Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-03-06, 13:44
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή 60 Λιτρα Φυτεμενο-Προτασεις?

Λοιποοοον.. Προκειτε για ενα 60 λιτρο ενυδρειο, στο οποιο κυριο φυτο θα ειναι η Eleocharis acicularis. Οι βασικες μου ερωτησεις ειναι οι εξης (επικαλουμε την εμπειρια σας!) :
1)Για υποστρωμα τι ειναι καλυτερο να μπει και ποσα στρωμματα πρεπει να μπουν?
2)Απο φωτισμο καλυπτομαι με 2, 20Watt daylight ? Η πρεπει να μπει τιποτα πιο εξειδικευμενο.
3)Απο λιπασματα τι θεωρειτε καλυτερο?Εγω ελεγα για καποια της Seachem
4)Για co2 ενα diy ειναι αρκετο? 2?

Αυτα για αρχη.

Το ενυδρειο το φανταζομαι περιπου οπως τα 4-7-8-13-14 των παρακατω αριστουργηματων :
http://elkind.livejournal.com/109266.html

Ναι, ναι, με επιρροες Αμανο.. Βεβαια με το δικο μου στυλ και στιγμα!Τετοια ενυδρεια μου προκαλουν μια εκρηξη συναισθηματων και μου φερνουν στο νου την εικονα του βυθου μιας μικρης λιμνης, ή ενος βαλτου.. σε ενα ξεφωτο ενος δασους.Αχ αυτος ο Αμανο...

Σημειωση : Δεν βιαζομαι καθολου μα καθολου να το στησω ολα θα γινουν αργα και μεθοδικα..απλα προετοιμαζομαι σιγα σιγα και θελω να εχω μια ιδεα για το τι θα χρειαστω. Ευχαριστω
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-03-06, 09:13
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Η Eleocharis ειναι όμορφη επιλογή για ενυδρείο με επιρροές απο Αμάνο.
Μπορείς κάποια στιγμή αν το θελήσεις να το παντρέψεις και με riccia.
Δεν ειναι απαιτητικό σε φώς και λιπάσματα
Σίγουρα σαν υπόστρωμα μπορείς να βάλεις μια στρώση λατερίτη και απο πάνω ενα αρκετά παχύ στρώμα χαλίκι εφόσον πρόκυτε να διαμορφώσεις και το χαλίκι.
Οι λάμπες σου αρκούν γιαυτό το φυτό.
Λίπασμα Seachem flourish φυσικά.
Στην περίπτωση που δεν βάλεις λατερίτη τότε θα χρειαστείς και Seachem iron.
DIY co2 αρκει για να κάνει την δουλειά
Αν μου δώσεις και ενα email μπορώ να σου στείλω μερικές φωτογραφίες
να πάρεις μερικές ακόμα ιδέες.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-03-06, 12:09
Το avatar του χρήστη drakoulis
drakoulis Ο χρήστης drakoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2005
Περιοχή: Πολύγωνο
Μηνύματα: 212
Προεπιλογή

δώσε τις ιδέες στο λαό!!!!! να πάρουμε κι εμείς καμια ιδέα.....
__________________
φιλικά, Γιώργος
120lt
Fishes:: 2xBlue Gourami | 12xHarlequin |4xPakistan Loach (YoYo) | 3xHillstream Loach | 1xAncistrus|
Plants:: Hygropfila Polysperma | Cryptocoryne Wenditii | Cryptocoryne Willisii | Limnophila Sessiliflora | Anubias Barteri | Egeria Densa |
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-03-06, 22:21
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Εχω διαβασει στην σελιδα της tropica για το συνδυασμο του riccia & Eleocharis αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι ευκολο να γινει κατι τετοιο.. αλλα και αν φαινετε καλο
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-03-06, 23:33
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal
Η Eleocharis ειναι όμορφη επιλογή για ενυδρείο με επιρροές απο Αμάνο.
Μπορείς κάποια στιγμή αν το θελήσεις να το παντρέψεις και με riccia.
.....
Αυτό που λες Γιάννη το έχω δει σε ενυδρείο του Amano αλλά δεν το βρήκα στο www.adaeuro.com να το δούμε. Βέβαια θα υπάρχει και αλλού, αλλά.....

