Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-16, 23:13
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή Τροφη μονομαχου

Στον προηγουμενο μονομαχο δοκιμασα να δωσω την τροφη σε μπιλάκια της τροπικαλ και δεν τα τρωγε,τα βαζε μια στο στομα κ αμεσως τα φτυνε,δεν ξανασχολιοταν μετα.Εψαξα στο ιντερνετ να βρω συνταγες και κατεληξα σ ενα μειγμα γαριδας κατεψυγμενης(αυτης που τρωμε),λιγο σκορδο,για ολα τα θετικα που εχει για το ανοσοποιητικο συστημα κλπ και γιατι ειδα κτ ταμπλετες για αλγοφαγα κι ειχαν μεσα και σκορδο εγραφε οποτε δε θα χει θεμα να το δωσω και σ αυτον λεω,και λιγη παπρικα για τις βιταμινες κ κυριως για το κοκκινισμα,λογω του οτι ηταν κοκκινος.Τα πατησα ολα μαζι καλα καλα κι εγιναν μια λεπτη κρουστα,την οποια εβαλα ξανα καταψυξη και καθε ότε τον τάιζα εβγαζα ενα κομματι σαν το ματι του περιπου και του το δινα,κι αμεσως το τρωγε χωρις να πεταξει τπτ.Πιστευετε οτι τα υλικα ειναι βλαβερα,οτι μπορει καποιο εντελει να τον πειραξε;;;Το λεω,γιατι πριν λιγο καιρο ανοιξα θεμα για το πώς εχασα το μονομαχο μου.Βεβαια οι τιμες του νερου ηταν στα υψη κ μαλλον εφταιγε αυτο μονο,αλλα μηπως απ τα υλικα αυτα καποιο τον πειραξε και δεν εκανε να το δωσω;;;Ρωταω,για να ξερω αν κανει στον επομενο να τον ταιζω παλι απ αυτο,που πιστευω θα το φαει παλι.Θα δοκιμασω παλι απ ταμπιλάκια,αν και δεν ειμαι αισιοδοξος...

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-16, 23:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειναι λιγο απιθανο να πηγε απο αυτο.(οχι αδυνατο ομως)
για ασφαλεια,θα ελεγα να μην το παρακανεις με κανενα απτα υλικα που χρησιμοποιεις.και μιλαω ειδικα για το σκορδο και την παπρικα και ολα αυτα τα "ενισχυτικα" προσθετα.
λιγη ποσοτητα κανει καλο.περισσοτερη αποτι πρεπει,μπορει να εχει αντιθετο αποτελεσμα.

για παραδειγμα θα σου ελεγα αντι για τις ταμπλετες για αλγοφαγα που εχουν και σκορδο,να παρεις σκετη σπιρουλινα για να βαζεις στην τροφη που φτιαχνεις και να προσθετεις εσυ λιγο φρεσκο σκορδο.

δεν μπορω να σου πω ποσοτητες ακριβως γιατι δεν ξερω ποση τροφη φτιαχνεις.

η αλλη λυση ειναι να δοκιμασεις με μπιλακια αλλης εταιρειας,η αλλο ειδος τροφης.
δεν τρωνε ολα τα ψαρια ολες τις τροφες.(κιας υποτιθεται πως ειναι εξειδικευμενες για ενα συγκεκριμενο ψαρι)

μπορει πχ ο δικος σου να τρωει Flakes πιο προθυμα και τα μπιλακια να πρεπει να τα μαθει για να τα φαει.
η μπορει απλα να μην του αρεσαν τα συγκεκριμενα.(ειναι αρκετα επιλεκτικα ψαρια)

δοκιμασε με αποξηραμενα bloodworms της sera(προσωπικα οποια αλλη μαρκα εχω δοκιμασει δεν τα τρωγανε τα δικα μου,ενω της sera τα τρωγανε ολα τα ψαρια μου) και επισης κοιταξε και για κατεψυγμενες τροφες.bloodworms,αρτεμια,δαφνια κλπ.
πχ http://www.oceannutrition.eu/product...uct=bloodworms
υποψην πως αυτες θελουν προσοχη να μην ξεπαγωσουν και ξαναμπουν στην καταψυξη.
αν ξεπαγωσουν και δεν φαγωθουν πανε για πεταμα,αλλιως μπορει να παθει δηλητηριαση το ψαρι.

