Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Αλγες (Φύκη) και προβλήματα φυτών

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-10-15, 09:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή Πρόβλημα με BBA άλγη..

Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:55 καθαρα
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):φυτεμενο
Χρονος λειτουργιας: 9 μηνες
Υποστρωμα και ποιο: Flourite
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων): 1x pl 24 watt cool white 4500k
Φωτοπεριοδος: 8.5 ωρες
Παροχη CO2: diy τον τελευταιο μηνα
Χρηση excel: ναι 5 ml/ εβδομαδα
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:flourish γενικο 1,5 μλ, 7 μλ καλιο, (6 μλ trace τον τελευταιο μηνα)
Ταμπλετες λιπανσης:----
Προγραμμα λιπανσης: εβδομαδιαιο μισο-μισο
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %): καθε εβδομαδα-9 μερες 30%
Θερμοκρασια:26 με κοντρολερ
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:0
ΝΟ2:0
ΝΟ3:25
ΡΟ4:---
Fe:---
ΡΗ:7,5
KH:11
GH:---
Φιλτρανση:εξ. φιλτρο 1000λτ/ωρα
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):γκαπυ 15 μεγαλα + γονος+ 1 χαρεμι πλατυ + 15 clea helena
Ειδη φυτων: h. polysperma, stargrass,micr.micranthemoides,lim.sessiliflora, bacopa monieri, anubia nana, staurogyne repens, limn.aromatica
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10): 6
Περιγραφη αλγης: bba
Ποτε εμφανιστηκε:εδω και 3 μηνες..
Αλλα σχολια:
Παιδια θα ηθελα την βοηθεια σας δεν νομιζω να κανω λαθος ως προς το ειδος της αλγης φαινεται κ στις φωτο παρακατω.Να προσθεσω πως εμφανιστηκε αρχες καλοκαιριου ελαχιστη ομως στο χαλικι την αφαιρουσα μηχανικα δεν εδωσα πολυ σημασια,προχωρησε μπροστα η marsilea που ειχα μαυρισε τελειως αναγκαστικα και την εβγαλα και γινεται το ιδιο σε μαγαλυτερη κλιμακα τωρα τον τελευταιο μηνα.Η λαμπα αλαχτηκε προσφατα και το παραδοξο ειναι πως τα φυτα πανε σφαιρα εχω πολυ καλη αναπτυξη, παρ ολα αυτα η αλγη προχωραει ακαθεκτη ειδικα μπροστα η staurogyne κοντευει να γεμισει αλλα ολα τα φυτα εχουν θεμα...Καλα η anubia ειχε μαυρισει ολη την εβγαλα κ την καθαρισα με χλωρινη..
Οσον αφορα το diy co2 με diffuser που εχω δεν ειναι απολυτα σταθερο γιατι το ανοιγοκλεινω χειροκινητα καθε μερα.
Τα φυτα μου ξυπνησαν τον τελευταιο μηνα το καλοκαιρι ετσι κι ετσι, η αναπληρωση γινοταν απο νερο βρυσης αν αυτο εχει σημασια.
Οταν καθαριζω το τζαμι κλεινω το φιλτρο αλλα μοιραια η αλγη σκορπιζεται λιγο στο ενυδρειο και πως αλλιως να γινει..
Το φιλτρο καθαριστηκε προσφατα εχω πολυ καλη ροη ισως παραπανω απ οτι πρεπει, ενω καθε 2 βδομαδες κανω σκουπα βυθου χωρις να βγαζει βρωμια..
Τα νιτρικα πριν την αλλαγη νερου 20-25..
Τα δικα μου συμπερασματα απο οτι εχω διαβασει εδω αλλα και σε φορουμ εξωτερικου και σε σχεση με το ενυδρειο μου: Πρωτον υψηλα οργανικα λογω μεγαλης ιχθυοφορτισης το καλοκαιρι απ τις αναπαραγωγες ενω επιστρεφοντας απ τις διακοπες βρηκα ψαρακι ψοφιο (το οποιο ειχε μεινει το μισο) και δευτερον χαμηλα επιπεδα co2..
τωρα μου λετε τι κανω;Πολλοι προτεινουν 2πλη δοση excel για 10 μερες καθημερινα..
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01106.jpg
Εμφανίσεις:  557
Μέγεθος:  77,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01107.jpg
Εμφανίσεις:  568
Μέγεθος:  95,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01108.jpg
Εμφανίσεις:  524
Μέγεθος:  83,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01110.jpg
Εμφανίσεις:  477
Μέγεθος:  83,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01111.jpg
Εμφανίσεις:  476
Μέγεθος:  88,7 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-10-15, 09:33
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_algae.html
-------------------------
Προσθήκη ψαριών που τρώνε το συγκεκριμένο είδος φύκους (Siamese Algae Eaters - (SAE))

