Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 03-08-06, 19:25
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

βρηκα που να μην εβρισκα........ Ασε να παρω τα κοζια πρωτα με τα αλατια και μετα θα παω στα βραχια.... Αλλωστε οπως ξερεις ειμαι και φανατικος ροκας!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 03-08-06, 19:27
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Ο.Κ !

Δίνε ενημέρωση μέχρι το στήσιμο...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 03-08-06, 21:45
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν θα συνιστούσα εγχώριο βράχο απλά γιατί δεν έχει καμία σχέση με τον τροπικό. Το θέμα έχει αναλυθεί παλαιότερα. Προσωπικά μην βάλεις τπτ μεσογειακό.
Πάντως εάν επιμένεις βάλε μερικά κιλά τροπικό ζωντανό βράχο και συμπλήρωσε με ξερές (ψόφιες δηλ.) τραγάνες.
Είπαμε ότι χρειάζεται υπομονή.
Όντως τα 9,00€ υπήρξαν, δεν ξέρω τι θα γίνει στις επόμενες εισαγωγές, αλλά τα πράγματα φαίνονται ευοίωνα γενικότερα.
Υπάρχει και πάρα πολύ ψιλός αραγωνίτης που θα κάνει την δουλειά της λευκής άμμου (και καλύτερα βέβαια).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 28-08-06, 21:32
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Λοιπον καλο Χειμωνα σε ολους και καλη ενυδρειακη χρονια......Ελπιζω οι διακοπες να κυλησαν αναιμακτα για τα ψαρακια μας και στεγνα για τα σπιτια μας!!!!!!! Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας ανακοινωσω οτι παρελαβα ολο τον εξοπλισμο για το ενυδρειο μου και ξεκιναω το στησιμο.... (Λαου λαου με το Φιλιππα Νικολαου) Βασικα πραγματακια τωρα......

1)Για φιλτρα εχω το 2024 ενα Hydor εσωτερικο και το σκιμερ το deltec 600 που παιρνει πραγμα μεσα .... Απο υλικα εχω βιομπαλες, substrate pro, μακαρονι eheim, σφουγγαρια και υαλοβαμβακα κομπλε, και για χημεια πηρα ανθρακα και αντιφωσφορο της seachem...... Πως να τα στησω;;;; Τα χημικα γιατι ακριβως χρειαζονται , τα εχω συνεχεια σε λειτουργια;;;;

2) Πηρα λαμπες Τ5 , αυτες μπαινουν κατευθειαν σε μπαλαστ και σταρτερ Τ8 ή θελουν δικα τους;;;;;

3) Για υποστρωμα θα βαλω αραγωνιτη νεκρο.... ΝΑ το μπερδεψω με ψιλη λευκη αμμο για να εχω πιο ωραιο αισθητικο αποτελεσμα;;;;;

4) Τι αλατοτητα να φτασω;;;;;

5) Να βαλω τα βραχια απο την αρχη ή να περιμενω ;;;; Η λαβα κανει για αλμυρο;;;;; Να κανω εναν ηφαιστειογενη υφαλο

6) Γενικα δεν εχω καταληξει ακομα στο ακουασκεϊπ και ψιλομπερδευομαι με τα ριφ κλπ.....
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 29-08-06, 09:17
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν πας για reef ξεχνάς τις βιόμπαλες και γενικότερα τα υλικά που μπαίνουν σε φίλτρα με σκοπό την εποίκηση βακτηριδίων. Θα πρέπει να βασιστείς στην φίλτρανση του ζωντανού σου βράχου και άμμου. Το αντιφώσφορο πρέπει να είναι συνεχώς μέσα. Ο άνθρακας θέλει μερικές μέρες τον μήνα (εγώ τον έχω συνεχώς γιατί βαριέμαι να τον βγάζω-βάζω). Αν τελικά ξεκινάς με fishonly, με σκοπό το reef κάποια στιγμή, μπορείς να τα βάλεις, αλλά να ξέρεις ότι κάποτε θα τα αποσύρεις.

Οι λάμπες T5 θέλουν δικά τους μπάλαστ (χωρίς στάρτερ). Υπάρχουν στα ηλεκτρολογικά καταστήματα.

Να το μπερδέψεις με ζωντανό αραγωνίτη πολύ ψιλό. Τελικά θα είναι σαν άσπρη άμμος.

