Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-16, 09:35
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Βοήθεια από μποστανάδες

Καλημερα σας! Εδω και 3 βδομαδες εβαλα στο ενυδρειο μου 110 λιτρα καθαρα μερικα φυτα καθως και μπουκαλα co2.Τα περισσοτερα φυτα τα αγορασα και καποια λιγα κλαδεματα απο συνχομπιστες.Περιμενα πως με το co2 και ενα γενικο λιπασμα της sera(ριχνω 1 φορα την βδομαδα μετα την αλλαγη νερου) θα ημουν ενταξει.Με την αναπτυξη των φυτων δεν εχω προβλημα.Αλλα τα περισσοτερα εχουν χασει το ωραιο χρωμα που ειχαν οταν τα αγορασα,εχω σαπισματα,κιτρινιλες,καφε στιγματα,τρυπουλες.Θελουν και κατι επιπλεον αλλα τι?
Τα φυτα μου ειναι anubias,cabomba carol.,cryptocoryne wendtii,echinodorus,palaefalius,egeria densa,hygr.polysperma,limnophila sess.,ludwigia repens,microsorum pteropus,nesaea crassicaulis,bacopa carol,rotala rotundifolia,taxiphyllum barbieri,vesicularia ferriei.
Η nesaea και ludwigia πανε χαλια.Το cabomba μεγαλωνει πολυ.Τα πανω που βγαινουν περνανε την σταθμη του νερου και θελει συνεχεια κλαδεμα.Τα πανω εχουν πολυ ωραιο χρωμα και απο την μεση και κατω εχει κιτρινισει.
Ο φωτισμος μου ειναι δυο λαμπες T8 18w η καθε μια.αλλα οταν τις εβαλα δεν ηξερα απο kelvin και δεν γραφουν απανω.Θα βαλω φωτο.
Το co2 το εχω 60 φυσαλ. το λεπτο.Τα νιτρικα μου μηδενισαν.
Ιδεες λοιπον για λιπασματα,φωτισμο ή οτιδηποτε αλλο.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160213_083059.jpg
Εμφανίσεις:  198
Μέγεθος:  33,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160213_083118.jpg
Εμφανίσεις:  191
Μέγεθος:  23,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-16, 09:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το φως σου είναι πολύ λιγο και γιαυτο τα φυτα εχουν ωραια οψη από τη μεση και πανω και χαμηλα πανε χαλια. θελεις τουλάχιστον άλλη μια 18αρα και εννοείται οι λαμπες να μην είναι πολύ παλιες (πεφτει η αποδοση τους).
αν είναι καιρος να αλλαξεις λαμπες σκεψου μηπως κανεις και αλλαγη σε Τ5.

από εκει και περα εφόσον θα εχεις και επαρκη φωτισμο και διοξειδιο (ας το πουμε υψηλων απαιτήσεων) καταλαβαίνεις ότι ένα γενικο λιπασμα δε σου κανει τιποτα με το ρυθμο που αναπτυσσονται τα φυτα που εχεις. οι τρυπουλες στα φυλλα είναι προφανως ελλειψη καλλιου. επισης τα νιτρικα πρεπει να είναι μετρήσιμα παντα. να μην εχεις 0 γιατι αυτό μπορει να σημαινει ότι δεν επαρκουν. διαβασε σχετικα θεματα στο φορουμ για να αναγνωρίσεις ελλειψεις στα φυτα σου και να προσθεσεις αν χρειαζεται αζωτο, καλλιο, φωσφορο, μικροστοιχεία ισως.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-16, 10:05
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω! Οι λαμπες μου ειναι σχετικα καινουργιες.Πως μπορω να βαλω Τ5 πρεπει να αλλαξω και μετασχηματιστη?Εχω και ενα μετασχηματιστη δευτερο 18W.Να βαλω αλλη μια λαμπα? Ποσα κελβιν?Αν παω σε ηλεκρολογιο τι να ζητησω για να μην μου στοιχισει πολυ?Τα νιτρικα μου πως να τα ανεβασω?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20160213_083814.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  32,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-16, 10:41
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

