Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-16, 02:04
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή προβλημα με αλγη

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:100
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας:1 χρονο,ενα μηνα ως φυτεμενο
Υποστρωμα και ποιο:λεπτοκοκο χαλικι με ταμπλετεσ seachem
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):78 mia leykh mia plannt groth
Φωτοπεριοδος:8,5 ωρεσ
Παροχη CO2:μπουκαλα 2 φυσαλιδες ανα δευτερο
Χρηση excel:
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:flourish,iron potasium tis flourish.και εχω και easy life fosfo kai nitro
Ταμπλετες λιπανσης:seachem

Προγραμμα λιπανσης:δευτ τετ παρ μιση απο την προτεινομενη ποσοτητα φλουρις και iron τρι πεμ κυρ potasium tis floyrish
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):50%καθε δευτερα
Θερμοκρασια:25
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:
ΝΟ2:
ΝΟ3:
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:7,2
KH:10
GH:13
Φιλτρανση:2213
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):8 barbs
Ειδη φυτων:3 anybias alternathera rosaefolia sissiflora,siamensis.cuba,2 valisneria
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):6
Περιγραφη αλγης:bba nomizv!!
Ποτε εμφανιστηκε:οταν αναβαθμησα τον φωτισμο
Αλλα σχολια:τα φυτα εκτως απο τις ανουμπιες που δεν πανε καλα,τα υπολοιπα μεγαλωνουν πολυ γρηγορα εχουν ωραιο χρωμα αλλα πιανουν και αλγη.πρεπει να μειωσω τον φωτισμο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12512346_10153981356958522_125186826221271485_n.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  98,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12717967_10153981415773522_2936588255802139482_n.jpg
Εμφανίσεις:  844
Μέγεθος:  77,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-16, 11:49
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Τα ειχαμε πει και οταν ειχες ανοιξει το θεμα με την αλγη πανω στη moss. Εαν δε διορθωσεις καποια πραγματα η αλγες θα κανουν παρτυ.

Εχεις πολυ φως και αυτο ειναι η αιτια του κακου. Οταν αυξανεις ο φωτισμο ανεβαζεις και τις απαιτησεις των φυτων σε co2 και λιπασματα.

Το co2 δε το μετραμε με φυσαλιδες. Bubble counter απο bubble counter εχει διαφορα. Θα ελεγα να ανεβαζεις λιγο λιγο καθε μερα το co2 σου και παρακολουθεις τα ψαρια σου. Εναλλακτικα πας σε λυση drop checker.

Eπισης αναφερεις οτι εχεις νιτρικα και φωσφορικα αγορασμενα αλλα δε τα χρησιμοποιεις?

Βγαλε τη μια λαμπα ή εστω τυλιξε τη μιση με αλουμινοχαρτο και αρχισε λιπανση καθημερινη με ολα τα στοιχεια.

Επισης αλλαγες νερου συχνοτερες πχ ανα δυο μερες θα βοηθησουν. Την αλγη που εμφανιστηκε αφαιρεσε την μηχανικα οσο μπορεις.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-16, 14:38
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ειχαμε πει και οταν ειχες ανοιξει το θεμα με την αλγη πανω στη moss. Εαν δε διορθωσεις καποια πραγματα η αλγες θα κανουν παρτυ.

Εχεις πολυ φως και αυτο ειναι η αιτια του κακου. Οταν αυξανεις ο φωτισμο ανεβαζεις και τις απαιτησεις των φυτων σε co2 και λιπασματα.

Το co2 δε το μετραμε με φυσαλιδες. Bubble counter απο bubble counter εχει διαφορα. Θα ελεγα να ανεβαζεις λιγο λιγο καθε μερα το co2 σου και παρακολουθεις τα ψαρια σου. Εναλλακτικα πας σε λυση drop checker.

Eπισης αναφερεις οτι εχεις νιτρικα και φωσφορικα αγορασμενα αλλα δε τα χρησιμοποιεις?

Βγαλε τη μια λαμπα ή εστω τυλιξε τη μιση με αλουμινοχαρτο και αρχισε λιπανση καθημερινη με ολα τα στοιχεια.

Επισης αλλαγες νερου συχνοτερες πχ ανα δυο μερες θα βοηθησουν. Την αλγη που εμφανιστηκε αφαιρεσε την μηχανικα οσο μπορεις.
εχω βαλει drop checker πρασινος ειμαι.εχω αγορασμενα νιτρικα και φωσφορικα αλλα μου ειπαν να μην τα βαζω γτ εχω μικρη φυτομαζα.οκ καλυπτω την μια λαμπα.με νιτρικα και φωσφορικα τι κανω? οτι λεει η EI λιπανση?ποια λαμπα να βγαλω την ασπρη η την πλαντ γροθ?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-16, 23:06
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Λοιπόν απαντώ εδω για να βλεπω και τα δεδομένα μιας και ειμαι ξεχασιάρης
Γραφω τι ακριβώς θα εκανα εγω, την αναλογία βρύση οσμοση θα την εκανα με μονο γνώμονα τα ψαρια ,δεν εχουν να κανουν με τις αλγες σου τα kh gh κλπ.
Απο αλγες δεν βλεπω bba αλλα hair και λιγο διατομική δεν βλεπω κ καλα απο τις φωτό αλλα bba σίγουρα δεν εχει.
Η λιπανση ειναι σίγουρα λάθος για μενα
Θα αφαιρουσα με κλαδεμα τα πολυ προσβεβλημένα φύλλα θα έριχνα οξυζενε στοχευμένα με σύριγγα πανω στην αλγη, μεγάλη αλλαγη νερου, καθαρισμα φιλτρο σωλήνες ,αύξηση κυκλοφοριας και οξυγόνωσης (σπρειμπαρ στην επιφάνεια),και προσθηκη μερικών φυτων γρηγορης ανάπτυξης ακομα.
Και θα ξεκιναγα κανονική λιπανση,οχι flourish κάθε μερα και σιδηρο. Το flourish εχει και σιδηρο αρκετό ,εγω ριχνω σιδηρο μια στο τόσο οποτε θυμαμαι η αμα δω έλλειψη.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-03-16, 13:54
Το avatar του χρήστη odin79
odin79 Ο χρήστης odin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2008
Περιοχή: Λιβαδεια
Μηνύματα: 1.198
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ για την απαντηση.εβαλα ενα κυκλοφορητη eheim 2000λ/ω.αλλαγες νερου εκανα 2 φορες αυτη την βδομαδα απο 50%. σωληνεσς ειναι παντα καθαροι τα κανω καθε εβδομαδα.στο ενυδρειο υπαρχουν μονο τα ταιγκερ που θελουν μαλακο νερο.παρηγγειλα και τεστακια fe psos ntrite nitrate να δω που βρισκομαι.λαμπα εχω αφησει την γκροθ και αργοτερα λεω να βαλω και την αλλη καλυπτωντας την μιση και με λιγες ωρες φωτοπεριοδο και σταδιακα να αυξανω.βασικα οταν αποφασισα να το κανω φυτεμενο αλλαξα φωτησμο απο 15 βατ σε 80 και αυξησα φωτοπεριοδο εκει την πατησα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
προβλημα με αλγη gska Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 11 22-06-13 11:23
Προβλημα με αλγη frankgr Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 20-05-10 12:40
Προβλημα με αλγη Giannhs21 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 16 09-02-10 12:01
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΛΓΗ SOS cobalt Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 02-07-08 00:55
ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΛΓΗ pamisz Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-05-07 14:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04603 seconds with 16 queries