Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-03-07, 01:44
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Παρουσιαση του ενυδρειου μου

Σας παρουσιαζω το ενυδρειο μου. Οπως θα διαπιστωσετε φαινεται οτι ειναι λιγο παραμελημενο (αλγη + πολλες aiptasia), αλλα ας οψονται οι υποχρεωσεις (δουλεια και οικογενεια) που δε με αφηνουν να αφιερωσω τον απαιτουμενο χρονο...
Τα σχολια ολων σας (κυριως τα αρνητικα αλλα μαζι με συμβουλες) ειναι ευπροσδεκτα.

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 85X55X60 (ΥΧΠΧΒ)
Όγκος: Displaytank 280 lit + sump-refugium 50 lit = total 330 lit
Κατηγορία: Reef
Φυτά: Μακρο-Αλγες (Chaetomorpha, Gracilaria, )
Ψάρια / ¶λλα είδη: Blue tang
Gramma Loreto
Damsel
Amphiprion Clarkie
BirdWrasse (θυληκο)
SandshiftingGoby (απο Ελληνικη παραλια)
Διακοσμητικά υλικά: Liverock (25 κιλα)
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μπλε
Φωτισμός: GiesemannLightingSystem (250WMH + Duluxμπλε 8W)
Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ωρες
Φιλτράρισμα: 2 Skimmers στο sump:
AquaCRemora μεαντλιαEHEIM 1250 lit/h
Deltec MCE600 HOB skimmer συνδεδεμενοςμε ozonizer
Θερμοστάτης: δε χρησιμοποιω
Ανακυκλωση νερου: Αντλια EHEIM2400 lit/hστο sump
Αντλια EHEIM 3400 lit/hστο sump
Τελικη αποδοση των δυο αντλιων μετα τις απωλειες λογω
υψους και στροφων: 4500 lit/hδηλ. 14 φορες/ωρα
Στο ενυδρειο υπαρχουν μονο επιστροφες σε 2 διαφορετικα
Σημεια


Λίπανση:
Παροχή CO2:

Παράμετροι:

pH: 7.90 – 8.25
Γενική σκληρότητα (GH): Εχει καιρο να μετρηθει
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Εχει καιρο να μετρηθει
Ca: Εχει καιρο να μετρηθει
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): Εχει καιρο να μετρηθει
Αλλαγές νερού: Κυριως με θαλασσινο από θαλασσα. Τις εχω αμελησει επι μηνες
Αναπληρωση: Από reverseosmosis
Θερμοκρασία: 25.5 - 27
Προσθετα: 3-part-Liquidτης TropicMarin, Iodine
¶λλες πληροφορίες:
Φωτογραφία:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  reef1.jpg
Εμφανίσεις:  699
Μέγεθος:  81,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  reef2.jpg
Εμφανίσεις:  672
Μέγεθος:  102,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  reef3.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  51,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  reef4.jpg
Εμφανίσεις:  652
Μέγεθος:  70,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  reef5.jpg
Εμφανίσεις:  569
Μέγεθος:  74,8 KB  
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-07, 08:26
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Όντως είναι λίγο παραμελημένο… αλλά πλέον θα πρέπει να μπει στον ίσιο δρόμο…
Οι «ενστάσεις» μου είναι στα εξής….

Παράθεση:
-Διάρκεια φωτισμού: 7,5 ωρες

Νομίζω ότι οι ώρες φωτισμού σου είναι λίγες. Μια σταδιακή αύξηση στις 10 ώρες θα ήταν καλύτερα.

Παράθεση:
-Αλλαγές νερού: Κυριως με θαλασσινο από θαλασσα. Τις εχω αμελησει επι μηνες

Έχω αναφερθεί και παλαιότερα στους κινδύνους που διατρέχουμε κάνοντας αλλαγή νερού με «δικό μας» θαλασσινό νερό. Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα μεταφέρουμε στο ενυδρείο μας. Από ρύπους μέχρι επικίνδυνα βακτηρίδια. Δεν νομίζω ότι αξίζει το ρίσκο που παίρνεις.
Τώρα όσον αφορά την αμέλεια, υπάρχουν χομπίστες που συνειδητά δεν κάνουν αλλαγές νερού, αλλά τηρούν με ευλάβεια τις ανάλογες συμπληρώσεις στο νερό τους, έτσι ώστε οι παράμετροι του νερού να είναι σωστές. Όμως ακόμα και σήμερα έστω και αν «δουλεύει» σε μερικούς δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Παράθεση:
-Γενική σκληρότητα (GH): Εχει καιρο να μετρηθει
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): Εχει καιρο να μετρηθει
Ca: Εχει καιρο να μετρηθει

Αν και από ότι είδα δεν έχεις απαιτητικά κοράλλια, καλό θα ήταν οι μετρήσεις να γίνονται προς αποφυγή δυσάρεστων εξελίξεων. Το Ca αντικαθιστά το Gh στο θαλασσινό νερό. Επίσης πρέπει να δεις οπωσδήποτε την μέτρηση του ΝΟ3.

