Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 13-08-12, 22:25  
Βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου
 
Το avatar του χρήστη silve992
silve992
Member
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος 13-08-12, 22:25
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα παιδιά και πάλι,

Σήμερα μόλις παρέλαβα το νέο μου ενυδρείο με (τα πάντα) όλα τα απαραίτητα υλικά. Θα ήθελα να μου πείτε λίγο τη διαδικασία, γιατί είναι τόσα πολλά που πρέπει να κάνω και θα ήθελα να το κάνω με τη σωστή σειρά για να αποφύγω τα (πολλά) λάθη.

Λοιπόν καταρχήν έχω τοποθετήσει το ενυδρείο στη θέση που θέλω και το έχω καθαρίσει μέσα - έξω με λίγο νερό και ένα πανί.

01. Το επόμενο βήμα είναι να τοποθετήσω το αμμοχάλικο; Πρέπει να το πλύνω πολύ καλά;
02. Επίσης να βάλω έπειτα το φίλτρο (εξωτερικό) με τις σωλήνες κανονικά συν το θερμοστάτη;

Προς το παρών αυτά τα λίγα για να μην μπερδευτώ...
Εμφανίσεις: 12824
Απάντηση με παράθεση
  #121  
Παλιά 19-09-12, 23:02
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρε kfg μη φοβασαι δε θα εχει καθολου αμμωνια
Αυτα ειναι κολπακια που ξερουν οι πολυ ψαγμενοι της αμμωνιας κι οχι των ζουμιων



Σοβαρα τωρα, ειναι ολοσωστος τροπος στρωσιματος και καπου τον εχει γραψει κι ο Γιωργος εδω νομιζω με μια πιο απλοποιημενη παραλλαγη του (ριχνεις απλα μισο μπουαλι αμμωνια και σε δυο βδομαδες μετρας no3 κι αν ειναι πραγματικα παρα πολλα κανεις αλλαγη κι εισαι οκ.) Δε σε νοιαζει να μετρησεις αμμωνια με αυτους τους τροπους γιατι ετσι κι αλλιως δε θα μηδενισει ποτε... (η σχεδον ποτε τεσπα) αλλα την επομενη που θα βαλεις τα ψαρια δε θα εχεις καθολου ουτε αμμωνια ουτε τιποτα

btw ετσι εστρωσα γαριδαδικο (οκ, μπολιασα και λιγο βυθο)
-------------------------
ειναι ο πολυ γρηγορος τροπος... ο alexcoon εκανε 6 μερες (αν και δεν ειμαι σιγουρος αν το φιλτρο του ηταν πεντακαθαρο η αν ειχε και λιγακι μπολι) παντως σε 10 μερες εχεις σουπερ βιολογια που δεν την ποιανεις με τους αργους τροπους (οχι πως παιζει ρολο αφου τελικα θα επιβιωσει οση ειναι αναλογη των ρυπων τελικα, αλλα τουλαχιστο σηκωνει αρκετη ιχθυοφορτιση με αυτο τον τροπο εξ αρχης αν θες)
-------------------------


Κι ομως τελικα αυτο τον τροπο πρεπει να υποδειξουμε στους αρχαριους κι ας ειναι λιγο ρωσικη ρουλετα...
Και με το να τους λεμε οτι θα πρεπει να στρωνουν ενα μηνα τους κανουμε αυτοματα εχθρους μας και συμαχο τους τον πετσοπα που εχει ενα θαυματουργο ζουμι που θα βαλουν αμεσως ψαρια.
Μετα αρχιζουν τα προβληματα και αρχιζουν τις επικλησεις βοηθειας αλλα ειναι πια συνηθως αργα για τα ψαρακια.
Ενω αν του πεις για 10 μερες στρωσιμο τοτε κι ο αλλος θα το παρει πιο ζεστα (ε δε νομιζω να ειναι και τοσο αναισθητος να μη ριξει μια μετρηση αμμωνιας πριν βαλει μεσα ψαρια)
Το ειχα καθαρισει το φιλτρο τελεια δεν ειχε τιπτα γλιτσα μεσα και επιδει βαριουμουν να μεριμενω ενα μινα λεω θα του ριχνω την μερα 2 καπακια του μπουκαλιου αμωνια και για να δω τι θα γινει την 3η - 4η μερα ειχε θωλοση το νερο μετρω και ηταν ολα φουλ οπωσ σου ειχα πει μετα εριχνα 4-5 σταγωνεσ αμωνια και και ξεθολοσε και μειοθηκαν τα νιτρωδη και η αμωνεια τα νιτρικα δεν μειοθηκαν. Και λεω εγω τωρα καθε εβδομαδα που θα κανω αλαγει νερου στα 30% νερου απο 5 νιτρικα που εχω μια στιγμη δεν θα μειωθουν στο μηδεν αφου πρεπει να κραταω αμωνια και νιτρωδει 0?
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 19-09-12, 23:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alexkoun18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ειχα καθαρισει το φιλτρο τελεια δεν ειχε τιπτα γλιτσα μεσα και επιδει βαριουμουν να μεριμενω ενα μινα λεω θα του ριχνω την μερα 2 καπακια του μπουκαλιου αμωνια και για να δω τι θα γινει την 3η - 4η μερα ειχε θωλοση το νερο μετρω και ηταν ολα φουλ οπωσ σου ειχα πει μετα εριχνα 4-5 σταγωνεσ αμωνια και και ξεθολοσε και μειοθηκαν τα νιτρωδη και η αμωνεια τα νιτρικα δεν μειοθηκαν. Και λεω εγω τωρα καθε εβδομαδα που θα κανω αλαγει νερου στα 30% νερου απο 5 νιτρικα που εχω μια στιγμη δεν θα μειωθουν στο μηδεν αφου πρεπει να κραταω αμωνια και νιτρωδει 0?

