Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Φίλτρανση

Φίλτρανση Σκίμμερ κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-14, 16:31
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή Skimner vs chaeto απορια!

Καλισπερα.
Εχω καποιες αποριες μιας που οποιον και να ρωτησα δεν ηξερε να μου απαντησει.

Εδω και καιρο στο ενυδρειο δεν δουλευω το σκιμμερ αλλα αρκετη ποσοτητα χαετο που την κλαδευω ανα μηνα περιπου.

Πηρα την αποφαση να βγαλω το σκιμμερ οταν μετα απο αρκετες μερες που ειχα βαλει χαετο δεν εβγαζε καθολου αφρο για πανω απο μηνα.
Στο διαστημα αυτο καθαριστικε μηπος ειχε θεμα.
Χορις καμια αλλαγη ομος!

Ξερει καποιος να μου πει τι παραπανω θα μπορουσε να μαζεψει το σκιμμερ απο την χαετο η καποιο αλλο ιδος αλγης;

Ακουω ολους να λενε ενα καλο σκιμμερ και εμενα μου φενεται υπερβολη.

Μεχρι και σε μεσογιακο που βαλαμε χαετο σταματισε το σκιμμερ
Τι γινετε;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-14, 16:46
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Το σκίμμερ υποτίθετε πως μαζεύει ότι είναι να μαζέψει πριν αυτό σαπίσει και γίνει νιτρώδη-νιτρικά..
Οι άλγες υποτίθετε πως μαζεύουν τα νιτρικά.

¶ρα δεν θα πρεπε να μην αφρίζει το σκίμμερ σου..
Όταν ταίζεις δηλαδή δεν αφρίζει?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-14, 17:33
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Οταν το ειχα χορις χαετο εβγαζε για λιγες ωρες μετα απο ταισμα και μετα απο αλλαγες νερου.
Μετα 15 μερες που μπηκε η χαετο ηταν μηδαμινο.

