Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-16, 23:01
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή Black moor κολυμπάει ανάποδα

Για πείτε καμιά ιδέα βρε παιδιά γιατί με τις ασθένειες δεν ξέρω και πολλά, ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να μάθω αλλά να που σου χτυπάει τη πόρτα.
Το Σάββατο το βράδυ παρατήρησα πως ο Πάγκαλος, το χοντρό black moor, κολυμπούσε ανάποδα, όχι συνέχεια , αμέσως έβαλα epsom salt, 1 κουταλάκι του γλυκού ανά 25 λίτρα, Κυριακή και Δευτέρα πρωί τάισμα αρακά. Αντί να δω κάποια βελτίωση , παρατήρησα πως είχα επιδείνωση και κολυμπούσε τώρα σχεδόν ανάποδα και στην επιφάνεια, αν τον άγγιζα όμως γύριζε κανονικά και έφευγε. Τρίτη ακόμα χειρότερα, έτσι έκανα σχεδόν 50% αλλαγή με το ανάλογο Epsom salt στο φρέσκο νερό και έριξα 3 κάψουλες flagyl των 500mg.
Σήμερα πάλι αλλαγή 50% με το ανάλογο epsom salt και πάλι 3 κάψουλες Flagyl, και αυτές τις 2 ημέρες που άρχισα τη θεραπεία δεν ταΐζω, εφαρμόζω δηλαδή αυτή τη θεραπεία http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
Δείτε και ένα βίντεο που τράβηξα απόψε

