Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-08, 13:04
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Ερώτηση:TANGANYIKA

Γεια σας παιδιά.Έχω μερικές απορίες περι του στρωσίματος καταρχάς στο 120λιτρο μου που θα φιλοξενίσει neolamprologus multifasciatus.Να σας ομολογήσω πως πρώτη φορά στην ζωή μου νιώθω τόσο σύγουρος γι'αυτό που θελω να κάνω και σας ζητώ μια ΜΕΓΑΛΗ συγνώμη για την αναστάτωση που σας έχω διμηουργήσει αλλά και τις ώρες που σας σπαταλούσα κάνοντάς σας ερωτήσεις ηλίθιες.Ενα μεγάλο ευχαριστώ ιδιαίτερα στον Πάνο στον Χοντρό και στον Alexinio που με βοήθησαν πολυ.
Θα ακολουθήσω την τακτική του Χοντρού και θα κάνω ένα βήμα την φορα.Λοιπόν ας μπω στο θέμα:Για το στρωσιμο του ενυδρείο θα χρειαστώ εκτός απο αμμωνία και βακτηρια(έχω αγοράσει βακτήρια της sera και δεν ξέρω αν αξίζουν).Απο test να πάρω το σετ γιατί δεν συμφέρει να τα πέρνω μεμονομένα.Για background τώρα επειδή έβαψα το μέρος που θα μπει το ενυδρείο σκούρο μπλε (Πέλαγος) δεν ξέρω αν θα κάνει καλό background επειδή θα απέχει απο τον τοιχο 3εκ. σχεδόν δεν ξέρω αν χρειάζεται να βάλω αφίσα και ποιανου χρώματος(να ενημερώσω πως το δωμάτιο μου βάφτηκε έτσι για το ενυδρείο περισσότερο).Βρήκα τελικά σαλιγγαροκάβουκα(ας είναι καλά η γιαγιά μου).Άμμο θα βάλω ανοιχτόχρωμη ασβεστολιθική ενώ δεν ξέρω πόσα κιλλά πρέπει να βάλω.Απο πέτρες δεν βρίσκω μέχρι στιγμής γκριζοπές(κυβικές ή στρόγγυλες) αλλά αν πάω καμμια μέρα για ψάρεμα στο Αλεποχώρι θα προσπαθήσω να βρω μερικές αλλιώς θα αγοράσω ή θα πάω σε κανένα ποτάμι.Αυτά.Λοιπόν καλλό Χειμώνα και θα επανέλθω με περισσότερες ερωτήσεις.
Υ.Γ: Η βάση θα είναι μια μεταλική singer(απο μια ραπτομηχανή)αλλα δεν ξέρω τι ξύλο να βάλω ώστε να πατάει το ενυδρείο και να μην υπάρχει προβλαμα να πέσει αλλά και αν χρειάζεται καμμια ενυσχηση.Αν δεν καταλαβαίνετε πειτε μου να σας βάλω φωτογραφία.
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 23-09-08, 21:21
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Μας έχεις μπερδέψει με τα διάφορα ενυδρεία σου.. 90 λίτρα για multi καλά είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 23-09-08, 21:25
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και παλι υπενθυμιζω οτι τον τελευταιο καιρο εχουν ξεφυγει πολλοι και βαζουν ψαρια ταγκανικας εστω μικρα εστω shelldwellers (παρ ολα αυτα δεν παυουν να ειναι απο τις επιθετικες κιχλιδες και να χρειαζονται λιτρα), σε μικροτερα ενυδρεια απ οτι πρεπει.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harilaos Εμφάνιση μηνυμάτων
90 λίτρα για multi καλά είναι.
ωρες ωρες νιωθω σαν να μιλαω σε τοιχους.....
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-09-08, 14:20
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αρα δεν κανουν ε;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-09-08, 14:22
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αρα δεν κανουν ε;
Κάνουν βρεεεεεε.

Προφανώς ο Τόλης λέγοντας λίγα λίτρα εννοεί 40-60.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-09-08, 14:24
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ελεγα και εγώ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 24-09-08, 14:38
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Προφανώς ο τοίχος είναι πολύ παχύς
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 24-09-08, 14:53
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Προφανώς ο τοίχος είναι πολύ παχύς
Μάλλον νομίζετε ότι είναι τοίχος, ενώ δεν είναι.

