Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-10-16, 14:45
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή Σύγκριση 2 εξωτερικών φίλτρων

Καλημέρα σε όλους και καλώς σας βρήκα. Είμαι νέος, δεν θα τολμήσω ακόμα να πώ ακουαριστας, με ένα λάθος στημένο ενυδρείο (στερνή μου γνώση..) και θέλω να φτιάξω ένα με ονομαστικές διαστάσεις 120x40x30, για να φιλοξενήσω ένα subukin και ένα commet , 2 σαλιγκαράκια κοινά και 5-6 ανούβιες.
Καθώς δεν θέλω να κάνω τα λάθη του παρελθόντος κάνω την έρευνα μου αργά και σταθερά. Έχω βρει τεράστια βοήθεια από όσα έχω διαβάσει στο forum, αλλά η εμπειρία είναι αναντικατάστατη.
Κάπως έτσι έφτασα σε ένα δίλλημα για το εξωτερικό φίλτρο το οποίο είναι Eheim Classic 2215 basic edition ή Eheim Ecco Pro 300 – 2036.


Eheim Classic 2215 basic edition
• Κυκλοφορία: 620 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 15 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 4 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 350 λίτρα.
• 2 χρόνια εγγύηση.


Eheim Ecco Pro 300 – 2036
• Κυκλοφορία νερού: 750 λίτρα/ώρα.
• Μανομετρικό: 1,9 μέτρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 8 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 5 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρεία 160-300 λίτρα
• Εγγύηση: 3 χρόνια

Και αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι τι υλικά πλήρωσης περιλαμβάνουν, εάν είναι καλό αυτά να τροποποιηθούν, η και ακόμα εάν π.χ. τα αναλώσιμα του pro είναι ακριβότερα από του classic, πραγματικά θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις εμπειρότερων.
Ευχαριστώ πολύ για τον κόπο σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-10-16, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.

1. Να τα παρουμε απο την αρχη, οι διαστασεις του ενυδρειου θελουν μια διορθωση.
Εχεις γραψει 120x40x30
Απο μηκος εισαι στο οριακα μινιμουμ, αλλα το υψος (υποθετω 40?) και το πλατος (30?) ειναι μικρα για αυτα τα ψαρια που φτανουν τα 30-35 εκ συνηθως.
Καντο μια και το φτιαχνεις σωστο απο την αρχη.
Μινιμουμ 120χ50χ50.

2. επειδη τα ψαρια αυτα ειναι κοινωνικο (δηλαδη οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα, αρκει να φτανουν τα λιτρα μας) τα λιτρα σε ενα ενυδρειο 120χ50χ50 ειναι 300. Πες 250 καθαρα.
Μπορεις να βαλεις 4 ψαρια (ετσι ωστε οσο μεγαλωνουν να ειναι ΟΚ το μεγεθος του ενυδρειου και να μην πρεπει να πας σε μεγαλυτερο)
Για ενα ενυδρειο αυτων των λιτρων με 4 χρυσοψαρα (με μονη ουρα οπως αυτα που ειπες) θελεις ενα μεγαλυτερο φιλτρο.