εχεις πολυ λιγο φωτισμο για τα λιτρα σου. και σε μενα για παραδειγμα, η λουντβιγκια πηγαινε χαλια και μολις εφτιαξα το φωτισμο στα 0,7βατ/λιτρο, αλλαξε ολο το φυτο και δεν το προλαβαινω στο κλαδεμα.
πιστευω οτι αν πας σε 0,5βατ/λιτρο θα εισαι καλα για μετριας δυσκολιας φυτα.
προτιμησε λαμπες τ5, στο μηκος σου οι τ5 βγαινουν στα 24 βατ, οποτε με 2 λαμπες για αρχη θα εισαι καλα, απο εκει και περα βλεπεις αν χρειαστεις να προσθεσεις ακομα μια.
να συνδιασεις λαμπες daylight με λαμπες grolux.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-16, 11:11
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Θα σου πω κι εγω τη γνωμη μου σαν αρχαριος μποστανας οτι εχω δει μεχρι τωρα.Κατ αρχην εχεις πολυ ωραιο ενυδρειο απο οτι ειδα στην παρουσιαση.Πολλοι μπορει να ειναι οι παραγοντες που επηρεαζουν την σωστη αναπτυξη των φυτων μεγαλη συζητηση με αλλα λογια.Οπως σου ειπε και πιο πανω ο φιλος, ο φωτισμος σου ειναι φτωχος για τα λιτρα που εχεις,αλλο τοσο μπορει να ειναι και η λιπανση..Βεβαια εχεις βαλει co2 αλλα αν δεν συνδιαζεται κι απ το σωστο φως+λιπανση δεν θα κανει και θαυματα..Κοιτα να ανεβασεις το φως εκει γυρω στα 0,5-0.6w/lt (προσθεσε αλλη μια λαμπα 18-20w με πατεντα καπως)αν θες να κρατησεις καποια μετριως απαιτητικα φυτα κοκκινα κτλ..Για κανα απαιτητικο χαλι δεν το συζηταμε πας πανω απο 0,6 w/l για να δεις προκοπη +αναλογη λιπανση..
Οσον αφορα τη λιπανση, δεν ξερω αυτο που ριχνεις της sera ειναι κατι αναλογο του flourish γενικο λιπασμα;;Κοιτα κατα αρχην να τα καλυψεις απο καλιο,ιχνοστοιχεια+ 1 γενικο λιπασμα στις προτεινομενες δοσολογιες για τα λιτρα σου.Τα νιτρικα μπορεις να τα ανεβασεις με νιτρικο καλιο αλλα επειδη εισαι στο ξεκινημα καλυτερα αστο, ταισε λιγο παραπανω και μετρησεις μεσοβδομαδα να δεις που βρισκεσαι.Διαβασε εδω (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88295) για diy λιπασματα να παρεις μια εικονα, ειδικα το καλιο που μπορεις να το ριχνεις πιο αφοβα και το χρειαζεσαι σε μεγαλυτερες ποσοτητες ,αξιζει πιστευω να το φτιαξεις να μη δινεις ενα σωρο λεφτα στα μπουκαλακια..
Απο εκει και μετα καλη κυκλοφορια-φιλτρανση,οξυγονωση επαρκης και αλλαγες νερου πολυ σημαντικο δεν τις παραμελεις αναλογως και τα νιτρικα που μετρας πριν την αλλαγη..Α κατι αλλο το φιλτρο σου κοιτα να μη πεφτει η ροη γιατι νομιζω ειναι οριακο για τα λιτρα σου.Ελπιζω να βοηθησα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-16, 11:31
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω φιλε μοu θεμη.Απο την παρουσιαση που εχεις δει εχουν αλλαξει παρα πολλα μεχρι και το φιλτρο.Εχω γινει μποστανας και εγω τωρα.Συντομα θα κανω μια καινουργια παρουσιαση.Πρεπει απο οτι καταλαβα ενα εβδομαδιαιο προγραμμα λιπανσης και αλλαγη ολου του φωτιστικου μου.Γιατι αλλη μια ιδια λαμπα 18w δηλαδη 54W συνιλικα παλι λιγο ειναι.Εχω σκοπο να βαλω και πιο δυσκολα φυτα.Πως αλλαζουμε τις τ8 σε τ5?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις πολυ λιγο φωτισμο για τα λιτρα σου. και σε μενα για παραδειγμα, η λουντβιγκια πηγαινε χαλια και μολις εφτιαξα το φωτισμο στα 0,7βατ/λιτρο, αλλαξε ολο το φυτο και δεν το προλαβαινω στο κλαδεμα.
