Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-05-12, 09:19
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Talking Σε λίγο ξεκινάω...!

Καλημέρα σε όλους, πρόκειται άμεσα να έρθει στα χέρια μου ένα θαλασσινό ενυδρείο 120 λίτρων(100*30*40).
Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5 χρόνια και ο βράχος(15-20 κιλά) είναι όλο χρώμα...
Προφανώς, θέμα στρωσίματος μεγάλο δεν θα έχω, έτσι;
Ένα θέμα είναι ότι το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από άλγη, σαν την τριχοειδή που εμφανίζεται σε ενυδρεία γλυκού νερού. Τα τζάμια, που έχουν και κοραλλίνη, με λεπίδα θα καθαρίσουν;
Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το βράχο με όσο γίνεται περισσότερο νερό, μέχρι να καθαρίσω το ενυδρείο, τα δυο ocellaris που σκέφτομαι να τα πάρω και αυτά, θα έχουν πρόβλημα στο δοχείο με το ζωντανό βράχο με έναν κυκλοφοριτή;
Λογικά με τόσο στρωμένο βράχο δεν θα έχω θέμα άστρωτου ενυδρείου άρα παίρνω άφοβα και τα occelaris, έτσι;

Ξεκίνησα το θέμα για να ρωτάω γενικές απορίες που συνεχώς μου έρχονται... Περιμένω τις απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-05-12, 13:45
alex siak 1986 Ο χρήστης alex siak 1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Μηνύματα: 130
Send a message via Skype™ to alex siak 1986
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σε όλους, πρόκειται άμεσα να έρθει στα χέρια μου ένα θαλασσινό ενυδρείο 120 λίτρων(100*30*40).
Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 5 χρόνια και ο βράχος(15-20 κιλά) είναι όλο χρώμα...
Προφανώς, θέμα στρωσίματος μεγάλο δεν θα έχω, έτσι;
Ένα θέμα είναι ότι το ενυδρείο έχει κατακλυστεί από άλγη, σαν την τριχοειδή που εμφανίζεται σε ενυδρεία γλυκού νερού. Τα τζάμια, που έχουν και κοραλλίνη, με λεπίδα θα καθαρίσουν;
Θα προσπαθήσω να μεταφέρω το βράχο με όσο γίνεται περισσότερο νερό, μέχρι να καθαρίσω το ενυδρείο, τα δυο ocellaris που σκέφτομαι να τα πάρω και αυτά, θα έχουν πρόβλημα στο δοχείο με το ζωντανό βράχο με έναν κυκλοφοριτή;
Λογικά με τόσο στρωμένο βράχο δεν θα έχω θέμα άστρωτου ενυδρείου άρα παίρνω άφοβα και τα occelaris, έτσι;

Ξεκίνησα το θέμα για να ρωτάω γενικές απορίες που συνεχώς μου έρχονται... Περιμένω τις απαντήσεις σας...
Ευχαριστώ
Καλή αρχή σου εύχομαι.! Αν και είναι πολύ δύσκολο να ξεκινησεις με θάλασσα οπότε να σου πω και πολύ υπομονή.
Τώρα για αυτά που ρωτας περίμενέ τους ιδικούς του θέματος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-05-12, 13:50
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex siak 1986 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή σου εύχομαι.! Αν και είναι πολύ δύσκολο να ξεκινησεις με θάλασσα οπότε να σου πω και πολύ υπομονή.
Τώρα για αυτά που ρωτας περίμενέ τους ιδικούς του θέματος.
Δεν ξεκινάω τώρα εννοείται...
Έχω ενυδρεία εδώ και δυο χρόνια...
Γλυκού βέβαια...
Σε ευχαριστώ πάντως..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-05-12, 14:10
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

