Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-11, 20:13
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Αρχάριος & Fish Only (With Live Rock)

Καλησπέρα σας,
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (Juwel - Rio 180) διαστάσεων 100 x 41 x 50, αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι γλυκού νερού και έχει μόνο ένα ψάρι, το θέμα είναι πως επειδή το βαρέθηκα ή μάλλον δεν μου πολυ-αρέσει σαν εικόνα, σκέφτομαι να το κάνω θαλασσινού νερού με ζωντανό βράχο.

Αυτό που με προβλημάτιζε ιδιαίτερα στην αρχή, ήταν πως 2-3 ανθρώπους που ξέρω και ρώτησα τις γνώμες τους (όλοι με γλυκού νερού), μου είπαν πως είναι πολύ πιο δύσκολο, πιο ακριβό και πιο ευαίσθητο.

Απο αυτά που διάβασα τα 2 πρώτα, μάλλον δεν ισχύουν σωστά ?
Η και αν ισχύουν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ γλυκού και θαλασσινού.

Πάρα κάτω τώρα,
Το budget δεν είναι μεγάλο, γι αυτό και για αρχή τουλάχιστον (καθότι και αρχάριος) θα ήθελα κάτι οικονομικό τόσο ως προς τα μηχανήματα που θα χρειαστώ, όσο και ως προς τα ψάρια, το βράχο, την άμμο...

Απο το διάβασμα που έκανα έφτιαξα την παρακάτω λίστα με πράγματα που θα χρειαστώ :

  • Λάμπες
  • Skimmer
  • Κυκλοφορήτες
  • ¶μμος
  • Βράχος
  • Φίλτρα
  • Ρεφρακτόμετρο
  • Ψάρια
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, αν πιστεύετε πως θα χρειαστώ κάτι άλλο, τις γνώμες σας σχετικά με το ποιές εταιρίες αξίζουν να κοιταξω, καθώς επίσης και το τι θα πρέπει να προσέξω σχετικά με συμβατότητες βράχων - ψαριών - άμμου... αν υπάρχουν τουλάχιστων τέτοιες....



Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, μόνο και μόνο για τα πολύτιμα τόπικ-υπομνήματα που με βοήθησαν να βγάλω σιγά σιγά μια άκρη προς τα που να κινηθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-11, 21:09
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σας,
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους.

Έχω ένα ενυδρείο 180 λίτρων (Juwel - Rio 180) διαστάσεων 100 x 41 x 50, αυτή την στιγμή το ενυδρείο είναι γλυκού νερού και έχει μόνο ένα ψάρι, το θέμα είναι πως επειδή το βαρέθηκα ή μάλλον δεν μου πολυ-αρέσει σαν εικόνα, σκέφτομαι να το κάνω θαλασσινού νερού με ζωντανό βράχο.

Αυτό που με προβλημάτιζε ιδιαίτερα στην αρχή, ήταν πως 2-3 ανθρώπους που ξέρω και ρώτησα τις γνώμες τους (όλοι με γλυκού νερού), μου είπαν πως είναι πολύ πιο δύσκολο, πιο ακριβό και πιο ευαίσθητο.

Απο αυτά που διάβασα τα 2 πρώτα, μάλλον δεν ισχύουν σωστά ?
Η και αν ισχύουν δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά μεταξύ γλυκού και θαλασσινού.

Πάρα κάτω τώρα,
Το budget δεν είναι μεγάλο, γι αυτό και για αρχή τουλάχιστον (καθότι και αρχάριος) θα ήθελα κάτι οικονομικό τόσο ως προς τα μηχανήματα που θα χρειαστώ, όσο και ως προς τα ψάρια, το βράχο, την άμμο...

Απο το διάβασμα που έκανα έφτιαξα την παρακάτω λίστα με πράγματα που θα χρειαστώ :

  • Λάμπες Τις αλλάζεις με 1 Blue και 1 Marine της Juwel. Δυστηχώς το μήκος των λαμπτήρων της Juvel δεν επιτρέπει να πας σε άλλο κατασκευαστή. Αν δεν πας σε σκληρά κοράλια όμως, μια χαρά θα σε βγάλουν οι 2 λάμπες.
  • Skimmer Ότι καλύτερο μπορείς, μην το τσιγκουνευτείς. Ο εμπειρικός κανόνας λέει να αγοράσεις τα διπλάσια λίτρα σου. Ένα MCE 600 της Deltec είναι μια χαρά.
  • Κυκλοφορήτες Δεν αφήνεις νεκρά σημεία, κυκλοφορία x 20 ή x 30 (δηλαδή 3.600lt/h max 5.400 lt/h. Θα το δεις στην πράξη όμως αλλά να ξέρεις καλύτερα πολλές μικρές παρά μία μεγάλη αντλία).
  • ¶μμος Αραγωνίτης. Προσέχεις την κοκομετρία.. Στο Rio 180 έχω 13Kg ψιλόκοκο και είναι υπεραρκετός.
  • Βράχος Καμιά 25Kg, έχει να κάνει όμως και με την ποιότητα του (αν έχει πολλούς πόρους ή όχι). Θα το δεις και με το μάτι, να έχουν κρυψώνες τα ψαράκια.
  • Φίλτρα Το εσωτερικό αν δεν το βγάλεις, μπορείς να βάλεις μέσα αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν χρειάζεσαι άλλο.
  • Ρεφρακτόμετρο Προτιμώ το ηλεκτρονικό, το βρίσκω πιο ευκολόχρηστο και μεγαλύτερης ακρίβειας.
  • Ψάρια Όταν έρθει η ώρα, θα το δούμε.
Θα ήθελα λοιπόν την βοήθεια σας, αν πιστεύετε πως θα χρειαστώ κάτι άλλο, καθώς επίσης και το τι θα πρέπει να προσέξω σχετικά με συμβατότητες βράχων - ψαριών - άμμου... αν υπάρχουν τουλάχιστων τέτοιες....



Ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων, μόνο και μόνο για τα πολύτιμα τόπικ-υπομνήματα που με βοήθησαν να βγάλω σιγά σιγά μια άκρη προς τα που να κινηθώ...
Υ.Γ. Το ακριβό και το φθηνό έχει να κάνει με την τσέπη του καθενός και άρα είναι εντελώς υποκειμενικό.
Θα χρειαστείς (με προσέγγιση, ανάλογα τι θα επιλέξεις):
50¤ για αλλαγή στους λαμπτήρες
300¤ για skimmer (αλλά και διπλά να δώσεις κερδισμένος θα είσαι)
150¤ για κυκλοφορητές (να θυμάσαι ότι οι βεντούζες ξεκολάνε στο θαλασσινό)
30¤ για αραγονίτη
250¤ για βράχο (25kg x 10¤ το κιλό)
0¤ για φίλτρα
30-50¤ για ρεφρακτόμετρο
100-500¤ για ψάρια (ανάλογα πόσα και ποιά)
50¤ Αλάτι (Tropic Marine Pro είναι μια καλή επιλογή)
100¤ για RO (αντίστροφη όσμωση)
50¤ για αυτόματη αναπλήρωση (για να μην ανεβαίνει η αλατότητα)
¶ρα περίπου 1.250¤ για τη μετατροπή.
(Και αν μετά θες σκληρά κοράλια, πας σε συμπληρώματα, φωτιστικά, ριάκτορες..)
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-11, 21:16
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ.Γ. Το ακριβό και το φθηνό έχει να κάνει με την τσέπη του καθενός και άρα είναι εντελώς υποκειμενικό.
Θα χρειαστείς (με προσέγγιση, ανάλογα τι θα επιλέξεις):
50¤ για αλλαγή στους λαμπτήρες
300¤ για skimmer (αλλά και διπλά να δώσεις κερδισμένος θα είσαι)
150¤ για κυκλοφορητές (να θυμάσαι ότι οι βεντούζες ξεκολάνε στο θαλασσινό)
30¤ για αραγονίτη
250¤ για βράχο (25kg x 10¤ το κιλό)
0¤ για φίλτρα
30-50¤ για ρεφρακτόμετρο
100-500¤ για ψάρια (ανάλογα πόσα και ποιά)
50¤ Αλάτι (Tropic Marine Pro είναι μια καλή επιλογή)
100¤ για RO (αντίστροφη όσμωση)
50¤ για αυτόματη αναπλήρωση (για να μην ανεβαίνει η αλατότητα)
¶ρα περίπου 1.250¤ για τη μετατροπή.
(Και αν μετά θες σκληρά κοράλια, πας σε συμπληρώματα, φωτιστικά, ριάκτορες..)

Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, για την πολύτιμη βοήθεια, τα 300+ε για το skimmer μου έκατσαν κάπως αλλά τα υπόλοιπα πάνω-κάτω εκεί τα περίμενα...

Όχι σκληρά κοράλια (αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι για τύπου reef ενυδρείο ? ) , δεν σκέφτομαι να βάλω τουλάχιστον όχι για αρχή...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-11, 21:25
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Χίλια ευχαριστώ φίλε μου, για την πολύτιμη βοήθεια, τα 300+ε για το skimmer μου έκατσαν κάπως αλλά τα υπόλοιπα πάνω-κάτω εκεί τα περίμενα...

Όχι σκληρά κοράλια (αν δεν κάνω λάθος αυτά είναι για τύπου reef ενυδρείο ? ) , δεν σκέφτομαι να βάλω τουλάχιστον όχι για αρχή...
Βασικά ότι κοράλια και να βάλεις, βγαίνεις από την κατηγορία fish only και πας σε άλλη (Sps only, Lps και διάφορες ορολογίες)..

