Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-08, 20:12
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Νέο Ενυδρείο υπό κατασκευή - Ζητούνται ιδέες & συμβουλές

Αγαπητοί συν-forum-ίτες και συνχομπίστες :

(Κατ' αρχή σαν νέο μέλος του forum παρακαλώ τους moderators αν κρίνουν σκόπιμο να μεταφέρουν το παρών κατά κρίση τους)

Επιτρέψτε μου να συστηθώ κατ' αρχήν, με λένε Χρήστο και κατοικώ στο Γαλάτσι - Αθήνα. Με τα ενυδρεία άρχισα να ασχολούμαι από το 1988 πλήν όμως δεν έχω ούτε πείρα ούτε και έχω ασχοληθεί εντατικά με το χόμπυ αν και μου αρέσει τρομερά. Ξεκίνησα λοιπόν το 88 με ένα μικρό 30 lt και απ' ότι καταλαβαίνετε είμαι υπεύθυνος για το θάνατο σε πολλά φουκαριάρικα ψαράκια που προκλήθηκε από την ασχετοσύνη μου. Ακολούθως απογοητευμένος το 91 τα παράτησα και πέταξα ότι είχα. Αλλά κάτι με έτρωγε και έτσι το 2002 αποφάσισα και έστησα ένα 120 Χ 50 Χ 70 που έχω ακόμη. Φυσικά όμως σωστές συμβουλές πουθενά, λόγω εργασίας χρόνος λίγος για να ασχοληθώ οπότε ναι μεν πήγα καλύτερα αλλά και πάλι ..... Πρίν μερικές μέρες τυχαία ψάχνοντας έπεσα πάνω στο site, έκανα εγγραφή και νά μαι και μένα εδώ.
Σ' αυτό το σημείο θέλω να ευχαριστήσω όλα τα μέλη του forum για την προθυμία τους και τις συμβουλές τους.
Εντυπωσιάστηκα από το θέμα που έχει δημοσιεύσει ο Kostas G. (moderator) για την κατασκευή του 2μετρου ενυδρείου του Orinoco river tankκαθώς και την προθυμία του ίδιου αλλά και άλλων να απαντήσουν σε διάφορα που ρώτησα και τους ευχαριστώ ιδιαίτερα. Συνέχισα διαβάζοντας διάφορα τοσο στο site όσο και σε παραπομπές που διάφοροι είχαν. Πιστεύω ότι ξεστραβώθηκα λίγο αλλά γνωρίζω ότι η ημιμάθεια είναι χειρότερη από την αμάθεια και όποιος θέλει να με διορθώσει σε κάτι είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτος.
Σήμερα ακολουθώ την συμβουλή ενός μέλους και ανοίγω το παρών θέμα. Για την συνέχεια της ιστορίας παρακάτω βάζω την ιστορία


Από παλιό μου μύνημα :

Ο χώρος που έχω προβλέψει είναι 260 καθαρό μήκος, 90 καθαρό βάθος, και 120 μικτό ύψος με αφαιρούμενο όλο το πάνω μέρος (υπολογίζω 20cm max) που θα είναι τα φωτιστικά του. Οπότε 1 φορά το χρόνο ή έστω το 6μηνο θα βγαίνει το πάνω καπάκι στο μπαλκόνι και αναγκαστικά όπως είπες μάσκα και βατραχοπέδιλα !!! (αν κάνω την φορά, ετήσια ή ανά εξάμηνο, αλλαγή 50% θα έχω στάθμη νερού 60 + 80 το ύψος της σταθερής βάσης = 140) Αναγκαστικά λοιπόν θα πρέπει να μπώ μέσα, αλλά και χαμηλότερο να το είχα σκεφτεί τη μάσκα και τα βατραχοπέδιλα πάλι δεν τα γλύτωνα λόγω των 90cm βάθους. Πιστεύω λοιπόν ότι για αυτό που θέλω να φτιάξω αξίζει να αφιερώνω καποιο χρόνο 1 ή 2 φορές τον χρόνο. ¶λλωστε και στο τωρινό μου 120 Χ 50 Χ 70 τώρα με δυσκολία τα καταφέρνω να καθαρίσω τον βυθό 2 φορές τον χρόνο. Πιστεύω ότι λίγος υδρώτας παραπάνω αξίζει !!!
Πάντως η υπόσχεσή μου για όταν ξεκινήσω ισχύει.


