Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-09-11, 20:13  
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα..
hatzi
Member
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος 16-09-11, 20:13
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σας λέγομαι Παναγιώτης και έχω σκοπό να ξεκινήσω το χόμπυ του ενυδρείου μιας και πάντα μου άρεσε αλλά πριν προχωρήσω σε αγορά θα ήθελα 2-3 γνώμες. Όσον αφορά το ενυδρείο επειδή έχω ενα μικρο θεματάκι με το χώρο στο σπίτι (όχι πολύ μεγάλο με σύνθετο στο τοίχο) δεν με βολεύει να πάρω πολύ μεγάλο ενυδρείο που θα είναι πιο καλό σε επιλογές και πιο εύκολο. Συνεπώς όπως τα έχω σχεδιάσει το μέγιστο που μπορώ να πάρω σε ενυδρείο είναι 80 cm μήκος, (κάτι σε AQUAEL Ecoline 112lt), ενώ το πιο ιδανικό μέγεθος που με βολεύει είναι στα 60cm και εδώ έχω καταλήξει σε 2 επιλογές.

α) AQUAEL 80L (60cm*30cm*45cm) Είναι το ενυδρείο από τα Carrefour που το έχει προσφορά είναι στα 80 λίτρα και από το διαδίκτυο έχω μάθει ότι αξίζει η τιμή του σαν κατασκευή αλλά με διαφορετικά φίλτρο και θερμοστάτη.

β) JUWEL record 60 (60cm*30cm*30cm) Είναι στα 60 λίτρα και από ότι άκουσα είναι από τις καλές εταιρείες και μου είπαν πως έχει βιολογικό φίλτρο δικό του που είναι καλό. Άλλοι λένε ότι δεν είναι...

Από αυτά τα 2 που είναι παρόμοιες διαστάσεις να προτιμήσω το 80 λίτρο ή το 60 λίτρο που θεωρείται καλύτερη κατασκευή;; Έμαθα πώς αυτό του Carrefour δεν είναι τόσο καλά τα κρύσταλλα (είναι τζάμι) και πως μετά από ένα διάστημα θα θολώσει..ΙΣΧΥΕΙ ;;

Πάμε τώρα στις επιλογές... Μου αρέσει ένα τροπικό ενυδρείο κοινωνικό να φτιάξω και έχω κάνει το εξής... Έχω διαλέξει όλα τα ψαράκια που μου αρέσουν και θέλω να σας τα αναφέρω να μου πείτε τι είναι σωστό να συνδυάσω και τι όχι.

1) Tetra Neon ή Cardinal (Έχω διαβάσει πως θέλει κοπάδι οπότε σκέφτομαι μια 6άδα από αυτά ή αν γίνεται 3 και 3)
2) Ramirezi (Ένα ζευγάρι)
3) Rasbora Galaxy (Danio margaritatus) (Είναι τέλειο δεν έχω πληροφορίες και δεν το έχω δει ποτέ σε pet shop)
4) Guppy (Έχω διαβάσει πως η αναλογία είναι 3 θηλ 1 αρσ)

5) Συνδυάζονται με tetra ή κάποια από τα υπόλοιπα μια μονομαχίνα ή 2-3 γαριδούλες red cherry ???

Σημ: Δεν ζητάω να τα βάλω όλα μαζί γιατί πιστεύω δεν χωρούν στα λίτρα μου... Θα μου άρεσε να μου δώσετε 2-3 συνδυασμούς με τον μέγιστο αριθμό επιλογών που μπορούν να χωρέσουν είτε αν πάρω το 60 λίτρο (JUWEL)είτε το 80 λίτρο (AQUAEL από Carrefour)...
Τι μου προτείνεται να πάρω από τα 2?
Σε περίπτωση που έκανα την υπέρβαση (να διώξω το σαλόνι) και έπαιρνα το 112 λίτρα θα μπορούσα να βάλω όλα αυτά μαζί αν συνδυάζονται ??