Αν συμφωνεις μεχρι εδω, κοιταμε για καταλληλο φιλτρο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-10-16, 18:32
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Μια συμβουλη που δινω σε οποιον ξεκινα.
Υπερφιλτραρε το νερο σου. Επενδυσε σε ενα πολυ καλο φιλτο. Οχι απαραιτητα για τα λιτρα σου, αλλα και για πολυ παραπανω. Ειναι μια επενδυση με ολη τη σημασια της λεξης, γιατι οχι μονο θα σε γλυτωσει απο θανατους ψαριων (αρα λεφτα και στεναχωρια) , αλλα ειναι κατι παγιο, κατι που θα το εχεις ακομα και σε μεγαλυτερο ενυδρειο να πας στο μελλον.
Φαντασου εγω εχω 120*50*60 και εχω το eheim 2080. Αλλοι αυτο το φιλτο το βαζουν σε 500 λιτρα. Εγω εχω το κεφαλι μου καθαρο και τα νιτρικα στον πατο!
Στην περιπτωση σου θα σου προτεινα το fluval 406 η το eheim 2217. Οχι κατι μικροτερο. Ξαναλεω, οσο περισσοτερο φιλτραρεις τοσο το καλυτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-10-16, 18:54
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από redman Εμφάνιση μηνυμάτων
και τα νιτρικα στον πατο!
Βρε συ, τα νιτρικά δεν έχουν σχέση με τα νιτρικά
αμελητέα,
τα νιτρικά έχουν σχέση με
την ιχθυοφόρτιση
το τάισμα
το πόσο καθαρα είναι τα φίλτρα
και αν υπάρχουν φυτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-10-16, 19:16
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Μαλλον ο φιλος εννοουσε τα νιτρωδη Τακη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-16, 19:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από christoschor Εμφάνιση μηνυμάτων
Μαλλον ο φιλος εννοουσε τα νιτρωδη Τακη
Αυτά Χρήστο , όπως και η αμμωνία σίγουρα είναι μηδενικά
αλλιώς θα υπάρχει θέμα.
Για να γίνω πιο σαφής,
υπάρχει η εντύπωση πως τα φίλτρα μειώνουν και τα νιτρικά,
δεν είναι απίθανο, μπορεί να υπάρξει μια σχετική μείωση,
αλλά πρέπει να υπάρχουν και κάποιες προυποθέσεις,
υπερβολικά χαμηλή ροή κλπ,
αλλά είναι δύσκολο το φίλτρο να τα μειώσει υπερβολικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-16, 19:58
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Τα ειπαμε και απο κοντα τακαρε. Τα φιλτρα αντιμετωπιζουν αμμωνια και νιτρωδη, ενω οι συχνες αλλαγες νερου και τα φυτα τα νιτρικα
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-16, 08:17
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Καλημέρα και ευχαριστώ για την διάθεση να με βοηθήσετε. Πρώτα από όλα συμμερίζομαι την άποψη για επένδυση στο φίλτρο, αλλά διαβάζοντας το άρθρο του δελτα66 για τα χρυσόψαρα (το οποίο είναι πλέον bookmarked και τον ευχαριστώ για την υπέροχη δουλειά) μάλλον πρέπει να ξανασκεφτώ πρώτα τον όγκο.
Οφείλω να αναφέρω ότι βασικός περιοριστικός παράγοντας για μένα όσο αφορά τον όγκο είναι το κόστος και ο χώρος. Από την άλλη δεν θέλω να βασανίσω τα ταλαίπωρα ψαράκια που ήδη έχω δίνοντας τους λιγότερα από όσα πρέπει. Σκέφτομαι όμως πως από την στιγμή που τα έχω ήδη 1 χρόνο σε πολύ μικρότερο όγκο (30 λιτ, μην με μαλώσετε έχω ήδη αρκετές τύψεις) αναρωτιέμαι εάν τους έχω στερήσει τις δυνατότητες για την φυσική τους εξέλιξη σε μήκος 30+ εκατοστών. Εάν ναι τότε θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να πάω σε ένα 80x40x40 το οποίο το σηκώνω, είναι οι απόλυτες κατώτατες για fancy (σκεφτόμενος την επόμενη μέρα), και θα έχουν ένα καλύτερο χώρο το subukin και το commet που ήδη ταλαιπωρώ.

Πως σας φαίνεται , είναι λογικό? Ευχαριστώ και ξανά καλημέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-16, 09:06
Το avatar του χρήστη christoschor
christoschor Ο χρήστης christoschor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-04-2016
Περιοχή: ΥΜΗΤΤΟΣ
Μηνύματα: 479
Προεπιλογή