Για reef 1,025 για fish-only 1,020.

Ζωντανό βράχο μπορείς να βάλεις. Για μένα τπτ άλλο (εκτός τις τραγάνες).

Τώρα το aquascapingείναι μεγάλη ιστορία και θέμα προσωπικού γούστου. Το βασικό πάντως είναι η τοποθέτηση να μην αφήνει νεκρές (από άποψη κυκλοφορίας) περιοχές.
Προσωπικά (και ανάλογα και με το μήκος) μου αρέσει ο σχηματισμός δυο νησιών. Αν θυμάμαι καλά υπάρχει ανάλογο post στο aquascapingθαλασσινού ενυδρείου. Δες εκεί τι προτείνω.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 31-08-06, 18:50
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Αρχισαμε...... Γεμισα νεροΑΟ, εβαλα ψοφιο ψιλο αραγωνιτη, αλατι και 3 κυκλοφορητες να ανακατευουν το νερο....... Θερμοκρασια την πηγα στο 25....ΘΑ μου φερουν και ζωντανο βραχο με μανιταρια για να ξεκινησω...... Το αντιφωσφωρο και τον ανθρακα θα τους βαλω απο αυριο στο σκιμερ και γεμισα το εξωτερικο φιλτρο με μακαρονι, σουμπστρατ, σφουγγαρι και υαλοβαμβακα..... Για το στρωσιμο μου προτειναν να βαλω δυο κλοουν......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 31-08-06, 19:37
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Για το στρωσιμο μου προτειναν να βαλω δυο κλοουν......
......ΖΩΝΤΑΝΟΥΣ....???????
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 31-08-06, 19:42
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Ψηνεσαι;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 31-08-06, 19:51
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

εσενα περιμενω πρωτα.....θα εχεις ολα τα bugs τωρα στην αρχη,και μετα εγω θα ειμαι very cool........
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 01-09-06, 12:16
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

εβαλα το σκιμμερ (Deltec MCE600) να δουλευει σημερα, αλλα ενω λεει στις οδηγιες οτι θα εχω στο κουτακι αφρο το δικο μου δεν βγαζει τιποτα.......Εχω γυρισει το βανακι να ειναι ανοικτο στα 3/4 οπως λεει στις οδηγιες αλλα...... Μηπως εχω κανει κατι λαθος;;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 01-09-06, 13:10
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φιλε Pritanis ο κατασκευαστης λεει πως το σκιμερ αποδιδει στο βελτιστο οταν η βανα του βεντουρι ειναι στο 2 o'clock...βασικα εαν κοιταξεις μεσα στο στομιο της βανας θα δεις ενα μαυρο λαστιχακι...ε αυτο πρεπει να ειναι στην μεση.
Ετσι εχω δει οτι αποδιδει καλυτερα οντως.
Επισης η στηλη του αφρου πρεπει να ειναι πολυ πυκνη, εαν δεν ειναι κλεισε και ανοιξε μερικες φορες το σκιμερ (απο την μπριζα) με κλειστο το βεντουρι καθως η αντλια εχει ενα πτερυγιο στην εξοδο της το οποιο εαν δεν ειναι στην σωστη θεση δεν σου βγαζει πλουσιο αφρο. Βασικα κλεινεις βεντουρι, βγαζεις μπριζα, βαζεις μπριζα και ανοιγεις αποτομα το βεντουρι. Ετσι λογικα θα σου φτιαξει καποια στιγμη. Σε καθε περιπτωση δωσε 1-2 ωρες στο σκιμερ να προσαρμοστει σε οποιες αλλαγες στις ρυθμισεις του.

Πριν το βαλεις σε λειτουργια μηπως το ελυσες για να δεις τα μερη απο τα οποια αποτελειτε?
Απο θορυβο τι λεει?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 01-09-06, 13:35
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

φυσικα και το ελυσα....... Μου περισσεψαν και κατι κομματια που δεν ξερω τι ειναι...... Οχι δεν το ελυσα, ειχε πολυ ωραιο κατασκευαστικο σχεδιο στις οδηγιες και καταλαβα πως δουλευει..... Το βανακι το εχω εκει που ειπες, θα κανω δοκιμες ανοιξε κλεισε να δω αν θα γινει τιποτα καλυτερο..... Ωραιο μηχανακι παντως..... Απο θορυβο δεν ειναι τελειως αθορυβο , αλλα σιγουρα δεν ειναι ενοχλητικο!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 01-09-06, 16:34
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

