Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-05-08, 12:24
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή Νέο 12λιτρο?

Σε 12 λίτρα αξίζει τον κόπο να βάλω κάτι? και αν ναι τί? Το ενυδρειάκι αυτο υπάρχει ήδη γι'αυτό ρωτάω συγκεκριμένα για 12 λίτρα... Να αγοράσω ένα άλλο μεγαλύτερο ή να προχωρήσω να στήσω το 12λιτρο? Και τί μπορώ να βάλω σε αυτά τα λίτρα εκτός από μονομάχο?
Σόρρυ για τις πολλές ερωτήσεις αλλά ακόμα και ένα τόσο μικρό ενυδρείο έχει ευθύνες και δε θέλω να κ΄νω κάποιο λάθος εξ αρχής...
Απάντηση με παράθεση
  #61  
Παλιά 23-05-08, 15:34
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Τελικά σήμερα μετά την αλλαγή του νερού του έβαλα μερικά κομματάκια και αφού έβαλε ένα στο στόμα του και το έφτυσε τελικά το έφαγε... Τι άλλο μπορώ να δώσω στο μονομάχο εκτός από τα bloodworms και τα κατεψυγμένα? Υπάρχει κάτι που μπορώ να του φτιάξω εγώ και να του το δίνω ας πούμε μια φορά την βδομάδα σαν ποικιλία?
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 24-05-08, 22:45
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Το τεστ με το υδροχλωρικό για το αν είνα ασβεστολιθικές οι πέτρες μπορεί να γίνει με ξυδι?
-------------------------
Καμία ιδέα???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nashty11 : 24-05-08 στις 22:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 24-05-08, 22:54
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τεστ με το υδροχλωρικό για το αν είνα ασβεστολιθικές οι πέτρες μπορεί να γίνει με ξυδι?
-------------------------
Καμία ιδέα???
μπορει να γινει αλλα δεν αφριζει τοσο οσο με το οξυ.γνωμη κανε το τεστ με το υδρ.οξυ για να εισαι και σιγουρος...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 24-05-08, 22:58
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Το έκανα με το ξύδι βάζοντας κάποιες σταγόνες πάνω στις πέτρες αλλά δεν άφρισαν ούτε λίγο... Όμως αυτές οι πέτρες είναι από παραλία... Τι πιθανότητες έχουν να μην είναι ασβεστολιθικές?
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 24-05-08, 23:03
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

το οτι ειναι απο παραλια δεν σημαινει οτι ειναι απαραιτητα ασβεστολιθικές.παρολα αυτα θα σε συμβουλευα να κανεις το τεστ με το οξυ και οχι με το ξυδι το οποιο κατα την γνωμη μου δεν ειναι και τοσο κατατοπιστικό.εξαλου ειναι πανφθηνο κ το βρισκεις σε ολα τα σουπερ-μαρκετ(το υδρ.οξυ).
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 25-05-08, 23:15
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Όταν λέμε ότι πρέπει το φίλτρο να έχει μικρή ροή εννοούμε σχεδόν μηδενική??? Εμένα το φιλτράκι μού στην μικρότερη ρύθμιση δημιουργεί ένα σχετικό επιφανειακό ρεύμα χωρίς όμως στο βυθό να κουνάει τα φύλλα του φυτού μου... Από την άλλη όταν προσθέτω ένα κομματάκι σφουγγάρι στην έξοδο ελαττώνεται δραματικά το επιφανειακό ρευματάκι... Τι είναι πιο σωστό να κάνω να βάλω το σφουγγαράκι στην έξοδο ή όχι?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 26-05-08, 10:06
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Αφησε το στην χαμηλοτερη ρυθμιση.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 26-05-08, 23:27
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν λέμε ότι πρέπει το φίλτρο να έχει μικρή ροή εννοούμε σχεδόν μηδενική???ναιΕμένα το φιλτράκι μού στην μικρότερη ρύθμιση δημιουργεί ένα σχετικό επιφανειακό ρεύμα χωρίς όμως στο βυθό να κουνάει τα φύλλα του φυτού μου... Από την άλλη όταν προσθέτω ένα κομματάκι σφουγγάρι στην έξοδο ελαττώνεται δραματικά το επιφανειακό ρευματάκι...μια χαρα εισαι με το σφουγκαρακι μην ανυσηχεις ειναι δοκιμασμενο κολπο Τι είναι πιο σωστό να κάνω να βάλω το σφουγγαράκι στην έξοδο ή όχι?αν για καποιο λογο δεν σε ικανοποιει το σφουγκαρακι μπορεις να στρεψεις το φιλτρο να χτυπαει το τζαμι
ελπιζω να βοηθησα
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 27-05-08, 00:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Γεια σου και απο μενα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
... Όμως αυτές οι πέτρες είναι από παραλία...
Το οτι εισαι απο το Περαμα ελπιζω να μην εχει σχεση με την παραλια.
Καλο ειναι τα υλικα να μην τα παιρνουμε απο περιοχες που υπαρχει περιπτωση να υπαρχει μολυνση.
Και δεν λεω μονο για το Περαμα.

