Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 15-07-12, 01:39   #1
Arχαρια.....γενικος......
Sofia_04
Member
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος 15-07-12, 01:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας!!!!!!!!

εχω παρει ενα ενυδρειο κ εγω κ εκανα μαλλον το στρωσιμο. το αφησα να δουλεψει μονο του για δυο εβρομαδες κ ηταν πολυ θολο κ πρασινο. ρωτησα στο pet shop γιατι αυτο το χρωμα κ μου ειπανε οτι επειδη δεν ειχα ψαρια μεσα ηταν ετσι... ε.... εβαλα 2 γλυφτες κ 4 neon... ειδα αλλαγη μονο στο οτι εφυγε η θολουρα, το πρασινο χρωμα επιμενει......
κ τωρα ρωτω τι να κανω απο δω κ περα? ποτε θα φυγει το πρασινο χρωμα? κ καθε ποτε αλλαζω νερο?
Εμφανίσεις: 17853
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-07-12, 08:18
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

τι εννοεις "εκανα μαλλον το στρωσιμο"? μετρησεις εκανες?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-07-12, 09:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!!!!!!!

...... μου ειπανε οτι επειδη δεν ειχα ψαρια μεσα ηταν ετσι... ε.... εβαλα 2 γλυφτες κ 4 neon... ειδα αλλαγη μονο στο οτι εφυγε η θολουρα, το πρασινο χρωμα επιμενει......
κ τωρα ρωτω τι να κανω απο δω κ περα? ποτε θα φυγει το πρασινο χρωμα? κ καθε ποτε αλλαζω νερο?
...αυτα δε σου τα ειπανε-λυσανε?

υ.γ.Πανε στα υπομνηματα στους αρχαριους και ριξε ενα διαβασματακι.Θα σου λυθουν πολλες αποριες σιγουρα.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-07-12, 09:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sofia_04 Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας!!!!!!!!

εχω παρει ενα ενυδρειο κ εγω
λιτρα, πριγραφη

Παράθεση:
κ εκανα μαλλον το στρωσιμο.
στρωσιμο σημαινει 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και >0 νιτρικα
Μαλλον στρωσιμο δεν υπαρχει, διαβασε σχετικα αρθρα
btw ενυδρεια σε 2 βδομαδες δε στρωνουν

Παράθεση:
το αφησα να δουλεψει μονο του για δυο εβρομαδες κ ηταν πολυ θολο κ πρασινο.
μονο του με αμμωνια η με κατι που στρωνει τεσπα ενυδρειο ή απλα μονο του?
αν δεν εβαλες αμμωνια η κατι που να παραγει αμμωνια (πχ τροφες που σαπιζουν) τοτε δεν εκανες ΜΑΛΛΟΝ κανενα απολυτως στρωσιμο, απλα αφησες νερο να τρεχει χωρις λογο. Βρες αμεσα μπολι (απο συγχομπυστα, αυτο δε το εχουν τα πετσοπς)
Η πρασσινιλα εινα αλγη, δεν πειραζει εκτος απο αισθητικα.


Παράθεση:
ρωτησα στο pet shop γιατι αυτο το χρωμα κ μου ειπανε οτι επειδη δεν ειχα ψαρια μεσα ηταν ετσι... ε....
Να μη ρωτας τους μαγαζατορες γιατι ειναι στην πλειοψηφια τους ασχετοι

Παράθεση:
εβαλα 2 γλυφτες
ΔΕΝ υπαρχουν γλυφτες!
Ετσι ειχαν βαφτισει καποιοι παπουδες πετσοπαδες τους πλεκοστομους και καποτε λεγαν πως καθε ενυδρειο πρεπει να εχει για να γλυφει τα τζαμια !!!!!!!!! (αν τους αφησεις να λιμοκτονησουν της πεινας αυτο κανουν)
Οι πλεκο δεν ειναι ευκολα ψαρια, θελουν οξινο μαλακο νερο και γινονται αρκετα μεγαλοι και σε σωστες συνθηκες ζουν πανω απο 10 χρονια


Παράθεση:
κ 4 neon...
τα νεον δεν κανουν για αρχαριο, θελουν κι αυτα πολυ οξινο και πολυ μαλακο νερο και blackwater, μεγαλο μηκος ενυδρειου κτλ κτλ...
Παράθεση:
ειδα αλλαγη μονο στο οτι εφυγε η θολουρα, το πρασινο χρωμα επιμενει......
κ τωρα ρωτω τι να κανω απο δω κ περα? ποτε θα φυγει το πρασινο χρωμα? κ καθε ποτε αλλαζω νερο?
η αλγη επι του παροντος ειναι ο μοναδικος συμμαχος των ψαριων σου στα λαθη που σε εβαλε να κανεις ο πετσοπας (εκτος κι αν εχεις παρα πολλα ζωντανα φυτα, αλλα δε νομιζω διαφορετικα δε θα ειχες και αλγη)

