Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-16, 21:22
Το avatar του χρήστη Νικολακης
Νικολακης Ο χρήστης Νικολακης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2016
Περιοχή: Αθηνα,καλλιθεα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Ωρα για Αλλαγη διακοσμησης!!!

Σκεφτομαι να αλλαξω την υπαρχουσα εμφανιση του ενυδρειου μου και δεν ξερω πως και τι.καταρχας θελω να βγουν τα υπαρχοντα πλαστικα φυτα και να μπουν ζωντανα.η αρχη εχει γινει με μια μικρη ανουμπια αλλα εχω σκοπο να προστεθουν και αλλα.να βγει αυτη η ψιλη πετρουλα κατω που τελικα την πηγα σε ενα πετ σοπ και μου ειπαν οτι ειναι πλαστικο και οχι πετρα(προτασεις αντικαταστασης?).και τελευταιο που θα ηθελα να ρωτησω ειναι εσεις τι προτεινεται καλυτερα σαν κεντρικο θεμα και διακοσμηση, πετρες ή ξυλο?και αν ναι σε κατι απο τα 2 εχετε να προτεινεται καποιο συγκεκριμενο ειδος?το ενυδρειο μου ειναι 60λτ με εσωτερικο φιλτρο marina jet-80, 380lt/h.ευχαριστω πολυ φιλοι μου...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160413_220959_zps1crsecdp.jpg
Εμφανίσεις:  299
Μέγεθος:  46,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-16, 21:45
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

1. Βγαλε ολα τα πλαστικα.
2. Βαλε καμια ωραια ριζα red moor, οχι τεραστια που να κοβει λιτρα και δυνατοτητα απο τα ψαρακια σου να κινουνται ανετα.
3. Βαλε κανενα ευκολο φυτο τυπου anubia, java fern.
4. Βαλε σκουροχρωμο φοντο στην πλατη του ενυδρειου.
5. Γεμισε με περισσοτερο νερο το ενυδρειο σου, χανεις λιτρα ετσι.

Θα δεις οτι θα γινει πολυ πιο ομορφο το ενυδρειο σου και για εσενα και για τα ψαρακια σου.

Υ.Γ. Οι χρυσοψαραδες θα σου πουν περισσοτερα περι λιτρων και φιλτρασης (ενα εξωτερικο θα βοηθουσε).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-16, 21:52
Το avatar του χρήστη Νικολακης
Νικολακης Ο χρήστης Νικολακης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2016
Περιοχή: Αθηνα,καλλιθεα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Βγαλε ολα τα πλαστικα.
2. Βαλε καμια ωραια ριζα red moor, οχι τεραστια που να κοβει λιτρα και δυνατοτητα απο τα ψαρακια σου να κινουνται ανετα.
3. Βαλε κανενα ευκολο φυτο τυπου anubia, java fern.
4. Βαλε σκουροχρωμο φοντο στην πλατη του ενυδρειου.
5. Γεμισε με περισσοτερο νερο το ενυδρειο σου, χανεις λιτρα ετσι.

Θα δεις οτι θα γινει πολυ πιο ομορφο το ενυδρειο σου και για εσενα και για τα ψαρακια σου.