-Δεν καταλαβα κατι, το ενυδρειο ειναι 12 λιτρα νερο ή ογκος?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
...του τα αρνηθηκα και σε 3 μερες αρχισε να τρωει και τροφη σε κοκκους...
αν κοψει λορδα τελικα...συμφωνω..
Τελικα πετυχε το πειραμα ε?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 27-05-08, 00:43
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Θα έβαζα πέτρες από την παραλία του Περάματος μόνο αν ήθελα να μετατρέψω το μονομαχάκι μου σε x-fish... τα 12 λίτρα είναι οι διαστάσεις του ενυδρείου... καθαρά να είναι 10? 9? θα σε γελάσω...
Το πείραμα πέτυχε εν μέρει... Τότε τον είχα αφήσει μια μέρα χωρίς φαϊ και την επομένη του έκανα αλλαγή νερού και όταν του έδωσα τα έφαγε... Χτες πάλι μου άρχισε παλι νάζια και τελικά έμεινε νυστικός... Σήμερα όμως του έκανα πάλι αλλαγή νερου και τον τάισα... Σε πληροφορώ ότι δεν άγγιξε ούτε τα αποξηραμένα ούτε τα κατεψυγμένα bloodworms που του έδωσα... Πρίν από καμιά ώρα όμως που του ξαναέδωσα αποξηραμένα bloodworms τα έφαγε μια χαρα...
Μήπως φταίει ότι δεν έχω στάνταρ ώρες φωτοπεριόδου και του έχω ψιλοχαλάσει το βιολογικό του ρολόι και κατ επέκταση αγχώσει???
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 27-05-08, 02:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ολα παιζουν ρολο.
Η σταθεροτητα στις συνθηκες ακομα και της φωτοπεριοδου παιζουν ρολο σ'αυτα τα ψαρια.
Με πρωτο μελημα τη σταθεροτητα σε θερμοκρασια, συνθηκες νερου φυσικα.
Ειναι βασικο να ξερεις τα ακριβη λιτρα νερου που εχεις, γιατι σε τοσα λιγα λιτρα η παραμικρη λαθος δοσολογια σε ζουμια ή οτι αλλο ριχνεις μπορει να ειναι δραματικα μακρυα απο αυτη που πρεπει.
Βαση του μεγεθους που εχει η τροφη που ειναι διπλα και η οποια ειναι 8cm υψος, το νερο πρεπει να ειναι (32Χ16Χ12 :1000) 6 λιτρα περιπου με το φιλτρο 5,5. Πες 6 λιτρα νερο. (λιγα)

