Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-12, 22:25   #1
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-12, 22:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

Σήμερα μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο με (τα πάντα) όλα τα απαραίτητα υλικά. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο τη διαδικασία, γιατί είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνω και θα ήθελα να το κάνω με τη σωστή σειρά για να αποφύγω τα (πολλά) λάθη.

Λοιπόν καταρχήν έχω τοποθετήσει το ενυδρείο στη θέση που θέλω και το έχω καθαρίσει μέσα - έξω με λίγο νερό και ένα πανί.

01. Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσω το αμμοχάλικο; Πρέπει να το πλύνω πολύ καλά;
02. Επίσης να βάλω έπειτα το φίλτρο (εξωτερικό) με τις σωλήνες κανονικά συν το θερμοστάτη;

Προς το παρών αυτά τα λίγα για να μην μπερδευτώ...
Εμφανίσεις: 12944
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-08-12, 22:55
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ξέπλυνέ το πολύ πολύ καλά λίγο λίγο σε καθαρό κουβά μέχρι το νερό να βγαίνει καθαρό. Βάλ' το στο ενυδρείο και γέμισέ το με νερό. Βάλε το φίλτρο έχοντας μέσα μόνο filter wool, ώστε να τραβήξει όλη τη θολούρα και ακόμα καλύτερα και άνθρακα για τις πρώτες μέρες. Και τα δύο τα πετάς. Αν μετά από μια μέρα δεν έχει ξεθολώσει βγάζεις προσεκτικά (εννοώντας να μην το πιέσεις και ξαναβγάλει όλη τη σκόνη) το filter wool και βάζεις καινούργιο. Μπορεί να γίνει κρύσταλο και πολύ γρήγορα, απλά να είσαι προετοιμασμένος. Μετά βάζεις κανονικά τα υλικά στο φίλτρο και αρχίζεις το στρώσιμο. Αν πρόκειται να βάλεις μπόλι το βάζεις και καπάκι προσθέτεις τα πρώτα σου ψαράκια.

Ο θερμοστάτης λόγω εποχής μπορεί να μη χρειαστεί καν και ακόμα και να βγαίνει το νερό από τη βρύση δροσερό δεν αξίζει να χαλάσεις ενέργεια για να το ζεστάνεις άμεσα, θα ζεσταθεί μόνο του.

Τι ψάρια θα βάλεις σε πόσα λίτρα;

Πέτρες-ξύλα έχεις;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-08-12, 00:51
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

φιλε μου.... καλε μου φιλε silve992 δεν χρειαζεται να σου δωθουν απαντησεις...... εχει γινει μελος μια ενυδρειακης τεραστιας «εγκυκλοπαιδειας» το μονο που χρειαζεται να κανεις ειναι να την διαβασεις και οι απαντησεις θα σου δωθουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-08-12, 02:03
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

αναλυτικότατο και ξεκάθαρο..

Καλή αρχή!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-08-12, 07:44
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ρε παιδιά, έχω αρχίσει να ξεπλένω τα χαλίκια. Έχω πλύνει λίγα χαλίκια με αρκετή ποσότητα νερού και συνεχίζει να βγάζει χώμα μετά από 15-20 ξεβγάλματα...

Τι γίνεται; Θα φύγει ποτέ ή θα βγαίνει συνέχεια; Μήπως είναι χρώμα αυτό;

Το χαλίκι μου είναι το volcanit.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-08-12, 08:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά, έχω αρχίσει να ξεπλένω τα χαλίκια. Έχω πλύνει λίγα χαλίκια με αρκετή ποσότητα νερού και συνεχίζει να βγάζει χώμα μετά από 15-20 ξεβγάλματα...

Τι γίνεται; Θα φύγει ποτέ ή θα βγαίνει συνέχεια; Μήπως είναι χρώμα αυτό;

Το χαλίκι μου είναι το volcanit.