Με συγχωρείται για το μεγάλο post απλά θέλω 2-3 συμβουλές - ιδέες προκειμένου να κάνω την αγορά.
Ευχαριστώ προκαταβολικά,
Παναγιώτης
Εμφανίσεις: 18460
Απάντηση με παράθεση
  #91  
Παλιά 23-10-11, 08:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

τη θερμοκρασια θα την ανεβαζα λιγο γυρω στους 26.μου φαινεται λιγο κρυο για guppy το νερο.αν και δεν ειμαι gupp-ας
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 23-10-11, 19:17
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

εχεις ενα δικιο... θα γινει 25-26... Επισης θα προσθεσω και ενα ζευγαρι μπλακ μολλυ λεω... Η' ξιφοφορους... Ειναι μικρο σε μηκος το 60αρι cm για ξιφοφορους? 80 λιτρα ειμαι.. Τι αλλο μπορειται να μου προτεινεται μαζι με τα γκαπυ? Εκτος απο πλατυ που δεν μου αρεσουν... Η αλλο ενα ζωοτοκο.. Μολλυ μπλακ ή ξιφοφορους αλλιως κατι βυθου... Μολις γεμισει φυτα το ενυδρειο μου θα βαλω και red cherry γαριδουλες...
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 23-10-11, 19:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μη καις ασκοπα ηλεκτρικο ρευμα.
Α δεν εχεις αλλο ειδος στο ενυδρειο που να απαιτει 25-26C μπορεις να τα αφησεις και σε πολυ χαμηλοτερη θερμοκρασια.
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile15.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 25-10-11, 22:04
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Βρε παιδια κατα ποσο παιζει τα ψαρακια απο το πετ σοπ αν ειναι καιρο στο ενυδρειο να εχουν ηδη καποιο προβλημα? Το ενα απο τα 2 που πηρα προχθες για να αντικαταστησω το αλλο το βρηκα σημερα μεσα σε 2 μερες πεθαμενο. Βεβαια ηταν απο την αρχη ηρεμο και κρυβωταν και ποτε δεν ανεβαινε να φαει. Οι μετρησεις μου τελικα ειναι μια χαρα.. Προχθες εκανα. Τι αλλο μπορει να φταιει? Να ειναι απο το πετ σοπ το προβλημα? Γιατι ειχε και αλλο γκαπυ μεσα στο ενυδρειο που ειχε πεθανει..
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 25-10-11, 23:01
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

το κατα ποσο ειναι υγιη τα ψαρακια που αγοραζουμε ή το ποσο στρεσσαρονται οσο ειναι στο πετ σοπ ή κατα την μεταφορα,δεν μπορουμε να το 3ερουμε 100%. μπορει να εισαι και ατυχος.. γενικοτερα,στις αγορες μας κοιταμε να διαλε3ουμε το πιο ζωηρο ψαρακι,ετσι ωστε να εχουμε ελαχιστες πι8ανοτητες καποιου προβληματος..
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 27-10-11, 22:05
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπερα στην παρεα και παλι... Σημερα βρηκα μια θυληκια γκαπινα που ειχα ξεφουστκωτη... Την ειχα παρει φουσκωμενη απο το πετ σοπ... Γεννησε προλαβα και ειδα ενα μικρο τωρα που γυρισα απο δουλεια αλλα τελικα μαλλον παει και αυτο.. Δυστηχως δεν σωθηκε κανενα μαλλον γιατι δεν εχει κανενας φυτα να παρω οποτε απο κρυψωνες δεν υπηρχαν στο ενυδρειο.. 1-2 κερατοφυλλα εχω και βαλλισνεριες..

Κατι αλλο... Απο οτι βλεπω εχω αρκετα σαλιγκαρακια μεσα... Απο τα φυτα αυτα που σας ανεφερα... Να τα βγαλω ή δεν επειρεαζουν σε κατι.. Εχει καμια 10αρια και βαλε... Πανω στο ξυλο αρκετα και 2-3 στο τζαμι... Μικρουλια πολυ ειναι...
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 27-10-11, 22:31
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην παρεα και παλι... Σημερα βρηκα μια θυληκια γκαπινα που ειχα ξεφουστκωτη... Την ειχα παρει φουσκωμενη απο το πετ σοπ... Γεννησε προλαβα και ειδα ενα μικρο τωρα που γυρισα απο δουλεια αλλα τελικα μαλλον παει και αυτο.. Δυστηχως δεν σωθηκε κανενα μαλλον γιατι δεν εχει κανενας φυτα να παρω οποτε απο κρυψωνες δεν υπηρχαν στο ενυδρειο.. 1-2 κερατοφυλλα εχω και βαλλισνεριες..