η μικρή μου εμπειρία σε θαλασσινό λέει ότι θα έχεις αυξημένες μετρήσεις
για 3 μέρες κατά την επαναφορά του βράχου στο ενυδρείο από την στιγμή που καταφέρεις να τον κρατήσεις ζωντανό κυκλοφορία - θερμοκρασία που αν δεν κάνω λάθος λέγεται κουρασισμα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-05-12, 14:26
alex siak 1986 Ο χρήστης alex siak 1986 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2010
Περιοχή: ΓΕΡΜΑΝΙΑ
Μηνύματα: 130
Send a message via Skype™ to alex siak 1986
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξεκινάω τώρα εννοείται...
Έχω ενυδρεία εδώ και δυο χρόνια...
Γλυκού βέβαια...
Σε ευχαριστώ πάντως..
Ουπςςςς...!
Συγνώμη.
Αλλά και πάλι καλώς θα πας στην θάλασσα..!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-05-12, 14:49
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
η μικρή μου εμπειρία σε θαλασσινό λέει ότι θα έχεις αυξημένες μετρήσεις
για 3 μέρες κατά την επαναφορά του βράχου στο ενυδρείο από την στιγμή που καταφέρεις να τον κρατήσεις ζωντανό κυκλοφορία - θερμοκρασία που αν δεν κάνω λάθος λέγεται κουρασισμα
Θα είμαι από πάνω τις πρώτες μέρες... Βέβαια θα προσπαθήσω να μην αφήσω το βράχο τόσο στο δοχείο... Θα καθαρίσω το ενυδρείο και μπλουμ, όλα μέσα πάλι...
Χάνεται τόσο άμεσα βιολογία 5 χρόνων;
Να πω ότι ο βράχος με εξέπληξε καθώς ήταν γεμάτος κοραλλίνη παρόλο που το ενυδρείο ήταν παραμελημένο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-05-12, 12:46
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Αυτό το καθάρισμα που γράφεις δεν ξέρω πως το εννοείς αλλά με φοβίζει.
Πες πως το λειτουργούσε ο φίλος που το είχε. Δηλαδή από βιολογία τι φίλτρα και σκίμμερ είχε κι αν στα έδωσε κι αυτά με το ενυδρείο.
Ο βράχος δεν χρειάζεται να είναι στο νερό κατά τη μεταφορά για να διατηρηθεί, απλά φρόντισε να έχει τη σωστή θερμοκρασία. Επίσης καθάρισε και ότι άλγη μπορείς από αυτήν που λες ότι έχει πάνω.
Αν έχει άμμο το ενυδρείο εγώ δεν θα την έβαζα. Σίγουρα έχει μαζέψει πολύ βρώμα τόσο καιρό που δουλεύει. Θα έβαζα καινούρια ή θα την έπλυνα πολύ καλά πριν την ξανατοποθετούσα στο ενυδρείο. Την άμμο μπορείς να τη βάλεις και μετά. Οπότε στήσε το βράχο όπως θες και μετά που θα έχεις πλύνει την άμμο ρίξε την κι αυτή.
Τα τζάμια με την κοραλλίνη που θες να καθαρίσεις πάρε κάποιο ξυράφι από πετ σοπ για να αποφύγεις τις γρατζουνιές.
Τα ψαράκια αν μπορείς δώσε τα για φιλοξενία 1-2 ημερών πριν τα βάλεις.
-------------------------
Ψάρια αν τα αγοράσεις από αλλού κι όχι από τον ίδιο περίμενε καμιά δεκαριά μέρες να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο δουλεύει σωστά χωρίς αμμωνία κλπ και τότε βάζει ψάρια.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikman : 16-05-12 στις 12:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-05-12, 12:59
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το καθάρισμα που γράφεις δεν ξέρω πως το εννοείς αλλά με φοβίζει.
Πες πως το λειτουργούσε ο φίλος που το είχε. Δηλαδή από βιολογία τι φίλτρα και σκίμμερ είχε κι αν στα έδωσε κι αυτά με το ενυδρείο.
Ο βράχος δεν χρειάζεται να είναι στο νερό κατά τη μεταφορά για να διατηρηθεί, απλά φρόντισε να έχει τη σωστή θερμοκρασία. Επίσης καθάρισε και ότι άλγη μπορείς από αυτήν που λες ότι έχει πάνω.
Αν έχει άμμο το ενυδρείο εγώ δεν θα την έβαζα. Σίγουρα έχει μαζέψει πολύ βρώμα τόσο καιρό που δουλεύει. Θα έβαζα καινούρια ή θα την έπλυνα πολύ καλά πριν την ξανατοποθετούσα στο ενυδρείο. Την άμμο μπορείς να τη βάλεις και μετά. Οπότε στήσε το βράχο όπως θες και μετά που θα έχεις πλύνει την άμμο ρίξε την κι αυτή.
Τα τζάμια με την κοραλλίνη που θες να καθαρίσεις πάρε κάποιο ξυράφι από πετ σοπ για να αποφύγεις τις γρατζουνιές.
Τα ψαράκια αν μπορείς δώσε τα για φιλοξενία 1-2 ημερών πριν τα βάλεις.
-------------------------
Ψάρια αν τα αγοράσεις από αλλού κι όχι από τον ίδιο περίμενε καμιά δεκαριά μέρες να είσαι σίγουρος ότι το ενυδρείο δουλεύει σωστά χωρίς αμμωνία κλπ και τότε βάζει ψάρια.
Για το καθάρισμα εννοώ τα τζάμια και από το βράχο ένα ελαφρύ ίσα ίσα να φύγουν τα πολλά πολλά... Από βιολογία έχει 15-20 κιλα ζ. βράχο και έχει και αραγωνίτη. Έχει και ένα σκίμμερ wave λέει, όταν το πάρω θα το δούμε... και έχει και ένα fluval 205(νομίζω...) για χημικό.
Την άμμο λες να της πλύνω; ¶λλα ψάρια για την ώρα σίγουρα δεν θα βάλω... Οι πρώτες προσθήκες θα είναι γαρίδες peppermint γιατί έχει aptaisia και μετά θα πάρω αλγοφάγους οργανισμούς...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-05-12, 13:31
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Τον αραγωνήτη ναι, να τον πλύνεις και πολύ καλά μάλιστα.
Οι γαρίδες γενικά είναι από τους δύσκολους οργανισμούς.
Αν δεν βάλεις κοράλλια εγώ θα έβαζα κάποια πεταλούδα για τις απταίσιες. Τις μεγάλες απταίσιες ξηλωσέ της γιατί δύσκολα θα τις φάνε και άφησε μόνο τις μικρές.
Από τους βράχους καθάρισε όσο μπορείς την τριχοειδή άλγη γιατί αυτή δύσκολα θα βρεις οργανισμό να την τρώει. Επίσης τις μεγάλες απταίσιες που σου είπα.
Το σκίμμερ αν δεν το έχεις κλείσει μη το πάρεις. Ψάξε για κάποιο μοντέλο κρεμαστό της deltec.
Μη βιαστείς να βάλεις ζωντανό οργανισμό στο ενυδρείο αν δεν σιγουρευτείς ότι δουλεύει η βιολογία. Μίας που αναφέραμε τη βιολογία εγώ θα έβαζα ένα μικρό κάνιστρο πχ το 2217 της eheim με σιποραξ και μπλε σφουγγάρι. Φυσικά χρειάζεσαι κι ένα χημικό με άνθρακα κι αντιφώσφορο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-05-12, 13:50
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Τον αραγωνήτη ναι, να τον πλύνεις και πολύ καλά μάλιστα.
Οι γαρίδες γενικά είναι από τους δύσκολους οργανισμούς.
Αν δεν βάλεις κοράλλια εγώ θα έβαζα κάποια πεταλούδα για τις απταίσιες. Τις μεγάλες απταίσιες ξηλωσέ της γιατί δύσκολα θα τις φάνε και άφησε μόνο τις μικρές.
Από τους βράχους καθάρισε όσο μπορείς την τριχοειδή άλγη γιατί αυτή δύσκολα θα βρεις οργανισμό να την τρώει. Επίσης τις μεγάλες απταίσιες που σου είπα.
Το σκίμμερ αν δεν το έχεις κλείσει μη το πάρεις. Ψάξε για κάποιο μοντέλο κρεμαστό της deltec.
Μη βιαστείς να βάλεις ζωντανό οργανισμό στο ενυδρείο αν δεν σιγουρευτείς ότι δουλεύει η βιολογία. Μίας που αναφέραμε τη βιολογία εγώ θα έβαζα ένα μικρό κάνιστρο πχ το 2217 της eheim με σιποραξ και μπλε σφουγγάρι. Φυσικά χρειάζεσαι κι ένα χημικό με άνθρακα κι αντιφώσφορο.
Γνωρίζω για τις γαρίδες ότι είναι δύσκολες... Σκέφτομαι να βάλω κάποια τουλάχιστον εύκολα κοράλλια... Γιατί μπαίνει πεταλούδα στα λίτρα μου;
Έχει και μερικά μανιταράκια και ένα σαρκόφυτο το οποίο δεν ξέρω αν θα πάρω...
Το σκίμμερ έτσι κι αλλιώς δεν θα μου το χρεώσει και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για αρχή τουλάχιστον (να δω λίγο πως θα πάει και στο μέλλον κάποια στιγμή σκέφτομαι για αναβάθμιση)...
Η βιολογία υπάρχει περίπτωση να μην υπάρχει; είναι 5 ετών το ενυδρείο, με τους κυκλοφορητές του κανονικά... Φυσικά δεν συζητάμε για άνθρακα και αντιφώσφορο, τα οποία μάλλον θα έχει παρέλθει η ημερομηνία αλλαγής τους...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-05-12, 13:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