εξαρταται ποσο βγαζει. να φυγει 100% δεν φευγει, απλα μολις μπει μεσα στο ενυδρειο με τη βοηθεια και του φιλτρου θα καθαρισει πιο πολυ απο οτι το βλεπεις στον κουβα. βεβαια δεν μπορω να ξερω και ποσο βγαζει ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-08-12, 08:29
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα για να φτασεις να μη βγαζει καθολου και να ειναι εντελως διαφανο θα γερασεις κι ακομα θα ξεπλενεις απλα προσπαθησε να ειναι οσο καθαροτερο δυνατον, τωρα αν εχει μια πολυ ελαφρα θολουρα στο πλυσιμο δεν πειραζει.
Σε νεο στησιμο πιο σημαντικο θεωρω το βρασιμο (η τεσπα λιγο νερο απο βραστηρα) ωστε να μην εισαγουμε παθογονους οργανισμους στο ενυδρειο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-08-12, 09:27
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Εντάξει το πολύ φεύγει ρε παιδιά, νόμιζα ότι πρέπει να βγαίνει το νερό από κάτω πεντακάθαρο. Λίγη θολούρα βγαίνει και κάπως καφετί. Επειδή μου φαίνεται ότι πήρα πολύ χαλίκι, πόσα εκατοστά πρέπει να έχει ο βυθός; Το ενυδρείο μου είναι 80χ30χ40 96 λίτρα.

Επίσης μια ρίζα μεγάλη που έχω, να τη βάλω μέσα στο νερό καμιά μέρα να φύγουν οι βρωμιές; Να τη βράσω δε γίνεται, είναι τεράστια και δε χωράει σε κατσαρόλα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-08-12, 10:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οχι κατω απο 5 cm.
Βρασιμο κανουμε σε δοσεις, μπορεις βεβαια να το βαλεις σε ενα κουβα και να ριξεις νερο απο βραστηρα. Γενικα ο βυθος καλο ειναι να ειναι στειρος οταν μπαινει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-08-12, 10:20
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Το Volcanit δεν είναι σκέτο χαλίκι, είναι ενισχυμένο με σίδηρο. Κάν' του μερικά πλυσίματα και βάλ' το μέσα και περίμενε να καθαρίσει το νερό με το φίλτρο.

Περίμενε και συμβουλές από αυτούς που το έχουν χρησιμοποιήσει αν θες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-08-12, 15:20
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν παιδιά, προς το παρών έχω βάλει στο ενυδρείο όλο το χαλίκι, έχει βγει γύρω στα 6εκ. ύψος και τη ρίζα. Επειδή η ρίζα είναι μεγάλη, εμένα μου αρέσει έτσι όπως είναι διακοσμημένο μόνο με τη ρίζα. Εσείς προτείνετε να βάλω και καμία πέτρα μέσα ή μήπως θα είναι υπερβολή μετά;

Το επόμενο βήμα είναι να μετρήσω με τα τεστ νερού το νερό της βρύσης και το νερό της Α.Ο. για να δω τι αντιστοιχία να βάλω μέσα. Τι πρέπει να μετρήσω; PH, GH, KH;

Το PH άντε το μετράω γιατί έχει κλίμακα να συγκρίνω, τη σκληρότητα του νερού πως θα τη μετρήσω ακριβώς;

ΥΓ: Επιτέλους βλέπετε και ένα πρώτο οπτικό αποτέλεσμα, γιατί τόσο καιρό σας έχω πρήξει με τις ερωτήσεις μου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0004.jpg
Εμφανίσεις:  329
Μέγεθος:  40,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0005.jpg
Εμφανίσεις:  324
Μέγεθος:  53,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0006.jpg
Εμφανίσεις:  327
Μέγεθος:  59,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-08-12, 15:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Κι εγω ειχα μια μεγαλη ριζα για διακοσμηση σε ενα 60ρι, και μου αρεσει αυτος ο τροπος οταν γυρω της μπουν φυτα.
Το τι θα βαλεις μεσα ειναι τελειως θεμα προσωπικου γουστου, απλα αν δε πας για κανενα θεοσκληρο νερο πρεπει να εξεταζεις να μην ειναι ασβεστολιθικο.
Τωρα απο θεμα καθαρα οπτικο και φυσικα η αποψη ειναι υποκειμενικη, προσωπικα πιστευω πως θα ηταν υπερβολη να βαλεις και πετρες με τοσο μεγαλη ριζα, αλλα παλι μπορει να εχεις στο μυαλο σου καποιο aquascape που δε μπορω να φανταστω και που σαν τελικο αποτελεσμα θα ειναι σουπερ