Κατι αλλο... Απο οτι βλεπω εχω αρκετα σαλιγκαρακια μεσα... Απο τα φυτα αυτα που σας ανεφερα... Να τα βγαλω ή δεν επειρεαζουν σε κατι.. Εχει καμια 10αρια και βαλε... Πανω στο ξυλο αρκετα και 2-3 στο τζαμι... Μικρουλια πολυ ειναι...
εμενα οι "λαθρεπιβατες" δεν μου τρωνε τα φυτα οποτε τα αφηνω.. γεμισε την επιφανεια κερατοφυλλο και θα γεμισεις μιλιουνια μικρα ζοντοβολα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 27-10-11, 23:33
Το avatar του χρήστη liapakos
liapakos Ο χρήστης liapakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2011
Περιοχή: Berlin
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα στην παρεα και παλι... Σημερα βρηκα μια θυληκια γκαπινα που ειχα ξεφουστκωτη... Την ειχα παρει φουσκωμενη απο το πετ σοπ... Γεννησε προλαβα και ειδα ενα μικρο τωρα που γυρισα απο δουλεια αλλα τελικα μαλλον παει και αυτο.. Δυστηχως δεν σωθηκε κανενα μαλλον γιατι δεν εχει κανενας φυτα να παρω οποτε απο κρυψωνες δεν υπηρχαν στο ενυδρειο.. 1-2 κερατοφυλλα εχω και βαλλισνεριες..

Κατι αλλο... Απο οτι βλεπω εχω αρκετα σαλιγκαρακια μεσα... Απο τα φυτα αυτα που σας ανεφερα... Να τα βγαλω ή δεν επειρεαζουν σε κατι.. Εχει καμια 10αρια και βαλε... Πανω στο ξυλο αρκετα και 2-3 στο τζαμι... Μικρουλια πολυ ειναι...
για αυτα τα σαλιγκαρακια "λα8ρεπιβατες" μπορεις να αγορασεις 2-3 σαλιγκαρια anentome helena τα οποια τρεφονται απο αυτα. ετσι 8α μπορεις να ελεγχεις τους πλη8υσμους.
__________________
Ζήσε την στιγμή, πριν γίνει ανάμνηση...
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 28-10-11, 09:13
Το avatar του χρήστη eimaste aR21rwstoi
eimaste aR21rwstoi Ο χρήστης eimaste aR21rwstoi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: ΧΙΟΣ
Μηνύματα: 1.584
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από liapakos Εμφάνιση μηνυμάτων
για αυτα τα σαλιγκαρακια "λα8ρεπιβατες" μπορεις να αγορασεις 2-3 σαλιγκαρια anentome helena τα οποια τρεφονται απο αυτα. ετσι 8α μπορεις να ελεγχεις τους πλη8υσμους.
και μετα θα πρεπει να παιρνει λαθρεπιβατες γιατι δεν θα εχουν να φανε τα ανεντομε
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 28-10-11, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eimaste aR21rwstoi Εμφάνιση μηνυμάτων
και μετα θα πρεπει να παιρνει λαθρεπιβατες γιατι δεν θα εχουν να φανε τα ανεντομε
Τρεφονται μια χαρα και με υπολειματα τροφων κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 28-10-11, 22:02
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παρατηρω στο τζαμι εσωτερικα απο κοντα σαν κολλημενα πολλα στιγματα σαν σκονη μαζεμενη.. Δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα αλλα απο κοντα φαινεται σαν σκονισμενο εσωτερικα το ενυδρειο.. Ειναι κατι αυτο? Αλλαγη νερου και καθαρισμο θα κανω αυριο.. Καθε κυριακη κανω...

Επισης ειναι απαραιτητη η σκουπα για το βυθο? Δεν εχω και νομιζω πως συσσορευονται διαφορα..

Να παρω σιγα σιγα κατι για βυθο ή καμια γαριδουλα? Η οχι ακομα? Βασικα περιμενω να το γεμισω φυτα.. ακομα δεν εχει τπτ..