Υ.Γ. Οι χρυσοψαραδες θα σου πουν περισσοτερα περι λιτρων και φιλτρασης (ενα εξωτερικο θα βοηθουσε).
Καλησπερα φιλε και σε ευχαριστω.αυτο εχω σκοπο να κανω. ηδη εχει βγει ενα ναυαγιο πλαστικο που ειχα μεσα και θα βγουν και τα υπολοιπα.για χαλικι τι προτεινεις εσυ αν ξερεις για χρυσοψαρα?και οσο για το σκουροχρωμο φοντο μπορω να βαλω μαυρο χαρτονι εξωτερικα?βοηθαει σε κατι το φοντο ή απλα ομορφια?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-16, 04:36
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230.Διαβασε αυτο
του delta θα σου λυσει ολες τις αποριες.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-16, 07:27
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πες μας πιο πολλές πληροφορίες , όπως φίλτρο , μετρήσεις , θερμοκρασία, διαστάσεις ενυδρείου.
Το φιλτράκι που βλέπω μάλλον είναι μικρό, θα συμφωνήσω και με τον Θοδωρή (Nazgul) βγάλε όλα τα διακοσμητικά, εκτός το ότι μπορεί να βγάλουν τοξικά στο νερό πιάνουν χώρο και τα ψάρια έχουν ανάγκη τον χώρο αυτό. Γιατί όντως το ενυδρείο είναι οριακά μικρό. Στη πλάτη ένα μαύρο χαρτόνι θα δείξει καλύτερα. Για βυθό μπορείς να βάλεις χοντρή μαύρη άμμο ή ψιλό μαύρο χαλίκι, γιατί τα χρυσόψαρα τους αρέσει να σκάβουν. Θα ήταν καλύτερα να σκεφτείς για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο, διάβασε το link που σου έβαλε ο Σταύρος (stav)
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-16, 14:59
Το avatar του χρήστη Νικολακης
Νικολακης Ο χρήστης Νικολακης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2016
Περιοχή: Αθηνα,καλλιθεα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας πιο πολλές πληροφορίες , όπως φίλτρο , μετρήσεις , θερμοκρασία, διαστάσεις ενυδρείου.
Το φιλτράκι που βλέπω μάλλον είναι μικρό, θα συμφωνήσω και με τον Θοδωρή (Nazgul) βγάλε όλα τα διακοσμητικά, εκτός το ότι μπορεί να βγάλουν τοξικά στο νερό πιάνουν χώρο και τα ψάρια έχουν ανάγκη τον χώρο αυτό. Γιατί όντως το ενυδρείο είναι οριακά μικρό. Στη πλάτη ένα μαύρο χαρτόνι θα δείξει καλύτερα. Για βυθό μπορείς να βάλεις χοντρή μαύρη άμμο ή ψιλό μαύρο χαλίκι, γιατί τα χρυσόψαρα τους αρέσει να σκάβουν. Θα ήταν καλύτερα να σκεφτείς για κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο, διάβασε το link που σου έβαλε ο Σταύρος (stav)
Ευχαριστω πολυ φιλε για την απαντηση σου.εχω σκοπο να παρω ενα 120-200lt ενυδρειο απλα λογο εγκαταστασης σε αυτο το σπιτι μονο 1 μηνα το καθυστερω λιγακι ακομα.τωρα απο μετρησεις εχω τις εξης 1)ph:7.8 2)αμμωνια:0 3)νιτρωδη:0 4)νιτρικα:10 και απο αλλαγες νερου κανω το 30% καθε 4 ημερες με προετοιμασια του νερου 24ωρες πριν.η θερμοκρασια του ενυδρςιου κυμενεται απο 20-22βαθμους.οσο για το φιλτρο μου ξερω οτι ειναι μικρο απλα εχω σκοπο να το αλλαξω με εξωτερικο λιγο πριν αλλαξω ενυδρειο για να το στρωσω και να μπουν τα ψαρια κατευθειαν στο καινουριο.το ενυδρειο κου ειναι 60cm μηκος ,40cm πλατος και 35cm υψος.νομιζω ειναι 63λιτρα συνολο αν δεν κανω λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-16, 15:04
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλές οι μετρήσεις σου και πολύ καλό που κάνεις τακτικές αλλαγές.
Και να ξέρεις πως όσο πιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο πιο εύκολο και σταθερό.
Καλά τα πας, ότι χρειαστείς εδώ είμαστε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-16, 15:26
Το avatar του χρήστη Νικολακης
Νικολακης Ο χρήστης Νικολακης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2016
Περιοχή: Αθηνα,καλλιθεα
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή

Το μονο που εχω σαν απορια ειναι αν ειναι καλυτερο να βαλω μεσα πετρες ή ενα ξυλο?ποιο ειναι πιο φιλικο και γνωριμο στα χρυσοψαρακια?σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και το ενδιαφερον σου φιλε!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-16, 15:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε αυτό το ενυδρείο θα σου πρότεινα μη βάλεις τίποτα, τα ψάρια θέλουν χώρο χωρίς εμπόδια, σε μεγαλύτερο ενυδρείο καμιά πέτρα ή πολύ χαμηλό ξύλο χωρίς λεπτά κλαδιά, κάτι που να μη τα ενοχλεί να κολυμπάνε , όσο το δυνατόν λιγότερα εμπόδια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-04-16, 21:04
Harris1 Ο χρήστης Harris1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-11-2014
Περιοχή: Χολαργος, Αθηνα
Μηνύματα: 382
Προεπιλογή

συμφωνώ με τους παραπάνω, θες λίτρα. Ψαράκια ακόμα θα χρειαστείς 1-2 περισσότερα καθώς τους αρέσει να ζουν κοπαδιαστά, μάλιστα θα συμπλήρωνα, στο άλλο, όχι σε αυτό το ενυδρείο, ψαράκια από την ίδια κατηγορία για να έχεις κοπάδι.
Αμμο, από προσωπική εμπειρία θα σου έλεγα να βάλεις ψιλή μαύρη, γιατί τους αρέσει να την τσιμπολογούνε και ενδυκνύεται.
Στο υπάρχον αφαίρεσε τα πλαστικά που πιάνουν χώρο, βάλε την ανούβια, αν θες προσθέτεις την μαύρη άμμο, γέμισε τα λίτρα σου, ώστε να έχεις τα λίτρα που χρειάζεσαι και διάβαζε τα σχετικά άρθρα να μαθαίνεις.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΓΙΑΝΝΗΣ JOHN Tanganyika 1 03-04-16 21:32
Βοηθεια για αλλαγη διακοσμησης ενυδρειου τακης69 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 01-09-13 22:20
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΕ ΧΡΥΣΟΨΑΡΑ CHRISTOS13 Ενυδρεία με χρυσόψαρα 14 21-12-12 16:37
αλλαγη διακοσμησης takis07 Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 6 17-04-11 22:44
ΑΛΛΑΓΗ ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗΣ Ρέα Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 3 11-05-07 15:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05923 seconds with 14 queries