Κατι αλλο ποσα τετοια bloodwarms του δινεις την ημερα συνολο?
(καλο ειναι αν μπορεις να του σπας τη τροφη σε 2-3 φορες, να υπολογιζεις το στομαχι του ειναι οσο το ματι του.)
Γνωριζε οτι και μια βδομαδα μενουν νηστικα τα ψαρια...... δεν χρειαζεται να το δκιμασεις
και δινε του και κανα flake για ποικιλια. (οταν του πεσει λιγο η μυτη και καταδεχεται και τα flakes χεχε)
Καλο ειναι να ριχνεις μερικες σταγονες βιταμινες πανω στη στοφη του
Μη σε ανησυχει η κοιλια του τοσο οσο το νερο που βρισκεται.
Φροντιζε να ελεγχεις το νερο γιατι οι μεταβολες σε τοσο λιγα λιτρα ειναι πανευκολες και γινονται πολυ γρηγορα παρα σε ενα ενυδρειο με πολλα λιτρα οπως καταλαβαινεις.
Φυτα πολλα θελει, ζουγκλα, γιατι παει και αραζει πανω τους και κρυβεται οταν θελει απο το φως.
Αν εισαι εξοικιομενος με αγορες απο ιντερνετ σου προτεινω να του βαζεις
Indian Almond Catappa Leaves τα οποια ειναι σαν βοτανο με προληπτικες ιδιοτητες στις ασθενειες εχουν ουσιες που μαλακωνουν το νερο και κανουν καλο στο ψαρι. Επισης λειτουργουν και στο πισω τζαμι ως καταπληκτικο φοντο. (ο βαθμος ποιοτητας που αναγραφεται στα φυλλα πχ Grade A ειναι για το μεγεθος και την αντοχη του στην αποσυνθεση.
Υπενθυμιζω οτι θελουν αλλαγη καθε 2-3 εβομαδες.

Παρε ενα τεστ APi για αμμωνια ΝΗ3/ΝΗ4 και (κανονικα θελει ολα υγρα αλλα....) ενα στικ να βλεπεις τις τιμες του νερου.
Εδω λεει τι απαιτησεις εχει. http://www.theaquariumwiki.com/Betta_splendens
Υπολογιζε οταν λεει pH 6-7,8 οτι η μεση ειναι η καλυτερη τιμη δλδ 6,9, αλλα αντεχει μεχρι 7,8. (απλως ζει λιγοτερο απο 7 χρονια που ειναι το μεγιστο).
Οσο πιο κοντα εισαι στις καλυτερες συνθηκες τοσο το καλυτερο.
Υπενθυμιζω, πρεπει να ειναι σε 26-26C και η αμμωνια (ΝΗ3/ΝΗ4) και τα νιτρωδη (ΝΟ2) να ειναι μηδεν και τα νιτρικα (NO3) το τριτο στοιχειο στο κυκλο του αζωτου 5-10 ppm (οχι πανω απο 20-25 παντως αλλιως υπαρχει κινδυνος). Οταν υπαρχουν αυτες οι τιμες μονιμα στο νερο σημαινει οτι ολα πανε καλα και το ενυδρειο εχει στρωσει.
Αλλιως θα πρεπει να κανεις αλλαγες νερου μεχρι να ερθουν στα ορια.
(το νερο της αλλαγης πρεπει να ειναι ιδιων τιμων με αυτο που υπαρχει στο ενυδρειο) Μη φοβασαι να χρησιμοποιησεις νερο απο το θερμοσιφωνο για να μιξαρεις με το κρυο και να το φερεις στους 26.
Το καλοκαιρι θα χρειαστεις ψυξη.
Παρε ενα ανεμιστηρακι υτπολογιστη και εφαρμοσε το στο καπακι ομορφα.
Μπορεις αν εχεις πολλαπλης τασης τροφοδοτικο να ρυθμιζεις με τα βολτ ποσο γρηγορα να γυριζει για να κραταει σε καλη θερμοκρασια το νερο.
πχ ενα μικρο ανεμιστηρακι με 3 βολτ (αντι 12) θα κανει δουλιτσα το καλοκαιρι σε μικρο ενυδρειο ή αν θελεις πληρη ελεγχο κοιτα αυτο.