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη peristerigeo : 10-10-15 στις 09:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-10-15, 09:39
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peristerigeo Εμφάνιση μηνυμάτων
http://www.istellas.gr/aquarium/my_hints_algae.html
-------------------------
Προσθήκη ψαριών που τρώνε το συγκεκριμένο είδος φύκους (Siamese Algae Eaters - (SAE))
Φιλε μου ευχαριστω για το λινκ, οσο για τα SAE ψαρια πρεπει να μπαινουν αρκετα μαζι, ενω γινονται μεγαλουτσικα οποτε ακαταλληλα για το ενυδρειο μου νομιζω..Δεν ξερω αν εβαζα σαλιγκαρια ramshon..
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-10-15, 10:07
peristerigeo Ο χρήστης peristerigeo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2010
Περιοχή: περαμα
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

Τα sae τρεφονται με αυτήν την αλγη όσο είναι μικρα oταν μεγαλωσουνε τα δινεις κανουνε δουλεια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-10-15, 10:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Μετα που θα δωσει τα σαε ποιος θα τρώει την αλγη
Το καλυτερο ειναι να αντιμετωπίσεις την αιτία ,που ειναι οπως κι εσυ είπες
χαμηλό co2 (και η αννισοροπια να προσθέσω ) και υψηλά οργανικά, θα έριχνα 2πλο εξέλ για 10 μερες,θα κράταγα τα νιτρικα φοσφορικα χαμηλά (λογω έλλειψης μπουκάλας)και θα αφαιρουσα τα πιο προσβεβλημένα φύλλα ξυλα πετρες. Και θα πήγαινα σε μπουκαλα η διοξείδιο DIY με κιτρικό που ειναι πιο σταθερό.
Τις τελευταίες μερες που άρχισα παλι την μπουκαλα επειδή είχε ενα προβλημα η μικρομετρικη βαλβίδα και μια έριχνε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και μια 5 μου εμφανίστηκε ελάχιστη και μενα σε καποια ξυλα,μολις έφτιαξε η βαλβίδα και αύξησα την παροχή ηδη εχει αρχίσει και φεύγει.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-10-15, 10:35
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα που θα δωσει τα σαε ποιος θα τρώει την αλγη
Το καλυτερο ειναι να αντιμετωπίσεις την αιτία ,που ειναι οπως κι εσυ είπες
χαμηλό co2 (και η αννισοροπια να προσθέσω ) και υψηλά οργανικά, θα έριχνα 2πλο εξέλ για 10 μερες,θα κράταγα τα νιτρικα φοσφορικα χαμηλά (λογω έλλειψης μπουκάλας)και θα αφαιρουσα τα πιο προσβεβλημένα φύλλα ξυλα πετρες. Και θα πήγαινα σε μπουκαλα η διοξείδιο DIY με κιτρικό που ειναι πιο σταθερό.
Τις τελευταίες μερες που άρχισα παλι την μπουκαλα επειδή είχε ενα προβλημα η μικρομετρικη βαλβίδα και μια έριχνε 1 φυσαλίδα το δευτερόλεπτο και μια 5 μου εμφανίστηκε ελάχιστη και μενα σε καποια ξυλα,μολις έφτιαξε η βαλβίδα και αύξησα την παροχή ηδη εχει αρχίσει και φεύγει.
