Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-10, 23:01
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή Πέντε zebra danio που πήραν παράταση ζωής

Βρέθηκαν στην κατοχή μου 5 zebra danio τα οποία χρησιμοποιούνταν σε πείραμα βιολογίας στο πανεπιστήμιο (έρευνα ως προς την ανάπτυξή τους, μη φανταστείτε τρομακτικά πράγματα) και τώρα μετά την λήξη του προορίζονταν για θανάτωση.

Προσφέρθηκα να τα υιοθετήσω (εδώ κολλάει ο τίτλος) και τα παρέλαβα σε μια πλαστική μπουκάλα νερού με μοναδικές προφορικές οδηγίες να τους αλλάζω μέχρι το μισό νερό κάθε 3 μέρες από μία μπουκάλα που έχω στην άκρη για να εξατμίζεται το χλώριο. Κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα για τα ψαράκια αυτά στο ίντερνετ και μιας που τώρα τα έχω σε μια γυάλα 2lt και φαίνονταν κάπως φυλακισμένα είπα να τους πάρω ένα κανονικό ενυδρείο να μπορούν να κολυμπήσουν λίγο παραπάνω.

Έτσι βρέθηκα εδώ όπου πέρασα σχεδόν όλο το απόγευμα διαβάζοντας διάφορα στο φόρουμ, ομολογώ τρόμαξα λίγο για τις αμμωνίες και τα άλλα που μπορεί να μου σκοτώσουν τα ψαράκια και σίγουρα κατάλαβα ότι τα ταλαιπωρώ στην γυάλα... Οπότε βουρ για ενυδρείο!

Μιας που τα χρήματα σίγουρα δεν περισσεύουν θα ήθελα να μου προτείνετε το σωστό μέγεθος ενυδρείου για τα 5 ψαράκια αυτά και αν πάνε όλα καλά λίγα ακόμα άλλου είδους για να τους κάνουν παρέα στο μέλλον (ίδιου μεγέθους λογικά). Μαζί υπολογίζουμε 2-3 εύκολα φυτά για να ισορροπούν το περιβάλλον. Να σημειώσω πως είναι η πρώτη μου επαφή γενικά με το χόμπι.

¶ρα συνοψίζοντας οι απορίες μου είναι:
1. Τι μέγεθος ενυδρείου χρειάζομαι (εγώ θα έπαιρνα 30lt για οικονομικούς λόγους αλλά αν είναι μικρό και στο μέλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο να πιεστώ)
2. Τι (εύκολα) φυτά να τους βάλω
3. Τι είδους ψαράκια θα τα πήγαιναν καλά μαζί τους στο μέλλον (εύκολα αλλά όμορφα) και σε τι ποσότητες (για να τα υπολογίσουμε στο μέγεθος του ενυδρείου)
4. Αν οι υπολογισμοί "φίλτρο εσωτερικό με ροή 3 φορές τα λίτρα την ώρα, θερμαντικό 1W/lt, φως 0,3-0,5W/lt" ισχύουν
5. Αν χρειάζεται κάποιο ειδικό χημικό για να βγάζει το χλώριο ή το να το κρατάω την μπουκάλα αρκεί
6. Αν είναι σωστό να βάλω τα ψαράκια στο ενυδρείο πριν αυτό κάνει το στρώσιμο μιας που στην γυάλα κακοπερνάνε σίγουρα και είναι επικίνδυνο
7. Πόση τροφή να τους βάζω (διάβασα ότι μπορούν να φάνε σε 30'' για 2 φορές τη μέρα). Τώρα τρώνε την κλασική τροφή ψαριών σε νιφάδες που τρίβω στο χέρι.
8. Χρειάζομαι τα τεστ του νερού NH4, NO3, NO4 τελικά για τόσο λίγα ψάρια;
9. Χρειάζεται να πάρω "γλύφτη" (δεν ξέρω αν το λέω καλά); Όπου έχω δει ενυδρείο έχουν ένα τέτοιο ψάρι (σκούρο με μουστάκια που κάθεται στο βυθό και υποτίθεται καθαρίζει τα απορρίμματα των άλλων ψαριών)

Δεν ήμουν προετοιμασμένος να πληρώσω 100-200 ευρώ οπότε ότι μπορούμε να "κόψουμε" ευπρόσδεκτο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-10, 23:09
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλο διαβασμα ,για τις αναγκες των συγκεκριμενων ψαριων θα σου πουν οι πιο εμπειροι
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρέθηκαν στην κατοχή μου 5 zebra danio τα οποία χρησιμοποιούνταν σε πείραμα βιολογίας στο πανεπιστήμιο (έρευνα ως προς την ανάπτυξή τους, μη φανταστείτε τρομακτικά πράγματα) και τώρα μετά την λήξη του προορίζονταν για θανάτωση.