Κατι που σκεφτηκα... Μηπως παει να δημιουργηθει αλγη??? Προσθεσα προχθες μια δευτερη λαμπα.. 15W philips aqua
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 29-10-11, 00:06
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρατηρω στο τζαμι εσωτερικα απο κοντα σαν κολλημενα πολλα στιγματα σαν σκονη μαζεμενη.. Δεν ξερω αν το περιγραφω σωστα αλλα απο κοντα φαινεται σαν σκονισμενο εσωτερικα το ενυδρειο.. Ειναι κατι αυτο? Αλλαγη νερου και καθαρισμο θα κανω αυριο.. Καθε κυριακη κανω...

Επισης ειναι απαραιτητη η σκουπα για το βυθο? Δεν εχω και νομιζω πως συσσορευονται διαφορα..

Να παρω σιγα σιγα κατι για βυθο ή καμια γαριδουλα? Η οχι ακομα? Βασικα περιμενω να το γεμισω φυτα.. ακομα δεν εχει τπτ..

Κατι που σκεφτηκα... Μηπως παει να δημιουργηθει αλγη??? Προσθεσα προχθες μια δευτερη λαμπα.. 15W philips aqua
επειδη ειναι νεο το ενυδρειο σου ολες οι σκονες απο το χαλικι που εχεις μεσα εκατσε εκει.. δεν ειναι τπτ περα απο το αισθητικο κομματι. μπορεις να το καθαρισεις σχετικα ευκολα.. αλγη αν ηταν θα ηταν καφε η πρασινη.
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 29-10-11, 22:36
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

ΕΡΩΤΗΣΗ...

Επειδη ειδα παλι 2-3 γεννητουρια... Και το ενα το παλευα να το σωσω απο καποια που κυνηγουσαν να το φανε... Αν πιασω 1-2 με την αποχουλα και τα βαλω σε ενα ποτηρι με νερο ενυδρειου παιζει να σωθουν μεχρι να μεγαλωσουν λιγο??? Η οχι? Αν αλλαζω το νερο στο ποτηρι συνεχεια??

Γιατι μεσα στο ενυδρειο δεν ζουν πανω απο λεπτο.. Τα τρωνε.. Και εχω ριξει και το κερατοφυλλο στην επιφανεια....
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 29-10-11, 23:18
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΡΩΤΗΣΗ...

Επειδη ειδα παλι 2-3 γεννητουρια... Και το ενα το παλευα να το σωσω απο καποια που κυνηγουσαν να το φανε... Αν πιασω 1-2 με την αποχουλα και τα βαλω σε ενα ποτηρι με νερο ενυδρειου παιζει να σωθουν μεχρι να μεγαλωσουν λιγο??? Η οχι? Αν αλλαζω το νερο στο ποτηρι συνεχεια??

Γιατι μεσα στο ενυδρειο δεν ζουν πανω απο λεπτο.. Τα τρωνε.. Και εχω ριξει και το κερατοφυλλο στην επιφανεια....
εγω αν και εχω κερατοφυλλο τα τρωνε οπως λες οποτε οταν γενναει τα πιανω με ενα ποτιρι του φραπε και τα βαζω για λιγες μερες σε ενα ταπερ 5 λιτρων το οποιο το αφηνω να επιπλεει μεσα στο ενυδρειο για να εχει ζεστασια απο τον θερμοστατη,, αλλαγη νερου καθε μερα αν εχω πολλα 80% του ταπερ γιατι βρωμιζει το νερο απο την πολυ τροφη. ετσι τρωνε σωστα τα ψαρακια . προσωρινο ειναι αυτο .
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 30-10-11, 00:00
Το avatar του χρήστη morfeas2002
morfeas2002 Ο χρήστης morfeas2002 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2011
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 298
Προεπιλογή

Άσε τη φύση να κάνει τη δουλειά της.Μην τα βάλεις σε ποτήρι, θα τα σκοτώσεις εσύ.
__________________
http://kalamata.meteoclub.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 31-10-11, 16:20
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπερα σας...

1) Οι 2 βαλισνεριες που εχω τις βλεπω καπως με κιτρινισμενα φυλλα... Δεν εχω παρει τπτ για τα φυτα... Ειναι κατι που ειναι απαραιτητο να ριχνω το οποιο δεν το εχω?? Αν μπορει ας μου προτεινει καποιος κατι..