Κοίτα για εμένα το 1,20 μήκος ελιναι το όριο για common, comet, shubukin. Από εκεί και πέρα τα ψάρια σίγουρα θα περνάνε καλύτερα σε ένα μεγαλύτερο ενυδρείο που δεν είναι 1,20 αλλά είναι μεγάλο παρά σε ένα μικρότερο που θα είναι και πνιγμένα. Γιατί σίγουρα καλά αυτά που λέμε, αλλά εάν δεν υπάρχει το μαρούλι....πάντως μπορείς να βρεις και μέσω του site μεταχειρισμένα ενυδρεία σε πολύ καλές τιμές
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-10-16, 09:20
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Christoschor, ευχαριστώ για την απάντηση. Νομίζω πως με το ενυδρείο δεν θα έχω πρόβλημα, υπολογίζω πως με 40-50 ευρώ μπορώ να κατασκευάσω το χώρο. Αλλά για τον εξοπλισμό δεν θα ήθελα να ρισκάρω. Και από όσο μπορώ να καταλάβω όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο εκθετικά ανεβαίνει και το κόστος συντήρησης, ρεύμα, αναλώσιμα κτλ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-10-16, 10:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Και από όσο μπορώ να καταλάβω όσο μεγαλύτερο ενυδρείο τόσο εκθετικά ανεβαίνει και το κόστος συντήρησης, ρεύμα, αναλώσιμα κτλ.
Οχι δεν είναι έτσι,
και ειδικά σε χρυσόψαρα που δεν χρειάζεται θερμοστάτης.
Γενικά να ξέρεις πως όσο πιο μεγάλο το ενυδρείο τόσο ποιο εύκολο,
και αναλογικά μικρότερο κόστος συντήρησης.
πχ ένα 200αρι , έχει κόστος συντήρησης πολύ μικρότερο από 2 100αρια.
Θα έλεγα πως το κόστος είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων,
όπως, είδος ενυδρείου (φυτεμένο ή όχι), πλήθος ψαριών, είδος ψαριών , μέγεθος ενυδρείου , καιρικές συνθήκες.
Με τα ψάρια που έχεις , το κόστος συντήρησης θα είναι ακριβώς το ίδιο με το αν τα βάλεις σε ένα 100αρι ή σε ένα 200αρι ή ακόμα και σε ένα 300αρι,
στο 300αρι θα έχεις λίγο πιο μεγάλη κατανάλωση από το 100αρι σε ρεύμα για τις αντλίες, και αυτή η διαφορά πολύ μικρή.
Θα σου πω για τα δικά μου ενυδρεία, χωρίς να συμπεριλάβω θέρμανση και φωτισμό γιατί είναι διαφορετικά είδη.
55 λίτρα κύβος στη ταράτσα με αντλία 800Λ/Ω 10W
130 λίτρα φυτεμένο τροπικό με 2 αντλίες , 800Λ/Ω 10W & 400Λ/Ω 5-6W
300 λίτρα με χρυσόψαρα στη ταράτσα 2 κύριες αντλίες 1000Λ/Ω 8,5W η κάθε μία,υπάρχει και μια τρίτη αλλά είναι για το aquaponic,
και μπορεί να είμαι λίγο υπερβολικός στις αντλίες μου και θα μπορούσα να έχω μικρότερες,
και πάλι όμως αναλογικά ποιο είναι πιο ακριβό ;
Οπως βλέπεις το μικρότερο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-16, 12:48
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Τάκη σε ευχαριστώ, αλλά νομίζω πως εάν υπολογίσω τα περισσότερα watt που απαιτούνται (σε μεγαλύτερο ενυδρείο) και για το φίλτρο και για τις λάμπες αλλά και τα αναλώσιμα ενός μεγαλύτερου φίλτρου και τα conditioner για τις αλλαγές νερού, και τις αλλαγές των λαμπτήρων κτλ τότε νομίζω πως το κόστος αυξάνεται ξεκάθαρα σε απόλυτα μεγέθη, ίσως το κόστος ανά λίτρο να μειώνεται, αλλά όχι το συνολικό. Δεν ξέρω εάν συμφωνείς?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-10-16, 13:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagio Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα και ευχαριστώ για την διάθεση να με βοηθήσετε. Πρώτα από όλα συμμερίζομαι την άποψη για επένδυση στο φίλτρο, αλλά διαβάζοντας το άρθρο του δελτα66 για τα χρυσόψαρα (το οποίο είναι πλέον bookmarked και τον ευχαριστώ για την υπέροχη δουλειά) μάλλον πρέπει να ξανασκεφτώ πρώτα τον όγκο.
Οφείλω να αναφέρω ότι βασικός περιοριστικός παράγοντας για μένα όσο αφορά τον όγκο είναι το κόστος και ο χώρος. Από την άλλη δεν θέλω να βασανίσω τα ταλαίπωρα ψαράκια που ήδη έχω δίνοντας τους λιγότερα από όσα πρέπει. Σκέφτομαι όμως πως από την στιγμή που τα έχω ήδη 1 χρόνο σε πολύ μικρότερο όγκο (30 λιτ, μην με μαλώσετε έχω ήδη αρκετές τύψεις) αναρωτιέμαι εάν τους έχω στερήσει τις δυνατότητες για την φυσική τους εξέλιξη σε μήκος 30+ εκατοστών. Εάν ναι τότε θα σκεφτόμουν το ενδεχόμενο να πάω σε ένα 80x40x40 το οποίο το σηκώνω, είναι οι απόλυτες κατώτατες για fancy (σκεφτόμενος την επόμενη μέρα), και θα έχουν ένα καλύτερο χώρο το subukin και το commet που ήδη ταλαιπωρώ.

