Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-10-09, 18:34
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή Προβλημα με αστακο

Λοιπον, εχω εναν μικρο κοκκινο περιπου ενα μηνα τωρα σε 60 λιτρα μαζι με ενα μωρο οσκαρ. Το προβλημα ειναι οτι στο τελος της ουρας του τα πεντε μικρα φυλλα που σχηματιζουν μια "βενταλια" ειναι σαν κομμενα τα δυο απ αυτα και καποια αλλα μικρα σημεια αριστερα και δεξια της ουρας εκει πουειναι οι κολλησεις του ανω και του κατω μερους του σκελετου. Ειναι σαν να ειναι δαγκωμενο. Επισης σημερα το ενα ματι του ελειπε, αλλα οχι ολο, απλα ηταν κουφιο, το περιβλημα του ματιου ηταν εκει. καποιος που να εχει μια παρομοια εμπειρια? δε νομιζω να φταιει το οσκαρακι γιατι αν και δεν φοβαται τον αστακο δεν του εχει κανει καθολου επιθεσεις και δε νομιζω να καταφερνε να του κοψει μερη απ το σκελετο του
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-10-09, 20:05
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην βαζεις και το χερι σου στην φωτια... Το οσκαρ αργα η γρηγορα θα τον φαει.
Για το οσκαρ στα 60 λιτρα δεν το σχολιαζω.. ξερεις υποθετω ποσα λιτρα χρειαζεται σαν ενηλικο;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-10-09, 20:48
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

για ενα οσκαρ 3 ποντων ποσα λιτρα χρειαζονται για πες μας?

Καποιος για τον αστακο???
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-10-09, 21:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
ξερεις υποθετω ποσα λιτρα χρειαζεται σαν ενηλικο;
Δεν θα μεινει 3 εκ. για παντα. Εχεις στα αμεσα σχεδια σου την αγορα ή κατασκευη ενος ενυδρειου πανω απο 400 λιτρα;

Ο αστακος τι ειδος ειναι; και τι μεγεθος εχει;
Εχω δει με τα ματια μου κριμπενσακι 2,5 εκατοστων να σκοτωνει γαριδα μεγαλυτερη του.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-10-09, 23:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
για ενα οσκαρ 3 ποντων ποσα λιτρα χρειαζονται για πες μας?
...θα μπορουσες να απαντησεις με πιο ευγενικο λιγοτερο ειρωνικο τροπο....
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 14-10-09 στις 00:26
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-10-09, 01:12
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν τιθεται θεμα παρεξηγησης.
Δεν ασκησα κριτικη για το μωρο οσκαρ στα 60 λιτρα , απλως σου επεσημανα με τον τροπο μου οτι συντομα θα πρεπει να φυγει απο εκει και να μπει στα λιτρα που του αρμοζουν.
Εχω και μια ευαισθησια με τα οσκαρ γιατι τα θεωρω σωστα "σκυλακια"...ειναι ψαρια με υψηλη νοημοσυνη και σιγουρα θα ειχα ενα ζευγαρακι Οσκαρ για συντροφια.
Ομως δεν εχω το καταλληλο ενυδρειο. Το ενυδρειο μου ειναι μονο 300 λιτρα και δεν τα χωραει.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-10-09, 14:47
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

εσυ δε μπορεις να καταλαβεις οτι το ενστικτο του ψαριου το οδηγει στο να φαει τον αστακο
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-10-09, 16:52
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

ΕΙμαι απολυτα σιγουρος πως αν εγραφα πως εχω εναν αστακο και μου εχει φαει τα ψαρια θα μου λεγατε πως ο αστακος δεν παει με ψαρια και παει μονος του, οτι πριν τον παρω θα επρεπε να ρωτησω και να διαβασω αλλα ποστς σχετικα με την επιθετικοτητα των αστακων και να τον παω πισω και αλλα τετοια. τωρα που ειπα το αντιθετο ειστε ολοι απολυτοι στο οτι τα ψαρια τρωνε τους αστακους, επισης ειμαι απολυτα σιγουρος πως δεν ειναι η πρωτη φορα που καποιος σας τη λεει, εχω διαβασει δεκαδες ποστς που μελη του φορουμ εχουν παρεξηγηθει με τον τροπο που ανταποκρινεστε, δε νομιζεται οτι ειναι καιρος να αλλαξετε τακτικη και να βοηθατε αντι να το παιζετε εξυπνοι???


Επισης ειμαι σιγουρος πως θα πεσετε απ τα συννεφα με αυτα που λεω και δε θα μπορειτε να καταλαβετε το γιατι εκφραζω τετοια παραπονα, αλλα πολλοι θα γελασουν ξεροντας οτι εχω δικιο, και ειλικρινα σε καμια δεκαρια ερωτησεις που εχω κανει, ποτε μα ποτε δε μου λυσατε καμια, κι αν εσεις δεν εχετε την ορεξη, μην καταστρεφετε τα ποστς με το να λετε για αλλα και τι ειπα και τι ειπες και τι ειπε ο καυενας, αφηστε να απαντουν αλλοι που εχουν ορεξη.

