Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-08-07, 02:58
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Question ?πρωτα βηματα fish only για αρχη

καλησπερα σας, θα ηθελα να μαθω απο του πιο εμπειρους στον κοσμο του θαλασσινου ενυδρειου καποια πραγματα μιας και σκευτομαι να κανω καποια αλλαγη στο υπαρχον κιχλιδοενυδρειο και στην ζωη μου με σκοπο να το μετατρεψω σε fish only για αρχη και πολλη αργοτερα αν ειναι εφικτο και γινετε να προστεθουν καποια κοραλια.
απο εξοπλισμο υπαρχει ενα ενυδρειο 400 λιτρα, 2 απλες λαμπες και 2 εξωτερικα φιλτρα ενα φλουβαλ 404 και ενα τετρα τεκ εξ 1200.
1ον θα ηθελα να ξερω τι ακομα θα χρειαστει σαν εξοπλισμος (σκιμμερ κτλ.), εχω διαβασει πολλα ποστ ,αλλα η γνωμη εμπειροτερων μετραει.
2ον σαν υποστρωμα φανταζομαι αραγωνιτη, αλλα θα ηταν καλυτερα να ειναι ολος ζωντανος η καποιο ποσοστο του και σε τι αναλογια το μετραμε?
3ον απο βραχο?αν ειναι fish only μπορει να ειναι και ζωντανος η παλι σε καποια αναλογια με νεκρο?
μην ξεχναμε οτι πολλη αργοτερα ισως προστεθουν και καποια κοραλια και μαλλον θα χρειαζεται ζωντανος.
καλο θα ηταν να μου προτεινετε και καποιες αξιοπιστες μαρκες για να ρωτησω, μαθω και συγκρινω τιμες.
αυτα για τωρα, αν υπαρξει κατι που ξεχασα αλλα τωρα μαθαινω για θαλασσινο.

ευχαριστω προκαταβολικα

ΥΓ δεν βιαζομαι καιδεν θα ηθελα να κανω βιαστικες κινησεις και για τα εξοδα κατι θα κανουμε σιγα σιγα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-08-07, 07:34
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Καλώς όρισες στα αλάτια…

Η γνώμη μου σχετικά με την φίλτρανση είναι να στηριχθείς σε φυσικά μέσα και όχι τόσο σε κάνιστρα. Και εννοώ βέβαια σε ζωντανό βράχο και άμμο. Ίσως στις αρχές να «βοηθήσεις» το σύστημά σου με ένα φίλτρο άμμου το πολύ. Βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα φίλτρα σου, αλλά θα έχεις τα γνωστά προβλήματα των ΝΟ3 τα οποία ταλαιπωρούν πολύ περισσότερο ένα θαλασσινό ενυδρείο.
Από εξοπλισμό θα χρειαστείς διαφορετικές λάμπες και εφόσον θα τις αλλάξεις έτσι και αλλιώς μπορείς να πας σε Τ5. Ένα skimmer βέβαια, ανάλογα με το που θα μπει (κρεμαστό, σε sump κλπ), refractometer, αντλίες για εσωτερική κυκλοφορία.
Για υπόστρωμα αραγωνίτης και μόνο. Τώρα μπορείς να βάλεις 50-50 ζωντανό με νεκρό ή και όλο νεκρό, έτσι και αλλιώς θα…. ζωντανέψει.
Για το βράχο όσο περισσότερο ζωντανό τόσο καλύτερα. Μπορείς για οικονομία να βάλεις 60 ζωντανό και 40 νεκρό.
Από μάρκες πολλές είναι καλές αλλά ανάλογα τον εξοπλισμό.
Έτσι ΙΜΟ για skimmer η DeltecHs, για αντλίες Tunze, για διάφορα test Salifert.

Και βέβαια πρέπει να έχεις υπομονή και επιμονή.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-08-07, 20:36
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ίσως στις αρχές να «βοηθήσεις» το σύστημά σου με ένα φίλτρο άμμου το πολύ. Βέβαια μπορείς να χρησιμοποιήσεις και τα φίλτρα σου, αλλά θα έχεις τα γνωστά προβλήματα των ΝΟ3 τα οποία ταλαιπωρούν πολύ περισσότερο ένα θαλασσινό ενυδρείο.


τι εννοεις φιλτρο αμμου?

δεν χρειαζονται τα εξωτερικα που υπαρχουν? η φιλτρανση πως γινεται μονο απο βραχο και αραγωνιτη? φιλτρο ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 29-08-07 στις 07:16
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-08-07, 07:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192

Το φίλτρο άμμου είναι ένα φίλτρο στο οποίο το βιολογικό υλικό του είναι άμμος. Καθώς περνά το νερό από μέσα αναδεύει την άμμο. Θεωρείται από τα καλύτερα!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-08-07, 15:10
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