πιστευω οτι αν πας σε 0,5βατ/λιτρο θα εισαι καλα για μετριας δυσκολιας φυτα.
προτιμησε λαμπες τ5, στο μηκος σου οι τ5 βγαινουν στα 24 βατ, οποτε με 2 λαμπες για αρχη θα εισαι καλα, απο εκει και περα βλεπεις αν χρειαστεις να προσθεσεις ακομα μια.
να συνδιασεις λαμπες daylight με λαμπες grolux.
Ευχαριστω φιλε μου Χρηστο.Απο ηλετρολογιο μπορω να παρω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 13-02-16 στις 11:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-16, 11:56
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Να σαι καλαανεβασε το φωτισμο σταδιακα, το πολυ φως φερνει και προβληματα ξερεις..Πιστευω με 0,6-0,7 w/lt θα σαι μια χαρα!!Για λαμπες τ5-τ8 δεν γνωριζω να σου πω, εγω ανεβασα το φωτισμο με led σταδιακα ομως απο 0,4w/l σε 0,7 και τα φυτα πανε σουπερ με ενισχυση του καλιου κι ελαχιστο flourish+ traces.Προσωπικα θα με κουραζε η καθημερινη λιπανση του ενυδρειου να εισαι απο πανω διαρκως και να ριχνεις ενταξει να μαστε και λιγο χαλαροι να απολαμβανουμε τα ενυδρεια μαςΑν ανεβασεις πολυ το φωτισμο τοτε πας οντως σε αλλο προγραμμα λιπανσης κι εννοειται και το co2 που θα πρεπει να διαχεεται σωστα κινεισαι οριακα δηλαδη και το οποιοδηποτε λαθος θα το εισπραξεις με αλγες.
Βαλε και καμια φωτο αν θες να δουμε την κατασταση
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-02-16, 12:11
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Επειδη εχω κουραστει με αλλαγες συνεχεια + το κοστος θελω να βαλω κατι σωστο απο την αρχη και μην το ξαναλλαξω.Αν βαλω τριτη λαμπα σαν αυτες που εχω που για να μπει θελει δουλεια στο καπακι και δεν με καλυψει ή ειμαι οριακα τι να την κανω.Καλυτερα να βρω αλλη μονιμοτερη λυση.
Απο Τ8 σε Τ5 γνωριζει καποιος?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 13-02-16, 12:26
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μπορείς να πάρεις ένα έτοιμο φωτιστικό γύρω στα 70-80 ευρώ απλά μετά θα είναι open το ενυδρείο (κάτι που εμένα μου αρέσει ) ή έτοιμα ballast με δύο τ5 γύρω στο 50αρικο.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-02-16, 12:43
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω και μενα μου αρεσει αλλα δεν θα θελει η γυναικα μου.Το καπακι το μικρο αφηνω καμμια φορα ανοιχτο και της μοιριζει.Να παω σε ηλεκτρολογιο? θα βρω ballast T5?Τωρα οι λαμπες ειναι 60εκ.Να παρω λιγο μεγαλυτερες ποσα W,Kelvin,Lumen
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-02-16, 13:01
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω και μενα μου αρεσει αλλα δεν θα θελει η γυναικα μου.Το καπακι το μικρο αφηνω καμμια φορα ανοιχτο και της μοιριζει.Να παω σε ηλεκτρολογιο? θα βρω ballast T5?Τωρα οι λαμπες ειναι 60εκ.Να παρω λιγο μεγαλυτερες ποσα W,Kelvin,Lumen
Δεν ξέρω πως είναι το καπάκι σου για να σου πω τι είδους πατέντες σηκώνει.
Αν το ανέβαζες μια φωτό (το εσωτερικό) θα σου έλεγα. Μπορεί να υπάρχει και η πιθανότητα να κρατήσεις αυτές που έχεις και απλά να προσθέσεις μια Τ5...