2) Ενα ζευγαρι ξιφοφορους που εχω τρωνε το ιδιο με τα γκαπυ φαγητο? Στα γκαπυ ριχνω tetra guppy λεγεται... Μπορω να ριχνω κατι αλλο στους ξιφοφορους ή στα μολλυ που θα προσθεσω ή ολα τα ζωοτοκα θελουν τα φυλλαρακια για τα γκαπυ?

Ευχαριστω και παλι.
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 31-10-11, 17:49
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

1) Δε ξέρω συγκεκριμένα για τις βαλισνερίες, πάντως γενικώς για φυτά μπορείς να πάρεις το Seachem Flourish, είναι πολύ καλό αν και το χρησιμοποιώ λίγο καιρό έχουν ξεμυτίσει πολλά νέα άνθη..

2) Μπορεί και να τρώνε αλλά θα σε συμβούλευα να παίρνεις πιο γενικές τροφές για όλα τα ψάρια.. Δηλαδή αν είχες 6 διαφορετικά είδη και σου έδινε ο πετσοπάς 6 διαφορετικές τροφές θα τις έπαιρνες να τα ταίζεις διαφορετικά? :P Μάλλον θα τις έτρωγε όποιο προλάβαινε.. Οπότε πάρε μια γενική να είσαι μέσα
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 06-11-11, 00:39
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Δυο ερωτησουλες...

Το ενα ειναι οτι μεσα το σπρει μπαρ η σωλημα εχει γινει λιγο καφε σαν χωμα στον πατο της... Επισης το νερο εχει κατι σαν σωματιδια που κινουνται... Θελει καθαρισμα το φιλτρο? Δεν του εχω κανει ακομα...

Αν και διαβασα για την συντηρηση του φιλτρου.. Μπορει καποιος περιληπτικα να μου πει τι κανω στο φιλτρο εβδομαδιαια και τι μηνιαια? Καποια διεργασια..
Ας πουμε πλενω τα υλικα καθε μηνα? Τα σφουγγαρακια τα πλενω? Τα στιβω?
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 06-11-11, 08:49
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικα το φιλτρο μας το καθαριζουμε οταν βλεπουμε οτι εχει μειωθει η ροη του! Παντα χρησιμοποιουμε νερο απο το ενυδρειο και ποτε απο τη βρυση! Τα σφουγγαρια τα στιβεις και ξεπλενεις ελαφρα! Το βιολογικο υλικο αν εχει ακαθαρσιες το ξεπλενεις ελαφρα ωστε να απομακρυνθουν!

Πολλες φορες ειναι αναγκαιο να αλλαζουμε το ενυδρειακο βαμβακι χωρις να "πειραξουμε" το υπολοιπο φιλτρο!