δηλαδη σαν εξοπλισμο θα χρειαστω ενα σκιμμερ, ενα φιλτρο αμμου ενα refractometer, αντλίες για εσωτερική κυκλοφορία σαν βασικα εκτος του ζωντανου βραχου και του αραγωνιτη.
οσο αφορα τα 2 υπαρχοντα εξ.φιλτρα δεν θα μπορουσαν να βοηθησουν σε κατι για να μην μεινουν η δωθουν?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-08-07, 07:58
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Στο χόμπι μας τπτ δεν γίνεται με ένα τρόπο. Υπάρχουν πολλές λύσεις που άλλοτε δουλεύουν και άλλοτε όχι. Επίσης σε μερικούς δουλεύουν καλύτερα και σε άλλους όχι.
Αν βάλεις ικανοποιητική ποσότητα βράχου (= παραπάνω έξοδα και λιγότερα παραγόμενα νιτρικά) δεν θα χρειαστείς κανένα είδος φίλτρου. Αντί για φίλτρο άμμου μπορείς να βάλεις το ένα κάνιστρο. Το ένα κάνιστρο μπορείς να το κάνεις χημικό φίλτρο με αντιφώσφορο και με (περιοδικά) άνθρακα.
Δεν θέλω να σε μπερδέψω απλά όλα αυτά γίνονται...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-08-07, 09:08
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Η δικη μου αποψη για το βιολογικο φιλτρο ειναι γνωστη :

Εαν θες να κρατησεις μεγαλουτσικα ψαρια που τρωνε πολυ και λερωνουν πολυ , εγω θα προτεινα να υπαρχει ενα βιολογικο κανιστρο που θα περιεχει μονο βιολογικα υλικα (πχ σιποραξ).Εγω νιωθω μια σιγουρια στο δικο μου fish only (400 λιτρα) ξεροντας οτι περα απο το καλο skimmer και τα 35 κιλα Ζωντανου βραχου , εχω και ενα κανιστρο με 6 λιτρα στρωμενου σιποραξ...

Και εξηγω : εαν ,χτυπα ξυλο, μου πεθανει o bursa trigger σε περιοδο διακοπων και δεν ειμαι εκει για να τον βγαλω απο το νερο , η μαζα του (που θα γινει αμμωνια) αντιστοιχει με το να ταιζα το συστημα ενα ολοκληρο κουτι flakes μεσα σε μια μερα.Δεν λεω οτι το κανιστρο θα σωσει 100% την κατασταση αλλα ειναι μια ασφαλεια.

Οτι και αν κανεις , παρε ενα καλο σκιμερ για τα λιτρα σου ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-08-07, 21:22
Το avatar του χρήστη tsdimitrios
tsdimitrios Ο χρήστης tsdimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2006
Περιοχή: ΚΑΒΑΛΑ
Μηνύματα: 53
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14192

Το φίλτρο άμμου είναι ένα φίλτρο στο οποίο το βιολογικό υλικό του είναι άμμος. Καθώς περνά το νερό από μέσα αναδεύει την άμμο. Θεωρείται από τα καλύτερα!
το φίλτρο άμμου νομίζω οτι πρέπει να συνδεθεί σε ένα εξωτ. κανιστρο στην έξοδο του νερού για να δουλέψει...δεν έχει κυκλοφοριτή από μόνο του. άρα το ένα κάνιστρο θα σου χρειαστεί με χημικό ίσως υλικο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 31-08-07, 01:44
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

ευχαριστω για τις απαντησεις σας. το βασικο ειναι να κανω ενα ελεγχο στις τιμες και στα προιοντα που υπαρχουν οπως επεισης και στον βραχο και αραγωνιτη. θα κοιταξω να παρω εναν καλο αν οχι ενα πολυ καλο σκιμμερ και σιγα σιγα το υπολοιπα. οσο αφορα το ενα φιλτρο μαλλον θα το κρατησω για βοηθεια στο βιολογικο εστω για αρχη για να δω πως θα παει, μιας και απο ζωντανο βραχο δεν θα γεμισει με την μια αλλα σιγα σιγα, ετσι να υπαρχει κατι που να βοηθαει. απο αντλιες υπαρχει μια για 900 λιτρα την ωρα, ποσες θα ειναι αρκετες για την κυκλοφαρια του νερου? οσο αφορα το φιλτρο αμμου μαλλον θα μεινει για αργοτερα για να δω αν θα ειναι αναγκαιο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 31-08-07, 08:02
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Για κυκλοφορία υπολόγισε περίπου Χ20 (και πάνω), τα λίτρα σου...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 04-09-07, 01:40
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

επειδη υπαρχει μια περιπτωση να φυγω για Ιταλια την παρασκευη, μηπως θα υπηρχε περιπτωση να μου προτεινετε καποια μαρκα για σκιμμερ για περιπου 400ον + 600ον λιτρων ενυδρειο? για να δω τιμες και μηπως συμφερει να γινει απο εκει η αγορα. καποια ιταλικη εταιρεια υπαρχει που να ειναι αξιοπιστη?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-09-07, 09:26
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μπα , δεν εχω δει τιποτε που να αξιζει ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές για fish only Βασίλης Μαιόπουλος Θαλασσινό νερό - Γενικά 10 29-04-07 14:30
Επιλογή αντλίας για fish only με ζωντανό βράχο thsamios Κυκλοφορία 4 18-03-07 09:35
τα πρωτα φυτα naupaktos84 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 21-02-07 17:10
Απορειες για κατακευη sump για marine fish only infer0s DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 04-09-06 14:45
Black light για fish only προς το παρον?? stergios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 27-09-04 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05504 seconds with 13 queries