Με λίγες ώρες παραπάνω αφιερωμένες στο ενυδρείο σου (το μήνα) και κάποιες διορθωτικές κινήσεις, πιστεύω ότι θα σε οδηγήσουν σε ένα πολύ ομορφότερο και υγιέστερο αποτέλεσμα. Η ομορφιά που θα προκύψει με την προσθήκη πιο όμορφων κοραλλιών δεν συγκρίνεται.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-03-07, 22:28
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα σχολια.
Παρελειψα να γραψω οτι εχω 0 Nitraτe (εχει βεβαια καιρο που μετρηθηκε).
Επισης το Redox μου ειναι γυρω στα 230.
Σημερα αγορασα ενα κοραλι Lobophytum που μου αρεσε ιδιαιτερα και το εχω σε προσαρμογη φωτος (στο μαγαζι - Αμαζονιος- το φως ειναι πολυ λιγο)
Θα αρχισω να αυξανω ανα μιση ωρα την ημερα τον φωτισμο.
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-03-07, 00:05
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δηλαδή μείωσες την φωτοπερίοδό σου για να κάνεις προσαρμογή στο κοράλλι? Και τα υπόλοιπα που έχεις μέσα? Η προσαρμογή γίνεται βάζοντας το κοράλλι σε μια γωνία π.χ. χωρίς πολύ φως και στον πυθμένα. Μετά σιγά σιγά ανεβάζουμε το κοράλλι στην επιθυμητή θέση.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-07, 01:00
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Οχι, δεν πειραξα καθολου τους timer με την φωτοπεριοδο.
Ωστοσο εκανα το εξης: Αφου εβαλα το κοραλι σε θεση που θεωρω οτι ειναι η σωστη απο καθε αποψη, προκειμενου να αποφυγω τη μεθοδο της αλλαγης θεσης, που ετσι κι αλλιως δεν αρεσει στο κοραλι, στηριξα ενα μακροστενο κομματι τζαμι πανω στα εξωτερικα τοιχωματα που πιανει απο ακρη σε ακρη το ενυδρειο στο βαθος του, κι ετσι μπορεις να ακουμπησεις πανω του ο,τι θελεις. Εννοειται οτι ειναι καλα πλυμενο και σκουπισμενο ωστε το φως της MH να περναει χωρις περικοπες μεσα του. Εν συνεχεια εβαλα πανω στο τζαμι σε σημειο που να κανει σκια μονο στο νεο κοραλλι τρια διχτακια, το ενα πανω στο αλλο,που περιοριζουν το φως που πεφτει στο κοραλι. Θα κρατησω και τα τρια διχτακια για 3 ημερες και μετα θα αφαιρεσω το ενα, ετσι ωστε το φως που πεφτει στο κοραλι να αυξηθει λιγο. Μετα 3 μερες θα αφαιρεσω το δευτερο και μετα 3 μερες το τριτο, κι ετσι το κοραλι θα εχει μια ομαλη προσαρμογη στο νεο φως (πιο δυνατο) χωρις να του αλλαζω θεσεις.
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-07, 08:37
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πολύ καλή ιδέα!
Γιατί έτσι όπως το περιέγραψες προηγουμένως απόρησα...
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-07, 11:14
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

το ενυδρειο ετσι οπως το βλεπω εχει πολυ καλες προοπτικες,μονο ομως αν ο ιδιοκτητης του δωσει λιγο παραπανω προσοχη και συνεπεια..
μου αρεση το aquascape και το στησιμο του,και αποτι ειδα ο εξοπλισμος ειναι αρκετα καλος (φωτισμος,skimmers κτλ.)
οπως ειπε ο γιαννης μεγαλη ενσταση στις αλλαγες νερου απο την θαλασσα.
επισης πρεπει να καταπολεμηθει η αλγη
η ταιζεις πολυ,η αμελεις τον καθαρισμο των skimmer κτλ.
επισης ενσταση για την ανυπαρκτη εσωτερικη κυκλοφορια
τελος το ευρος θερμοκρασιας 25.5-27 δεν μου αρεσε,πολυ μεγαλη διακυμανση,δεν εχεις controller?
επαναλαμβανω οτι το ενυδρειο μπορει να γινη ενα καταπληκτικο reef,με σκληρα sps ψηλα,και αρκετα lps στα κατωτερα στρωματα..
περιμενουμε νεωτερα....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-03-07, 22:39
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

