Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-06, 21:53
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Επιτελους , ετοιμος !!

Γεια χαρα παιδια ,

μετα απο περιπου ενα χρονο ασχολειας με ενυδρεια γλυκου και μετα απο πολυ διαβασμα , ξεκιναω μεσα στη εβδομαδα το πρωτο μου θαλασσινο (fish only) ενυδρειο.Καποιες πληροφοριες για αρχη :

1)Ενυδρειο 120 λιτρα περιπου (80 εκατ) με δυο λαμπες των 20 βατ εκαστη , μια λευκη 10.000κ , μια ακτινικη coralstar

2)Βιολογικο / μηχανικο φιλτρο SERAFILL 900 με σιποραξ και λοιπα μηχανικα υλικα/βανες.

3) αραγωνιτης 10 κιλα ψοφιος / 10 κιλα ζωντανος

4) Αλατι Red sea 10 kg

5) σαλινομετρο SERA

6) ανθρακας Α.P / anti phosphate

7) η αρμαδα μου , ενα σκιμμερ H.O.T DELTEC MCE 600 , του οποιου η εξοδος θα ειναι το χημικο φιλτρο.Θα το εχω σε μια εβδομαδα περιπου.

για αρχη 5 κιλα ψοφιος βραχος απο aquaristic , και μολις βρουμε λεφτα αλλα πεντε ζωντανος . Επισης μερικα ψοφια κοραλλια απο aquaristic.

Οπως βλεπετε παμε για Overskimming ...για το σκιμερ πραγματι ταλαιπωρηθηκα και εριξα πολυ διαβασμα ...ελπιζω να επελεξα καλα.Το πηρα με γνωμονα καποια μελλοντικη αναβαθμιση . Εχω διαβασει τα καλυτερα παντως για το μοντελο αυτο.

Το κοστος ολων των παραπανω ηταν 620 ευρω (μαζι με το ενυδρειο/βαση) και ολα εκτος απο το σκιμμερ / πετρες αγοραστηκαν απο Ελλαδα (water inn).

Απο ψαρια , προοδευτικα θα μπουν τα παρακατω :

2 occelaris πολυ μικρα
1 Bicolor Angelfish (Centropyge bicolor)
1 Bicolor Pseudochromis ή ενα Royal Gramma Basslet
,συν φυσικα το συνεργειο καθαρισμου.

Το σιποραξ του φιλτρου εχει αρχισει να στρωνεται σιγα σιγα σε ενυδρειο ενος μελους που ηταν προθυμος να βοηθησει (ειναι εκει κανα μηνα τωρα).

Ερωτησεις :

1)Το σκιμμερ ειναι για περισσοτερα λιτρα . Να το ξεκινησω αμεσως ή να περιμενω να στρωσει πληρως το ενυδρειο και να μπουν τα πρωτα ψαρια (τα δυο occelaris) ? Να το δουλευω 24/7 ?
2)Με τετοιο σκιμερ και χημικο φιλτραρισμα , θα εχω προβλημα με αλγες κλπ ? τα nitrates θα διατηρουνται χαμηλα ?

Ευχαριστω,
Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-02-06, 09:25
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το skimmer ξεκίνα το από την αρχή, και βάλε και στην ειδική του θήκη και τα υλικά σου για χημικό φιλτράρισμα (άνθρακας – αντιφώσφορο). Και βέβαια το skimmer δεν θα σταματά καθόλου.
Οπωσδήποτε το καλό skimming, μειώνει τις οργανικές ουσίες, οι οποίες ευθύνονται και αυτές για την εμφάνιση των διάφορων τύπων αλγών. Αλλά ο μόνος τρόπος για να έχουμε (σχεδόν) μηδενικό Νο3 είναι οι αλλαγές νερού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-02-06, 11:17
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt
...Αλλά ο μόνος τρόπος για να έχουμε (σχεδόν) μηδενικό Νο3 είναι οι αλλαγές νερού.
Εισαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει αλλος τροπος?...

Κατι περι deep sand bed και plenum σε συνδιασμο με την απονιτροποιηση που μπορει να κανει ο βραχος δεν πιστευεις οτι μπορει να συμβαλουν στην ελαχιστοποιηση των νιτρικων?
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-02-06, 09:20
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Μιλάμε για ένα fishonly σύστημα, με το οποίο ο φίλος Βασίλης, κάνει τα πρώτα του βήματα στο χώρο του θαλασσινού ενυδρείου. Σκέφτηκα λοιπόν ότι για αρχή αυτά που κάνει είναι ο.κ. και δεν θα χρειαζόταν να αναφέρω τι μεθόδους αυτές που λές (εγώ χρησιμοποιώ D.S.B. και έχω και φίλτρο απονιτροποίησης), για να μην τον μπλέξω περισσότερο. Επίσης ήθελα να επισημάνω ιδιαίτερα τις ωφέλειες που θα έχει από τις συστηματικές αλλαγές νερού.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-02-06, 11:16
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Σωστος....

Απλα η διατυπωση ηταν καπως απολυτη και με παραξενεψε...I stand corrected.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φτιαξτε το επιτελους sot-zoe Greek Aquarist's Boards 21 24-09-05 15:40
Επιτελους Διακοπές.... Οι ανεμονες μου το ξέρουν όμως;;;;; ahar Θαλασσινό νερό - Γενικά 7 14-07-03 10:13
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ (my tank) Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 3 03-04-03 11:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03511 seconds with 13 queries