Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-06-14, 10:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή ερωτηση για κυκλοφορητες

καλησπερα. εδω ειμαι παλι
θα ηθελα να ρωτησω τι γινετε με τους κυκλοφορητες για το ενυδρειο.
ξερω οτι θελουμε μια κυκλοφορια νερου γυρο στο 30-40 φορες τα λιτρα του ενυδρειου μας.
βλεπω μερικα θαλασσινα που εχουν απλους κυκλοφορητες, και αλλα που εχουν με ρυθμιστη.

θα ηθελα να μου πειτε με πιο γνωμονα θα πρεπει να διαλεξω αντλιες.
σκεφτομαι για 4 μιας και οσο πιο πολλες θα καλυψω το ενυδρειο πιο σωστα.
αυτες πρεπει να δουλευουν συνεχεια..??
πρεπει να δουλευουν οταν αναβουν τα φωτα???
πρεπει να δουλευουν ανα διαστηματα καποιες ωρες την μερα??

θα ηθελα καποιος να μου εξηγησει τι και πως, για να δω πως πρεπει να κανω την επιλογη μου!!!!
ευχαριστω!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-06-14, 11:14
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Θες το νερο να κυκλοφορει παντου στο ενυδρειο με αρκετη και χαοτικη ροη , αν η ροη σε ενα σημειο του βραχου δεν ειναι καλη το σημειο αυτο σιγα σιγα θα νεκρωσει , αν η ροη σε μια ακροπορα ειναι λιγη δεν θα μεγαλωνει σωστα αν ειναι πολυ αλλα απευθειας πχ απεναντι απο τον κυκλοφοριτη θα νεκρωσει . Θες αρκετη ροη που να αλλαζει κατευθυνσεις συνεχως. Θα σου προτεινω να πας σε wp 40 ή 60 αναλογα με το μεγεθος του ενυδρειου τελικα , ειναι οτι πιο οικονομικο παιζει και σε αποδοση σκιζουν http://www.fish-street.com/jebao_wp-...00l_wave_maker
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-06-14, 11:15
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Καλημερα θανασση βλεπω δεν σταματας να ετοιμαζεσε για το θαλασσινο.
Οι κυκλοφοριτες που λες εχουν συγκεκριμενα προγραματα μαζι με την κλασικη ροη σε καποια μεγεθη ροης.
Π.χ. Οι jebao που απο οτι διχνει θα ειναι ο επομενος μου κυκλοφοριτης. εχει προγραμμα που προπαθει να προσομιοσει την ροη στην θαλασσα(κυματισμο). Δεν εχει στανταρ ροη και την νυχτα αμα βαλεις και ενα φωτοκυταρο που εχει ριχνη την ροη της.
Πολυ καλη επιλογη ειναι με το 2κυκλοφοριτες με 1 κοντρολερ της jebao.
Διστυχος ομος δεν μπορεις να καλυψης ενα ενυδρειο με ενα κυκλοφοριτη.

Στους κλασικους κυκλοφοριτες το καλο ειναι οτι μπορεις να βαλεις πολλους μικρους.
Το καλο με τους πολλους ειναι οτι θα μιραζεις την ροη σου.
Αμα εχεις πολυ μεγαλη ροη σε καποιο σημειο μπορει σε αυτο να μην καθονται κοραλια και ψαρια.
Σε αυτους μπορεις κατα της βραδυνες ωρες να κλινεις για λιγη ωρα μερικους ....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-06-14, 12:38
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

σκεφτομουν για να βαλω γυρο στους 4.
οι δυο να μπουν να χτυπανε απο εμπρος, και οι αλλοι δυο απο πισω στην αναλογη γωνια που θα χρειαζομαι.... και να διασταυρωνονται... καπος ετσι δεν θελει??
το θεμα ειναι αν χρειαζομαι να εχει κοντρολερ η μου κανουν και οι απλοι....

