Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Αμαζόνιος και περίχωρα

Αμαζόνιος και περίχωρα Γενική συζήτηση, παράμετροι νερού, κοινά είδη

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-10-13, 22:08
Pitsiovic Ο χρήστης Pitsiovic δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 112
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο νέες απορίες

Λοιπόν φτάνει η ώρα που θα έχω όλα όσα χρειάζομαι για να ξεκινήσω το νέο ενυδρείο.Και έχω κάποιες ερωτήσεις.Λοιπόν χαρακτηριστηκά.
Η γυάλα είναι 80/50/60 περίπου 240 λτρ. Το sump είναι 40/35/35 περίπου 50 λτρ.Θερμοστάτης 300 watt. Φωτιστικό 4*39watt. Σκέφτομαι για βιοτοπικό ν. Αμερικής αλλά όχι black water.Από ψάρια σκεφτόμουν για μια ομάδα από 4 σκαλάρια να είναι τα βασικά μου αλλά διάβασα πως εαν δεν είναι 6-8 τουλάχιστον θα είναι κάπως στρεσαρισμένα.Οποότε μάλλον το βασικό ψάρι μου θα είναι ramirezi για να είναι και πιο άνετα σε τόσα λίτρα.Επίσης σίγουρα θα έχω μια ομάδα από 6-8 cory μια ομάδα από neon tetra και τέλος 1 ζευγάρι ancistrus ,1 ζευγάρι Hypancistrus zebra. Φυσικα και τα ψάρια θα μπουν σιγα σιγα όχι όλα μαζί. Ξεκινάνε οι ερωτήσεις
1) Σωστα σκέφτομαι για τα σκαλάρια να τα αφήσω?
2) Στο κρεμαστώ φίλτρο που έχω στο ενυδρείο μου τώρα έχω 2 σφουγγάρια και μια χούφτα siporax μέσα σε calson.Αν τα βάλω στο sump θα λητουργείσουν σαν μπόλι?
3) Το sump έχει μαζί 4 διαμερίσματα μαζί με αυτό που θα είναι η αντλία. Σκέφτικα στο πρώτο να βάλω τα σφουγγάρια και 1-2 στρώσεις υαλοβάμβακα (ο οποίος θα αλλάζει στις εβδομαδιαίες αλλαγές), στο 2ο να βάλω μακαρόνι και στο 3ο ζεόλιθο. τέλος να βάλω λίγες βιόμπαλες.Πως σας φαίνεται και πρωτείνεται και σεις κάτι. για την σειρά.
4)Τον θερμοστάτη διάβασα πως μπορώ να τον βάλω στο sump ισχύει η θα έχω κάπιο πρόβλημα?
5) ancistrus και Hypancistrus zebra ξέρει κανείς αν υβριδίζουν?Εαν ναι θα βάλω 1 από τα 2.
6)Θέλω να βάλω 1-2 ρίζες κρεμαστές καμια ιδέα για το πως μπορώ να το κάνω αυτό?
7)Επίσης σκεύτομαι για χαλαζιακή άμμο λευκή αλλά κάπου διάβασα πως στρεσσάρει τα ψάρια βυθού.Να βάλω άλλο χρώμα η δεν θα έχουν πρόβλημα?Λογικά έτσι οπως το σκέφτομαι θα υπάρχουν σκιές στο ενυδρείο από τα φυτά τις σίζες και τις καρύδες. Τι λέτε??
θα χρειαστώ και κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο ?
9)Τέλος (και πιο βασικό πιστευω ) στο στρώσιμο εφόσων θα βάλω τα υλικά από το προιγούμενο φίλτρο σκευτόμουν να αγοράσω και κάποιο σκεύασμα με βακτήρια για να ενυσχίσω λίγο για την αρχή. Χρειάζεται ? Και επίσης να περιμένω 1 μήνα για να βάλω τα ψάρια? Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω.Και στο πρώτο ενυδρείο που ήταν 50 λίτρα με αυτό τον τρόπο το έστησα.Νομίζω είναι ο καλυτερος αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα με βοηθήσει με το μπόλι και το σκεύασμα.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-11-13, 02:09
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Pitsiovic Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν φτάνει η ώρα που θα έχω όλα όσα χρειάζομαι για να ξεκινήσω το νέο ενυδρείο.Και έχω κάποιες ερωτήσεις.Λοιπόν χαρακτηριστηκά.
Η γυάλα είναι 80/50/60 περίπου 240 λτρ. Το sump είναι 40/35/35 περίπου 50 λτρ.Θερμοστάτης 300 watt. Φωτιστικό 4*39watt. Σκέφτομαι για βιοτοπικό ν. Αμερικής αλλά όχι black water.Από ψάρια σκεφτόμουν για μια ομάδα από 4 σκαλάρια να είναι τα βασικά μου αλλά διάβασα πως εαν δεν είναι 6-8 τουλάχιστον θα είναι κάπως στρεσαρισμένα.Οποότε μάλλον το βασικό ψάρι μου θα είναι ramirezi για να είναι και πιο άνετα σε τόσα λίτρα.Επίσης σίγουρα θα έχω μια ομάδα από 6-8 cory μια ομάδα από neon tetra και τέλος 1 ζευγάρι ancistrus ,1 ζευγάρι Hypancistrus zebra. Φυσικα και τα ψάρια θα μπουν σιγα σιγα όχι όλα μαζί. Ξεκινάνε οι ερωτήσεις