Αυτά τα δύο φυτά τα έχω 'γνωρίσει' ελπίζω καλά.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι, ο τρόπος, που μπορείς να τα παντρέψεις και να αναπτύσονται μαζί ;!
Το Eleocharis αν είναι υγειές δεν θέλει κούρεμα και γίνεται γύρο στα 10εκ.
Η riccia αναμεσά του μόλις σχηματίσει στρώμα 5 εκ. ίσως χρειαστεί κούρεμα για να φτάνει το φως μέχρι κάτω. Για δείξει όμορφο πρέπει το Eleocharis να είναι πιο ψηλό οπότε ξεχνάμε το κούρεμα στην θέση του.
Έχω την εντύπωση ότι πρέπει να αφαιρείς την riccia, την αραιώνεις, και την βάζεις πάλι μέσα στο Eleocharis .
Έτσι το κάνουμε ;;.!!
Εγώ πάντως χάρηκα με την αποφασή σου Cydox και μου αρέσει που έχεις βρει μόνο ένα φυτό στα σχεδιά σου ! Στην πορεία βέβαια θα σου έρθουν και άλλες ιδέες (όπως αυτή του Lasal).
Έχω την εντύπωση ότι θέλεις κάτι 'απλό' (πράγμα πολύ δύσκολο κατά την γνώμη μου). Να ένα ενυδρείο με ένα φυτό μόνο......
http://www.adaeuro.com/gallery.asp?g_id=5#


Κάποιοι λένε ότι για να γίνει ένα ενυδρείο ωραίο, θέλει πολλά φυτά....
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-03-06, 23:48
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Αυτο το ενυδρειο που λες... ειναι απο τα αγαπημενα μου, τοσο απλο και συγχρονως τοσο γοητευτικο. Καπως ετσι θα ειναι η βαση του ενυδρειου απλα στο πισω μερος θα μπουν και αλλα φυτα, με λεπτο φυλλωμα παλι.Καποια που μου εκαναν εντυπωση ειναι : Lilaeopsis macloviana & mauritania - Juncus repens - Cyperus Helferi και μερικα αλλα, σκεφτομαι να βαλω και κατι κοκκινο εκει πισω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα φαινετε φυσικο
Aν θελετε προτεινετε μου και ψαρακια που θα μπορουσα να βαλω.. για barbus tetrazona λεω.. ειναι μικρα , σμηνοψαρα , και αρκετα κινητικα οτι πρεπει δλδ Eπισης γαριδες Αμανο μαλλον θα ειναι χρησιμες, και κανα πλεκο?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cydox : 20-03-06 στις 23:57
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-03-06, 11:12
Μάγδα Ο χρήστης Μάγδα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
Αυτο το ενυδρειο που λες... ειναι απο τα αγαπημενα μου, τοσο απλο και συγχρονως τοσο γοητευτικο. Καπως ετσι θα ειναι η βαση του ενυδρειου απλα στο πισω μερος θα μπουν και αλλα φυτα, με λεπτο φυλλωμα παλι.Καποια που μου εκαναν εντυπωση ειναι : Lilaeopsis macloviana & mauritania - Juncus repens - Cyperus Helferi και μερικα αλλα, σκεφτομαι να βαλω και κατι κοκκινο εκει πισω αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα φαινετε φυσικο
Η δική μου γνώμη είναι να μην μπλέξεις πολλά διαφορετικά είδη "γρασιδιού" μεταξύ τους.
Θα μπορούσες να τοποθετήσεις τις πέτρες σου σαν την φωτογραφία που σου έστειλε ο Juan (αφού κάτι τέτοιο σκέφτεσαι) και εάν θέλεις να χαρείς λίγα φυτά ακόμα να δημιουργήσεις έναν θάμνο από αυτά στο κεντρικό άνοιγμα που δημιουργούν οι πέτρες μεταξύ τους.Εκεί θα μπορούσες να βάλεις και λίγο από κάποιο κόκκινο φυτό.

Πάντως καλή επιτυχία σε ότι και αν κάνεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-03-06, 12:30
Mitsos Ο χρήστης Mitsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2003
Περιοχή: Ampelokipoi
Μηνύματα: 427
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Mitsos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Mitsos
Προεπιλογή

λιγο ασχετο αλλα κολλαει

ta corydoras σε αυτα τα ενυδρεια πως ζουνε???
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-03-06, 12:42
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Μπορείς να βάλεις μόνο upside down catfish.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-03-06, 17:52
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Eυχαριστώ παιδια για τις συμβουλες ! Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ηθελα να βαλω στο κεντρο και στο μπροστα μερος μονο acicularis και μετα στο πισω μερος να μπει parvula την οποια δεν θα κλαδευα και θα ηταν πιο ψηλη, και θα γινοταν μια πολυ ομορφη συνθεση, επειδη η El. parvula στην κορυφη ειναι σαν γιρλαντα. Ομως το μετανιωσα και λεω να μην το κανω τελικα οπως λεει και η Μαγδα. Επισης σε αυτο που αναφερεσε Μαγδα, δηλαδη στο οτι θα μπορουσα να κανω εναν θαμνο αναμεσα στις πετρες, σκεφτηκα να βαλω Hemianthus calitrichoides "Cuba" αλλα δεν θα κολλαει πολυ με το υπολοιπο στυλ του ενυδρειου.. Θελει σκεψη, αλλωστε γι αυτο ζητησα και την γνωμη σας για ολα αυτα, ωστε να με διευκολυνετε.