Πάντως τα 96 λίτρα (με 80εκ μήκος φαντάζομαι) είναι υπερ-αρκετα για ένα χαρεμάκι (1αρσ. + 2 θυλ) Multies.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 24-09-08, 16:41
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τελικά ανέβασα και αφού επλυνα το 120λιτρο το τοποθέτησα στο δωματιό μου.Βρήκα ενα φίλτρο αχρησιμοποίητο στο κουτί του ουτε στο 1/3της τιμής του και θα πάρω και άμμο.Τελικά τα μουλτι θα μπουν στο 120λιτρο λόγο μικρού όγκου το 96λιτρου.Και για να σας πω και μια αλήθεια δεν μπορώ να συντηρήσω και τα δυο.
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 24-09-08, 19:38
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά ανέβασα και αφού επλυνα το 120λιτρο το τοποθέτησα στο δωματιό μου.Βρήκα ενα φίλτρο αχρησιμοποίητο στο κουτί του ουτε στο 1/3της τιμής του και θα πάρω και άμμο.Τελικά τα μουλτι θα μπουν στο 120λιτρο λόγο μικρού όγκου το 96λιτρου.Και για να σας πω και μια αλήθεια δεν μπορώ να συντηρήσω και τα δυο.
Στο 120άρι (1μ μήκος να φανταστώ..;;..) θα μπορέσεις να ξεκινήσεις πάλι με ένα μικρό χαρεμάκι (1m+3f) και σε λίγο καιρό με τις γέννες θα έχεις μία όμορφη αποικία.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 24-09-08, 20:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οτιδηποτε κατω απο 100 λίτρα κατα την αρκετη εμπειρια και τη γνωμη μου, και κατα την μεγαλη εμπειρια και τη γνωμη εκατονταδων αλλων ταγκανικοφιλων ανα τον κοσμο, δεν φιλοξενει κιχλιδες ταγκανικας.
Ειδικα αν δεν ειναι πολυ εμπειρος στο θεμα ο χομπιστας.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 25-09-08, 06:27
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

ok σας ευχαριστώ παιδιά
-------------------------
Συγνώμη αλλά ξέρεται και τιμές για τα μουλτι;
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 25-09-08 στις 06:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 25-09-08, 08:13
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Οτιδηποτε κατω απο 100 λίτρα κατα την αρκετη εμπειρια και τη γνωμη μου, και κατα την μεγαλη εμπειρια και τη γνωμη εκατονταδων αλλων ταγκανικοφιλων ανα τον κοσμο, δεν φιλοξενει κιχλιδες ταγκανικας.
Ειδικα αν δεν ειναι πολυ εμπειρος στο θεμα ο χομπιστας.
Ο λόγος;;

Εννοώ...τί προβλήματα μπορεί να έχει ο χομπύστας;

Μιλάμε πάντα για multies και όχι γενικά για Ταγκανίκα έτσι.
Αν π.χ. μιλούσαμε για occelatus, θα συμφωνούσα μαζί σου.

Ναι μεν μικρό μέγεθος, ναι μεν shelldweller αλλά θέλει τα λίτρα του.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη αλλά ξέρεται και τιμές για τα μουλτι;
Γύρω στα 8-10€ έκαστο κοστίζουν σε μαγαζιά.

Ψάξε απο κάποιον χομπύστα,μιας και τα έχουν αρκετοί.
__________________



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Moutralewn : 25-09-08 στις 08:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 25-09-08, 10:12
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ο λογος...

Ειναι πιο ευαισθητες (ολες οι κιχλιδες της λιμνης ταγκανικα) στην ποιοτητα νερου απο τις ξαδερφες τους στη μαλαουι. Αυτο σημαινει απλα οσο περισσοτερα λιτρα τοσο λιγοτερες πιθανοτητες να χειροτερεψει το νερο.