Δυσκολα τα πραγματα δηλαδη..Να σου πω diy co2 εχω οντως κ.οξυ με σοδα αλλα δεν εχω ηλεκτρομαγνητικη και το κεραμικο diffuser μετριο οποτε δεν εχω σταθερο co2 αφου το ανοιγοκλεινω..Σε μπουκαλα ειναι οικονομικο το θεμα δεν μπορω να παω αυτη τη στιγμη..
Οσον αφορα τα οργανικα λες να μειωσω την ιχθυοφορτιση κι αλλο;
Νιτρικα εχω να μετρησω, φωσφορικα ομως χρειαζομαι τεστ;
Λενε οτι με excel καιγεται και διαλυεται κι αντε να τη βγαλεις απ τα φυλλα πρεπει να βγουν τα φυτα..
Σ ευχαριστω
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-10-15, 10:47
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τι νιτρικα εχεις ; Τεστ φοσφορικα δεν χρειάζεσαι ιδιαίτερα βέβαια ολα τα τεστ καλο κανουν να τα εχεις εγω φοσφορικα μετράω γιατι λιπαινω πολυ και θελω να ξερω τι παιζει, απο ιχθυοφορτιση δν ξερω τι εχεις για να σου πω. Γενικα κρατά το νερο καθαρό ( να υπαρχει ομως φαι για τα φυτα,αυτα θα καταπολεμήσουν την αλγη)με οσο μπορείς σταθερό co2 και μηχανική χημική απομάκρυνση τις bba.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-10-15, 11:00
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Τελευταια μετρηση νιτρικων πριν την αλλαγη νερου 20-25..Ιχθυοφορτιση 15 γκαπυ + τον γονο κι ενα χαρεμι πλατυ..Το diy co2 με κιτρ.οξυ+σοδα ειναι αρκετα σταθερο αλλα πρεπει να παρω τουλαχιστον ηλεκτρομαγνητικη αλλιως αμα το χεις ανοικτο ολο το 24 ωρω τελειωνει γρηγορα κι ισως εχουν και τα ψαρια προβλημα λογω πτωσης ph..H πληρη συσκοτιση για 3-4 μερες βοηθαει;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-10-15, 11:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Θα τα κραταγα τα νιτρικα στο 10, η συσκότιση ειναι για κυανοβακτηριδιο δεν νομιζω να βοηθήσει ιςως επιδεινώσει το προβλημα ,η αντιμετώπιση της bba έρχεται απο την αύξηση του co2 και την καλή ανάπτυξη των φυτών. Ρίχνε εξέλ θα βοηθήσει,και αφαίρεσε τα φύλλα που ειναι χάλια και ξυστην απο πετρες ξυλα.
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-10-15, 13:02
Το avatar του χρήστη johnreta
johnreta Ο χρήστης johnreta δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2013
Περιοχή: αμπελοκηπους
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

συμφωνο με τον johnpecn για το excel ειναι μια καλη λυση...
επισης το καλοκαιρι τι θερμοκρασια εφτασες? μπορει τα φυτα που αλλαζει ο μεταβολισμος τους να σταματησαν την αναπτυξη τους γι αυτο και να εμφανιστηκε εκτος και απο την δυσαναλογη ποσοτητα του co2 απο Diy.