BORKED

Θερμοκρασία 21 Βαθμούς, μετρήσεις υποδειγματικές, και επίσης εδώ και 1,5 χρόνο που μπήκαν στο ξύλινο οι ρουτίνες είναι ίδιες και δεν έχω αλλάξει τίποτα.
Για πείτε καμιά ιδέα γιατί έχω αρχίσει και ανησυχώ
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-16, 23:27
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Έχω περάσει μια παρόμοια κατασταση με ενα veiltail που ειχα. Παρομοιος σωματοτυπος έκανε αυτό που παρατηρησα οτι κανει και το δικό σου στο βίντεο. Εχει το προσωπο του προς το βυθό και σαν να προσπαθει να παει στον πάτο. Με το που σταματα να κουνα πτερυγια, σαν μπαλονι ανεβαινει στην επιφανεια. Ειναι ετσι;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-16, 23:48
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι έτσι, όταν αφήνεται γυρίζει ανάποδα και ανεβαίνει στην επιφάνεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-04-16, 00:09
Το avatar του χρήστη AntoniosR
AntoniosR Ο χρήστης AntoniosR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-10-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι έτσι, όταν αφήνεται γυρίζει ανάποδα και ανεβαίνει στην επιφάνεια
Το ψαρακι το αφηνα δυο μερες χωρις φαγητο και μετα ετρωγε τον αρακά του. Την τριτη μέρα ήταν κομπλέ. Δεν το έβγαλα απο το ενυδρείο, δεν του έκανα καμια θεραπεία. Τα άλλα τα τάιζα στο στόμα κρατώντας το πελετ ή το φυλλαράκι με ένα τσιμπιδάκι. Το πρόβλημα εμφανιζόταν ξανά όταν ακολουθούσε και πάλι την ρουτίνα ταϊσματος. Ξανα νηστεία, ξανά αρακά. Αφού γινόταν καμιά δεκαριά μερες αυτό το σκηνικό, ακολούθησα άλλο προγραμμα. Ταισμα (κανονικά ότι έδινα και στα άλλα) μερα παρα μερα όμως. Εκοψα τον αρακά όσο το έβλεπα ότι πηγαινε καλά. Στο πρόγραμμα αυτό το κράτησα δυο περίπου εβδομάδες. Στα πρώτα συμπτώματα δεν του έδινα φαγητό εκείνη τη μέρα. Φάγαμε σχεδόν ένα μήνα με αυτη την ιστορια και μετά για τους επόμενους 3 μήνες που το ειχα στην κατοχη μου δεν παρουσιασε ποτε κανενα προβλημα. Μετα το χαρισα δεν ξερω τι απέγινε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-16, 07:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά έχει κάνει κανείς αυτό με τη σύριγγα για την αφαίρεση του αέρα ή κανα βίντεο που να δείχνει καθαρά πως γίνεται ή καμια φωτογραφία, γιατί δεν βλέπω άλλη λύση, ή τουλάχιστον κάποιο σχέδιο σε πιο σημείο να βάλω τη βελόνα. Με βλέπω να το παίζω χειρουργός.
--------------------------------
Επίσης με τη θεραπεία αναφέρεται να μη ταΐζουμε, μήπως λίγο αρακάς κάνει καλό ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-16, 07:52
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Ουφ πρωι πρωί Ο Γιάννης που ασχολείται με Κόι το έχει κάνει με επιτυχία σε Κόι (να αφαιρέσει τον αέρα ) αν θέλεις πάρε με , να κανονίσουμε να βρεθείτε
Περαστικά βρε Τάκη μου, τι γίνεται σε μάτιασαν καλέ μου
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-16, 07:57
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Τάκη, σκόρδο ρε φίλε...βάλε ένα να κρέμετε έξω απ το ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-16, 08:05
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Έλα βρε φίλε....μη στεναχωριέσαι, όλα θα πάνε μια χαρά.
Το ψαράκι σου βρίσκεται σε πολύ καλά χέρια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-16, 08:20
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Τάκη θα έλεγα πριν κάνεις τον χειρούργο να βάλεις σε καραντίνα το ψαράκι και να συνεχίσεις τη θεραπεία που ξεκίνησες. Δίαιτα κάνε 3 μέρες και μετά δοκίμασε να του δώσεις αρακά.
Πρόβλημα στη νηκτική κύστη έχει αλλά δεν μπορείς εύκολα να εντοπίσεις την αιτία.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-16, 08:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά
Αρτεμησία θα σε πάρω τηλέφωνο αργότερα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-16, 08:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Τάκη θα έλεγα πριν κάνεις τον χειρούργο να βάλεις σε καραντίνα το ψαράκι και να συνεχίσεις τη θεραπεία που ξεκίνησες. Δίαιτα κάνε 3 μέρες και μετά δοκίμασε να του δώσεις αρακά.
Πρόβλημα στη νηκτική κύστη έχει αλλά δεν μπορείς εύκολα να εντοπίσεις την αιτία.
Κλεόβουλε έτσι συνεχίζω αλλά σκέφτομαι και τη λύση της σύριγγας.
Τώρα για καραντίνα δύσκολο γιατί αυτό το ψάρι θέλει 100 λίτρα, έτσι το κάνω στο ενυδρείο. Θα μου πεις κουτί από Ικεα, σκέφτηκα πως θα έχει καλύτερες παραμέτρους στο ενυδρείο, και να μείνουν για λίγες ημέρες νηστικά και τα άλλα δεν νομίζω πως θα τα πειράξει.
Σήμερα το απόγευμα θα του δώσω τότε λίγο αρακά, είναι η 3η ημέρα της θεραπείας.
Τα άλλα όμως βλέπω πως έχουν ταράξει την άλγη στα τοιχώματα, όλο πιπιλίζουν, μάλλον κάτι τρώνε, και το άρρωστο κατεβαίνει στο βυθό και ψάχνει για φαί, αυτό δείχνει πως δεν είναι τόσο χάλια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-16, 08:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.372
Προεπιλογή

Μακάρι να πάνε όλα καλά φίλε!
(με τις σύριγγες εγώ ανατριχιάζω.....δεν θα το επιχειρούσα σε ψάρι )
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-04-16, 09:04
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τάκη, πρόκειται για πρόβλημα στην νηκτική κύστη αλλά η αιτία είναι που μετράει. Αν δώσεις ιστορικό περίεργων συμπεριφορών ή συμπτώματα άλλων ψαριών του ενυδρείου είναι πιο πιθανό να βρεθεί η πραγματική αιτία. Συνήθως είναι αποτέλεσμα metacercaria τρηματωδών ή νηματωδών που περνάνε στην νηκτική κύστη. Η σύριγγα σπάνια δίνει μόνιμη λύση ή σώζει το ψάρι. Στην ουσία το πρόβλημα δεν είναι το οτι κολυμπά ανάποδα, αλλά τι το προκαλεί αυτό. Η αρχική αιτία θα βλάψει το ψάρι, όχι το σύμπτωμα αυτό.

