Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 15-10-12, 13:09
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Επιτελους το εστησα!

Εδω και αρκετο καιρο σας εχω...ζαλισει με τις πολλες και συνηθως χαζες αποριες μου... Ξεκινησα σαν τελειως ασχετος αλλα με λιγη θεληση και αρκετη βοηθεια απο σας καταφερα να φτιαξω κι εγω κατι...

Πληροφορίες:

Ειδος ενυδρείου:juwel rio 180
Διαστάσεις:101 x 41 x 50 cm
Όγκος: 180 lt (καθαρα 160 lt νερο)
Ποικιλιες χρυσοψαρων: 1 common
¶λλοι συγκάτοικοι : στο...μελλον θα προσθεσω ακομα ενα common
Φυτά: 1 anumbia nana, 2 anubies barteri gold
Διακοσμητικά υλικά: 25 κιλα αμμοχαλικο μπεζ 1mm κοκκομετρια, πετρες, φυσικο ξυλο
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: αφισα μπλε
Εξοπλισμος Φωτισμού/watt: 2x45w T5
Διάρκεια φωτισμού: αρχικα 3 ωρες την ημερα για μια εβδομαδα, μετα περιπου 6 ωρες
Μέσα Φιλτράρισματος/αποδόσεις:Filter Bioflow 3.0 600lt/h το ενα καλαθακι του γεμισμενο με περιπου 0,8 λιτρα siporax, το αλλο καλαθακι με 2 σφουγγαρια και μια καλτσα substat pro
Μέσα Θερμανσης:Heater 200 Watt
Μέσα Ψύξης: το ψαχνω ακομα...
Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH:8
Γενική σκληρότητα (GH):8
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):5
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):0
Αλλαγές νερού(% και συχνότητα):
Θερμοκρασία (μέση τιμή):26
¶λλες πληροφορίες:Το 'μπολιασμα' εγινε χτες. Εκανα μετρησεις σημερα και δεν εχω δει ακομα νιτρικα...

Φωτογραφία(ες):
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2205[1].jpg
Εμφανίσεις:  884
Μέγεθος:  48,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_2207[1].jpg
Εμφανίσεις:  870
Μέγεθος:  52,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 11-11-12, 17:35
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Δοκιμαζω τωρα και με καινουργιο τεστ νιτρικων της api

Aμμωνια εχω, την ειχα παρει απο το φαρμακειο, ποση πρεπει να ριξω στο ενυδρειο;
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 11-11-12, 18:02
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οση χρειαζεται για να ποιασεις μια νορμαλ ποσοτητα γυρω στα 3-4 ppm.
Για τα λιτρα σου ξεκινα με 10 σταγονες (λογικα θα ανεβασουν 2ppm αλλα δεν ειναι κατι στανταρ) μετρα μετα απο κανα δεκαλεπτο και αν δεις 2 ppm ριξε αλλες 10, αν δεις κοντα στο 1 ριξε αλλες 20 κτλ...
Αν ποιασεις 5+ μπορει να μην ανταπεξελθει η βιολογια σου αν δεν ειναι επαρκης και να θελει κανα 48ωρο για να την καταναλωσει γι αυτο προτιμησε να εισαι κοντα στα 3 ppm
3ppm σε 24 ωρες πρεπει να καταναλωθουν διαφορετικα σημαινει αδυναμη βιολογια και θελει ταισμα (αμμωνια) μερικες μερες να δυναμωσει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 11-11-12, 21:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

To τεστακι που εχω γραφει mg/l. Αυτο ειναι το ιδιο με τα ppm; Γιατι εχει τις εξης ενδειξεις: κατω απο 0 - 0,25 - 0,5 - 1,0 - 1,5 - και πανω απο 2
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 11-11-12, 22:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

mg/lt = ppm
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 12-11-12, 00:07
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ουφφ απογοητευομαι...

Πως θα μετρησω 3ppm οταν το χρωματικο διαγραμμα εχει μεχρι 2;

Πως γινεται να φτανουν οι 10 ή 20 σταγονες αμμωνιας για τα λιτρα μου, οταν πριν καιρο ειχα ριξει αρκετες μεσα σε ενα ποτηρι νερο, για να δω αν το τεστ μετραει αμμωνια;

Γιατι αλλου διαβαζω οτι δεν ειναι και οτι το καλυτερο να ριχνουμε αμμωνια μεσα στο ενυδρειο;

Γιατι σχεδον μετα απο ενα μηνα φαινεται να μην εχει στρωσει (ισως και να μην εχει ξεκινησει καν ο κυκλος του αζωτου); και μπολι εβαλα και βακτηρια εριξα και ψαρι ειχα μεσα. Ακομα και τπτ να μην ειχα ριξει, δεν θα πρεπει να ειχε ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου;
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 12-11-12, 00:20
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Ουφφ απογοητευομαι...

