Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-03-13, 15:56
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Το 450αρι φυτεμενο μου πλεον φιλοξενει μινιδισκους :))))

Χαιρετω την παρεα. Το 450αρι μετα απο ενα ταξιδι με αγγελοψαρα σαν "μεγαλους κατοικους" πλεον φιλοξενει 100 καρδιναλιους οι οποιοι θα μειωθουν σιγα σιγα στους 50, 11 δισκους σε μεγεθους λιγο μεγαλυτερο απο 2 ευρω κερμα, καθως και δυο ανσιστρους (1 αλμπινο εναν common)

Λιγες πληροφοριες για το ενυδρειο
Λιτρα: 450 (1,50x50x60)
Φιλτρα: Eheim 2028 + JBL e1500 τιγκα στο σιποραξ με βαμβακι πανω πανω και τα δυο
Φωτισμος: 2 grolux T5 54w + osram lumilux daylight 6000K
Φυτα: μπολικα θα δουμε τι θα επιβιωσει
Βαθμοι: 28-28,5 με 200w θερμοστατη, (ω ναι την κραταει και σβηνει κιολας, μαλλον λογω μονωσης στις δυο πλευρες) πηρα stc1000 και θα τον συνδεσω εκει τις επομενες μερες, μαζι με εναν 150αρι ακομα για να μοιραζεται το φορτιο.

Παραμετροι και ρουτινες
Ph 6,5
gh 3,5
kh 3
no3 <15

Tην ρουτινα για την ωρα δεν την εχω βρει ακριβως ανα ποσες μερες, οποτε συχνες μετρησεις για να το βρουμε.
Μεχρι τωρα εκανα το εξης και για τους εξης λογους: 100% οσμωση και προσθηκη seachem equilibrium για να παει η gh στο ~3. O βυθος ειναι-ηταν μαυρος βασαλτικη αμμος, ο οποιος ηταν αναμεμειγμενος με κατι ασβεστολιθικο και κρατουσε την kh στο 2-4 (τα σαλιγκαρια ramshorn που εχω μεσα την κατεβαζουν και αυτα). Eπισης το νερο της βρυσης μου ηταν παρα πολυ σκληρο και ειχε και νιτρικα μεσα, οποτε ηταν μονοδρομος. Εδω και κανα μηνα ομως παρατηρησα μια αλλαγη στην ενδειξη τds στο meter που εχω πανω στην οσμωση και μετραει με δυο δεκτες, την βρυση απο 300 την εβγαζε 200. Οποτε κατι αλλαξε, μετραω και νιτρικα και gh/kh και απο
no3 40-80 gh 18 kh 16 (αν θυμαμαι καλα για την kh) πεσαμε στο no3 ~0 gh 13 kh 12.
Πλεον η αλλαγη γινεται με 75% ΑΟ 25% βρυση (βγαζω τον restrictor της αο και περνω απο εκει, οποτε ειναι σαν να περνω απτα προφιλτρα, κανω και flush ταυτοχρονα ετσι), discus trace, flurish και flurish trace καθως και λιγο prime για τα οποια βαρεα μεταλλα.

Πηρα 75 κιλα μπεζ χαλαζιακη να την αλλαξω, και σε καθε αλλαγη ρουφαω με προσοχη τον βυθο σε κομματια, θα δειτε και στις φωτος πως, σε καμια 10αρια αλλαγες θα εχει αλλαχτει ολος και τα φυτα θαχουν μπει εκει που πρεπει, τωρα ειναι αρκετα σε οτι ναναι σημεια.

Ταισμα ανα 2 ωρες απο λιγο, στα 2 πρωτα ταισματα τρωνε και οι καρδιναλιοι και οι δισκοι δεν πολυπρολαβαινουν, οποτε πεφτει παραπανω, μετα ειναι πιο ηρεμοι, και τρωνε και οι δισκοι. Τροφες δινω 6 διαφορετικες + γκρινταλ αρκετα συχνα λογω πρωτεινης. Diy ειναι στα σκαρια να κανω αλλα θελω καμια προταση στα συστατικα και αναλογιες, κυριως λαχανικα μιας και μοσχαροκαρδια δεν θα δωσω ποτε.