Προσφέρθηκα να τα υιοθετήσω (εδώ κολλάει ο τίτλος)καλως ηρθες!! να πως φαινονται οι ευαισθησιες... και τα παρέλαβα σε μια πλαστική μπουκάλα νερού με μοναδικές προφορικές οδηγίες να τους αλλάζω μέχρι το μισό νερό κάθε 3 μέρες από μία μπουκάλα που έχω στην άκρη για να εξατμίζεται το χλώριο. Κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα για τα ψαράκια αυτά στο ίντερνετ και μιας που τώρα τα έχω σε μια γυάλα 2lt και φαίνονταν κάπως φυλακισμένα είπα να τους πάρω ένα κανονικό ενυδρείο να μπορούν να κολυμπήσουν λίγο παραπάνω.

Έτσι βρέθηκα εδώ όπου πέρασα σχεδόν όλο το απόγευμα διαβάζοντας διάφορα στο φόρουμ, ομολογώ τρόμαξα λίγο για τις αμμωνίες και τα άλλα που μπορεί να μου σκοτώσουν τα ψαράκια και σίγουρα κατάλαβα ότι τα ταλαιπωρώ στην γυάλα... Οπότε βουρ για ενυδρείο!

Μιας που τα χρήματα σίγουρα δεν περισσεύουν θα ήθελα να μου προτείνετε το σωστό μέγεθος ενυδρείου για τα 5 ψαράκια αυτά και αν πάνε όλα καλά λίγα ακόμα άλλου είδους για να τους κάνουν παρέα στο μέλλον (ίδιου μεγέθους λογικά). Μαζί υπολογίζουμε 2-3 εύκολα φυτά για να ισορροπούν το περιβάλλον. Να σημειώσω πως είναι η πρώτη μου επαφή γενικά με το χόμπι.

¶ρα συνοψίζοντας οι απορίες μου είναι:
1. Τι μέγεθος ενυδρείου χρειάζομαι (εγώ θα έπαιρνα 30lt για οικονομικούς λόγους αλλά αν είναι μικρό και στο μέλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο να πιεστώ)μιας και πιστευω οτι θα σου αρεσει το χομπυ (αφου λυπηθηκες τα ψαρακια) καλυτερα θα ηταν μια και καλη η αγορα ενος ευμεγεθους ενυδρειου. γιατι αν παρεις ενα μικρο...πολυ πιθανον αργοτερα να μη σου αρκει. δεδομενου ομως του οικονομικου θεματος θα σου προτεινα ενα 50λιτρο που μπορεις να βρεις πολυ φθηνα μεταχειρισμενο ή απο καρφουρ. αν το σηκωνεις μπορεις να βρεις και μεγαλυτερο μεταχειρισμενο οπως π.χ.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44150
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44672
θα βρεις κι αλλες τετοιες αγγελιες και βγαινουν σχεδον καθημερινα...
2. Τι (εύκολα) φυτά να τους βάλω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537
3. Τι είδους ψαράκια θα τα πήγαιναν καλά μαζί τους στο μέλλον (εύκολα αλλά όμορφα) και σε τι ποσότητες (για να τα υπολογίσουμε στο μέγεθος του ενυδρείου) τα ζεβρακια νιωθουν σχετικα καλα στο νερο δικτυου μας οποτε αργοτερα μπορεις να τα συνδυασεις με αλλα ψαρια σκληρου νερου οπως ζωοτοκα, cpd, white cloud minnow κ.α. οσο για τον αριθμο τους αναλογα τα λιτρα....υπενθυμιζω οσο πιο πολλα τοσο πιο καλα (τα λιτρα οχι τα ψαρια )
4. Αν οι υπολογισμοί "φίλτρο εσωτερικό με ροή 3 φορές τα λίτρα την ώρα, θερμαντικό 1W/lt, φως 0,3-0,5W/lt" ισχύουν αναλογα τα λιτρα σωστα υπολογιζεις..
5. Αν χρειάζεται κάποιο ειδικό χημικό για να βγάζει το χλώριο ή το να το κρατάω την μπουκάλα αρκεί καλυτερα καποιο αντιχλωριο. μακροπροθεσμα συμφερει πολυ το prime της seachem.
6. Αν είναι σωστό να βάλω τα ψαράκια στο ενυδρείο πριν αυτό κάνει το στρώσιμο μιας που στην γυάλα κακοπερνάνε σίγουρα και είναι επικίνδυνο ακομη και σε αστρωτο ενυδρειο θα ειναι πολυ καλυτερα σε σχεση με τη γυαλα.
7. Πόση τροφή να τους βάζω (διάβασα ότι μπορούν να φάνε σε 30'' για 2 φορές τη μέρα). Τώρα τρώνε την κλασική τροφή ψαριών σε νιφάδες που τρίβω στο χέρι. θα το δεις εμπειρικα. τοσο ωστε ουτε ρουφηγμενες να ειναι οι κοιλιες τους ουτε πολυ φουσκωμενες.
8. Χρειάζομαι τα τεστ του νερού NH4, NO3, NO4 τελικά για τόσο λίγα ψάρια; στη φαση που εισαι θα ελεγα ναι.βεβαια αν παρεις κανενα ενυδρειο πανω απο 50 λιτρα και δε βαλεις αλλα ψαρια αρχικα...με ενα καλο μπολι ( http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934) θα εισαι οκ.
9. Χρειάζεται να πάρω "γλύφτη" (δεν ξέρω αν το λέω καλά); Όπου έχω δει ενυδρείο έχουν ένα τέτοιο ψάρι (σκούρο με μουστάκια που κάθεται στο βηθό και υποτίθεται καθαρίζει τα απορρίμματα των άλλων ψαριών)
κλασικος μυθος. οχι δε χρειαζεται. δες εδω γιατι http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32647