Πως θα μετρησω 3ppm οταν το χρωματικο διαγραμμα εχει μεχρι 2;
μεχρι 7 η 8 εχουν συνηθως... αν ενωεις για ακριβεια, κρατα αναμεσα στο 2 και το 4. Δεν ειναι δα και κρισιμο, απλα μια λογικη τιμουλα ειπα που με τουμπανο βιολογια πρεπει να καταναλωθει...

Παράθεση:
Πως γινεται να φτανουν οι 10 ή 20 σταγονες αμμωνιας για τα λιτρα μου, οταν πριν καιρο ειχα ριξει αρκετες μεσα σε ενα ποτηρι νερο, για να δω αν το τεστ μετραει αμμωνια;
εξαρταται απο την αμμωνια σου, την περιεκτικοτητα της και κατα ποσο ειναι ξεθυμασμενη.
Η δικια μου (με βαση αυτη σου ειπα ) ειναι concentrate 30%, σε πολλα φαρμακεια δινουν 14% η 9% νομιζω...

Παράθεση:
Γιατι αλλου διαβαζω οτι δεν ειναι και οτι το καλυτερο να ριχνουμε αμμωνια μεσα στο ενυδρειο;
να μη διαβαζεις εκει που λενε τετοια πραγματα
ασχολησου με σοβαρες πηγες πχ http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ κι οχι με το τι λεει ο καθε ενας
Επισεις αν τα Αγγλικα σου ειναι καλα μπορεις να θεσεις -μετα απο εγγραφη- το ερωτημα σου κι εδω http://www.seriouslyfish.com/forums/fishkeeping-basics/ (και θα σου δωσουν κατα πασα πιθανοτητα τις ιδιες απαντησεις)
Παράθεση:
Γιατι σχεδον μετα απο ενα μηνα φαινεται να μην εχει στρωσει;
εσυ λες πως δεν εχεις νιτρικα...
ΙΣΩΣ δεν εχεις πολυ καλη βιολογια, γι αυτο και με τον τροπο που σου λεω θα το τσεκαρεις.
Μπορει βεβαια και να φταιει ο τροπος που μετρας. (στο συγκεκριμενο τεστ ειναι πολυ πιθανο γιατι εχει την ιδιεταιροτητα του κρυσταλωματος)

Παράθεση:
και μπολι εβαλα και βακτηρια εριξα και ψαρι ειχα μεσα.
το μπολι μπορει να μην ηταν δυνατο, σχετικα με τα παραμυθοβακτηρια διαβασε τι λενε και στο λινκ που σου εδωσα, οσο για το ψαρι αποκλειεται οντως να μην εκανε δουλεια, αλλα επαναλαμβανω ενα απλο τεστ ζητησες να κανεις κι εγω σου ειπα τον απλουστερο, ανεξοδο και ασφαλεστατο τροπο.
Αν εχεις τη φοβια και νοιωθεις σα να πας να κανεις τον πυροτεχνουργο αστο και απλα ριξε λιγη αμμωνια η τροφες που τις εμπιστευεσαι για να κρατησεις τη βιολογια, αλλα απο τη στιγμη που εσυ νοιωθεις πως κατι δεν ειναι σωστο ειτε με τη βιολογια σου ειτε με τις μετρησεις σου καλο ειναι να το τσεκαρεις.

Παράθεση:
Ακομα και τπτ να μην ειχα ριξει, δεν θα πρεπει να ειχε ξεκινησει ο κυκλος του αζωτου;
οχι βεβαια. Αυτο εχει ξαναγραφτει αλλα θεωρητικα δε στεκει... που θα βρισκοταν η αμμωνια στο τιποτα για να ξεκινησει ο κυκλος?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 12-11-12, 00:41
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

μεχρι 7 η 8 εχουν συνηθως... αν ενωεις για ακριβεια, κρατα αναμεσα στο 2 και το 4. Δεν ειναι δα και κρισιμο, απλα μια λογικη τιμουλα ειπα που με τουμπανο βιολογια πρεπει να καταναλωθει...

το δικο μου τεστ, εχει μεχρι 2. Τελευταια ενδειξη λεει: <2 Πως θα ξερω μετα αν ειναι 3 ή 4 ή 14...;


εξαρταται απο την αμμωνια σου, την περιεκτικοτητα της και κατα ποσο ειναι ξεθυμασμενη.
Η δικια μου (με βαση αυτη σου ειπα ) ειναι concentrate 30%, σε πολλα φαρμακεια δινουν 14% η 9% νομιζω...

