Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Fish Only

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-14, 23:37
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή Νέος-αρχαριος!προς θαλασσοπορους!!!!

Για σας καλημεριζω την αλμυρα!!!μολις μου μπήκε το μικρόβιο (αναθεματο)να φτιάξω ένα κυβο 60*60*50 FO!!!
Λοιπόν και ήθελα τα ΦΏΤΑ ΣΑΣ!!!!εχω δει ενα έτοιμο της BOYU BTL 450 στα 220¤ και το BOYU BTL 550 στα 290¤ αυτα τα δυο ειναι κομπλε χριαζοντε μόνο αν δεν κάνω λάθος ΖΒ,αλάτι,άνθρακα,αντιφοσφορο,αλατομετρο,και αραγονιτι-άμμο θάλασσας......
Εκτος και αν φτιάξω εγω ένα 60*60*50 περίπου 160L,και χριαζωμε την βοήθεια σας για
Skimmer
Wave maker
Έξ φιλτρο
Θερμοστατη
Φωτισμο
Ζ βραχω
Αραγονιτι-άμμο θάλασσας
Αλατομετρο
¶νθρακα
Αντιφοσφορο
Αλάτι
Και αν πάρω και μια αυτοματη αναπλήρωση,......συγνώμη για την ζαλαδα.... περιμένω τα φώτα σας.....
-------------------------
Παιδια........κανένας.........????????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 22-12-14 στις 23:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-12-14, 11:54
Το avatar του χρήστη j.p.
j.p. Ο χρήστης j.p. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-10-2008
Περιοχή: prebeza
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας καλημεριζω την αλμυρα!!!μολις μου μπήκε το μικρόβιο (αναθεματο)να φτιάξω ένα κυβο 60*60*50 FO!!!
Λοιπόν και ήθελα τα ΦΏΤΑ ΣΑΣ!!!!εχω δει ενα έτοιμο της BOYU BTL 450 στα 220¤ και το BOYU BTL 550 στα 290¤ αυτα τα δυο ειναι κομπλε χριαζοντε μόνο αν δεν κάνω λάθος ΖΒ,αλάτι,άνθρακα,αντιφοσφορο,αλατομετρο,και αραγονιτι-άμμο θάλασσας......
Εκτος και αν φτιάξω εγω ένα 60*60*50 περίπου 160L,και χριαζωμε την βοήθεια σας για
Skimmer
Wave maker
Έξ φιλτρο
Θερμοστατη
Φωτισμο
Ζ βραχω
Αραγονιτι-άμμο θάλασσας
Αλατομετρο
¶νθρακα
Αντιφοσφορο
Αλάτι
Και αν πάρω και μια αυτοματη αναπλήρωση,......συγνώμη για την ζαλαδα.... περιμένω τα φώτα σας.....
-------------------------
Παιδια........κανένας.........????????
αν και δεν είμαι ο πιο εμπειρος θα σου πουν και οι γνωστες, αλλα σου γραφω για να ανοιξει η κουβεντα.
τα ενυδρεία δεν τα γνωρίζω αλλά εγώ θα διάλεγα ενα έτοιμο, υπάρχουν ευκαιρίες.
skimmer διάλεξε ενα για τα διπλάσια λίτρα από αυτα του ενυδρείου σου
2 wave maker για κυκλοφορία
φωτισμό, ανάλογα με το αν θα είναι fo ή θα εχει και κοράλλια- τι κοραλλια
βραχο 1/10 σε σχεση με τα λιτρα του ενυδρείου
αραγονητη ναι, όχι αμμο θαλασσας
Αλατομετρο, ¶νθρακα , Αντιφωσφορο, Αλάτι- ναι
αυτοματη αναπλήρωση- μπορείς και χωρις αυτη για αρχή
σκέψου και το sump βοηθαει πολύ.
καλή αρχη!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-12-14, 12:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλώς τον τον συνονόματο , καλή αρχή σου εύχομαι φιλαράκι , τα boyu αισθητικά είναι όμορφα, στο κομάτι του εξοπλισμού όμως δεν τα πάνε καλά (φωτισμός ,σκίμμερ ) τα οποία μάλλον θα χρειαστούν αναβάθμιση αν αποφασίσεις να βάλεις κοραλλάκια . Σιγουρα πήγαινε στο 550 θα είσαι πιο άνετος .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κωστας86 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για σας καλημεριζω την αλμυρα!!!μολις μου μπήκε το μικρόβιο (αναθεματο)να φτιάξω ένα κυβο 60*60*50 FO!!!
Λοιπόν και ήθελα τα ΦΏΤΑ ΣΑΣ!!!!εχω δει ενα έτοιμο της BOYU BTL 450 στα 220¤ και το BOYU BTL 550 στα 290¤ αυτα τα δυο ειναι κομπλε χριαζοντε μόνο αν δεν κάνω λάθος ΖΒ,αλάτι,άνθρακα,αντιφοσφορο,αλατομετρο,και αραγονιτι-άμμο θάλασσας......περίπου 10κιλά βράχο , αραγωνίτη το ιδιο ,
Εκτος και αν φτιάξω εγω ένα 60*60*50 περίπου 160L,και χριαζωμε την βοήθεια σας για
Skimmer
Wave maker
Έξ φιλτρο
Θερμοστατη
Φωτισμο
Ζ βραχω
Αραγονιτι-άμμο θάλασσας
Αλατομετρο
¶νθρακα
Αντιφοσφορο
Αλάτι
Και αν πάρω και μια αυτοματη αναπλήρωση,......συγνώμη για την ζαλαδα.... περιμένω τα φώτα σας.....
-------------------------
Παιδια........κανένας.........????????
αυτόματη αναπλήρωση θα πάρεις έτσι και αλλιώς σε όποια και από τις δυο εκδοχές πας , καθώς και ένα ρεφρακτόμετρο για να μετράς την αλατότητα .
Αν πιάνουν τα χέρια σου πήγαινε και σε diy θα σου βγει ακριβότερο και λειτουργικότερο αλλά θέλει σημασία στην λεπτομέρια για να είναι και αισθητικά ωραίο . Δες ένα θεμάτάκι που τρέχει τώρα να πέρνεις ιδέες http://www.aquatek.gr/vb/showthread....ewpost&t=83836
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-12-14, 13:17
Το avatar του χρήστη Κωστας86
Κωστας86 Ο χρήστης Κωστας86 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-04-2014
Περιοχή: Ιεραπετρα Κρήτης
Μηνύματα: 322
Προεπιλογή

