Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-11-08, 22:08
polyvios2004 Ο χρήστης polyvios2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Κέιμπριτζ-Η.Β.
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή Θηλυκά Endlers...

Γειά σε όλους!! Λοιπόν ξέρω ότι έχει συζητηθεί αρκετές φορές όμως θα κάνω μία ύστατη προσπάθεια... Υπάρχει περίπτωση να βρω κάπου θηλυκά καθαρόαιμα Endlers; Μήπως ξέρετε κάποιο κατάστημα οπουδήποτε στην Αθήνα ή υπάρχει κάποιος που έχει αναπαραγωγίσιμο πληθυσμό;; Επίσης αν και λίγο άσχετο... υπάρχει περίπτωση να ζευγαρώσει κάποιο αρσενικό endler με θηλυκό ξιφοφόρο;; επειδή τα έχω σε κοινό ενυδρείο αν και μεχρι στιγμής δεν είχαμε ατυχήματα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-11-08, 02:05
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

φιλε μου καλο θα ηταν να βγαλεις τα εντλερς απο το κοινωνικο ενυδρειο σου σε περιπτωση που υπαρχουν θυληκα γκαπακια μεσα γιατι υπαρχει πιθανοτητα υβριδισμου κ δεν την θελουμε..οσο για την ερωτηση σου υπαρχουν αρκετες αναφορες στα φορουμ του εξωτερικου οτι συμβαινει να ζευγαρωσει γκαπυ με ξιφοφορο τωρα δεν ξερω κατι περισσοτερο για την περιπτωση αν και προσωπικα κρατω τις επιφυλαξεις μου επισης τα εντλερς δεν ειναι γκαππυ ειναι απλα συγγενες ειδος.αυτα απο μενα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-11-08, 02:52
polyvios2004 Ο χρήστης polyvios2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2008
Περιοχή: Κέιμπριτζ-Η.Β.
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

δεν υπάρχουν γκάπυς μέσα, μόνο ξιφοφόροι, με μεγάλη διαφορά στο μέγεθος μεταξύ τους οπότε ελπίζω να εκμηδενίζονται οι πιθανότητες...
Πάντως για θηλυκά εντλερς δεν ακούσατε κάτι, ε;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-11-08, 03:28
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

κ εγω ψαχνω φιλε μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-11-08, 03:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν θελω να παρεξηγηθει αυτο που θα πω. Γνωριζω μια περιπτωση ενος σπανιου ειδους Anthus (πουλιου ) που ζουσε στο ακρωτηριο Καναβεραλ στις ΗΠΑ.
Καποια στιγμη λοιπον το ειδος απειληθηκε και τα μονα ατομα που βρεθηκαν ηταν ολα αρσενικα. Η ΝASA θελοντας να δειξει οικολογικη συνειδηση τα αιχμαλωτησε και τα εβαλε σε ειδικες εγκαταστασεις και αρχισαν επιστημονες να αναπαραγουν τα εναπομειναντα αρσενικα με θηλυκες αλλου ειδους πολυ συγγενικου. Η ενδογαμια αυτη προυπεθετε οτι συνεχιστηκε η αναπαραγωγη των "καθαρων" αρσενικων" με θηλυκες απογονους τους (κορη,εγγονη,δισεγγονη κλπ) με τα καλυτερα χαρακτηριστικα, επι πολλες γενεες.
Μετα απο 27 γενεες τα ατομα που ειχαν θεωρηθηκαν καθαρα γενετικα και το ειδος σωθηκε.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-11-08, 03:40
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

δηλαδη υπαρχει περιπτωση να γεννηθει καθαρο απο ζευγαρωμα εντλερ με γκαππυ?δεν θα ηταν καλυτερο ομως προς το παρων να το αποφυγουμε?με την εξελιξη του χομπι πιστευω(ελπιζω) πως καποιο πετ σοπ θα φερει θυληκα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-11-08, 03:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απλως λεω οτι ειναι πιθανον με σοβαρη προσπαθεια και αφιερωση στον σκοπο να γινει κατι τετοιο. Σαφως θα ηταν προτιμοτερο να βρισκατε θηλυκα Endlers.
Φυσικα αν το εκανε καποιος, θα επρεπε να μην δινει δεξια κι αριστερα υβριδια αλλα να τα κραταει η να τα θανατωνει για 27 γενεες, μεχρι να παρει καθαροαιμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-11-08, 03:51
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