[quote=enzo;160520]επισης ενσταση για την ανυπαρκτη εσωτερικη κυκλοφορια
Ειχα την εντυπωση, συμφωνα παντα με αυτα που εχω διαβασει σε διαφορα site οτι το να εχεις μονο επιστροφες απο το sump στο display tank θεωρειται μεγαλο πλεονεκτημα, γιατι δεν εχεις πουθενα μεσα στο ενυδρειο σου intakes, δηλ. αντλιες που εχουν εισοδους, αρα μπορει να σου ρουφηξουν οτιδηποτε παει κοντα(πχ ανεμωνη). Ετσι δημιουργησα την κυκλοφορια του ενυδρειου μου ως εξης: οι δυο αντλιες EHΕΙΜ στο sump επιστρεφουν το νερο στο display tank με σωληνωσεις που πανε περιφερειακα γυρω απο τα τοιχωματα του ενυδρειου και κοντα ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΤΟΥ ΝΕΡΟΥ(ειναι μολις μεσα στο νερο). Ετσι δημιουργουν κατα καποιο τροπο rαndom turbulence χωρις να εχεις wave maker, γιατι τα ρευματα εξοδων πεφτουν το ενα πανω στο αλλο.
Πες μου τι εννοεις "ανυπαρκτη" εσωτερικη κυκλοφορια, τωρα που σου εξηγησα πως το εχω στησει.

τελος το ευρος θερμοκρασιας 25.5-27 δεν μου αρεσε,πολυ μεγαλη διακυμανση,δεν εχεις controller?
Σ ευχαριστω για την ερωτηση, γιατι ισως μπορεις να με βοηθησεις εδω. Δεν μπορω να εχω μια σταθερη θερμοκρασια γιατι: πριν αναψουν οι λαμπες MH η θερμ/σια ειναι 25.5. Οταν κλεινουν το βραδυ εχει ανεβαι στο 27.5 λογω της θερμοτητας που εκπεμπουν οι λαμπες. Πως μπορω με θερμοστατη και controller να λυσω το προβλημα? Ο controller σταματαει τον θερμοστατη για να μην ανεβασει θερμ/σια, αλλα αυτη ανεβαινει απο μονη της λογω της λαμπας.
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-03-07, 23:44
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία του ενυδρείου έχει άμεση σχέση με την εσωτερική θερμοκρασία του σπιτιού σου.
Την ΜΗ την έχεις σε φωτιστικό ή απλά κρεμαστή? Και σε πόση απόσταση από το νερό?
Το καλοκαίρι τι κάνεις με την θερμοκρασία?

Τώρα σχετικά με την ροή. Μπορεί όντως να έχεις 4500 λίτρα, αλλά δεν επαρκούν. Πρώτον γιατί απλά θες περισσότερη και κυριοτέρον γιατί η ροή δεν φτάνει χαμηλά στο ενυδρείο. Ο βράχος δέχεται τη ροή αυτή που έχεις? Και από πίσω?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-03-07, 01:22
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Την ΜΗ την έχεις σε φωτιστικό ή απλά κρεμαστή? Και σε πόση απόσταση από το νερό?

Εχω ενα φωτιστικο συστημα της Giessemann, που κρεμεται πανω απο το ενυδρειο σε 30εκ. απο την επιφανεια του νερου

[/quote]
Το καλοκαίρι τι κάνεις με την θερμοκρασία?
[/quote]
Λειτουργει παντα το κλιματιστικο του σπιτιου (καλη δροσια) και επι πλεον εχω ενα ανεμιστηρακι στο sump (ριχνει απο μονο του τη θερμ. κατα 1,5 βαθμο). Ετσι φιατηρειται στους 28 βαθμους.

[/quote]
Τώρα σχετικά με την ροή. Μπορεί όντως να έχεις 4500 λίτρα, αλλά δεν επαρκούν. Πρώτον γιατί απλά θες περισσότερη
[/quote]
Εχω 15 φορες. ΝΑ παω στις 20?