Δεν ήμουν προετοιμασμένος να πληρώσω 100-200 ευρώ οπότε ότι μπορούμε να "κόψουμε" ευπρόσδεκτο.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
σε γεμισα λινκς αλλα οπως βλεπεις οι ερωτησεις ενος αρχαριου ειναι πανω κατω ομοιες...
ενημερωσε μας για τη συνεχεια.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-10-10, 23:25
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρέθηκαν στην κατοχή μου 5 zebra danio τα οποία χρησιμοποιούνταν σε πείραμα βιολογίας στο πανεπιστήμιο (έρευνα ως προς την ανάπτυξή τους, μη φανταστείτε τρομακτικά πράγματα) και τώρα μετά την λήξη του προορίζονταν για θανάτωση.

Προσφέρθηκα να τα υιοθετήσω (εδώ κολλάει ο τίτλος) και τα παρέλαβα σε μια πλαστική μπουκάλα νερού με μοναδικές προφορικές οδηγίες να τους αλλάζω μέχρι το μισό νερό κάθε 3 μέρες από μία μπουκάλα που έχω στην άκρη για να εξατμίζεται το χλώριο. Κάθισα και διάβασα διάφορα πράγματα για τα ψαράκια αυτά στο ίντερνετ και μιας που τώρα τα έχω σε μια γυάλα 2lt και φαίνονταν κάπως φυλακισμένα είπα να τους πάρω ένα κανονικό ενυδρείο να μπορούν να κολυμπήσουν λίγο παραπάνω.

Έτσι βρέθηκα εδώ όπου πέρασα σχεδόν όλο το απόγευμα διαβάζοντας διάφορα στο φόρουμ, ομολογώ τρόμαξα λίγο για τις αμμωνίες και τα άλλα που μπορεί να μου σκοτώσουν τα ψαράκια και σίγουρα κατάλαβα ότι τα ταλαιπωρώ στην γυάλα... Οπότε βουρ για ενυδρείο!

Μιας που τα χρήματα σίγουρα δεν περισσεύουν θα ήθελα να μου προτείνετε το σωστό μέγεθος ενυδρείου για τα 5 ψαράκια αυτά και αν πάνε όλα καλά λίγα ακόμα άλλου είδους για να τους κάνουν παρέα στο μέλλον (ίδιου μεγέθους λογικά). Μαζί υπολογίζουμε 2-3 εύκολα φυτά για να ισορροπούν το περιβάλλον. Να σημειώσω πως είναι η πρώτη μου επαφή γενικά με το χόμπι.