Απάντηση από Kostas G. :

Στις διαστάσεις όμως που λες,και δεδομένων των μη ανθηρών οικονομικών,θα μπορούσες να πας είτε σε ξύλινο ενυσχυμμένο εξωτερικά με γερό ξύλινο σκελετό,είτε και σε χτιστό...Και τα δυο θα σου έβγαινάν πολύ φθηνότερα και ιδιαίτερα το χτιστό,θα μπορούσες να το είχες φτιάξει όταν έφτιαχνες το σπίτι... Μετά θα έμπαιναν απλά τα τζάμια ή τα plexiglass για να βλέπεις και έτοιμο!!!(σχεδόν...θέλει και φίλτρα αλλά πιο ενυδρείο δεν θέλει;)
Το ύψος δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα,απλά θέλει μάσκα,αναπνευστήρα και καλή σκάλα/μέρος στήρηξης...Η οπτική απόλαυση του 1,20μ. ύψους σε αποζημιώνει
Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!!!Μακάρι να βγούν αληθινές!!!!


Αλλη μά απάντηση :

Για την επισύναψη αρχείων,πατάς το κουμπί ''Διαχείρηση συνημμένων αρχείων'' που υπάρχει όταν γράφεις μια απάντηση...Σου ανοίγει παραθυράκι και σου λέει ''Upload File from your Computer'' και ''Upload File from a URL''...Προφανώς χρησιμοποιείς την πρώτη στήλη καθώς αν η φωτό σου έχει url,απλά το γράφεις στην απαντησή σου Πατάς λοιπόν Browse και βρίσκεις την φωτό στο δίσκο σου και την επιλέγεις...Ανέβασμα και ωπ...ανέβηκε! Ο μόνος λόγος να μην στην ανεβάζει είναι να είναι μεγαλύτερη από το επιτρεπόμενο μέγεθος ή τύπος αρχείου που δεν υποστηρίζεται από το πρόγραμμα του forum...Αν κάτι από αυτά συμβαίνει,στείλε pm...

Όπως είπε και ο steady,καλύτερα άνοιξε ξεχωριστό θέμα για το ενυδρείο σου ωστε όλες οι πληροφορίες κατασκευής του στο μέλλον να είναι μαζεμμένες σε ένα θέμα και να το απολαμβάνει ο αναγνώστης όπως θα απολαύσεις τα θέματα στο MFK

Ελπίζω να σε βοήθησα λιγάκι...



Κλείνω εδώ την μέχρι σήμερα ιστορία και θα συνεχίσω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-08, 20:25
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Καλώς όρισες και καλή τύχη με το τέρας που θές να φτιάξεις!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-08, 20:30
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Καλώς όρισες
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-08, 20:46
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Συνεχίζω λοιπόν :

Εψαξα είδα αλλά τα χτιστά ενυδρεία ή με ξύλο δεν με ενθουσίασαν. Κάτι μέσα μου με φοβίζει (λόγοι ασφάλειας σε τυχόν διαρροές, αντοχής στο χρόνο κλπ) οπότε αποφάσισα το νέο μου ενυδρείο να το φτιάξω με τις γνωστές παραδοσιακές μεθόδους (γυαλάκι ή μάλλον κρυσταλάκι του Θεού).

στην επόμενη φωτό φαίνεται ο χώρος που όπως καταλάβατε έχω προβλέψει να τοποθετηθεί η δεξαμενή. Η βάση εσωτερικά είναι μπετόν και η πάνω επιφάνεια καθώς και τα πλαινά έχουν ντυθεί με μάρμαρο. Τα δύο ντουλάπια που φαίνονται από κάτω έχουν διαστάσεις καθαρού εσωτερικού χώρου 90 μήκος Χ 45 ύψος Χ 80 βάθος το καθένα. Εσωτερικά έχω προβλέψει σε καθένα πρίζες. Ολο και κάτι θα μπορέσει να βολευτεί μέσα τους.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3392.jpg
Εμφανίσεις:  447
Μέγεθος:  62,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-08, 20:51
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Στην φωτό φαίνεται ο χώρος (ντουλάπι) που όπως είπα έχω προβλέψει στο μπαλκόνι για διάφορα εξαρτήματα που πιθανώς θα χρειαστεί να βάλω μέσα. Πάλι με μπρίζα και δίπλα βρύση όπως βλέπετε.