που να ξερω τωρα τι αμμωνια εχω... καθαρη αμμωνια την ειχα ζητησει, νομιζω 90% καθαρη

να μη διαβαζεις εκει που λενε τετοια πραγματα
ασχολησου με σοβαρες πηγες πχ http://www.seriouslyfish.com/cycling-an-aquarium/ κι οχι με το τι λεει ο καθε ενας
Επισεις αν τα Αγγλικα σου ειναι καλα μπορεις να θεσεις -μετα απο εγγραφη- το ερωτημα σου κι εδω http://www.seriouslyfish.com/forums/fishkeeping-basics/ (και θα σου δωσουν κατα πασα πιθανοτητα τις ιδιες απαντησεις)
εσυ λες πως δεν εχεις νιτρικα... δεν το λεω εγω, το τεστ το λεει
ΙΣΩΣ δεν εχεις πολυ καλη βιολογια, γι αυτο και με τον τροπο που σου λεω θα το τσεκαρεις.
Μπορει βεβαια και να φταιει ο τροπος που μετρας. (στο συγκεκριμενο τεστ ειναι πολυ πιθανο γιατι εχει την ιδιεταιροτητα του κρυσταλωματος) εχω κανει ως τωρα πανω απο 40 μετρησεις, εχω μαθει να μετραω. Ξαναεκανα το απογευμα ξανα και ξανα, και με ολοκαινουργιο τεστ

το μπολι μπορει να μην ηταν δυνατο, σχετικα με τα παραμυθοβακτηρια διαβασε τι λενε και στο λινκ που σου εδωσα, οσο για το ψαρι αποκλειεται οντως να μην εκανε δουλεια, αλλα επαναλαμβανω ενα απλο τεστ ζητησες να κανεις κι εγω σου ειπα τον απλουστερο, ανεξοδο και ασφαλεστατο τροπο.
Αν εχεις τη φοβια και νοιωθεις σα να πας να κανεις τον πυροτεχνουργο αστο και απλα ριξε λιγη αμμωνια η τροφες που τις εμπιστευεσαι για να κρατησεις τη βιολογια, αλλα απο τη στιγμη που εσυ νοιωθεις πως κατι δεν ειναι σωστο ειτε με τη βιολογια σου ειτε με τις μετρησεις σου καλο ειναι να το τσεκαρεις.

οχι βεβαια. Αυτο εχει ξαναγραφτει αλλα θεωρητικα δε στεκει... που θα βρισκοταν η αμμωνια στο τιποτα για να ξεκινησει ο κυκλος? εννοω οτι ακομα κι αν δεν ειχα ριξει ουτε μπολι ουτε βακτηρια, δεν θα πρεπε να ειχε ξεκινησει εστω ο κυκλος του αζωτου;
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 12-11-12, 01:26
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
μεχρι 7 η 8 εχουν συνηθως... αν ενωεις για ακριβεια, κρατα αναμεσα στο 2 και το 4. Δεν ειναι δα και κρισιμο, απλα μια λογικη τιμουλα ειπα που με τουμπανο βιολογια πρεπει να καταναλωθει...

το δικο μου τεστ, εχει μεχρι 2. Τελευταια ενδειξη λεει: <2 Πως θα ξερω μετα αν ειναι 3 ή 4 ή 14...;
ποιο τεστ ειναι αυτο? της api εχει μεχρι 7 και της serra μεχρι 8...
τεσπα και 2 ειναι οκ...


Παράθεση:
εξαρταται απο την αμμωνια σου, την περιεκτικοτητα της και κατα ποσο ειναι ξεθυμασμενη.
Η δικια μου (με βαση αυτη σου ειπα ) ειναι concentrate 30%, σε πολλα φαρμακεια δινουν 14% η 9% νομιζω...

που να ξερω τωρα τι αμμωνια εχω... καθαρη αμμωνια την ειχα ζητησει, νομιζω 90% καθαρη
δεν υπαρχει 90% αν πηρες απο φαρμακειο ειναι μεχρι 14%
Λογικα λεει πανω... τεσπα, ριξε μεχρι να δεις να ανεβαινει στο τεστ



Παράθεση:
Μπορει βεβαια και να φταιει ο τροπος που μετρας. (στο συγκεκριμενο τεστ ειναι πολυ πιθανο γιατι εχει την ιδιεταιροτητα του κρυσταλωματος) εχω κανει ως τωρα πανω απο 40 μετρησεις, εχω μαθει να μετραω. Ξαναεκανα το απογευμα ξανα και ξανα, και με ολοκαινουργιο τεστ
ναι αλλα οπως σου ειπα μερικες φορες το τεστ νιτρικων κρυσταλωνει γι αυτο θελει γερο κοπανημα. Κι εγω το ειχα παθει και οι περισσοτεροι

Παράθεση:
εννοω οτι ακομα κι αν δεν ειχα ριξει ουτε μπολι ουτε βακτηρια, δεν θα πρεπε να ειχε ξεκινησει εστω ο κυκλος του αζωτου;
απο μονος του χωρις αμμωνια πως να ξεκινησει?
Το χω ξανακουσει αυτο αλλα δε στεκει, τουλαχιστο θεωρητικα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 12-11-12, 01:45
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

ποιο τεστ ειναι αυτο? της api εχει μεχρι 7 και της serra μεχρι 8...
τεσπα και 2 ειναι οκ...