¶ρα συνοψίζοντας οι απορίες μου είναι:
1. Τι μέγεθος ενυδρείου χρειάζομαι (εγώ θα έπαιρνα 30lt για οικονομικούς λόγους αλλά αν είναι μικρό και στο μέλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο να πιεστώ) Μινιμουμ 60 λιτρα,στις αγγελιες του φορουμ αυτην την στιγμη τρεχουν κατι πωλησεις στα 100 λιτρα πακετο σε πολυ καλες τιμες.Αλλιως εχουν τα καρφουρ ενυδρεια κατοσταρια με 90 ευρω νομιζω και βαση,φιλτρακι,φωτισμο.
2. Τι (εύκολα) φυτά να τους βάλω Ανουμπιες,μικροσοριουμ,βαλλισνεριες,κερατοφυλλο,δε ν θελουν ιδιαιτερο φωτισμο ουτε λιπασματα ουτε υποστρωματα.
3. Τι είδους ψαράκια θα τα πήγαιναν καλά μαζί τους στο μέλλον (εύκολα αλλά όμορφα) και σε τι ποσότητες (για να τα υπολογίσουμε στο μέγεθος του ενυδρείου) Μαζι τους θα πηγαιναν πολλα ψαρακια,αλλα αυτο θα το βρουμε οταν αγορασεις το ενυδρειο και δουμε τα λιτρα και την φιλτρανση,οποτε αστο για μετα.
4. Αν οι υπολογισμοί "φίλτρο εσωτερικό με ροή 3 φορές τα λίτρα την ώρα, θερμαντικό 1W/lt, φως 0,3-0,5W/lt" ισχύουν Ειναι γενικοι κανονες αλλα ναι,απο εκει ειναι μια καλη εκκινηση,φιλτρο και 5-6 φορε τα λιτρα καλα ειναι,αναλογα με την ιχθυοφορτιση και τον ογκο υλικων φιλτραρισματος.
5. Αν χρειάζεται κάποιο ειδικό χημικό για να βγάζει το χλώριο ή το να το κρατάω την μπουκάλα αρκεί Παρε ενα μπουκαλακι αντιχλωριο απο τις γνωστες εταιριες (tetra,sera,api,seachem,ocean nutrition)
6. Αν είναι σωστό να βάλω τα ψαράκια στο ενυδρείο πριν αυτό κάνει το στρώσιμο μιας που στην γυάλα κακοπερνάνε σίγουρα και είναι επικίνδυνο Βαλε απο σημερα κιολας αγγελια οτι ζητας μπολι,οποτε απο την στιγμη που παρεις το ενυδρειο την ιδια κιολας ημερα θα εχεις το μπολι ωστε το φιλτρο σου να αποκτησει αμεσα την αποικια βακτηριων και να τοποθετησεις αμεσα τα ψαρια σου.
7. Πόση τροφή να τους βάζω (διάβασα ότι μπορούν να φάνε σε 30'' για 2 φορές τη μέρα). Τώρα τρώνε την κλασική τροφή ψαριών σε νιφάδες που τρίβω στο χέρι. Την κλασικη σε φυλλαρακι η σε μικρο κοκκο,δυο φορες την ημερα οσο μπορουν να φανε σε 30 δευτερα ειναι μια χαρα.
8. Χρειάζομαι τα τεστ του νερού NH4, NO3, NO4 τελικά για τόσο λίγα ψάρια; Τα χρειαζεσαι ναι,αλλα μιας και ειναι ελαχιστα τα ψαρια σου και εχεις αμεση αναγκη ενυδρειο να τα βαλεις αστα για αργοτερα αν δεν διευκολυνεσαι.
9. Χρειάζεται να πάρω "γλύφτη" (δεν ξέρω αν το λέω καλά); Όπου έχω δει ενυδρείο έχουν ένα τέτοιο ψάρι (σκούρο με μουστάκια που κάθεται στο βηθό και υποτίθεται καθαρίζει τα απορρίμματα των άλλων ψαριών) Σαφως και δεν χρειαζεσαι,και σαφως και δεν τρωει τα "απορριμματα αλλα τα αποφαγια και την αλγη,εκτος αυτου ομως χρειαζεται και τροφη δικη του σε ταμπλετες,αστο κι αυτο παρα πισω,θα εξαρτηθει απο τα λιτρα σου και τις παραμετρους του νερου.
Δεν ήμουν προετοιμασμένος να πληρώσω 100-200 ευρώ οπότε ότι μπορούμε να "κόψουμε" ευπρόσδεκτο.
Οπως ειπα βουρ στις αγγελιες για να δεις αν υπαρχει κατι καλο για τα μετρα σου,αλλιως καρφουρ.Δες και εδω να παρεις μια ιδεα http://www.osmosisaquariums.gr/index...emart&Itemid=1
Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις απαντήσεις σας.
Οτι απορια εχεις εδω ειμαστε,επισης δες στις αγγελιες για φυτα και λοιπο εξοπλισμο.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-10-10, 23:26
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Kαλησπέρα και απο εμένα.Πολύ όμορφη η πράξη που έκανες για αυτά τα μικρά πλασματάκια.