χρειαζομαστε συνεχομενη ροη ολη μερα η πρεπει οποσδηποτε να χαμηλονουν η και να κλεινουν καποιες ωρες...???
τα κοραλια και τα ψαρια δεν εχει συνεχομενη ροη στην φυση τους??? αν θελουν πιο ηρεμια, δεν πανε πισω απο καπιο βραχο πχ το βραδυ??
-------------------------
βασικα κατι που ξεχασα να ρωτησω ειναι...
χρειαζομαι εγω τοσο εξοπλισμο, τωρα στην αρχη που ξεκιναω με fish only...??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 17-06-14 στις 12:38 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-06-14, 12:39
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Η σωστή κυκλοφορία σε ενα reef ενυδρειο παίζει πολυ μεγάλο ρόλο. Εξαρτάται απο το τι μέγεθος θα εχει το ενυδρειο, ποσο βράχο θα ρίξεις μέσα καθώς κ όταν θα αρχίσουν να μεγαλώνουν τα κοραλια κ να φτιάχνουν αποικίες. Μην αναρωτηθείς αν ακούσεις χομπιστες να έχουν κυκλοφορία ακόμα κ 70 φορές!
Οι τελευταίες τάσεις στους κυκλοφοριτες ειναι με controler. Είδαμε οτι όσο πιο διαφορετικούς παλμούς εχει η ροή τόσο πιο υγιές ειναι ενα σύστημα. Τα προγράμματα τους ειναι απίστευτα είτε συγχρονισμενοι, είτε ασυγχρονοι.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφοροι με ακριβότερη μάρκα τη vortech. Τελευταία χρησιμοποιούμε μια καινουρια κινέζικη φτηνή εταιρεία τη jebao που καθημερινά βγάζει καινουρια προϊόντα κ μέχρι τωρα μας εχει βγάλει ασπροπροσωπους. Θα σου πρότεινα αφού το ενυδρειο σου θα ειναι μεγαλο, να πάρεις δυνατούς κυκλοφοριτες. Στην αρχή θα τους παίζεις χαμηλά κ όσο θα στοκαρεις τους ανεβάζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-06-14, 13:16
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η σωστή κυκλοφορία σε ενα reef ενυδρειο παίζει πολυ μεγάλο ρόλο. Εξαρτάται απο το τι μέγεθος θα εχει το ενυδρειο, ποσο βράχο θα ρίξεις μέσα καθώς κ όταν θα αρχίσουν να μεγαλώνουν τα κοραλια κ να φτιάχνουν αποικίες. Μην αναρωτηθείς αν ακούσεις χομπιστες να έχουν κυκλοφορία ακόμα κ 70 φορές!
Οι τελευταίες τάσεις στους κυκλοφοριτες ειναι με controler. Είδαμε οτι όσο πιο διαφορετικούς παλμούς εχει η ροή τόσο πιο υγιές ειναι ενα σύστημα. Τα προγράμματα τους ειναι απίστευτα είτε συγχρονισμενοι, είτε ασυγχρονοι.
Στο εμπόριο υπάρχουν διάφοροι με ακριβότερη μάρκα τη vortech. Τελευταία χρησιμοποιούμε μια καινουρια κινέζικη φτηνή εταιρεία τη jebao που καθημερινά βγάζει καινουρια προϊόντα κ μέχρι τωρα μας εχει βγάλει ασπροπροσωπους. Θα σου πρότεινα αφού το ενυδρειο σου θα ειναι μεγαλο, να πάρεις δυνατούς κυκλοφοριτες. Στην αρχή θα τους παίζεις χαμηλά κ όσο θα στοκαρεις τους ανεβάζεις.
σε ευχαριστω πολυ, πολυ κατατοπιστικος!!! απλα με το σκεπτικο οτι το ενυδρειο ξεκιναει χωρις κοραλια... και ισως μπουν σιγα σιγα, λιγα ευκολα, πιστευεις οτι πρεπει να βαλω τον εξοπλισμο με τις αντλιες και τους controler απο την αρχη....??? οταν λες διαφορετικους παλμους ροης, εννοεις πως ο ενας θα εχει 6.000/Η ο αλλος 10.000/Η και παει λεγοντας... με το σκεπτικο αν καταλαβα καλα να κατσει το καθε κοραλι οπου νιοθει πιο καλα... μιας και ολα εχουν διαφορετικες απαιτησεις... ??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-06-14, 13:41
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Οι controller έχουν διάφορα προγράμματα δηλ μπορει να ξεκινάει τον κυκλοφοριτη απο το 0-100, μπορει να σταματάει κ να ξεκινάει με χρόνο s κ διάφορα αλλα καλούδια.
Όσο για την κυκλοφορια μπορείς να βάλεις ίδιους ή διαφορετικους. Συγκεκριμένα για τους jebao για να τους χαμηλωσεις την ροή είτε τους βάζεις μικρότερο μετασχηματιστη είτε με κάποιο arduino με κώδικα.
Η δικια μου γνώμη ειναι να τα πάρεις απο τωρα γιατι σίγουρα στο μέλλον θα τα χρειαστείς κ θα τα διπλοπληρωνεις.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-06-14, 15:02
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