Τ5 μπορείς να πας σε 24 άρες. Με 3Χ24 μπορείς να σηκώσεις τα περισσότερα φυτά, εκτός από πολύ δύσκολα.
Σε Τ5 24w υπάρχει μεγάλη γκάμα από λάμπες. "Επώνυμες" και ακριβότερες απο ενυδρειομάγαζα, φθηνότερες και εξ ίσου καλές- αν όχι καλύτερες- όπως Sylvania και Osram από μαγαζιά με ηλεκτρολογικά. Μπορείς να βάλεις διαφορετικές, πχ 2 λάμπες για φυτά και 1 daylight. Στην ενότητα για τον φωτισμό, θα βρείς καμιά....300 αριά συζητήσεις περί του θέματος...

Τα υλικά θα τα πάρεις από ηλεκτρολογάδικα. Τα μπάλαστ αν δεν έχει χώρο στο καπάκι μπορείς να βγάλεις έξω, μέσα στο ντουλάπι του ενυδρείου.
Δεν είναι δύσκολη δουλειά, το θέμα είναι να ξέρεις τα βασικά...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-02-16, 13:22
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ευχαριστω.Το καπακι ειναι αυτο.
Βλεπω και αυτο το ετοιμο http://www.petsupermarket.gr/3145/pr...24w.html.Αλλου λεει 2χ24 και αλλου 2χ39.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  81.jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  11,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 13-02-16, 13:43
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αν κρατησεις τις τ8 θα πρεπει να προσθεσεις αλλες δυο λαμπες σιγουρα για να φτασεις το φως των 2 τ5. οπως σου ειπαν και πιο πανω, πας σε μαγαζι με ηλεκτρολογικο εξοπλισμο και αγοραζεις ηλεκτρονικο μπαλαστ για λαμπες τ5. στο μηκος του ενυδρειου σου βγαινουν στα 24 βατ η μια λαμπα τ5. στα 39 βατ νομιζω ειναι γυρω στους 90 ποντους μηκος η τ5.

εγω προσωπικα στα ενυδρεια μου, εχω μονο καλο φωτισμο και παροχη διοξειδιου με μπουκαλες περιπου 3φυσ./δευτ. και τα φυτα πανε αρκετα καλα. μεχρι μετριας δυσκολιας εχω, αν και τωρα δοκιμαζω και τη λιμνοφυλλα αρωματικα που την πηρα απο το φιλο nicpapa, η οποια μου εχει κατσει σαν δυσκολο φυτο, δεν ξερω γιατι.

απο λιπανση δεν βαζω τιποτα, μονο ταμπλετες αραια και που σε ολο το εμβαδον του βυθου και ταιζω καλα τα ψαρια μου για να υπαρχουν νιτρικα (οχι στο θεο εννοειται).

προτιμω τα ανοιχτα ενυδρεια, ειναι πιο εντυπωσιακα, ειδικα οταν τα φυτα μεγαλωνουν και εκτος νερου, αυτη τη στιγμη ειναι ανθισμενη η hygrophila corymbosa siamensis μου, πρεπει να εχει καμμια σαρανταρια μωβ λουλουδια. την εχω αφησει και μεγαλωνει εκτος νερου στην πλατη του ενυδρειου.
πες κανα τετοιο στην γυναικα σου, μπορει να αλλαξει γνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 13-02-16, 13:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Για να καταλαβω 24W σε Τ8 με 24W σε Τ5 ειναι διαφορετικο?Εγω νομιζα μονο το σχημα της λαμπας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-02-16, 13:57
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Aλλη αποδοση εχουν οι Τ5. Νεοτερη τεχνολογια και ειναι πιο αποδοτικες με αλλα λογια πιο δυνατες.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-16, 14:22
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Με 2 Τ8 18W που εχω να βαλω ενα ballast Τ5 με μια 24w θα ειμαι ενταξει? ή να παρω ενα διπλο ballast T5 να τις βγαλω τις παλιες και να εχω 2χ24 Τ5 ή αν χωρανε 2χ39 Τ5?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-16, 14:27
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Εγω θα εβαζα 2Χ 39 Τ5 για σιγουρια αλλα χωρανε;εκει ειναι το θεμα..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-16, 14:35
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Απ'οτι ειδα 39 δεν χωρανε-ειναι 85 εκ.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 13-02-16, 14:42
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