Διαβασε τα υπομνηματα για αρχαριους, και οχι οτι αφορα την καταπολεμιση της αλγης (επι του παροντος ειναι το τελευταιο που μας πειραζει) αλλα ολα τα υπολοιπα περι στρωσιματος, επιλογης ψαριων κτλ κτλ κτλ


Βtw καλως ηρθες στο χωρο, σχεδον ολοι λαθος ξεκινησαμε (με τη συμβολη και τις "συμβουλες" τω πετσοπαδων) οποτε αν εχεις ορεξη μπορεις να μαθεις και να στησεις ενα σωστο και ομορφο ενυδρειο που να το χαιρεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.
Στην παρουσα το καλυτερο μεχρι να μαθεις ειναι να δωσεις τα ψαρια πισω
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-07-12, 11:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
λιτρα, πριγραφη

στρωσιμο σημαινει 0 αμμωνια, 0 νιτρωδη και >0 νιτρικα
Μαλλον στρωσιμο δεν υπαρχει, διαβασε σχετικα αρθρα
btw ενυδρεια σε 2 βδομαδες δε στρωνουν

μονο του με αμμωνια η με κατι που στρωνει τεσπα ενυδρειο ή απλα μονο του?
αν δεν εβαλες αμμωνια η κατι που να παραγει αμμωνια (πχ τροφες που σαπιζουν) τοτε δεν εκανες ΜΑΛΛΟΝ κανενα απολυτως στρωσιμο, απλα αφησες νερο να τρεχει χωρις λογο. Βρες αμεσα μπολι (απο συγχομπυστα, αυτο δε το εχουν τα πετσοπς)
Η πρασσινιλα εινα αλγη, δεν πειραζει εκτος απο αισθητικα.


Να μη ρωτας τους μαγαζατορες γιατι ειναι στην πλειοψηφια τους ασχετοι

ΔΕΝ υπαρχουν γλυφτες!
Ετσι ειχαν βαφτισει καποιοι παπουδες πετσοπαδες τους πλεκοστομους και καποτε λεγαν πως καθε ενυδρειο πρεπει να εχει για να γλυφει τα τζαμια !!!!!!!!! (αν τους αφησεις να λιμοκτονησουν της πεινας αυτο κανουν)
Οι πλεκο δεν ειναι ευκολα ψαρια, θελουν οξινο μαλακο νερο και γινονται αρκετα μεγαλοι και σε σωστες συνθηκες ζουν πανω απο 10 χρονια


τα νεον δεν κανουν για αρχαριο, θελουν κι αυτα πολυ οξινο και πολυ μαλακο νερο και blackwater, μεγαλο μηκος ενυδρειου κτλ κτλ...
η αλγη επι του παροντος ειναι ο μοναδικος συμμαχος των ψαριων σου στα λαθη που σε εβαλε να κανεις ο πετσοπας (εκτος κι αν εχεις παρα πολλα ζωντανα φυτα, αλλα δε νομιζω διαφορετικα δε θα ειχες και αλγη)

Διαβασε τα υπομνηματα για αρχαριους, και οχι οτι αφορα την καταπολεμιση της αλγης (επι του παροντος ειναι το τελευταιο που μας πειραζει) αλλα ολα τα υπολοιπα περι στρωσιματος, επιλογης ψαριων κτλ κτλ κτλ


Βtw καλως ηρθες στο χωρο, σχεδον ολοι λαθος ξεκινησαμε (με τη συμβολη και τις "συμβουλες" τω πετσοπαδων) οποτε αν εχεις ορεξη μπορεις να μαθεις και να στησεις ενα σωστο και ομορφο ενυδρειο που να το χαιρεσαι κι εσυ και τα ψαρια σου.
Στην παρουσα το καλυτερο μεχρι να μαθεις ειναι να δωσεις τα ψαρια πισω
ρε φιλε σε ενα ποστ ειπες 200ες....