αν μπορεσεις να βρεις ζωντανες τροφες(καλλιεργεια grindal,bloodworms,αρτεμια κλπ) ειναι οτι καλυτερο για το ψαρι.

αν μπορεις να κανεις συνδιασμο ολων αυτων(μαζι με τη diy τη δικια σου) και να ταιζεις εναλλαξ και ισοροπημενα,τοτε μιλαμε για γκουρμε κατασταση
τουλαχιστον απτη μερια του ψαριου

να προτιμας μικρες συσκευασιες ωστε να μην παλιωνουν πολυ οι τροφες.
μιλαω ειδικα για τις αποξηραμενες.
προσπαθησε δηλαδη να το ρυθμιζεις ετσι ωστε οι τροφες που εχεις να σου βγαζουν ενα τριμηνο μαξιμουμ.
αλλοιωνονται πολυ με την υγρασια και το φως απτη στιγμη που θα ανοιχθουν, και καταληγεις να ταιζεις "αχυρο" που δεν προσφερει τιποτα στο ψαρι.με τους μονομαχους,συνηθως οι τροφες ειναι σε μικρες συσκευασιες,οποτε ειναι σχετικα ευκολο.
αλλα αν βρεις καποια σε μεγαλη,οπως πχ τα αποξηραμενα σκουληκια,προτιμησε να παρεις δυο μικροτερες,ιδιες η διαφορετικες.

να θυμασαι πως η μονη αμυνα που εχει το ψαρι σε ολα τα βακτηρια και μικροοργανισμους που ζουν στο ενυδρειο,ειναι το καθαρο νερο και η θρεπτικη διαιτα.
αν του προσφερεις αυτα εχεις κερδισει το 60%.το αλλο 40% ειναι το περιβαλον του ενυδρειου που το εχεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 15-09-16 στις 00:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-09-16, 11:55
Το avatar του χρήστη 11panos04
11panos04 Ο χρήστης 11panos04 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2016
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Εχετε να μου προτεινετε εσεις κανενα μειγμα φτιαχτό;;;Οταν εψαχνα τί να βαλω στο δικο μου,ειδα αλλοι λεγανε βαζαν κ σπανακι,αρακα...ο δικος μου ο τιδηποτε λαχανικο-φυτικο δεν το πλησιασε.

Σε μια γαριδα πατημενη,λιωμενη,εβαλα μιση σκελιδα σκορδο πατημενη κ στην ακρη του κουταλιου παπρικα.Τα πατησα ολα μαζι οσο καλυτερα μπορουσα,κ μετα τα κανα πολυ λεπτη κρουστα κ στην καταψυξη.Οποτε εκοβα,απ τη θερμοκρασια του χεριου μου και μονο,μαλακωνε και το τρωγε.Ισως την αλλη φορα αντι για σκορδο να βαλω μονο το ζουμι του σκορδου,να το λιωσω δλδ κ να βαλω μονο ζουμι.Αν βρω κ σπιρουλινα σε σκονη(γιατι τελευταια ''φοριουνται'' πολυ οι ταμπλετες) να βαλω.

Φιλικα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-10-16, 18:04
Το avatar του χρήστη Floofologist
Floofologist Ο χρήστης Floofologist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-05-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων

δοκιμασε με αποξηραμενα bloodworms της sera(προσωπικα οποια αλλη μαρκα εχω δοκιμασει δεν τα τρωγανε τα δικα μου,ενω της sera τα τρωγανε ολα τα ψαρια μου) και επισης κοιταξε και για κατεψυγμενες τροφες.bloodworms,αρτεμια,δαφνια κλπ.
πχ http://www.oceannutrition.eu/product...uct=bloodworms
υποψην πως αυτες θελουν προσοχη να μην ξεπαγωσουν και ξαναμπουν στην καταψυξη.
αν ξεπαγωσουν και δεν φαγωθουν πανε για πεταμα,αλλιως μπορει να παθει δηλητηριαση το ψαρι.