IMO δεν χρειάζεται τίποτα καθάρισμα τα ρίχνεις όπως είναι ώστε να κρατήσεις τον αραγονίτη ζωντανό
τα τζαμια καθαρίζονται με ξίδι γεμίζοντας το ενυδρείο με νερό και ρίχνοντας 4-5 μπουκαλάκια και μετά από 2 μέρες την τριβής με ένα πανάκι και έφυγε , στο φίλτρο μην βαλεις βιολογικο υλικό μιας και αυτήν την δουλειά την κάνει ο βράχος , Για skimmer στο 120 φαντάσου ότι κράταγα χταπόδι με diy σκιμμερακι
αερανλειας και δεν είχα ποτε νιτρικά οποτε μην τρελαίνεσαι για αρχή .
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-05-12, 14:09
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ο βράχος έχει σίγουρα βιολογία. Τον αραγωνήτη αφού θα τον πλύνεις με γλυκό νερό φυσικά θα νεκρώσει. Αν θες μπορείς να κρατήσεις μία μικρή ποσότητα αραγωνήτη που θα τον πλύνεις με θαλασσινό νερό για να μη χάσει τη βιολογία και να μπολιάσεις με αυτόν μετά. Εσύ όμως πρέπει να κάνεις μετρήσεις πριν βάλεις ζωντανό οργανισμό.