Και καποιες φωτος ετσι για να δουμε την εξελιξη πριν και μετα.





Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-03-13, 16:10
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Καλα κανεις και αλλάζεις σιγα σιγα την αμμο ,αντε να το δουμε τελειωμενο το δισκαδικο σου.
Σε κανα μηνα θα δεις και τα χρωματα απο τα δισκακια να βγαινουν σιγα σιγα ,και πυστευω μερα με την μερα θα φυγη και το πιπερι.

Μια χαρα σε βρησκω ,,Diy τροφη ξερεις απο τη θα κανεις σε ειπανε τα παιδια.
Με τους καρδιναλιους τι εγινε ,,περιμενεις να βγη πρωτα ο Παππας και μετα θα τα στηλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-13, 16:16
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Πανο δεν θελω να αγχωσω τους δισκους ακομα δεν μπηκανε, γιαυτο και με τους καρδιναλιους αργει η εξαγωγη, κατσε να αλλαχτει ο βυθος γιατι ο μαυρος θελει σκουπα κανονικα, και αν βαλω τωρα μπουκαλι εκει μεσα θα γινει το σωσε. ΜΠΟΡΕΙ να κανω κατι το βραδυ με αποχη αλλα δεν νομιζω ναχει αποτελεσμα. Δεν βαζω χερι μεσα γενικα και ας εχω αρκετα να κανω. Βεβαια αποσο μπορω να διακρινω ειναι λιγο στα @@ τους, και που περναω μπροστα απτο ενυδρειο πανω μου ερχονται δεν φευγουν καν, εχουν δεν εχουν φαει, ξεψαρωσαν μεσα σε 2 ωρες και κανανε βολτες, γενικα αυτα που βλεπω με γεμιζουν ελπιδες. Το πιπερι ναι θα φυγει πιστευω αν και δεν με πολυχαλαει, βλεπω παντως οτι πανε συνεχεια απτην μερια με την ασπρη αμμο, τους αρεσει περισσοτερο και μου το δειχνουν. Οταν αλλαχτει ολος ο βυθος θα βοηθησει και στο peppering, και βλεπουμε και το καφε χαρτονι ισως παει σε κατι πιο ανοιχτο αργοοοοτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-13, 16:23
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

καλως ηρθες στο δισκοclub..

Τις ρουτινες στους δισκους δεν τις κανεις μονο για no3 κτλ.τις κανεις για την αναπτυξη των δισκων λογω του οτι θελουν καθαρο νερο..(φανταζομαι το ξερεις)
Εγω π.χ κανω 2 αλλαγες την εβδομαδα απο 200 λιτρα στο 450αρι μου..

Στην διατροφη τωρα..γιατι δεν θελεις να ταισεις ποτε μοσχαροκαρδια???ειναι απο τιις αγαπημενες τους τροφες κ βοηθανε πολυ στην αναπτυξη τους.

Επειδη μπαινω απο κινητο κ δεν φαινονται πολυ καθαρα οι φωτο,τι χρωματικη ποικιλια ειναι..?σε μια που ψιλοδιακρινω νομιζω εχουν μεινει λιγο πισω σε αναπτυξη??αν κανω λαθος συγχωρεσε με.

Φιλικα παντα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-03-13, 16:34
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Αν δεν κανω λαθος (πανο βοηθα) οι γονεις ειναι pigeon blood και marlboro του stendker. Τους ειδα, αλλα ειδα τοσα εκει που πηγα που δεν τα συγκρατησα ολα.

Μετραω τακτικα το tds στο ενυδρειο και μολις ανεβει αλλαζω κατευθειαν. Εσυ αλλαζεις τοσο συχνα υποθετω γιατι ειναι ειναι μεγαλοι οι δισκοι σου, εμενα σαυτη τη φαση περισσοτερο φαι χρειαζονται οι 100 καρδιναλιοι παρα οι 11 δισκοι.