Επισις πια η λογικη να εχεις ανοιχτο το σκιμμερ οταν ταιζεις; Να μαζευει τα ζουμια;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-14, 08:43
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχεις βάλει κάλτσες ή κάποιο άλλο είδος μηχανικής φίλτρανσης όταν έβγαλες το σκίμερ? Algae scrubber και chaeto καταναλώνουν τα "πάντα" και νιτρώδη νιτρικά και αμμωνία και φωσφορικά, αλλά από τα μικροσωματίδια που αιωρούνται και τα πιάνει το σκιμερ δεν σε βοηθάει, οπότε λογικά θα έπρεπε να σου βγάζει κάτι και το σκίμερ σου!!
Προσωπικά σε αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι κάλτες (καθάρισμα κάθε 3-4 μέρες) και scrubber, χωρίς σκίμερ.. Φυσάω βράχο και άμμο περιοδικά, αλλά είναι σχετικά καθαρό και το νερό διαυγές! Νιτρικά στο καθάρισμα του scrubber φτάνουν το πολύ 5ppm και μετά μηδέν (5ppm είναι η χαμηλότερη διαβάθμιση που έχω στο τεστ). Έχω αφήσει τις καλτσες και 10 μέρες χωρίς να τις καθαρίσω στις διακοπές μου και οι μετρήσεις ήταν οι ίδιες!!!
Σε ένα 30λιτρο που είχα αρχικά και έχω ακόμα από τον Μάρτιο, στρωμένο, με ανεμώνες καβουράκια και 2 ψαράκια και εξωτερικό φίλτρο παρατήρησα το εξής!! Καθώς οι πλαστικοί σωλήνες του φίλτρου που περνούν μέσα στο ενυδρείο είναι διαφανείς () και ακριβώς κάτω από τα φώτα, και η ροή του νερού μεγάλη, έπιαναν καφέ άλγη και τους καθάριζα κάθε 10-15 μέρες.. Αμέλησα για κανά μήνα καθώς η ροή δεν είχε ελαττωθεί πολύ και παρατήρησα καταπράσινη turf μέσα!! Από τότε που εμφανίστηκε, αν και μειώθηκε η ροή, δεν καθάρισα τους σωλήνες και παρατήρησα οτι αμμωνία νιτρικά κλπ... όλα μηδέν, αφήνοντας το νερό 2 βδομάδες ταΐζοντας κανονικά.. Καθάρισα τους σωλήνες, μετά απο μία βδομάδα είχα νιτρικά.. Τώρα κλείνω 3 βδομάδες δεύτερο τεστ, με νήματα πράσινης άλγης να κολυμπάνε μέσα στους σωλήνες, χωρίς αλλαγή νερού και είναι όλα πάλι μηδέν!!! Αν και έχει μειωθεί η ροή είναι ακόμα αρκετη!! Να το ανεβασω κάπου σαν πατέντα για νέα κατασκευή Scrubber???
Έχω και σφουγγάρι και φλος στο φίλτρο που καθαρίζω κάθε 5-6 μέρες..
Σίγουρα το σκίμερ έχει τα οφέλη του, αλλά scrubber/chaeto κάνουν θαύματα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-09-14, 14:13
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχεις βάλει κάλτσες ή κάποιο άλλο είδος μηχανικής φίλτρανσης όταν έβγαλες το σκίμερ? Algae scrubber και chaeto καταναλώνουν τα "πάντα" και νιτρώδη νιτρικά και αμμωνία και φωσφορικά, αλλά από τα μικροσωματίδια που αιωρούνται και τα πιάνει το σκιμερ δεν σε βοηθάει, οπότε λογικά θα έπρεπε να σου βγάζει κάτι και το σκίμερ σου!!
Προσωπικά σε αυτό που έχω καταλήξει εγώ είναι κάλτες (καθάρισμα κάθε 3-4 μέρες) και scrubber, χωρίς σκίμερ.. Φυσάω βράχο και άμμο περιοδικά, αλλά είναι σχετικά καθαρό και το νερό διαυγές! Νιτρικά στο καθάρισμα του scrubber φτάνουν το πολύ 5ppm και μετά μηδέν (5ppm είναι η χαμηλότερη διαβάθμιση που έχω στο τεστ). Έχω αφήσει τις καλτσες και 10 μέρες χωρίς να τις καθαρίσω στις διακοπές μου και οι μετρήσεις ήταν οι ίδιες!!!