κοιταξε εχω αρκετα γκαππυ κ 2 αρσενικα εντλερς σε διαφορετικα ενυδρεια εγω πιστευω πως δεν θα μπορουσα να δοκιμασω αναπαραγωγη με γκαππυ γιατι δεν θελω να μπω στην διαδικασια θανατωσης ψαριων λογω του πειραματος μου γιατι απλα δεν μου φταινε σε τιποτα που εγω αποφασισα να δωκιμασω την αναπαραγωγη τους οποτε εγω περιμενω να φερουν τα θυληκα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-11-08, 08:08
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sotos+ramona Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιταξε εχω αρκετα γκαππυ κ 2 αρσενικα εντλερς σε διαφορετικα ενυδρεια.............. εγω περιμενω να φερουν τα θυληκα
Έως τότε θα τα φάει η αγαμία και είναι και ειδώς πως να το πούμε πηδηχτουλικο τους αρέσει να πηδάνε από δω και από κει
Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερα να τα αγόραζες μαζί με θηλυκά , από την στιγμή που δεν βρήκες καλύτερα να μην τα έπαιρνες.
Ρώτησες στο πέτ από όπου τα πήρες αν θα φέρουν θηλυκά;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-11-08, 08:58
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

καταρχας δεν τα αγορασα μου τα φερανε,κατα δευτερον δεν εχουν φερει θυληκα στην ελλαδα κ το καταστημα που εφερε τα αρσενικα ειπε πως θα φερει κ θυληκα αλλα θα πωλουνται σχετικα ακριβα,δηλαδη να βαλω γκαππυ θυληκα στα εντλερς?δεν ειναι λαλακια να αναπαραγω υβριδια απ'τη στιγμη που υποστηριζω την καθαροτητα του εκαστοτε ειδους?αν τα αρσενικα ειναι οντως καθαρα που κ αυτο ειναι υπο αμφισβητηση απο πολλους
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-11-08, 11:52
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν υπαρχει κανενας λογος για τετοια αμφιβολα πειραματα τη στιγμη που δεν ειναι τοσο σπανιο το ειδος και στην Ευρωπη και μαγαζια αλλα και Συλλογοι που ασχολουνται με ζωοτοκα εχουν θηλυκα Endlers. Το οτι οι εισαγωγεις εδω φερνουν ψαρια απο Ασια οπου το πακετο εχει μονο αρσενικα γιατι ειναι πιο πολυχρωμα δε σημαινει οτι πρεπει να αρχιζουμε να διασταυρωνουμε διαφορετικα ειδη μονο και μονο επειδη δεν βρισκουμε θηλυκα στην αγορα. Και δεν παιζει μονο στα Endlers αυτο, παιζει και με τα Colisa lalia, με πολλα haps της malawi, και με αλλα ειδη - το αρσενικο πολυχρωμο πουλαει, το θηλυκο γκρι δεν πουλαει, εμπορευομαστε μονο αρσενικα.

Αν σας εχει κανει κλικ ενα ψαρι και θελετε να ασχοληθειτε πιο σωστα, βρειτε και τα δυο φυλα, γινεται. Αν οχι μην κανετε πειραματα χωρις λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-11-08, 12:48
Το avatar του χρήστη sotos+ramona
sotos+ramona Ο χρήστης sotos+ramona δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-10-2008
Περιοχή: xaidari
Μηνύματα: 128
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sotos+ramona
Προεπιλογή

σωστος..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
endlers


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Endlers Livebearer ? xontros Ζωοτόκα 33 03-11-08 09:39
Endlers Livebearer ή fancy guppy, που μπορώ να βρω; chrisx Ζωοτόκα 10 18-05-07 14:35
θηλυκά ή αρσενικά... jim244 Bettas 6 08-03-07 13:25
Endlers Livebearer chemical mac Ζωοτόκα 7 21-02-07 16:46
αρσενικό-θηλυκό? fanouris Δίσκοι 10 01-02-05 04:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04966 seconds with 13 queries