επισης διαφωνο οτι η συσκωτιση ειναι για το κυανο για μην πω ειναι στο μονο που δεν κανει κατι απλα συμβουλευετε ως προτελευταια λυση για να πας στην ερυθρομυκινη. απλα εφοσον τωρα αλλαζει ο καιρος καλο ειναι να το δεις και συ σαν τελευταια λυση να πας με excel η μηχανικα να την βγαζεις οσο μπορεις και να κλαδευεις τα προσβεβλημενα φυλλα αν δε δεις αποτελεσματα να καταφυγεις σε αυτη την λυση.
__________________
- Μανα ειμαι ερωτευμενος.
- Πως το λενε το κοριτσι;
- DSC226454364.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-10-15, 13:41
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Το καλοκαιρι δεν ανεβηκε πανω απο 27 σιγουρα αφου τον κοντρολερ τον ειχα στο 26,5 με ανοχη 0,3..Ναι αυτο θα κανω μηχανικη αφαιρεση, θα κοιταξω να σταθεροποιησω το co2 και excel το παραγγειλα ηδη και βλεπουμε..Ενταξει απο αποσταση 3 μετρων δεν διακρινεις κατι, μονο απο κοντα φαινεται το προβλημα αλλα για να μην επιδεινωθει κι αλλο..
Ευχαριστω για τις συμβουλες
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-10-15, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα ramshorn κανουνε δουλεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-10-15, 19:13
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ramshorn κανουνε δουλεια.
Που θα βρω ramshorn ομως απο μια γρηγορη αναζητηση δεν εχει κανεις
Πρεπει ομως πρωτα να βγαλω τα clea helena απο μεσα
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-10-15, 19:36
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Νομιζω το diy co2 σου κανει τη ζημια. Εχουμε ιδιο σχεδον ενυδρειο και ιδιο φωτισμο. Δε φαινεται να ειναι εκτεταμενο το προβλημα. Ψαρια και σαλιγκαρια δε μπορουν να λυσουν το προβλημα.

Το φιλτρο καλο καθαρισμα απο λασπη το πρωτο που θα εκανα. Καλο στιψιμο τα σφουγγαρια, εαν τυχον εχεις μεσα υαλοβαμβακα αφαιρεσε τον γιατι μπουκωνει και μαζευει βρωμια. Αφαιρεσε οσα φυλλα/φυτα εχουν θεμα, κανε και μια προσπαθεια να την καψεις με excel ή easyife easycarbo ή με απλο οξυζενε.

Επειδη δεν εχεις αρκετο co2 καθως φαινεται καλυτερα να μειωσεις το φωτισμο. Eαν μειωθει το φως μειωνεις και την αναγκη για co2. Βαλε 8 ωρες και προμηθευσουν φυτα επιφανειας. Εαν ειναι δυνατον ασε το stargrass να φτασει μεχρι πανω και να απλωσει στην επιφανεια.


Για τι λιπανση σου δεν ειμαι σιγουρος οτι επαρκει.

Πρωτα πρεπει να σιγουρευτεις οτι εχει σταματησει η εξαπλωση της. Δυστυχως η παλια αλγη δε φευγει μονη της και θελει καθαρισμα.

Δες εδω ενα ενυδρειο που εχει σουπερ αναπτυξη φυτων αλλα η παλια bba στο βραχο δεν εφυγε.

Για ποιο λογο το εχεςι χειροκινητα το co2?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-10-15, 19:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Στέφανε το φιλτρο το καθαρισα προσφατα και στ αληθεια δεν ειχε πολυ βρωμια μεσα το βιολογικο πεντακαθαρο μη σου πω ξεπλυνα μπλε σφουγγαρι και αλλαξα βαμβακι, το οποιο εκτος απο κρυσταλλο που μου διατηρει το νερο ριχνει και λιγο τη ροη που θελω γιατι το φιλτρο ειναι σχετικα μεγαλο..
οχι δεν ειναι μεγαλο το προβλημα ευτυχως απλα μου χαλαει την εικονα μπροστα κυριως που χει κατσει η μαυριλα στην staurogyne.
Το stargrass ειναι ακριβως φυτεμενο 22 μερες κατι λιωμενα κοτσανια ηταν οταν το παρελαβα, φοβερη αναπτυξη θα το αφησω βεβαια το χτυπαει το spraybar.
Oσο για το diy co2 το ανοιγοκλεινω γιατι το φοβαμαι 24ωρο ανοικτο λογω ψαριων.Πρεπει τουλαχιστον να παρω ηλεκτρομαγνητικη ετσι δεν ειναι;
τωρα θα προχωρησω στην θεραπεια με excel στην στηλη του νερου με διπλη δοση και καθαρισμα οπου μπορω τα φυτα και μετα παλι φιλτρο καθαρισμα με αλλαγες νερου και βλεπω δεν εχω αλλη επιλογη τουλαχιστον μην εξαπλωθει κι αλλο..
Καλα το ενυδρειο φοβερο setup εε τωρα το προσεξα καλα!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-10-15, 21:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Που θα βρω ramshorn ομως απο μια γρηγορη αναζητηση δεν εχει κανεις
Πρεπει ομως πρωτα να βγαλω τα clea helena απο μεσα
Στις αγγελιες.
Ναι θα τα εξαφανισουν στο λεπτο.
Κoιτα και για tuberculata, που δεν τα χτυπανε τοσο τα helena.
Μπορεις να αφησεις 1-2 helena αν φτασεις να εχεις πολλα σαλιγκαρια, για να κρατανε μια ισορροπια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-10-15, 21:44
Το avatar του χρήστη kris_athws
kris_athws Ο χρήστης kris_athws δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2014
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