Σε ένα 30λιτρο που είχα αρχικά και έχω ακόμα από τον Μάρτιο, στρωμένο, με ανεμώνες καβουράκια και 2 ψαράκια και εξωτερικό φίλτρο παρατήρησα το εξής!! Καθώς οι πλαστικοί σωλήνες του φίλτρου που περνούν μέσα στο ενυδρείο είναι διαφανείς () και ακριβώς κάτω από τα φώτα, και η ροή του νερού μεγάλη, έπιαναν καφέ άλγη και τους καθάριζα κάθε 10-15 μέρες.. Αμέλησα για κανά μήνα καθώς η ροή δεν είχε ελαττωθεί πολύ και παρατήρησα καταπράσινη turf μέσα!! Από τότε που εμφανίστηκε, αν και μειώθηκε η ροή, δεν καθάρισα τους σωλήνες και παρατήρησα οτι αμμωνία νιτρικά κλπ... όλα μηδέν, αφήνοντας το νερό 2 βδομάδες ταΐζοντας κανονικά.. Καθάρισα τους σωλήνες, μετά απο μία βδομάδα είχα νιτρικά.. Τώρα κλείνω 3 βδομάδες δεύτερο τεστ, με νήματα πράσινης άλγης να κολυμπάνε μέσα στους σωλήνες, χωρίς αλλαγή νερού και είναι όλα πάλι μηδέν!!! Αν και έχει μειωθεί η ροή είναι ακόμα αρκετη!! Να το ανεβασω κάπου σαν πατέντα για νέα κατασκευή Scrubber???
Έχω και σφουγγάρι και φλος στο φίλτρο που καθαρίζω κάθε 5-6 μέρες..
Σίγουρα το σκίμερ έχει τα οφέλη του, αλλά scrubber/chaeto κάνουν θαύματα!!!!!
η καλτσα εχει και αρνητικα.... μαζευει ολα τα κοπιποδα και αλλους τετοιους οργανισμους που χρειζομαι γιατα ψαρια οποτε δεν μπορω να βαλω καλτσα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-14, 12:01
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, εγώ έχω μεσογειακό, δεν έχω κοράλια και δεν τα πολυχρειάζομαι γιατι ταΐζω με γαρίδα, καλαμαρι κλπ.. σε κομματάκια πολύ καλα πλυμένα πριν τα βάλω μέσα, και τα ψάρια και τις ανεμώνες!! Για τα κοράλια όντως κρατάει πολύτιμη τροφή, όπως και το σκίμερ άλλωστε!! Και εμένα μου κάνει βλακεία μεγάλη να ταΐζεις με ανοιχτό το σκίμερ πάντως..
Αν βλέπεις το νερό σου να είναι αρκετά διαυγές και δεν σε ενοχλούν διάφορα σωμματίδια να αιωρούνται, τότε απλά μην βάλεις κάλτσες!! Μόνο για καθαρότητα του νερού βάζω εγώ και κάθε φορά που τις καθαρίζω βλέπω μέσα μαζεμένους διάφορους οργανισμους, οι περισσότεροι ζωντανοί να σκαρφαλώνουν οταν την βγάζω από την ροή
Πάντως κι εμένα, όταν έβαλα το scrubber το σκίμερ μου σταμάτησε να βγάζει.. ίσως η άλγη να απορροφάει και αυτά τα πριν-αμμωνία stuff
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-14, 16:33
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Ποιο σκιμερ εχεις; Δεν μου φαίνεται λογικό να μην αφριζει. Βρώμα μπορει να μην βγάζει λόγω της αλγης που τα απορροφά όλα αλλα το σκιμερ πρέπει να αφριζει. Μήπως η αναλογια νερού αέρα δεν ειναι σωστή;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-09-14, 18:48
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