για πες μου μηπως εγω κανω λαθος...... Οταν βγαζω το κουτακι που θα μαζευει τη μπιχλα βλεπω πολυ αφρο απο κατω..... Αυτος ο αφρος δεν πρεπει να περνα συνεχεια απο το κουτακι;;;;; Εβαλα το κουτακι αναποδα (δηλαδη το διαφανο τμημα στο πισω μερος και ετσι κυκλοφορησε ο αφρος!!!!!!Τι μπορει να συμβαινει...... Και απο θορυβο εχω αρκετο.... Σφυριζει και το βανακι του βεντουρι......
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 04-09-06, 10:33
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Σορρυ για την καθυστερημενη απαντηση...

Το κουτι περισυλλογης οπως και να το βαλεις ειναι το ιδιο. Ο αφρος που σηκωνεται δεν πρεπει να πεφτει συνεχεια στο κουτι περισυλλογης...οταν εχει να βγαλει βρωμα θα βγαλει, εαν δεν εχει βρωμα δεν θα βγαλει.

Οσο για τον θορυβο που λες ειναι μονο απο το βεντουρι ή και απο την αντλια?
Εμενα πχ δουλευε εξαιρετικα αθορυβα μεχρι το προτελευταιο καθαρισμα οπου η αντλια αποφασισε να γινει πιο θορυβωδης. Το βεντουρι εμενα δεν μου σφυριζει. Μηπως εαν επαιζες λιγο με την βανουλα του σου σταματουσε το σφυριγμα...ελπιζω να μην σφυριζει αδιαφορα .

Κατι που με βολεψε αφανταστα στις δοκιμες μου ειναι το εξης. Πηρα εναν μαρκαδορο και χαρακα και εκανα σημαδια ανα 1,5 εκ. στο πισω μερος του σκιμερ καθετα εκει οπου μπαινει το κουτι περισυλλογης. Ετσι μπορω να ρυθμιζω πιο ευκολα το υψος του και κατα συνεπεια την ποσοτητα/ποιοτητα του αφρου που μαζευει.
Γενικα οταν κανεις δοκιμες και αλλαζεις τις ρυθμισεις του πρεπει να του αφηνεις μερικες ωρες (1-3) ωστε να μπορεσει να ανταποκριθει και να βγαλεις κι εσυ τα συμπερασματα σου αναλογως.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 04-09-06, 18:30
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

λοιπον μετα απο πολλα το σκιμμερ δουλευει μια χαρα.... Οι οδηγιες που ειχα εδειχναν το σωληνα αποβλητου στα αριστερα και οι οδηγιες που καταβασα απο ο ιντερνετ αριστερα!!!!! Τελικα δουλεψε και ολα ειναι καλα..... Το βανακι σφυριζει οχι η αντλια η οποια ειναι αθορυβη......

Απο κει και περα.....Δυστυχως παρασυρθηκα και αγορασα τον πρωτο μου ζωντανο βραχο με ζωη πανω...... Τερμα το fish only , reef ολοταχως..... Εχω φαει μια μερα να χαζευω τα μανιταρακια και α σκουληκακια και γενικα χαζεψα...... Βεβαια με χαζεψε και η τιμη!!!!! Ενα βραχακι κανει οσο ενας καλος δισκος!!!!!! Για δες τε και τις υπολοιπες πετρες που εβαλα , κανουν;;;;; Τωρα οσο αφορα μετρησεις , αλατοτητα 1,023 και θα την ανεβασω στο 25, θεμοκρασια 26 βαθμους Ph 7,9, και λαμπες 2 Τ5 ακουλαιτ 39βαττ, μια Τ5 39 βαττ κοραλ λαιτ, μια Τ8 αρκαντια τροπικαλ (μου ξεμεινε απο το γλυκο).....Το ενυδρειο ειναι 1*0,4*0,4.....Αρκουν;;;; Μου ειπαν να αφηνω την μπλε λαμπα αναμμενη συνεχεια, ισχυει; Φια τροφη πηρα το υγρο μαρινβιτ τησ σερα..... Τωρα οσο αφορα το στρωσιμο μου προτειναν να βαλω ενα ζευγαρι κλοουνακια (απλα μου ειπαν οτι εχει διαφορα ειδη και οτι ο νεμο δεν ειναι τοσο ανθεκτικος για στρωσιμο)......
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P9040018 res.jpg
Εμφανίσεις:  297
Μέγεθος:  142,4 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 04-09-06, 18:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
Δυστυχως παρασυρθηκα και αγορασα τον πρωτο μου ζωντανο βραχο με ζωη πανω...... Τερμα το fish only , reef ολοταχως.....
...μαλλον τα θελει ο πωπος σου.......παρολα αυτα νικολα καλη τυχη,και καλη συνεχεια....θα σου χρειαστει......
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 05-09-06, 08:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή Προσοχη Τωρα...

