Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 30-01-19, 23:06
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Αγορά νέου ενυδρείου 180lt

Καλησπέρα,

έχω αρχίσει να σκέφτομαι την αναβάθμιση του ενυδρείου από τα ~54lt σε 180lt (υπάρχει κ μία σκέψη για 240lt αλλά αυτό θα εξαρτηθεί σε σύγκριση με το 180lt). Με ενδιαφέρει να είναι high φυτεμένο με κανα 2 ντουζίνες μικρά ψαράκια.
Ένα μέρος του εξοπλισμού που έχω είναι μπουκάλα co2, κυκλοφορητή sicce 2000lt/hr , φίλτρο eheim 2215.

Ξεκινώντας από το φίλτρο θα ήθελα κάποιες εμπειρικές γνώμες, επειδή σύμφωνα με την eheim το φίλτρο που έχω είναι για ενυδρεία από 120lt εως 360lt , η ροή αυτή τη στιγμή είναι στα 450lt/h , όπως το βλέπω θα είναι μειωμένη + ότι θα υπάρχει επιπλέον ύψος ~20cm αλλά η κατάσταση μπορεί να βελτιωθεί με τον κυκλοφορητή που έχω και ενδεχομένως με άλλον ένα.
Η απορία μου είναι ότι, από τι στιγμή που στον κάδο του φίλτρου μπορεί να μπει 4lt υλικό, αυτό με καλύπτει για το φιλτράρισμα? Αν σε γενικές γραμμές κινηθώ σε ψαροσύνθεση με 3 ramirezi, 6 τέτρα, κάποιο μικρό κοπαδόψαρο 3-4 cm σε πληθυσμό 10 ατόμων και επιπρόσθετα 2 ψαράκια από κάποιο άλλο είδος με λίγο μεγαλύτερο μέγεθος (να φτάνουν κάπου τα 10cm, χωρίς να είνα ιδιαίτερα ρυπογόνα ) ή καμια 10ρια επιπλέον άτομα στο πληθυσμό από το κοπαδόψαρο?

Επίσης θα μπορούσατε να μου πείτε την άποψη σας σχετικά με το φωτισμό? Γιατί αν η επιλογή του ενυδρείου είναι κάποια έτοιμη λύση του εμπορίου π.χ juwel η κάτι παρεμφερές το φωτιστικό δεν θα έχει την ένταση φωτός που θέλω, συνεπώς θα χρειαστεί να κάνω κάποια πατέντα στο καινούργιο καπάκι ή να αγοράσω εξολοκλήρου καινούργιο φωτιστικό.
Σε αυτή την περίπτωση μήπως συμφέρει καλύτερα η αγορά απλά της γιάλας χωρίς επιπλέον εξοπλισμό? Αφού ίσως δεν χρησιμοποιηθεί ή καλύτερα να μπω σε διαδικασία αναβάθμισης του εργοστασιακού ?

Να πω ότι το πρωτο ενυδρείο 54lt έκλεισε 1 χρόνο και αισίως έχω ένα δεύτερο 20lt με ένα μονομάχο, οπότε λόγω "εμπειρίας" επέστρεψα με ερωτήσεις

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-01-19, 00:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Θεωρω πως ανετα την κανεις την δουλεια σου με αυτο το φιλτρο,με την προυποθεση να μπει κι ο κυκλοφορητης οπως λες που θα βοηθαει στην αυξηση της ροης και καλυψη νεκρων σημειων..οκ, για να λεμε την αληθεια το ιδανικο θα ταν να χες ενα πιο δυνατο 1000-1500λτ/ωρα που να καλυπτει και την κυκλοφορια αλλα μπορεις να ξεκινησεις με αυτο..
Ουτως η αλλως και φιλτρο τουμπανο να χες, αυτο δε σημαινει πως μπορεις να βαλεις ενα σωρο ψαρια μεσα, γιατι τα νιτρικα θα ανεβαινουν για πλακα,κατι που δεν εξαρταται απ το μεγεθος του φιλτρου....
Σιγουρα ενα μεγαλο φιλτρο βοηθαει σε μια βαρια ψαροσυνθεση αλλα οκ μεχρι εκει..Με ενα καλο κοπαδι απο μικροψαρα+ 2-3 νανοκιχλιδες οπως λες και θα σαι μια χαρα για 150-180 λιτρα!
φανταζομαι ο κυκλοφορητης ειναι ρυθμιζομενης ροης γιατι με 2000λτ/ωρα τα ψαρια δε θα στεκονται πουθενα..αλλο πραγμα η καλη κυκλοφορια, κι αλλο η υπερβολη
Οσον αφορα τον φωτισμο,ενα εργοστασιακο ενυδρειο δεν θα σε καλυψει σε αυτο μακροπροθεσμα εφοσον μιλας για high tech κατασταση και θα πας σε πατεντα να τον αυξησεις..σιγουρα μπορεις να παρεις και σκετη γυαλα και να πας σε diy λυση φωτιστικου ή ετοιμου κρεμαστου/σε σχημα Π κτλ..το φωτιστικο συνηθως κοστιζει περισσοτερο απ τη γυαλα..εξαρταται τι θες να κανεις και τι σ αρεσει πιο πολυ
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-01-19, 18:41
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Question

