Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-04-13, 16:05
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Το Χαμόγελο του παιδιού - Κεντρικά Γραφεία

Πληροφορίες

Διαστάσεις:Μήκος 120 cm , Πλάτος 0,50 cm , Yψος 0,72cm , Πάχος γυαλιού 12mm , Βυθός 14cm
Όγκος: 443L Μικτά , 370L Καθαρά
Κατηγορία: -
Φυτά: -
Ψάρια / ¶λλα είδη: Παπαγαλόψαρο 15cm , Blackfin Barb 20cm
Διακοσμητικά υλικά:Διακοσμιτικά , Πολλά πλαστικά φυτά , πετρούλες , 14cm μαλλον λεπτός αραγωνίτης , Πέτρες λάβας , 20-30cm Μοpani στο κέντρο
Φόντο:-
Φωτισμός:2 λάμπες μάλλον Τ8 περίπου 80cm
Διάρκεια φωτισμού: Χωρίς χρονοδιακόπτη , χειροκινητά 2-6 ώρες (το Σ.Κ κλειστά )
Φιλτράρισμα:Εξωτερικο φίλτρο 900L/h (Δεν το ανοίξαμε για να δούμε υλικά φίλτρανσης, βλέπε εικόνα πιο κάτω
Θερμοστάτης:150W (Ήταν εκτώς μπρίζας )Δεν είχε θερμόμετρο
Λίπανση:-
Παροχή CO2:-

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 20
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 3-6
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):50-100
Αλλαγές νερού: Τελευταία αλλαγή νερού τουλάχιστον πριν από 8 μήνες
Θερμοκρασία: άγνωστη
¶λλες πληροφορίες: Το ενυδρείο χαρίστηκε στο Χαμόγελο τουλάχιστον πριν 2 χρόνια
Φωτογραφία:







Παρακαλώ οποιαδήποτε πρόταση σχετικά με το ενυδρείο να γίνει σαυτό το post
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-04-13, 16:15
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Κωστή καλά έκανες και άνοιξες νέο ποστ.!!!

Η γνώμη μου για το ενυδρείο είναι όπως σας είπα στα γραφεία και στην κοπέλα (δεν θυμάμαι το όνομά της):
  • Θα πρέπει να αλλάξουμε τον βυθό με χαλαζιακή άμμο.
  • Να βρούμε χρονοδιακόπτη για το φως.
  • Να τους πούμε να αλλάξουν την ψαροσύνθεση. (αν και δεν το βλέπω να την αλλάζουν)
  • Να βάλουμε ένα Τ και μια βάνα στον σωλήνα εξαγωγής για να κάνουν πιο εύκολα την αλλαγή του νερού.
  • Να τσεκάρουμε εάν δουλεύει ο θερμαντήρας, αλλιώς να πάρουμε άλλο.
  • ...
  • ...
  • ...
  • ...


Για να το καθαρίσουμε θα χρειαστούμε μια ολόκληρη μέρα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-04-13, 16:32
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή καλά έκανες και άνοιξες νέο ποστ.!!!

Για να το καθαρίσουμε θα χρειαστούμε μια ολόκληρη μέρα.
Όπως είπες και στη κοπέλα θα χρειαστεί να φέρουμε ενυδρείο για να βάλουμε προσωρινά τα ψάρια όση ώρα θα κάνουμε

α) πολύ μεγάλη αλλαγή νερού

β) αφαίρεση του χαλικιού και καθαρισμό (πολύ μπίχλα !!!!!)

γ) συντήρηση του φίλτρου

τα guppy δεν είναι πολύ καλή λύση σε περίπτωση που προχωρήσουμε σε αλλαγή setup ?

τι θα κάνουμε με τα δυο ψάρια στη πολύ πιθανή περίπτωση να συμφωνήσουν να γίνει αλλαγή του setup?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-04-13, 16:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μπραβο παιδια!!!

Δυστυχως προς το παρον δε προλαβαινω να βοηθησω ... οταν ελπιζω συντομα κατασταλαξουν ολα θα προσπαθησω να μπω και εγω στο team!!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-04-13, 16:39
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Δεν είναι απαραίτητη η φυσική παρουσία και μια πρόταση για το τι να κάνουμε αυτοί που μπορούμε να πάμε είναι υπεραρκετή .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-04-13, 16:40
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστή καλά έκανες και άνοιξες νέο ποστ.!!!