Ειναι εξ ισου επιθετικες (κι ας ειναι μικρες) και εχουν πολυ εντονη περιοχικη συμπεριφορα. Ακομα και σε περιπτωση χαρεμιου οι θηλυκες ειναι πολυ πιθανο να μην χωνευουν η μια την αλλα. Στη πραξη αυτο σημαινει οτι αν κατι παει στραβα, ο κυνηγημενος σ ενα μικρο ενυδρειο δεν θα εχει που να παει (το να μπει σ ενα κελυφος κοντα σε αυτο του κυνηγου δε λεει τιποτα, απλα θα μενει μονιμα κρυμμενος στρεσσαρισμενος μεχρι να ψοφησει). Σε ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο που θα εχει τουλαχιστον δυο διαφορετικες περιοχες με σαλιγκαρια χωρισμενες με πετρες ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες "ειρηνης" - αν μιλαμε για shell dwellers, η δυο περιοχες με πετρες με αρκετα μεγαλο χωρισμα με αμμο αν μιλαμε για τις υπολοιπες κιχλιδες. Σε καθε περιπτωση θελουμε μια μινιμουμ εκταση.

Θα μπορουσα να πω κι αλλα αλλά πιστευω αυτα αρκουν. οσο για τους εμπειρους χομπιστες που προανεφερα, απλα αυτοι συνηθως εχουν κι αλλα ενυδρεια σε περιπτωση που κατι παει στραβα, κι εχουν την εμπειρια να "δουν" προβληματα νωρις και να τα λυσουν.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 25-09-08, 10:27
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λογος...

Ειναι πιο ευαισθητες (ολες οι κιχλιδες της λιμνης ταγκανικα) στην ποιοτητα νερου απο τις ξαδερφες τους στη μαλαουι. Αυτο σημαινει απλα οσο περισσοτερα λιτρα τοσο λιγοτερες πιθανοτητες να χειροτερεψει το νερο.

Ειναι εξ ισου επιθετικες (κι ας ειναι μικρες) και εχουν πολυ εντονη περιοχικη συμπεριφορα. Ακομα και σε περιπτωση χαρεμιου οι θηλυκες ειναι πολυ πιθανο να μην χωνευουν η μια την αλλα. Στη πραξη αυτο σημαινει οτι αν κατι παει στραβα, ο κυνηγημενος σ ενα μικρο ενυδρειο δεν θα εχει που να παει (το να μπει σ ενα κελυφος κοντα σε αυτο του κυνηγου δε λεει τιποτα, απλα θα μενει μονιμα κρυμμενος στρεσσαρισμενος μεχρι να ψοφησει). Σε ενα ενυδρειο αρκετα μεγαλο που θα εχει τουλαχιστον δυο διαφορετικες περιοχες με σαλιγκαρια χωρισμενες με πετρες ωστε να μην υπαρχει οπτικη επαφη εχουμε περισσοτερες πιθανοτητες "ειρηνης" - αν μιλαμε για shell dwellers, η δυο περιοχες με πετρες με αρκετα μεγαλο χωρισμα με αμμο αν μιλαμε για τις υπολοιπες κιχλιδες. Σε καθε περιπτωση θελουμε μια μινιμουμ εκταση.

Θα μπορουσα να πω κι αλλα αλλά πιστευω αυτα αρκουν. οσο για τους εμπειρους χομπιστες που προανεφερα, απλα αυτοι συνηθως εχουν κι αλλα ενυδρεια σε περιπτωση που κατι παει στραβα, κι εχουν την εμπειρια να "δουν" προβληματα νωρις και να τα λυσουν.
Συμφωνούμε απόλυτα, Τολή.

Απλώς δεν νομίζω να έχει παρατηρηθεί κάτι τέτοιο σε Multies.
Τουλάχιστον, όσο έχω διαβάσει σε ελληνικά και ξένα fora, δεν έχει αναφερθεί τέτοιου είδους πρόβλημα.

Σε occelatus π.χ. ένας συνχομπύστας με 2 θυληκά και ένα αρσενικό, έκαναν "κόμμα" τα θυληκά και σκότωσαν τον αρσενικό.
Έχω ακούσει παρόμοια περιστατικά καί για brevis.