της salifert ειναι


δεν υπαρχει 90% αν πηρες απο φαρμακειο ειναι μεχρι 14%
Λογικα λεει πανω... τεσπα, ριξε μεχρι να δεις να ανεβαινει στο τεστ

μου χε δωσει αμμωνια σε μπουκαλακι χυμα. πανω δεν γραφει τπτ. τον ειχα ρωτησει τι καθαροτητα εχει, αλλα δεν ηταν σιγουρος

ναι αλλα οπως σου ειπα μερικες φορες το τεστ νιτρικων κρυσταλωνει γι αυτο θελει γερο κοπανημα. Κι εγω το ειχα παθει και οι περισσοτεροι

εκανα μετρηση απο δυο διαφορετικα τεστ api, και τα κοπανησα αρκετη ωρα...

απο μονος του χωρις αμμωνια πως να ξεκινησει?
Το χω ξανακουσει αυτο αλλα δε στεκει, τουλαχιστο θεωρητικα...

αν εχεις ψαρια και ταιζεις, δεν θα ξεκινησει ο κυκλος;...



Σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου, αλλα δε ξερω τι σκ.. να κανω πια. Με εχει παιδεψει τοσο αυτο το ενυδρειο....
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 12-11-12, 03:14
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

βρε Lionor,μου φαινεται οτι μπερδευεσαι γιατι τα εχεις ολα μαζι στο κεφαλι σου μπερδεμενα.δεν χρειαζεται να μπερδευεσαι

την αμμωνια που θα ριξεις,θα πρεπει να μπορεις να τη μετρας με το τεστ που εχεις(το ιδιο εχω κιεγω)και να καταναλωνεται (μηδενιζει) μετα απο καποιες ωρες.ο χρονος που θα κανει να μηδενισει εξαρταται απτο ποση αμμωνια θα ριξεις και ποσο δυνατη ειναι η βιολογια σου.

εσενα σε ενδιαφερει η αμμωνια που θα ριξεις καταρχην να μηδενισει,και κατα δευτερον αφου μηδενισει,να μετρησεις νιτρικα.αν δεν μετρας νιτρικα αφου μηδενισει η αμμωνια,η κατι παιζεται με τα τεστ σου η δεν μετρας σωστα.

σε υγιες φιλτρο με δυνατη βιολογια θα πρεπει κανονικα να μπορεις συντομα να μετρας νιτρικα ακομα και πριν μηδενισει εντελως η αμμωνια.που σημαινει οτι ολα δουλευουν οπως πρεπει και η ποσοτητα βιολογιας που καλυπτει καθε σταδιο του κυκλου του αζωτου,ειναι επαρκης.

η μονη αλλη περιπτωση που υπαρχει -που ειναι και το ιδανικο σεναριο- ειναι να κανει και πληρη απονιτροποιηση το φιλτρο σου,που ομως ειναι πολυ χλωμο να συμβαινει.

η "ενδιαμεση κατασταση",ειναι να εχεις μεν καποια βιολογια που καλυπτει το πρωτο σταδιο του κυκλου(δηλαδη απο αμμωνια να παραγονται νιτρωδη)αλλα το δευτερο σταδιο (τα νιτρωδη να μετατρεπονται σε νιτρικα)να εχει καποιο προβλημα.αυτο συνηθως δεν παιζει ετσι απο μονο του,η αν παιζει,σημαινει οτι και στο πρωτο σταδιο δεν υπαρχει αρκετη βιολογια για να παραγει επαρκη ποσοτητα ΝΟ2, ωστε να επωφεληθουνε τα αντιστοιχα βακτηρια και να αρχισουνε να τα καταναλωνουνε για να παραγουνε νιτρικα....το "triger" για να αλλαξουνε τα βακτηρια του φιλτρου πηγη τροφης ειναι κατα κυριο λογο η ποσοτητα αυτης της διαθεσιμης τροφης...(για να το πω χοντρα,αν δεν αξιζει τον κοπο να σπαταλησουνε ενεργεια για να αλλαξουνε τροπο λειτουργιας,πολυ απλα,δεν θα το κανουνε.)

ελπιζω να μη σε μπερδευω περισοτερο τωρα με αυτο το τελευταιο.αν σε μπερδευει περισσοτερο,αγνοησε το
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 12-11-12, 03:26
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Εγω μπερδευομαι....;

Διαβαζω απο δω κι απο κει, τροπους που στρωνει ενα ενυδρειο και ο καθενας λεει τα δικα του... αλλος βαζει αμμωνια ριχνοτας μια και καλη ενα μεγαλο ογκο αμμωνιας ή ριχνοντας σταδιακα και κανοντας μετρησεις, αλλος ριχνει τροφη βαζοντας την σε τουλι ή τριβοντας την σε κομματακια μεσα στο ενυδρειο, αλλος με μπολι αλλα και σε συνδυασμο με βακτηρια ή με τροφη.. αλλος με βακτηρια αλλα ριχνοντας και τροφη... και ο καθενας υποστηριζει οτι ο δικος του τροπος ειναι ο καλυτερος...