Το skimmer μη το λυπηθείς, είναι η καρδιά του συστήματος. Βασική αρχή που επικρατεί είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις overskinmming αλλά underskimming (αν και προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις και overskimming αλλά μην μπλέκουμε με αυτά τώρα).

Είναι σύγουρα καλύτερα όμως ένα μεγάλο που θα ρυθμίσεις να μη σκιμάρει αρκετά, παρά ένα μικρό που στην πορεία θα σου βγει πολύ μικρό και θα είναι άχρηστο (πεταμένα λεφτά).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-11, 21:32
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά ότι κοράλια και να βάλεις, βγαίνεις από την κατηγορία fish only και πας σε άλλη (Sps only, Lps και διάφορες ορολογίες)..

Το skimmer μη το λυπηθείς, είναι η καρδιά του συστήματος. Βασική αρχή που επικρατεί είναι ότι δεν μπορείς να κάνεις overskinmming αλλά underskimming (αν και προσωπικά πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις και overskimming αλλά μην μπλέκουμε με αυτά τώρα).

Είναι σύγουρα καλύτερα όμως ένα μεγάλο που θα ρυθμίσεις να μη σκιμάρει αρκετά, παρά ένα μικρό που στην πορεία θα σου βγει πολύ μικρό και θα είναι άχρηστο (πεταμένα λεφτά).

Ok τώρα το έχασα... επειδή ακόμα ορολογίες δεν ξέρω, μου εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς είναι όλα αυτά που έγραψες...?

Δηλαδή πως θα ρυθμίσω το skimmer ?
Αν θυμάμαι σωστά, αυτό είναι το μηχάνημα που κάνει αποπρωτεινωση στο ενυδρείο... με βάση τι το ρυθμίζεις... ?

Όταν λες κοράλια εννοείς και το ζωντανό βράχο ή όχι...

Sorry αλλά τώρα τα μαθαίνω για πρώτη φορά...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-11, 21:48
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ok τώρα το έχασα... επειδή ακόμα ορολογίες δεν ξέρω, μου εξηγείς σε παρακαλώ τι ακριβώς είναι όλα αυτά που έγραψες...? Μη σε απασχολούν οι ορολογίες τώρα. Απλά αν βάλεις κάτι άλλο εκτός από ψάρια (και εννοείται βράχο) δεν είναι FO (fish only, το οποίο μπορείς να δεις και σαν FOWLR, που σημαίνει Fish Only With Live Rock -για να μαθαίνουμε τις βασικές ορολογίες τα έγραψα έτσι. )

Δηλαδή πως θα ρυθμίσω το skimmer ? Κάθε skimmer ρυθμίζεται με το δικό του τρόπο, οπότε.. Σαν αρχή όμως βασικά ρυθμίζεις το ποσοστό αέρα που θα τραβάει, αυτό κάνει τη διαφορά σε συνδιασμό με το πόσο ψηλά είναι και το κυπελάκι που μαζεύει τις ακαθαρσίες.
Αν θυμάμαι σωστά, αυτό είναι το μηχάνημα που κάνει αποπρωτεινωση στο ενυδρείο... με βάση τι το ρυθμίζεις... ? Δες ποιό πάνω.. Τα οργανικά αποβάλει και άρα έχεις λιγότερα νιτρικά. Αποκλειστικά και μόνο απονιτροποίηση κάνουν άλλα μηχανήματα (nitroriactors) ή στησίματα (DSB - Deep Sand Bed: βάζεις πολύ άμμο στο ενυδρείο ή στο sump -RDSB: Remote Deep Sand Bed- να σχηματίσεις 10-15 cm ύψος όπου θα δημιουργηθούν στρώματα χαμηλού οξυγόνου κτλ).

Όταν λες κοράλια εννοείς και το ζωντανό βράχο ή όχι... Όχι

Sorry αλλά τώρα τα μαθαίνω για πρώτη φορά...
Ίσως τελικά να σε μπερδεύω... Σου ζητώ συγνώμη αν είναι έτσι.

Διάβασε λιγάκι ακόμα και έλα με συγκεκριμένες απορίες.
Γιατί είμαι σύγουρος ότι τώρα με τις απαντήσεις μου έχεις διπλάσιες απορίες που θα οδηγήσουν σε πολλαπλάσιες απαντήσεις κοκ.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-01-11, 21:53
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

φιλε almost καλα τα ειπες αλλα μας τα εχεις τσιμπισει λιγακι , μπορεις ο φιλος manos να κανει λιγακι υπομονη και να παει σιγα σιγα μαζευοντας πραγματα απο αγγελιες φιλων η και ψωνιζοντας απο ebay , εφοσον θα το κανει fish only !!!! και αρχιζω :