Αποψη μου να πας σε 60άρι,φυτά ακόμα δεν χρειάζεσαι εφόσων θες να σου έρθει πιο οικονομικά....
Απ' όσο ξέρω ότι τα ψάρια σου δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα με τους συγκατοίκους τους καθώς είναι πολύ φιλικά με σχεδόν όλα τα ψάρια.

Για περισσότερες πληρωφορίες δες εδώ μπας και σε βοηθήσει http://www.amazonios.gr/product_info...oducts_id=2707

Και πάλι μπράβο σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-10, 00:48
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλως τον συνάδελφο! Το είχα κάνει κι εγώ αυτό με zebrafish του εργαστηρίου και μάλιστα μιά φορά τα πήρα στο σπίτι από αβγά Όπως βλέπεις οι εμπειρότεροι είναι πολύ πρόθυμοι να σου απαντήσουν, οπότε μη διστάζεις να ρωτάς. Καλή συνέχεια με το εγχείρημά σου και καλό διάβασμα!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-10, 00:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλωσόρισες φίλε.
Κάτι οικονομικό υπάρχει εδώ: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en ενυδρείο 80 λίτρα με φωτισμό και φίλτρο στα 62 ευρώ.
Θα χρειαστείς ακόμη έναν θερμοστάτη 50-100watt σαν αυτόν: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1016 με τιμή περί τα 15 ευρώ,
ψιλόκοκκο χαλικάκι ή άμμο χαλαζιακή ή βασαλτική περί τα 15 κιλά (από μάντρα με οικοδομικά υλικά και πέτρες), που θα στοιχίσει 5-7 ευρώ,
ένα θερμόμετρο (2 ευρώ), μια απόχη (2 ευρώ) κι ένα αντιχλώριο σαν αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=551 στα 6 ευρώ,
επίσης 1 λίτρο βιολογικού υλικού για το φίλτρο σου, σαν αυτό: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=1847 στα 5,28 ευρώ
και τέλος λίγο ενυδρειακό βαμβάκι σαν αυτό: http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=en στα 2 ευρώ.
Σύνολο: 100 ευρώ, για ένα ολοκαίνουριο, πλήρως εξοπλισμένο ενυδρείο 80 λίτρων και με όλα τα σχετικά παρελκόμενα και αναλώσιμα.

Δεν ξέρω αν σου φαίνονται πολλά, αλλά αυτά είναι πάγια έξοδα που θα τα κάνεις 1 φορά στην αρχή, για να χαίρεσαι ένα ενυδρείο για 5-10 χρόνια.
Για την αρχή και τους πρώτους μήνες δεν θα χρειαστείς τίποτε άλλο, εκτός βέβαια από τροφές, αφού κλαδέματα από φυτά χαρίζονται συχνά,
ενώ ξύλα και πέτρες για την διακόσμηση, παρέχει άφθονα η Ελληνική φύση και μπορείς να τα προσθέσεις σταδιακά κι αργότερα.
Αν τώρα βρεις κάτι παρόμοιο ή φθηνότερο σε αγγελία, μην διστάσεις, εγώ απλά σου ανέφερα ενδεικτικά τις τιμές, για να πάρεις μια ιδέα.
Στα έξοδα συντήρησης, θα πρέπει να υπολογίσεις τροφές (ένα κουτάκι των 3-4 ευρώ κάθε δίμηνο), λιπάσματα (περίπου 20 ευρώ το εξάμηνο),
αντιχλώριο (6 ευρώ το χρόνο), ενδεχομένως κάποια φάρμακα και μια μικρή αύξηση στο ρεύμα που θα πληρώνεις εξαιτίας του ενυδρείου.
Καλή αρχή στον υπέροχο κόσμο του βυθού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-10, 00:52
Το avatar του χρήστη beat89
beat89 Ο χρήστης beat89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Ολλανδία
Μηνύματα: 1.451
Προεπιλογή

Συγχαρητηρια φιλε μου για την πραξη σου.
Εδω μεσα θα βρεις οτι χρειαζεσαι για να στησεις σωστα ενα ομορφο ενυδρειο.
Δεν χρειαζεται να διαθεσεις παρα πολλα χρηματα.
Απλα χρειαζεται υπομονη κ επιμονη.
Καλη συνεχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-10, 09:49
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους, οι απαντήσεις ήταν ακριβώς ότι χρειαζόμουν. Θα κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς και μάλλον θα πάω σε ότι μεγαλύτερο μπορέσω να πάρω. Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω...

