Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-05-05, 08:49
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Αντλιες Tunze Turbelle

Χαιρετώ όλους τους reefάδες.
Να κάνω και εγώ μια ερώτηση.
Βρίσκομαι στην κατασκευή ενός reef ενυδρείου 500 lt περίπου και έχω αγοράσει τις αντλίες Tunze Turbelle 7100 αν δεν κάνω λάθος (12000 lt).
Όποιος τυγχάνει να έχει τις συγκεκριμένες αντλίες και μάλιστα συνδεδεμένες σε Tunze controller, θα ήθελα να μου πει τρόπους τοποθέτησης των αντλιών στο ενυδρείο (αντικριστά ή δίπλα δίπλα), καθώς επίσης και το τι είδους πρόγραμμα χρησιμοποιεί.

Ευχαριστώ.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-05, 10:57
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Καλημερα και καλως μας ηλθες. Ειναι χαρα μας να εχουμε νεα μελη στην παρεα μας. Ειμαστε και γειτονες. Οι αντλιες που λες ειναι υποθετω οι 6100 και οχι οι 7100, μαλλον μπερδευτηκες.Το συστημα της Tunze που μας λες με τον κοντρολερ και τις 2 αντλιες ειναι το ΤS24. To ιδιο εχω και εγω. Ειναι ενα εκπληκτικο συστημα, το οποιο μπορεις να ρυθμισεις σχεδον απειρα. Η σωστη τοποθετηση ειναι αντικριστα στο ενυδρειο μας και να κοιτιουνται μεταξυ τους.

Τις συγκεκριμενες αντλιες δεν τις εχω ανοιξει ακομα στο φουλ και παιζω απο 50% εως και 80%. Οταν δουλευουν στο φουλ η αμμος αρχιζει να ..πεταει... οποτε δεν με παιρνει . Τις αντλιες αυτες στα λιτρα σου χωρις κοντρολερ ειναι πολυ μεγαλες και θα εχεις τεραστια προβληματα. Ισως μπορεις να τις ρυθμισεις μεσω τις βιδας που ειναι πανω στο μεταλλικο κουτι που δινει την ισχυ στην τρομπα αλλα δεν εχεις ανεση στις ρυθμισεις. Δεν μπορεις να βαλεις το φωτοκυτταρο και αφαιρεις τελειως τις δυνατοτητες wavemaking. Δεν συστηνεται.

Τωρα για το προγραμμα, εχεις τον κοντρολερ η μονο τις αντλιες?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-05, 13:30
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ναι έχω και τον controler.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-05-05, 09:37
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Ωραια. Εχεις ενα πολυ σωστο συνδιασμο. Για το set-up ολα ειναι εμπειρικα και μετα απο πολυ πειραματισμο. Καταρχην μαλλον θα πρεπει να παιξεις στο 40% μινιμουμ με 70% maximum. Ισως ειναι και πολυ για τα λιτρα σου. Αλλα ειναι αναλογως των διαστασεων και ειδικα του μηκους. Απεφυγε να τις βαλεις λιγοτερο απο 10 ποντους απο την επιφανεια γιατι με την ροη που εχει θα σου τραβαει αερα σαν συφονι (venturi) συνεχεια. Τι διαστασεις εχεις?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-05-05, 14:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μήκος 1,60 πλάτος 0,50 ύψος 0,65. Με sump δίπλα 0,40, λόγω του οτι λόγω της κατασκευής της βάσης δεν χώραγε από κάτω.

Προς το παρον τις έχω βάλει αντικρυστά και προς τα πίσω (με γλυκό νερό) και πειραματίζομαι. Βέβαια υπάρχει δυνατότητα αλλαγής.
Όνρως οταν τις βάζω το 100% σηκώνετε η άμμος, ενώ τώρα τις έχω σε pulse 70% με 40% και φαίνονται ο.κ.

Κάπου στο manual διάβασα οτι τις βάζεις και για tide και λειτουργούν εναλλάξ κάθε 6 ώρες, αλλά δεν λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα.

Εσύ πως τις έχεις?
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-05-05, 14:30
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Εγω τις εχω να λειτουργουν με ρυθμο σχεδον παντα η μια και καποιες φορες (περιπου σε αναλογια 1 προς 4) η αλλη. Ο σκοπος δεν ειναι να κουνιουνται παντα τα κοραλια τρελα, αλλα να παρεχετε μια κινηση που προσομειωνει το κυμα και αυτο συμαινει πως καλο ειναι να υπαρχει μια χαωδης κατασταση απο ρευματα και οχι απλα να συγκρουωνται στην μεση οι αντλιες γιατι ειναι μεγιστο λαθος, λογο σταθερης ροης του νερου και στην μεση η αμμος θα πηγαινει οπου θελει ενω στα ακρα η ροη θα ειναι πολυ μειωμενη.

Εμπειρικα λοιπον το καλυτερο που εχω βρει για εμενα ειναι να ειναι σε εναλαγη ανα 1 με 2 λεπτα με το συγκεκριμενο mode που κατεληξα και ενω δυνατη ροη δεν υπαρχει αποκλειστικα πουθενα, σε ολο το ενυδρειο ομως υπαρχει "αναβρασμος". Ετσι ολα ειναι καλα απο θεμα ροων και ακομα και τα clams που δεν θελουν δυνατη ροη, εχουν αρκετη ροη για να κουναει για λιγο αλλα ταυτοχρονα να μπορουν να διατηρουν τον μανδυα τους σωστα ανοιχτα και να επωφελουνται απο το φως οσο ποιο κοντα γινεται στο 100%. Το ιδιο ισχυει και για τα LPS.

Ειμαι τοσο ευχαριστημενως, που ακομα και ενα μικρο ενυδρειο να εκανα (300λιτρα) παλι Turbelle θα εβαζα και τις προτεινω ανεπιφιλακτα. Παντα ομως με τον κοντρολερ. Να αποφυγεις οπως σου εγραψα ποιο πανω να ειναι κοντα στην επιφανεια, οπως επισης και να χτυπαει το τζαμι στα πλαγια γιατι η αμμος κατω σιγα και σταθερα θα μετακομιζει στο ενυδρειο κυκλικα οπως ειναι η ροη. Σε 2 με 4 βδομαδες θα καταλαβεις το γιατι εαν το κανεις.

Δεν θυμαμαι ακριβως τωρα το προγραμα που εχω επιλεξει , αλλα εαν σε ενδιαφερει μπορω να φωτογραφισω τον κοντρολερ και να δεις ακριβως τι set-up εχω τελικα χρησιμοποιηση.

Φιλικα Μαριος
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-05, 15:13
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μάριε σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις και όπως το σκέπτομαι θα ακολουθήσω τις υποδείξεις σου.
Αν δεν είναι κόπος στείλε μου μια φωτογραφία.

Γιάννης.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή Skimmer TUNZE DOC unreg Φίλτρανση 4 08-10-05 13:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03794 seconds with 13 queries