λαμπες (γιατι 50 ? δεν εχει απαιτισεις το fo , μια μπλε μια λευκη, 15 ευρω πηρα εγω και τις 2)
σκιμερ μπορει απο αγγλεια να βρει , βαζουν αρκετα καλα , 180 λιτρα εχει μονο δεν χρειαζεται κανα θηριο σκιμερ. Αυτο τον καλυπτει.
κυκλοφοριτες , γιατι 150, ακομα και 2 koralia 2 να παρει εχουν 49 ο ενας . δες και εδω .... χχχμμμ και με βεντουζες !!!!!!!!!!!!!!! (περιπου 15 ο ενας)
αραγωνιτης + βραχος μπαινουν αγγελιες με βραχο σε τιμες των 5 - 6 7 ευρω , και μαλιστα ειναι και ετοιμος , πολλα pet πουλαν 10 και ειναι σαν νεκρος !!! (καπως ετσι ψωνησα και γω ο β....ς με 10 ευρω , ευτυχως λιγη ποσοστητα , και φιλε almost ισως καταλαβαινεις που )
ρεφρακτρομετρο αυτο ειναι μια χαρα , καπου στα 20 ευρω !!
αλατι μπορεις να βρεις και χυμα πιο οικονομικο και να παρεις ακριβως για τα λιτρα σου (10 λιτρα = 333 gr αλατι)
R/Osmosis καπου στα 50 με 60 εχει το waterwaves

απλα φιλε μανο μπορεις να το ψαξεις καλα , και να μην το βιαστεις ,παρε πρωτα τον εξωπλισμο (σκιμερ-ρεφρακτομετρο-Α/Ο-αλατι) και μετα σιγα σιγα αρχισε ενεργειες για το ζωντανο κοματι, εν μεσω κρισης οτι μπορεις και κερδισεις θαναι οτι καλητερο.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-01-11, 21:59
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι είμαι λίγο ..τσιμπιτός..

Αλλά είπα τιμές για καινούργια όχι μεταχερισμένα και καλής ποιότητας (υπάρχουν και ακριβότερα).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 04-01-11, 16:21
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι,
Φίλε "almost" απο απορίες δόξα τον θεό έχω πολλές, θα κάτσω το απόγευμα που θα έχω λίγο χρόνο να διαβάσω για το θέμα skimmer, μια άλλη απορία μου είναι τα φίλτρα...

Μου έγγραψες στο πρώτο μήνυμα <<Το εσωτερικό αν δεν το βγάλεις, μπορείς να βάλεις μέσα αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν χρειάζεσαι άλλο.>>
Για τι ποσό μιλάμε περίπου γι αυτά τα 2 φίλτρα, και όταν λες να το βγάλω εννοείς όλο το μαύρο κουτί που έχει μέσα τον θερμοστάτη, τα φίλτρα και τον κυκλοφορητή ?

Και κάτι άλλο η αντίθετη όσμωση τι ακριβώς κάνει στο ενυδρείο...????
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 04-01-11, 17:15
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Φιλε jimmis1974 τις λαμπες δεν τις γλυτωνει γιατι εχει τον περιορισμο της juwel οποτε 2 λαμπες για το rio 180 εχουν ακριβως 50€.

Οι οσμωσεις ξεκινανε απο 60€ χωρις Di, αν θελει με DI θα πρεπει να παει στα 105€ που ειναι η πιο φθηνη. Οι εμπειροτεροι θα μας που το κατα ποσο χρειαζεται το DI.

Αλατι αν παρει συσκευασμενο οσο μεγαλυτερη συσκευασια παρει τοσο πιο οικονομικα θα του ερθει γιατι ετσι κι αλλιως θα το χρειαστει για τις αλλαγες

Τωρα για αραγωνιτη υπαρχουν πολλες επιλογες αν δεν παρει απο αγγελια με 40-50€ θα παρει κατι σε απλο , νεκρο.

Ο βραχος στα μαγαζια εχει φτασει τα 15€ το κιλο. Απο αγγελια εγω ψαχνω περιπου 2 μηνες και δεν βρισκω η δεν προλαβαινω να στειλω μυνημα , γενικα εχω δυσκολευτει
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-01-11, 18:07
Το avatar του χρήστη jimmis1974
jimmis1974 Ο χρήστης jimmis1974 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to jimmis1974
Προεπιλογή

εγω ειπα με βαση αυτα που εχω παρει και πηστευω οτι με λιγη υπομονη μπορει να βρει και ο φιλος οικονομικα πραγματα, ισως να ημουνα εγω τυχερος ...τ τι να πω .
Γιατι βραχο 35 κιλα + 40 κιλα αραγωνιτη ζωντανο ολο μαζι το πηρα 150 ευρω, σκιμερ aquamedic turboflotor multi 1000SL με 60 ευρω, αλατι χυμα εχει 3 ευρω το κιλο σε πετ , της tropic marine. Οσο για τις λαμπες δεν το προσεξα , οντος το καπακι θελει της juwel και ειναι ακριβες.
Απλα το θεωρω λιγακι κοροϊδια να πληρωσει βραχο 15 ευρω το κιλο, με λιγη υπομονη μπορει να βρει κατι , αν δεν βιαζεται λοιπον ο φιλος ας το ρισκαρει να περημενει λιγακι μπας και βρει τιποτα.
__________________
άραγε τα ψάρια πίνουν νερό ???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-01-11, 18:18
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Εννοειτε οτι ουτε και εγω δεν δινω 300 ευρουλακια για 20 κιλα βραχο. Η τιμη αυτη ειναι θανατος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-01-11, 19:09
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων

Μου έγγραψες στο πρώτο μήνυμα <<Το εσωτερικό αν δεν το βγάλεις, μπορείς να βάλεις μέσα αντιφώσφορο και άνθρακα. Δεν χρειάζεσαι άλλο.>>
Για τι ποσό μιλάμε περίπου γι αυτά τα 2 φίλτρα, και όταν λες να το βγάλω εννοείς όλο το μαύρο κουτί που έχει μέσα τον θερμοστάτη, τα φίλτρα και τον κυκλοφορητή ?

Και κάτι άλλο η αντίθετη όσμωση τι ακριβώς κάνει στο ενυδρείο...????
Πολοί το βγάζουν (όλο το κουτί με ότι έχει μέσα το κουτί - ένας από αυτούς είμαι και εγώ). Οι λόγοι είναι: πιο συμμετρικό aquascape (διαμόρφρωση του χώρου δηλαδή) και περισσότερα καθαρά λίτρα στο ενυδρείο. Αν σε ενδιαφέρει να το βγάλεις, ψάξε για τα αντίστοιχα post που υπάρχουν.

Αλλιώς, το γεμίζεις με αντιφώσφορο και άνθρακα (από 250gr είναι καλά, αλλά έχει να κάνει με τη μάρκα κτλ. Θα δεις τις οδηγίες του κατασκευαστή που θα επιλέξεις). Ο άνθρακας τραβάει τα χημικά (όπως και στο γλυκού) και ο αντιφώσφορος τ .. φωσφορικά. (Αν το βγάλεις πρέπει να βάλεις τα παραπάνω υλικά σε εξωτερικό φίλτρο).

Αντίστροφη όσμωση κοίτα λίγο εδώ.

Περνάς το νερό της βρύσης από το φίλτρο της αντίστροφης όσμωσης, τα κάνεις καθαρό νεράκι με 0% προσμίξεις και μετά το βάζεις σε ένα δοχείο με αλάτι και αντλία για να γίνει θαλασσινό. Βοηθάει πολύ στο να πιάσεις λιγότερες άλγες και είναι must για θαλασσινό ενυδρείο, όπου και το παραμικρό μπορεί να αποβεί .. μοιραίο (ειδικά αν έχεις κοράλια).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-11, 19:26
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια, ξεκινάω διάβασμα και θα επιστρέψω με περισσότερες ερωτήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-11, 19:43
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Το μονο σιγουρο ειναι οτι απλα θα παθεις ψυχωση με το ενυδρειο σου οπως ολοι οι ανωθεν συμπεριλαμβανω και τον εαυτον μου...Μην παρεις καινουργια γιατι θα χαλασεις τα τριπλα λευτα τουλαχιστον.Αραγωνιτη παρε απο τον pet cumulus.Θα την καθαρισεις με κανα 30αρι.Σκιμερ παρε του Osmosis το aquamedic που σου εβαλε ο jimmys.Βραχο υπολογισε με κανα 6/8 ευρω το κιλο να βρεις.Λαμπες πηγαινε παρε απο ηλεκτρολογικα το χρωμα της αρεσκειας σου.Δεν χρειαζεσαι να παρεις juwel λαμπες ειναι πεταμενα λεφτα που θα παρεις κατι αλλο.Ξεκουμπωσε τα ακροφυσια και βαλτα πιο κοντα για να κουμπωσουν οι καινουργιες.Το θεωρω βλακεια να πληρωσεις 2 λαμπες ενα 55αρι τουλαχιστον αφου θα το κανεις fish only.Ρεφρακτομετρο δες και απο e bay.Ειναι μια χαρα.Καλη χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-11, 20:02
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Ρε παιδια που βρισκετε βραχο με 6-8 € το κιλο; Θελω και εγωωωωωωω
Η αμμος που λετε απο το petcumulus ειναι καλη; Γιατι δεν ειναι αραγωνιτης αλλα αμμος απο τριμενο κοραλι.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-11, 20:05
Το avatar του χρήστη kokos125
kokos125 Ο χρήστης kokos125 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2009
Περιοχή: ΠΑΤΡΑ
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Γιατι ο αραγωνιτης τι ειναι?Απο αγγελιες βρισκεις τετοιες τιμες.Αρκει να εχεις υπομονη και καλους φιλους(jimmys 1974).
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-11, 20:15
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Καπου εδω μεσα το διαβασα οτι δεν ειναι το ιδιο. Ο αραγωνιτης απο οτι εχω διαβασει ειναι πετρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-11, 20:22
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ο αραγωνίτης είναι τριμμένο κοράλλι.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-11, 21:26
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Το βρηκα καπου στην μεση ο Κλεοβουλος γραφει οτι δεν ειναι το ιδιο βεβαια η συζητηση αφορα υποστρωμα για αφρικανες οποτε δεν βοηθαει και πολυ στην περιπτωση μας.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=40374
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-11, 21:40
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Ο αραγωνίτης είναι τριμένο κοράλλι.

