Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-12-15, 16:49
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή DIY ΚΑΠΑΚΙ ΓΙΑ JUWEL 100 ΛΙΤΡΩΝ

Οπως λέει κι ο τίτλος αυτή είναι μια απόπειρα - πειραματισμός στο να φτιάξω ένα καινούριο καπάκι για το ενυδρείο Juwel, (δεν θυμάμαι το μοντέλο). Ο λόγος ήταν καθαρά αύξηση του υπάρχοντος φωτισμού μιας και το μαμά καπάκι χωράει μόνο μια λάμπα 30 watt Τ8, φωτισμός χαμηλός παρόλο το χαμηλό ύψος του βυθού απ αυτό που είναι ακριβώς στα 35 εκατοστά απ τη λάμπα. Βέβαια στο μαμά καπάκι είχα προσθέσει και δύο λεντοταινίες για αύξηση του φωτισμού πιστεύω όμως πως με την πάροδο του χρόνου και μείωση της έντασης θα έχω αφού η μία έχει ήδη κιτρινίσει και ίσως κάποια στιγμή ξεκολλήσουν. Στο νέο καπάκι έχω τοποθετήσει δύο λάμπες Τ8, 30Watt, (τις είχα, στο μέλλον θα αντικατασταθούν με Τ5 μαζί με όλα τα παρελκόμενα όταν θα είμαστε καλύτερα οικονομικά) 3τμχ ανεμιστήρες ψύξης μιας και στο μαμά είχα δύο κι αυτά με πατέντα και βασικά ήθελα κάτι πιο νοικοκυρεμένο. Τα περισσότερα υλικά τα είχα γι αυτό και το κόστος δεν ξεπέρασε τα 25 ευρώ, σίγουρα όμως αυτό για αγορά όλων των εξαρτημάτων θα διπλασιαστεί ίσως και παραπάνω. Βέβαια οι περισσότεροι σίγουρα θα έχετε ανεμιστήρες και λάμπες αλλά καλό είναι να ξέρουμε όλο το κόστος μιας τέτοιας κατασκευής.

Ξεκινώντας την περιγραφή και πριν επισυνάψω τις σχετικές φωτό να δώσω τη σχετική λίστα με τα υλικά.
Καπάκι: Λαμαρίνα γαλβανιζέ πάχους 0,8 δέκατα του χιλλιοστού διαστάσεων 1.00χ0.30χ0.09 ύψος. Κόστος 10 ευρώ σε μαγαζί λαμαρινοκατασκευών. Το συγκεκριμένο το έφτιαξα βέβαια μόνος μου (παλιά μου τέχνη κόσκινο) στο εργοστάσιο που δουλεύω μιας και βρήκα ένα ρετάλι και έχουμε και στράντζα η οποία όμως μου έβγαλε το λάδι καθώς δεν χρησιμοποιείται εδώ και κάτι αιώνες οπότε το επόμενο προτιμώ να δώσω τα 10 ευρώ που ρώτησα και να το φτιάξω έξω.
Ντουί στεγανά Τ8 4τμχ. κόστος 10 ευρώ από Μάντης ηλεκτρολογικό υλικό.
Καλώδιο 3χ0.75, 3 φις αρσενικά σούκο, πλαστικά στηρίγματα διέλευσης κόστος 6 ευρώ από Ξενοφών Βενιέρης.
Σπρέι βαφής αστάρι μετάλλου και σπρέι βαφής μαύρο ματ κόστος 8 ευρώ.
Βιδάκια διάφορα και γωνιακά λαμάκια στήριξης για το καπάκι στο τζάμι κόστος 3 ευρώ.
Δύο μετασχηματιστές συμβατικοί (όχι ηλεκτρονικοί) κόστος κάπου στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά.
Δύο λάμπες κόστος κοντά στα 10 ευρώ ανάλογα τις απαιτήσεις.
Καλωδιάκια σύνδεσης και στάρτερ S10 κόστος ούτε 2 ευρώ.
3 πλέγματα φ80mm από e mimikos.gr κόστος 6 ευρώ με τα μεταφορικά.
Ανεμιστήρες fan case φ80mm 3 τμχ.10 ευρώ συνολικά από Πλαίσιο.
Συνολικό κόστος κάπου στα 70 ευρώ.
Ακολουθούν φωτό, όποια παρατήρηση δεκτή, επαναλαμβάνω ένα πείραμα είναι, θα το τοποθετήσω κάποια στιγμή κι ό,τι βγει βλέπουμε, εξάλλου αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.