Καλη τυχη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 27-05-08, 09:36
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Με ένα μικρό υπολογισμό βρήκα πως η ποσότητα νερού είναι γύρω στα 8 λίτρα (30*17*16) μείον 375cm3 το φιλτράκι... Τώρα από συνθήκεςη θερμοκρασία είναι σταθερή στους 27 και οι παράμετροι του δικτύου με sticks ph=7-7.4, gh=10-14, kh=6-9... Επειδή δεν έστρωσα το φίλτρο με αμμωνία αλλά βάζω nitrivec κάνω και συχνές αλλαγές με νερό ίδιας θερμοκρασίας και από ζουμιά βάζω μόνο το nitrivec και το αντιχλώριο (aquatan).Τεστ υγρό πήρα χτες και μάλιστα της ΑΡΙ() και πριν του κάνω την αλλαγή μέτρησα 1ppm αμμωνία... Από τροφή του δίνω 2-3 μικρά κομματάκα 2 φορές την μέρα επειδή όμως περνάνε 3-4 λεπτά χωρίς να τα φάει τα αφαιρώ για να μην δημιουργουν αμμωνία... Πό φυτά έχω ένα microsorum pteropus ''narrow'' και χτες πρόσθεσα μια anumbia barteri nana... Λέω να βάλω και ένα κερατόφυλλο ή κάτι που να επιπλέει και να έχει τις ρίζες του στο νερό... Α και νιτρικά και νιτρώδη τώρα άρχισαν να εμφανίζονται με πολύ μικρές ποσότητες...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 27-05-08, 15:34
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Εγώ για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι εσύ έχεις μπόλικο μεράκι και όρεξη, και βλέπω το μεγάλο ενυδρείο να έρχεται σύντομα!

Για το επιφανειακό φυτό, π.χ. κερατόφυλλο, ας μας πει κάποιος έμπειρος.. υπάρχει περίπτωση να "ενοχλεί" το μονομάχο και να τον εμποδίζει να φτιάξει τη φωλιά του?

Όσο για την ανούμπια, θα έχεις διαβάσει φαντάζομαι ότι δεν πρέπει να "θάψεις" τον κορμό της γιατί θα σαπίσει! Πολύ όμορφο αποτέλεσμα θα έχεις αν τη δέσεις σε κάποια πέτρα ή ρίζα..

Καλή συνέχεια και περιμένουμε παρουσιασούλα!
-------------------------
Υ.Γ. Εδώ λέει ότι και η java fern δεν κάνει να φυτεύεται! Για ρίξε μια ματιά:
http://www.tropica.com/productcard_1.asp?id=008
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 27-05-08 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 27-05-08, 17:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ για κάποιο λόγο έχω την αίσθηση ότι εσύ έχεις μπόλικο μεράκι και όρεξη, και βλέπω το μεγάλο ενυδρείο να έρχεται σύντομα!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το επιφανειακό φυτό, π.χ. κερατόφυλλο, ας μας πει κάποιος έμπειρος.. υπάρχει περίπτωση να "ενοχλεί" το μονομάχο και να τον εμποδίζει να φτιάξει τη φωλιά του?
Ο δικος μου τη χτιζει απο τη μερια που ειναι το κερατοφυλλο
Κανενα φυτο δεν πιστευω οτι ενοχλει το μονομαχο.
Οσο πιο ζουγκλα τοσο πιο καλα γι'αυτον.
Εμεις δυσκολευομαστε με τη συντηρηση της "ζουγκλας" σε λογικα επιπεδα και σε μεγεθη που δεν εμποδιζει το ενα φυτο την αναπτυξη του αλλου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 27-05-08, 18:26
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων

Για το επιφανειακό φυτό, π.χ. κερατόφυλλο, ας μας πει κάποιος έμπειρος.. υπάρχει περίπτωση να "ενοχλεί" το μονομάχο και να τον εμποδίζει να φτιάξει τη φωλιά του
στα ενυδρεια με μονομαχους συνισταται αφθονια αιωρουμενων φυτων.
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 27-05-08, 21:30
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Για το θέμα του μεγάλου το ψηστήρι θα αρχίσει άμμεσα και έχω ήδη αρχίσει να σκέφτομαι κάτι στα 80 λίτρα με dwarf puffers... Τα φυτά και τα 2 τα έχω φυτεμένα μόνο μέχρι τις ρίζες... Πρέπει να βάλω κανά λιπασματάκι τώρα που έγιναν 2 και τι?
Παρουσιασούλα θα ακολουθήσει όταν τελειώσω με τη διακόσμηση και φτιάξω κάτι με το καπάκι... Θα προσθέσω 2 μικρές πέτρες και μερικά φυτά ακόμα...
Σήμερα είδα στην επιφάνεια μαζί με μερικές μπουρμπουλήθρες που είχε κάνει ένα μικρό πραγματάκι καφέ στο μέγεθος μπουρμπουλήθρας και όταν το έβγαλα και το πίεσα έσπασε... Μήπως ήταν κανά σαληγκαράκι???
Το μόνο που δεν έχω δει ακόμα και θα ήθελα είναι και λίγη άλγη...
Σήμερα έγινε κάτι πρωτοφανές... Ό,τι και να έδωσα στον μονομάχο μου το έχει φάει!!! Αντίθετα με τις άλλες φορές αυτή την φορά δεν έκλεισα το φιλτράκι και του έδινα ένα ένα τα σκουληκάκια... Αποτέλεσμα μόλις τα έβλεπε και κινόντουσαν έτρεχε και τα χτύπαγε!!!
Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας!!! ΜΟυ δίνεται πραγματικά πολύ θάρρος και αυτοπεπείθηση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 28-05-08, 00:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
.....Tα φυτά και τα 2 τα έχω φυτεμένα μόνο μέχρι τις ρίζες... Πρέπει να βάλω κανά λιπασματάκι τώρα που έγιναν 2 και τι?....
Προς το παρον και μεχρι να στρωσει το ενυδρειο καλα μη βαζεις τιποτα και το επιβαρυνεις και αν συνεχισεις με ευκολα φυτα δεν θα χρειαστεις τιποτα ιδιαιτερο.
Τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα
(Hardiness: Very Easy, Light Needs: Low)
http://www.aquaticplantcentral.com/f...ails.php?id=24
http://www.aquaticplantcentral.com/f...ails.php?id=37