(Έκανα και μάθημα στις Μαλδίβες το καλοκαίρι, όπου απαγορεύουν να πάρεις χαλασμένα κοράλια γιατί θα γίνουν αραγωνίτης τον οποίο με ειδικά συστήματα τον πετάνε γύρω γύρω από τα νησιά για να περιορίσουν την καθίζηση από την μετακίνησή τους).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 05-01-11, 14:28
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Αποριών συνέχεια....

1ον - Ποια διαφορά έχουν οι λάμπες Τ5 με τις Τ8, αν κατάλαβα καλά και οι δυο βγαίνουν σε διάφορα χρώματα...

2ον - Πως θα μπορέσω να καταλάβω αν το νερό έχει ροή παντού μέσα στο ενυδρείο και δεν μένει κάπου στάσιμο, ή το ποια θα είναι η ακριβή θέση των κυκλοφορητών...

3ον - Το εσωτερικό φίλτρο θα το αφήσω μέσα για αρχή και θα βάλω τα φίλτρα που μου έγραψε ο φίλος almost, αν κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσω να το βγάλω και να βάλω ένα εξωτερικό, θα είναι έυκολο να γίνει...?

ΥΓ: Έχω κι άλλες απορίες, θα διαβάσω πρώτα και ότι χρειαστώ θα το ρωτήσω...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 05-01-11, 15:16
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αποριών συνέχεια....

1ον - Ποια διαφορά έχουν οι λάμπες Τ5 με τις Τ8, αν κατάλαβα καλά και οι δυο βγαίνουν σε διάφορα χρώματα...
Οι Τ5 είναι οι φθορίου οι λεπτές (καινούργιες) και οι Τ8 είναι οι κλασσικές φθορίου που γνωρίζεις (παλιές). Οι Τ5 είναι πιο φωτεινές και πιο οικονομικές. Παίρνουν άλλα ballast και άλλα φις, οπότε για να πας από Τ8 σε Τ5 πρέπει να αλλαχθούν όλα.


2ον - Πως θα μπορέσω να καταλάβω αν το νερό έχει ροή παντού μέσα στο ενυδρείο και δεν μένει κάπου στάσιμο, ή το ποια θα είναι η ακριβή θέση των κυκλοφορητών...
Δια της μεθόδου της..αφής.. Αλλιώς, αν έχεις τη δαγκάνα που είναι για να φυτεύεις, πιάνεις λίγο υαλοβάμβακα και κοιτάς αν κουνιέται (αυτό το κάνω περιοδικά για να δω μήπως σταματήσει καμιά αντλία). Μην τρελένεσαι, όταν λέμε νεκρά σημεία, εννοούμε χωρίς καθόλου κυκλοφορία. (Το συνιθησμένο λάθος είναι ο βράχος να ακουμπάει στο γυαλί πίσω -δεν πρέπει- και να μην υπάρχει κυκλοφορία καθόλου από πίσω του.)

3ον - Το εσωτερικό φίλτρο θα το αφήσω μέσα για αρχή και θα βάλω τα φίλτρα που μου έγραψε ο φίλος almost, αν κάποια στιγμή στο μέλλον θελήσω να το βγάλω και να βάλω ένα εξωτερικό, θα είναι έυκολο να γίνει...?

Ουί, υλικά θα βάλεις, όχι φίλτρα (το βγάζεις με κάποια μεγάλη και εύκαμπτη λάμα, από Practiker είχα πάρει)

ΥΓ: Έχω κι άλλες απορίες, θα διαβάσω πρώτα και ότι χρειαστώ θα το ρωτήσω...
Ρώτα όσο θες, αρκεί να ξέρουμε τις απαντήσεις!
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-01-11, 19:30
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρώτα όσο θες, αρκεί να ξέρουμε τις απαντήσεις!
Με έχεις σώσεις, για το φίλτρο που έλεγα παραπάνω εννοώ το να βγάλω όλο το μαύρο κουτί με τον κυκλοφορητή, φίλτρα, θερμοστάτη... το όλο αυτό σύστημα είναι εύκολο να βγει όταν το ενυδρείο είναι σε πλήρη λειτουργία, με ψάρια μέσα δηλαδή ?

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις και εσύ το ίδιο ενυδρείο σωστά ?

Α ναι μπορείς να μου αναφέρεις λεπτομέριες σχετικά με το σύστημα σου ?