__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-12-15, 17:07
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Μπραβο καλα εκανες
και φαινεται ωραιο γειας τα χερια σου!!
Εμενα αυτα ολα παντα μου φαινονται ονειρα.... ουτε παπουτσοθηκη απο ικεα δε μπορω να συναρμολογήσω 0χα0χα0χα0
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-12-15, 17:16
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnreta Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο καλα εκανες
και φαινεται ωραιο γειας τα χερια σου!!
Εμενα αυτα ολα παντα μου φαινονται ονειρα.... ουτε παπουτσοθηκη απο ικεα δε μπορω να συναρμολογήσω 0χα0χα0χα0
Σ ευχαριστώ, κοίτα να δεις, ο καθένας τον τομέα του, ο πατέρας μου ήταν λαμαρινάς κι είχε δικό του μαγαζί οπότε από 10 χρονών είχα ήδη μπει στο λούκι τις ώρες εκτός σχολείου και βέβαια μου έμαθε την τέχνη της λαμαρινοκατασκευής. Εδώ και 17 χρόνια ασκώ το επάγγελμα του ψυκτικού - ηλεκτρολόγου σε εφαρμογές βιομηχανικής ψύξης οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτά για μένα είναι νηπιαγωγείο. Η χρήση του βέβαια θα δείξει τι ελλείψεις έχει καθώς βέβαια και απ τις προτάσεις σας και παρατηρήσεις σας να υπάρξει και βελτίωση, εχθρός του καλού λένε είναι το καλύτερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-12-15, 17:28
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Πολύ ωραία και καλή δουλειά

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι η υγρασία μέσα στο καπάκι...
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-15, 17:30
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ωραία και καλή δουλειά

Το μόνο που με προβληματίζει λίγο είναι η υγρασία μέσα στο καπάκι...
Σ ευχαριστώ, ποτέ δεν είχα υγρασία γιατί τα ανοίγματα που βλέπεις τα έχω πάντα ανοικτά, εξάλλου πριν το χρώμα το πέρασα δύο χέρια αστάρι ψυχρού γαλβανίσματος για υψηλή αντισκωριακή προστασία, είναι αυτό που βλέπεις απ τη μέσα μεριά, δεν το έβαψα μαύρο για να αντανακλάει το φως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-15, 17:54
Το avatar του χρήστη no_name
no_name Ο χρήστης no_name δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-09-2013
Περιοχή: .....
Μηνύματα: 839
Προεπιλογή

Εάν θες πες μας το μαγαζί λαμαρινοκατασκευών μήπως και χρειαστεί να φτιάξουμε κανένα καπάκι...!!!
__________________
Όταν με βγάζετε φωτογραφίες μη μου λέτε: "κοίτα το πουλάκι"
Σε όλες έχω βγει με κατεβασμένο το κεφάλι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-15, 17:58
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ωραια δουλεια,μερακληδικη..Οσο πλησιεστερα στα εργοστασιακα γινεται..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-12-15, 18:26
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από no_name Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν θες πες μας το μαγαζί λαμαρινοκατασκευών μήπως και χρειαστεί να φτιάξουμε κανένα καπάκι...!!!
Σιάνος στην Ανάκασα Αθήνα, στον παράδρομο της Εθνικής οδού στο ύψος της Φιλαδέλφειας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-12-15, 19:48
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Πολυ ωραιο φαινεται μεχρι στιγμης μπραβοΕυχομαι να αποδειχθει και πληρως λειτουργικο περιμενουμε συνεχεια
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-12-15, 19:50
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολυ ωραιο φαινεται μεχρι στιγμης μπραβοΕυχομαι να αποδειχθει και πληρως λειτουργικο περιμενουμε συνεχεια