Γεια σου Θέμη,

Ο κυκλοφορητής δεν ρυθμίζεται αλλά σύμφωνα με το πως τον έχω δει στο 54lt ενυδρείο που τον βάζω περιστασιακά νομίζω στο νέο θα είναι οκ, λογικά θα πάρω και μία ρυθμιζόμενη αντλία για τις αλλαγές, οπότε φαντάζομαι ότι θα έχω επιλογές.

Πάντως αν πάω σε έτοιμο φωτιστικό ή κατασκευή με βλέπω για T5 , υπάρχει καμια πρόταση?

Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-01-19, 20:41
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Αφου θες high tech να προσεξεις και το υψος. Συνηθως τα ετοιμα εχουν υψος και ειναι καπως δυσκολο μετα να βρεις αναλογιες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-01-19, 22:30
Το avatar του χρήστη Spafish
Spafish Ο χρήστης Spafish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2018
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christos efthimiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου θες high tech να προσεξεις και το υψος. Συνηθως τα ετοιμα εχουν υψος και ειναι καπως δυσκολο μετα να βρεις αναλογιες.
Μέχρι 50cm είναι οκ ή θεωρείτε ψηλό?
Βέβαια στην πραγματικότητα αν βγάλεις και το ύψος που θα έχει το υπόστρωμα ~6cm .

Δηλαδή με 4 λάμπες 45watt θα είμαι οκ?

Σκέφτομαι για 2 grolux συν άλλες 2 με 4000-6500 kelvin και κάπου στα 3000+ lumen.



Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-01-19, 22:58
christos efthimiou Ο χρήστης christos efthimiou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2018
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 60
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Spafish Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέχρι 50cm είναι οκ ή θεωρείτε ψηλό?
Βέβαια στην πραγματικότητα αν βγάλεις και το ύψος που θα έχει το υπόστρωμα ~6cm .

Δηλαδή με 4 λάμπες 45watt θα είμαι οκ?

Σκέφτομαι για 2 grolux συν άλλες 2 με 4000-6500 kelvin και κάπου στα 3000+ lumen.



Ευχαριστώ
Πιστεύω 50 εκατοστά θα είσαι κομπλέ. Βέβαια εξαρτάται και το φωτιστικό που θα είναι (εφαπτόμενο στο ενυδρείο?diy κρεμαστο?κτλ...καταλαβαίνεις τι λέω). Σχετικά με τον φωτισμό αν και για φυτεμένα δεν το έχω ψάξει αν θυμάμαι καλά για μέτριο ενυδρείο παίζει περίπου 30 lm ανα λίτρο στην επιφάνεια του βυθού. Τώρα για high tech δεν θυμάμαι με σιγουριά να σου πω. Αλλά καλύτερα να σου πει κάποιος που ξέρει σίγουρα. Δεν βρήκες αναλογίες στο φόρουμ?. Το 4χ45watt δεν λέει πολλά μιας και παίζει ρόλο το μήκος και αν θα καλύψεις όλη την επιφάνεια του ενυδρείου και αν θα κλέψεις ύψος με ξύλα. Αλλά μην κολλάς μόνο στον φωτισμό κοίτα και για υπόστρωμα και λιπάσματα (θα φτιάξεις θα πάρεις έτοιμη σειρά?)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος σε Malawi 180lt pako13 Malawi 33 13-09-15 17:58
Αγορά νέου ενυδρείου-Απορίες vrillgr Αρχάριοι γλυκού νερού 15 29-09-10 22:01
Νέος - αγορά ενυδρείου mpampis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 04-04-09 14:44
Αγορά νέου ενυδρείου panagiotis265 Γλυκό νερό - Γενικά 2 24-03-08 14:00
Αγορά νέου ενυδρείου // τιμες, διαστάσεις maria_nik Γλυκό νερό - Γενικά 2 25-11-04 22:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:59.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04505 seconds with 14 queries