Προσοχή και μικρά βήματα για την συνέχεια.
Την μπλε λάμπα και βέβαια θα την σβήνεις το βράδυ και αυτή. Μπορείς να αγοράσεις τις φημισμένες γαλάζιες λάμπες για υπολογιστή και με αυτές να κάνεις το φεγγαρόφως. Αυτό έχω κάνει εγώ.

Ο βράχος φαίνεται καλός αν και λίγο συμπαγής. Αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Τα μανιταράκια που έχει πάνω τώρα για αρχή είναι οκ. Μπορεί όμως να γίνουν μεγάλη πληγή σε ένα ώριμο ενυδρείο με SPS. Παράδειγμα το δικό μου ενυδρείο που τα κυνηγάω να τα εξοντώσω, αλλά ξαναφυτρώνουν σαν… μανιτάρια! Κράτα τα βέβαια τώρα (ζωντανεύουν το ενυδρείο) απλά να ξέρεις τι παίζει.

Οι βράχοι δίπλα τι είναι? Μου μοιάζουν σαν διακοσμητικοί. Αν είναι έτσι βγάλτους γιατί μόνο χώρο πιάνουν. Αν δεν θες να διαθέσεις λεφτά για ψόφιο βράχο (ζωντανό θα βάλεις ακόμα μερικά κομμάτια) βρες τουλάχιστον τραγάνες.

Η θερμοκρασία μπορεί να πάει και μέχρι 28 C(για καλοκαίρι) όταν έχεις κοράλλια.

Προσοχή με τι φωτοπερίοδο για να μην έχεις ξεσπάσματα άλγης. Δεν ξέρω αν ο βράχος σου στο μαγαζί που τον πήρες είχε φως ή όχι. Αν είχε τότε οκ. Αν ήταν όμως στο σκοτάδι, πρέπει να προσαρμοστεί στο φως σιγά σιγά.
Το φως σου είναι ο.κ.

Για στρώσιμο καλύτερα να έβαζες ένα bicolorblenny. Είναι αρκετά ωραίο ψάρι με πολύ περίεργη συμπεριφορά (έτσι όπως τρυπώνει στον βράχο).
Εγώ δεν θα έβαζα ποτέ μου κλόουν σε ενυδρείο reef, εκτός και αν ρισκάριζα λίγο μετέπειτα με την προσθήκη μιας ανεμώνης. Κλόουν χωρίς ανεμώνη ίσον τίποτα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 07-09-06, 10:49
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μετα απο ταξιδι αστραπη σε Αθηνα , πηρα αλλα 3 κιλα ζωντανο βραχο και 4 yellowtail damselς για το στρωσιμο..... Οι ασπρες πετρες θα απομακρυνθουν.... Εχθες βρηκα και εναν αστερια μεσα στο ζωντανο βραχο (ασπρος και τριχωτος)...... Ειναι φοβερο ποσα διαφορετικα ειδη ζωης εχει αυτο το βραχακι πανω του!!!!!!!!
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 07-09-06, 11:06
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Λάθος επιλογή ψαριών.
Τα damselείναι άκρως επιθετικά ψάρια και ίσως αντιμετωπίσεις προβλήματα. Για στρώσιμο βέβαια είναι καλά μιας και είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 07-09-06, 11:13
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Γιατι 4 yellowtail damsel ? σου αρεσαν τοσο πολυ ? Αν και δεν εβαλα ποτε damsel , ειναι πασιγνωστα για την επιθετικοτητα τους ... να μου πεις , φθηνα ψαρια ειναι και αμα στρωσει το ενυδρειο τα βγαζεις και τα χαριζεις ...