Συνήθως όταν τα ψάρια επιλέγουν να τρώνε παραπάνω πρασινάδα, έχουν παράσιτα και θέλουν να τα αποβάλλουν ή να τα πεθάνουν στην πείνα

Το οτι ένα ψάρι είναι ''χοντρό'' στην κοιλιά, σπάνια δείχνει πως τρώει υπερβολικά. Γενικά είναι αποτέλεσμα εμφράξεως του εντέρου ή παρασίτωσης εντός ή και εκτός του εντέρου, στον περιτοναικό χώρο ή στα άλλα όργανα.

Για ένα σημαντικό ψάρι που δεν είναι γνωστή η αιτία του προβλήματος, η συνδυαστική θεραπεία για όλα τα πιθανά είναι πολλές φορές η μόνη λύση, και με τα κατάλληλα φάρμακα δεν επηρρεάζεται αρνητικά η μακροχρόνια υγεία του ψαριού. Και στους ανθρώπους το ίδιο γίνεται όταν δεν βρίσκεται η αιτία για κάτι. Φυσικά οι εξετάσεις που είναι διαθέσιμες πλέον συνήθως βοηθούν να βρεθεί η ακριβής αιτία αλλά αυτό δεν είναι εφικτό σε όλες τις περιπτώσεις ή σε επείγουσες καταστάσεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-04-16, 09:06
Elena Petrou Ο χρήστης Elena Petrou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-03-2016
Περιοχή: Περιστέρι, Αθήνα
Μηνύματα: 69
Προεπιλογή

Κρίμα Τάκη μου, θα γίνει καλά όμως, θα το σώσεις εσυ. Δεν έχω να σου δώσω κάποια συμβουλή που δεν ξέρεις ήδη, μόνο να αναφέρω πως έχω παρατηρήσει (δεν έχω κάνει η ίδια), παρόμοιο πρόβλημα να διορθώνεται με αγωγή esha-2000 και αποχη απο το φαγητό. Δεν γνωρίζω όμως αν το φάρμακο βοήθησε πραγματικά.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-04-16, 09:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα δεν είχα παρατηρήσει τίποτα παράξενες συμπεριφορές και ούτε έχει αλλάξει κάτι στις ρουτίνες μου. Η τροφή που δίνω έως τώρα εδώ και 1-1,5 χρόνο είναι DIY με λαχανικά ψάρια αυγά και λίγα δημητριακά, ψημένα.
Πιστεύεις πως αν προσθέσω bactopur στη θεραπεία θα είναι καλύτερα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 14-04-16, 10:05
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

H νηκτική κύστη είναι άσηπτο, εσωτερικό όργανο. Οι μόνοι τρόποι να μολυνθεί είναι με βακτηραιμία(βακτήρια περνάνε στο αίμα, πολύ επικίνδυνη κατάσταση με γενικευμένη μόλυνση) ή με παράσιτα που μπαίνουν σε αυτό και μεταφέρουν βακτήρια. Γενικά όμως είναι πολύ δύσκολο να μολυνθεί η νυκτική κύστη από βακτήρια χωρίς το ψάρι να έχει ήδη σηψαιμία(και να πεθάνει πάρα πολύ γρήγορα) ή άλλη κυρίαρχη αιτία προβλήματος.

Τα παράσιτα από την άλλη, έχουν τρόπο να φτάσουν εκεί καθώς αρκετά δεν περιορίζονται από τους φραγμούς του σώματος και μπορούν να διαπερνούν ιστούς, προκαλώντας και τα αντίστοιχα προβλήματα. Και φυσικά, βακτηρίωση μπορεί να προκληθεί δευτερογενώς από αυτά. Οπότε τα βακτήρια δεν μπορούν να αποκλειστούν, απλά είναι απίθανο να είναι κύρια αιτία χωρις εκτεταμένες πληγές από αυτά είτε εξωτερικά, είτε στο έντερο(δύσκολο να το ξέρουμε).

Το οτι κολυμπάει ανάποδα δείχνει επίσης πως σίγουρα έχει και αέρια στο έντερο, μαλλον από σήψη τροφών ή βακτηριακή μόλυνση του εντέρου. Έμφραξη και παρασιτικές ζημιές στο έντερο μπορούν να φέρουν και βακτηριακή μόλυνση ή οι τροφές που μένουν περισσότερο απότι πρέπει στο έντερο, να σαπίσουν.

To Sera baktopur είναι στην ουσία Ακριφλαβίνη, η οποία έχει μόνο τοπική δράση(και δεν είναι και ότι το καλύτερο). Σε πρόβλημα νηκτικής κύστης, αν είναι βακτηριακό, είναι απίθανο να μην είναι συστηματική η προσβολή.