Μια τελευταία ερώτηση, για να μην μου πάθουν κάτι στη γυάλα τώρα, τους αλλάζω το 1/3 του νερού καθημερινά προσπαθώντας να αντλήσω από τον βυθό με ένα σωληνάκι ότι βρώμα υπάρχει. Μεταξύ του να δηλητηριαστούν και του να νιώθουν άβολα από τις αλλαγές νερού πάω στο δεύτερο. Να συνεχίσω έτσι μέχρι να έρθει το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-10, 10:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με 1/3 αλλαγη η αμμωνια συγκεντρωνεται....αποβαλλεται και απο τα βραγχια των ψαριων οχι μονο απο τα περιττωματα τους.
εφοσον εχεις νερο στις ιδιες ακριβως συνθηκες και θερμοκρασια στο αλλο δοχειο....θα προτεινα καθημερινα 100% αλλαγη. οσο λιγοτερο εκτιθενται στην αμμωνια τοσο λογοτερο κοστος θα εχει στην υγεια τους ειτε ειναι ορατο αυτο ειτε οχι.
βεβαια τονιζω παλι το νερο να ειναι στις ιδιες συνθηκες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-10, 10:52
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filebox Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους, οι απαντήσεις ήταν ακριβώς ότι χρειαζόμουν. Θα κάνω μια μικρή έρευνα αγοράς και μάλλον θα πάω σε ότι μεγαλύτερο μπορέσω να πάρω. Μόλις έχω νεότερα θα σας ενημερώσω...

Μια τελευταία ερώτηση, για να μην μου πάθουν κάτι στη γυάλα τώρα, τους αλλάζω το 1/3 του νερού καθημερινά προσπαθώντας να αντλήσω από τον βυθό με ένα σωληνάκι ότι βρώμα υπάρχει. Μεταξύ του να δηλητηριαστούν και του να νιώθουν άβολα από τις αλλαγές νερού πάω στο δεύτερο. Να συνεχίσω έτσι μέχρι να έρθει το ενυδρείο;
Να συνεχισεις ετσι αλλα στο νερο που προσθετεις να βαζεις αντιχλωριο(η
χρηση του δεν ειναι μονο για το χλωριο).
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-10, 22:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
με 1/3 αλλαγη η αμμωνια συγκεντρωνεται....αποβαλλεται και απο τα βραγχια των ψαριων οχι μονο απο τα περιττωματα τους.
εφοσον εχεις νερο στις ιδιες ακριβως συνθηκες και θερμοκρασια στο αλλο δοχειο....θα προτεινα καθημερινα 100% αλλαγη. οσο λιγοτερο εκτιθενται στην αμμωνια τοσο λογοτερο κοστος θα εχει στην υγεια τους ειτε ειναι ορατο αυτο ειτε οχι.
βεβαια τονιζω παλι το νερο να ειναι στις ιδιες συνθηκες.
Συμφωνω.
Βαζε το νερο να προτοιμαζεται απο την προηγουμενη να ερθει σε θερμοκρασια δωματιου, βαζε και το αντιχλωριο και την επομενη αλλαζε το.
Ελαχιστο ταισμα 1-2 φυλαρακια για καθε ψαρι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-10-10, 18:34
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Λοιπόν, νεότερα από το μέτωπο...!

Την προηγούμενη βδομάδα τυχαία πηγαίνωντας στο carrefour βρήκα την προσφορά για το ενυδρείου 80L με βάση, φίλτρο και θερμαντήρα στα 99 ευρώ το οποίο και αγόρασα. Δεν μου γέμιζε πολύ το μάτι (ειδικά το φίλτρο είναι τελείως απλοϊκό) αλλά λόγω της βάσης και του ότι θα μπορούσα να ξεκινήσω πολύ γρήγορα το αγόρασα.