Για multies όμως ποτέ.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 25-09-08, 10:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα multies δεν ειναι ουτε πιο ειρηνικα ουτε πιο ευγενικα απο τις αλλες - απλως λιγο πιο μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 25-09-08, 14:48
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Απο τροφές τι πρέπει να πάρω;Ή κανουν και τα φυλλαράκια;Για το στρώσιμο γίνεται αντι για αμμωνία να ρίξω τροφή(δισκία) απο τους πλέκο;
Θα χρησιμοποιησω μπολι απο το άλλο μου ενυδρείο.Πολλά είναι 10ευρώ και ψαράκια τόσο μικρά που δεν είναι και τοσο σπάνια ούτε αναπαράγωνται και με μεγάλη δυσκολία.Δηλαδη θα χρειαστώ ενα 40αρι μονο για ψάρια.Ωχ.Δεν επερνα κανα κομμάτι ξυφία καλύτερα;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 25-09-08, 15:35
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κάνουν και οι τροφές για στρώσιμο, ναι.. Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/start.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ta/Ammonia.htm
Με τροφές & μπόλι το έχω δοκιμάσει κι εγώ.. Απλά δεν ξέρω κατά πόσο επαρκεί λίγη τροφή για να δεις μετρήσιμα ΝΟ3 και να βεβαιωθείς ότι ολοκληρώθηκε ο κύκλος.. Η αμμωνία που μου ανέβασαν εμένα οι τροφές ήταν λίγη.. Εγώ είχα βέβαια και φυτά στο ενυδρείο, και κερατόφυλλο αρκετό, και περίμενα έχοντας τροφές και μπόλι να δω ΝΗ4=0 και ΝΟ2=0.. ΝΟ3 δεν είδα ποτέ (πιθανότατα λόγω φυτών..)

Όσο για το κόστος.. Από τη στιγμή που αποφάσισες να ασχοληθείς με τα ενυδρεία, έπρεπε να το έχεις πάρει απόφαση..

Έτσι είναι τα χόμπι.. Δεν υπάρχει τίποτα φθηνό, είτε λέγεται ψάρεμα, είτε μοντελισμός, είτε οτιδήποτε..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 25-09-08, 15:48
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλά είναι 10ευρώ και ψαράκια τόσο μικρά που δεν είναι και τοσο σπάνια ούτε αναπαράγωνται και με μεγάλη δυσκολία.Δηλαδη θα χρειαστώ ενα 40αρι μονο για ψάρια.Ωχ.Δεν επερνα κανα κομμάτι ξυφία καλύτερα;
Γι'αυτό σου είπα να ψάξεις απο χομπύστες. Υπάρχουν.

...και τα δικά μου είναι πολύ μικρά για να σου έδινα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 25-09-08, 23:10
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

υπάρχουν δεν χρειάζεται να αγοράσεις multi
αφού υπάρχουν τζάμπα γιατί να δίνεις λεφτά?
απλά πες μας όταν θα είσαι έτοιμος και θα σου δώσουμε
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 26-09-08, 06:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Σημερα θα το γεμίσω με νερό.Αμμο δεν έχω πάρει θα υπάρχει κανένα προβλημα να την ρίξω αυριο;Η να το αναβάλω να τα κάνω ολα με τη σειρά;Ευχαριστώ georgtax παρα πολυ
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 26-09-08, 06:26
Το avatar του χρήστη georgetax
georgetax Ο χρήστης georgetax δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-10-2006
Περιοχή: ΣΕΡΡΕΣ( Η ΠΟΛΗ ΤΟΥ ΑΚΑΝΕ )
Μηνύματα: 599
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην georgetax Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην georgetax
Προεπιλογή

υπομονή
όλα με την σειρά, πάρε αμμο καθάρισε την και μετά βάζεις και νερό.δεν θέλει βιασύνες
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 26-09-08, 14:16
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Απο αυριο λοιπόν.Μπορείτε να μου πείτε που να βρω άμμο λευκή ή άλλη ασβεστολιθηκη;Να παρω καμμια ανούμπια ή να πάρω βαλισνερία;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 26-09-08, 14:42
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αυριο λοιπόν.Μπορείτε να μου πείτε που να βρω άμμο λευκή ή άλλη ασβεστολιθηκη;Να παρω καμμια ανούμπια ή να πάρω βαλισνερία;
Aν δεν τα "σκάσεις" για να πάρεις αραγωνίτη (που είναι και το καλύτερο) τότε πάνε σε κατάστημα με οικοδομικά είδη και πάρε ένα σακί άμμο θαλάσσης.

Είναι περίπου 25 κιλά και στοιχίζει γύρω στα 2-3 € μόνο.

Πάντως εγώ προτείνω αραγωνίτη. Θα το πληρώσεις αρκετά παραπάνω αλλά δεν θα έχεις πρόβλημα με τις παραμέτρους του νερού σου.