Ότι είναι, πιθανότατα προυπήρχε στο ενυδρείο, απλά τώρα δημιούργησε εμφανές προβλημα. Πότε μπήκε ψάρι, φυτό ή φυσική διακόσμηση τελευταία φορά;

Για αρχή, θα μπορούσες να ταίσεις φαγητό με μετρονιδαζόλη + καναμυκίνη(Kanaplex. Αν δεν βρίσκεις όμως, τότε νεομυκίνη, Neoplex). Αν θέλεις να πιάσεις όλες τις πιθανές πιο επικίνδυνες αιτίες, βάζεις και emamectin για νηματώδεις(Sera nematol)
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-04-16, 10:06
takolas Ο χρήστης takolas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2015
Περιοχή: Μεσσηνια
Μηνύματα: 235
Προεπιλογή

Περαστικά εύχομαι,
το bactopur είναι για βακτηριακές μολύνσεις,
εάν είναι παράσιτο όπως αναφέρει ο Κώστας πιο πάνω,
μάλλον χρειάζεσαι κάτι για τα παράσιτα.

¶κυρο δεν είχα δει την δεύτερη απάντηση...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-04-16, 10:33
tkalamat Ο χρήστης tkalamat δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2012
Περιοχή: Σπαρτη
Μηνύματα: 671
Προεπιλογή

Τάκη περαστικά στο ψαράκι σου,στα ματιάσαμε.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-04-16, 10:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα το ενυδρείο το έφτιαξα τον Αύγουστο του 2014 και τον Μάιο του 2015 πρόσθεσα τη ζαρντινιέρα με τα φυτά, από την αρχή δεν έχω προσθέσει κάτι άλλο και λειτουργεί έτσι.
¶ρα προτείνεις Kanaplex μαζί με Flagyl και μαζί με Focus και σκορδόζουμο και ταίζω.
Για το kanaplex διαβάζω πως
Για να ταΐσετε, αναμείξτε 1 μεζούρα περίπου με 1 κουταλιά της σούπας κατεψυγμένης τροφής. Η τροφή μπορεί να καταψυχθεί εκ νέου.
Flagyl που έχει 500mg η κάψουλα πόσο να βάζω ;
Για να μην αγοράζω και
Metronidazole αφου έχω στο σπίτι flagyl Επειδή δυστυχώς δεν έχω ξανακάνει τέτοιες θεραπείες διαβάζω για το Focus Χρησιμοποιήστε το σε συνδυασμό με το φάρμακο της επιλογής σας σε 5:1
(Focus ™: φαρμακευτική αγωγή) κατ 'όγκο αναλογία
Δηλαδή μέχρι 5 μεζούρες Focus ή 5 μεζούρες ;
1 μεζούρα kanaplex ,
Flagyl πόσο ;
1 κουταλιά της σούπας αρακα ,
σκοροδόζουμο,
τα ανακατεύω , ταίζω μόνο αυτό το ψάρι και ότι περισσέψει το καταψύχω για την επόμενη φορά , σωστά ;
Για το kanaplex και το
Metronidazole διαβάζω
Η τροφή μπορεί να καταψυχθεί εκ νέου.
Ισχύει το ίδιο και για το flagyl ;
Αντι για focus έχω διαβάσει για τη ζελατίνη, δηλαδή φτιάχνουμε ζελατίνη, αυτή θέλει με ζεστό νερό, περιμένουμε να κρυώσει και όταν αρχίσει να πήζει βάζουμε το φαΐ και τα φάρμακα ; γιατί ζεστή μήπως καταστρέψει τις δραστικές ουσίες των φαρμάκων ; Και μετά λογικά καταψύχουμε.
Αυτές τις απορίες τις είχα πάντα όταν διάβαζα αυτό το τρόπο χορήγησης φαρμάκων , και να που τελικά θα τις χρειαστώ.
Πιστεύω πως καλό να αναφερθούν αναλυτικά να υπάρχουν και ας είναι αχρείαστες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 14-04-16, 10:45
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Τακη, fancy αδερφε, τι να κανεις...
οτι ειναι να κανεις το κανεις , δοκιμασε κι αυτο που λεει ο Κωστας, μηπως...
Εγω παντως τα αφηνω κανα 2 μερες νυστικα και επειτα καθημερινα μονο αρακα..
μπορει να δωσω και 3-4 μερες συνεχομενα μονο αρακα, μεχρι να γυρισουν...
προσωπικα , κοιταω σε οποιο ψαρι εχει προδιαθεση , να δινω περισσοτερες φυτικες τροφες..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 14-04-16, 10:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επίσης να πω πως αυτό το ψάρι είναι αδηφάγο και βάζει στο στόμα του τα πάντα , είναι αυτό που πέρσι σφήνωσε στο στόμα του ένα μεγάλο ψόφιο σαλιγκάρι ramshorn και του το έβγαλα με τσιμπιδάκι, τώρα δεν έχω ramshorn , ίσως να υπάρχει κανα mts, πιστεύω να μην έχει σφηνώσει στο έντερο του κάτι τέτοιο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 14-04-16, 10:57
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