jebao χωρις δευτερη σκεψη θαναση
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-06-14, 15:17
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
jebao χωρις δευτερη σκεψη θαναση
μαζεψα για το σκιμμερ.... σειρα εχει τα φωτιστικα... και μετα οι κυκλοφορητες...
με τους κυκλοφοριτες τι παιζει??? ο καθε ενας εχει τον controler του, η εχει και εναν controler που να ρυθμιζει και τους 4 ας πουμε....??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-06-14, 15:30
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν ποιανουν τα χέρια σου στους dc κυκλοφοριτες μπορείς να κανεις οτι θες. Αν όχι τους περνεις με controller. Οι controller για τους jebao ειναι διάφοροι. Καταρχήν υπάρχουν οι jebao wp με controller απο 1-4. Υπάρχουν οι jebao fs λίγο πιο μικροί κ πιο όμορφοι πάλι με controller απο 1-4. Τελευταίοι ειναι οι jebao wp, ο καθένας εχει τον controller του κ επικοινωνούν ασύρματα. Εσυ κανόνιζεις ποιος ειναι main κ οι άλλοι slave. Μπορείς να τους δεις στην σελίδα www.fish-street.com
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-06-14, 17:14
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

δηλαδη μπορω να παρω για αρχη 2 τετοιους και αν χρειαστω κι αλλο μετα βλεπουμε...

με τα ηλεκτρικα δεν το εχω και πολυ, οποτε να μην τα σκαλιζω μονος μου οπως ειπες....
-------------------------
παιδια για να μαθαινω λιγο...
οι κυκλοφορητες ειναι πιο σωστα να μπαινουν απο την μια πλευρα ολοι και να χτυπουν ολο το ενυδρειο παραλληλα κατα μηκος...???
να μπαινουν σε σχηματισμο γυρο γυρο και να δημιουργουν κυκλικη κινηση του νερου...??
να μπαινουν στις γωνιες κα να διασταυρονονται..?

γενικα καταλαβαινω οτι παιζει ρολο το σχημα του ενυδρειου... αλλα θεωρητικα με ποια λογικη ξεκιναμε να τους στηνουμε...??