Οι σωληνες με το καιρο εσωτερικα "πιανουν" αυτη τη καφε "γλιτσα" οταν δεις οτι προκαλει προβλημα στη λειτουργια του φιλτρου τοτε χρειαζεται καθαρισμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 20-11-11, 23:39
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπερα και παλι... Δυστυχως μεσα σε 2 μερες χθες και σημερα εχασα 2 ψαρακια... Το ενα το εχω ακομα μεσα γιατι δεν εχει πεθανει εντελως αλλα χωρις να μπορει να κινηθει, κανει σαν κυκλους απλα.. Δεν κουναει ουτε ουρα ουτε το πανω πτερυγιο.. Μονο τα πλαινα... Και κανει σαν βαρελακια καθε τοσο.. Βεβαια ολο κατω ειναι συνηθως και ανασαινει βαρια.. Μετρησεις πηρα για νιτρωδη και ειναι 0.. Και αμμωνια μετρησα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τεστ μου... 0 μου εβγαλε παντως. Χθες προσπαθησα να κουνησω κατι μεσα και μου ξεφυτευτηκε ενα φυτο στο πισω μερος και σκαβωντας λιγο να το ξανα βαλω σηκωσα πολυ θολουρα και πολλα απο το βυθο... Μηπως ανεβασα αμμωνια με αυτο? Απο τι να εγινε?
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 21-11-11, 00:31
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και παλι... Δυστυχως μεσα σε 2 μερες χθες και σημερα εχασα 2 ψαρακια... Το ενα το εχω ακομα μεσα γιατι δεν εχει πεθανει εντελως αλλα χωρις να μπορει να κινηθει, κανει σαν κυκλους απλα.. Δεν κουναει ουτε ουρα ουτε το πανω πτερυγιο.. Μονο τα πλαινα... Και κανει σαν βαρελακια καθε τοσο.. Βεβαια ολο κατω ειναι συνηθως και ανασαινει βαρια.. Μετρησεις πηρα για νιτρωδη και ειναι 0.. Και αμμωνια μετρησα αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τεστ μου... 0 μου εβγαλε παντως. Χθες προσπαθησα να κουνησω κατι μεσα και μου ξεφυτευτηκε ενα φυτο στο πισω μερος και σκαβωντας λιγο να το ξανα βαλω σηκωσα πολυ θολουρα και πολλα απο το βυθο... Μηπως ανεβασα αμμωνια με αυτο? Απο τι να εγινε?
το νερο ειναι ακομα θολο?
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 21-11-11, 00:38
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
το νερο ειναι ακομα θολο?
Οχι μετα απο κανα 10 λεπτο καθαρισε.. Εκεινη την ωρα θολωσε αρκετα.. Τοτε αρχισε και το μολλυ να κανει σβουρες.. Επισης απο οτι αρχιζω να διακρινω ξεκιναει καφε αλγη στο ενυδρειο... Το χαλικι καφετιζει και λιγο στο κατω μερος το τζαμι.. Οι πετρες μου ειναι ηδη καφε και τα πιο πολλα φυλλα... Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο αλλα το αναφερω..
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 21-11-11, 01:43
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hatzi Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι μετα απο κανα 10 λεπτο καθαρισε.. Εκεινη την ωρα θολωσε αρκετα.. Τοτε αρχισε και το μολλυ να κανει σβουρες.. Επισης απο οτι αρχιζω να διακρινω ξεκιναει καφε αλγη στο ενυδρειο... Το χαλικι καφετιζει και λιγο στο κατω μερος το τζαμι.. Οι πετρες μου ειναι ηδη καφε και τα πιο πολλα φυλλα... Δεν ξερω αν παιζει ρολο αυτο αλλα το αναφερω..
απο την στιγμη που οι μετρησεις δεν δειχνουν αμμωνια .. ισως η θολουρα κατι εκανε.. κανε αυριο την κλασσικη αλλαγη νερου μηπως βγηκε κατι απο τον βυθο . με την αλλαγη λογικα θα δεις βελτιωση εκτος αν ειναι καποιο συγκεκριμενο προβλημα
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.’ Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 21-11-11, 17:18
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

1) Το νερό ειναι θολο γιατι ανασηκωθηκαν οι ακαθαρσίες απο τον βυθό, λογικο ειναι να εγινε κατι τετοιο
2) Το spray bar το εχεις εξω η μέσα στο νερό?
3) Σβούρες μπορεί να εκανε γιατι φρικαρε επειδη΄εβαλες τα χέρια μέσα, οχι επειδη κατι το πείραξε
4) Τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις οποτε βλέπεις οτι εχει γεμίσει και γινει σκούρο καφέ ,χρησιμοποιείται μονο για να κρατάει τα σωματίδια που θα περνούσαν στο νερό, τιποτα παραπάνω, οποτε μολις το δεις γεμάτο, σουτ. Πάρε μια σακούλα να έχεις, ειναι πολύ φτηνό. Πριν το βάλεις μέσα το ξεπλένεις με νερό (ας είναι βρύσης...) και το στραγγίζεις

βρηκες τι έγινε με τα ψάρια??
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 21-11-11, 19:25
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giorgio Εμφάνιση μηνυμάτων
1) Το νερό ειναι θολο γιατι ανασηκωθηκαν οι ακαθαρσίες απο τον βυθό, λογικο ειναι να εγινε κατι τετοιο
2) Το spray bar το εχεις εξω η μέσα στο νερό?
3) Σβούρες μπορεί να εκανε γιατι φρικαρε επειδη΄εβαλες τα χέρια μέσα, οχι επειδη κατι το πείραξε
4) Τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις οποτε βλέπεις οτι εχει γεμίσει και γινει σκούρο καφέ ,χρησιμοποιείται μονο για να κρατάει τα σωματίδια που θα περνούσαν στο νερό, τιποτα παραπάνω, οποτε μολις το δεις γεμάτο, σουτ. Πάρε μια σακούλα να έχεις, ειναι πολύ φτηνό. Πριν το βάλεις μέσα το ξεπλένεις με νερό (ας είναι βρύσης...) και το στραγγίζεις

