Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού

Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού Ασθένειες ,θεραπείες ,παράσιτα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-09-13, 18:39
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή Απωλειες ψαριων

Θελω να ανοιξουμε μια συζητηση για τους αιφνίδιους θανατους ψαριων.
Σας εχει τυχη να εχετε χασει νεοφερμενα ψαρια σωρηδόν ενω οι συνθηκες σας ειναι αψογες?

Σας εχει τυχη να μην μπορειτε να βαλετε αλλο ψαρι στο ενυδρειο σας - να το χανεται σχεδον αμεσως(να το κρατατε το πολυ 48ωρες) και να μη ξερετε γιατι?

Σας εχει τυχη ενω βαζεται ενα νεο ψαρι - π.χ ενα αγγελοψαρο παραλληλα να μην χανετε κανενα ασπονδυλο που εχετε αγορασει μαζι με αυτο και βαζετε ταυτοχρονα?

Γνωριζοντας οτι πρεπει να κανουμε καλη προσαρμογή και καλο ειναι να τα βαζουμε με σβηστα τα φωτα για να μην στρεσάρονται - τι αλλο μπορει να συμβαινει?

Υπάρχει περιπτωση να εχετε στο ενυδρειο ενα ψαρι το οποιο νιωθει κυριαρχο και γινεται δολοφονος σε οτι αλλο μπαινει μεσα?

Μηπως με την έλευση ενος νεου ψαριου σε ενα ηδη φορτωμενο ενυδρειο σχεδον overstoking δημιουργείτε αμεση αυξηση αμμωνιας και χανετε το ψαρι?

Επειδη εχω ακουσει διαφορες ιστοριες θα ηθελα να το σηζητησουμε αλλα και να βρουμε πιθανες λυσεις σε αυτους τους θανατους.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-13, 09:43
mikros84 Ο χρήστης mikros84 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 05-03-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή

Εχω χρόνια να ασχοληθώ με τα θαλασσινά είδη, αλλά η εμπειρία 12 ετών δεν ξεχνιέται.
οπότε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolaosbouk Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω να ανοιξουμε μια συζητηση για τους αιφνίδιους θανατους ψαριων.
Σας εχει τυχη να εχετε χασει νεοφερμενα ψαρια σωρηδόν ενω οι συνθηκες σας ειναι αψογες?
Ναι...αρκετές φορές.Είχαμε καταλήξει στο ότι έφταιγε ο προμηθευτής (όχι το μαγαζί) που έκανε την εισαγωγή, αφού συζητιώταν έντονα τότε ότι τα ψάρια τα αιχμαλότηζαν με ένα είδος υπνοτικού που ήταν πολύ βλαβερό για την υγεία τους...αργότερα.

Σας εχει τυχη να μην μπορειτε να βαλετε αλλο ψαρι στο ενυδρειο σας - να το χανεται σχεδον αμεσως(να το κρατατε το πολυ 48ωρες) και να μη ξερετε γιατι?
Οπως είπα και πιο πάνω τα ψάρια έμπαιναν στο ενυδρείο υγιέστατα και μετά από κάποιες ώρες ήταν τέζα, λόγω του υπνωτικού αιχμαλωσίας.

Σας εχει τυχη ενω βαζεται ενα νεο ψαρι - π.χ ενα αγγελοψαρο παραλληλα να μην χανετε κανενα ασπονδυλο που εχετε αγορασει μαζι με αυτο και βαζετε ταυτοχρονα?
Ασπόνδυλα δεν είχα ποτέ.Ηταν όλα τα χρόνια fish only τα ενυδρεία μου.

Γνωριζοντας οτι πρεπει να κανουμε καλη προσαρμογή και καλο ειναι να τα βαζουμε με σβηστα τα φωτα για να μην στρεσάρονται - τι αλλο μπορει να συμβαινει?
Καλή προσαρμογή.....βασικά εγώ έκανα για 15-20 λεπτά το πολύ προσθέτοντας ένα ίχνος αντιστρές και πάντα έσβηνα τα φώτα.

Υπάρχει περιπτωση να εχετε στο ενυδρειο ενα ψαρι το οποιο νιωθει κυριαρχο και γινεται δολοφονος σε οτι αλλο μπαινει μεσα?
ΠΑΝΤΑ. Μου έτυχε πάμπολες φορές με αγγελόψαρα, βαλιστές και γιατρούς...ειδικά ένα σόχαλ, με είχε σακατέψει πολλούς ''νέους''.

Μηπως με την έλευση ενος νεου ψαριου σε ενα ηδη φορτωμενο ενυδρειο σχεδον overstoking δημιουργείτε αμεση αυξηση αμμωνιας και χανετε το ψαρι?
Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.(λίτρα-βιολογία-φίλτρα-σκίμερ).
Δε νομίζω ότι αν έχεις μεγάλο ενυδρείο με πολύ καλή βιολογία-φίλτρανση και καλό σκίμερ, να επιρεάσει τις συνθήκες του ενυδρείου η έλευση ενός ατόμου, ώστε να υπάρχουν θάνατοι λόγω αμωνίας.

Επειδη εχω ακουσει διαφορες ιστοριες θα ηθελα να το σηζητησουμε αλλα και να βρουμε πιθανες λυσεις σε αυτους τους θανατους.
Η λύση είναι για μένα, σωστές επιλογές στα μαγαζιά (και στους προμηθευτές τους) και πολύ προσοχή στην ψαροσύνθεση, δηλ. στον αριθμό των ατόμων, στα είδη και στον χρόνο που μπαίνουν στο ενυδρείο μας.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-09-13, 15:02
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Ωραίος Χρήστο. Και εγώ πιστεύω έντονα ότι ο τρόπος αιχμαλωσίας αλλά και μεταφοράς παίζουν καταλυτικό ρόλο στην διαβίωση ενός ψαριού όσο και καλή προσαρμογή να κάνουμε.
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Απωλειες !?! Αιμιλία Αρχάριοι γλυκού νερού 34 07-03-13 22:13
προβλημα με χαλαζιακη αμμο & απωλειες ψαριων MONA VAMP Αρχάριοι γλυκού νερού 57 12-09-12 14:36
ΠΕΡΙΕΡΓΕΣ ΑΠΩΛΕΙΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ floridis Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 20 26-10-07 07:19
Απωλειες Καλοκαιριου netblues Γλυκό νερό - Γενικά 64 28-09-07 01:25
Γεμισμα με μικρες (και οχι...υγρες..) απωλειες!! γαυρος Γλυκό νερό - Γενικά 10 20-02-03 23:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03660 seconds with 15 queries