Πως σας φαίνεται , είναι λογικό? Ευχαριστώ και ξανά καλημέρα.
Το να μιλαμε για εξοδα σε ενυδρειο με χρυσοψαρα, εχει πλακα.
Μονο νερο θελει.
Αφου θα φτιαξεις που θα φτιαξεις ενυδρειο, δεν ειναι μεγαλη διαφορα να φτιαξεις μια και καλη ενα καταλληλο για ολα (και τα 4 ψαρια) 120χ50χ50 και καθαρισες.
Οπως και να εχει, τα εξοδα ειναι λιγοτερα για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο παρα για δυο μικροτερα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-10-16, 13:10
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το κόστος μεγαλώνει αλλά όχι εκθετικά, μπορεί όμως και καθόλου.
Πες μου τα 2 μεγέθη ενυδρείων που σκέφτεσαι να σου πω πόσο διαφορά θα έχεις,
αν έχεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-10-16, 13:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μονο νερο θελει.
Σπύρο αν βάλει τα ίδια ψάρια σε ένα μικρό και σε ένα μεγάλο,
θα έχει το ίδιο ακριβώς νερό.
πχ στο μικρό θα κάνει 50% αλλαγή ,
και στο μεγάλο 30%
-------------------------------------
Μη το σκέφτεσαι αυτό καθόλου φίλε μου,
όσο πιο μεγάλο τόσο πιο καλά είναι.
Αρκει να έχεις σταθερή ιχθυοφόρτιση,
αλλιώς αν πάρεις μεγάλο, μετά θα θες πιο μεγάλο
Το κόστος ενυδρείου με χρυσόψαρα εξαρτάται από το πόσα ψάρια και τι μέγεθος έχουν,
και όχι από το μέγεθος του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-10-16, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Σπύρο αν βάλει τα ίδια ψάρια σε ένα μικρό και σε ένα μεγάλο,
θα έχει το ίδιο ακριβώς νερό.
πχ στο μικρό θα κάνει 50% αλλαγή ,
και στο μεγάλο 30%
Συμφωνω αλλα δεν ειπα αυτο.
Ειπα οτι ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα θελει μονο αλλαγη νερου και τροφες, σαν εξοδα συντηρησης.
(αντε και τα φωτα 2 ευρω το μηνα και το ρευμα το φιλτρου 2 ευρω το μηνα μου ερχεται εμενα για 500 λιτρα ενυδρειο με 108W λαμπες για 6 εξη ωρες)
Ουτε εξοδα θερμανσης (που ειναι και το μεγαλυτερο εξοδο σε ενα ενυδρειο), ουτε τυρφες οσμωσεις διοξείδια λιπασματα φωτα φουλ κλπ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-10-16, 17:36
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλησπέρα σε όλους!
Απο τα πόστ που βλέπω καταλαβαίνω οτι πραγματικά αγαπάτε το αντικείμενο και τοποθετήστε με σεβασμό στο αντικείμενο.
Δεδομένων όμως των περιορισμών που έχω τείνω να καταλήξω στην όχι τόσο σωστή λύση, αλλά σαφή βελτίωση για τα 2 χρυσόψαρα μου τα 2 σαλιγκάρια και τις ανούβιες σε ένα 80x40x40, δηλαδή ονομαστικό όγκο ή πραγματικό όγκο νερού κάτω απο τα 100 λίτρα.
και επανέρχομαι στο αρχικό πρόβλημα μου

Eheim Classic 2215 basic edition
• Κυκλοφορία: 620 λίτρα/ώρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 15 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 4 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρείο μέχρι 350 λίτρα.
• 2 χρόνια εγγύηση.

ή

Eheim Ecco Pro 300 – 2036
• Κυκλοφορία νερού: 750 λίτρα/ώρα.
• Μανομετρικό: 1,9 μέτρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 8 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 5 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρεία 160-300 λίτρα
• Εγγύηση: 3 χρόνια

και με τι τροποποιήσεις?? ξανά ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-10-16, 18:25
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα σε όλους!
Απο τα πόστ που βλέπω καταλαβαίνω οτι πραγματικά αγαπάτε το αντικείμενο και τοποθετήστε με σεβασμό στο αντικείμενο.
Δεδομένων όμως των περιορισμών που έχω τείνω να καταλήξω στην όχι τόσο σωστή λύση, αλλά σαφή βελτίωση για τα 2 χρυσόψαρα μου τα 2 σαλιγκάρια και τις ανούβιες σε ένα 80x40x40, δηλαδή ονομαστικό όγκο ή πραγματικό όγκο νερού κάτω απο τα 100 λίτρα. "128 λιτρα καθαρα αντε να τα κανεις 100
και επανέρχομαι στο αρχικό πρόβλημα μου