Με πολλους που εχω μιλησει εχω σχηματισει την αποψη οτι θα υπαρχει θεμα με τα εσωτερικα οργανα, μετα απο χρονια, μου το ειπε και ο εκτροφεας που τα πηρα, και το διαβασα και γενικα και σε αρθρα σε ξενω site και εδω οπως εδω πχ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43013


''Η διατροφη τους, κι αυτη θα πρεπει να πλησιαζει την φυσικη τους διατροφη, με καλης ποιοτητας ξηρες τροφες με εμφαση στον φυτικο ογκο, συνοδευομενο απο κατεψυγμενα ή ζωντανα ασπονδυλα και λαρβες εντομων. Η χρησιμοποιηση καρδιας θερμοαιμων θηλαστικων η πτηνων (ειδικα για να μεγαλωσουν "γρηγορα" οι δισκοι - ποτε δεν καταλαβα γιατι βιαζομαστε) δεν εχει καμμια σχεση με την φυσικη διατροφη τους, και μακροχρονα τους συσσωρευει λιπαρα και "ξενα" προιοντα στον οργανισμο, βλαπτοντας την υγεια τους.
''

Ο stendker μπορει να δινει απτην 18η μερα (νομιζω) δεν αμφιβαλλω αλλα δεν εχω ως αποτερο σκοπο να μεγαλωσουν γρηγορα (που αυτο θελει ο stendker) σε υποψια καταπονησης του ιδιου του δισκου γιαυτο το λογο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-03-13, 16:37
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

¶ντε σειρά τώρα έχουν τα πιράνια!

Οι δίσκοι όταν είναι μικροί είναι όλα τα λεφτά!
Βέβαια και μεγάλοι είναι ωραίοι αλλά όταν γίνουν "ταψιά" για να απολαύσεις το κοπάδιασμα και τις κινήσεις τους όπως όταν είναι μικροί στο μέγεθος, θέλεις κάνα 5τονο ενυδρείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείς νερό βρύσης αφού έχεις Α/Ο και traces. Ποιος ο λόγος να "μολύνεις" το νερό σου όταν μπορείς να έχεις τις ιδανικές παραμέτρους.

Απ ότι ξέρω και διορθώστε με οι πιο έμπειροι δισκάδες αν κάνω λάθος, μίξη με νερό βρύσης κάνουμε ώστε να μην έχουμε το κόστος των traces.
Το νερό της βρύσης δεν περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία που χρειαζόμαστε αλλά και ούτε μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς σε τι ποσότητες υπάρχουν.
Με χρήση Α/Ο και traces μπορούμε να έχουμε τις ιδανικές συνθήκες πολύ κοντά στο φυσικό τους βιότοπο.

Να τα χαίρεσαι!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-03-13, 16:41
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

αυτο που θα κανεις με την αμμο δεν με βρισκει συμφωνο σπυρακο γιατι δεν την αλλαζες πριν ?γιατι να στρεσσαρεις τα ψαρια καθε φορα ?
τα ψαρια απο που τα πηρες πολυ πιπερι ρε αγορι δεν τα ειδες ?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-03-13, 16:45
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica Εμφάνιση μηνυμάτων
¶ντε σειρά τώρα έχουν τα πιράνια!

Οι δίσκοι όταν είναι μικροί είναι όλα λεφτά!
Βέβαια και μεγάλοι είναι ωραίοι αλλά όταν γίνουν "ταψιά" για να απολαύσεις το κοπάδιασμα και τις κινήσεις τους όπως όταν είναι μικροί στο μέγεθος, θέλεις κάνα 5τονο ενυδρείο.

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί χρησιμοποιείς νερό βρύσης αφού έχεις Α/Ο και traces. Ποιος ο λόγος να "μολύνεις" το νερό σου όταν μπορείς να έχεις τις ιδανικές παραμέτρους.

Απ ότι ξέρω και διορθώστε με οι πιο έμπειροι δισκάδες αν κάνω λάθος, μίξη με νερό βρύσης κάνουμε ώστε να μην έχουμε το κόστος των traces.
Το νερό της βρύσης δεν περιέχει όλα τα ιχνοστοιχεία που χρειαζόμαστε αλλά και ούτε μπορούμε να γνωρίζουμε ακριβώς σε τι ποσότητες υπάρχουν.
Με χρήση Α/Ο και traces μπορούμε να έχουμε τις ιδανικές συνθήκες πολύ κοντά στο φυσικό τους βιότοπο.

