Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-10-07, 16:38
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή Ποια αντλια?

Σκφτομουνα να βαλω μια ocean runner 2500 στο sump που θα κανω αλλα μου ειπε ενας φιλος οτι και οι δυο του βγαλανε προβλημα.
Ετσι σκεφτομαι να δοκιμασω αυτη http://www.aquaristic.net/shop.php/s...compact%203000
To ενυδρειο ειναι 200 λιτρα και το sump 100.
Τι λετε ? Την εχει κανεις?
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-10-07, 16:48
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Την ειδα να δουλευει και μαλιστα εκτος νερου και φαινεται super ...η γριλια suction βγαινει και μπαινει Suction intake nozzle ωστε να δουλευει και εκτος νερου ...θορυβο δεν θυμαμαι να εκανε καθολου.

1) Κοιτα τα specification (διαγραμμα ροης) στo site της EHEIM για να δεις ποσο ανεβαζει στο δικο σου υψος.Αν ειναι οκ , χτυπα την
2) Κανε μια μελετη μπας και συμφερει η αγορα της απο εδω ...η αντλια του sump ειναι η καρδια του ενυδρειου σου και πρεπει να εισαι σε θεση να την αντικαταστησεις αμεσα αν κατι δεν παει καλα.

ΙΜΟ ειναι μια χαρα αντλια και οικονομικη ...πολλοι χομπιστες δεν εχουν καταλαβει οτι οι νεες Eheim Compact δουλευουν και εκτος νερου με αποτελεσμα να αγοραζουν τις πολυ ακριβοτερες (αλλα και σιγουρα επισης αξιοπιστες) Eheim Universal.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-10-07, 16:57
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Ε αμα σου λεω εγω εισαι πρωτος στα οικονομοτεχνικα.... κατι ξερω!
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-10-07, 17:53
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

E τι λέμε τώρα.... πρώτος και με .... διαφορά...

Πάντως και εγώ τις eheim τις εμπιστεύομαι περισσότερο...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-10-07, 22:30
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Γιατι Γιάννη έχεις δοκιμάσει την ocean runner?Εχω διαβάσει απο πολλούς οτι δεν είναι καλές κτλ αλλά κανένας δεν είχε μια στην κατοχή του.Εγω είχα μια 2500 που δούλευε ενάμιση χρόνο και περισσότερο και δεν είχε πάθει το παραμικρό.Καταναλώνουν λιγότερο ρεύμα και είναι φθηνότερες απο τις eheim.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-10-07, 22:34
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
... και είναι φθηνότερες απο τις eheim.
Απο την συγκεκριμμενη Eheim δεν ειναι και φθηνοτερες ...μολις 5-6 ευρω

Εσυ ποια θα επαιρνες απο τις δυο ?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-10-07, 08:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Tην οcean runner θα έπερνε βέβαια....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-10-07, 12:50
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Δεν έχει σημασία ποια θα έπαιρνα εγώ σημασία έχει ότι εκφέρουμε γνώμη χωρίς να έχουμε δοκιμάσει ή τουλάχιστον να έχουμε διαβάσει κάτι.Εγω δεν θα έλεγα ποτέ την γνώμη μου για την eheim γιατί δεν την έχω δουλέψει ποτέ ,άρα δεν λες αυτή την εμπιστεύομαι περισσότερο
Φιλοι συναγωνιστές αν θέλετε περαιτέρω συζήτηση να ανοίξουμε άλλο θέμα γιατί αυτό το κάναμε σαλάτα.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-10-07, 13:29
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Θα παρω την eheim και θα σας πω.
Απο τη στιγμη που και οι δυο aquamedic του φιλου μου βγαλαν προβλημα δεν εχω παρα να δοκιμασω κατι διαφορετικο. Τι και αν αλλαξε impeler και φλαντζες παλι τα ιδια του εκαναν. Πολυ μεγαλο θορυβο και απο ροη ... !
Εξαλου eheim = εγγυηση!
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-10-07, 13:29
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχει σημασία ποια θα έπαιρνα εγώ σημασία έχει ότι εκφέρουμε γνώμη χωρίς να έχουμε δοκιμάσει ή τουλάχιστον να έχουμε διαβάσει κάτι.Εγω δεν θα έλεγα ποτέ την γνώμη μου για την eheim γιατί δεν την έχω δουλέψει ποτέ ,άρα δεν λες αυτή την εμπιστεύομαι περισσότερο
Δεν ειπαμε του ανθρωπου να παρει αυτη και οχι την αλλη ...το ερωτημα του ειναι πολυ συγκεκριμμενο ,εχοντας ηδη απορριψει την ocean runner.

