Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 20:02
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;

Title: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: george on 09/04/02 at 16:06:56
--------------------------------------------------------------------------------
Exω διαβασει πολλα για τα σαλιγκαρια σε ενυδρεια γλυκου νερου.
Αλλοι τα λατρευουν και αλλοι τα μισουν.
Ολα αυτα με βαζουνε σε σκεψεις...να βαλω σαλιγκαρια μεσα στο ενυδρειο μου ή οχι ;;
Δεν εχω προβληματα αλγης (απο τοτε που αγορασα ενα flying fox εκανε το ενυδρειο μου να λαμπει αν και σαν ψαρι ειναι ντροπαλο)...και οι 2 clown και τα 3 corydoras που εχω καθαριζουν τελεια τον βυθο.
Ακουσα οτι μερικα ειδη σαλιγκαριων τρωνε φυτα (δεν θα τα ηθελα στο ενυδρειο μου για να μην φανε τα φυτα) και οτι καποια αλλα πολλαπλασιαζονται με υπερβολικα γρηγορους ρυθμους.
Και αν γεμισεις με σαλιγκαρια αντε να τα ξεφορτωθεις μετα !
Λοιπον ;; τι λετε ;;; Ειναι σιγουρα ομορφο οπτικα να βλεπεις ενα οσο δυνατον πιο "αληθινο" οικοσυστημα,αλλα δεν θελω ν εχω προβληματα.
Καμια ιδεα ;;;
Aκουσα οτι οι clown τρωνε τα σαλιγκαρια..ειναι αληθεια ;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: ReBeLoS on 09/05/02 at 03:44:44
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου τα σαλιγκάρια που πουλάνε κατά της άλγης θα σου τσακίσουν τα φυτα. Είναι κάτι σαλιγκάρια χρυσοκίτρινα και στο λέω από προσωπική πείρα στο ενυδρείο ενός φίλου.
Και δεν πολλαπλασιάζονται τόσο εύκολα όσο νομίζεις. Πάντως εγώ τα αποφεύγω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: Koulio on 09/05/02 at 04:02:54
--------------------------------------------------------------------------------
και αμα βαλλεις σαλιγκαρια με τους clown δεν νομιζω να επιβιωσουν : : :


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: fighterfish on 09/05/02 at 08:06:50
--------------------------------------------------------------------------------
Σίγουρα τα τρώνε, είχα κάποτε και δεν είχαν αφήσει τίποτα.
Εχουν πολή πλάκα όταν τα μασουλάνε.
Τότε όμως είχα μόνο ένα είδος σαλιγκάρια, στρογγυλά και πλακέ (πάω να βρω το όνομά τους γιατι δεν πάει άλλο). Δεν ξέρω αν τρώνε και άλλα είδη. Υποθέτω πως ναι.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: halvas69 on 09/05/02 at 08:56:13
--------------------------------------------------------------------------------
Στο δικό μου ενυδρείο έχω 3 είδη σαλιγκαριών
Το ένα το έβαλα εσκεμμένα και δεν μασουλάει φυτά
τα άλλα 2 μου τρώνε τα φυτά, αλλά δεν είναι ορατές οι απώλειες.
(Σημειωτέον) το ένα είδος, είναι αυτά τα πλακέ που λέει ο Χριστόφορος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: BILAS on 09/05/02 at 09:07:53
--------------------------------------------------------------------------------
Εμενα τα εχουν τσακισει ολα τα φυτα.
Αυτο το πλακε ειδικα δεν αφηνει τιποτα.Κατι αλλα που το κελυφος τους ειναι κονικο δεν τρωνε τα φυτα πολυ και το περισσοτερο χρονο ειναι μες το χωμα.Αλλα δεν τα προλαβαινω ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: ASCCO1 on 09/05/02 at 09:46:51
--------------------------------------------------------------------------------
I hate snails.........
δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω τιποτα παραπανω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: ReBeLoS on 09/05/02 at 09:48:42
--------------------------------------------------------------------------------
re paidia yparxoun clown pou na min megalonoun poly ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: BILAS on 09/05/02 at 10:11:29
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτο κατι κανει σε εμενα και ειναι και καλο ψαρακι και δεν πηραζει τα αλλα.
.http://www.fishprofiles.com/profiles...eders/yoyo.asp