- ενυδρεια σε 2 εβδομαδες στρωνουν. τωρα αν δε σου αρεσει εσενα ο τροπος, προβλημα σου

- η πρασινιλα απο μονη της μονο αλγη δεν ειναι. Εχω ενυδρειο ΤΙΓΚΑ στην αλγη γιατι μου αρεσει και πρασινο νερο δεν εχω

- μια χαρα γλειφτες υπαρχουν

- πολλοι πιο ασχετοι υπαρχουν σε φορουμ που κανουν τους ξερολες

- μαθε να εισαι πιο ευγενικος γιατι δεν πας πουθενα ετσι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-07-12, 11:16
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε φιλε σε ενα ποστ ειπες 200ες....

- ενυδρεια σε 2 εβδομαδες στρωνουν. τωρα αν δε σου αρεσει εσενα ο τροπος, προβλημα σου

- η πρασινιλα απο μονη της μονο αλγη δεν ειναι. Εχω ενυδρειο ΤΙΓΚΑ στην αλγη γιατι μου αρεσει και πρασινο νερο δεν εχω

- μια χαρα γλειφτες υπαρχουν

- πολλοι πιο ασχετοι υπαρχουν σε φορουμ που κανουν τους ξερολες

- μαθε να εισαι πιο ευγενικος γιατι δεν πας πουθενα ετσι
φιλαρακι, εισαι λαθος σχεδον σε οτι λες.... διαβασε αυτο σε παρακαλω...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=9177
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-07-12, 11:21
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Καλό θα ήταν να μην ανάβετε φωτιές, ειδικά σε θέματα που δημιουργούν νέα άτομα στο φορούμ, δείχνετε εχθρικότητα και δεν είναι καλό.

Ισχύει ότι η ευγένεια δε βλάπτει αλλά ας χρησιμοποιείται από όλους και όχι μόνο να την παροτρύνει

Όσο για το πράσινο νερό ισχύει ότι είναι άλγη (τουλάχιστον αν είναι όπως στην ειδική περίπτωσή της εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876 )

Παράθεση:
Αναγνώριση: Είναι ένα συχνό φαινόμενο ειδικά σε ενυδρεία που δεν έχουν στρώσει ή υπάρχει αμμωνία στο νερό. Το "πράσινο νερό" (green water) δεν είναι πάντα πράσινο στην εμφάνιση!

Τι φταίει: Προκαλείται από συνήθως από τον συνδυασμό υψηλών νιτρικών, φωσφορικών, μαζί με την ύπαρξη αμμωνίας/αμμωνίου. Πολλές φορές αν ανακατεύουμε το βυθό είναι αιτία εμφάνισης του πράσινου νερού. Αυτό που συμβαίνει είναι ότι η αιωρούμενη άλγη καταναλώνει πολύ πιο γρήγορα την αμμωνία και τα φωσφορικά σε σχέση με τα φυτά. Οι αλλαγές νερού δεν βοηθούν σε αυτό τον τύπο άλγης αφού πολύ γρήγορα η αιωρούμενη άλγη προσαρμόζεται και καταναλώνει τα νιτρικά. Επίσης απορροφά πολύ γρήγορα τον σίδηρο και τα ιχνοστοιχεία! Επίσης είναι σημαντικό να βάλουμε μια αεραντλία σε λειτουργία ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα έλλειψης οξυγόνου για τα ψάρια μας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-07-12, 11:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsiou9 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό θα ήταν να μην ανάβετε φωτιές, ειδικά σε θέματα που δημιουργούν νέα άτομα στο φορούμ, δείχνετε εχθρικότητα και δεν είναι καλό.

Ισχύει ότι η ευγένεια δε βλάπτει αλλά ας χρησιμοποιείται από όλους και όχι μόνο να την παροτρύνει

Όσο για το πράσινο νερό ισχύει ότι είναι άλγη (τουλάχιστον αν είναι όπως στην ειδική περίπτωσή της εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876 )
φυσικα απλα δεν ειναι αναγκη η αλγη να δημιουργησει πρασινο νερο οση κι αν εχει
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-07-12, 11:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
φυσικα απλα δεν ειναι αναγκη η αλγη να δημιουργησει πρασινο νερο οση κι αν εχει
Διάβασε όλο το θέμα και θα καταλάβεις. Το βασικό όμως είναι ότι δεν προκαλεί κάποια άλγη αυτό το φαινόμενο παρά το ότι είναι το ίδιο το πράσινο νερό μια κατηγορία άλγης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-07-12, 11:46
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων

- η πρασινιλα απο μονη της μονο αλγη δεν ειναι. Εχω ενυδρειο ΤΙΓΚΑ στην αλγη γιατι μου αρεσει και πρασινο νερο δεν εχω To πρασινο νερο ειναι αλγη!