ΥΓ.Upside down catfish? Επιστημονικη ονομασια γνωριζεις? Παντος Amano shrimps μπορω να βαλω.. ή θα μασανε που και που και λιγη Eleocharis ?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cydox : 21-03-06 στις 17:54
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-03-06, 18:47
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
ΥΓ.Upside down catfish? Επιστημονικη ονομασια γνωριζεις?
Synodontis nigriventris
http://www.planetcatfish.com/catelog...dont/334_F.PHP
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-03-06, 21:01
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
Eυχαριστώ παιδια για τις συμβουλες ! Η αληθεια ειναι οτι στην αρχη ηθελα να βαλω στο κεντρο και στο μπροστα μερος μονο acicularis και μετα στο πισω μερος να μπει parvula την οποια δεν θα κλαδευα και θα ηταν πιο ψηλη, και θα γινοταν μια πολυ ομορφη συνθεση, επειδη η El. parvula στην κορυφη ειναι σαν γιρλαντα. Ομως το μετανιωσα και λεω να μην το κανω τελικα οπως λεει και η Μαγδα.
Το parvula είναι το κοντό και η acicularis γίνεται ψηλώτερη.Τα δύο αυτά φυτά μπορούν να κάνουν μια ωραία σύνθεση όπως φαίνεται και στην φωτογραφία , η Μάγδα προφανώς έχει τις αντιρρήσεις της για "τα άλλα φυτά" που αναφέρεις ότι θέλεις να προσθέσεις στο πίσω μέρος μαζί με το acicularis.Με το κλάδεμα θα περιορίζεις το ac. στην περιοχή που θέλεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-03-06, 01:13
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Το parvula είναι το κοντό και η acicularis γίνεται ψηλώτερη.
Sorry, εγω εκανα λαθος τοτε.. απλα ειχα δει μια συνθεση.. αμανο... και στο πισω μερος η parvula φαινοταν πολυ ψηλωτερη.Στο μπροστινο μερος θα την κλαδευω(acicularis) .. κατευθειαν κλαδεμα τα πανω πανω ? ή θα προκυψει κανα προβλημα στην αναπτυξη μετα?Το Synodontis nigriventris φαινεται πολυ ομορφο.. να υποθεσω οτι ειναι και algae eater?
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-03-06, 10:44
Μάγδα Ο χρήστης Μάγδα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gaia
Το parvula είναι το κοντό και η acicularis γίνεται ψηλώτερη.Τα δύο αυτά φυτά μπορούν να κάνουν μια ωραία σύνθεση όπως φαίνεται και στην φωτογραφία , η Μάγδα προφανώς έχει τις αντιρρήσεις της για "τα άλλα φυτά" που αναφέρεις ότι θέλεις να προσθέσεις στο πίσω μέρος μαζί με το acicularis.Με το κλάδεμα θα περιορίζεις το ac. στην περιοχή που θέλεις.
Ακριβώς