Εδώ έχουμε διαστάσεις καθαρού εσωτερικού χώρου 145 μήκος Χ 80 ύψος Χ 70 Βάθος. Τον προορίζω μάλλον για sump και δεξαμενής συμπλήρωσης, ότι ήθελε προκύψει.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3396.jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  52,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-08, 21:02
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Και μερικές φωτό ακόμη από τον χώρο. Το ύψος της δεξαμενής που θέλω να κατασκευάσω θα πάει μέχρι το δόντι που κάνει ο τοίχος κάτω από τα φωτιστικά (120cm) . Τα υπάρχοντα φωτιστικά αργότερα θα βγούν για να μπεί στην θέση τους μάλλον κρεμαστό φωτιστικό για ενυδρείο. Τα δύο ντουλάπια από κάτω εσωτερικά επικοινωνούν μεταξύ τους με μία τρύπα περίπου 20 Χ 20 για τυχόν σωλήνες που θα απαιτηθεί να περνούν από το ένα στο άλλο, Επίσης στην δεξιά μεριά όπως φαίνεται έχω αφήσει τρύπα στο μάρμαρο για τυχόν σωλήνα προς εξυπηρέτηση του ενυδρείου. Το Air Condition που φαίνεται από πάνω - πίσω από το αριστερό φωτιστικό πιστεύω ότι θα βοηθήσει το καλοκαίρι.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3393.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3394.jpg
Εμφανίσεις:  370
Μέγεθος:  36,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-08, 21:29
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Εδώ πίσω από τα μπουκάλια φαίνεται η τρύπα που έχω αφήσει για να επικοινωνεί ο εσωτερικός χώρος με τον εξωτερικό.

Αυτά για σήμερα όποιος θέλει να προτείνει κάτι σχετικά με την κατασκευή του ενυδρείου πώς μπορώ να εκμεταλλευτώ τους βοηθητικούς χώρους καλύτερα, ιδέες, προτάσεις, συμβουλές, τι είδους ενυδρείου (δισκοενυδρείο, αφρικάνικο κλπ) θα χαρώ πολύ να τις δώ και εννοείται ότι θα με βοηθήσουν.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM3395.jpg
Εμφανίσεις:  377
Μέγεθος:  58,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-08, 21:34
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Και 2 φωτό από το παλιό μου ενυδρείο με τα τιγράκια (μου αρέσουν τα μικρά ψαράκια σε κοπάδια)
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2807.jpg
Εμφανίσεις:  427
Μέγεθος:  62,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  HPIM2808.jpg
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  42,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-08, 21:51
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δεν εχω διαβασει τα παντα σχετικα με το εγχειρημα σου
2 ερωτησεις
1) το συγκεκριμενο χωρο το εφτιαξες με σκοπο στο μελλον να αποτελεσει βαση για ενυδρειο;
2) σε τι οροφο εισαι; το σπιτι εχει φτιαχτει για να αντεξει του τονους που θα ειναι το ενυδρειο σου;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-08, 22:27
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω διαβασει τα παντα σχετικα με το εγχειρημα σου
2 ερωτησεις
1) το συγκεκριμενο χωρο το εφτιαξες με σκοπο στο μελλον να αποτελεσει βαση για ενυδρειο;
2) σε τι οροφο εισαι; το σπιτι εχει φτιαχτει για να αντεξει του τονους που θα ειναι το ενυδρειο σου;
Σωστά τον χώρο τον έφτιαξα όταν με την σύζυγό μου χτίσαμε το σπίτι το 2005 με προοπτική στο μέλλον να μπεί ένα μεγάλο ενυδρείο. Το φανταζόμουν 3 μέτρα μήκος αρχικά αλλά ας όψεται ο συντελεστής δόμησης με αποτέλεσμα κόψε από δω και εκεί να βγεί 260 καθαρό μήκος για το ενυδρείο. Είναι στον 3 όροφο και ο μηχανικός επειδή του το είχα πεί από τα σχέδια έριξε ενίσχυση στη πλάκα και τις κολόνες που πήγε σύννεφο. Από στατικής πλευράς και αντοχής είναι ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-08, 15:43
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Κρίνοντας απο τις διαστάσεις σου, μιλάμε για περίπου 2000 λίτρα καθαρά.

Σε αυτά τα λίτρα, μπορείς να βάλεις ότι θελήσεις. Ό,τι και να βάλεις, θα τα ευχαριστηθείς πολύ.

Ανάμεσα σε δίσκους και αφρικάνες που ανέφερες, είναι καθαρά θέμα γούστου και τσέπης.