Thanks...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 05-01-11, 21:46
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos147 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με έχεις σώσεις, για το φίλτρο που έλεγα παραπάνω εννοώ το να βγάλω όλο το μαύρο κουτί με τον κυκλοφορητή, φίλτρα, θερμοστάτη... το όλο αυτό σύστημα είναι εύκολο να βγει όταν το ενυδρείο είναι σε πλήρη λειτουργία, με ψάρια μέσα δηλαδή ?

Αν έχω καταλάβει καλά έχεις και εσύ το ίδιο ενυδρείο σωστά ?

Α ναι μπορείς να μου αναφέρεις λεπτομέριες σχετικά με το σύστημα σου ?

Thanks...
Φτιάξε καφέ..
Πάμε.

Έχω ένα Vision 450 (από το οποίο έβγαλα όλο το μαύρο κουτί ενώ ήταν σε λειτουργία, με παίδεψε αλλά βγήκε), ένα Rio 180 το οποίο το έχω κάνει sump (και από το οποίο έβγαλα το όλο το μαύρο κουτί ενώ δεν δούλευε, αλλά βγαίνει εύκολα γιατί "πατάει" σε 4 σημεία μεγέθους 1¤- τόσο είναι το "πάτημα" από τη σιλικόνη) και τώρα (χθες και σήμερα) ξεστήνω ένα δεύτερο Rio180 (το οποίο ήταν Fish Only και βασικά πειραματίστηκα ένα χρόνο με διάφορα, πάντα ως fish only) για να το συνδέσω στο Vision ως refugium (αφού έμαθα τα πάντα ).

Σε αυτό που ξεστήνω τώρα και είναι ίδιο με το δικό σου, έτρεχε χωρίς κανένα πρόβλημα με τις 2 Τ5 της Juwel (marine & blue), στο εσωτερικό κουτί είχα άνθρακα (τον matrix της Seachem) και υαλοβάμβακα (τον πέταγα κάθε εβδομάδα γιατί να ξέρεις ότι υαλοβάμβακας, σφουγγάρια κτλ είναι πηγή νιτρικών στο θαλασσινό.

Skimer το Deletec MCE600, μέσα στο οποίο είχα αντιφώσφορο (της Aquamedic με βάση τον σίδηρο, είναι πιο δυνατοί αυτοί με βάση τον Fe). Περίπου 30 Kg βράχο και 14Kg λεπτόκοκκο αραγωνίτη (αραγωνίτη μπορείς και λιγότερη ποσότητα, είχα φτάσει σε καλό ύψος).

Το βοηθούσα με ένα eheim 2217 το οποίο ήταν γεμάτο με βιόμπαλες της AquaMedic (αλλά όταν άλλαξα το υλικό με substrac pro , ήταν σαφώς πιο καλής ποιότητας το νερό).

Θερμοστάτη αυτόν που έχει και ψύξη με 5 ανεμιστήρες της Ghl.

Χρησιμοποιούσα 24 ώρες την ημέρα O3 (όζον) με το μηχάνημα ozone 50 της Aqua Medic συνδεδεμένο στο miniflotor αλλά την μισή δόση που λέει ο κατασκευαστής.
Το χρησιμοποιούσα χωρίς έλεγχο ORP (δεν συνίστατε σε καινούργιους η χρήση όζοντος χωρίς έλεγχο) ενώ μετρούσα συνεχώς το ORP.

Εκτός από αλάτι, δεν πρόσθεσα ποτέ τίποτα στο ενυδρείο, εκτός από το νερό που εξατμιζότανε το οποίο το πρόσθετα αυτόματα με τη χρήση αυτόματης αναπλήρωσης με νερό που πριν είχα φιλτράρει με αντίστρωφη όσμωση και όλα πήγαν μια χαρά.

Από κυκλοφορία είχα 1 Tunze 6025 δεξιά, προς τα επάνω και στο μπροστινό μέρος και 1 Tunze 6045 αριστερά, χαμηλά και στο πίσω μέρος (για να κάνει σαν κύκλο το νερό). Συνολική ροή 7.300lt/h αλλά η μεγάλη άνοιγε για 8 ώρες την ημέρα μέσο χρονοδιακόιπτη.

(Το ενυδρείο ήταν συνδεδεμένο δικτυακά με το Vision μέσο του Profi 3ex και expansion box και έπαιρνα όλες τις μετρήσεις: pH, Salinity, Temp, ORP , ηλεκτρονικά με καταγραφή των τιμών σε διαγράματα).
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-01-11, 22:17
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Φτιάξε καφέ..
Πάμε.