Και αν εχω ενα οσκαρ, προφανως ξερω γιατι το εχω και τι προκειται να το κανω, αν θα εχω προβλημα με το αν ο χωρος που του διαθετω ειναι επαρκης θα σας δωσω το λογο να μου λυσετε το προβλημα οπως μονο εσεις μπορειτε
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-10-09, 16:57
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δηλαδή θεωρείς σωστό που έχεις αστακό μαζί με όσκαρ ή απλά σου άρεσε προσωπικά ο συνδιασμός τους κα τα έβαλες μαζί;

Τι απάντηση περιμένεις να πάρεις όταν και τα δύο είναι λάθος;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-10-09, 17:04
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙμαι απολυτα σιγουρος πως αν εγραφα πως εχω εναν αστακο και μου εχει φαει τα ψαρια θα μου λεγατε πως ο αστακος δεν παει με ψαρια και παει μονος του, οτι πριν τον παρω θα επρεπε να ρωτησω και να διαβασω αλλα ποστς σχετικα με την επιθετικοτητα των αστακων και να τον παω πισω και αλλα τετοια. τωρα που ειπα το αντιθετο ειστε ολοι απολυτοι στο οτι τα ψαρια τρωνε τους αστακους
Απ την στιγμή που και τα δυο είναι σαρκοφάγα, είναι λογικό το ένα να θέλει να φάει το άλλο.. Απο κει και πέρα το μέγεθος θα καθορίσει ποιος θα φάει ποιον...

Ο αστακός μπορεί να φάει ένα μωρό όσκαρ αλλά το ενήληκο μπορεί να φάει 2 αστακούς με την μία...

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-09, 00:07
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
δε νομιζεται οτι ειναι καιρος να αλλαξετε τακτικη και να βοηθατε αντι να το παιζετε εξυπνοι???
ποιοι ακριβως το παιζουν εξυπνοι??

και ειλικρινα σε καμια δεκαρια ερωτησεις που εχω κανει, ποτε μα ποτε δε μου λυσατε καμια,
ειναι υποχρεωση ποιων να σου λυνουν τις αποριες και δε το εχω καταλαβει ακομη??
κι αν εσεις δεν εχετε την ορεξη, αφηστε να απαντουν αλλοι που εχουν ορεξη.
οποιος εχει ορεξη απαντα...το να απαντησει καποιος δεν αφαιρει απο εναν αλλον την δυνατοτητα να απαντησει και αυτος...

Και αν εχω ενα οσκαρ, προφανως ξερω γιατι το εχω και τι προκειται να το κανω, αν θα εχω προβλημα με το αν ο χωρος που του διαθετω ειναι επαρκης θα σας δωσω το λογο να μου λυσετε το προβλημα οπως μονο εσεις μπορειτε
λυπαμαι πραγματικα για τη συμπεριφορα σου....
αλλα περισσοτερο λυπαμαι οσους προσπαθησαν να σου πουν μια γνωμη για κατι καλυτερο....γιατι μαλλον επεσε στο κενο..φαινεται οτι τα γνωριζεις ολα και δε χρειαζεσαι συμβουλες...
επειδη μονο τον Raven βλεπω να εχει απαντησει οπως δε σου αρεσε.(και εμενα προφανως)...δε νομιζω οτι καποιος γελαει κρυφα γιατι εχεις δικιο..καθε αλλο....ξερουν ολοι ποσο προθυμος ειναι να βοηθησει..ποσο καλοπροαιρετος..και ποσα ζωντανα (ψαρια φυτα ασπονδυλα) αλλα και εξοπλισμο εχει χαρισει σε τοσους συγχομπιστες....χωρια οι γνωσεις που μεταδιδει...
ΕΔΩ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=31889 προσφερεται να σου δωσει και σενα glosso ....

ΙΣΩΣ ΑΝ ΠΟΤΕ (που αποκλειεται) κανεις κι εσυ τοσα πολλα για τους αλλους..να μπορεις να πεις κατι σε βαρος του...η καποιου αλλου.

Αλεξανδρε..μην αφηνεις τετοιες συμπεριφορες να σε αποθαρρυνουν...ειναι κριμα να στερεις τη βοηθεια σου απο αυτους που τη χρειαζονται..επειδη καποιος εχει τα υπαρξιακα του!
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 15-10-09 στις 00:51
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-09, 00:52
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αber Εμφάνιση μηνυμάτων
ΕΙμαι απολυτα σιγουρος πως αν εγραφα πως εχω εναν αστακο και μου εχει φαει τα ψαρια θα μου λεγατε πως ο αστακος δεν παει με ψαρια και παει μονος του, οτι πριν τον παρω θα επρεπε να ρωτησω και να διαβασω αλλα ποστς σχετικα με την επιθετικοτητα των αστακων και να τον παω πισω και αλλα τετοια. τωρα που ειπα το αντιθετο ειστε ολοι απολυτοι στο οτι τα ψαρια τρωνε τους αστακους, επισης ειμαι απολυτα σιγουρος πως δεν ειναι η πρωτη φορα που καποιος σας τη λεει, εχω διαβασει δεκαδες ποστς που μελη του φορουμ εχουν παρεξηγηθει με τον τροπο που ανταποκρινεστε, δε νομιζεται οτι ειναι καιρος να αλλαξετε τακτικη και να βοηθατε αντι να το παιζετε εξυπνοι???