Θεωρητικά ένα δισκοενυδρείο θα έχει αρκετά περισσότερα έξοδα μιας και χρειαστείς Α/Ο και όλα τα συνεπαγώμενα για την προετοιμασία του νερού, θα βάλεις αρκετά φυτά άρα θα χρειαστείς λιπάσματα, μπουκάλες με CO2 κλπ, καθώς επίσης και έναν αρκετά δυνατό φωτισμό.

Στο αφρικάνικο δεν θα έχεις ουσιαστικά τίποτα απο τα παραπάνω. Ούτε Α/Ο χρειάζεσαι, ούτε κάτι ιδιαίτερο σε φωτισμό, ούτε λιπάσματα, ούτε CO2 κλπ.

Απο κει και πέρα είναι τί σου αρέσει...

Θα μπορούσες να προβείς και σε κάτι ενδιάμεσο όπως ένα βιοτοπικό με red belly piranhas..
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-08, 19:23
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ας αρχίσω λοιπόν και εγώ τις ερωτήσεις (ρωτώντας πάς στην Πόλη που έλεγαν και οι παλιοί)
Απ' ότι καταλάβατε το στήσιμο του ενυδρείου θα γίνει σταδιακά οπότε σκέφτομαι να ξεκινήσω από την κατασκευή της δεξαμενής.
Εχω επίσης αποφασίσει όλη η κατασκευή να γίνει γυάλινη / κρυσταλλο.
Τι είδος τζάμι / κρύσταλλο πρέπει να επιλέξω ? Από κουβέντες έχω ακούσει για απλά / securit κλπ κλπ τι σημαίνουν όλα αυτά ? που θα μπορούσα να βρώ πληροφορίες ?
Κάπου στο site κάποιος είχε αφήσει ένα αρχείο excel για τον υπολογισμό του πάχους του τζαμιού, σύμφωνα με αυτό (για διαστάσεις 260 Χ 90 Χ 120) μου βγαίνει πάχος τζαμιού πυθμένα 51 mm και πάχος τζαμιού για τις 4 πλευρές 34mm Δέν έχω ξανακούσει για τόσο χοντρά κρύσταλλα. Τι γίνεται πού θα τα βρώ ? Τα διάφορα μαγαζιά που ασχολούνται με κατασκευές ενυδρείων που τα προμηθεύονται ? Αναλαμβάνουν οι ίδιοι όλη τη μανούρα και μετά σου ράβουν το κουστούμι ?
Οποιος έχει πείρα ας μου πεί αν ξέρει που θα μπορούσα να απευθυνθώ, αξιόπιστους, συνεπείς και οικονομικούς κατασκευαστές (για ευνόητους λόγους αν κάποιος θέλει ας στείλει e-mail)
Επίσης πως θα πρέπει να ζητήσω να μου το κατασκευάσουν, με υπεχιλήσεις ? χωρίς ? κάτι άλλο που θα πρέπει να προβλέψω στην φάση της κατασκευής της γυάλας ?
Οποιος μπορεί να μου πεί ιδέες προτάσεις ή παραπομπές για περισσότερες πληροφορίες θα τα δεχτώ με χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-08, 19:31
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τογραψα και σε ενα αλλο σου ποστ, επιμενω οτι 120 εκ υψος ειναι πολλα, εκτος αν καθε φορα που θες να δουλεψεις μεσα βουτας.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-08, 19:34
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MiziGr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες και καλή τύχη με το τέρας που θές να φτιάξεις!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kotsos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς όρισες
Ευχαριστώ για την υποδοχή στη κοινότητα και τις ευχές.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίνοντας απο τις διαστάσεις σου, ........