δεν νομιζω....
παντως κι εμενα το veiltail που του εχουν σφηνωσει κανα 2 φορες ramshorns κι επισης τα εβγαλα με τσιμπιδακι , ειχει την προδιαθεση για swimbladder
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-04-16, 11:14
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Και εγώ να προσθέσω πως τα αδηφάγα ψάρια, συνήθως έχουν παράσιτα εντέρου. Όταν αυτά φύγουν σταματάνε να είναι αδηφάγα ή τουλάχιστον να φουσκώνει η κοιλιά τόσο πολύ και να μην φεύγει τελείως μετά από νηστεία μιας μέρας

Η μεζούρα του Metroplex είναι 125mg. Οπότε το 1/4 της κάψουλας του flagyl σε 15ml τροφής.
Το Kanaplex είναι Καναμυκίνη, αντιβιοτικό, άλλο από την Μετρονιδαζόλη. Αν δεν βρίσκεις, αντικατέστησέ το με άλλο ευρέως φάσματος που να πιάνει και Aeromonas μεταξύ άλλων.

Το Focus χρησιμοποιείται 1:1 περίπου με την θεραπεία, το 1:5 είναι παλιές οδηγίες τις εταιρίας που δεν τις άλλαξε ακόμα από τις ετικέτες

Καταψύχωνται εντάξη γενικά και τα δυο αλλά καλύτερα η παρασκευή φρέσκου κάθε φορά, με τις κατάλληλες αναλογίες.
Χρειάζεσαι κάποιο πολυμερές που να αυξάνει το ιξώδες χωρίς υψηλή θερμοκρασία. Μόνο σε κρύα ζελατίνη τα φάρμακα. Όσο μεγαλύτερη η επιφάνεια επαφής τροφής με φάρμακο, τόσο περισσότερο θα φτάσει στο ψάρι.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 14-04-16, 12:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι Κώστα, είναι κατανοητό πως η θεραπεία είναι με συνδυασμό 2 φαρμάκων, Καναμυκίνη (Seachem Kanaplex) και
μετρονιδαζόλη (Flagyl ή Seachem Metroplex που το βρίσκω και ως Seachem Metronidazole)
ή μόνο με νεομυκίνη (Seachem Neoplex) ή κάνω λάθος και πρέπει μετρονιδαζόλη και νεομυκίνη ;
και μπορώ και ταυτόχρνα θεραπεία με emamectin (Sera nematol) ή είναι καλύτερα μετά το τέλος της θεραπείας να ακολουθήσει αυτή ; Μήπως υπάρχει αλληλεπίδραση μεταξύ των φαρμάκων.
Επειδή όμως έτσι φουσκωμένη κοιλιά έχει και το άλλο Balck moor και το μικρο Veiltail , και γενικότερα όλα τα ψάρια μου είναι παχουλά να έδινα αυτά τα φάρμακα σε όλα τα ψάρια ; Δηλαδή γενική θεραπεία στο ενυδρείο, γιατί με έβαλες σε σκέψεις τώρα
-----------------------
Κάτι ακόμα , όταν αρχίζω να ταΐζω με τα φάρμακα προφανώς σταματάω να ρίχνω flagyl στο νερό
αφαιρώ και σιγα σιγα και το epsom salt ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 14-04-16, 12:35
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιάννη είναι 3η ημέρα νηστικά και 2 πριν έδινα μόνο αρακά και δεν είδα καμία βελτίωση, το αντίθετο θα έλεγα, επιδείνωση είδα, για αυτό άρχισα να ψάχνομε για φαρμακευτική αγωγή ή και ακόμα τη μέθοδο της σύριγγας
-----------------------------------------
Κώστα ακόμα κάτι, αν αφαιρέσω με σύριγγα τον αέρα, ταυτόχρονα με τη φαρμακευτική αγωγή, για να μη κουράζεται και στρεσάρεται το ψάρι , μήπως είναι καλύτερα ;
Γιατί τώρα είναι φανερό πως δυσκολεύεται να κολυμπήσει και αυτό το κουράζει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 14-04-16, 15:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Kanaplex δεν βρίσκω
Βρήκα αυτό http://www.neocell.gr/gr/proionta/item/49-kanamycin
250mg/ml αλλά είναι υγρό σε ενέσιμη μορφή
Σύμφωνα με αυτό https://books.google.gr/books?id=T70...%CE%B7&f=false
η δοσολογίες είναι
50-80mg/kgr βάρος σώματος για 7 ημέρες ή 10mg/λίτρο νερού για 4-8 ημέρες
δηλαδή από 19mg έως 30mg επειδή το ψάρι είναι 380 γραμμάρια ήτοι 0,076 ml - 0,12 ml (1-2 σταγόνες δηλαδή)
ή 2800mg ή 11,2 ml στο ενυδρείο
Επειδή όμως είναι υγρό πως θα το βάλω στο φαΐ ; με απλό μούλιασμα θα γίνει κάτι ή θα πρέπει με σύριγγα να το δίνω στο ψάρι κατευθείαν από το στόμα ;
Κώστα τι λες ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 15-04-16, 13:38
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Μιλήσαμε στο τηλέφωνο χθες μαζί, αλλά τα γράφω και για να υπάρχουν.