Η γνώμη μου για το ενυδρείο είναι όπως σας είπα στα γραφεία και στην κοπέλα (δεν θυμάμαι το όνομά της):
  • Θα πρέπει να αλλάξουμε τον βυθό με χαλαζιακή άμμο.
  • Να βρούμε χρονοδιακόπτη για το φως.
  • Να τους πούμε να αλλάξουν την ψαροσύνθεση. (αν και δεν το βλέπω να την αλλάζουν) σωστό φυσικά, όμως νέα ψάρια τους εξασφαλιζουμε, αυτά τι θα τα κάνουμε όμως? αν τα λίτρα αυτά τους "πέφτουν" λίγα, πως θα βρούμε ενυδρείο να τα υιοθετήσει? μήπως εντελώς αόριστα πρέπει να ψάχνουμε αυτό το ενδεχόμενο.
  • Να βάλουμε ένα Τ και μια βάνα στον σωλήνα εξαγωγής για να κάνουν πιο εύκολα την αλλαγή του νερού.
  • Να τσεκάρουμε εάν δουλεύει ο θερμαντήρας, αλλιώς να πάρουμε άλλο.
  • ...να αναγνωριστεί το δεύτερο ψάρι (Barbus guirali?) μάλλον όχι γιατί είναι μεγαλύτερο http://www.seriouslyfish.com/species/barbus-guirali/
  • ...να φτιαχτεί άνοιγμα του ντουλαπιού που μπαίνει το φίλτρο γιατί ήταν βιδωμένο και απροσπέλαστο. (μεντεσέδες)
  • ...να βρούμε κάποια φυτά
  • ...


Για να το καθαρίσουμε θα χρειαστούμε μια ολόκληρη μέρα.
ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Κώστα samgr και τον Γιώργο butterfly, γιατί γρήγορα και μεθοδικά έκαναν τα πάντα μόνοι τους, έχοντας κι εμένα να ρωτάω συνέχεια λες και πήγα σεμινάριο. μπράβο σας !!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-04-13, 17:03
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Καταρχην μπραβο!!!! σας για την αμεση ανταποκριση
Για το δευτερο ψαρι πιστευω οτι ειναι http://www.seriouslyfish.com/species...chwanenfeldii/
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-13, 17:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχην μπραβο!!!! σας για την αμεση ανταποκριση
Για το δευτερο ψαρι πιστευω οτι ειναι http://www.seriouslyfish.com/species...chwanenfeldii/
ναι κι εγώ εδώ κατέληξα, μόλις ετοιμαζόμουν να δώσω το ίδιο λινκ. 2μέτρα μήκος γράφει και είναι πολύ δραστήριο...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-13, 17:38
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Καταρχήν χάρηκα που γνώρισα τα παιδιά που ήταν σήμερα εκεί! Η αλήθεια είναι οτι το ενυδρείο θέλει αρκετή δουλεία! Συμφωνώ με τις παραπάνω παρατηρήσεις! Και εγώ αυτό κατέληξα οτι είναι, το θέμα είναι οτι γίνεται αρκετά μεγάλο (και είναι και λόγος να το επιστρεφουν στα pet shop).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-13, 18:17
yiannis44 Ο χρήστης yiannis44 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2012
Περιοχή: ρεθυμνο
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

συγχαρητηρια παιδια

αν χρειαστειτε βοηθεια σε εξοπλισμο φωναξτε
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-13, 18:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Μπράβο στην Χαμόγελο-Gab team
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κυρία που ήταν σήμερα στο χώρο έδειξε πολύ καλή διάθεση και θα μεταφέρει και εκείνη την πρόταση να μεταφερουμε το ενυδρείο σε χώρο με παιδιά.
Μετά απ' αυτό, που το θεωρώ πολύ σημαντικό σημείο για να έχει και ουσία η προσφορά σας, θα πρότεινα
1ο βήμα:
επικοινωνία με την κυρία για να επιβεβαιωθεί η απόφαση
να μεταφερθεί το ενυδρείο σε χώρο των παιδιών και μετά
2ο βήμα:
α. χάρισμα αυτών των ψαριών σε χομπίστα ή μαγαζί
β. λίστα με απαραίτητα υλικά (άμμος, πέτρες, ξύλα, χρονοδιακόπτης, θερμαντήρας(?), Τ και βανάκι κλπ) που μπορούμε να ζητήσουμε εδώ αν έχει κάποιος να χαρίσει
γ. συζήτηση/απόφαση για το στήσιμο και το είδος των ψαριών που θα μπουν (νομίζω πάντως ότι είναι ιδανικό για σκαλάρια-που προσέφερε κι ο φίλος)
δ.οργάνωση μεταφοράς-στησίματος κλπ
ε......
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-13, 18:44
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο στην Χαμόγελο-Gab team