Ανάμεσα σε δίσκους και αφρικάνες που ανέφερες, είναι καθαρά θέμα γούστου και τσέπης.
..........
Απο κει και πέρα είναι τί σου αρέσει...
............
Ευχαριστώ για την υποδοχή, μάλλον για αφρικάνικο το βλέπω αλλά ας το κατασκευάσω πρώτα και βλέπουμε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-08, 19:37
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τογραψα και σε ενα αλλο σου ποστ, επιμενω οτι 120 εκ υψος ειναι πολλα, εκτος αν καθε φορα που θες να δουλεψεις μεσα βουτας.
οπότε απέκλησε για καλό και για κακό τα πιρανχα που προαναφέρθηκαν
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-08, 20:05
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τογραψα και σε ενα αλλο σου ποστ, επιμενω οτι 120 εκ υψος ειναι πολλα, εκτος αν καθε φορα που θες να δουλεψεις μεσα βουτας.
Το ξέρω αλλά γιατί νομίζεις οτι θα έχω πρόβλημα ? Παράκληση εξήγησε.
Οπως είχα πεί πιστεύω οτι θα πρέπει να μπώ μέσα για καθαρισμό βυθού, το πολύ 2 φορές τον χρόνο,
Οπότε αφαιρώ το μισό νερό (μένουν 60cm + 80cm ύψος βάσης = 140cm) και με σκάλα ανεβαίνω και μπαίνω. Σκέφτομαι ότι αν βάλω πριν μπω, μέσα στο ενυδρείο ένα μικρό σκαλοπατάκι απο αυτά που κυκλοφορούν για να χρησιμοποιείς ρούχα σε ψηλές ντουλάπες, θα ανεβαίνω με τη σκάλα στα 2m (συνολικό ύψος 80 βάση + 120 υψος) και θα μπορώ μετά να πατήσω στο σκαλοπατάκι στα 140 και ακολούθως στον πάτο του ενυδρείου. Φυσικά για να κάνω αυτή τη δουλειά θα πρέπει να έχω ένα άτομο απ' έξω για βοήθεια.
Πάντως ετσι όπως το βλέπω ακόμη και 80 ύψος να το κάνω, πάλι δεν θα πρέπει να μπώ μέσα ? Εχω 90cm βάθος οπότε το να μπώ μέσα μάλλον μονόδρομο το βλέπω.
Αυτά σαν σκέψεις, παράκληση εξήγησε πως το βλέπεις ωστε μην κάνω κουτσουκέλα και χτυπάω το κεφάλι μου μετά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-08, 09:20
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από szcs Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ξέρω αλλά γιατί νομίζεις οτι θα έχω πρόβλημα ? Παράκληση εξήγησε.
Οπως είχα πεί πιστεύω οτι θα πρέπει να μπώ μέσα για καθαρισμό βυθού, το πολύ 2 φορές τον χρόνο,
Οπότε αφαιρώ το μισό νερό (μένουν 60cm + 80cm ύψος βάσης = 140cm) και με σκάλα ανεβαίνω και μπαίνω. Σκέφτομαι ότι αν βάλω πριν μπω, μέσα στο ενυδρείο ένα μικρό σκαλοπατάκι απο αυτά που κυκλοφορούν για να χρησιμοποιείς ρούχα σε ψηλές ντουλάπες, θα ανεβαίνω με τη σκάλα στα 2m (συνολικό ύψος 80 βάση + 120 υψος) και θα μπορώ μετά να πατήσω στο σκαλοπατάκι στα 140 και ακολούθως στον πάτο του ενυδρείου. Φυσικά για να κάνω αυτή τη δουλειά θα πρέπει να έχω ένα άτομο απ' έξω για βοήθεια.
Πάντως ετσι όπως το βλέπω ακόμη και 80 ύψος να το κάνω, πάλι δεν θα πρέπει να μπώ μέσα ? Εχω 90cm βάθος οπότε το να μπώ μέσα μάλλον μονόδρομο το βλέπω.
Αυτά σαν σκέψεις, παράκληση εξήγησε πως το βλέπεις ωστε μην κάνω κουτσουκέλα και χτυπάω το κεφάλι μου μετά.
Κοίτα.......το να μπεις μέσα στο ενυδρείο (να πατήσεις στον πάτο του ενυδρείου) δεν θα το συνιστούσα. Εκτός αν μιλάμε για πολύυυυ χοντρό τζάμι (κοντά στα 5εκ, όπως προανέφερες) και πάλι δεν θα το διακινδύνευα.

Τώρα για να βρεις τέτοια τζάμια, δεν ξέρω αν θα έχουν οι κλασσικοί, "απλοί" τζαμάδες. Ίσως να χρειαστεί να πάς σε κάτι ποιο εξεζητημένο (κατάστημα με αλεξίσφαιρα τζάμια... ).

Στις διαστάσεις αυτές ίσως η καλύτερη λύση θα ήταν ενυδρείο απο κοντραπλακέ ή μπετοφορμ.

Επίσης, για τόσο λίτρα το sump είναι μονόδρομος οπότε θα χρειαστεί να γίνουν υπερχειλήσεις κλπ κλπ.