Σ ευχαριστώ, το ίδιο εύχομαι κι εγώ, θα δείξει αλλά και να μην πάει καλά θα δω τα λάθη του και θα τα διορθώσω, όρεξη και γνώσεις τεχνικές έχω δεν φοβάμαι τίποτα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-12-15, 20:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολυ ωραία δουλειά,
Επαγγελματική
Μπράβο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-12-15, 21:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Μπραβο πολυ καλο αποτελεσμα!
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-12-15, 12:50
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Πάρα πολύ καλή ιδέα για καπάκι! Αν δεν είχα ξεκινήσει την κατασκευή ενός ξύλινου DIY για το 60 άρι μου, θα πήγαινα σε μια τέτοια λύση. Θα το έδινα παραγγελία βέβαια γιατί το να δουλέψω μέταλλο από το μηδέν, δεν το κατέχω
Αν μου επιτρέπεις, μια-δυο μικρές επισημάνσεις: τα ανεμιστηράκια θα έκαναν καλύτερη δουλειά αν δεν ήταν όλα μαζί, θα σου δούλευε καλύτερα το in/out. Επίσης- ειδικά αν μιλάμε για φυτεμένο- δεν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος να βάλεις τα χέρια σου μέσα και θα πρέπει να βγαίνει όλο το καπάκι για πιο σοβαρές δουλειές.
Ισως να ήταν προτιμότερο τα μπάλαστ να τα τοποθετούσες μακριά, έξω από το καπάκι ώστε να το χώριζες σε δυο μεγαλύτερα τμήματα μπρος-πίσω. Οπότε αφ' ενός θα είχες μεγαλύτερο χώρο πρόσβασης στο ενυδρείο και εφ εταίρου, αργότερα, θα είχες την δυνατότητα στο ίδιο καπάκι να προσθέσεις αν χρειαζότανε κι άλλη λάμπα...
Πάντως από ότι βλέπω είσαι πολύ....μερακλής κι έχεις δουλέψει εξαιρετικά το όλο στήσιμο του εξοπλισμού σου. Εμένα αν ανοίξεις τα ντουλάπια κάτω από ενυδρείο, σε πιάνει πονοκέφαλος για να βρεις τι πάει που...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-12-15, 16:38
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από G_AQUA Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάρα πολύ καλή ιδέα για καπάκι! Αν δεν είχα ξεκινήσει την κατασκευή ενός ξύλινου DIY για το 60 άρι μου, θα πήγαινα σε μια τέτοια λύση. Θα το έδινα παραγγελία βέβαια γιατί το να δουλέψω μέταλλο από το μηδέν, δεν το κατέχω
Αν μου επιτρέπεις, μια-δυο μικρές επισημάνσεις: τα ανεμιστηράκια θα έκαναν καλύτερη δουλειά αν δεν ήταν όλα μαζί, θα σου δούλευε καλύτερα το in/out. Επίσης- ειδικά αν μιλάμε για φυτεμένο- δεν φαίνεται να υπάρχει αρκετός χώρος να βάλεις τα χέρια σου μέσα και θα πρέπει να βγαίνει όλο το καπάκι για πιο σοβαρές δουλειές.
Ισως να ήταν προτιμότερο τα μπάλαστ να τα τοποθετούσες μακριά, έξω από το καπάκι ώστε να το χώριζες σε δυο μεγαλύτερα τμήματα μπρος-πίσω. Οπότε αφ' ενός θα είχες μεγαλύτερο χώρο πρόσβασης στο ενυδρείο και εφ εταίρου, αργότερα, θα είχες την δυνατότητα στο ίδιο καπάκι να προσθέσεις αν χρειαζότανε κι άλλη λάμπα...
Πάντως από ότι βλέπω είσαι πολύ....μερακλής κι έχεις δουλέψει εξαιρετικά το όλο στήσιμο του εξοπλισμού σου. Εμένα αν ανοίξεις τα ντουλάπια κάτω από ενυδρείο, σε πιάνει πονοκέφαλος για να βρεις τι πάει που...
Πρώτα απ όλα και βέβαια σου επιτρέπω κι όχι μόνο, είπαμε ο σκοπός είναι οι διορθώσεις και βοήθεια για εξέλιξη, αυτός κι ο σκοπός των φόρουμ γενικώς. Να σ ευχαριστήσω για τα καλά σου λόγια επίσης.
Οσον αφορά τα ανεμιστηράκια, ο λόγος που τα έβαλα εκεί ήταν επειδή και στο μαμά καπάκι εκεί τα είχα και μάλιστα δύο, η έξοδος είναι τεράστια κι είναι τα κενά αριστερά και δεξιά των ανεμιστήρων, με το μαμά καπάκι και δύο ανεμιστήρια κι όχι τρία που έβαλα τώρα δούλευε άψογα κι είχα κέρδος περίπου 4 βαθμών σε σχέση με το περιβάλλον οπότε δεν υπάρχει θέμα κυρίως τώρα που είναι 3.
Με τα μπάλαστ το σκέφτηκα όμως θα έπρεπε να βγουν πολλά καλώδια έξω τα οποία δε μαζεύονται, εξάλλου τώρα είμαι σε φάση που μελετάω κάτι πολύ καλό αν μου βγει. Σκέφτομαι λοιπόν κάποια στιγμή να προσαρμόσω στα πλαινά δύο βραχίονες τηλεσκοπικούς οι οποίοι θα στηρίζονται στον τοίχο και θα ανεβάζω το καπάκι όπως ανεβάζουμε το καπώ στο αυτοκίνητο. Μη ξεχνάμε ότι δεν είναι δικό μου το σπίτι ειδάλλως θα το είχα κάνει εξ αρχής κρεμαστό να γλιτώσω απ όλες αυτές τις διαδικασίες. Οσο για την τάξη πίστεψέ με είναι μειονέκτημα, όταν μπαίνω στο σπίτι απ τη δουλιά πριν καν πω καλησπέρα με ανοιχτή την πόρτα έχω μπανίσει κάτι λίγο μετακινημένο και αμέσως το επισημαίνω με αποτέλεσμα να τ ακούω απ τη γυναίκα μου, άμα δεις το ντουλάπι και το έπιπλο που έχω τα ενυδρειακά είναι κυριολεκτικά για έκθεση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-12-15, 19:28
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Μια δοκιμή έγινε αλλά επειδή θα λείπω δεν θα το αφήσω πάνω, θέλω να πάρω κι άλλον έναν ανακλαστήρα, Παρασκευή μάλλον θα μπει, επισυνάπτω σχετικές φωτό.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151213_172519.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  44,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151213_172537.jpg
Εμφανίσεις:  318
Μέγεθος:  32,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151213_115457.jpg
Εμφανίσεις:  334
Μέγεθος:  46,1 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-12-15, 20:19
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Το καπάκι έχει ήδη μπει απ την προηγούμενη Παρασκευή και μέχρι στιγμής πάει καλά, δεν έχω παρατηρήσει ακόμα υγροποιήσεις, δεν ξέρω αν υπεύθυνο γι αυτό είναι ότι δεν εφάπτει με το γυαλί αλλά μπορεί και μπαίνει αέρας από κάτω, μακάρι να συνεχίσει έτσι ώστε να μη μπω σε διαδικασία μετατροπής του. Επισυνάπτω φωτό στις οποίες φαίνεται η αύξηση του φωτός σε σχέση με τα led, πάνω είναι τώρα μία grolux και μία sera brilliant daylight στα 6000Κέλβιν η οποία έκατσε πίσω κι οι δύο με ανακλαστήρες. Θα θελα να μου πείτε τώρα τι κάνω με τη φωτοπερίοδο δεδομένου ότι έχω και gba μάλλον από υπερβολική λίπανση, εγώ προς το παρόν έχω τη grolux στις 7 ώρες και τη sera στις 3 ώρες και να αυξάνω σταδιακά, τι λέτε και πως προτείνετε να αυξήσω τη φωτοπερίοδο και τι στόχο να βάλω;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151223_171542.jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  59,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151223_171611.jpg
Εμφανίσεις:  294
Μέγεθος:  67,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20151223_171653.jpg
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  61,3 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-12-18, 19:00
Το avatar του χρήστη dimitropo21
dimitropo21 Ο χρήστης dimitropo21 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2017
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