Μετά απ' αυτό, που το θεωρώ πολύ σημαντικό σημείο για να έχει και ουσία η προσφορά σας, θα πρότεινα
1ο βήμα:
επικοινωνία με την κυρία για να επιβεβαιωθεί η απόφαση
να μεταφερθεί το ενυδρείο σε χώρο των παιδιών και μετά
2ο βήμα:
α. χάρισμα αυτών των ψαριών σε χομπίστα ή μαγαζί
β. λίστα με απαραίτητα υλικά (άμμος, πέτρες, ξύλα, χρονοδιακόπτης, θερμαντήρας(?), Τ και βανάκι κλπ) που μπορούμε να ζητήσουμε εδώ αν έχει κάποιος να χαρίσει
γ. συζήτηση/απόφαση για το στήσιμο και το είδος των ψαριών που θα μπουν (νομίζω πάντως ότι είναι ιδανικό για σκαλάρια-που προσέφερε κι ο φίλος)
δ.οργάνωση μεταφοράς-στησίματος κλπ
ε......
Αν δεν δεχτούν την μεταφορά του ενυδρείου τι κάνουμε?

Ρωτάω το GAB γιατί εγώ όσο μπορώ να βοηθήσω έστω και να μείνει εκεί
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-13, 18:53
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν δεν δεχτούν την μεταφορά του ενυδρείου τι κάνουμε?

Ρωτάω το GAB γιατί εγώ όσο μπορώ να βοηθήσω έστω και να μείνει εκεί
Το GAB είναι τα μέλη του και βασικά σ' αυτή τη περίπτωση είστε όλα τα παιδιά που εθελοντικά συγκροτείτε την ομάδα.
Προσωπικά θα βοηθούσα σε κάθε περίπτωση κάποιον που θα ζητούσε βοήθεια για το ενυδρείο του. Θα βοηθούσα όμως με περισσότερο μεράκι και όρεξη, όταν γνωρίζω ότι αυτό που θα κάνω θα δώσει χαρά σε παιδάκια και θα τα κάνει να ανακαλύψουν έναν νέο κόσμο
Μη ρωτάς λοιπόν, εσύ/εσείς αποφασίζετε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-13, 18:56
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gallos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν χάρηκα που γνώρισα τα παιδιά που ήταν σήμερα εκεί! Η αλήθεια είναι οτι το ενυδρείο θέλει αρκετή δουλεία! Συμφωνώ με τις παραπάνω παρατηρήσεις! Και εγώ αυτό κατέληξα οτι είναι, το θέμα είναι οτι γίνεται αρκετά μεγάλο (και είναι και λόγος να το επιστρεφουν στα pet shop).
κι εγώ χάρηκα Γιώργο!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-13, 19:07
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Το GAB είναι τα μέλη του και βασικά σ' αυτή τη περίπτωση είστε όλα τα παιδιά που εθελοντικά συγκροτείτε την ομάδα.
Προσωπικά θα βοηθούσα σε κάθε περίπτωση κάποιον που θα ζητούσε βοήθεια για το ενυδρείο του. Θα βοηθούσα όμως με περισσότερο μεράκι και όρεξη, όταν γνωρίζω ότι αυτό που θα κάνω θα δώσει χαρά σε παιδάκια και θα τα κάνει να ανακαλύψουν έναν νέο κόσμο
Μη ρωτάς λοιπόν, εσύ/εσείς αποφασίζετε.
Βοήθεια ζήτησε από το GAB και όχι από εμένα... το GAB θα αποφασίσει τι θα κάνουμε και το όχι.

Ναι είμαι μέλος του GAB και θα προβώ σε κοινή γραμμή του GAB και όχι του Butterfly προβάλλοντας το GAB.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-13, 19:08
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

η μεταφορά του ενυδρείου είναι μία πρόταση, που κι εμένα μου άρεσε. δεν ξέρω αν είναι εφικτό σε χώρο που είναι πολλά παιδάκια μικρής ηλικίας. η απόφαση θα είναι δική τους και περνάει από κάποιες διαδικασίες. έχουν πολλά σπίτια.