Εγώ που τσιγκουνεύτηκα και έβαλα άμμο θαλάσσης, παλεύω να ανεβάσω σκληρότητες και pH.

Απο φυτά πάρε και ανούμπια, και βαλισνέρια.
Αλλά μην το παρακάνεις και σου βγεί φυτεμένο..
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 26-09-08, 14:59
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Αραγωνίτη ποσο λες να μου παει για 15κιλά;Να πάρω άμμο θαλάσσης για κάτω και πίσω(ωστε να μην φαίνεται) και να συμπληρώσω πάνω και μπροστα αραγωνίτη;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 26-09-08, 15:06
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
Αραγωνίτη ποσο λες να μου παει για 15κιλά;Να πάρω άμμο θαλάσσης για κάτω και πίσω(ωστε να μην φαίνεται) και να συμπληρώσω πάνω και μπροστα αραγωνίτη;
Αν πάρεις αραγωνίτη ο οποίος είναι άσπρος, θα πρέπει να πάρεις και άμμο ενυδρειακή άσπρη για να δέσει καλά χρωματικά.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 26-09-08, 15:09
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ο αραγωνίτης πρέπει να παίζει στα 30 περίπου ευρώ τα 10 κιλά..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 26-09-08, 15:11
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

H ενυδρειακή άμμος δεν ειναι ασβεστολιθηκή;Αν βάλω και ασβεστολιθηκές πέτρες;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 26-09-08, 15:21
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ανακεφαλαίωση:

- Αραγωνίτης: ασβεστολιθικό υλικό με πολύ καλά αποτελέσματα, ακριβός (αν διαβάσεις στο φόρουμ και άλλα περιστατικά, και σύμφωνα με με το moutralewn, πολλοί είναι αυτοί που τελικά αδειάσανε όλη την άμμο και βάλανε αραγωνίτη.. αν τα μπλέξεις, μισό μισό, θα είναι δύσκολο μετά να παρέμβεις.. οπότε γιατί δε δίνεις από την αρχή κάποια χρήματα να βρεις την ησυχία σου!)
- Άμμος θαλάσσης: ασβεστολιθική συνήθως, φθηνή (από οικοδομικά υλικά)
- Ενυδρειακή άμμος: ουδέτερη, μέτρια τιμή

Ασβεστολιθικές πέτρες: αν έχω καταλάβει καλά, δεν επηρρεάζουν τόσο τα GH,KH και pH όσο η άμμος.. Εξ'άλλου, από διάφορα ντοκιμαντέρ για την ταγκανίκα, και βλέποντας και αντίστοιχα ενυδρεία στις παρουσιάσεις, φαίνεται πως δεν είναι και τόσο απαραίτητες για τα multi, που κυρίως χρησιμοποιούν τα σαλιγγάρια για να κρύβονται..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 26-09-08, 15:23
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: Άνω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από westie Εμφάνιση μηνυμάτων
H ενυδρειακή άμμος δεν ειναι ασβεστολιθηκή;Αν βάλω και ασβεστολιθηκές πέτρες;
Όχι πάντα. Η χαλαζιακή π.χ. δεν είναι ασβεστολιθική.

Για να καταλάβεις έγω με
pH :7.4
GH 13
KH 6

βάζοντας άμμο θαλάσσης και ασβεστολιθικές πέτρες πήρα τις εξής μετρήσεις:

pH :7.8
GH 16
KH 6

Όπως καταλαβαίνεις δεν αρκεί...

..εκτός και αν "παίξεις" παράλληλα με σπασμένο κοράλλι μέσα στο φίλτρο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 26-09-08, 16:00
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oποτε ασβεστόλιθος.Θα ψάξω να βρω και κάπου αλλου άμμο γιατι 25@ το 10κιλο είναι πολλά.
-------------------------
Μπορεί και να παίζει θέμα και το ph της κάθε περιοχής.Θα μετρησω οταν πάρω τα καινούρια τεστ και θα σου πω
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 26-09-08 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
TANGANYIKA octania246 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 27 13-04-08 17:42
tanganyika aaaooll Tanganyika 35 25-03-08 23:25
Tanganyika 2 Z_X Tanganyika 22 27-10-07 11:20
TANGANYIKA Z_X Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 7 15-10-07 19:54
TANGANYIKA Z_X Tanganyika 20 17-06-07 10:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09133 seconds with 14 queries