Εγώ έχω αυτή τη πεταλούδα και τσακίζει τις απταίσιες
http://www.liveaquaria.com/product/p...190&pcatid=190
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-05-12, 14:51
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
IMO δεν χρειάζεται τίποτα καθάρισμα τα ρίχνεις όπως είναι ώστε να κρατήσεις τον αραγονίτη ζωντανό
τα τζαμια καθαρίζονται με ξίδι γεμίζοντας το ενυδρείο με νερό και ρίχνοντας 4-5 μπουκαλάκια και μετά από 2 μέρες την τριβής με ένα πανάκι και έφυγε , στο φίλτρο μην βαλεις βιολογικο υλικό μιας και αυτήν την δουλειά την κάνει ο βράχος , Για skimmer στο 120 φαντάσου ότι κράταγα χταπόδι με diy σκιμμερακι
αερανλειας και δεν είχα ποτε νιτρικά οποτε μην τρελαίνεσαι για αρχή .
Ευχαριστώ, θα δω πως θα το κάνω...Γι' αυτό κι εγώ είπα για αρχή να μην τρελαίνομαι, για μετά θέλω και refugium αλλά για την ώρα θέλω να φέρω το ενυδρείο, να το στήσω, να καθαρίσω τα πολλά πολλά και να το τρέξω ώστε να μην μου πάθουν τίποτα τα ψάρια(έχει και έναν μπλε hermit και ένα σαλιγκάρι...). Σιγά σιγά θα αναβαθμιστεί όλο το σύστημα...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο βράχος έχει σίγουρα βιολογία. Τον αραγωνήτη αφού θα τον πλύνεις με γλυκό νερό φυσικά θα νεκρώσει. Αν θες μπορείς να κρατήσεις μία μικρή ποσότητα αραγωνήτη που θα τον πλύνεις με θαλασσινό νερό για να μη χάσει τη βιολογία και να μπολιάσεις με αυτόν μετά. Εσύ όμως πρέπει να κάνεις μετρήσεις πριν βάλεις ζωντανό οργανισμό.