Να τα χαίρεσαι!
Ναι θα ηθελα μια απαντηση απο εμπειροτερους στο θεμα που εθεσε ο αλεξανδρος. Aν και στο gd ειδα οτι αρκετοι βαζουν και βρυση μουκανε εντυπωση που μονο με το trace για τις γαριδες σου πηγε το ph 8 gh 7 kh 4. Γινεται το ιδιο και στο discus trace της seachem η στο preis?

Στους δισκους παιζει και το αλλο θεμα ομως, στανταρ συνθηκες δεν υπαρχουν πρακτικα, ειναι που θελει ο καθενας και που μεγαλωσε απο γεννα αν ειναι εκτροφης αποσο εχω καταλαβει. Ενω για τις sulawesi ειναι στανταρ πραγματα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που θα κανεις με την αμμο δεν με βρισκει συμφωνο σπυρακο γιατι δεν την αλλαζες πριν ?γιατι να στρεσσαρεις τα ψαρια καθε φορα ?
τα ψαρια απο που τα πηρες πολυ πιπερι ρε αγορι δεν τα ειδες ?
Δεν ειχαν πιπερι πολυ σε μενα το βγαλανε στελιο. Πιστευω θα μειωθει με τον καιρο και με την αλλαγη βυθου. Ουτε και εγω το θεωρω σωστο που αλλαζετε τωρα, αλλα δεν νομιζω να τα στρεσαρω και πολυ, φροντιζω να κανω απαλες κινησεις και ηρεμες, και δεν γινεται καμια αναταραξη κατω, τα ρουφαω ολα κατευθειαν. Φαινεται οτι προτιμουν την ασπρη παντως, ολο εκει ειναι. 30 cm πλατος εχω στρωσει ασπρη και στο υπολοιπο 1,20 πανε αλλα κυριως εκει μενουν.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 13-03-13 στις 16:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-03-13, 16:47
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Μπραβο σπυρο ωραιοι οι δισκοι να τους χαιρεσαι.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-13, 16:48
kanakss Ο χρήστης kanakss δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2013
Περιοχή: Aθηνα-Πατρα
Μηνύματα: 115
Προεπιλογή

εισαι ωραιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-13, 17:03
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

Καλοριζικοι να σου ζησουν!Αντε και με το καλο να τους δεις πιατα!Τους δικους μου τους ειδες τι κανουν?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-13, 17:04
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eυχαριστωωωωω αγορινες ναστε καλα!!! Καλα ειναι (πανεμορφοι και αυτοι btw) τους περιμενει μπας και γεννησουν και αυτοι για την ωρα δεν
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-13, 17:51
Το avatar του χρήστη danny
danny Ο χρήστης danny δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2012
Περιοχή: -
Μηνύματα: 246
Προεπιλογή

πολύ ωραίοι οι τύποι, να τους χαίρεσαι
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-03-13, 18:18
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