βρηκες τι έγινε με τα ψάρια??
1)Απο τις ακκαθαρισιες σηκωθηκαν ολα... Μια φορα ειχα κανει σκουπα βυθου αλλα τωρα με τα φυτα μεσα και τα ξυλα πετρες δεν βολευει.

2)Το spraybar ειναι μεσα στο νερο

3)Ισως γιατι μολις εβαλα τα χερια μεσα αρχισε να κανει σβουρες αλλα τελικα πεθανε..

4)Τον υαλοβαβμακα δεν τον εχω αλλαξει ποτε.. Το φιλτρο τρεχει περιπου 2 μηνες..

Με τα ψαρια δεν βρηκα τι εγινε... Ισως το καθε ενα εγινε για τον δικο του λογο...

Το ενα γκαπυ ηταν απο την αγορα του με μιση ουρα λογω καποιου μονομαχου που ηταν στο ιδιο ενυδρειο... Ηξερα πως καποια στιγμη κατι θα παθει πιο συντομα.. Το μολλυ το επαθε αυτο μολις εβαλα το χερι μεσα και εσκαψα λιγο να ξανα φυτεψω κατι.. Και μια μερα πριν ειχα χασει ενα βυθου cory.. Αυτα νομιζω πως κακως τα πηρα γιατι δεν πολυ ταιριαζουν με PH υψηλο... 2 ειχα... Το αλλο καθεται μονιμα καπου...

Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 21-11-11, 21:10
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

Αν δεν βολεύει η σκούπα τοτε να βάζεις ενα μικρο λάστιχο για να βγάζεις νερό στις αλλαγές και να το χρησιμοποιείς αντι για σκούπα (ετσι το κάνω στο 60άρι)
Νομίζω οτι εχεις πολύ φώς οποτε ειναι λογικό να σου παρουσιαστεί η άλγη που έχεις (καφέ). Δεν διάβασα τι λάμπες έχεις αλλά απο την φώτο έτσι φαινεται. Το spray bar το έχεις προς τα πάνω αν δεν κάνω λάθος (βλεπω ανατάραξη απο τις εξόδους) οποτε εισαι ΟΚ με το οξυγόνο)
Για τα ψάρια τώρα...τα guppies είναι πολυ μυγιάγγιχτα, ποσο μάλλον οταν είναι και...μισά! απο μόλυ δεν έχω αποψη, ενώ για το cory...τροφή μένει καθόλου κάτω ή πεθανε...της πείνας???

οσο για τον υαλοβάμβακα, τον αλλάζεις εαν δεις οτι εχει γεμίσει(ριχνει την ροή), εαν ειναι πολλά τα σκουπιδάκια που αιωρούνται στο νερό η εαν ανοίξεις το φίλτρο και εχει ελαχιστη βρώμα πανω του, μην τον αλλάξεις...εμένα γίνεται τελείως καφέ!
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 21-11-11, 23:14
hatzi Ο χρήστης hatzi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-09-2011
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Εχω μια 11W αυτη που εχει αρχικα το ενυδρειο απο τα carrefour και εχω προσθεσει μια 15W φθοριου με την διαδικασια που εχει στο φορουμ με τα στεγανα ακροφησια... το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα με 45cm υψος.. Ειναι πολυ το φως? Το αναβω απο τις 16:30 εως 1:30...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 22-11-11, 03:55
giorgio Ο χρήστης giorgio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 362
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην giorgio Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην giorgio
Προεπιλογή

οχι, εαν θες να του βαλεις πολλα και ψιλοδυσκολα φυτά ειναι λίγο...
το φώς σου ειναι στο 0,3 ενώ για φυτεμα θες 0.5 τουλαχιστον (εγω το εχω στο 0.8 περιπου).
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καλώς σας βρήκα :) anideos Αρχάριοι γλυκού νερού 9 02-10-07 12:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08915 seconds with 15 queries