1) Σωστα σκέφτομαι για τα σκαλάρια να τα αφήσω?
2) Στο κρεμαστώ φίλτρο που έχω στο ενυδρείο μου τώρα έχω 2 σφουγγάρια και μια χούφτα siporax μέσα σε calson.Αν τα βάλω στο sump θα λητουργείσουν σαν μπόλι?
3) Το sump έχει μαζί 4 διαμερίσματα μαζί με αυτό που θα είναι η αντλία. Σκέφτικα στο πρώτο να βάλω τα σφουγγάρια και 1-2 στρώσεις υαλοβάμβακα (ο οποίος θα αλλάζει στις εβδομαδιαίες αλλαγές), στο 2ο να βάλω μακαρόνι και στο 3ο ζεόλιθο. τέλος να βάλω λίγες βιόμπαλες.Πως σας φαίνεται και πρωτείνεται και σεις κάτι. για την σειρά.
4)Τον θερμοστάτη διάβασα πως μπορώ να τον βάλω στο sump ισχύει η θα έχω κάπιο πρόβλημα?
5) ancistrus και Hypancistrus zebra ξέρει κανείς αν υβριδίζουν?Εαν ναι θα βάλω 1 από τα 2.
6)Θέλω να βάλω 1-2 ρίζες κρεμαστές καμια ιδέα για το πως μπορώ να το κάνω αυτό?
7)Επίσης σκεύτομαι για χαλαζιακή άμμο λευκή αλλά κάπου διάβασα πως στρεσσάρει τα ψάρια βυθού.Να βάλω άλλο χρώμα η δεν θα έχουν πρόβλημα?Λογικά έτσι οπως το σκέφτομαι θα υπάρχουν σκιές στο ενυδρείο από τα φυτά τις σίζες και τις καρύδες. Τι λέτε??
θα χρειαστώ και κυκλοφορητή μέσα στο ενυδρείο ?
9)Τέλος (και πιο βασικό πιστευω ) στο στρώσιμο εφόσων θα βάλω τα υλικά από το προιγούμενο φίλτρο σκευτόμουν να αγοράσω και κάποιο σκεύασμα με βακτήρια για να ενυσχίσω λίγο για την αρχή. Χρειάζεται ? Και επίσης να περιμένω 1 μήνα για να βάλω τα ψάρια? Δεν έχω πρόβλημα να περιμένω.Και στο πρώτο ενυδρείο που ήταν 50 λίτρα με αυτό τον τρόπο το έστησα.Νομίζω είναι ο καλυτερος αλλά δεν ξέρω κατα πόσο θα με βοηθήσει με το μπόλι και το σκεύασμα.
1)Στα 240 λιτρα ''χωραει'' μια ομαδα απο σκαλαρια.Το προβλημα θα υπαρξει αργοτερα οταν θα σχηματισθουν ζευγαρια οπου θα υπαρξει εντονη επιθετικοτητα.Απο την αλλη αν κ λατρευω τα ραμιρεζι και ειναι απο τις αγαπημενες μου νανοκιχλιδες ωστοσο δεν μπορω να παραβλεψω το γεγονος οτι ειναι ιδιαιτερα ευαισθητα ψαρια που δεν συγχωρουν λαθη....
2)Aκριβως.
3)Στο πρωτο οπως λες τα σφουγγαρια στο δευτερο να βαλεις τις βιομπαλες και το μακαρονι(σιποραξ εννοεις ετσι?)και για τα υπολοιπα διαμερισματα πας και περνεις 1-2 τσουβαλια ελαφροπετρα απο το πρακτικερ και εχεις μια σουπερ (και ιδιαιτερα οικονομικη) βιολογια.Ζεολιθο να μην βαλεις....ειναι ενα αμφιλεγομενο υλικο το οποιο δεν θα το εβαζα στο δικο μου ενυδρειο
4)Ισχυει
5)Δεν γνωριζω αλλα θα σου προτεινα να βαλεις ενα ειδος μονο.μην το κανεις αχταρμα...
6)Μπορεις να δεσεις με δεματικα(tire ups) τις ριζες απο τις κοντρες του ενυδρειου.
7)Δεν ξερω τι διαβασες,αυτο που ξερω ειναι οτι ο Αμαζονιος εχει λευκη αμμο....
Αν εχεις καλη κυκλοφορια απο την επιστροφη του σαμπ οχι.Αλλα αυτο ειναι κατι που θα το δεις εσυ εμπειρικα.
9)Αν βαλεις μπολι απο τα παλια σου στρωμενα φιλτρα δεν χρειαζονται τα ετοιμα βακτηρια.Ωστοσο αν θες να προσθεσεις κακο δεν θα κανουν.Σε καθε περιπτωση να εχεις σαν οδηγο τις μετρησεις σου και κυριως υπομονη....Αν βαλεις corydoras αυτα θα μπουν μετα απο 2 μηνες minimum...πρεπει να εχεις καλα στρωμενο βυθο.Το ιδιο ισχυει και για τα ραμ τα οποιο θελουν κ αυτα καλα στρωμενο ενυδρειο.
Τελος θα σε απετρεπα απο τα νεον.Καλητερα να προτιμησεις καρδιναλιους που ειναι παρομοια κ ποιο συμβατα απο αποψη θερμοκρασιας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απορίες για νέο ενυδρείο st@vros Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 15 12-12-12 00:41
Νέο ενυδρείο...απορίες IoannisV Αρχάριοι γλυκού νερού 16 24-09-11 12:52
Νέα αρχή-νέες απορίες... polyvios2004 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 24-01-09 09:13
Νέο ενυδρείο και απορίες... kostasthess_ Αρχάριοι γλυκού νερού 22 26-09-07 15:43
Νέο ενυδρείο - απορίες a-sakis Malawi 40 14-03-07 18:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04021 seconds with 15 queries