E για ναμαστε ακριβολογοι ακομα δεν τους θεωρω ομορφους, σε σχεση με αυτο που εχουν να δωσουν. Ανυπομονω να τους δω να περνουν χρωμα πραγματικα. τη διαδικασια κυριως αλλα και το αποτελεσμα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-03-13, 19:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αχχχχ βιάζεσαι πολυ .... Η γνώμη μου ήταν να ξεκινήσεις τα πάντα από την αρχή .... Ακομα και τη βιολογια ... Και όλα -μα ολα- να απολυμανθουν ... Οτι αλλά ψάρια ήθελες να περνούσαν αυστηρή καραντίνα ....
Ας ελπίσουμε ότι θα πανε όλα καλα .... Μπορεί να σου φαίνονται υπερβολικά όλα αυτά αλλά φυλάνε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-03-13, 19:14
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Τα ψαρακια θελουν πολύ δουλεια σε ταισματα και αλλαγες ελπιζω να τα καταφερεις σε τοσο φυτεμενο ενυδρειο να τα μεγαλωσεις σωστα ...
καλη αρχη με τα μικρα
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-03-13, 19:19
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια, ελπιζω να πανε ολα καλα, γιωργο να βιαστηκα λιγο η αληθεια ειναι, αλλα για διαφορους λογους δεν γινοταν αλλιως. να καθυστερησει εννοω. Θα τους προσεχω οσο μπορω, παντως μου κανει εντυπωση...μου ξεριζωθηκε μια βαλισνερια και προσπαθησα να την ξαναβαλω με την τσιμπιδα, δεν τα καταφερα και ειπα να βαλω αργαααα το χερι μεσα.....και εγινε το εξης με το οποιο εμεινα καγκελο. Αντι να φυγουν μακρια οι δισκοι, ηρθαν διπλα στο χερι!! Ο πρωτος που ηρθε βαρεσε μια δοκιμαστικη τσιμπια χωρις να ειμαι σιγουρος, τον ενιωσα στο χερι παντως. Εκανα τη δουλεια μου εβγαλα το χερι και εμεινα να τους κοιταω και αυτοι να με κοιτανε.... τους εριξα και ενα ταισμα επευκαιριας και στανιαραν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-03-13, 19:38
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω παιδια, ελπιζω να πανε ολα καλα, γιωργο να βιαστηκα λιγο η αληθεια ειναι, αλλα για διαφορους λογους δεν γινοταν αλλιως. να καθυστερησει εννοω. Θα τους προσεχω οσο μπορω, παντως μου κανει εντυπωση...μου ξεριζωθηκε μια βαλισνερια και προσπαθησα να την ξαναβαλω με την τσιμπιδα, δεν τα καταφερα και ειπα να βαλω αργαααα το χερι μεσα.....και εγινε το εξης με το οποιο εμεινα καγκελο. Αντι να φυγουν μακρια οι δισκοι, ηρθαν διπλα στο χερι!! Ο πρωτος που ηρθε βαρεσε μια δοκιμαστικη τσιμπια χωρις να ειμαι σιγουρος, τον ενιωσα στο χερι παντως. Εκανα τη δουλεια μου εβγαλα το χερι και εμεινα να τους κοιταω και αυτοι να με κοιτανε.... τους εριξα και ενα ταισμα επευκαιριας και στανιαραν.
η διαφορα που λεγαμε σπυρο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-03-13, 19:47
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καλη υπομονη Σπυρο με την αλλαγη του βυθου μου ακουγεται πολυ μανουρα. Πλυσιμο 75 κιλα? Α πα πα! Το ενυδρειο ειμαι σιγουρος θα γινει κουκλα!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-03-13, 19:47
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι αρχιζω να την διακρινω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-03-13, 20:25
mcxatz Ο χρήστης mcxatz δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Καλή αρχή

Καλή αρχή και καλή δύναμη!
Τα δισκάκια είναι 1,5 μηνός (περι τα 3 εκ) τράφηκαν αρχικά με αρτεμια και στην συνέχεια με ξηρές τροφές (10 διαφορετικές) grindal και φρέσκια DIY τροφή βασισμένη σε ψάρια και λαχανικά-φρούτα καθημερινά,
είναι yellow pigeon
και είναι η τέταρτη επιτυχημένη γέννα του συγκεκριμένου ζευγαριού και η τελευταία λόγω ασυμφωνίας χαρακτήρων (έπεφτε πολυ ξύλο, πολύ πάθος!)
Το peppering δεν υπήρχε (υπόλευκος φόντος 3 πλευρές) αλλά είναι καθαρά λόγω περιβάλλοντος , ούτε καν να το σκέφτεσαι
Τα πήρες λίγο μικρά αλλά είναι σκυλιά πιστεύω θα αναπτυχθούν άψογα μια και είσαι τόσο προσεκτικός
Τις αλλαγές κανόνισε τες και ανάλογα με τις μετρήσεις αλλά μην είσαι και υπερβολικός (τουλάχιστον 1 βδομ / θα δείς πόσο %) . Θερμοκρασία 29
Τα μεγάλα αδέρφια τους Σπύρο μπορείς να τα δεις αν θες κάποια στιγμη αν κατέβεις Θεσσαλονίκη, να δεις πως θα γίνουν και τα δικά σου (pm)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-03-13, 20:35
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ωπ καλως τον. ναι πιστευω με την αλλαγη διακοσμου θα ειναι κομπλε. Σιγα σιγα και αυτο. Τα γκρινταλ οπως και σε σενα, τα τσακιζουν περισσοτερο απο ολες τις αλλες τροφες που ψιλοαδιαφορουν στην αρχη, οχι πως δεν τρωνε βεβαια.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-03-13, 21:26
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Κουραμπιε καλό ξεκίνημα φίλε μου!Εγω ακολουθώ τα βηματα σου αχαχα...χθες μπήκανε 3 pigeon και αύριο 2 blue tirquaze... έχουμε πάνω κάτω τις ίδιες συνθήκες μιας και το δικό μου είναι φυτεμένο...Αντε να δούμε γιατί και γω πρωτάρης με βασιλιάδες!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-03-13, 21:31
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

