευόμενό σου.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 13-01-13, 22:56
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που εμεινε πισω......τι ψαρι ειναι μαθαμε;!;!;!
δεν εχει σημασια τωρα τι ειναι το ψαρακι θα φτασουμε και εκει χαλαραα!!
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 13-01-13, 23:15
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
Αιμιλία, τα παιδιά που σου απαντούν ήδη γνωρίζουν πολύ καλύτερα απο μένα, εγώ απλά θέλω να σου πω μπράβο που ανέλαβες την φροντίδα με τόση υπευθυνότητα,
Αλήθεια το ψαράκι πως το βλέπεις στην προσωρινή του κατοικία? κι επίσης το έχασα λιγάκι, το αλάτι το έχεις αφαιρέσει ή όχι?
Ελπίζω όλα να πάνε καλά με τον προστατευόμενό σου.


Ευχαριστω! Και γω ελπιζω για το καλυτερο...Το ψαρακι δυστυχως δε θυμαμαι ονομασια..Ωστοσο μοιαζει με δολαριο,λιγακι πιο μικρο,ασημι και εχει ροζ πανω πανω..Κατι για Rainbow θυμαμαι να ελεγε αλλα δεν ειμαι σιγουρη.
Το αλατι ναι το εχω αφαιρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 13-01-13, 23:27
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Για rainbow tetra μου κάνει όπως το περιγράφεις..από αυτά τα βαμμένα!
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 13-01-13, 23:36
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Ναι!μαλλον τετοιο ειναι!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 13-01-13, 23:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι που εμεινε πισω......τι ψαρι ειναι μαθαμε;!;!;!

ημιαγριο
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 13-01-13, 23:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για rainbow tetra μου κάνει όπως το περιγράφεις..από αυτά τα βαμμένα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι!μαλλον τετοιο ειναι!
Παντα ειχα αυτην την απορια που μπορεις να μου λυσεις.
Οταν σκεπτεται καποιος να παρει ενα τετοιο ψαρι, περναει απο το μυαλο του καθολου, πως μπορει να επιτυγχανεται αυτος ο χρωματισμος του?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 13-01-13, 23:46
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν σκεπτεται καποιος να παρει ενα τετοιο ψαρι, περναει απο το μυαλο του καθολου, πως μπορει να επιτυγχανεται αυτος ο χρωματισμος του?

προσωπικα πιστευω πως αποκλειεται ο αρχαριος να γνωριζει για τα βαψιματα, τα καψιματα, τα χημικα, τα τατου κτλ κτλ...
Πιστευω πως απονηρευτοι το θεωρουν φυσικο χρωμα του ψαριου,οπως και τα παπαγαλοψαρα προφανως τα θεωρουν παραξενια της φυσης.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 14-01-13, 00:12
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Να στη λυσω την απορια σου λοιπον.Οχι.ενας εντελως ασχετος δεν υπαρχει περιπτωση να ξερει και ουτε μπορει να φανταστει..

Οπως πχ μπορει να μη ξερεις οτι απαγορευεται να κανεις ζευγαρωματα στα σκυλια,η να αγοραζεις απο πετ σοπ η πολλα αλλα...
Ο καθενας απο το 0 αρχιζει και μαθαινει σιγα σιγα...
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 14-01-13, 02:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μου λες οτι δεν μπορει "να ξερει και ουτε μπορει να φανταστει", αλλα δεν μου λυνεις την απορια.
Τι ειναι αυτο που φανταζεται, ηθελα να μαθω.

Μπορει πχ καποιος που βλεπει αυτα τα ψαρια (και δεν ειναι "ξανθος"),

να αποφασισει τελικα να τα βαλει στο ενυδρειο του, θαυμαζωντας το μεγαλειο τη φυσης που τα δημιουργησε?
Να σκεφτει οτι μπορει να υπαρχει ειδικος harmlesss φωτισμος στο ενυδρειο, που δημιουργει αυτο το παιχνιδι με τα χρωματα πανω στα λεπια των ψαριων?
Να σκεφτει οτι μπορει να υπαρχει μια ειδικη harmless τροφη (κατι σαν χρωμα ζαχαροπλαστικης), που βγαζει αυτα τα χρωματα στα ψαρια?
Κατι αλλο που δεν μπορω να σκεφτω?