Μόλις στο εργαστήριο άκουσαν ότι αγόρασα ενυδρείο μου είπαν ότι θα μου κάνουν πάσα και τα υπόλοιπα ψαράκια (εγώ νόμιζα πως πέντε ήταν εξαρχής) που είχαν για θανάτωση και έτσι θα βρεθώ με σύνολο 20...!

Στο ενδιάμεσο βέβαια χρειάστηκε να φύγω εκτός πόλης για λίγες μέρες οπότε επέστρεψα τα 5 που είχα στο εργαστήριο να τα προσέχουν μαζί με τα άλλα (σχετικό αυτό τελικά γιατί πριν λίγο έμαθα ότι τις τελευταίες ημέρες ζούνε όλα σε κουβά γιατί το εργαστήριο έχει καθαριστεί και κλείσει). Χτες πήγα σε ένα φίλο και στράγγιξα το νερό από το φίλτρο του σε ένα μπουκάλι και το έριξα στο δικό μου, φαντάζομαι ότι θα δουλέψει σαν μπόλι. Έβαλα και 4 ανούμπιες και ένα αγνώστου ταυτότητας (για εμένα) φυτό και άφησα το ενυδρείο μια μέρα να ισορροπήσει. Σήμερα έβαλα 6 από τα ψαράκια δοκιμαστικά και περιμένω αύριο και τα υπόλοιπα...

Φωτογραφίες λογικά αύριο γιατί η φωτογραφική δεν ήταν φορτισμένη...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-10-10, 22:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πω πω...θα τρελλαθεις να βλεπεις σβουρες απο τα αεικινητα ζεβρακια!!!
καλως να τα δεχθεις....φανταζομαι δε γινεται να τα βαλεις σταδιακα τα ψαρακια....οποτε μιας και θα ανεβει κατακορυφα η ιχθυοφορτωση σου....μπολιασε κανα 2 φορες ακομη...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-10-10, 01:17
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Τα ψαράκια όταν λείπω από το δωμάτιο κάνουν βόλτες σε όλο το ενυδρείο αλλά όταν μπαίνω μέσα ανεβαίνουν στην επιφάνεια σαν να ντρέπονται και μια φορά στα δέκα λεπτά κάνουν μια βόλτα προς τα κάτω (πρώτα πάει ένα και μετά ακολουθούν και τα άλλα. Αν κουνηθώ βουρ πάλι στην επιφάνεια... Μάλλον φοβούνται αλλά πιστεύω θα στρώσουν μόλις εγκληματιστούν.

Αυτή την στιγμή τα υπόλοιπα είναι σε κουβά οπότε προτιμώ να τα βάλω στο ενυδρείο και να ρίχνω λίγο αντιχλώριο τις πρώτες μέρες για σιγουριά. 5ml στο ενυδρείο (όσο για 10lt νερού βρύσης) καλά είναι για συντήρηση; Έχω παραγγείλει και τεστ νερού αλλά όταν θα φτάσουν θα είναι αργά.

Επίσης, την πρώτη φορά που μπόλιασα μου θόλωσε το ενυδρείο και του πήρε μια μέρα να ξεθολώσει χωρίς να έχει τελείως καθαρίσει ακόμα σήμερα που είναι δεύτερη μέρα. Είναι φυσιολογικό αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-10-10, 06:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι ειναι φυσιολογικο με τη "βρωμα" να θολωνει το ενυδρειο..καθαριζει στη συνεχεια....γιατι να βαζεις εξτρα αντιχλωριο?? ειναι καποιο που δεσμευει αμμωνια?? κι ετσι να ειναι καθυστερει το στρωσιμο οποτε αυτο που μπορει να σε βοηθησει ειναι να μπολιασεις αρκετα. αντιλχωριο στη σωστη δοσολογια που αναγραφει η συσκευασια για την αποχλωριωση του νερου.
οταν λες ανεβαινουν στην επιφανεια....μηπως ερχονται και στο τζαμι μπροστα?? αν ναι...ειναι γιατι θελουν φαγητο..ετσι κανουν συνηθως...ζεβρακια και ντροπαλα λιγο δυσκολο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-10-10, 19:46
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Είχα την εντύπωση πως τα αντιχλώρια δεσμεύουν και την αμμωνία (και παραπάνω τα παιδιά αυτό γράψανε ή αυτό κατάλαβα). Έχω το tetra aqua safe.