Τις σκληροτητες τις μετρας σε 5ml νερο συνηθως με σταγονες. Οσες σταγονες πεσουν μεχρι να αλλαξει το αρχικο χρωμα του υγρου τοσο ειναι το kh και το gh
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-08-12, 09:55
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Επειδή κάθομαι και υπολογίζω τώρα τη σκληρότητα του νερού, θα ήθελα να μάθω αν η σκληρότητα αλλάζει από μόνη μέσα σε ένα ενυδρείο. Δηλαδή πείτε ότι στο ενυδρείο μου έχω σκληρότητα 14, μετά από μια εβδομάδα πριν την αλλαγή νερού θα έχει αλλάξει ή δεν αλλάζει καθόλου;

Α και επίσης το τεστ που έκανα στο νερό της αντίστροφης όσμωσης βρήκα σκληρότητα 6. Επειδή όμως θα ήθελα να έχω γύρω στο 13-14 σκληρότητα στο ενυδρείο θα κάνω τεστ το νερό από μια πηγή που πηγαίνω και παίρνω νερό. Εκτός από τη σκληρότητα στο νερό της πηγής, να κάνω και τα υπόλοιπα τεστ; αμμωνία, νιτρικά κλπ;

Το νερό της βρύσης μου ένα πάρα μα πάρα πολύ σκληρό οπότε δε το συζητώ καν για να το βάζω τελικά. Έχει πάνω από 45.... Έβαζα και έβαζα σταγόνες (όλο το μπουκάλι ξόδεψα) και δε γινόταν το νερό πράσινο με τίποτα...
-------------------------
Καλημέρα, θέλω να κάνω μια ερώτηση για το φίλτρο. Έχω το FLUVAL 205 το οποίο έχει μέσα 3 κάδους. Ο ένας είναι διπλός και περιέχει άνθρακα (μαύρα σακουλάκια) και οι άλλοι δυο βιολογικό υλικό. Να το βάλω σε λειτουργία έτσι όπως είναι; Μετά από κάποιο διάστημα θα πρέπει να βγάλω τον άνθρακα;

Επίσης στους υπόλοιπους δυο κάδους που περιέχει το βιολογικό υλικό είναι μέχρι τη μέση του κάδου, δεν είναι γεμάτο βιολογικό υλικό μέχρι πάνω; Θέλει να συμπληρώσω λίγο; Και επίσης πότε κάνω καθάρισμα φίλτρο και πότε αλλάζω το βιολογικό υλικό;

Sorry για τις πολλές ερωτήσεις..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 15-08-12 στις 09:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-08-12, 11:29
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Υπάρχουν παράγοντες που μπορούν να την επηρεάσουν, αλλά επί της ουσίας μετρήσιμη διαφορά θα δεις αν πέσει πολύ η στάθμη από την εξάτμιση ή από ασβεστολιθικές πέτρες αν υπάρχουν. Μπορεί να μη μετρηθεί και μέσα σε μία εβδομάδα, αλλά πιο μετά.

Αν θυμάμαι καλά στο φίλτρο αντίστροφης όσμωσης που έχεις στο σπίτι έχει στο τέλος του φίλτρο εμπλουτισμού ιχνοστοιχείων για να το πίνετε, οπότε αν παίρνεις νερό πριν από αυτό και δε θα φθείρεται για το ενυδρείο και θα παίρνεις τιμή πιο κοντά στο 0. Φαντάζομαι ότι μιλάς για GH όπου λες σκληρότητα, έτσι; Μπορείς να χρησιμοποιείς σε κατάλληλη αναλογία με το μαλακό της Α/Ο (απλή πράξη είναι το βρίσκουμε) και το νερό της βρύσης και το νερό που βγάζει η Α/Ο ως "βρώμικο". Αυτή η πηγή που λες έχει πόσιμο νερό, την ελέγχει κανένας; Κάνε όλες τις μετρήσεις που μπορείς για σιγουριά.

¶σε μερικές μέρες τον άνθρακα για ασφάλεια, μια και τώρα θα πρωτολειτουργήσει όλος ο εξοπλισμός και μετά πέτα τον. Στη θέση του μπορείς να βάλεις βιολογικό υλικό.