βρε συ, εβαλες ψαρια η οχι?
αν δεν εβαλες πρεπει να βαζεις αμμωνια γιατι θα τα στειλεις αδιαβαστα τα βακτηρια...

Αν εχεις ψαρια τα νιτρικα θα ανεβαινουν και θα κανεις τεχνητη απονιτροποιηση με τις αλλαγες σου. (εκτος πια κι αν εισαι τοοοοσο τυχερος και πετυχες φυσικη απονιτροποιηση, αλλα και παλι πρεπει να κανεις αλλαγες για αλλους λογους)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 19-09-12, 23:13
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

ναι εβαλα ψαρια και πανε μια χαρα απονιτροποιηση δεν ξερω τη ειναι θα το ψαξω να δω τη ειναι
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 19-09-12, 23:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε οκ, κανε τις αλλαγες σου κανονικα κι αν εχεις πολυ χαμηλα νιτρικα αυτο ειναι καλο οχι κακο (αν και θα ανεβουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 19-09-12, 23:32
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

τωρα διαβασα οτι στο στρωσημο θελει και οξυγονο πραγμα που εκανα με το φυλτρο να πεταει μεσα στο ενυδρειο και μπουρμπουληθρες
-------------------------
αυτο το λινκ σωστα τα λεει γιατι απο δω δεν μπορεσα να βρω http://www.goldfish.gr/forum/viewtopic.php?t=27&f=12

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη alexkoun18 : 19-09-12 στις 23:32 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 20-09-12, 00:08
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε μας νοιαζει και τοσο να γινεται πληρη απονιτροποιηση (βασικα ενα ελαχιστο ποσοστο νιτρικων πρεπει να υπαρχει για τα φυτα) απλα το σημαντικο ειναι να μην τα αφηνουμε να ανεβαινουν πολυ ψηλα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 20-09-12, 18:09
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

οκ του εχω και φυτα που μου τα εδωσαν και εχω 4 φυτα που ειναι σαν τα φυκια και ανεβενουν μεχρι την κορυφη και αλλα 4 του ειδιου ειδουσ μονο που αυτα ειναι πιο λεπτο το φυλομα και δυο που ειναι σαν θαμνη με παχη φυλομα
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 20-09-12, 19:08
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Λοιπόν θα με τρελάνει αυτό το ενυδρείο μέχρι να στρώσει. Έχω κάνει 3 φορές αλλαγή νερού (γύρω στα 15-20 λίτρα, το ενυδρείο μου είναι 75-80 λίτρα καθαρά) και τα νιτρικά ακόμα να πέσουν ούτε για δείγμα. Παραμένουν 80ppm και βάλε. Δεν έκανα τεστ αμμωνίας και NO2 γιατί δε νομίζω να έχει νόημα τώρα.

Τι άλλο να κάνω ρε παιδιά για να πέσουν τα νιτρικά; Μήπως να άφηνα το ενυδρείο έτσι χωρίς να κάνω τίποτα για μερικές ημέρες μπας και πέσουν;
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 20-09-12, 19:18
Το avatar του χρήστη alexkoun18
alexkoun18 Ο χρήστης alexkoun18 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2012
Περιοχή: iraklio
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

μα επρεπε μεχρι τον πατω να αφησης περιπου 15 εκατοστα νερου και να βαλεισ καινουριο νερο αυτο ειχα κανει εγω στα 60 λιτρα τωρα δεν ξερω αν κατεβενουν τα νιτρικα τωρα κανε πιο λιγεσ αλαγεσ για να τα κρατισησ περιπου στα 5ππμ αν κανω λαθωσ να τα πει ο πιο εμπειρος
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 23-09-12, 19:42
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Επιτέλους έστρωσε το ενυδρείο μου μέσα σε 32 ημέρες! Έκανα όλες τις μετρήσεις και μετράω:

Αμμωνία: 0
ΝΟ2: 0
ΝΟ3: 15 με 20

Αύριο θα πάω να πάρω και ψάρια! Το ενυδρείο το έχω φτιάξει με σκοπό να βάλω μέσα guppies. Λέω να βάλω 8 (2 αρσενικά 6 θηλυκά) τι λέτε; Επίσης αργότερα λογικά θα βάλω και 2 γαρίδες red cherry.

Να ρωτήσω και κάτι άλλο; Ίδιες ή παρόμοιες συνθήκες με τα guppies ποια άλλα ψάρια υπάρχουν; Με την ίδια περίπου σκληρότητα, θερμοκρασία, περιβάλλον κλπ για να το έχω στο νου μου.

ΥΓ: Το ενυδρείο μου είναι καθαρά 80 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 23-09-12, 19:56
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα στρωμενο ηταν, αλλα ειχες πολλα νιτρικα και επρεπε να φυγουν απο μεσα γιατι σε τετοιες περιεκτικοτητες ειναι κι αυτα δηλητηριο.
Αυτο οπως σου ειπα μπορουσες να το αντιμετωπισεις με απανωτες αλλαγες σε μια μερα μονο, αλλα κι ετσι οπως το κανες δεν πειραζει.


Με γκαπυ λογικα πανε μονο ζωοτοκα (να μην υβριδιζουν μονο. Απ οτι εχουν πει οι εμπειροι των ζωοτοκων με πλατυ δεν υβριδιζουν)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 23-09-12, 22:12
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Ωραία, και κάτι ακόμα που δεν γνωρίζω καλά. Όταν πάρω τα ψάρια από το pet shop στη σακούλα τι πρέπει να κάνω πριν τα βάλω το ενυδρείο; Πρέπει να προσαρμοστούν νομίζω με το καινούργιο νερό πριν τα βάλω μέσα αλλά δεν ξέρω που να ψάξω για να βρω πληροφορίες...
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 23-09-12, 22:22
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

βγάζεις τα ψαρια από την σακούλα με το νερό σε ένα κουβαδάκι που χρησιμοποιείς για το ενυδρείο πρόσθετης ένα 2 ποτήρια νερό από το ενυδρείο σου μετά από 5 λεπτά αλλα 2-3 ποτήρια νερό και στο 10 λεπτό τα πιάνεις με μια αποχη και τα βάζεις στο ενυδρείο σου
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 23-09-12, 22:24
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θα ανοιξεις τη σακουλα και θα τη βαλεις μεσα στο ενυδρειο να επιπλεει για να εξισοροπισει η θερμοκρασια.
Επειτα ανα 10 - 15 λεπτα θα παιρνεις ενα σφηνακι απ το ενυδρειο και θα το ριχνεις στη σακουλα για να εξισοροπισεις το ph και τις σκληροτητες.
Υπολογιζε γυρω στις 2 ωρες ειναι πολυ καλα για προσαρμογη.
Μετα παιρνεις τα ψαρακια με αποχη η με οποιο αλλο τροπο θες και τα βγαζεις απο τη σακουλα και τα βαζεις στο ενυδρειο χωρις να αφησεις νερο της σακουλας να διαφυγει στο νερο σου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 24-09-12, 12:19
Το avatar του χρήστη silve992
silve992 Ο χρήστης silve992 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-07-2012
Περιοχή: Βόλος - Νέα Αγχίαλος
Μηνύματα: 283
Προεπιλογή

Οκ, ευχαριστώ! Σύντομα θα έχω και φωτογραφίες να σας δείξω!
-------------------------
Μόλις μπήκαν και τα ψάρια! 8 όμορφα γκαπάκια. Θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τη πολύτιμη βοήθεια!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη silve992 : 24-09-12 στις 12:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοήθεια για στήσιμο ενυδρείου astrapcian Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-01-12 16:40
Βοήθεια στο στήσιμο ενυδρείου loki21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-09-10 17:25
Βοήθεια για στήσιμο καινούριου ενυδρείου Always_Learning Γλυκό νερό - Γενικά 8 30-04-10 16:02
Στήσιμο ενυδρείου - Βοήθεια! Andrews Αρχάριοι γλυκού νερού 9 23-01-10 14:10
Στήσιμο ενυδρείου γύρω στα 450 lt.βοήθεια xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 57 08-05-08 16:03

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05949 seconds with 16 queries