Στι θεμα μου τωρα: το τεστ νιτρικων ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως να το κανω, το εχω κανει πανω απο 40 φορες, οποτε ειναι τουλαχιστον ματαιο να αναφερεται συνεχεια οτι δεν μετρω σωστα!
Αν ριξω αμμωνια και μετρησω νιτρικα, τοτε γιατι δεν μετρω και τωρα νιτρικα;

Τεσπα...θα δω τι θα κανω...Σας ευχαριστω παιδια
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 12-11-12, 03:58
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω μπερδευομαι....;


Διαβαζω απο δω κι απο κει, τροπους που στρωνει ενα ενυδρειο και ο καθενας λεει τα δικα του... αλλος βαζει αμμωνια ριχνοτας μια και καλη ενα μεγαλο ογκο αμμωνιας ή ριχνοντας σταδιακα και κανοντας μετρησεις, αλλος ριχνει τροφη βαζοντας την σε τουλι ή τριβοντας την σε κομματακια μεσα στο ενυδρειο, αλλος με μπολι αλλα και σε συνδυασμο με βακτηρια ή με τροφη.. αλλος με βακτηρια αλλα ριχνοντας και τροφη... και ο καθενας υποστηριζει οτι ο δικος του τροπος ειναι ο καλυτερος...

και τι σε απασχολει εσενα αυτο?ολοι οι τροποι ειναι σωστοι(πλην της χρησης ψαριων για αυτη τη δουλεια)ο καθενας εχει τα καλα του και τα κακα του.αλλος ειναι πιο γρηγορος,αλλος πιο αργος,αλλος δινει τη δυνατοτητα να καταλαβει καποιος καλυτερα τον κυκλο του αζωτου κλπ.διαλεγεις και ακολουθεις τον τροπο που θες η που σε βολευει.δεν εχει να κανει.

Στι θεμα μου τωρα: το τεστ νιτρικων ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ πως να το κανω, το εχω κανει πανω απο 40 φορες, οποτε ειναι τουλαχιστον ματαιο να αναφερεται συνεχεια οτι δεν μετρω σωστα!
δεκτο δεν θα επιμεινω.αλλα αναφερεται γιατι πρεπει να αναφερθει.διαβαζουν κιαλλοι

Αν ριξω αμμωνια και μετρησω νιτρικα, τοτε γιατι δεν μετρω και τωρα νιτρικα;

σε αυτο σου απαντησα στο παραπανω ποστ.γιαυτο στο αλλο θεμα σου σου ειπα να ξαναμπολιασεις για να εισαι σιγουρος,για να μη σε μπλεξω με αυτα...
Τεσπα...θα δω τι θα κανω...Σας ευχαριστω παιδια
ελπιζω να πανε ολα καλα
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 12-11-12, 04:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η "ενδιαμεση κατασταση",ειναι να εχεις μεν καποια βιολογια που καλυπτει το πρωτο σταδιο του κυκλου(δηλαδη απο αμμωνια να παραγονται νιτρωδη),
Τοτε γιατι δεν εχω μετρησιμα νιτρωδη;...


Εσεις, βαση των δεδομενων, τι μου προτεινεται να κανω; Να αναλωθω στο αν εχω τελικα ή οχι βιολογια (που μαλλον δεν εχω...) ή να το στρωσω απο την αρχη, να τελειωνω μια και καλη;
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 12-11-12, 04:27
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε γιατι δεν εχω μετρησιμα νιτρωδη;...

μα γιαυτο σου ειπε ο νικος να ριξεις αμμωνια,για να δεις αν μηδενιζει και αν καταληγει να γινεται νιτρικα.για να καταληξεις να εχεις νιτρικα απτην αμμωνια,σημαινει οτι αυτη η αμμωνια αφου μετατραπηκε σε νιτρωδη (ΝΟ2),περασε απτα νιτρικοποιητικα βακτηρια(δηλαδη εκεινα που καταναλωνουνε τα ΝΟ2 και παραγουνε ΝΟ3) και την μετατρεψανε σε νιτρικα(ΝΟ3).δεν λεει κανεις οτι πρεπει να μετρησεις νιτρωδη πουθενα.και αν δεν υπαρχουνε αρκετα νιτρωδη δεν θα τα μετρησεις ουτε αυτα.τα νιτρωδη υπο κανονικες συνθηκες θα πρεπει να μπορεις να τα μετρησεις μονο κατα το στρωσιμο.οταν συμβει η αναπτυξη των διαφορων ειδων βακτηριων,τοτε γινεται διακριτο το καθε σταδιο της διασπασης του αζωτου.η,οταν αυξησουμε τους ρυπους ξαφνικα οποτε τα βακτηρια πολλαπλασιαζονται για να καταναλωσουνε την παραπανω τροφη.