ωραιοοοος βαλω φωτος να δουμε το δικο σου διακοσμο. μακαρι να τα παμε και οι δυο καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-03-13, 21:58
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή .......

Το ενυδρειο


και οι βασιλιαδες




Και αυριο τα 2 blue diamond
!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stanlee : 13-03-13 στις 21:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-03-13, 09:12
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

καλή αρχή και από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 14-03-13, 09:39
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καλή επιτυχία να σου ζήσουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 14-03-13, 09:49
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Eυχαριστω παιδια, σημερα εχω μια αλλαγη 125 λιτρα και οσο βυθο προλαβω μεχρι να φτασω τα 125 λιτρα. παλι καλα αυτη η χαλαζιακη δεν εχει καμια σχεση το ποσο βρωμικη ηταν σε σχεση με την βασαλτικη που με ειχε αγανακτησει. Πολυ λιγη σκονη εβγαλε στο πλυσιμο, μετα την εβρασα σε νερο οσμωσης για ενα τεταρτο και 2 μερες σε εναν κουβα με ενεργο ανθρακα, τωρα ειναι καινουργια. τα πρωτα 25 κιλα....εχω αλλα 50 να παρω και να πλυνω.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-03-13, 10:07
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
.....
Πλεον η αλλαγη γινεται με 75% ΑΟ 25% βρυση (βγαζω τον restrictor της αο και περνω απο εκει, οποτε ειναι σαν να περνω απτα προφιλτρα, κανω και flush ταυτοχρονα ετσι)
....
Αυτό είναι σωστό; Δηλαδή καθαρίζεις την μεμβράνη μέσα στο ενυδρείο....
Ασφαλέστερο θα είναι να παίρνεις νερό πρίν από την μεμβρανη.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 14-03-13, 10:13
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εδω αλλη βαζουν βρυσης με αο, τα προφιλτρα οσο ναναι κρατανε μπολικα μπολικα νομιζω ουτως η αλλως βαρεα στερεα χλωρια κλπ τα κρατανε τα προφιλτρα. Αν καθαρισει κατι στη μεμβρανη ειναι τα 2-3 πρωτα λιτρα να ειναι λιγο πιο σκληρα αποτι της βρυσης μεχρι να περασει φρεσκο απρεσαριστο νερο απο τα 3 δοχεια. Αφου δεν εχουμε νιτρικα πλεον στην βρυση ειμαι ηρεμος. παρολαυτα κραταω μια πισινη, πρεπει να απαντησει ο καθηγητης οσμωσης κυριος δελτα γραναζης εδω να μας πει. Σιγουρα παντως εχεις δικιο καλυτερα απο ψυχολογικης πλευρας τουλαχιστον, ναχα εναν κλεφτη μετα τα προφιλτρα και ναπερνα απο εκει. Θα τον προμηθευτω συντομα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ο υφαλος πλεον σε 400. Πάνος Reef 49 21-04-11 23:16
η κατασκευη του ενυδρειου που φιλοξενει τον τροπικο υφαλο μου. Πάνος DIY . Φτιάχτο μόνος σου 36 09-11-10 23:48
Νεο 450αρι..... DiscusBoy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 02-08-07 14:56
Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες! mikenuke Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 21-09-03 23:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08896 seconds with 13 queries