αν δεν εχουμε controler υπαρχει προβλημα??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 17-06-14 στις 17:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-06-14, 17:28
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Θανάση δεν υπάρχει λογική για το που θα μπουν οι κυκλοφοριτες. Όπως είπες κ εσυ παίζει ρόλο το σχήμα του ενυδρειο κ όπως σου είπα πριν το στήσιμο του βράχου. Το γκολ ειναι πειραματίζοντας να μην εχεις νεκρά σημεία.
Δεν ειπαρχει προβλημα αν δεν ειπαρχει controller απλά εχεις μια maximum ροή συνεχόμενα. Παρόλα αυτά θα επιμεινω, θα γίνω κουραςτικος κ θα σου πω οτι αργότερα θα τους χρειαστείς κ θα τους διπλοπληρωσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-06-14, 17:51
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση δεν υπάρχει λογική για το που θα μπουν οι κυκλοφοριτες. Όπως είπες κ εσυ παίζει ρόλο το σχήμα του ενυδρειο κ όπως σου είπα πριν το στήσιμο του βράχου. Το γκολ ειναι πειραματίζοντας να μην εχεις νεκρά σημεία.
Δεν ειπαρχει προβλημα αν δεν ειπαρχει controller απλά εχεις μια maximum ροή συνεχόμενα. Παρόλα αυτά θα επιμεινω, θα γίνω κουραςτικος κ θα σου πω οτι αργότερα θα τους χρειαστείς κ θα τους διπλοπληρωσεις.
ναι την πρωτη παραγραφο την φανταζομουν...
στο δευτερο τωρα, ρωταω για τον controler γιατι στην αρχη που θα ξεκινησω και θα ειναι μονο με ψαρια ισως μπορεσω να χρησημοποιησω 2-3 που εχω και πιο πισω οταν και αν αρχισω να βαζω κοραλια αν χρειαστω περνω...
ενα αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι οι κυκλοφορητες που εχουν controler, ειναι με μαγνητη... εγω απο την μια πλευρα θα εχω το σαμπ.... οποτε θα εχω μια πλευρα για να βαλω κυκλοφορητες...
λες να με καλυπτει η μια πλευρα...???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-06-14, 17:58
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Αν οι κυκλοφοριτες που εχεις σε καλύπτουν εννοείται πως μπορείς να μείνεις με αυτούς κ αργότερα να πας σε κάτι καλύτερο.
Με μαγνήτη ειναι όλοι οι κυκλοφοριτες είτε ειναι με controller είτε χωρις. Μην χρησιμοποιήσεις κυκλοφορητες με βεντουζες γιατι θα πέφτουν συνέχεια κάτω, θα σηκώνουν τον αραγωνιτη κ θα εχεις αλλα προβλήματα.
Οι κυκλοφοριτες μπαίνουν παντού, πλάγια πίσω, μπροστά. Κ στο σαμπ δεν θα εχεις προβλημα να μπει ο μαγνήτης μέσα στο νερό. Στις vortech μονο το ηλεκτρικό μέρος μένει απ'εξω.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-06-14, 18:34
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν οι κυκλοφοριτες που εχεις σε καλύπτουν εννοείται πως μπορείς να μείνεις με αυτούς κ αργότερα να πας σε κάτι καλύτερο.
Με μαγνήτη ειναι όλοι οι κυκλοφοριτες είτε ειναι με controller είτε χωρις. Μην χρησιμοποιήσεις κυκλοφορητες με βεντουζες γιατι θα πέφτουν συνέχεια κάτω, θα σηκώνουν τον αραγωνιτη κ θα εχεις αλλα προβλήματα.
Οι κυκλοφοριτες μπαίνουν παντού, πλάγια πίσω, μπροστά. Κ στο σαμπ δεν θα εχεις προβλημα να μπει ο μαγνήτης μέσα στο νερό. Στις vortech μονο το ηλεκτρικό μέρος μένει απ'εξω.
εχω 2-3 με βεντουζες, με καλυπτουν μεν αλλα αν ειναι να πεφτουν....
ο μαγνητης αν μπει στο σαμπ δεν εχει προβλημα...???
ρωταω γιατι ο μαγνητης ειναι μεταλο και σκεφτομαι μηπος βγαζει ουσιες στο νερο...
και μιας και το ανεφερες... δεν ξερω αν θα βαλω αραγωνιτη καρντια μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-06-14, 18:38
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Μαγνήτη εχει κ απο τις 2 μεριές δηλ ο ένας πόλος βρίσκεται απο την μέσα πλευρά κ ο άλλος πόλος απ'εξω. Δεν ξέρω αν έρχεται σε επαφή ή ειναι καλυμμένος μέσα στο πλαστικό.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-06-14, 18:45
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαγνήτη εχει κ απο τις 2 μεριές δηλ ο ένας πόλος βρίσκεται απο την μέσα πλευρά κ ο άλλος πόλος απ'εξω. Δεν ξέρω αν έρχεται σε επαφή ή ειναι καλυμμένος μέσα στο πλαστικό.
οκ. ευχαριστω!!!! το πολυ πολυ να παρω 2 Jebao για αρχη και πιο πισω αλλους δυο οταν αρχισω και αν βαλω και κοραλια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-06-14, 18:47
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Μια χαρα θα είσαι
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-06-14, 12:51
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

παιδια πειτε μου κατι για την κυκλοφορια...
αν εχουμε ενα ενυδρειο 450 λιτρα και ενα σαμπ 150
την κυκλοφορια την υπολογιζουμε στα λιτρα του ενυδρειου η και στο σαμπ μαζι...?? δηλαδη,
υπολογιζουμε 40χ450 = 18000 L/H
υπολογιζουμε 40χ600 = 24000 L/H ????

ευχαριστω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 19-06-14, 12:53
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια πειτε μου κατι για την κυκλοφορια...
αν εχουμε ενα ενυδρειο 450 λιτρα και ενα σαμπ 150
την κυκλοφορια την υπολογιζουμε στα λιτρα του ενυδρειου η και στο σαμπ μαζι...?? δηλαδη,
υπολογιζουμε 40χ450 = 18000 L/H
υπολογιζουμε 40χ600 = 24000 L/H ????

ευχαριστω!!!
αλλο η κυκλοφορια στο σαμπ και αλλο στο ενυδρειο!

παντος το *40 κυκλοφορια ειναι αρκετο για fish only.
Εγω εχω λιγοτερο απο 25 σε ρεεφ και ειμαι μια χαρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 19-06-14, 12:59
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Σακη το 25 δεν ειναι μια χαρα για reef. Μην απροσανατολιζουμε τους ανθρώπους που τωρα ξεκινάνε.
Θανάση θα υπολογίσεις τα καθαρά λίτρα του ενυδρειου σου διαιρώντας τα l/h όλων των κυκλοφορητων σου μαζί την επιστροφή απο το σαμπ (αφαιρώντας την υψομετρική διάφορα αν το σαμπ βρίσκεται χαμηλά).
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 19-06-14, 13:00
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλο η κυκλοφορια στο σαμπ και αλλο στο ενυδρειο!

