Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-11-08, 17:46
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή guppy

τι γίνεται με αυτά τα γκαπι!!!! γεννησε η καπίνα μου καμια 20αρια!!! δεν ξερω πόσα θα επιβιώσουν αλλα απο χθές που γεννησε μεχρι τώρα είναι όλα εδώ!! την περασμένη βδομάδα η άλλη γκαπινα γέννησε 11 απο τα οποία επιβιώσανε 8!!

Η ερώτηση είναι τι γίνεται με τα νεογέννητα γκαπάκια γιατι άμα πάμε έτσι σε κανά μήνα θα έχω έλειψη χώρου. δηλ μπορω να τα πάω σε κατάστημα? τα δέχονται?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-11-08, 18:10
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν προκυτε να σταματησουν να γεννανε. Και λιγα σου γεννησε.

Καλο κουραγιο με τα βρεφη. Τωρα για το αν τα παιρνουν σε μαγαζι αυτο δεν το ξερω.Μπορεις ακομα και να τα χαρισεις σε φιλους χομπιστες.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-11-08, 18:13
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Hary Εμφάνιση μηνυμάτων
τι γίνεται με αυτά τα γκαπι!!!! γεννησε η καπίνα μου καμια 20αρια!!! δεν ξερω πόσα θα επιβιώσουν αλλα απο χθές που γεννησε μεχρι τώρα είναι όλα εδώ!! την περασμένη βδομάδα η άλλη γκαπινα γέννησε 11 απο τα οποία επιβιώσανε 8!!

Η ερώτηση είναι τι γίνεται με τα νεογέννητα γκαπάκια γιατι άμα πάμε έτσι σε κανά μήνα θα έχω έλειψη χώρου. δηλ μπορω να τα πάω σε κατάστημα? τα δέχονται?
Όντως έτσι είναι.. Βγάλε μία αγγελία μήπως ενδιαφέρεται κανείς.. Στα καταστήματα συνήθως τα δέχονται (εγώ έχω επιστρέψει αρκετά και στο Water Inn, και στο Fish Only), αλλά μην περιμένεις να πάρεις χρήματα.. Απλά "ξεφορτώνεις"..

Το περίεργο βέβαια είναι ότι, μετά από σχετική συζήτηση με ένα μαγαζάτορα, σπάνια κόσμος αγοράζει τα guppy που καταλήγουν στα καταστήματα από ξεφόρτωμα μετά από γέννες, παρόλο που στις περισσότερες περιπτώσεις αυτά είναι πολύ πιο γερά και ανθεκτικά από τα αγορασμένα.. Ίσως γιατί αυτά που πουλούν τα καταστήματα είναι αποτέλεσμα πολύ επιλεκτικών αναπαραγωγών, και έχουν πιο "συγκεκριμένα" χρώματα.. Από την άλλη, βέβαια, επειδή τα guppy γεννούν εύκολα, πολλοί τα μεγαλώνουν σε ιδιαίτερα περιορισμένο χώρο και σε κακές συνθήκες.. Κάτι τέτοιο πρέπει να είχε συμβεί και με τις πρώτες γκαπίνες που είχα αγοράσει, και οι οποίες χωρίς κανέναν λόγο, πέθαναν όλες, σε σύντομο χρονικό διάστημα, καθώς όλες τους είχαν κάποιο ενδοπαράσιτο.. Ευτυχώς μου είχαν αφήσει αρκετά μικρά πριν φύγουν..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-11-08, 15:18
Το avatar του χρήστη Hary
Hary Ο χρήστης Hary δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2008
Περιοχή: Κόρινθος (Βραχάτι)
Μηνύματα: 103
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Hary
Προεπιλογή

καλά ακόμα είναι πολυ μικρά για να τα δώσω! θελουν κανα μήνα μεχρι να πω οτι εφτασαν σε μέγεθος για να τα δώσω! Και απο χρήματα δεν ενδιαφέρομαι ετσι κι αλιως 2 ευρο το ένα έχει στα ενηδρειακα δηλ πόσο να ζητήσω 1 ευρο για κάθε γκαπι! κ μετά χάρη θα μου κάνουν να τα πάρουν θα ζητήσω κ λεφτά απο πάνω δεν λέει! και από χώρο δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα τα μετέφερα πριν κανα μήνα απο το 180λιτρο που έχω στο 120λιτρο γιατι στο πρωτο ενυδρείο αλλαξα τη σήσταση του νερού! οπότε 6 γκάπι σε 120λιτρο με τα μωρά τους δεν νομίζω να στρεσσάρονται! απλά με ανησυχεί το γεγονός οτι άμα έχω καθε 3-4 εβδομάδες μια γέννα που να κάνει 15-20 μικρα κ απο αυτά να επιβιώνουν 10-15 το 120λιτρο σε 2-3 μήνες θα είναι τιγκα απο γκάπι τα οποία θα πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα! μια λύση που βρήκα ειναι οτι έχω στο μπαλκόνι ένα 60λιτρο κύβο αλλά χωρί φίλτρα κτλ εκει παράγω νερό απο την Α/Ο σκέφτομαι να έβαζα τα αρσενικά εκει και να τα χώριζα κάνοντας μόνο επιλεκτικές αναπαραγογές αλλά 1ον δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να στήσω 3ο ενυδρείο 2ο χαλάω ιδη πολλα λεφτα για τα 2 ενυδρεία που τρέχουν 3ο θα χρειαστει αγορά εξωτερικού φίλτρου υποστρώματος κτλ κτλ κτλ κ 4ο και σημαντικότερο δεν έχω χώρο να το βάλω!!!!!!!!! ή πάνω στο τραπέζι που τρώω ή μαζι στο κρεβάτι που κοιμάμε και αν το πάρω στο κρεβάτι υπάρχουν 2 προβλήματα!! 1ο όποιος έρθει σπίτι μου θα με περάσει για τρελό ή στην καλύτερη σεξοπορνοδιαστροφικοανώμαλο κ 2ο η κοπελιά που ίδη ψιλομουρμουράει θα μου πει γεια σας!!! εκτος βέβαια αν σκεφτει κ αυτη την περίπτωση 1! οπότε πρέπει να φύγουν!! σκέφτομαι κ όλα! και να βάλω κάτι άλλο δεν ξέρω αν έχετε να προτείνεται κάτι ρίχτε το!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεογέννητα Guppy!! etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 12 14-10-08 19:08
guppy+neon?? dinos99 Αρχάριοι γλυκού νερού 4 17-08-07 18:30
¶ρρωστο Guppy Δημήτρης Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 7 30-07-07 15:57
guppy στέφανος Αρχάριοι γλυκού νερού 7 21-02-07 22:43
Guppy proo1 Ζωοτόκα 3 21-07-06 23:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03793 seconds with 13 queries