κοιτα το σκιμμερ ειναι αυτο skimmer aquarium systems sea clone το μεγαλητερο της σειρας!
Μπορει να μην ειναι το πιο επονυμο αλλα εκανε πολυ δουλεια στην αρχη και ειχα δοκιμαση και με πολυ αερα και με λιγοτερο. οταν μπηκε ο chaeto σταματησε.
στο ταισμα ουτε σιαλος το εκλεινα για μερικες ωρες ειναι αχριστο για μενα να μου μαζευει το φαγητο που ριχνω...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-09-14, 19:01
Το avatar του χρήστη golf4470
golf4470 Ο χρήστης golf4470 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.471
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην golf4470
Προεπιλογή

Όσοι χρησιμοποιείται algae scrubber κ chaeto να θυμάστε οτι το σύστημα θελει πολυ καθημερινό ταϊσμα ώστε να μην στεγνώσει. Για 7 μήνες εγω που ήμουν skimmerless προσπαθούσα να κρατάω 8-10ppm τα νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-09-14, 22:53
Sakisdraminos Ο χρήστης Sakisdraminos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-03-2011
Περιοχή: Φίτζι,Σούβα
Μηνύματα: 5.282
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από golf4470 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσοι χρησιμοποιείται algae scrubber κ chaeto να θυμάστε οτι το σύστημα θελει πολυ καθημερινό ταϊσμα ώστε να μην στεγνώσει. Για 7 μήνες εγω που ήμουν skimmerless προσπαθούσα να κρατάω 8-10ppm τα νιτρικά.
Εχεις απολιτο δικαιο!
Η χαετο δεν ειναι τοσο δυσκολη.
Το ατς ειναι πιο hi-tech πολυ δυσκολο.
Πρωσοπικα στην 1η προσπαθεια το εκανα λαθος και στεγνωνε συνεχια.
Θελει μεγαλη προσοχη σε φωτα ,μεγεθος αλγης ,ωραριο φωτισμου ,σταθερο ταισμα γιανα μην στεγνονει και καλο κλαδεμα καθε 10-15μερες περιπου.
Επισις απο λιγο ψαξιμο που εκανα ειδα οτι μερικες φορες οτι ενω πανε ολα καλα μπορει να βγαλει κυανο το ενυδρειο και να πιασει στο ατς και να το καταστρεψει!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-09-14, 20:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Εμένα 'εβγαζε αφρό, αλλά ήταν λευκός αφρός που σκάνε οι φυσαλίδες και πάει.. δεν έβγαζε στο πάνω μέρος τις καφέ αυτές φυσαλίδες, οι οποίες σκάζοντας να αφήσουν μπίχλα.. Όλα αυτά χωρίς να αλλάξω κάτι, μόνο το scrubber..
Νομίζω για να βγει cyano πιστεύω ότι κάπως πρέπει να αυξηθούν τα φωσφορικά... Γενικά παρατηρώ ότι όταν ταΐζω φλέικς ανεβαίνουν λίγο τα φωσφορικά μετά, ίσως γιατί διαλύονται εύκολα, χωρίς να φαγωθούν, ή λόγω συστατικών τους.., αλλά σύντομα μηδέν πάλι..
Γενικά όμως στις μετρήσεις μου ειναι σχεδόν πάντα μηδέν και φωσφορικά και νιτρικά.. Αυτό θεωρείτε στέγνωμα στο ενυδρείο?? Από την στιγμή που έχω μεσογειακό, χωρίς κοράλια, με επηρεάζει κάπου??
Γενικά έχω δει στις αρχές κυρίως, ότι αν έχω φωσφορικά, τα νιτρικά μου είναι μηδέν και αν έχω νιτρικά τα φωσφορικά μου είναι μηδέν, που μάλλον σημαίνει ότι επειδή η turf θέλει φωσφορικά για να καταναλώσει νιτρικά, όταν έχω φωσφορικά καταναλώνει όσα νιτρικα μπορεί μέχρι να μηδενιστούν τα φωσφορικα και ανάποδα...
Έχω καταφέρει να τα φέρω σε ισορροπία στο περίπου πειράζοντας την φωτοπερίοδο κρατώντας το τάισμα "σταθερό"...
Αν και θεωρώ την turf/chaeto εκπληκτικά μέσα για το ενυδρείο, δεν είναι να τα αφήνεις στην τύχη τους και να σταματάς τις μετρήσεις, απλά πιστεύω ότι πρέπει να γίνει κάτι τραγικό (και το γαμωκυάνο είναι ) για να ξεφύγει το σύστημα. Τόσους μήνες που χρησιμοποιώ το scrubber, από την στιγμή που πρασίνισε, είχα τρομερά μικρές διακυμάνσεις σε νιτρικά 5ppm top, κυρίως στο κούρεμα της μίας πλευράς, και φωσφορικά 99% μηδέν, όμως συνεχίζω να μετράω, κυρίως και από την στιγμή που ο βράχος μου δεν είναι και ότι το καλύτερο, μάλλον ότι καλύτερο εμφανισιακά, αλλά το χειρότερο από άποψη βιολογίας..
Επίσης να αναφέρω ότι, μάλλον κακώς, έχω βγάλει από την λειτουργία το wet/dry που είχα στο sump, πιο πολύ για πειραματισμό, και όλα βαίνουν καλώς, έχοντας μόνο scrubber και περιοδικά για καμιά μέρα άνθρακα..
Αυτά, πάλι πολλά έγραψα...
-------------------------
Αααα, οκ για το στέγνωμα, κατάλαβα
Έχω 2 μικρούς κάθετους πλαστικούς καμβάδες για το scrubber οπότε 4 πλευρές που φωτίζονται και κρατώντας το τάισμα "σταθερό" δεν έχω δει καμία μεγάλη μεταβολή στην ποσότητα της turf..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-09-14 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ροή στην chaeto? freediver Κυκλοφορία 6 27-02-11 22:46
που υπαρχει chaeto floridis Φύκη -€“ ¶λγες 2 06-11-07 06:45

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05238 seconds with 13 queries