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σήμερα είδα στην επιφάνεια μαζί με μερικές μπουρμπουλήθρες που είχε κάνει ένα μικρό πραγματάκι καφέ στο μέγεθος μπουρμπουλήθρας και όταν το έβγαλα και το πίεσα έσπασε... Μήπως ήταν κανά σαληγκαράκι???
Οι μπουρμπουληθρες ειναι καλο σημαδι.
Σημαινει οτι αισθανετα καλα και φτιαχνει φωλια για να ζυγαρωσει.
Μη σε κανει ομως αυτο και δεν εχεις το νου σου στο στρωσιμο.
Και μη ξεχνας τα λιτρα ειναι λιγα και αλλαζουν γρηγορα και ευκολα οι συνθηκες απο καλες σε κακες και το αντιθετο.
Θα πρεπει μεχρι να στρωσει καλα το φιλτρο να κανεις μετρησεις.
Να κανεις τις αλλαγες νερου που απαιτουνται οταν βλεπεις τις τιμες και ξεφευγουν ασχετα με την εβδομαδιαια αλλαγη ρουτινας που θα κανεις ετσι κι αλλιως αργοτερα οταν στρωσει.
Οσο για το καφε πραγματακι, για σαλιγγαρακι ακουγεται αλλα μη χαιρεσαι.
Αν ειναι βλαβερα την πατησες θα σου κανουν τα φυτα κοσκινο.
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/schnecke.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../schnecke2.htm
Μεσα σε ολα που να προλαβουμε να σου πουμε και για τα φυτα?
Οταν παιρνεις φυτα ή οτιδηποτε ξενο, ειτε απο πετσοπ ειτε χαρισμα απο συνχομπυστα θα το απολυμαινεις.
(Αν παρεις πχ σακουλα με ψαρι αργοτερα σε αλλο ενυδρειο, δεν θα απολυμανεις το ψαρι , αλλα το νερο της σακουλας δεν θα το ριξεις με τιποτα μεσα στο ενυδρειο. Θα μαθεις αργοτερα πως γινεται η σωστη εισαγωγη ενος ψαριου στο ενυδρειο με "προσαρμογη" κλπ.)
Τα φυτα κουβαλανε μαζι τους συνηθως σαλιγγαρια.
Και αυτα ειναι το λιγοτερο, το κακο ειναι να μην υπαρχει καμια αρρωστια.
Μερικα ειδη ειναι ερμαφροδιτα και μπορει να γεμισεις σαλιγγαρια.
Αν εγινε η αρχη δυσκολα θα τα ξεφορτωθεις εως αδυνατον.
Υπαρχουν λυσεις αλλα ειναι δυσκολες.
Ποτε ομως μη ριξεις χημικα μεσα γιατι θα κανουν αλλου κακο.
Ουτε ψαρια που τρωνε σαλλιγαρια γιατι γινονται πολυ μεγαλα και φυσικα δεν μπαινει με το μονομαχο τιποτα.
Υπαρχουν κατι παγιδες αλλα ειναι αμφιβολη η αποτελεσματικοτητα τους και θα φαινεται συνεχεια μεσα στο ενυδρειο.
Μια λυση ισως ειναι ενα σαλιγγαρι που τρωει σαλλιγαρια και το ιδιο δεν πειραζει τα φυτα.
Αυτο :Anentome helena http://www.aquarium-glaser.de/en/fis...roduct_id=1016
(υπαρχουν νομιζω ακομα διαθεσιμα εδω : ΑΒΥΣΣΟΣ -- Ενυδρεία - Τροπικά ψάρια -- Λ. Αλεξάνδρας 48, Πεδίον του Αρεως, Αθήνα -- τηλ: 210 - 8838334)
Μια αλλη λυση ειναι να αποδεχθεις την παρουσια τους και να μη ταιζεις παραπανω απότι πρεπει βοηθωντας με τα υπολειματα των τροφων την εξαρση τους.
Οταν παιρνεις φυτα λοιπον, θα τα ξεπλενεις πρωτα καλα, μετα θα φτιαχνεις ενα διαλυμα απο 19 μερη νερο και ενα μερος χλωρινη (απλη, αυτη στο πρασινο μπουκαλι, οχι με προσθετα, αρωματα κλπ).
Θα βαζεις το φυτο απο 1 ως 3 λεπτα μεσα αναλογα ποσο ευαισθητο ειναι και μετα θα το ξεπλενεις παλι καλα και θα το βαζεις σε ενα διαλυμα με νερο και αντιχλωριο σε πενταπλασια δοσολογια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 28-05-08, 00:42
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα φυτά και τα 2 τα έχω φυτεμένα μόνο μέχρι τις ρίζες...
Εμένα οι ανούμπιες ποτέ δεν κατάφεραν να ριζώσουν στο χαλίκι.. Με τις εργασίες που απαιτεί ένα φυτεμένο, ιδίως στην αρχή, όλο και κάτι κούναγα, και τις έβγαζα από τη θέση τους, με αποτέλεσμα μάλιστα η μία να σαπίσει.. Η δεύτερη δέθηκε μετά σε μία ρίζα (με κλωστή μάλιστα - μέχρι να σαπίσει η κλωστή είχε γαντζωθεί), και από τότε ζει και βασιλεύει..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nashty11 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να βάλω κανά λιπασματάκι τώρα που έγιναν 2 και τι?
No comments.. Την ξέρεις την απάντηση!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 28-05-08, 17:48
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Αυτό για τα φυτά και την χλωρίνη το γνώριζα... Αυτό που αγνοούσα είναι ότι αυτή η διαδικασία προστατεύει και από αρρώστιες και είπα να μην μπω στη διαδικασία μόνο και μόνο για μερικά ''καλοδεχούμενα'' σαληγκάρια που εν τέλει θα μπορέσω να περιορίσω τον πληθυσμό τους εύκολα καθώς μου το επιτρέπουν τα λίτρα μου...
Κάτι άλλο για το χαρτόνι... Από τη λίγη φυσική που ξέρω το μαύρο απορροφά όλα τα χρώματα πως μπορεί και κάνει αντικατοπτρισμό και να στρεσάρει το μονομάχο? Και καλά άμα είναι λεία η επιφάνεια, άμα όμως είναι άγρια? Και αν δεν μπορώ να βάλω μαύρο χαρτόνι για background τί μπορώ να βάλω?
-------------------------
Και κάτι άλλο το φίλτρο κάθε πότε να το πλένω? Υπ όψιν έχει μόνο σφουγγαράκι μέσα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nashty11 : 28-05-08 στις 17:48 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 28-05-08, 17:52
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Εγω στο 12λιτρο εχω βαλει και "υαλοβαμβακα " το πλενω μια φορα τον μηνα η κοντα στις 40 μερες περιπου. (με νερο του ενυδρειου παντα!!)και αλαζω και τον υαλοβαμβακα γιατι αλλιως πεφτει δραστικα η ροη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 03-06-08, 14:49
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Μετρήσειςh:7.2
kh:6
gh:8-9
no2:0
no3:10-25
(αυτά με sticks)
NH3:0.25ppm(υγρό ΑΡΙ)
Πάω καλά από μετρήσεις??? Έστρωσε το φιλτράκι? Το nitrivec να το σταματήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 03-06-08, 15:29
Το avatar του χρήστη mariah
mariah Ο χρήστης mariah δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2006
Περιοχή: Περιστερι-Τρικαλα
Μηνύματα: 602
Προεπιλογή