Επισης ειμαι σιγουρος πως θα πεσετε απ τα συννεφα με αυτα που λεω και δε θα μπορειτε να καταλαβετε το γιατι εκφραζω τετοια παραπονα, αλλα πολλοι θα γελασουν ξεροντας οτι εχω δικιο, και ειλικρινα σε καμια δεκαρια ερωτησεις που εχω κανει, ποτε μα ποτε δε μου λυσατε καμια, κι αν εσεις δεν εχετε την ορεξη, μην καταστρεφετε τα ποστς με το να λετε για αλλα και τι ειπα και τι ειπες και τι ειπε ο καυενας, αφηστε να απαντουν αλλοι που εχουν ορεξη.

Και αν εχω ενα οσκαρ, προφανως ξερω γιατι το εχω και τι προκειται να το κανω, αν θα εχω προβλημα με το αν ο χωρος που του διαθετω ειναι επαρκης θα σας δωσω το λογο να μου λυσετε το προβλημα οπως μονο εσεις μπορειτε
Μερικες φορες χρειαζεται να παιρνεις απαντησεις και αφου το ζητας τοσο επιμονα θα τις παρεις!
Φιλε ο αστακος σου αλλα και το οσκαρ σου αργα η γρηγορα θα τραυματισει το ενα το αλλο και οποιος νικησει θα εχει προβλημα λογω του μικρου χωρου που τα εβαλες!
Λογικα για να κανεις μια τετοια κινηση θα πρεπει να θεωρεις το ενυδρειο σου αρενα ... και εσυ απο πανω ο καισαρας να τα βλεπει να σκοτωνονται και να χαιρεται!
Τα παιδια με ευγενικο τροπο και σιγα σιγα προσπαθουν να σου πουν τη λυση στο προβλημα σου!
Εγω δε δεσμευομαι να ειμαι ευγενικος και θα σου απαντησω με το ιδιο ειρωνικο υφακι ... οτι κανεις δεν ειναι αναγκασμενος να σου δινει απαντησεις στα προβληματα σου ... ειδικα αφου ξερεις ο ιδιος οτι εσυ τα δημιουργεις ολα! Εισαι ανευθυνος και ταλαιπωρεις τα ζωντανα μονο και μονο γιατι σου αρεσαν και τα πηρες! Και μετα ζητας τα ρεστα απο τους αλλους για τις δικιες σου μα^%%^$%$^ιες ...
Κοιτα να μεγαλωσεις και να μη ταλαιπωρεις τα καημενα τα ζωντανα! Πριν αγορασεις κατι κατσε και διαβασε τι χρειαζονται και τι απαιτησεις εχουν!
Αν θες να βλεπεις μαχες ... βαλε ενα dvd τον ραμπο η τον ροκυ ... Αν ολα και ολοι σου φταινε επειδη εσυ κανεις ανοησιες (εκτος απο ενα ψυχολογο) θα σου ελεγα να εκτονωνεις την ενεργεια σου σε αλλες ασχολιες!
Ελπιζω να σου απαντησα ολοκληρωμενα και να μην εχεις αλλα παραπονα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-09, 14:30
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

αν τα ψαρακια σου ηταν μικρα σε μεγεθος το βραδυ ο αστακος θα στα εκανε ντου.......αλλα το οσκαρ ειναι θηρευτης οποτε μπαινει στο πειρασμο να θελει να φαει το ασπονδυλο φυσικα αν του δωθει ευκαιρια του αστακου θα παρει καμια δαγκωνια απο οσκαρ

οπως και να το δεις ειναι αταιριαστο οποτε εφοσον ζητας την γνωμη του φορουμ θα δεχτεις και τις απαντησεις
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-09, 14:55
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32810
πηγες και πηρες και αλλο οσκαρ?
και δεν σου εφτανε αυτο πηρες και αστακο?

ευτυχως που εισαι μελος και ενημερωνεσαι......

υ.γ.Να προσεχεις πως μιλας στον Αλεξ,εισαι μαλλον απο τους τελευταιους που θα τον κρινουν

υ.γ.2.Ο αστακος τσιμπαει το οσκαρ και το οσκαρ τον αστακο

με τις υγειες σου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ενυδρειο με χρυσοψαρα σαλιγκαρια κ "αστακο" spookyroses Σαλιγκάρια 5 06-03-09 13:59
Pangasius με Αστακο???? Zikas Αρχάριοι γλυκού νερού 17 27-02-09 10:01
ερωτηση για αστακο!!!! thanasis76 Αστακοί - Καραβίδες - Καβούρια 2 19-12-08 12:26
προβλημα gutsi Γλυκό νερό - Γενικά 4 05-09-07 14:27
Προβλημα!!! ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 30-05-06 20:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06439 seconds with 15 queries