Ο χώρος που θα πιάσει η βιολογία στο φίλτρο είναι ανάλογος των ρύπων, δηλαδή είτε βάλεις 10 μπιλάκια είτε 1000 αν εσύ ρίχνεις ένα φυλλαράκι τροφή τη μέρα καλυμμένος είσαι. Όμως προτιμούμε να βάζουμε όσο μπορούμε περισσότερο (χωρίς να το στουμπώνουμε φυσικά) ώστε να είμαστε πιο σίγουροι όσο αυξάνεται το βιολογικό φορτίο που έχει να αντιμετωπίσει το φίλτρο καθώς και γιατί πολλοί πόροι του υλικού κλείνουν από τις βρωμιές κλπ. Για αρχή μια χαρά είναι, αλλά σιγά σιγά να το έχεις στο πρόγραμμα να συμπληρώσεις για ασφάλεια.

Ελαφρύ καθάρισμα του φίλτρου κάνεις όποτε δεις ότι πέφτει η ροή και μπορεί να χρειάζεται από απαλό ξέβγαλμα των υλικών σε νερό που μόλις έβγαλες από το ενυδρείο, καθαρισμό του φίλτρου και κυρίως του impeler (προσεκτικά) από βρωμιές, καθαρισμό ή αντικατάσταση των σωλήνων και αντικατάσταση του filter wool. Αυτό ανάλογα με το κάθε ενυδρείο μπορεί να είναι κάθε μήνα, κάθε 3, κάθε 6, θα το δεις πως θα πάει. Από εκεί και πέρα προτείνεται να γίνεται ανά κάποια αραιά διαστήματα (π.χ. 2 φορές το χρόνο) τμηματικό (π.χ. το 1/3) βράσιμο ή και απολύμανση με χλωρίνη του βιολογικού υλικού, ώστε να ανοίγουν ξανά οι κλεισμένοι από τη βρωμιά πόροι. Το ίδιο μπορεί να γίνει και απλά αντικαθιστώντας την ίδια ποσότητα υλικού με νέο. Αντικατάσταση μπορείς να πεις ότι επιβάλλεται μόνο αν έχεις υλικό που τρίβεται και με τον καιρό λιγοστεύει! Το Siporax ας πούμε δεν έχει τέτοιο θέμα.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-08-12, 13:06
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και τις πληροφορίες.

Τελικά για το νερό θα βάζω 60% από το φίλτρο που έχει 5-6GH και από τη βρύση που έχει τελικά 35GH με το τελικό αποτέλεσμα να είναι η σκληρότητα του νερού γύρο στο 17 με 18. Τα ψάρια τα οποία θα βάλω μέσα είναι guppies όποτε μέχρι 30GH που αντέχουν, το 18 πιστεύω είναι μια χαρά.

Τον άνθρακα θα τον αφήσω τις πρώτες πέντε ημέρες αν είναι και μετά θα το αντικαταστήσω με βιολογικό υλικό. Θα τον κρατήσω τον άνθρακα έτσι; Δε νομίζω να πάθει τίποτα επειδή δε θα τον χρησιμοποιώ;

Και τώρα το τελικό στάδιο νομίζω πως είναι το στρώσιμο του νερού. Συνοπτικά λίγο αφού έχω γεμίσει το ενυδρείο με νερό βάζω σε λειτουργία το φίλτρο και από εκεί και πέρα τι κάνω; Έχω αγοράσει ένα μπουκαλάκι με βακτήρια. Θα βάζω υποθέτω κάποια ποσότητα κάθε μέρα και θα κάνω μετρήσεις πάλι κάθε μέρα όλα τα τεστ νερού;

Και πάλι ευχαριστώ!


EDIT:

Α και ξέχασα να ρωτήσω τα φυτά τα βάζω αφού στρώσει το ενυδρείο σωστά;
-------------------------
Διορθώνω το λάθος μου όσον αφορά τη σκληρότητα του νερού που δέχονται τα guppies. Μέχρι 20GH το πολύ οπότε στην περίπτωσή μου θα πάει 70% ΑΟ και 30% νερό βρύσης. Οπότε έχουμε και λέμε 0,7*5+0,3*35=14GH.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 15-08-12 στις 13:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-08-12, 13:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο άνθρακας στα σκουπίδια μετά τη χρήση. Κάνεις στρώσιμο με αμμωνία όπως λέει το υπόμνημα (ή ομοίως με τροφή) ή βάζεις μπόλι και αμέσως τα πρώτα ψάρια. Τα φυτά και τώρα τα βάζεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-08-12, 13:41
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Τον άνθρακα αφού τον βγάλεις πέταξέ τον. Θα έχει απορροφήσει τα χημικά που μπορεί να απορροφήσει και είναι άχρηστος πια. Καλύτερα να κάνεις το στρώσιμο όπως λέει εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656. Το μπουκαλάκι με τα βακτήρια είναι αμφιβόλου ωφελιμότητας και μπορείς να το επιστρέψεις στο pet shop για να πάρεις κάτι άλλο ή να το χρησιμοποιήσεις επιπλέον κάποιου τρόπου στρωσίματος (χωρίς όμως κάποια βεβαιότητα ότι θα ωφελήσει - ίσως βοηθήσει να τελειώσει λίγο πιο γρήγορα το στρώσιμο).
Δε διάβασες το λινκ που σου έδωσα πιο πάνω, λέει και για το στρώσιμο και για το φύτεμα. Χωρίς διάβασμα δε γίνεται σε αυτό το χόμπυ..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-08-12, 13:55
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Αυτό το κουτάκι με τα βακτήρια που έχω είναι της Tropical Bacto Active. Αν βάλω μια μικρή ποσότητα βακτηρίων στην αρχή μόνο πειράζει; Επίσης αντί για αμμωνία εγώ θα βάζω τροφή και πόση; Δε βρήκα κάποιο άρθρο στρώσιμο με τροφή.

Εγώ έχω καταλάβει μέχρι στιγμής το εξής.

Γεμίζω το ενυδρείο με νερό και κάθε μέρα βάζω τροφή (δεν ξέρω πόση) και κάνω κάθε μέρα μετρήσεις. Μόλις τα NO3 τα μετράω μηδέν τότε το ενυδρείο έχει στρωθεί.

Αυτό είναι μόνο;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-08-12, 14:10
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

μη φοβασαι την αμμωνια, ειναι ο τελειοτερος τροπος στρωσιματος, και προσωπικα ο μονος που εμπιστευομαι απολυτα.
Τα "βακτηρια-juice" δε νομιζω πως περιεχουν κατι μεσα εκτος απο θαυματουργο νερο απο τη μονη του αγιου βακτηριδη (μεγαααααλη η τσεπ..... εεεε η χαρη του θελω να πω) αν πιστευεις στα θαυματα βαλτα, και προσπαθησε να στρωσεις το ενυδρειο με ....μπουλακια και προσευχες, αλλιως δωστα πισω να παρεις κατι πιο χρησιμο.

Αν παλι ντε και καλα σου μοιαζει πιο φυσικη η μεθοδος με τις τροφες (και με ολα τα αρνητικα που εχει η μεθοδος παρασκευης αμμωνιας απο σαπισμα τροφων) καντο ετσι, μερικοι τη θεωρουν καλυτερη αλλα πιστευω ειναι καθαρα ψυχολογικο αφου τα ετεροτροφα ετσι κι αλλιως κατοικουν και αυξανονται ακομα και στο νερο που πινουμε