[/quote]
και κυριοτέρον γιατί η ροή δεν φτάνει χαμηλά στο ενυδρείο. Ο βράχος δέχεται τη ροή αυτή που έχεις? Και από πίσω?
[/quote]
Εγω βλεπω χαμηλα να εχει ρευμα νερου. απλα δεν ξερω αν ειναι επαρκες. Απο πισω ο βραχος δεν δεχεται ροη. Τι προτεινεις?
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-03-07, 07:53
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

νομιζω οτι οι αντλιες επιστροφης,απο την στιγμη που ειναι και κοντα στην επιφανεια του νερου,δεν επαρκουν για την ροη στα χαμηλοτερα στρωματα.
σιγουρα θα υπαρχει μια μικρη ροη,οχι ομως τοση ωστε να κανει δουλεια και στον ζωντανο βραχο,βιολογικα,και στα ενδεχομενα σκληρα κοραλια που θα μπουν στο ενυδρειο..
προτεινω να επενδυσεις σε μια η δυο nano turbelle 6025 tunze για την κυκλοφορια σου.θα δεις μεγαλη διαφορα....
για την θερμοκρασια θα γινει το εξης απλο
απο την στιγμη που ξεκινας 25.5 και τερματιζεις 27.5,θα ανεβασης,αν εχεις,τον controller σου κατα 1.5 βαθμο,δηλ.στο 27.με ενα differential στον controller 0.2,ο θερμοστατης θα αναβη στο 26.8,και θα σβηνη στο 27.αρα οταν εσυ τερματιζεις στο 27.5,η διαφορα θα ειναι 0.7 βαθμους,το οποιο ειναι αποδεκτο,και οχι 2 βαθμους διαφορα που εχεις τωρα.απορω πως αντεχουν ακομα και τα μανιταρια....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-03-07, 10:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μαρίνο το σκέφτηκα και εγώ να αυξήσει την θερμοκρασία για να μην έχει μεγάλη διαφορά, αλλά αν το κάνει μήπως η θερμοκρασία αντί για 27 θα πάει 28? Δηλαδή εφόσον αυξάνεται κατά την διάρκεια της ημέρας κατά 1,5 βαθμό, θα συνεχίσει να αυξάνεται και μετά. Από την άλλη μπορεί και πετύχει. Θα δείξει…
Όμως η αγορά ενός chillerθα λύσει πολλά προβλήματα. Το aircondition συμφέρει να είναι ανοικτό συνεχώς? Και αν δεν έχεις έναν controllerθερμοκρασίας.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-03-07, 23:04
Το avatar του χρήστη thanpapa
thanpapa Ο χρήστης thanpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Ντεπώ
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

προτεινω να επενδυσεις σε μια η δυο nano turbelle 6025 tunze
Ναι, φαινεται καλη επιλογη αντλιας και σε καλο κοστος. Σε ποιο σημειο θα πρεπει να την τοποθετησω και προς τα που να κατευθυνω τη ροη? (μπορει να παρω και δυο).
Οι οδηγιες γραφουν οτιs
"The pump includes a very large strainer for the intake" Μηπως κινδυνευουν να μπουν ασπονδυλα εκει μεσα? (αστεριας,...)
Παντως την καλυτερη τιμη την βρηκα εδω
http://www.shopsolution.nl/shop/home...zeinterzoo2006
(τα μεταφορικα ειναι παντα δωρεαν για πανω απο 75 Euro παραγγελια). Αγοραζω συχνα απο εδω.

Δηλαδή εφόσον αυξάνεται κατά την διάρκεια της ημέρας κατά 1,5 βαθμό, θα συνεχίσει να αυξάνεται και μετά.
Ακριβως ετσι εχει γινει, γιατι το εχω επιχειρησει στο παρελθον. Πιστευω πως η λυση θα ηταν ανεμιστηρακι και τον χειμωνα που να αναβει και να σβηνει μαζι με τη ΜΗ, αλλα κανει θορυβο το ατιμο και ενοχλει. Φυσικα ο chiller ειναι η απολυτη λυση.
__________________

Be realistic.Demand the impossible.

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΥ ΜΟΥ. JONNY Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 9 30-10-15 09:25
Παρουσιαση του ενυδρείου μου! χρειαζομαι τη βοηθεια σας! AlexDuke Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 23 12-09-06 22:03
Παρουσιαση του ενυδρειου μου... Mitsos Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 2 28-03-06 12:45
το σταδιο του ενυδρειου μου... Vasilis Reef 9 24-10-04 11:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07284 seconds with 14 queries