Για το cuba προσωπικά δεν θα μου άρεζε στο συγκεκριμένο aquascape της φωτογραφίας αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να βαδίσεις σύμφωνα με αυτό.Μπορείς να "παίξεις" με αλλαγές στο σχέδιο και στην αρχή και κατά την πορεία.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-03-06, 21:29
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
θα την κλαδευω(acicularis) .. κατευθειαν κλαδεμα τα πανω πανω ? ή θα προκυψει κανα προβλημα στην αναπτυξη μετα
Τα "γρασσίδια" αυτά πολλαπλασιάζονται με runners βγάζουν δηλ. κάτι σαν βλαστό που προχωράει χαμηλά μερικα εκατοστά και ύστερα στην άκρη του ξεκινά να ανπτύσσεται ένα νέο φυτό . Όταν το νέο φυτό φτάσει στα 3 εκ. κόβουμε τον βλαστό που το συνδέει με το μητρικό και στις δύο άκρες του και τον πετάμε.Το νέο φυτό αν έχει ριζώσει σε σημείο που θέλουμε το αφήνουμε , σε αντίθετη περίπτωση ή στην περίπτωση που το νέο φυτό αναπτύσσεται πάνω απ' το χαλίκι (πολύ συχνό ) , το μεταφυτεύουμε όπου θέλουμε με μια μακριά τσιμπίδα .Όσον αφορά τα φύλλα το σωστό είναι να κόβουμε μ' ένα μυτερό μακρύ ψαλίδι όσο πιό χαμηλά στην ρίζα μπορούμε αυτά που έχουν ξεφύγει σε ύψος και τα χαλασμένα αραιώνοντας έτσι το φυτό ώστε να το ενθαρύνουμε να βγάλει νέα υγιή φύλλα. Επίσεις μην αφήνεις , όσο μπορείς ,τα δύο φυτά να μπλέκονται μεταξύ τους .
¶ν απλά κουρέψεις τις κορυφές της το φυτό θα συνεχίσει να αναπτύσσεται αλλά δεν θα είναι τόσο όμορφο χωρίς κορυφές.
Όσον αφορά την riccia , σε κάποιες περιπτώσεις βοηθάει κάπως στην συγκράτησή της με τα runners που περνάν από επάνω της αλλά η προσθήκη riccia θα απαιτεί περισσότερο χρόνο ασχολείας .
Επειδή τα Eleocharis μοιάζουν πολύ μεταξύ τους και έρχονται συνήθως στο ίδιο ύψος καλό θα ήταν να έχουν ταμπελάκι από τον παραγωγό που να αναφέρει την ονομασία τουλάχιστον . Καλύτερα είναι να φυτέψεις πρώτο το ψηλώτερο acicoularis και μόλις πάρει κάποιο ύψος φύτεψε και το κοντύτερο parvoula .
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-03-06, 00:55
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Ενταξει λοιπον, καταλαβα, δεν θα το πειραξω το φυτο, επειδη θελω να το βλεπω οπως και στην φυση, οποτε αν πειραξω τις κορυφες του.. θα ειναι χαλι μαυρο. Θελωντας να εχω την acicularis ως γρασιδι δεν θα κλαδευω τα βλασταρια της προφανως.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι : το φυτο οταν αναπτυσετε, δημιουργει κατι σαν καλωδιο το οποιο φτανει μερικα εκατοστα και μετα βγαινει ενο νεο φυτο.. ποσο περιπου μεγαλωνει αυτο το "καλωδιο" δηλαδη εχει μεγαλο κενο το ενα φυτο απο το αλλο ή δεν ειναι αισθητη η διαφορα τους?
Ενα ενδιαφερον φυτο που ειδα σημερα, ειναι στην σελιδα 15 του περιοδικου "Ενυδρειο" τευχος 6, στο αρθρο του κ.Σιρπη για τα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων (2ο μερος),αναφερομαι σε εκεινο το φυτο που ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου που απεικονιζεται και θυμιζει πολυ φυκια θαλλασης, και εχει ενα ομορφο κοκκινωπο χρωμα στην κορυφη, ξερεις κανεις πως λεγεται? Το εχει κανεις? Μηπως ειναι acicularis και δεν το καταλαβα?

Μαγδα οντως δεν κολλαει καθολου το cuba..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-03-06, 01:42
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Cydox
Ενα ενδιαφερον φυτο που ειδα σημερα, ειναι στην σελιδα 15 του περιοδικου "Ενυδρειο" τευχος 6, στο αρθρο του κ.Σιρπη για τα ενυδρεια υψηλων απαιτησεων (2ο μερος),αναφερομαι σε εκεινο το φυτο που ειναι στο πισω μερος του ενυδρειου που απεικονιζεται και θυμιζει πολυ φυκια θαλλασης, και εχει ενα ομορφο κοκκινωπο χρωμα στην κορυφη, ξερεις κανεις πως λεγεται? Το εχει κανεις? Μηπως ειναι acicularis και δεν το καταλαβα?
Στην φωτογραφία δεν φαίνεται καθαρά, πάντως δεν εχει και τόσο σχέση με φύκια.
Μάλλον θα πρέπει να ειναι nesaea crassicaulis ή ακόμη και κόκκινη hygrophyla.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-03-06, 12:01
Cydox Ο χρήστης Cydox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη/Κορδελιό
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Lasal ευχαριστω για την αμεση απαντηση! Θα το ψαξω λιγο το θεμα και θα σας πω Σημερα παρηγγειλα τα τζαμια..
__________________
Επιστροφή στο χόμπι !

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτασεις για 'αλγοφαγους'? Panagiotis Γλυκό νερό - Γενικά 32 18-03-05 12:31
Blue Acara σε 120 λιτρα Tricky ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 01-02-05 11:08
Νεα ενυδρεια 450 λιτρα και 300 λιτρα Pritanis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 30-11-04 04:00
ΕΤΟΙΜΑΖΩ 520 ΛΙΤΡΑ! Tolis Malawi 74 06-10-04 16:55
Δισκοι σε 200 λιτρα? newfish Δίσκοι 0 18-12-02 18:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09139 seconds with 15 queries