Κουκλος ο μονομαχος σου.Να τον χαιρεσαι!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 03-06-08, 20:52
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mariah Εμφάνιση μηνυμάτων
Κουκλος ο μονομαχος σου.Να τον χαιρεσαι!!!!
Thanks!!! Είναι όντως ομορφιά!!! Και να φανταστείς πως στο πετ σοπ δεν ήξερε ότι υπήρχε καν!!! Τελευταία στιγμή τον είδε σε ένα από τα αμέτρητα ενυδρεία (και το τονίζω ενυδρεία και όχι κυπελάκια) που είχε στο κατάστημα και του είπα να μου το βάλει...
-------------------------
Στην επιφάνεια του ενυδρείου έχει σχηματιστεί μια κυλίδα που καλύπτει όλη την επιφάνεια του ενυδρείου. Λογικά είναι πρωτεϊνικής φύσεως καθώς ταϊζω μόνο με πρωτεϊνικές τροφές(bloodworms αποξηραμένα και κατεψυγμένα και flakes με shrimps and krill)... Είναι απαραίτητο να τη διασπάσω αυτή την κυλίδα? Το λέω γιατί δεν θέλω να αυξήσω την ροή του φίλτρου... Επίσης ρίξτε καμιά ιδέα για φόντο... Και αν μπορεί κάποιος γνώστης ας μου το εξηγήσει αυτό με το μαύρο χαρτόνι...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nashty11 : 03-06-08 στις 20:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 03-06-08, 21:00
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κοίτα, δοκίμασε με χαρτονάκι (και το φώς από πάνω αναμμένο), και βλέπεις αν κάνει αντανάκλαση ή όχι.. Φαντάζομαι δεν είναι και δύσκολο να βρείς ένα χαρτονάκι σε τέτοιο μέγεθος..

Για background, πάντως, εμένα μου άρεσαν πολύ και αυτά του imichal:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24629
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24628
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 03-06-08, 21:30
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Να σου πω το φόντο του imaichl το είχα ζηλέψει όταν το είχα δει αλλά μου φάνηκε λίγο υπερβολή να πάρω φόντο juwel για 10 λίτρα...Επίσης σκεφτόμουνα να κλείσω τις τρεις πλευρές του ενυδρείου με χαρτόνι και να αφήσω μόνο την πρόσοψη να το παρακολουθώ δίνοντας μια τρισδιάστατη αίσθηση του βάθους... Πώς ακούγεται??? Χαζό???
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 03-06-08, 22:14
Το avatar του χρήστη nashty11
nashty11 Ο χρήστης nashty11 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Πέραμα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Πως καταλαβαίνουμε ότι ένας μονομάχος έχει fin rot? Βλέπω ότι στην άκρη των πτερυγίων του (ραχιαίου και ουριαίου) να έχει ξέφτια... Είναι fin rot εν εξελίξει? Μπορεί να είναι περασμένα σημάδια? Κυρίως στην ουρά...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00286.jpg
Εμφανίσεις:  155
Μέγεθος:  71,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00292.jpg
Εμφανίσεις:  146
Μέγεθος:  73,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00295.jpg
Εμφανίσεις:  153
Μέγεθος:  73,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00296.jpg
Εμφανίσεις:  147
Μέγεθος:  54,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00297.jpg
Εμφανίσεις:  142
Μέγεθος:  69,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο ababapanos Αρχάριοι γλυκού νερού 42 21-02-08 14:41
Νέο Θαλασσινό moeses Θαλασσινό νερό - Γενικά 29 01-04-07 17:52
Νέο θαλασσινό tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-02-05 14:27
Νέο σπίτι νέο ενυδρείο faxkosit Malawi 1 06-11-04 01:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,29129 seconds with 14 queries