1,ηλεκτρομαγνητικη δν θες
2,το διοξειδιο 24ωρες βαλτο
3,το ειπε κ εσυ κ ο λαος απο πανω πολλα οργανικα,κρατα σταθερο το πληθυσμό
4,ασε για το τελος τα σαλιγκάρια,δεν ζουν μονο με αλγες θελουν και φαι κ επειδη υπαρχει το 3 θα εχεις και αλλη επιβάρυνση.
5,βαλε κερατοφυλλο (ειναι μαγικο)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kris_athws : 10-10-15 στις 21:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-10-15, 21:50
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ramshorn κανουνε δουλεια.
Φοβερή δουλειά. Θεωρώ πως είναι απο τα καλύτερα αλγοφαγα.
Αν έχεις όμως helena δεν θα μείνει κανένα.
Αν θες σου δίνω, αλλα είσαι και λίγο μακρυα, αν βρεθείς Αθηνα έλα να σου δώσω όσα θες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-10-15, 23:28
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kris_athws Εμφάνιση μηνυμάτων
1,ηλεκτρομαγνητικη δν θες
2,το διοξειδιο 24ωρες βαλτο
3,το ειπε κ εσυ κ ο λαος απο πανω πολλα οργανικα,κρατα σταθερο το πληθυσμό
4,ασε για το τελος τα σαλιγκάρια,δεν ζουν μονο με αλγες θελουν και φαι κ επειδη υπαρχει το 3 θα εχεις και αλλη επιβάρυνση.
5,βαλε κερατοφυλλο (ειναι μαγικο)
Τωρα που θα ριχνω excel δεν μπορω να βαλω κερατοφυλλο θα το καψει αν δεν απατωμαι μετα σιγουρα
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Φοβερή δουλειά. Θεωρώ πως είναι απο τα καλύτερα αλγοφαγα.
Αν έχεις όμως helena δεν θα μείνει κανένα.
Αν θες σου δίνω, αλλα είσαι και λίγο μακρυα, αν βρεθείς Αθηνα έλα να σου δώσω όσα θες
Σ ευχαριστω πολυ ,αν θυμαμαι καλα εχεις στα συννεφακιαΘα κατεβω Αθηνα μεσα στο μηνα πιστευω οποτε θα στειλω πμ, να σαι καλα!!
Τα helena θα απομακρυνθουν σιγα σιγα γιατι γεννησαν κιολας και θα γινει χαμος σε λιγο θα επιτεθουν και στα ψαρια..
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 10-10-15 στις 23:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-11-15, 19:54
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ramshorn τα θαυματουργα!!