αν μπορεσεις να βρεις ζωντανες τροφες(καλλιεργεια grindal,bloodworms,αρτεμια κλπ) ειναι οτι καλυτερο για το ψαρι.
Πόσο πιστεύετε διακινδυνεύουμε από κάποια παρασίτωση όμως με τα κατεψυγμένα της Sera, κι ακόμα περισσότερο από ζωντανά σκουληκάκια; Έδωσα αυτές τις κατεψυγμένες καψουλίτσες της Sera με κοκτέιλ από bloodworms και γαριδούλες και διάφορα άλλα λαχταριστά κάποτε στον πρόσφατα θανόντα μονομάχο μου Τάκη και ξετρελάθηκε. Δίστασα να ξαναπάρω παρόλο που εμφανώς έπαθε αμοκ από τη λιχουδιά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-10-16, 18:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

αυτος ο κινδυνος υπαρχει παντα.
τελευταια(προσφατα),εχω ακουσει αρκετα προβληματα απο κατεψυγμενες και ειδικα το bloodworm. και μαλιστα ακομα και εκεινες που περιεχουν -υποτιθεται- σκουληκια "εκτροφης" και αρα εχουν μειωμενο ρισκο.(τις πουλανε και λιγο ακριβοτερα καποια μαγαζια).
προσωπικα δεν ειχα ποτε προβλημα με κατεψυγμενες τροφες,αλλα αφου εχω ακουσει τοσα,δεν μπορω να ειμαι και σιγουρος.

το θεμα ειναι πως δεν μπορεις ποτε να εισαι σιγουρος οτι το προβλημα ειναι οντως παρασιτο η κατι αλλο.
ουτε μπορεις να εμπιστευτεις πως τα μαγαζια θα πεταξουν τις τροφες που ετυχε να αποψυχθουν.(πες οτι εγινε διακοπη ρευματος ενα βραδι)

βαζουν γεννητρια για τα ψυγεια?δε νομιζω.
οι κατεψυγμενες τροφες ειναι πολυ ανωτερες απτις αποξηραμενες,αλλα εχουν αυτο το ρισκο δυστυχως...
αν οι εταιρειες εβαζαν ενα δεικτη στη συκευασια που να σου δειχνει αν εχει αποψυχθει η οχι,ισως μειωνοντουσαν τα προβληματα(ιδεα για πατεντα ειναι αυτη)

η αλλη λυση,ειναι να αποφευγουμε κατεψυγμενες που απτη φυση τους μπορει να ειναι φορεις ασθενειων.
οπως τα σκουληκια πχ και να προτιμαμε αρτεμια για παραδειγμα.

με τις ζωντανες,ειναι αλλιως το πραγμα.
εκει εξαρταται απο εμας περισσοτερο το τι ποιοτητα θα εχουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-10-16, 23:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
αν οι εταιρειες εβαζαν ενα δεικτη στη συκευασια που να σου δειχνει αν εχει αποψυχθει η οχι,ισως μειωνοντουσαν τα προβληματα(ιδεα για πατεντα ειναι αυτη)
Θα έλυνε κάτι τέτοιο τα χεριά πολλών
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-10-16, 09:09
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

γιαννη μαλον θα τα "εδενε".
σκεψου μονο τι θα γινοταν με τα παγωτα
αλλα εδω δεν το κανουν με τα παγωτα που τα τρωνε ανθρωποι(και παιδια)
με τα σκουληκια για τα ψαρια θα το κανουν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-10-16, 14:03
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Όντως δεν έχεις κι άδικο Γιώργο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκορδοζουμο σε τροφη μονομαχου ????? nikolas34 Διατροφή 12 10-04-13 15:00
τροφη για μωρα μονομαχους Αντωνης Πατρα Διατροφή 5 17-07-11 23:23
Τροφη για μονομαχο achisael Bettas 23 27-04-10 00:43
ΣΠΙΤΙΚΗ ΤΡΟΦΗ ΓΙΑ ΜΟΜΟΜΑΧΟΥΣ!!!! mariah Bettas 6 26-07-07 14:40
τροφη για μονομαχους alexinio Bettas 7 14-04-07 22:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05163 seconds with 15 queries