Η νεομυκίνη θα ήταν σαν αντικατάσταση της καναμυκίνης μόνο. Συγχορήγηση με τη μετρονιδαζόλη χωρίς πρόβλημα, όπως και η καναμυκίνη.

Το emamectin δεν εμφανίζει αλληλεπίδραση με αυτά τα φάρμακα και επειδή ο χρόνος είναι πάντα σημαντικός, συστείνεται συγχορήγηση για κάλυψη των περισσότερων δυνατον ενδεχωμένων.

Το epsom salt και το flagyl δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο αν θα μείνουν στο νερό.

Η διείσδυση με σύριγγα στη νυκτική κύστη είναι πολύ πιο επικίνδυνη και επώδυνη για το ψάρι απότι το να κολυμπάει λίγο αφύσικα. Δεν αξίζει το ρίσκο και δεν λύνει την αιτία του προβλήματος. Δεν θα το θεραπεύσει δηλαδή.

Στις δοσολογίες καναμυκίνης, αν τις βγάζεις με βάση το kanaplex, έχε υπόψη σου οτι το kanaplex περιέχει μόνο 37% καναμυκίνη. Οπότε για καθαρή καναμυκίνη, η δόση είναι ~ το 37% της αναγρφόμενης του kanaplex

Απλό μούλιασμα ξηράς τροφής και στοχευμένο τάισμα είναι ιδανικό για χορήγηση ενός ευδιάλυτου φαρμάκου, αρκεί το φαί να φαγωθεί αμέσως από το ψάρι
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 15-04-16, 13:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κώστα 1000 ευχαριστώ για τη βοήθεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 15-04-16, 14:21
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Αν είναι βακτηριακό/πρωτοζωικό, σε 1-3 24ωρα πρέπει να δεις διαφορά. Αν είναι από νηματώδεις και βάλεις emamectin, μπορεί να δεις διαφορά μέσα σε 2ώρες έως και 1+μήνα, ανάλογα το είδος και τις ζημιές.
Αν είναι από τρηματώδη ή πλατυέλμινθες, τίποτα από αυτά δεν το πιάνει παρα το praziquantel, το οποίο συνγχορηγείται απροβλημάτιστα.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-04-16, 14:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το παρακολουθώ συνέχεια Κώστα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oranda κολυμπάει ανάποδα moradin Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 29-01-16 15:20
Black moor eleniko Χρυσόψαρα 9 22-11-12 12:45
Black moor ? aldus Χρυσόψαρα 7 21-11-09 00:32
Black Moor Marios-cy Χρυσόψαρα 17 24-11-07 00:15
Black Moor Ερωτήσεις... qstavrosq Χρυσόψαρα 5 31-05-06 07:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09367 seconds with 14 queries