- μια χαρα γλειφτες υπαρχουν Ισως θα μπορουσαμε να τους πουμε και "γλειφτες" αν ειχαν γλωσσα,αλλα χωρις γλωσσα πως γλειφουν?Αν δεν ξερουμε το ειδος ακριβως καλυτερα να τα λεμε απλα πλεκο και γατοψαρα.

- πολλοι πιο ασχετοι υπαρχουν σε φορουμ που κανουν τους ξερολες Συμφωνω! Απλα πριν τα λεμε αυτα καλο θα ειναι να κοιταζομαστε παντα και στον καθρεπτη...

- μαθε να εισαι πιο ευγενικος γιατι δεν πας πουθενα ετσι Αυτο ισχυει για ολους μας!
Αυτη η βεντετα που εχει ξεκινησει να σταματησει εδω.
Αλλιως θα πρεπει να την σταματησουμε αυτοι που μπορουμε,δεστε το σαν μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-07-12, 11:50
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε φιλε σε ενα ποστ ειπες 200ες....

- ενυδρεια σε 2 εβδομαδες στρωνουν. τωρα αν δε σου αρεσει εσενα ο τροπος, προβλημα σου

- η πρασινιλα απο μονη της μονο αλγη δεν ειναι. Εχω ενυδρειο ΤΙΓΚΑ στην αλγη γιατι μου αρεσει και πρασινο νερο δεν εχω

- μια χαρα γλειφτες υπαρχουν

- πολλοι πιο ασχετοι υπαρχουν σε φορουμ που κανουν τους ξερολες
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-07-12, 11:51
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτη η βεντετα που εχει ξεκινησει να σταματησει εδω.
Αλλιως θα πρεπει να την σταματησουμε αυτοι που μπορουμε,δεστε το σαν μια ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΊΗΣΗ!


δεν υπαρχει καμια βεντετα

1) το πρασινο νερο μπορει να ειναι αλγη, αλλα η αλγη δε σημαινει και πρασινο νερο. αυτο ειπα απο την αρχη

2) η λεξη γλειφτες ειναι απλα μια λεξη που εχει βοηθησει πολλους εδω και χρονια να συνοψιζουν καποια ψαρια. δεν υπαρχει λογος καθε φορα οποιος την χρησιμοποιει να του την λενε επειδη δεν ειναι δοκιμος ο ορος. σιγα σιγα ολοι μας μαθαινουμε και ξεχωριζουμε οτι γλειφτες υπαρχουν πολλοι κι εχουν δικα τους ονοματα. απλα μια λεξη ειναι

3) 100% συμφωνω με αυτο και αυτος ειναι ο λογος που πρεπει να απανταμε συγκεκριμενα σε οσα γνωριζουμε. Τωρα αν εγω (παραδειγμα) ξερω κατι απο αλλο "εμπειρο" μελος κι εκεινος εκανε λαθος, ε εχει μεριδιο κι εκεινος. Εγω παντα μιλαω αναλογα με τα οσα διαβαζω η εχω στα ενυδρεια μου και ποτε στην τυχη.

4) 100% συμφωνω


το θεμα ομως δεν ειμαι ουτε εγω, ουτε ο Νικος, ουτε εσυ αλλα η σοφια. Δεν ειναι καλυτερο να δωσουμε την προσοχη μας εκει?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-07-12, 11:56
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Μπορειτε να απαντατε στην Σοφια χωρις να προσπαθείτε να διαψεύδετε ο ενας τον αλλον,αν ειστε σιγουροι οτι η συμβουλη σας ειναι σωστη παραθεστε την και αυτο ειναι ολο!

Οσο για τους γλειφτες ειναι ενας αδοκιμος-λαθος-χαζος χαρακτιρισμος και καλο θα ηταν να τον κανουμε να εκλείψει.
Κι αυτο θα γινει μονο αν εξηγουμε συνεχως καθε φορα που τον συνανταμε το λαθος του πραγματος!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-07-12, 12:00
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορειτε να απαντατε στην Σοφια χωρις να προσπαθείτε να διαψεύδετε ο ενας τον αλλον,αν ειστε σιγουροι οτι η συμβουλη σας ειναι σωστη παραθεστε την και αυτο ειναι ολο!