Εσεις, βαση των δεδομενων, τι μου προτεινεται να κανω; Να αναλωθω στο αν εχω τελικα ή οχι βιολογια (που μαλλον δεν εχω...) ή να το στρωσω απο την αρχη, να τελειωνω μια και καλη;
ολη η διαδικασια ειναι ενας πραγματικος κυκλος.το ενα φερνει το αλλο.και απτη μια και απτην αλλη.κατα τη γνωμη μου,το φιλτρο σου δεν εχει στρωσει σωστα και αρα η βιολογια του δεν επαρκει.εκει πιστευω οτι οφειλονται τα προβληματα που εχεις.αφου δεν θες να ξαναμπολιασεις,κανε αυτο που σου ειπε ο νικος.ριξε αμμωνια να δεις τι γινεται.και αποκει αναλογα το αποτελεσμα,ειτε θα συνεχισεις με αμμωνια μεχρι να στρωσει κανονικα,ειτε δεν θα χρειαστει καθολου,ειτε,ειτε ειτε....βλεποντας και κανοντας.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 12-11-12, 04:43
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Τα προβλημα ειναι τωρα καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο, μιας και δεν εχω ψαρια μεσα.

Μιας κι εχεις αυτο το τεστ, για πες μου πως γινεται να δειχνει μετρησιμη αμμωνια εκει γυρω στο 3-4; εννοω που εχει τετοια διαβαθμιση;
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 12-11-12, 04:57
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα προβλημα ειναι τωρα καθαρα σε θεωρητικο επιπεδο, μιας και δεν εχω ψαρια μεσα.
ακριβωςαυτη ειναι η χαρα

Μιας κι εχεις αυτο το τεστ, για πες μου πως γινεται να δειχνει μετρησιμη αμμωνια εκει γυρω στο 3-4; εννοω που εχει τετοια διαβαθμιση;
εχω το NH4 profi test ammonia.υποθετω οτι αυτο εχεις κιεσυ.η κλιμακα οντως φτανει στο 2 (και πανω) χωρις να δινει αλλο χρωμα σε καθε τιμη πανω απτο 2.ισως πανω απ[το 2 να σκουραινει κιαλλο αλλα δεν το εχω δοκιμασει να πω την αληθεια.ετσι κιαλλιως χωρις τιμη αντιστοιχη δε θα σημαινε κατι.

τι σε πειραζει αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 12-11-12, 05:02
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
οση χρειαζεται για να ποιασεις μια νορμαλ ποσοτητα γυρω στα 3-4 ppm.
Για τα λιτρα σου ξεκινα με 10 σταγονες (λογικα θα ανεβασουν 2ppm αλλα δεν ειναι κατι στανταρ) μετρα μετα απο κανα δεκαλεπτο και αν δεις 2 ppm ριξε αλλες 10, αν δεις κοντα στο 1 ριξε αλλες 20 κτλ...
Αν ποιασεις 5+ μπορει να μην ανταπεξελθει η βιολογια σου αν δεν ειναι επαρκης και να θελει κανα 48ωρο για να την καταναλωσει γι αυτο προτιμησε να εισαι κοντα στα 3 ppm
3ppm σε 24 ωρες πρεπει να καταναλωθουν διαφορετικα σημαινει αδυναμη βιολογια και θελει ταισμα (αμμωνια) μερικες μερες να δυναμωσει
Βαση αυτων που μου ειπε ο Νικος, πως θα ξερω εγω αν η αμμωνια θα ειναι 3ppm ή 4ppm ή....24ppm;
Και να πω την αληθεια, ποτε δεν συμπαθησα αυτο το τεστακι. Αρκετα δυσκολο να διακρινεις μικρα ποσοστα αμμωνιας. Απο την αλλη σκεφτομαι οτι αυτο που εχω, μου τελειωνει, επαρκει μονο για 4 τεστ ακομα. Εχω παραγγειλει αλλο,της tetra, αλλα το ...ξεχασαν να το φερουν.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 12-11-12, 05:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δε σε νοιαζει!γιατι να σε νοιαζει?εσυ ριξε αμμωνια μεχρι να δεις 2.μολις δεις οτι εφτασε στο 2 σταματα,δωστου μερικες ωρες και ξανακανε μετρηση να δεις αν μειωθηκε.γιατι κολλας στο νουμερο?η αλλη εναλλακτικη ειναι να παρεις αλλο τεστ με μεγαλυτερη κλιμακα,αλλα δε βλεπω το λογο.μια χαρα τεστ ειναι τα salifert αν και οντως ειναι λιγο "μερακληδικα" αλλα σαν τεστ ειναι καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 12-11-12, 05:16
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Κι αν η αμμωνια που ριξω ειναι πανω απο 2 και δεν ξερω ποσο πανω ειναι;
Το θεμα ειναι οτι αυτη η διαδικασια, θελει αρκετα τεστ, κι εμενα μου εχουν μεινει ακομα 4 τον αριθμο. Μια σκεψη ηταν να βαλω σε εναν 15λιτρο κουβα, π.χ. 10 σταγονες αμμωνιας, να μετρησω, μεχρι να βρω την σωστη αναλογια, κι αναλογως να ριξω αμμωνια στο ενυδρειο. Αλλα δεν ξερω αν θα μου φτασουν τα 4 τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 12-11-12, 05:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, τωρα εξηγειται το μπερδεμα...