Ειμαι στην ευχαριστη θεση να σας πω πως bba αλγη τελος
Ακολουθησα θεραπεια με υπερδοσολογια excel για 2 εβδομαδες περιπου.Με τα ψαρια δεν ειδα κατι ασυνηθιστο.
Συστηματικες αλλαγες νερου 40% ολο αυτο τον καιρο στις 5 μερες ωστε τα νιτρικα να μην ειναι πανω απο10-15 ενω προσεξα πολυ το ταισμα απο λιγο κι αρκετες φορες ωστε να μην βλεπω να σκορπαει στο ενυδρειο.Προχθες που μετρησα ηταν στο 10.
Γυρισα το spray bar προς την επιφανεια για καλυτερη οξυγονωση.Σταματησα το diy co2 εντελως για να μην εχω σκαμπανεβασματα λογω κακης διαχυσης που ειχα.Λιπανση ομως κανονικα κι απο αναπτυξη μια χαρα!
Σκουπα βυθου σε καθε αλλαγη νερου κ στο πισω μερος που συνηθως το αμελουσα.
Μηχανικη αφαιρεση δεν εκανα(εκτος απ την anubia που την καθαρισα με χλωρινη) καθοτι πολυ δυσκολο επρεπε να βγουν καποια φυτα, αλλα εδω ηρθαν κι ανελαβαν δουλεια τα ramshorn snails!!Τα εχω στο ενυδρειο περιπου 10 μερες κι αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει ΙΧΝΟΣ αλγης
Πιο καθαρο ενυδρειο δεν ειχα ποτε
Να ευχαριστησω και δημοσια τον φιλο takis_gt που μου τα εστειλε πραγματικα απιστευτη η διαφορα το πριν με το τωρα.Σας παραθετω και φωτο για να το δειτε.Να ευχαριστησω κι ολα τα παιδια για τις συμβουλες τους κι ελπιζω το ποστ να βοηθησει γενικοτερα!!Το diy co2 βεβαια το ξεκινησα παλι αλλα με ηλεκτροβανα αυτη τη φορα και με πολλες δοκιμες παει καλα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01108.JPG
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  112,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01116.jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  80,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01122.JPG
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  140,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01126.JPG
Εμφανίσεις:  344
Μέγεθος:  131,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC01127.JPG
Εμφανίσεις:  317
Μέγεθος:  140,7 KB  
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-11-15, 20:11
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Μπράβο Θέμη, τέλεια
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-11-15, 20:20
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

ωραιος, τωρα αρχισα να θελω κι εγω ramshorn
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-11-15, 20:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος, τωρα αρχισα να θελω κι εγω ramshorn
Ελα να σου δώσω βρε

Θα γεμίσω το GAB με Ramshorn
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-11-15, 20:46
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα γεμίσω το GAB με Ramshorn

Nα ρωτησω κατι..Τα σαλιγκαρια γενικα θελουν σκληρο νερο;Δηλαδη σε ενα ενυδρειο με ph 6-6.5 κανουν ή χαλαει το κελυφος;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-11-15, 20:47
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελα να σου δώσω βρε

Θα γεμίσω το GAB με Ramshorn
να σαι καλα τακη αλλα εχω κανονισει να παρω απο εδω διπλα
__________________
test
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-11-15, 22:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
να σαι καλα τακη αλλα εχω κανονισει να παρω απο εδω διπλα
Πιστεύω να τα πάρεις σε καλή τιμή, γιατι εγω τα χρεώνω μόνο 20 Ευρω το ένα , αλλά τα δικά μου είναι τα καλυτερότερα
-------------------------
Δεν πιστεύω να τσίμπησε κανένας ε

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων

Nα ρωτησω κατι..Τα σαλιγκαρια γενικα θελουν σκληρο νερο;Δηλαδη σε ενα ενυδρειο με ph 6-6.5 κανουν ή χαλαει το κελυφος;
Αν το νερό είναι μαλακο, ναι θα χαλάει το κέλυφος, και τα σαλιγκάρια μαλακώνουν ελαφρα το νερό γιατί απορροφουν ασβέστιο απο το νερό.
Αλλο το PH , αν και συνήθως το χαμηλό PH είναι και μαλακό νερό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 20-11-15 στις 22:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρόβλημα με μαύρη άλγη teenager22 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 15 14-03-14 13:32
Πρόβλημα με άλγη gharlito Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 15-05-12 08:30
Πρόβλημα με άλγη pmatsios Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 4 11-03-10 13:47
Πρόβλημα με άλγη; flying_guardian Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 46 15-05-08 09:36
Πρόβλημα με άλγη Access Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 07-11-06 20:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09244 seconds with 16 queries