..... Εκτος αν εννοεις (τωρα μου΄ρθε επιφωτηση για το προφανες), οτι πιστευει οτι οι μεθοδοι τεχνητου χρωματισμου των ψαριων που διεξαγωνται (απο "απλη" χορηγηση ορμονων για ενισχυση του χρωματισμου τους, μεχρι η μικρο-έγχυση θραυσμάτων γονιδίου για δημιουργια ψαριων που φωτιζουν σαν λαμπες φθορισμου), δεν ειναι δυνατον να μην απαγορευονται αν επιφερουν καποιο προβλημα υγειας στα ψαρια.
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...6&postcount=47

ΥΓ ΟΚ, την πατησα κι εγω.
Δεν ηξερα οτι απαγορευοταν να αφησω τη σκυλα μου να ζευγαρωσει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 14-01-13, 03:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ηξερα οτι απαγορευοταν να αφησω τη σκυλα μου να ζευγαρωσει.


??? τι ειναι αυτα που λετε για την απαγορευση του ζευγαρωματος?
Βρισκομαστε σε αντιπαλοτητα με το ειδος των σκυλιων και αποφασισαμε να τα εξαφανισουμε η μιλατε για κατι διαφορετικο?


Σπυρο εγω πιστευω πως οντως ενας αρχαριος μπορει να πιστευει οτι τα χρωματα αυτα ειναι δημιουργημα της φυσης.
Οχι βεβαια τα τατου και τα καψιματα με τις καρδουλες τα σχεδια και τα γραμματα αλλα οσον αφορα το χρωματισμο γιατι να σκεφτει ο αλλος οτι παιζει ανθρωπινη παρεμβαση? (ειμαι ξανθος βεβαια αλλα δε νομιζω να ειμαι και "ξανθος")
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 14-01-13, 03:22
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το να μη σκεφτει -τιποτα- απο ολα οσα ειπες? Νομιζω μιλαω για την πλειοψηφια.Αυτο που θα πουν ειναι "α..κοιτα ωραιο χρωμα..." και τελειωνει εκει...Προφανως δε θα κατσει να σκεφτει α...Μηπως ειναι τεχνιτο βαψιμο?Μηπως κανουν τατου?Μηπως η γιαγια μου εχει ροδακια?

Οπως εγω και αλλοι τοσοι λοιπον δεν εχουν ιδεα για τα ψαρια,ετσι και αλλοι τοσοι δεν εχουν ιδεα οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνεις τα σκυλια αν δεν ξερεις πληρως την κατασταση υγειας του αλλου σκυλιου,ετσι δημιουργουνται οι δυσπλασιες,τα ακαρεα κλπ κλπ..Αλλοι τοσοι δεν ξερουν οτι ειναι απαγορευτικο να παρεις σκυλο απο πετ σοπ.

Τα βλεπεις απο τη μερια σου γιατι σου φαινεται αδιανοητο μαλλον,αλλα δεν ισχυει..
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 14-01-13, 03:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αιμιλία Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλοι τοσοι δεν εχουν ιδεα οτι δεν πρεπει να ζευγαρωνεις τα σκυλια αν δεν ξερεις πληρως την κατασταση υγειας του αλλου σκυλιου,ετσι δημιουργουνται οι δυσπλασιες,τα ακαρεα κλπ κλπ..


Α... Πεστε το ντε κι αρχισα να ανησυχω για το αν η διαστροφη του ειδους μας που ηταν ηδη στο κοκκινο το ξεπερασε και ειναι τωρα στο υπερυθρο

τωρα βγαζει ενα σχετικο νοημα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 14-01-13, 03:34
Το avatar του χρήστη Αιμιλία
Αιμιλία Ο χρήστης Αιμιλία δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-01-2013
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Οχι οχι,μην ανησυχεις!Απλα ειναι βραδυ!
Ωστοσο πριν λιγο διαβασα τετοια διαστροφη που σκεφτηκες κ εφριξα..
Τεεελοσπαντων! off-topic αυτο!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θολωμένο νερό zazel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 28-06-11 14:04
Α/Ο νερό kospets Γλυκό νερό - Γενικά 2 05-09-09 21:30
Νερό Θεσσαλονίκης aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 22 03-08-09 18:36
Απιονισμένο νερό η νερό βρύσης? stamp Αρχάριοι γλυκού νερού 4 04-11-08 00:30
Νερό από A/C torto Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 07-08-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08554 seconds with 14 queries