Εγω δεν ξερω αν οι ocean runner ειναι κακες αντλιες και ουτε αποδεικνυεται οτι ειναι καλες επειδη την δουλευες εσυ για εναμιση χρονο (ολοκληρο ?) ....το λες σαν ειναι μια αιωνιοτητα . Η eheim δινει νομιζω 3 χρονια εγγυηση και διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων για 10ετια !!

Και δεν ειναι μονο μοτερ ...αυτο μπορει να γυριζει για παντα.Τι να λεει ομως αν εχει φθηνα impeller που θελουν αλλαγη καθε 2 χρονια αλλιως θα πεσει η αποδοση ή θα κανει σαν τρακτερ ? To κοστος αλλαγης ειναι σαν να παιρνεις καινουργια αντλια.

Τα ιδια ισχυουν και για αλλες αντλιες πχ aqua bee ...τι δεν θα εδινα να ειχε το σκιμερ μου μια eheim αντι για aquabee ...που την ανοιγω για καθαρισμα και κανω προσευχες μη τυχον σπασει καποιο απο τα φθηνα της εξαρτηματα

Ξερεις Ισι οτι δεν εχω προβλημα με τα φθηνα αρκει να ειναι οντως φθηνοτερα απο τα καλυτερα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-10-07, 13:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα παρω την eheim και θα σας πω.
Προσεξε αυτο που σου ειπα για τπ διαγραμμα ροης ωστε να ξερεις απο πριν ποσα λιτρα θα βγαζει στο επιθυμητο υψος .Ρωτα στην Eheim για να μην βρεθεις προ δυσαρεστων εκπληξεων.

...επισης να λαβεις υποψη σου την πτωση στην αποδοση λογω βρωμιας ή επικαθησεων ασβεστιου που στο θαλασσινο ειναι αναποφευκτες.Αυτο φυσικα εχει να κανει με το ποσο επιμελης εισαι και ποσο συχνα προτιθεσαι να την καθαριζεις
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-10-07, 13:49
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Βασιλη εψαξα χθες και κατεβασα και το manual απο το site της eheim
αλλα δεν ειχε παρομοιο διαγραμμα που εχει και στις μικρες compact.
Ψηνομαι και για την 5000 αλλα ειμαι ακομα στο ψησιμο.
Εξαλου το υψος που θα ανεβαζει το νερο ειναι μολις 1.00-1.10 .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-10-07, 14:06
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη εψαξα χθες και κατεβασα και το manual απο το site της eheim
αλλα δεν ειχε παρομοιο διαγραμμα που εχει και στις μικρες compact.
Ψηνομαι και για την 5000 αλλα ειμαι ακομα στο ψησιμο.
Εξαλου το υψος που θα ανεβαζει το νερο ειναι μολις 1.00-1.10 .
Στειλε ενα μικρο email στο support@eheim.de και ρωτα συγκεκριμμενα ...απο την εμπειρια μου , απαντουν πολυ γρηγορα σε ερωτησεις.

Προσπαθησε να εξαντλησεις καθε πιθανοτητα να μεινεις στην +3000 , οχι τοσο απο αποψη κοστους αγορας αλλα περισσοτερο απο αποψη καταναλωσης (μεγαλυτερη ΔΕΗ , περισσοτερη θερμοτητα κλπ) ...ακομα και αν χρειαζεται συχνοτερα καθαρισμα.