Καλη συνεχεια !!
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 07-09-06, 12:06
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

http://www.liveaquaria.com/product/p...cfm?pCatId=134

μου τα προτεινε ο ΤΑΝ , ηταν πολυ ομορφα και φθηνα (5¤) και στο ιντερνετ βρηκα οτι δεν ειναι πολυ επιθετικα..... ΑΠο τα ψαρια που μου προτειναν και που μπορουσα να βρω, τα θεωρησα την καλυτερη επιλογη.....

ΥΓ προσπαθησα να χρησιμοποιησω τεστ αμμωνιας γλυκου νερου για να κανω μετρησεις αλλα δεν τα καταφερα..... Θολωσε το νερο.... Θελει τελικα ειδικα τεστ για αλμυρο;;;;
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 07-09-06, 12:18
a$wto$ Ο χρήστης a$wto$ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Thumbs up

Πω πω Νικο βλεπω εγκαταλειπεις τα λασπόνερα...
Καλη τυχη στις νεες περιπετειες!
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 07-09-06, 12:24
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pritanis
ΥΓ προσπαθησα να χρησιμοποιησω τεστ αμμωνιας γλυκου νερου για να κανω μετρησεις αλλα δεν τα καταφερα..... Θολωσε το νερο.... Θελει τελικα ειδικα τεστ για αλμυρο;;;;
¶χρηστε δολοφόνε ψαριών....δεν θέλει...κάνει το ίδιο από ότι ξέρω.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 07-09-06, 12:26
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Εξαρτάτε το τεστ νομίζω κάποια δεν μετράνε σε αλμυρό όμως πχ. Τα τεστ της ΑΡΙ για αμωνία μετράνε σε γλυκό και αλμυρό.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 07-09-06, 12:29
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Και της ΤΕΤΡΑ.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 11-09-06, 18:17
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παρτε ματι το πρωτο στησιμο μου...... Οφειλω ενα τεραστιο ευχαριστω στο φιλο george grat για τις υπεροχες πετρες που ουσιαστικα μου χαρισε!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  res10092006314.jpg
Εμφανίσεις:  337
Μέγεθος:  173,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  res10092006319.jpg
Εμφανίσεις:  322
Μέγεθος:  196,0 KB  
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 12-09-06, 07:38
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν μπορώ να διακρίνω καλά, μου δίνεται η εντύπωση ότι τις έχεις ψιλοστριμώξει τις πέτρες. Το νερό θα πρέπει να κυκλοφορεί άνετα ανάμεσά τους, για να μπορούν να αποδώσουν το μέγιστο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 15-09-06, 14:41
Το avatar του χρήστη Isidoros
Isidoros Ο χρήστης Isidoros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2004
Περιοχή: ΕΛΛΗΝΙΚΟ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Για ενα τετοιο damsel διαλυσα ολο το ενυδρειο πριν ενα χρονο περιπου.Ηταν τρομερα επιθετικο και για να το βγαλω απο το ενυδρειο εβγαλα ολο τον βραχο.
__________________
4-8-2006
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 12-10-06, 08:12
safi Ο χρήστης safi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 142
Προεπιλογή

Ένα μήνα μετά πως πάει το σύστημα pritani ?
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 13-10-06, 10:27
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Μεχρι στιγμης το εγχειτημα παει αρκετα καλα..... Εχω ξεπερασει τις αλγες , οι μετρησεις μου ειναι εξαιρετικες (μεχρι και μη μετρησιμα νικτρικα που στο γλυκο δεν το καραφερα ποτε....) Σαν ενθουσιωδης αρχαριος το μπουκωσα με ψαρια που ομως παρελπιδα πανε πολυ καλα ως τωρα...... (δεν ειχα καμια απωλεια στο ενυδρειο ουτε απο ψαρια ουτε απο υπολοιπους οργανισμους). Τωρα εχω μεσα τα 4 damsel, 2 magnifica, 1 occelaris, 1 coral beuty, 1 cardinal , 1 fire shrimp...... Σιγα σιγα θα αρχισει να μπαινει και καμια πρασιναδα.........
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΔΙΣΚΟΙ ΤΕΛΟΣ ΞΑΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ leonm Δίσκοι 3 13-07-05 12:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09014 seconds with 14 queries