εχω κι εγω και το τεστ της salifert που το ειχα παρει κατα λαθος, αλλα δε με βολεψαν καθολο οι μετρησεις του και προτιμω της API γιατι μπορω να δω και NH3 και NH4 ενω με της salifert βλεπεις μονο NH3.

Αυτο που σε μπερδεψε ειναι το τεστ που αγορασες λοιπον, οχι πως ειναι κακο (μια χαρα μετραει) αλλα τα νουμερα που λεμε ολοι αφορουν την ολικη αμμωνια (nh3/nh4) κι οχι αποκλειστικα την τοξικη (nh3) που μετρας εσυ, και για να βγαλεις τα νουμερα πρεπει ειτε να ανατρεξεις σε πινακακια, ειτε να χρησιμοποιησεις καποιο προγραμμα (βγαινει σε σχεση με το ph και δεν ειναι καποια αναλογικη σχεση να τη βγαλεις απλα με ενα κομπιουτερακι).
Ενα τετοιο μικρο πινακακι (οχι ακριβειας) ειναι αυτο


Το 3-4 που σου ειπα αναφερεται σε nh3/nh4 (αν δηλαδη μετραγες με api ή με serra).
Καποιους ισως τους βολευει, εμενα παντως για στρωσιμο δε με βολεψε καθολου, και ισως ειναι καλο στο να μετρας περιοδικα μονο την ελευθερη αμμωνια που ειναι και η πιο επικινδυνη, αλλα για στρωσιμο μαλλον ειναι κουραστικο γιατι εχουμε να κανουμε με πολυ μικρα νουμερα και με πολυ μικρες διαφορες (πχ σε ενα 6ρακι ph μπορει στα αλλα τεστ να βλεπεις καταπρασσινο και στης salifert να βλεπεις κιτρινο σα να μην εχει τιποτα γιατι απλα σε τετοιο ph το περισσοτερο ειναι αμμωνιο και ελαχιστη εως καθολου η ελευθερη αμμωνια)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 12-11-12, 05:36
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αρα τσαμπα σας παιδευω και σας και τσαμπα παιδευομαι κι εγω...
Για μενα αυτα ειναι...κινεζικα...


Οποτε το ερωτημα...παραμενει. Τι κανω απο δω και περα;
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 12-11-12, 05:41
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχει τροπος να το υπολογισεις αυτο μαθηματικα αλλα δεν το θυμαμαι πως γινεται,θα σε γελασω.μπορει να το ξερει καποιος να σου πει την πραξη.αλλιως με δοκιμη οπως ειπες.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 12-11-12, 05:47
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αυτο δεν παιζει να το κανω...προτιμω να τα παρατησω τελειως...Δεν το λεω σαν απειλη, αλλα οκ...αυτα ειναι λιγο εξιδεικευμενα...ειπαμε να εχουμε ενα ψαρακι να το βλεπουμε να το χαζευουμε λιγο, οχι να κατσω να κανω στατιστικες αναλυσεις τετοιου τυπου...

Να συνεχισω ενα ...ειδος στρωσιματος καλυτερα;
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 12-11-12, 05:49
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

nick η salifert στις οδηγιες της λεει οτι το αποτελεσμα της μετρησης ειναι ολικη αμμωνια και δεν το ξεχωριζει.ασχετα αν το ονομαζει ΝΗ4 το τεστ.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο δεν παιζει να το κανω...προτιμω να τα παρατησω τελειως...Δεν το λεω σαν απειλη, αλλα οκ...αυτα ειναι λιγο εξιδεικευμενα...ειπαμε να εχουμε ενα ψαρακι να το βλεπουμε να το χαζευουμε λιγο, οχι να κατσω να κανω στατιστικες αναλυσεις τετοιου τυπου...

Να συνεχισω ενα ...ειδος στρωσιματος καλυτερα;
εμ,οταν σου ελεγα ξαναμπολιασε μου εκανες τον δυσκολο

πωπω παει 6 η ωρα.παλι στα ψαρια τον φαγαμε τον υπνο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 12-11-12 στις 05:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 12-11-12, 06:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ε ναι...τωρα λεω να σου κατσω

Ρε συ, 2 φορες που εχω μπολιασει, πηρα μην πω τι πηρα... για να πετυχει το μπολι, παιζουν ενα σωρο παραγοντες. Ισως γι αυτο και τις 2 φορες που μπολιασα, δεν επιασε. Και δεν επιασε το δικο μου μπολι, που το μετεφερα απο το ενα δωματιο στο αλλο, για φαντασου τωρα μεταφορες απο περιοχη σε περιοχη....