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: michalisg on 09/05/02 at 10:35:34
--------------------------------------------------------------------------------
Καλο ψαρακι. Υπαρχει στο ενυδρειο μου εδω και λιγες μερες αλλα δυστηχως πηραζει λιγω τα αλλα ψαρακια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: ASCCO1 on 09/05/02 at 11:02:26
--------------------------------------------------------------------------------
παραξενο για τετοιο ψαρι να πειραζει τα αλλα!!!!!!
εμενα πρωσοπικα και τα δυο που εχω ειναι ηρεμα!!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: Giorgos on 09/05/02 at 11:22:16
--------------------------------------------------------------------------------
ReBeLe, όλα τα clown loach μεγαλώνουν αρκετά...μέχρι τα 30 εκατοστά αλλά σε ενυδρείο σπάνια ξεπερνούν τα 15-20 εκατοστά και μεγαλώνουν υπερβολικά αργά...περίπου 3 εκατοστά το χρόνο.
Τα yo-yo loach που λέτε είναι όντως καλά ψαράκια (εκτός του ότι τους αρέσει να τσιμπολογούν ουρές) αλλά ΙΜΟ-ΙΜΕ ΠΡΕΠΕΙ να ζει με τουλάχιστον άλλα 2 του είδους του...συνολικά να υπάρχουν 3 μαζί. Όταν είναι σε γκρουπάκι ασχολούνται μόνο με το γκρουπ τους και δεν υπάρχει περίπτωση να πειράξουν άλλο ψάρι. (BTW, τρώνε και σαλιγκάρια...που τα ΜΙΣΩ)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: michalisg on 09/05/02 at 11:42:49
--------------------------------------------------------------------------------
Μπορω να πω οτι λιγοτερο πηραζουν αυτα αλλα περισσοτερο τα αλλα ενοχλουνται απο την κινητικοτητα τους. ομως και αυτα πηραζουν λιγο.
Δυο εχω και εγω αλλα πρεπει να τα κανουμε 4 ειναι καλυτερα για αυτα και για τα αλλα ψαρακια ( ο giorgos εχει απολυτο δικιο)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: BILAS on 09/05/02 at 12:07:20
--------------------------------------------------------------------------------
Eμενα ενα ειναι (προς το παρον)και δεν εχει πηραξει ποτε κανενα ψαρι.Και το ενυδρειο το παρακολουθω παρα πολλες ωρες καθε μερα και με φως και χωρις.Τι να πω ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: annivas2000 on 09/05/02 at 12:40:53
--------------------------------------------------------------------------------
Tα Μalaysian trumpet snails (ειναι τα κωνικα - 3 ειδη αν δεν κανω λαθος) μενουν στο χωμα κρυμμενα κατα τη διαρκεια της ημερας και βγαινουν τη νυχτα.Δεν πειραζουν τα φυτα, τρωνε τα υπολλειματα τροφης και ανασκαλευουν το εδαφος.
Ειναι βασικο συνεργειο καθαρισμου στα φυτεμενα ενυδρεια ΙΜΟ,ΙΜΕ....
ΤΑ υπολοιπα ειδη καλυτερα να αποφευγονται (για φυτεμενα ενυδρεια)..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: PERCULA on 09/05/02 at 14:09:25
--------------------------------------------------------------------------------
μου ειχαν πει μια πρακτικη λυση για τα σαλιγκαρια. το δοκιμασα το πετυχε. το βραδυ οταν κλεινετε τα φωτα αφηστε ενα μικρο λαμπακι σε μια γωνια στο ενυδρειο πανω-πανω. τα σαλιγκαρια μαζευονται ολα στο συγκεκριμενο σημειο. μετα τα μαζευετε με μια αποχη. δεν ξερω αν το εχετε δοκιμασει αλλα αξιζει να το δοκιμασετε.σε μια εβδομαδα θα εχετε μαζεψει τουλαχιστον ολα τα μεγαλα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ ή ΟΧΙ ;;;
Post by: george on 09/05/02 at 16:02:31
--------------------------------------------------------------------------------
Ο μονος λογος που θα ηθελα να προσθεσω σαλιγκαρια στο ενυδρειο μου ειναι για να του δωσω μια πιο "φυσικη" μορφη και για να ανακατευουν και λιγο το υποστρωμα ωστε να καθαριζεται.
Αλλα επειδη μαλλον περισσοτερα προβληματα δημιουργουν καλυτερα δεν θα βαλω.
Ασε που καποια μερα ολο και κανενα θα βρεθει πανω σε καποιο φυτο που θα αγορασω !!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-02, 13:35
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Tις τελευταιες εβδομαδες βρηκα σαλιγκαρια στο ενυδρειο μου !
Επιτελους καταλαβα τι εφταιγε για τις μικρες τρυπουλες στα φυτα μου ! Kαι αδικα κατηγορουσα τα ψαρακια μου οτι μασουλουσανε τα φυτα μου.
Ευτυχως μεσα σε ενα μηνα περιπου εχω βρει μονο πεντε....δεν ξερω αν τα υπολοιπα κρυβονται μεσα στο χαλικι ή αν τα τρωνε οι clown.
Παντως εκανα ενα τεστ....εβαλα ενα σαλιγκαρι πανω σε μια πετρα...το αφησα εκει για μιση ωρα περιπου...και οι clown δεν του εδωσαν σημασια !!
Απορω ομως....αφου πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα....δεν θα επρεπε να ειχε γεμισει το ενυδρειο μου ή ηταν λιγα και τελικα δεν προλαβαν ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-02, 13:41
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
αν τα τρωνε οι clown.
Παντως εκανα ενα τεστ....εβαλα ενα σαλιγκαρι πανω σε μια πετρα...το αφησα εκει για μιση ωρα περιπου...και οι clown δεν του εδωσαν σημασια !!
Απορω ομως....αφου πολλαπλασιαζονται τοσο γρηγορα....δεν θα επρεπε να ειχε γεμισει το ενυδρειο μου ή ηταν λιγα και τελικα δεν προλαβαν ;;;
Αν ειναι πολυ μεγαλο ισως και να μην το φανε!!!!!
οποτε το εξολοθρευεις μονος σου!!
δεν χρειαζεται να απορεις σιγουρα οι clown εξολοθρεψαν γενιες απο αυτα και ειδικα τα αυγα τους
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-02, 13:46
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Οι clown (και άλλα botia) τρώνε ακόμα και μεγάλα σαλιγγάρια. Δεν κάνουν διακρίσεις.