ο χρόνος είναι κάπως περιορισμένος λόγω της κατάστασης του ενυδρείου αλλά και του επερχόμενου Πάσχα και των αργιών του.
τα ψάρια τα έχουν πολλά χρόνια και αν μεταφερθούν θα πρέπει να μεταφερθούν σε εγγυημένα καλύτερο μέρος. διαφορετικά ας μείνουν εκεί.
το έναυσμα να επικοινωνήσουν μαζί μας, ήταν η σωστή επιμέλεια αυτών ακριβώς των ψαριών, όπου το ένα το barbus; έχει χάσει λέπια και το παπαγαλόψαρο έχει ξεθωριάσει, δεν ήταν διακοσμητική η πρόθεσή τους.
όποια και αν θα είναι η απόφαση, οι βασικές εργασίες πρέπει να γίνουν έτσι κι αλλοιώς.

κι εγώ δεν έχω αντίρρηση να προσφέρω οπουδήποτε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-13, 19:42
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Οτι πρεπει για σκαλαρακια ειναι.Μπεζ αμμο,μερικες ριζες κρεμαστες και μερικες στον βυθο,ευκολα και ανθεκτικα φυτακια και τελος.Ετσι θα μπορουν να το συντηρησουν ευκολα.Σιγουρα θα μπορεσουμε να βρουμε πραγματα απο χομπιστες για χαρισμα.Ολοι αν βαλουμε ενα λιθαρακι το αποτελεσμα θα ειναι super.
Για τις Κυριακες ειμαι και γω μεσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-13, 21:11
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Βοήθεια ζήτησε από το GAB και όχι από εμένα... το GAB θα αποφασίσει τι θα κάνουμε και το όχι.

Ναι είμαι μέλος του GAB και θα προβώ σε κοινή γραμμή του GAB και όχι του Butterfly προβάλλοντας το GAB.
Εγω το GAB το βλέπω σαν εργαλείο για να κάνω τη "δουλειά" μου .

Ποια δουλειά: Nα βοηθήσω το Χαμόγελο.

Μέσα απο το GAB δόθηκε η ευκαιρία ,μέσα από αυτό συναντηθήκαμε και βοηθήσαμε

Τίποτα παραπάνω , τίποτα παρακάτω .

Θα μπορούσαν να είχαν καπελώσει τη κίνηση από τη πρώτη στιγμή ... να σου ζητάνε το λόγο γιατί έκανες το ένα και δεν έκανες το άλλο .Στο τέλος να χάσουμε την ουσία που είναι η βοήθεια προς το Χαμόγελο .Αυτό που έκανες εσύ σήμερα με τη καλή σου τη καρδιά.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο στην Χαμόγελο-Gab team
γ. συζήτηση/απόφαση για το στήσιμο και το είδος των ψαριών που θα μπουν (νομίζω πάντως ότι είναι ιδανικό για σκαλάρια-που προσέφερε κι ο φίλος)
δ.οργάνωση μεταφοράς-στησίματος κλπ
ε......
Είτε το ενυδρείο μήνει στο γραφείο, είτε μακάρι να μπορέσουμε να το πάμε σε κάποιο σπίτι νομίζω ότι βασικός κανόνας για τη δημιουργία του setup του θα είναι η ευκολία στη συντήρηση του β)το οπτικό αποτέλεσμα .

Θα ελεγα καλύτερα ότι απευθυνόμαστε σε αρχάριους ενυδρειόφιλους που μπορούν να αφιερώσουν τον ελάχιστο χρόνο για ρουτίνες συντήρησης ειδικά αν μήνει στο γραφείο.

Αυτό μπορούμε να το πετύχουμε με ένα ενυδρείο που έχει μέσα σκαλάρια ή με ένα ενυδρείο που έχει μέσα Guppy ;

Όσο λιγότερος εξοπλισμός ,νερό βρύσης και απλές ρουτίνες κάτι που θα τους εισάγει ομαλά στο χόμπι .