Έχω ένα Vision 450 (από το οποίο έβγαλα όλο το μαύρο κουτί ενώ ήταν σε λειτουργία, με παίδεψε αλλά βγήκε), ένα Rio 180 το οποίο το έχω κάνει sump (και από το οποίο έβγαλα το όλο το μαύρο κουτί ενώ δεν δούλευε, αλλά βγαίνει εύκολα γιατί "πατάει" σε 4 σημεία μεγέθους 1¤- τόσο είναι το "πάτημα" από τη σιλικόνη) και τώρα (χθες και σήμερα) ξεστήνω ένα δεύτερο Rio180 (το οποίο ήταν Fish Only και βασικά πειραματίστηκα ένα χρόνο με διάφορα, πάντα ως fish only) για να το συνδέσω στο Vision ως refugium (αφού έμαθα τα πάντα ).

Σε αυτό που ξεστήνω τώρα και είναι ίδιο με το δικό σου, έτρεχε χωρίς κανένα πρόβλημα με τις 2 Τ5 της Juwel (marine & blue), στο εσωτερικό κουτί είχα άνθρακα (τον matrix της Seachem) και υαλοβάμβακα (τον πέταγα κάθε εβδομάδα γιατί να ξέρεις ότι υαλοβάμβακας, σφουγγάρια κτλ είναι πηγή νιτρικών στο θαλασσινό.

Skimer το Deletec MCE600, μέσα στο οποίο είχα αντιφώσφορο (της Aquamedic με βάση τον σίδηρο, είναι πιο δυνατοί αυτοί με βάση τον Fe). Περίπου 30 Kg βράχο και 14Kg λεπτόκοκκο αραγωνίτη (αραγωνίτη μπορείς και λιγότερη ποσότητα, είχα φτάσει σε καλό ύψος).

Το βοηθούσα με ένα eheim 2217 το οποίο ήταν γεμάτο με βιόμπαλες της AquaMedic (αλλά όταν άλλαξα το υλικό με substrac pro , ήταν σαφώς πιο καλής ποιότητας το νερό).

Θερμοστάτη αυτόν που έχει και ψύξη με 5 ανεμιστήρες της Ghl.

Χρησιμοποιούσα 24 ώρες την ημέρα O3 (όζον) με το μηχάνημα ozone 50 της Aqua Medic συνδεδεμένο στο miniflotor αλλά την μισή δόση που λέει ο κατασκευαστής.
Το χρησιμοποιούσα χωρίς έλεγχο ORP (δεν συνίστατε σε καινούργιους η χρήση όζοντος χωρίς έλεγχο) ενώ μετρούσα συνεχώς το ORP.

Εκτός από αλάτι, δεν πρόσθεσα ποτέ τίποτα στο ενυδρείο, εκτός από το νερό που εξατμιζότανε το οποίο το πρόσθετα αυτόματα με τη χρήση αυτόματης αναπλήρωσης με νερό που πριν είχα φιλτράρει με αντίστρωφη όσμωση και όλα πήγαν μια χαρά.



(Το ενυδρείο ήταν συνδεδεμένο δικτυακά με το Vision μέσο του Profi 3ex και expansion box και έπαιρνα όλες τις μετρήσεις: pH, Salinity, Temp, ORP , ηλεκτρονικά με καταγραφή των τιμών σε διαγράματα).
Κάτσε τώρα γιατί ζαλίστικα....

Έχω ακόμα αρκετό διάβασμα για να τα καταλάβω όλα... θα επανέλθω...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 05-01-11, 22:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

[[ σορρυ για το ασχετο...παιδια καλυτερα αν δε θελετε να κανετε παραθεση σε καποια συγκεκριμενη φραση....να πατατε το post reply και οχι το quote...για να μη γινονται τερααααστιες οι σελιδες και κουραζουν τον αναγνωστη...
ευχαριστω. ]]
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 05-01-11, 22:25
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Έχεις..

Πρόσθεσα πιο πάνω και τη ροή που είχα.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-01-11, 10:53
Το avatar του χρήστη manos147
manos147 Ο χρήστης manos147 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Επανήλθα....

Skimmer υπάρχουν εσωτερικά και εξωτερικά ?

Τι διαφορές έχουν ? μπορώ να χρησιμοποιήσω και τους δυο τύπους...?

Ξέρει κάποιος να μου πει κάποια ιστιοσελίδα να δω skimmers απο διάφορες εταιρείες και τις τιμές του ?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-01-11, 11:24
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Τα εξωτερικά είναι σαν τα εξωτερικά φίλτρα, τα τροφοδοτείς με νερό με αντλία και σωλήνα (PVC ή tube) και πάνε έξω από το ενυδρείο..

Τα εσωτερικά είναι σαν τα εσωτερικά φίλτρα, πάνε μέσα στο ενυδρείο (τα μεγάλα πάνω μέσα στο sump).

Ένας από τους μεγαλύτερους κατασκευαστές: Deltec
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
fish only με live rock(Παρουσίαση)...... TAN Fish Only 11 02-04-05 00:50
live rock nhreas Θαλάσσια Βιολογία 23 30-04-04 11:32
pluged live rock apo tsimento ??? Anonymous Παραλία - Beach Bar 33 25-02-04 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:20.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11249 seconds with 13 queries