Αρχικά πήγαινε σε κάποιο κατάστημα που κατασκευάζει ενυδρεία και ρώτα τί μπορούν να κάνουν στις διαστάσεις που θέλεις και εννοείται ότι θα πρέπει να είσαι προετοιμασμένος να δώσεις πολλάααααααα χιλιάρικα.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-08, 10:04
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Καταρχήν καλώς ήρθες και καλή συνέχεια στην όλη επιχείρηση. Πιστεύω πως ο καθένας μας θα ήθελε να έχει ένα τέτοιο τάνκ, αλλά πρέπει να κοιτάμε και το λειτουργικό του στοιχείο, π.χ όπως σου είπαν για το ύψος!
Για σκέψου και 30% αλλαγή νερού ( περί τα 600 λίτρα )!!!
Για το τζάμι για να πετύχεις 5cm ή παραπάνω σε secure ενώνουν πολλά φύλλα τζαμιού μαζί ( αυτό μόνο σε εταιρεία με κρύσταλα κ.τ.λ ) και όσο για το κόστος άστο ασχολίαστο.
Τί άλλο να πώ για το πλήθος των φίλτρων ή sump που θα χρειαστείς? Οι θερμαντήρες που θα είναι σωρό ή ο φωτισμός που θα χρειαστείς την osram ολόκληρη. Ασε την ψύξη που θα χρειαστείς για το καλοκαίρι!!!
Δέν θέλω να σε απογοητεύσω απλά απ' τον ενθουσιασμό μας καμιά φορά δέν βλέπουμε πράγματα που θα μας κάνουν αργότερα τη ζωή μας δύσκολη.
Καλή τύχη να έχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-08, 14:55
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

Σταυρο δεν ξερω για ολα τα αλλα, αλλα η αποψη μου ειναι οτι σε τοσο μεγαλα ενυδρεια δεν ειναι απαραιτητες οι τοσο συχνες αλλαγες που λεμε οσοι εχουμε τις συνηθισμενες γυαλες (60-600λιτρα)
οι 2 τονοι ειναι ενα αρκετα μεγαλο οικοσυστημα το οποιο εαν εχει βρει την ισορροπια του μπορει να αυτοσυντηρηθει σε μεγαλο βαθμο

και νομιζω οτι ειναι υπερβολη τα 5 εκατοστα τζαμι, ισως να ειναι καλυτερη λυση το ξυλινο

δες εδω φιλε szcs ενα θεμα απο αλλο φορουμ οπου ενας χρηστης περιγραφει την κατασκευη του δικου του ενυδρειου
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-10-08, 15:58
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το να το φτιαξεις μονος σου ειναι τεραστιο ενχειρημα καλα μονος σου δεν γινεται κιολας θες δεν ξερω και γω ομαδα ποσα ατομα να το δουλεψετε μαζι..

ρωτα καλυτερα καποιον κατασκευαστη να σου φτιαξει το τανκ και τα χοντρα οπως εκανε και ο kostas g και σιγουρα θα χει αρκετη δουλιτσα και για σενα μετα...

στειλε κανα πμ στον κωστα να σου δωσει στοιχεια περι κατασκευαστων κτλ



τωρα για το θεμα επιλογης ψαριων

διαφωνω οτι οι δισκοι θελουν πολυ περισσοτερα εξοδα και συνοψιζοντας σου λεω οτι

με τους δισκους μπορεις να κανεις ενα ομορφο βιοτοπικο ποταμου με σκουροχρωμα νερα το οποιο θα περιλαμβανει μονο φυτα επιφανειας και πολλες ριζες και ξυλα οπως αλλωστε και στο φυσικο περιβαλλον τους οποτε δεν θες τρελο φωτισμο αρα ουτε τρελα λειτουργικα εξοδα ουτε τρελα εξοδα σε εξοπλισμο

απο κει και μετα μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης και καποια παρελκομενα για να μαλακωνεις το νερο

co2 σε τοσα λιτρα τι να το κανει οσο και να βαζει τοπο δεν θα πιανει εκτος αμα εχει κανα φορτηγο κατω απο το σπιτι


ενα ενυδρειο σαν το παραπανω δεν εχει πολυ περισοτερα εξοδα απο ενα αφρικανικο με κιχλιδες το οποιο εγω δεν θα προτιμουσα γιατι σε 2000 λιτρα ενυδρειο θες κανα φορτηγο πετρες μεσα και μαλλον δεν θα κοιμασαι ισυχος το βραδυ ποσο μαλλον ο αποκατω σου