Οσο για τους γλειφτες ειναι ενας αδοκιμος-λαθος-χαζος χαρακτιρισμος και καλο θα ηταν να τον κανουμε να εκλείψει.
Κι αυτο θα γινει μονο αν εξηγουμε συνεχως καθε φορα που τον συνανταμε το λαθος του πραγματος!
δε διαφωνουμε. απλα νομιζεις οτι οταν καποιος χρησιμοποιει τον ορο εννοει "ψαρι το οποιο βγαζει τη γλωσσα εξω και γλειφει"? απλα ειναι ενας ευκολος τροπος. Οντως ομως καλο θα ηταν να υπηρχε πιο ολοκληρωμενη επεξηγηση απο τους πετσοπαδες. Παντως απο τα τοσα και τοσα που εχει να μαθει καποιος, αυτο ειναι αρκετα ασημαντο μπροστα στα σημαντικα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-07-12, 13:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Χρησιμο θα ηταν, οποιος εχει συνεχως προβληματα με τα ενυδρεια του, να γραφει οτι κανει για να το αποφευγουν οι υπολοιποι, παρα να δινει συμβουλες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-07-12, 14:05
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμο θα ηταν, οποιος εχει συνεχως προβληματα με τα ενυδρεια του, να γραφει οτι κανει για να το αποφευγουν οι υπολοιποι, παρα να δινει συμβουλες

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-07-12, 17:35
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

σοφια τι θα κανεις τελικα? τι σκεφτεσαι?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-07-12, 18:59
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

: smt023
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρησιμο θα ηταν, οποιος εχει συνεχως προβληματα με τα ενυδρεια του, να γραφει οτι κανει για να το αποφευγουν οι υπολοιποι, παρα να δινει συμβουλες
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 16-07-12, 15:36
Sofia_04 Ο χρήστης Sofia_04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-07-2012
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους για αυτα που γραψατε... θα αρχισω το διαβασμα γιατι μου φαινοταν ευκολο να εχω ενυδριο......

Αν αλλαξει κατι στο ενυδριο μου θα σας πω.....

Ευχαρισω!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-07-12, 19:06
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

(Nick 74) αυτο που ειπες με τουσ πετσοπαδες οτι ειναι ασχετη μηπωσ ξερουν τα μυστικα του ενυδριου και δεν μασ τα λενε σε εμασ τουσ αρχαριουσ για να εχουν πωλησησ γιατη αυτη πωσ γινωντε και σιντιρουνε τοσα ψαρια
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-07-12, 19:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

αυτοι που ειναι σοβαροι χομπυστες και ανοιξαν και μαγαζια (μετρημενοι στα δαχτυλα, αλλα υπαρχουν και μερικοι τετοιοι) δεν εχουν προβλημα να μοιραστουν τις γνωσεις τους, οι υπολοιποι ειναι συνηθως για τα πανηγυρια.
Στο εμποριο βεβαια κανεις δεν ειναι αγιος, αλλα αν βρεις κανενα γνώστη δεν προκειται να σου πει τις αηδιες που λενε οι περισσοτεροι και που στην τελικη θα την πληρωσουν τα ψαρια με τις ζωες τους.
Οσο για τα ψαρια που "συντηρουν" για ποσο νομιζεις πως ζουν εκει και με τι ποσοστο απωλειων? (ειδικα σε μεγαλες αλυσιδες)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-07-12, 19:48
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτοι που ειναι σοβαροι χομπυστες και ανοιξαν και μαγαζια (μετρημενοι στα δαχτυλα, αλλα υπαρχουν και μερικοι τετοιοι) δεν εχουν προβλημα να μοιραστουν τις γνωσεις τους, οι υπολοιποι ειναι συνηθως για τα πανηγυρια.
Στο εμποριο βεβαια κανεις δεν ειναι αγιος, αλλα αν βρεις κανενα γνώστη δεν προκειται να σου πει τις αηδιες που λενε οι περισσοτεροι και που στην τελικη θα την πληρωσουν τα ψαρια με τις ζωες τους.
Οσο για τα ψαρια που "συντηρουν" για ποσο νομιζεις πως ζουν εκει και με τι ποσοστο απωλειων? (ειδικα σε μεγαλες αλυσιδες)
μου εδωσεσ ιδεα θα παω σε ενα πετσοπα που ειναι απο το 1987 μου το ειχε πει ο πατερασ μου αλλα δεν μου κινισε τιν περιεργια γιατι νομιζα οτι ολη οι πετσοπαδεσ που εχουν ψαρια ξερουν αλλα μαλον ειχα καταλαβει λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-07-12, 19:51
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Και γιατί δε λύνεις τις απορίες σου εδώ; Το ότι είναι παλιός στο επάγγελμα από μόνο του δεν είναι εγγύηση.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-07-12, 20:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη σου πω οτι στην πλειοψηφια μπορει να ειναι και χειροτεροι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-07-12, 20:06
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Και γιατί δε λύνεις τις απορίες σου εδώ; Το ότι είναι παλιός στο επάγγελμα από μόνο του δεν είναι εγγύηση.
εχω λυση απο δω την μεγαλη μου απορια με τον κυκλο του αζωτου (το στροσιμο) που κατα τιν γνωμη μου οπως το πιστευω ειναι το πρωτο σταδιο στο ενυδριο για την καλη ζωη τον ψαριων για τα υπολιπα τωρα οταν θα τα κανω θα παρω παλι πληροφοριες απο παντου ρωταω εγω για να βγαλω νοημα φυσικα ομωσ απο ανθροπουσ που ξερουν εχω μπει τωρα καποσ στο νοημα και καταλαβαινω πριν ενα μηνα μου φενοταν κινεζικα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-07-12, 20:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