Δεν ξερω τι να πω... Να δοκιμαζα στρωσιμο με αμμωνια ή τροφη;
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 12-11-12, 06:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

και σεμενα δεν εχει πιασει μπολι.την πρωτη φορα που ειχα μπολιασει το 60αρι δεν επιασε.επηρρεαζεται απο πολλους παραγοντες ναι.ακομα και η διαφορα ph απο ενυδρειο σε ενυδρειο μπορει να παιξει ρολο.θελει ποσοτητα αρκετη,και να γινει οσο πιο συντομα γινεται η ιστορια.και συνθηκες οσο γινεται κοντινες.(δοτη-δεκτη)αν και στη δικια σου περιπτωση εχω την αισθηση οτι ρολο επαιξε η ποσοτητα,ισως να κανω και λαθος ομως.

αλλα αφου δεν εχεις ψαρι μεσα,δε σε νοιαζει.αν δε βιαζεσαι να βαλεις ψαρι,ακομα καλυτερα ειναι να κανεις αυτο που ειπε ο nick με την αμμωνια.θα μαθεις κιολας και θα καταλαβεις καλυτερα τον κυκλο του αζωτου.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-11-12, 06:11
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Και το ph ε; δεν το ξερα αυτο....

Τι να καταλαβω μωρε... Ειλικρινα εχω κουραστει.... Και εχω κουρασει κι εσας με τις συνεχομενες ερωτησεις μου.

Εννοεις να στρωσω με αμμωνια; Θελω ομως να αποφυγω αν γινεται τις συνεχομενες μετρησεις. Καπου διαβασα, οτι ριχνεις μια δυνατη δοση αμμωνιας στην αρχη και μετα ...περιμενεις. Υστερα απο 2-3 βδομαδες μετρας για νιτρικα, κι ειναι στο θεο, κανεις μια αλλαγη νερου και εισαι ετοιμος
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 12-11-12, 06:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καλα διαβασες.κιεγω δεν το ειχα σκεφτει οτι γινεται,και πρωτη φορα απτο νικο ειδα που το εγραφε εδωκανει δουλεια γρηγορα ναι.βασικα το πλακωνεις αβερτα στην αμμωνια και μετρας για νιτρικα μονο, μετα απο μια βδομαδα 10 μερες.αν τα δεις φουλ κανεις αλλαγες να μηδενισει η αμμωνια και να πεσουν τα νιτρικα κατω απο 20 και εισαι ετοιμος για ψαρι.αν δεν δεις νιτρικα φουλ εκτος κλιμακας η τερμα τεσπα, συνεχιζεις να το πλακωνεις με την αμμωνια μεχρι να τα δεις. βασικα πας με δεικτη μονο τα νιτρικα.
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-11-12, 06:22
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αρα:

1) μια λυση ειναι να το...παστωσω στην αμμωνια και να...περιμενω
2) η κλασσικη....το μπολι
3) Αν εβαζα σε τουλι πχ. μια κουταλια της σουπας τροφη, δεν θα τανε το ιδιο με την νο1 λυση;
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 12-11-12, 06:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι και στα 3.
απλα στο 3,με την τροφη δεν ειναι τοσο αμεσο το αποτελεσμα.κανει καποιο χρονο να αποσυντεθει και να δημιουργησει αμμωνια.με την καθαρη αμμωνια,παρακαμπτεις αυτο το χρονο και απλα περιμενεις.αν υπαρχει εστω και ενας μικρος αριθμος βακτηριων στο φιλτρο σου,θα ξεκινησουν αμεσως να πολλαπλασιαζονται.τα βακτηρια που θελουμε στο φιλτρο,διπλασιαζονται καθε 24 ωρες περιπου.2,4,8,16,32 και παει λεγοντας...

επισης για να φτασεις με τροφη την ιδια ποσοτητα αμμωνιας σε σχεση με την καθαρη αμμωνια θα θες πολυ τροφη.που και παλι αυτη η αμμωνια απτην τροφη θα απελευθερωνεται πιο σταδιακα αποτι η καθαρη αμμωνια στο νερο και αρα δεν θα ειναι το ιδιο αμμεσα διαθεσιμη στα βακτηρια.αν βαλεις και το θερμαντικο στους 29-30(οχι πανω απο 30) θα επισπευσεις τη διαδικασια πολλαπλασιασμου των βακτηριων κιαλλο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
επιτελους B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 42 03-03-11 17:40
επιτελους και γω platy Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 39 27-05-10 11:38
Επιτελους mentor50 Αρχάριοι γλυκού νερού 15 17-01-10 17:09
Επιτελους petros Bettas 2 08-04-06 00:51
παιδια εστησα επιτελους nhreas Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 10-07-03 13:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12168 seconds with 15 queries