Για τη θολούρα είχες δίκιο, σήμερα είναι τελείως καθαρό και τα ψαράκια είναι ήρεμα και κολυμπάνε παντού χωρίς να ενοχλούνται (ιδιαίτερα) από την παρουσία μου...
-------------------------
Να και οι πρώτες φωτογραφίες και βίντεο...

Το ξέρω πως είναι τελείως άδειο αλλά ο σκοπός ήταν να σώσουμε τα ψαράκια και μετά βλέπουμε για το καλλιτεχνικό...

(Οι φωτογραφίες είναι λίγο εκτός εστίασης και σκοτεινές γιατί τα ζεμπράκια φυσικά δεν καθόντουσαν ακίνητα με τίποτα)


(με κλικ πάνω τους βγαίνουν μεγάλες)

Στη δεύτερη φωτογραφία έχω και δύο απορίες, το φυτό δεξιά (με πράσινα φύλλα από πάνω και κόκκινα από κάτω) μου το έδωσαν χωρίς ρίζες όπως είναι μόνο το κλαράκι και δεν ξέρω καν τι είναι (δεν μπόρεσα να βρω κάτι να του μοιάζει στο tropica). Επίσης το απόγευμα κούνησα τα φυτά και μέσα σε 2 ώρες δημιουργήθηκε αυτή η καφέ μπίχλα (προφανώς άλγη) πάνω στο φύλλο αριστερά. Να την αφαιρέσω με το χέρι;

Για τέλος τα βίντεο, το πρώτο ένα close up στην ήρεμη γωνία

Και το δεύτερο βίντεο όπου δεξιά φαίνεται το "τρενάκι" που κάνουν με την ροή του φίλτρου, γκαζώνουν, φτάνουν ψηλά και μετά αφήνονται να τα κατεβάσει η ροή. Παίζουν έτσι 1 λεπτό και μετά πηγαίνουν στην άλλη πλευρά που είναι πιο ήσυχα και μετά από λίγα λεπτά πάλι τα ίδια. Η οπτική είναι περίεργη γιατί όταν έμπαινα στο δωμάτιο σταμάταγαν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filebox : 23-10-10 στις 19:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-10-10, 20:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα φυτα σου ειναι ανουμπια αριστερα....και ludwigia repens δεξια...
τα ψαρακια εχουν ενα θεμα...σκολιωσης. αναπαραχθηκαν στο εργαστηριο?? παντως φαινεται οτι εχουν περασει καποια ταλαιπωρια....ευχομαι απο εδω και περα να βρουν ενα σωστο ενυδρειο να "αραξουν΄"..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 23-10-10 στις 21:25
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-10-10, 21:23
filebox Ο χρήστης filebox δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-10-2010
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Ναι Πάνο όλα έχουν γεννηθεί στο εργαστήριο. Η καμπούρα δείχνει ηλικία, μερικά από αυτά δεν έχουν και πολύ προσδόκιμο ακόμα... Ξέρω ότι από αυτά που θα έρθουν αύριο μερικά έχουν υποστεί φυσικές μεταλλάξεις λόγω κλειστής αναπαραγωγής (αυτό ήταν και ένα από τα θέματα έρευνας) αλλά δεν είναι η "σκολίωση" το πρόβλημά τους αλλά μια παραμόρφωση της σπονδυλικής ως προς τον διαμήκη άξονα (σαν να έχει διπλώσει ελαφρά).

Παρόλα αυτά δεν με απασχολεί καθόλου, ψαράκια τα μεν ψαράκια και τα δε, δεν πάνε για διαγωνισμό ομορφιάς!

Τελικά το αντιχλώριο δεν δεσμεύει τις αμμωνίες; Τζάμπα το βάζω καθημερινά;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-10-10, 21:27
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καποια αντιχλωρια το κανουν και καποια οχι...αλλα σου ειπα παραπανω οτι αν αυτο συμβαινει καθυστερεις το στρωσιμο...πραγμα που απλα παρατεινει τη διαδικασια...
μη ριχνεις αντιχλωριο εξτρα απο αυτο που χρειαζεσαι για την αποχλωριωση του νερου...
βαλε αρκετο μπολι.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
zebra danio linos21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 02-09-10 22:59
μονομαχος με zebra danio poppy Bettas 7 29-08-10 11:22
¶ρρωστο Zebra Danio gmanes Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 28-05-09 11:34
glofish?zebra danio τονυ Γλυκό νερό - Γενικά 1 17-08-07 13:43
Γέννα zebra danio gwgw Αρχάριοι γλυκού νερού 16 20-09-06 11:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09700 seconds with 13 queries