χωρις βεβαια να ξερω ολους τους παππουδες του αθληματος η μεχρι τωρα εμπειρια μου μου εχει αποδειξει πως αυτοι ειναι εντελως χαλι μαυρο.

Για το εκαστοτε ψαρι παντως και τις σωστες συνθηκες διαβιωσης του υπαρχουν πολλες εγυροτατες βασεις δεδομενων (πχ fishbase.org) και επισεις πολλα εξειδικευμενα φορουμ (για κιχλιδες, για δισκους, για χρυσοψαρα κτλ κτλ) και φυσικα υπαρχουν και φορουμ οπως αυτο εδω με περισσοτερη πικοιλια γνωσεων, δεν καταλαβαινω τι παραπανω μπορει να προσφερει η γνωμη ενος εμπορα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-07-12, 20:44
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

βασικα αν παρω πληροφορια απο εμπορα θα ρωτισω εδω αν μου ειπε σωστα και μετα θα το κανω να δω αν ειναι καλος σε αυτο το αθλημα. Και κατι αλλο ενας πετσοπας μου ειπε οτι αν βαλω φυτα στο ενυδριο δεν θελει οξυγώνοση γιατι αυτα παραγουν οξυγονο σωστα μου ειπε?
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-07-12, 20:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
χωρις βεβαια να ξερω ολους τους παππουδες του αθληματος η μεχρι τωρα εμπειρια μου μου εχει αποδειξει πως αυτοι ειναι εντελως χαλι μαυρο.
Οχι ολοι.
Ειναι αρκετοι που ενημερωνονται για τις εξελειξεις στο χομπι και εκμοντερνιζονται, οπως και οι χομπιστες το ιδιο.
Κανονισε να μη γινεις ιδιος με αυτους που λες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-07-12, 20:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονισε να μη γινεις ιδιος με αυτους που λες

δηλαδη για να εκμοντερνιστω να πινω το φραπεδακι μου με υγρα βακτηρια? :P :P
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
ενας πετσοπας μου ειπε οτι αν βαλω φυτα στο ενυδριο δεν θελει οξυγώνοση γιατι αυτα παραγουν οξυγονο σωστα μου ειπε?


πολυ σωστα σου ειπε...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-07-12 στις 20:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-07-12, 20:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και κατι αλλο ενας πετσοπας μου ειπε οτι αν βαλω φυτα στο ενυδριο δεν θελει οξυγώνοση γιατι αυτα παραγουν οξυγονο σωστα μου ειπε?
Κατα το ημισι.
Οχι κατα το ήμισυ στα ειπε "σωστα".
Κατα το ημισι "παραγουν οξυγονο".
Δηλαδη μονο οσο φωτοσυνθετουν.
Ενω ολο το 24ωρο καταναλωνουν κι αυτα οξυγονο (οχι οσο τα ψαρια, αλλα κατι καταναλωνουν κι αυτα αφου αναπνεουν)
Αυτο το διαστημα λοιπον (που δεν φωτοσυνθετουν), αναλογα το ενυδρειο (ιχθυοφορτωση-φυτομαζα), μπορει και να χρειαζεται απαραιτητως οξυγονωση
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοηθεια σε αρχαρια... renaki17 Αρχάριοι γλυκού νερού 43 18-05-12 15:29
Αρχαρια με 300 λιτρα TinaX Αρχάριοι γλυκού νερού 114 29-02-12 14:51
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09923 seconds with 13 queries