Σκοπός μας θεωρώ ότι εκτώς της συντήρησης είναι να τους βοηθήσουμε να γίνουν αυτόνομοι ,μαθαίνοντάς του 2 βασικά πράγματα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samgr : 20-04-13 στις 21:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-13, 21:24
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

καταλαβαίνω τις σκέψεις του butterfly αλλά δεν νομίζω πως υπάρχει θέμα. οι σχέσεις μας εδώ έχουν ελευθερία με την προϋπόθεση της ευπρέπειας και του αλληλοσεβασμού που αρμόζει στον καθένα μας και φυσικά στο φόρουμ.
δεν μας διάλεξε κανείς, μόνοι μας αυτοπροταθήκαμε, ούτε κάποιος μας έθεσε όρια και περιορισμούς.
όλες οι κινήσεις είναι δημόσιες και εμφανείς και εκπροσωπούν το φόρουμ.
εμείς έχουμε ανάγκη από δημόσια συζήτηση για τον καλύτερο χειρισμό όσον αφορά το σωστότερο αποτέλεσμα.

γιατί άσχετα αν πάμε 4-5 άτομα, η συζήτηση πρέπει να είναι συλλογική όσο το δυνατόν περισσότερων ατόμων, γιατί καταλαβαίνω οτι τα δύο μέλη μας, samgr και butterfly, ίσως έχουν άγχος από το βάρος της ευθύνης για την πορεία της όλης προσπάθειας.
χρειαζόμαστε να γίνει συζήτηση με συμβουλές και ιδέες όπως γίνεται για το ενυδρείο του καθένός μας και ακόμα περισσότερο.
έτσι θα έλεγα να μπούμε στην συζήτηση επί της ουσίας και των λεπτομερειών.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-13, 22:24
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Τελικά δεν θα λάβω μέρος στο καθαρισμό του ενυδρείου, παρά μόνο να συμβάλω οικονομικά για την αγορά διάφορων προϊόντων.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-04-13, 22:43
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ειναι μια πραξη που θα ηθελα να συμμετεχω αλλα τον τελευταιο καιρο εχω φαει πολυ επαγγελματικη εμπλοκη και ειναι μαλλον αδυνατο, τουλαχιστο και για τον επομενο μηνα...

Μια προτασουλα σε περιπτωση που δεχτουν αλλαγη ψαροσυνθεσης και setup, προκειμενου να ελαχιστοποιηθει η πολυπλοκοτητα του συστηματος θα μπορουσαν να μπουν καποια ευκολα (και δυσπεπτα) φυτα (πχ ανουμπιες και αλλα σχετικα) και να γινοταν χρυσοψαραδικο χωρις θερμανση και αναγκη επεξεργασιας νερου
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-04-13, 23:12
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι μια πραξη που θα ηθελα να συμμετεχω αλλα τον τελευταιο καιρο εχω φαει πολυ επαγγελματικη εμπλοκη και ειναι μαλλον αδυνατο, τουλαχιστο και για τον επομενο μηνα...

Μια προτασουλα σε περιπτωση που δεχτουν αλλαγη ψαροσυνθεσης και setup, προκειμενου να ελαχιστοποιηθει η πολυπλοκοτητα του συστηματος θα μπορουσαν να μπουν καποια ευκολα (και δυσπεπτα) φυτα (πχ ανουμπιες και αλλα σχετικα) και να γινοταν χρυσοψαραδικο χωρις θερμανση και αναγκη επεξεργασιας νερου
Συμφωνώ και εγώ με τα χρυσόψαρα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Ψύξη θα υπάρχει λόγο της ύπαρξης κλιματιστικού (νομίζω πως είτε στο γραφείο παραμείνει, είτε πάει στο χώρο που είναι τα παιδιά, θα υπάρχει κλιματισμός). Τώρα αν δεν είναι ικανοποιητική η θερμοκρασία μπορούμε να τους τοποθετήσουμε ένα σύστημα ψύξης (controller, ανεμιστηράκια, τροφοδοτικό).
Μπορώ να βοηθήσω και εγώ τα ΣΚ αν θέλετε καθώς επίσης μπορώ να προσφέρω σε τακτά χρονικά διαστήματα φυτά αν τελικά αποφασιστεί να μην γίνει χρυσοψαράδικο αλλά τροπικό φυτεμένο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-04-13, 23:25
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
ίσως έχουν άγχος από το βάρος της ευθύνης για την πορεία της όλης προσπάθειας.
Δεν το αισθάνομαι έτσι Μαρία.Δεν υπάρχει κανένα άγχος και δεν φορτώθηκα καμία δυσβασταχτη ευθύνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Butterfly Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά δεν θα λάβω μέρος στο καθαρισμό του ενυδρείου, παρά μόνο να συμβάλω οικονομικά για την αγορά διάφορων προϊόντων.
Γιώργο ,αν χρειαστούμε κάτι θα μιλήσουμε