εγω παντως αμα το χα νοτιοαμερικανικο θα το κανα με μεγαλες αμερικανικες κιχλιδες να δουμε και τιποτα αλλο απο δισκους πχ ενα ενυδρειο με οσκαρ σε τετοιο μεγεθος φανταζομαι θα ηταν τελειο ενχειρημα..
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-10-08, 16:44
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ειχε εναφερει ο Κωστα ενα νουμερο για το ποσο κοστισε το ενυδρειο του (κατασκευη επι τοπου στον χωρο του απο ελληνα καταξιωμενο κατασκευαστη)
ο Θεοφιλος αγορασε προσφατα ενυδρειο επισης 2μετρο ετοιμο της επισης καταξιωμενης ferplast με κοστος περιπου το μισο χωρις να εχει να ζηλεψει τιποτα (μεγαλα ντουλαπια απο κατω, τρυπα στον πατο για υπερχειλιση κλπ)

βεβαια η δευτερη λυση σου ερχεται πακετο και δεν σε περνει να αλλαξεις τις διαστασεις αλλα ειναι πολυ πιο οικονομικη

αν χρειαστει να ψαξω τα threads για να δεις για τι πραγμα λεω
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-10-08, 17:10
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

15αρι τζαμι ειναι μια χαρα αυτο το προγραμματακι μονο υπερβολικα νουμερα βγαζει

αν κανεις δισκους ή νοτιοαμερικανικο γενικοτερα δεν χρειαζεσαι φυτα αν σε απασχολει αυτο

ασχετα με τα λιτρα αν βαλεις μεγαλα ψαρια νερο πρεπει να αλλαζεις κανονικα

αληθεια σε τοσο μεγαλο ενυδρειο θες να βαλεις τιγρακια ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-10-08, 02:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ενα διμετρο (750 lt) οχι και ασχημο ειναι αυτο
Elite EF-2000
http://zoofilia-ionias.interpet.gr/A...ia_elite_2.htm
εχει και καλη τιμη ΙΜΟ

Μη το βαζεις κατω ομως παλεψε το να το φτιαξεις το μεγαλο, μελετα το καλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-10-08, 03:06
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ο κωστας στην τιμη αυτη νομιζω ομως περιελαμβανε και πολλα extra για τα ψαρια που εχει και επισης του το φτιαξανε σπιτι του γιατι δεν χωραγε να μεταφερθει ισως παιζει και αυτο καποιο ρολο...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-10-08, 11:16
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

ειδα οτι το σαμπ θες να το βαλεις στο μπαλκονι

εκτος του οτι θα ειναι πολυ μακρια απο το ενυδρειο και ισως ζοριζει την αντλια ,θα γινεις και συνεταιρος με την ΔΕΗ αφου θα κρυωνει το νερο τον χειμωνα και θα δουλευουν πολυ οι θερμοστατες
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-10-08, 12:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Φυτεμενο, και μαλιστα με δισκους σε τετοιες διαστασεις μαλλον πρεπει να το ξεχασεις, καθοτι χρειαζεται και εναν υπαλληλο να ασχολειται μαζι του σε καθημερινη βαση.( Για reef δεν θα το σχολιασω καν)
Στον κατασκευαστικο τομεα τωρα, το να μπαινει κανεις μεσα ειναι μαλλον εξωπραγματικο, καθοτι ο πανικος που θα προκαλεις ειναι απαγορευτικος γενικοτερα. Ειναι μικρο ως πισινα....

Η κεντρικη ιδεα ειναι να μπορεις να φτασεις τον πατο απεξω χωρις να εισαι ο τιραμολα.. (εστω με καποιο σκαλακι..)
Σε αυτα τα λιτρα το sump ειναι μαλλον μονοδρομος... Και θα πρεπει να τοποθετηθει κατω απο τον παγκο.
Οι τρυπα που εχεις προβλεψει ειναι μαλλον πολυ στην ακρη, αλλα το μαρμαρο γενικως τρυπαει....
Βασικο ειναι το τι γινεται ΚΑΤΩ απο τον παγκο.
Επισης δεν ειδα να αναφερεις τιποτε για αποχετευση, ελπιζω να την εχεις προβλεψει, εστω στο μπαλκονι.
Για να ταιριαξει ακριβως ενα ενυδρειο στο χωρο που διαθετεις πρεπει να κινηθεις σε ειδικη κατασκευη... (ουτως η αλλως εχεις ξεκινησει με ειδικη κατασκευη στο σπιτι...)
Ενας πολυ καλος μπουσουλας ειναι να ακολουθησεις τις γενικες γραμμες κατασκευης του Νικ25
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19064
με τις σχετικες προσαρμογες στην περιπτωση σου...