Τα φυτα βαλτα, δε θα παθουν κατι, εκτος οτι θα αναπτυχθουν καλυτερα


Αν μετρας ΝΟ3 μηδεν το ενυδρειο ειναι αστρωτο.
Στρωμενο ειναι οταν εχει αμμωνια 0 NO2 μηδεν και NO3 στο απειρο, τοτε κανεις μια γενναια αλλαγη να πεσουν τα ΝΟ3
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-08-12, 14:14
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δεν πειράζει αλλά υπάρχει πιθανότητα να μη βοηθάει καθόλου.
Από το υπόμνημα.
α. Αφού μετρήσουμε στο ενυδρείο ~3 mg/l αμμωνίας (μετράμε μετά από 30-60 λεπτά), όσο περνούν οι μέρες φροντίζουμε να την κρατάμε σταθερή στα 3 mg/l. Πρέπει να μετράμε συχνά (καθημερινά ή μέρα παρά μέρα). Όταν αντιληφθούμε μείωση της συγκέντρωσης της αμμωνίας, θα είναι το σημείο που θα κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρώδη άλατα ΝΟ2 (συνήθως μετά από 7-10 ημέρες, οπότε θα πρέπει να μετράμε πλέον και για νιτρώδη άλατα).
β. Μόλις εμφανιστούν τα νιτρώδη άλατα, συνεχίζουμε να κρατάμε σταθερή τη συγκέντρωση αμμωνίας στα 3 mg/l. Σε αυτό το σημείο η αμμωνία θα πρέπει να μηδενίζεται κάθε 24 ώρες περίπου. Κάποια στιγμή η περιεκτικότητα του νερού σε νιτρώδη άλατα θα φτάσει στα ουράνια!
γ. Μετά από 2-3 βδομάδες (και αφού συνεχίσουμε να κρατάμε σταθερά τα επίπεδα της αμμωνίας) θα αρχίσει να μειώνονται και τα νιτρώδη άλατα με αποτέλεσμα να κάνουν την εμφάνισή τους τα νιτρικά άλατα NO3. Εννοείτε πως συνεχίζουμε με τεστ για νιτρικά.
δ. Όταν έρθει η μέρα που οι μετρήσεις της αμμωνίας και των νιτρωδών αλάτων είναι ΜΗΔΕΝ, κάνουμε μια μεγάλη αλλαγή νερού (80-90% επειδή τα νιτρικά άλατα θα είναι σε πολύ ψηλά επίπεδα), βάζουμε τα ψάρια που επιθυμούμε και είμαστε έτοιμοι!

Αντί να ρίξεις αμμωνία, θα ρίχνεις 1-2 φύλλα τροφής την ημέρα. Από εμπειρία, δεν υπάρχει κανένας λόγος να μετράς κάθε μέρα, για να στρώσει το ενυδρείο θα πάρει γύρω στο μήνα και δεν υπάρχει λόγος να ξοδέψεις υγρό για 30 τεστ. Μέτρα ανά μερικές μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-08-12, 14:20
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Μόνο 1-2 φύλλα τροφής; Επίσης αυτό με την αμμωνία πως μπορώ να μετρήσω το 3 mg/l; Η κλίμακα στα τεστ αμμωνίας είναι σε ppm...

Έχω μπερδευτεί.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-08-12, 14:32
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

mg/l = ppm
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-08-12, 15:22
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία λοιπόν, τελικά θα πάρω αμμωνία από φαρμακείο για να κάνω τη δουλειά μου σωστά. Μια ερώτηση ακόμα μπορεί να είναι και χαζή. Κατά τη διάρκεια του στρωσίματος δεν κάνω αλλαγές νερού κάθε εβδομάδα σωστά; Το αφήνω έτσι ένα μήνα ή όσο χρειαστεί μέχρι να στρώσει. Σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-08-12, 16:12
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατα τη διαρκεια του στρωσιματος δεν κανουμε αλλαγες.
Επισεις ενα tip ειναι να μη βαλεις ουτε ανεμιστηρακι ωστε να εχεις υψηλη θερμοκρασια που βοηθαει να στρωσει πιο γρηγορα.
Αν βαλεις βεβαια φυτα απο τωρα δεν μπορεις να κρατας στους 30-32
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 17-08-12, 10:31
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Καλημέρα,

Έχω πάρει υγρή αμμωνία με περιεκτικότητα 10% από φαρμακείο και κάνω δοκιμές σε 5 λίτρα. Βρήκα έναν τύπο και θέλω να μου πείτε αν είναι σωστός:

ποσότητα διαλύματος αμωνίας (σε ml)= [3 Χ Λιτρα ενυδρίου(σε λιτρα)] / [10 Χ περιεκτικότητα του διαλύματος αμωνίας (πχ:6,10,30 ή οτιδήποτε λέει το μπουκάλι)]

Στη περίπτωσή μου έχω: [3*5]/[10*10]=15/100=0,15ml

Για να βάλω αυτή την συγκεκριμένη ποσότητα αμμωνίας στα 5 λίτρα χρησιμοποίησα μια σύριγγα όπου έβαλα ελάχιστη ποσότητα. Πιο λίγο δε γινόταν. Κάνω μετρήσεις αμμωνίας μετά από μια ώρα και βλέπω γύρω στο 7gm/l! Υπερβολικά πολύ.