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samgr : 20-04-13 στις 23:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-04-13, 23:27
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το αισθάνομαι έτσι Μαρία.Δεν υπάρχει κανένα άγχος και δεν φορτώθηκα καμία δυσβασταχτη ευθύνη.
-------------------------


Γιώργο ,αν χρειαστούμε κάτι θα μιλήσουμε
τέλεια!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-13, 00:14
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ και εγώ με τα χρυσόψαρα για την συγκεκριμένη περίπτωση. Ψύξη θα υπάρχει λόγο της ύπαρξης κλιματιστικού (νομίζω πως είτε στο γραφείο παραμείνει, είτε πάει στο χώρο που είναι τα παιδιά, θα υπάρχει κλιματισμός). Τώρα αν δεν είναι ικανοποιητική η θερμοκρασία μπορούμε να τους τοποθετήσουμε ένα σύστημα ψύξης (controller, ανεμιστηράκια, τροφοδοτικό).
Μπορώ να βοηθήσω και εγώ τα ΣΚ αν θέλετε καθώς επίσης μπορώ να προσφέρω σε τακτά χρονικά διαστήματα φυτά αν τελικά αποφασιστεί να μην γίνει χρυσοψαράδικο αλλά τροπικό φυτεμένο.
τα χρυσόψαρα τι αναγκες από φίλτρανση θα έχουν όπως και τi αλλαγές νερού θα χρειάζονται ? το συγκρίνω πάλι με τη πρόταση με ένα setup με γκαπάκια
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-04-13, 00:19
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

γιατί έχουμε επικεντρωθεί στην αλλαγή ψαροσύνθεσης? έχουμε εξασφαλίσει τι θα γίνουν τα υπάρχοντα ψάρια?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-04-13, 00:25
Το avatar του χρήστη TRYFONAS K.
TRYFONAS K. Ο χρήστης TRYFONAS K. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-03-2012
Περιοχή: North America,Amazon river (Ασπροπυργος:) )
Μηνύματα: 430
Προεπιλογή

καλησπερα!!σορυ παιδες αλλα μολις γυρισα απο Πρεβεζα...
ειχα ενημερωσει με πμ τον samgr..συγχαρητηρια που πηγατε τελικα..παω για υπνο.........................και τ αλεμε αυριο!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-04-13, 12:09
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Πάμε λοιπόν από την αρχή...
αναλαμβάνω τον συντονισμό μεταξύ των εθελοντών.

Για αρχή θα ήθελα να δηλώσετε συμμετοχή όποιοι θέλετε να συμμετάσχετε σε αυτή την προσπάθεια.

Από τα άτομα που θα δηλώσουν συμμετοχή θα οριστεί ένα άτομο ως υπεύθυνος .
Το άτομο αυτό θα οριστεί από τους εθελοντές και θα έχει την ευθύνη του συντονισμού της ομάδας, την αναφορά των αποφάσεων στους διαχειριστές του GAB αλλά και την επικοινωνία με το Χαμόγελο.

Στόχος μας είναι ένα υγιές ενυδρείο που θα προσφέρει χαμόγελα στα παιδιά που το έχουν ανάγκη. Όλα τα άσχετα μηνύματα θα σβήνονται αμέσως.

Παρακαλώ δηλώστε συμμετοχή:
1.
2.
3.
.
.
.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-04-13, 18:26
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Παρακαλώ δηλώστε συμμετοχή:
1. butterfly (οικονομική προσφορά, υλικά)
2.
3.
4.
5.
-------------------------
***** mod note: όχι περιττά σχόλια
-------------------------
????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Butterfly : 25-04-13 στις 18:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-04-13, 21:31
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Παρακαλώ δηλώστε συμμετοχή:
1. butterfly (οικονομική προσφορά, υλικά)
2. gallos (οικονομική προσφορά, υλικά, βοήθεια μπορώ μόνο μετά το Πασχά)
3.
4.
5.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα γραφεία μας ξανάνοιξαν! ΠΣΦΕ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 6 14-11-09 15:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09933 seconds with 13 queries