Τωρα για το τι θα βαλεις μεσα, υπαρχουν πολλες πολλες επιλογες...
Θα ηταν εντυπωσιακοτατο πχ με φροντοζες μεσα...
Απο την αλλη υπαρχουν ενδιαφεροντα ψαρια κεντρικης αμερικης που θελουν λιτρα..
Οπως επισης και ενα βιοτοπικο αμαζονιου εχει ενδιαφερουσες επιλογες..
Επισης, σε μαδαγασκαρη, σε ψαρια που δεν υπαρχουν πια, πχ Polleni...

Σε αλλο μικος κυματος.... Ενα ζευγαρι oscar εκει μεσα θα ηταν το ιδανικο πετ...

Προς θεου, σε καμμια περιπτωση τα παραπανω δεν συνδιαζονται...

Τελος θα ηθελα να θυμισω οτι επειδη τα λιτρα που πρεπει να "κουνας" και να φωτιζεις (εστω και υποτυπωδως) να ζεσταινεις και να κρυωνεις ειναι αρκετα, η ΔΕΗ ειναι το κυριοτερο κοστος που θα πρεπει να λαβεις υποψιν σου πρωτου προχωρησεις...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-10-08, 21:33
szcs Ο χρήστης szcs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2008
Περιοχή: Γαλάτσι - Αθήνα
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ θερμά όλους για τις ιδέες και προτάσεις σας.

Το πρώτο που έχω καταλάβει είναι ότι θέλω ακόμη πολύ μα πολύ ψάξιμο. Λοιπόν ευχηθείτε μου καλό ψάξιμο και καλό διάβασμα (Σαββατοκύριακο έκλεισα γύρω στίς 20 ώρες διάβασμα και ψάξιμο στο διαδίκτυο) και η αλήθεια είναι ότι κάπου έχω πήξει !!!
Πιστεύω σε 4-5 μέρες να επανέλθω με νέες ερωτήσεις που θα έχω και μακάρι να έχω καταλήξει κάπου.
Πάντως μέχρι τώρα κατέληξα ότι την κατασκευή όπως και να είναι θα πρέπει να την αναλάβει κάποιος ειδικός (κατάστημα ή ιδιότης) και φαίνεται ότι για τις αρχικές διαστάσεις το μαλλί πάει σε τάξη μεγέθους 10.000 (περίμενα το πολύ 5.000 )
Φυσικά πήγα και σε 2-3 καταστήματα το Σάββατο πρωί αλλά συνειδητοποίησα για μια ακόμη φορά ότι μόνο με βαρβάτο προσωπικό ψάξιμο κάτι θα κάνω. (δηλ να καταλήξω εγώ στο τι ακριβώς θέλω και πως το θέλω πρώτα, ώστε ακολούθως να μπορώ να συγκρίνω και να αποφασίσω σε ποιόν θα αναθέσω την υλοποίηση - κατασκευή)
Αυτό που με στεναχωρεί πάντως είναι ότι μάλλον απ' ότι φαίνεται πρέπει να περιορίσω το βάθος και το ύψος του ενυδρείου και όπως και να το κάνουμε το είχα φανταστεί διαφορετικά και τώρα μου έρχεται άσχημα.

Ευχαριστώ και πάλι και θα επανέλθω σύντομα με περισσότερα νέα και ζητώντας συμβουλές.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συμβουλές και ιδέες για 60 lt φυτεμένο etomis Αρχάριοι γλυκού νερού 41 21-10-08 13:17
Ιδέες για νέο ενυδρείο. tsiko Αρχάριοι γλυκού νερού 5 16-03-07 19:12
Ζητούνται συμβουλές Καυκάς Γιάννης Χρυσόψαρα 7 17-03-05 11:39
Μαζεμένα πτερύγια& νωχελικότητα& ανορεξία. Konstantinos Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 43 11-03-05 09:05
Ιδέες για 20λιτρο ενυδρείο Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 14-12-02 05:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10358 seconds with 14 queries