Τώρα για να στρώσω το ενυδρείο μου, το οποίο είναι καθαρά γύρω στα 75-76 λίτρα κάνω το εξής με βάση τον τύπο παραπάνω;

[3*75]/[10*100]=225/100=2,25ml

Δηλαδή θα πρέπει να βάζω 2 και κάτι ml διαλυμένης αμμωνίας κάθε μέρα για να ξεκινήσει η διαδικασία στρωσίματος;

Τα ρωτάω όλα αυτά για να μου πείτε αν σας φαίνονται λογικά και να αρχίσω να στρώνω και εγώ επιτέλους το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-08-12, 11:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επειδή από μπουκάλι σε μπουκάλι μπορεί να βρίσκεις διαφορές βάλε το μισό από αυτό που βρήκες και μέτρα μετά από κάποια ώρα πάλι να δεις αν χρειάζεται να συμπληρώσεις.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 17-08-12, 16:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

10% σιγουρα? εγω βρισκω 30 και 40% αλλα οκ, οπως και να χει δεν ειναι προβλημα απλα θα ριξεις παραπανω (εμπειρικα τελειως για ενα 80ρι θελει καπου 11-12 σταγονες του 30% τη μερα αλλα οι μετρησεις θα σου δειξουν καλυτερα)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 17-08-12, 21:13
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ναι το μπουκαλάκι 10% γράφει. Που βρήκες εσύ 30%; Μου είπαν ότι το ανώτερο που κυκλοφορεί είναι 25%, απαγορεύεται παραπάνω...

Μήπως έχεις αυτό το stick που παίρνουν και στη θάλασσα για τα τσιμπήματα; Μπορεί να λέω βλακείες αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο με τα όσα μου είπαν. Επίσης αυτό που μου έδωσαν δε βγάζει σταγόνες αλλά το παίρνω εγώ με μια σύριγγα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 17-08-12, 22:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από silve992 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το μπουκαλάκι 10% γράφει. Που βρήκες εσύ 30%; Μου είπαν ότι το ανώτερο που κυκλοφορεί είναι 25%, απαγορεύεται παραπάνω...
Απο το φαρμακειο, αν το ειχα παρει απο χημικαδικα θα ηταν σε ποσοτητα λιτρου.
Δεν παιζει βεβαια κανενα ρολο, απλα οσο πιο δυνατη τοσο πιο λιγο ριχνουμε



Παράθεση:
Μήπως έχεις αυτό το stick που παίρνουν και στη θάλασσα για τα τσιμπήματα; Μπορεί να λέω βλακείες αλλά μου φαίνεται λίγο παράξενο με τα όσα μου είπαν.
οχι δεν εχω στικ απλο μπουκαλακι...
Τωρα αν μου το φτιαξαν επι τοπου και μου δωσαν χαμηλης αραιωσης οπως το αγοραζουν οι ιδιοι δεν το ξερω. Πιθανων γιατι η φαρμακοποιος ηξερε γιατι το θελω, και γωριζει οτι δεν εχω θεμα με τη χρηση διαφορων χημικων πολυ πιο καυστικων απο την αμμωνια.
Παράθεση:
Επίσης αυτό που μου έδωσαν δε βγάζει σταγόνες αλλά το παίρνω εγώ με μια σύριγγα...
Δεν παιζει και μεγαλο ρολο, και να σου πω ενα "μυστικο", ουτε το να κρατησεις 3 η 4 ppm παιζει τοσο σοβαρο ρολο (εγω πχ κραταω καπου 7-8 και σε ολη τη διαρκεια του στρωσιματος παιρνω ελαχιστες μετρησεις. Βεβαια στο πρωτο που εστρωσα ετσι τηρουσα τις οδηγιες ευλαβικα) απλα μην την εχεις χαμηλα γιατι το πλεονεκτημα της μεθοδου ειναι ακριβως οτι φτιαχνει πολυ βιολογια και το θελουμε αυτο. Επισεις μην την πας και στα υψη γιατι θα αργησει να στρωσει, και δεν εχει και πολυ νοημα αφου στο τελος θα επιζησει η βιολογια αναλογα με την ιχθυοφορτωση
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-08-12, 22:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Έχουν τα φαρμακεία 27-30% και απλά μπορούν να στο αραιώσουν.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09458 seconds with 14 queries