Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-09-10, 12:15
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ ΓΙΑ 450 lt

Καλημέρα σας.

Προτού προχωρήσω στην αγορα του νέου μου ενυδρείου Juwel 450 και έχοντας καλή εμπειρία από ένα 120 λίτρων κοινωνικό χωρίς φυτά, θα παρακαλούσα να μου προτείνετε:
1. Φίλτρο ή φίλτρα με καλή σχέση απόδοσης τιμής.
2. Θερμοστάτη
3. Χρειάζεται κάτι άλλο σε αυτά τα λίτρα; (κυκλοφορητής......)

Τα δεδομένα είναι ότι προς το παρόν θα βάλω τα 2 Bala shark και ένα pleco από το παλιό μου ενυδρείο και μελλοντικά (όχι πολύ μακριά) θα ήθελα να το κάνω Malawi. Με φυτά δεν θα ασχοληθώ λόγω έλλειψης χρόνου.

Αυτή τη φορά θα το κάνω σωστά από την αρχή, με τη βοήθειά σας, όχι όπως πριν τέσσερα χρόνια που πάλευα μόνη μου και με άσχετους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-10, 14:11
sfk Ο χρήστης sfk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-08-2008
Περιοχή: Karditsa
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

Σε 300ρι RIO τη βολευω με 1 εξωτ. φιλτρο EHEIM 2076(1650λ/ω) +1 θερμοστατη 300W.
Στο δικο σου σιγουρα θες 2φιλτρα εξωτερικα(με ισχυ τουλαχιστον 1000λιτ/ωρα) και 2 θερμοστατες 250ρηδες.
Καλυτερα ομως να περιμενεις αποψεις απο τους εχοντες κ κατεχοντες 450ρια

Καλο ξεκινημα
__________________
"Θέλει Γνώση και Τόλμη το DIY-ing"
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-10, 14:48
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

To vision 450 παει μαζι με το εσωτερικο 1000 λιτρα/ωρα και με θερμοστατη 300 βατ.
Οποτε προτεινω να παρεις ενα eheim 2217 και να το δουλεψεις μαζι με το εσωτερικο και να συμπληρωσεις και στον 300αρι θερμοστατη εναν ακομη 200αρι.
Κυκλοφορητης δεν ειναι απαραιτητος,θα εχεις ηδη 2 φιλτρα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-09-10, 14:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasiliki Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα σας.

Προτού προχωρήσω στην αγορα του νέου μου ενυδρείου Juwel 450 και έχοντας καλή εμπειρία από ένα 120 λίτρων κοινωνικό χωρίς φυτά, θα παρακαλούσα να μου προτείνετε:
1. Φίλτρο ή φίλτρα με καλή σχέση απόδοσης τιμής.
2. Θερμοστάτη
3. Χρειάζεται κάτι άλλο σε αυτά τα λίτρα; (κυκλοφορητής......)

Τα δεδομένα είναι ότι προς το παρόν θα βάλω τα 2 Bala shark και ένα pleco από το παλιό μου ενυδρείο και μελλοντικά (όχι πολύ μακριά) θα ήθελα να το κάνω Malawi. Με φυτά δεν θα ασχοληθώ λόγω έλλειψης χρόνου.

Αυτή τη φορά θα το κάνω σωστά από την αρχή, με τη βοήθειά σας, όχι όπως πριν τέσσερα χρόνια που πάλευα μόνη μου και με άσχετους.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Πριν σου προτεινουμε κατι θα πρεπει να ξεκαθαρισουμε 2-3 πραγματα.
Το βασικο ειναι τι ψαρια θα φιλοξενησει.

Μετα:
1. Bala shark και αφρικανες δεν ειναι συμβατα σε καμια περιπτωση.
2. Τα Bala shark ειναι κοπαδοψαρα και γινοται μεγαλα (30-35 εκ)
Ακομα και το 450αρι θα ειναι οριακα μικρο για σωστη διατηρηση μιας μινιμουμ ομαδας 5-6 ατομων τετοιου κινητικου ειδους.
Κοιτα ποσο μεγαλα φαινονται ακομα και σε 2.5 μετρα ενυδρειο http://www.youtube.com/watch?v=gfbspqOI2sw
Μηπως να πηγαινες σε διμετρο (εστω εμποριου) και να ευχαριστιουνα πραγματικα μια ομαδα απο silver shark?


ΥΓ Υπαρχουν και φυτα που δεν χρειαζονται χρονο και μονο θετικα προσφερουν στο νερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-09-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Απο οτι καταλαβα Delta αυτα θα μπουν προσωρινα και οπως λεει στο αμεσο μελλον το 450 θα γινει Μαλαουι.
Η προταση μου εγινε πανω σε 450 λιτρα Μαλαουι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-09-10, 20:40
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οτι καταλαβα Delta αυτα θα μπουν προσωρινα και οπως λεει στο αμεσο μελλον το 450 θα γινει Μαλαουι.
Η προταση μου εγινε πανω σε 450 λιτρα Μαλαουι.

Εγω μιλησα για τα ψαρια που ηδη υπαρχουν με το σκεπτικο οτι ηθελε να τους φτιαξει σωστες συνθηκες και να μη τα .... "διωξει".
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-09-10, 08:23
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις! Πράγματι το ενυδρείο δεν θα γίνει Malawi προς το παρόν και σίγουρα δεν θέλω να διώξω τα Bala μου τα οποία τα έχω συνηθήσει και τόσο ταλαιπωρήσει στο 120αρι. Χώρος για δίμετρο ενυδρείο δεν υπάρχει. Πρέπει να βάλω τόσα πολλά Bala; Υπέθετα ότι με 2 ακόμα θα ήταν ΟΚ. Επίσης, αν δεν πάρω Juwel, αλλά το 450αρι του arkoujohn, ( ) θα χρειαστώ προφανώς 2 φίλτρα εξωτερικά ανάλογης δυναμικής ε; (σαν ποιά; )

Πάντως κατατοπίστηκα αρκετά! Θέλω να το στήσω καλά για να μην έχω προβλήματα, ούτε σε μία πιθανή μελλοντική μετατροπή στη σύνθεση.

Όσο για τα εύκολα φυτά, τι εννοούμε;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-09-10, 13:01
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Οπως και να εχει 4-5 bala ειναι καλυτερα απο τα δυο.
Το κακο ειναι οτι δεν χωρανε στα λιτρα σου.Ειναι πολυ κινητικα,πολυ λαιμαργα και γινοντε πολυ μεγαλα.
Οσον αφορα τα φυτα δες εδω... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
Eπισης για το θεμα εξοπλισμου,για να μην το κουραζουμε,βρες πρωτα ποιο ενυδρειο θα παρεις,δες τι εξοπλισμο εχει ηδη,πες μας τι ψαρια και ποση φυτομαζα σκεφτεσαι να βαλεις μεσα...Και τοτε θα μπορουμε να κανουμε μια πιο καλη προσεγγιση.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογη εξοπλισμου. oko Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα 34 15-06-10 12:33
εξοπλισμος sotos+ramona Ζωοτόκα 18 03-11-08 16:28
Εξοπλισμος ΟΧΙ Satriani Θαλασσινό νερό - Γενικά 15 14-05-08 18:13
εξοπλισμος stefapat Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 04-11-06 19:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11549 seconds with 15 queries