Ωραιος φολε πολυ καλη δουλεια..!! Επεοδη θελω να φτιαξω κατι παρομοιο. Θελω να σ κανω 2 ερωτησεις. Πρωτον πως το στηριζεις στο υπολοιπο ενυδρειο, και δευτερον, αυτη την κατασκευη που εχεις θα μπορουσε να γινει κρεμαστη? Ακριβως οπως ειναι?
Ευχαριστω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-12-18, 20:28
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitropo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραιος φολε πολυ καλη δουλεια..!! Επεοδη θελω να φτιαξω κατι παρομοιο. Θελω να σ κανω 2 ερωτησεις. Πρωτον πως το στηριζεις στο υπολοιπο ενυδρειο, και δευτερον, αυτη την κατασκευη που εχεις θα μπορουσε να γινει κρεμαστη? Ακριβως οπως ειναι?
Ευχαριστω
Λιγο δυσκολο ,νομιζω ο Κωστας εχει αφησει το χόμπυ. Μακαρι να απαντησει.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψυξη σε juwel record 600 στο καπακι DIY (μπακαλιστικη εκδοση) pigasosaek DIY . Φτιάχτο μόνος σου 3 24-06-12 02:59
καπακι για ενυδρειο 15 λιτρων ilias13 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 09-05-11 12:17
κατασκευη καπακι για juwel record 60 asteris_veroia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 24-05-08 18:48
Καπακι Rio Juwel 400 jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 29-05-07 15:43
Καπακι Rio Juwel 400 jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 15-05-07 22:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07845 seconds with 14 queries