παρε ενα μπαλαστ για 2 τ5 των 24βατ η μια και ασε σαν συμπληρωματικο φωτισμο αυτον που εχεις τωρα. τις τ8 η δεν θα τις αναβεις καθολου η μπορεις να τις συνδεσεις σε ενα χρονοδιακοπτη και να τις αναβεις ενδιαμεσα στην φωτοπεριοδο σου για 2-3 ωρες. αυτο το βλεπεις απο την πορεια των φυτων σου.
οι τ5 εχουν περισσοτερα βατ και καλυτερη αποδοση σε σχεση με τις τ8 για το ιδιο μηκος λαμπας παντα.

οι τ5 των 39 βατ ισως δεν χωρανε, ας μας πει ο φιλος τι μηκος εχει το καπακι του. πρεπει να προστεθουν στο μηκος της λαμπας και τα ακροφυσια, αν και το θεωρω υπερβολη να μπουν αυτες οι λαμπες σε αυτο το ενυδρειο.
τ5 των 39 βατ, δουλευω στο 400αρι μου.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 13-02-16, 14:51
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν χωρανε οι 39W Το καπακι ειναι 80εκ.Τωρα ειδα οτι εχει και 28W http://www.igna.gr/index.php/eshop/f...ux-59cm-detail
Μπορω να βαλω 2 τετοιες?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 13-02-16, 15:01
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Να μην βάλεις 28watt γιατί ή λάμπες των 28 είναι πανακριβες σε σχέση με τις 24αρες. Πάρε ένα μπαλαστ 2*24 και θα είσαι μια χαρά. Αν θες ξεκινάς μόνο με τις 24αρες ένα 6ωρο και σταδιακά ανεβαίνεις στις 8ωρες όταν είσαι στο 8ωρο και εφ όσον δεις ότι κάποια φυτά ζητούν περισσότερο φωτισμό θα μπορείς να ανάβεις και την ήδη υπάρχουσα για κάποιες ώρες ή και όλες τις ώρες τις φωτοπεριόδου. Με 0.6 watt/Lt και co2 θα μπορείς να έχεις όλα τα φυτά εκτός από κάποια πολύ δύσκολα ΚΥΡΊΩΣ κόκκινα όπως πχ polygonum sao paolo που για να δώσουν το χρώμα τους θα χρειαστούν το κάτι παραπάνω.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-02-16, 15:02
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπορεις αφου ειναι 59 εκ. μηκος. το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ειναι να παρεις μπαλαστ που να σηκωνει 2 λαμπες τ5 των 28 βατ εκαστη.
το μπαλαστ π.χ. που ειναι για 2*24βατ θα εχει προβλημα, μπορει να καει.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-02-16, 15:12
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

2 X 28 watt βαλε δε χρειαζεται παραπανω μη σου πω οτι και αυτο πολυ ειναι για αρχη. Το φως τονιζω δεν ειναι συνηθως το προβλημα που δε μπορουμε να μεγαλωσουμε φυτα. Προβληματα κυρια ειναι το co2, κυκλοφορια και λιπανση.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 13-02-16, 15:15
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Να μην βάλεις 28watt γιατί ή λάμπες των 28 είναι πανακριβες σε σχέση με τις 24αρες. Πάρε ένα μπαλαστ 2*24 και θα είσαι μια χαρά. Αν θες ξεκινάς μόνο με τις 24αρες ένα 6ωρο και σταδιακά ανεβαίνεις στις 8ωρες όταν είσαι στο 8ωρο και εφ όσον δεις ότι κάποια φυτά ζητούν περισσότερο φωτισμό θα μπορείς να ανάβεις και την ήδη υπάρχουσα για κάποιες ώρες ή και όλες τις ώρες τις φωτοπεριόδου. Με 0.6 watt/Lt και co2 θα μπορείς να έχεις όλα τα φυτά εκτός από κάποια πολύ δύσκολα ΚΥΡΊΩΣ κόκκινα όπως πχ polygonum sao paolo που για να δώσουν το χρώμα τους θα χρειαστούν το κάτι παραπάνω.
Εχω 110 λτ καθαρα 81χ36χ45 Νομιζω θα ειμαι στο 0,4 w/lt. μηπως ειναι λιγο?
Αν βαλω μια απλη λαμπα 28W και μια grolux 28W δεν θα ειμαι καλυτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-02-16, 15:40
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