Εγώ έχω αυτή τη πεταλούδα και τσακίζει τις απταίσιες
http://www.liveaquaria.com/product/p...190&pcatid=190
Θα δω σε τι κατάσταση είναι ο αραγωνίτης, αν έχει πολλές άλγες θα τον πλύνω... Αν υπάρχουν καθαρά σημεία θα κρατήσω λίγο από εκεί χωρίς να τον πλύνω...
Πολύ ωραία η πεταλούδα αλλά πρέπει να τσακίζει και τα κοράλια...
Θα δω πως θα είμαι από μετρήσεις και βλέπουμε μετά από κανά-δυο βδομάδες για καμιά γαρίδα... Τι λες;
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-05-12, 15:02
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ναι αφού θα βάλεις κοράλλια τις πεταλούδες τις ξεχνάς.
Ο αραγωνήτης μαζεύει βρώμα (νιτρικά, υδρόθειο κλπ) από μέσα, από κάτω κι όχι από πάνω. Αν τον σκαλίσεις λίγο θα καταλάβεις τι εννοώ.
Αλλά με τα ψάρια με μπέρδεψες, θα τα πάρεις πακέτο με το ενυδρείο ή τα έχεις βρει από αλλού;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-05-12, 15:09
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι αφού θα βάλεις κοράλλια τις πεταλούδες τις ξεχνάς.
Ο αραγωνήτης μαζεύει βρώμα (νιτρικά, υδρόθειο κλπ) από μέσα, από κάτω κι όχι από πάνω. Αν τον σκαλίσεις λίγο θα καταλάβεις τι εννοώ.
Αλλά με τα ψάρια με μπέρδεψες, θα τα πάρεις πακέτο με το ενυδρείο ή τα έχεις βρει από αλλού;
Το ενυδρείο φιλοξενεί 2 occelaris, 1 six line wrasse, 1 hermit και ένα σαλιγκάρι... Σκεφτόμουν να τα πάρω όλα εκτός από το wrasse...
Λέτε να έχω μεγάλο θέμα;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-05-12, 16:06
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Όχι τι θέμα να έχεις. Πάρε και το six line αφού είναι στρωμένο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 16-05-12, 16:29
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Όχι τι θέμα να έχεις. Πάρε και το six line αφού είναι στρωμένο.
Απλά έλεγα όχι επειδή διάβασα ότι είναι semi-aggressive...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-05-12, 13:53
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Τελικά τα ψαράκια δόθηκαν αλλού, οι μόνοι οργανισμοί που θα πάρω μαζί με το ενυδρείο θα είναι 1 σαλιγκάρι και από κοράλλια 1 σαρκόφυτο και μερικά μανιτάρια...
Αυτά μέχρι να καθαρίσω το ενυδρείο, πόσο μπορούν να αντέξουν με κυκλοφορητή σε βαρέλι;;;
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-07-12, 15:41
Το avatar του χρήστη krispie
krispie Ο χρήστης krispie δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 19-01-2011
Περιοχή: Αμπελόκηποι(Αθήνα)
Μηνύματα: 552
Προεπιλογή

Καλησπέρα, έχοντας διατηρήσει στο βαρέλι τον βράχο, ένα μανιταράκι, ένα σαρκόφυτο(το οποίο είναι κλειστό, ελπίζω να την βγάλει...), έναν emerald crab(μάλλον) και ένα σαλιγκάρι(θα βάλω φωτογραφία για αναγνώριση...) ξεκινάω το ενυδρείο(σήμερα!!!!)...
Μερικές ερωτήσεις για τα επόμενα άμεσα βήματα:

1)Το βαρέλι(65 λίτρα) είναι γεμάτο περίπου 2/3... Ετοιμάζω και καμιά 10αριά κιλά νερό, θα μου φτάσει να καλύψω το βράχο;
Το υπόλοιπο νερό θα το φτιάξω στο βαρέλι γιατί δεν έχω άλλο δοχείο εκτός από αυτό και τον δεκάκιλο κουβά...
2)Κάτω από το βράχο βάζουμε κάτι σαν βάση;
3)Να βάλω πρώτα τον βράχο και μετά την άμμο(δεν θα θαφτεί ο βράχος ή πρώτα την άμμο;

Να πω επίσης ότι την άμμο θα την πλύνω τώρα γιατί ήταν σε δοχείο με λίγο νερό, κλειστό, έξω στο μπαλκόνι και φαντάζομαι θα έχει νεκρώσει, σωστά;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιτέλους Ξεκινάω!!!! pavlos2003 Αρχάριοι γλυκού νερού 135 03-01-12 21:29
Δοσολογία σιδήρου: όλο μαζί ή λίγο λίγο; aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 07-11-09 22:24
Είμαι νέος, ξεκινάω σήμερα... ελπίζω σωστά Paminos Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-04-09 23:03
Λίγο κρασί, λίγο θάλασσα..... vega Θαλασσινό νερό - Γενικά 3 12-02-08 10:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07373 seconds with 13 queries