Το ότι οι clown τρώνε τα σαλιγγάρια και τα αυγά τους και έχουν και εσένα σύμμαχο στην εξολόθρευση είναι η απάντηση στο γιατί δεν έχεις γεμίσει σαλιγγάρια.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-03, 00:03
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

Μολις εντοπισα σαλιγκαρακια στο ενυδρειο μου και μαλιστα 2 ειδη , τουλαχιστον τοσα ειδα. τα μεν ειναι μικρα και με πλακε κελυφος ενω τα αλλα εχουν ενα πιο κωνικο κελυφος!!! εμφανιστηκαν ξαφνικα απο το πουθενα!!! πρεπει να αναφερω οτι εχω μεσα στο ενυδρειο μου 2
Pangio acanthophthalmun kuhlii (Collie ή Kuhli Loach) και 2
Pomacea Bridgesi (Mystery Apple Snail), υπαρχει περιπτωση καποιο απο αυτα, να εξαφανισει τα υπολοιπα μη καλοδεχουμενα σαλιγκαρακια?? προσπαθω τοσο σκληρα για να το κανω Full planted και μολις τα ειδα μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι ακουω δραστικες λυσεις, εγω σκεφτηκα να τα πιασω σιγα σιγα και να τα κανω κοκκινιστα στη γαστρα!! ή να τα κανω σουβλακι.
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-03, 03:31
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