Φυσικα , η +5000 θα σε καλυπτε σιγουρα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-10-07, 15:10
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειπαμε του ανθρωπου να παρει αυτη και οχι την αλλη ...το ερωτημα του ειναι πολυ συγκεκριμμενο ,εχοντας ηδη απορριψει την ocean runner.

Εγω δεν ξερω αν οι ocean runner ειναι κακες αντλιες και ουτε αποδεικνυεται οτι ειναι καλες επειδη την δουλευες εσυ για εναμιση χρονο (ολοκληρο ?) ....το λες σαν ειναι μια αιωνιοτητα . Η eheim δινει νομιζω 3 χρονια εγγυηση και διαθεσιμοτητα ανταλλακτικων για 10ετια !!

Και δεν ειναι μονο μοτερ ...αυτο μπορει να γυριζει για παντα.Τι να λεει ομως αν εχει φθηνα impeller που θελουν αλλαγη καθε 2 χρονια αλλιως θα πεσει η αποδοση ή θα κανει σαν τρακτερ ? To κοστος αλλαγης ειναι σαν να παιρνεις καινουργια αντλια.

Τα ιδια ισχυουν και για αλλες αντλιες πχ aqua bee ...τι δεν θα εδινα να ειχε το σκιμερ μου μια eheim αντι για aquabee ...που την ανοιγω για καθαρισμα και κανω προσευχες μη τυχον σπασει καποιο απο τα φθηνα της εξαρτηματα

Ξερεις Ισι οτι δεν εχω προβλημα με τα φθηνα αρκει να ειναι οντως φθηνοτερα απο τα καλυτερα
Αν και προτεινα να ανοιξουμε νεο θεμα θα σου απαντησω Trickyσαν.
Εγω δεν ειπα να παρει ουτε την μια ουτε την αλλη,απλως απαντησα στον Γιαννη που ειπε οτι προτιμα αυτη χωρις να εχει ιδιαιτερο λογο.
Το έχουμε συζητήσει από κοντά.Εδω μέσα διαμορφώνουμε απόψεις.Κλασσικό παράδειγμα η μανία που έπιασε μερικούς με μια συγκεκριμένη μάρκα ψυκτικών μηχανημάτων με αποτέλεσμα να έχουμε πολλές καταστροφές θαλασσινών ενυδρείων.
Στα μηχανηματα των ενυδρειων μας βασικο ρολο παιζει η συντηρηση.Αν καποιος(ονοματα δεν λεμε )εχει να καθαρισει στο θαλασσινο ενυδρειο του τους κυκλοφορητες 3-4 μηνες και ξαφνικα κολλησει πολυ ανετα γραφουμε εδω μεσα οτι αυτη η μαρκα ειναι μαπα κτλ.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-10-07, 15:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Isidoros Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω δεν ειπα να παρει ουτε την μια ουτε την αλλη,απλως απαντησα στον Γιαννη που ειπε οτι προτιμα αυτη χωρις να εχει ιδιαιτερο λογο.
Λόγο??? Λόγους έχω... απλά όλες μου οι αντλίες (4-5) είναι eheim, ποτέ δεν είχα πρόβλημα και βρήσκω και ανταλακτικά... Γιατί να πάω σε άλλη εταιρία?
Δεν το αιτιολόγησα στην προηγούμενη απάντησή μου...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντλια νερου... bas_754 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-06-07 17:28
Ποια όσμωση? Αλεξης Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 08-03-07 20:19
Ποια φυτά... Strahos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-01-07 15:42
ποια ψαρια??? man21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 23-12-06 16:38
Ποια ψαρια θελουν μαλακο και ποια σκληρο νερο? dr_yianni Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-09-06 15:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05663 seconds with 13 queries