Το διάβασα το θέματακι αλλα δεν κατάλαβα αι πολλα...............
Εγω το θελω FO!!! Χορις κοραλια και πολλές απετισις...... Απλα ήθελα να μου προτείνετε για τα παραπανω skimmer κτλ..κάποιες μάρκες αξιόπιστες και σε καλι τιμή ( αναλογίας τιμής και ποιότητας).
Και κατι άλλο εχω στο σαλόνι εντιχισμενο ένα juwel rio 180 φυτεμενω και σκεφτώμαι και το άλλο ενδεχόμενο......να κάνω αυτο FO και να φτιάξω ένα μικρο να το κάνω φυτεμενω αλλα δεν ξέρω το κόστος κτλ........και θαπανε και στραφη ολλα του φυτεμενου ( φωτισμός co2 reactor φυτα )
-------------------------
Για σας και πάλη!μολις αλλάξαμε τα πλάνα μου και θα το κάνω λίγο ποιο μικρο (ξεχνάμε και το rio 180) σκεφτωμαι να το κάνω τελικά 45*45*50 DIY να βγει στα 100L FO ή το boyo btl 450 60L (40*48*46).και για φωτισμο στο DIY ετημω φωτιστικο με 2 λάμπες,μια marine blue και μια marine white.....τωρα δεν ξέρω αν ειναι απαρετιτο το sub αν γνωριση καποιος ας με ενημέρωση ευχαριστω πολυ!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κωστας86 : 24-12-14 στις 13:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αρχαριος Giorgio st Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 9 17-04-13 16:33
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΙΑΣ ΑΡΧΑΡΙΟΥ κικη Αρχάριοι γλυκού νερού 3 13-05-12 22:13
Προς αναζήτηση νέου φωτιστικού george Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 15-11-08 17:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04077 seconds with 15 queries