2*24+18/110= 0.6 βατ ανά λίτρο οπότε θα είσαι μια χαρά. Ή απλές 24αρες έχουν κόστος 3-4 ευρώ ή 28αρες εκτός ότι είναι συγκεκριμένες μάρκες και δυσευρετες ξεκινάνε από τα 11+ ευρώ εκτός κι αν κάνεις μεγάλη παραγγελία. Ή γκρολουξ έχουν κατάλληλο φάσμα για ψηλή ανάπτυξη των φυτών κάτι που εμένα δεν μου αρέσει αλλά έχουν σαφώς λιγότερα Λούμεν από τις daylight και δεν ευννοουν και τα κοκκινα φυτα οπότε δεν νομίζω ότι θα είναι καλύτερα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-16, 16:01
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

2x24+18/110 Τι ειναι το 18 που προσθετεις?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-16, 16:02
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Ή ήδη υπάρχουσα ,δεν έχεις και μια 18watt τώρα στο καπάκι;
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-16, 16:16
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

2χ18 W εχω τωρα.Αλλες 2 δεν χωρανε με τιποτα.Μια ναι.Γι'αυτο λεω να πεταξω τις παλιες και να βαλω 2 αλλες.Αφου θα αγορασω ενα ballast ετσι κι αλλιως να το παρω διπλο και να το βαλω στην θεση του παλιου να μην φαινεται κιολας
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 13-02-16, 16:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Κοιτά ,τώρα είδα το καπάκι σου και όπως το βλέπω τις χωράει άνετα τις 2 24αρες αυτό όμως είναι επιλογή σου μπορείς να βάλεις είτε 2 24αρες είτε 2 28αρες ή διάφορα για μένα είναι αμελητέα μιλάμε για 8 βατ, από εκεί και περα εγώ σου λέω τι θα έκανα θα πρόσθετα 2*24 που είναι πιο οικονομικες χωρις να βγαλω τις 18αρες και θα αναβα ότι και όσο χρειαζομουν. Όταν αργότερα, και αυτό είναι σχεδόν βέβαιο ,θα θες πιο δύσκολα φυτά γκαζονακια κλπ θα ψαχνεις έξτρα φωτισμό και θα με θυμηθείς, κανείς δεν σε υποχρεώνει να τις ανάβεις όλες μαζί ,εγώ έχω 8 λάμπες και αναβω μόνο 2*28 και για λίγες ώρες +2*18 .
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 13-02-16, 16:45
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τις χωραει ετσι οπως το βλεπεις τωρα.Αλλα φτιαχνω μια πατεντα με ανεμιστηρακια οποτε μαλλον μια θα χωρεσει ακομα.Ή λοιπον θα παρω μονο ballast και θα προσθεσω 1 Τ5 24w ή θα τα βγαλω τα παλια και θα βαλω διπλο ballast T5 2x28W ή θα παω σε εναν ηλεκτρολογο να μου φτιαξει ενα τριπλο ballast T5 3x24w(δεν ξερω αν γινεται) Δεν πρεπει να εχω αλλες επιλογες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια με CIY CO2!! leonidas87 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 07-03-14 01:11
Για μποστανάδες... ChocolatePuma Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 28-09-13 23:33
Help - Βοήθεια!!!! dessert Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 04-05-07 13:24
Βοήθεια !!!!! xaris1974 Γλυκό νερό - Γενικά 13 23-10-06 22:30
Red mangrove (Αυστηρά για μποστανάδες) lasal Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 03-03-06 10:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08970 seconds with 14 queries