Eheim Ecco Pro 300 – 2036
• Κυκλοφορία νερού: 750 λίτρα/ώρα.
• Μανομετρικό: 1,9 μέτρα.
• Κατανάλωση ρεύματος: 8 Watt.
• Χωρητικότητα κάδου: 5 λίτρα.
• Κατάλληλο για ενυδρεία 160-300 λίτρα
• Εγγύηση: 3 χρόνια


και με τι τροποποιήσεις?? ξανά ευχαριστώ!
Τι εννοεις τροποποιησεις?Παραυτα να ξερεις οπως σου ειπαν και ο κ.τακης αλλα και ο κ.σπυρος,οτι ενα τετοιο ενυδρειο μιας και δεν κανει,για μενα θα ειναι σαν σταση,οποτε αν θελεις να τα εχεις για αρκετα χρονια θα χρειαστει να ξανα αλλαξεις... :/
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-10-16, 19:20
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλησπέρα Lth1,

καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή λύση και σέβομαι τις απόψεις των παιδιών, όμως δυστυχώς δεν μπορώ να πάω παραπάνω, προς το παρόν. Με τροποποιήσεις εννοώ τα υλικά φιλτραρίσματος, εάν κατάλαβα καλά απο τα προσπεκτους το πρώτο δεν περιέχει υλικά και για το δεύτερο εάν πρέπει να αντικατασταθούν αυτά του κατασκευαστή με ποιο ενδεδειγμένα. Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-10-16, 19:26
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Panagio Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπέρα Lth1,

καταλαβαίνω ότι δεν είναι καλή λύση και σέβομαι τις απόψεις των παιδιών, όμως δυστυχώς δεν μπορώ να πάω παραπάνω, προς το παρόν. Με τροποποιήσεις εννοώ τα υλικά φιλτραρίσματος, εάν κατάλαβα καλά απο τα προσπεκτους το πρώτο δεν περιέχει υλικά και για το δεύτερο εάν πρέπει να αντικατασταθούν αυτά του κατασκευαστή με ποιο ενδεδειγμένα. Ευχαριστώ!
σφουγγάρια και ελαφρόπετρα...και είσαι υπέρκαλυμμένος
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-10-16, 19:29
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

πιο ενδεδειγμένα από αυτά που δίνει η eheim.

Σοβαρά επειδή έχω το ίδιο φίλτρο το έχω κάνει κόσκινο και όλα τα υλικά αφού στα δίνει τζάμπα ή καλύτερα μέσα στην τιμή μην τα πειράζεις. Ούτε καν τη σειρά.

Για 100 λίτρα το eco pro είναι πολύ δυνατό και πρέπει να κατεβάζεις την ροή. Στην αρχή σίγουρα , αργότερα εάν δεν το καθαρίζεις που δεν το συνιστώ μπουκώνει και είναι μια χαρά. Βέβαια μη κάνεις καμία χαζομάρα και αγοράσεις το eco pro 200

Επειδή να του κόβεις την ροή με βανάκι είναι κρίμα , θα σου έλεγα να το βάλεις spray bar το οποίο όμως δεν έχει η συσκευασία.

Πουλάει το Installation set 2 με κόστος 20 ευρώ περίπου και αρκετά extra.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-10-16, 17:35
Panagio Ο χρήστης Panagio δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-10-2016
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

καλησπέρα globalzero, ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-10-16, 19:53
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από globalzero Εμφάνιση μηνυμάτων

Για 100 λίτρα το eco pro είναι πολύ δυνατό και πρέπει να κατεβάζεις την ροή. Στην αρχή σίγουρα , αργότερα εάν δεν το καθαρίζεις που δεν το συνιστώ μπουκώνει και είναι μια χαρά. Βέβαια μη κάνεις καμία χαζομάρα και αγοράσεις το eco pro 200
Glo Γτ οχι το Eco pro 200?
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-10-16, 23:18
Το avatar του χρήστη globalzero
globalzero Ο χρήστης globalzero δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-06-2015
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Προεπιλογή

Τίποτα απλά η διαφορά στην τιμή είναι πολύ μικρή για να χάσεις και την ροη-μανονετρικο αλλά και τον έξτρα κάδο με υλικό.

Ποτέ δε ξέρεις πότε θα πας σε μεγαλύτερο ενυδρείο

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-10-16, 23:42
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Σε αυτο ομολογώ να συμφωνήσω

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστή διάταξη 2 εξωτερικών φίλτρων Dekanat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 13-09-11 05:49
Εξωτερικών φίλτρων προδιαγραφές maniac Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 21 03-12-07 11:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17495 seconds with 13 queries