παντος το *40 κυκλοφορια ειναι αρκετο για fish only.
Εγω εχω λιγοτερο απο 25 σε ρεεφ και ειμαι μια χαρα!!!
οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 19-06-14, 13:01
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....

Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 19-06-14, 13:03
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε εγω θα υπολογισω την κυκλοφορια στα λιτρα του ενυδρειου.
απο οσο εχω διαβασει η κυκλοφορια σε ενα reef πρεπει να ειναι 30-60 φορες τα λιτρα....
οποτε αν και ξεκιναω fish only ( που δεν το βλεπω να μενει για πολυ ) θα βαλω μια κυκλοφορια στο 40Χ τα λιτρα μου και ειμαι ετοιμος και για μετα....
αμα βαλεις επι 40 και χρειαστει να βαλεις δυο κυκλοφοριτες ακομα σε δυο σημεια που δεν θα εχει καλη ροη θα πας στο 50 ισως και παραπανω....
μερικα κοραλια δεν θελουν παρα πολυ ροη και ισως να τους διμιουργισεις προβλημα!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-14, 13:05
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα βαλεις επι 40 και χρειαστει να βαλεις δυο κυκλοφοριτες ακομα σε δυο σημεια που δεν θα εχει καλη ροη θα πας στο 50 ισως και παραπανω....
μερικα κοραλια δεν θελουν παρα πολυ ροη και ισως να τους διμιουργισεις προβλημα!
γιατι το λες αυτο...?? με 4 Jebao WP-10 εχω πιασει και το 40Χ περιπου και ολες τις γωνιες του ενυδρειου....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 19-06-14, 13:13
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Τα sps αγαπάνε πολυ την κυκλοφορια κ γι'αυτο πανε ψηλά. Τα Lps κ μαλακά πανε χαμηλά. Ίσως μερικά να την ακούσουν όταν βρίσκονται ακριβως μπροστά απο τον κυκλοφοριτη. Αλλα αυτό φτιάχνεται αλλάζοντας θέσεις.
Όσο περισσότερη κυκλοφορια τόσο καλύτερα αρκεί να μην γίνεται πλυντήριο ο αραγωνιτης.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 19-06-14, 13:25
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα sps αγαπάνε πολυ την κυκλοφορια κ γι'αυτο πανε ψηλά. Τα Lps κ μαλακά πανε χαμηλά. Ίσως μερικά να την ακούσουν όταν βρίσκονται ακριβως μπροστά απο τον κυκλοφοριτη. Αλλα αυτό φτιάχνεται αλλάζοντας θέσεις.
Όσο περισσότερη κυκλοφορια τόσο καλύτερα αρκεί να μην γίνεται πλυντήριο ο αραγωνιτης.
ναι ναι. τα εχω διαβασει... και αν βαλω 4 μικρους που λεω, ρυθμιζεται πιο ευκολα το που θα χτυπαει και ποσο...

κανα κολπο να βαλω εναν controler και για τους 4 δεν εχουμε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-06-14, 13:37
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Θανάση απ'οτι βλέπω στους jebao μπορείς να βάλεις έναν controller άνα 2 κυκλοφορητες.
Κάτι άλλο που μπορείς να κανεις ειναι να πάρεις μονο τους κυκλοφορητες (χωρις τους controllers) κ τον Ποσειδωνα (arduino που ελέγχει LEDs κ κυκλοφορητες) κ να τα ελέγχεις όλα απο εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-06-14, 13:39
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση απ'οτι βλέπω στους jebao μπορείς να βάλεις έναν controller άνα 2 κυκλοφορητες.
Κάτι άλλο που μπορείς να κανεις ειναι να πάρεις μονο τους κυκλοφορητες (χωρις τους controllers) κ τον Ποσειδωνα (arduino που ελέγχει LEDs κ κυκλοφορητες) κ να τα ελέγχεις όλα απο εκεί.
μπορεις να δωσεις πληροφοριες για τον "κυριο" Ποσειδωνα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 19-06-14, 13:41
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Με πμ γιατι δεν μ'αρεσει η διαφήμιση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κυκλοφορητες και αεραντλιες ChocolatePuma Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 21-11-13 12:39
κυκλοφορητες boksic Κυκλοφορία 9 03-09-10 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09117 seconds with 13 queries