IME μόνο το Apple snail θα κάνει κάτι και αυτό είναι με τα αυγά στο δικό μου εύρισκα αυγά μόνο σε σημεία που δεν μπορούσε να πάει όπως πίσω από το εσωτερικό φίλτρο, όσο για τα Kuhli δεν θα κάνουν τίποτα εκτός από να τα κοιτάνε.
Τα κωνικά που μάλλον είναι pond snails είναι τα πιο εύκολα μιας και βγαίνουν και κατά την διάρκεια της μέρας αν υπάρχει τροφή που επιπλέει στην επιφάνεια όποτε άστα για το τέλος μιας θα ανταγωνίζονται τα αλλά(IMO).
Τα αλλά μάλλον είναι Ramson δεν πεθαίνουν ούτε με χλωρίνη γι’ αυτό θα πρότεινα τον πιο επώδυνο θάνατο ,κυκλοφορούν μόνο την νύχτα άμα δεν βρουν τροφή θα πάνε ντουγρού στα φυτά σου για Κανά μεζεδάκι και έχουν μια ιδιαίτεροι προτίμηση στα cryptocorin(τουλάχιστον αυτά που είχα εγώ).Αυτό που έκανα ήταν να ανάβω τα Φώτα 3 ώρες άγουν είχαν σβήσει τα Φώτα και άρχιζα το μάζεμα γρήγορα γιατί θα κρυφτούν πολύ γρήγορα ,περνά και με τα δάχτυλα τα φυλά που έχουν άλγη (ίσως για αυτό προτιμούσαν τα Crypt.) για να μαζέψεις τα μικρά (θα είναι σαν να πιάνεις κόκκους άμμου).
Μπορείς να δοκιμάσεις και όλες τι άλλες τεχνικές οπός παγίδες του εμπορίου ,δολώματα …….
Καλό κουράγιο και καλά ξενύχτια.

P.S. ξέχασα να βάλω ένα Link:

http://www.applesnail.net/content/snails_various.php
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-03, 12:11
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

παντως με την δικια μου εμπειρια

ειχα βαλει 2 apple snail και ειχα μαζι και 2 clown και 2 striata
τα σαλιγκαρια για 10 μερες ηταν μια χαρα

μετα τα ειχα χασει και τα δυο. παντως τα botia ολο και τα πειραζανε .
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-03, 17:10
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

τελικα ανακαλυψα οτι εχω ramshorn snails και pond snails! ποια ειναι επομενη δραστικη λυση?! τα βλεπω και σκεφτομαι οτι ειμαι ακομα μικρος (28 ετων) για να αρχισω τα υπογλωσια τα Pomacea Bridgesi (Mystery Apple Snails) τα εβαλα εγω για να μην εχω προβλημα με την αλγη και τα υπολειματα τροφων . τωρα σχετικα με τα αλλα τι θα κανω? μια ακομα ερωτηση, υπαρχει τροπος να καθαριζω τα νεα φυτα που αποκτω, πριν να μπουν στο ενυδρειο, απο σαλιγκαρια και απο τα αυγα τους ετσι ωστε να μειωνω τις πιθανοτητες απο μελλοντικη εμφανιση αυτων μεσα στο ενυδρειο μου? βοηθηστε παρακαλω, δεν αντεχω αλλο
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-03, 22:24
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Den katalabaino ti problima exete me ta saligkaria ola ta planted aquaria mou exoun saligkaria einai epithimito kai anamenomeno kai poli kaloi algofagoi exo saligkaria epi 12 xronia apo genia se genia ta ramshorn exoun kai pfimi BBA eater. An tsimpisoun kai kana filaraki den xalase o kosmos sinithos masoulane ta misosapismena anyway. Frontiste na min menei poli fai ston pato tou enidriou an den thelete na anaparagagontai para poli.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-03, 23:22
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Σωστός ο Παύλος!
Έχει γραφτεί πολλές φορές ότι τα σαλιγκάρια δεν τα αντιμετωπίζουμε σαν ασθένεια!!!
Ρίξτε και μια ματιά εδώ: www.tsamis.aaquaria.com/schnecke.htm
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-02-03, 21:01
Odoiporos Ο χρήστης Odoiporos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: World
Μηνύματα: 78
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Odoiporos Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Odoiporos
Προεπιλογή

οκ καταλαβα οτι δεν πρεπει να τα βλεπουμε ως ασθενεια αλλα ως ενα αναποσπαστο κομματι του οικοσυστηματος που προσπαθουμε να συντηρησουμε. απλα πιστευω πως ολοι καποια στιγμη λιγο, πολυ, ενιωσαν το ιδιο οπως και εγω. Μια ακομα ερωτηση, υπαρχει τροπος να καθαριζω τα νεα φυτα που αποκτω, πριν να μπουν στο ενυδρειο, απο σαλιγκαρια και απο τα αυγα τους ετσι ωστε να μειωνω τις πιθανοτητες απο μελλοντικη εμφανιση αυτων μεσα στο ενυδρειο μου?
__________________
Stef
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-02-03, 01:27
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Βούτα τα φυτά σε διάλυμμα χλωρίνης:νερού 1:20 για λίγα λεπτά. 1 μέρος χλωρίνης: 19 μέρη νερού.
Προσοχή η χλωρίνη να μην έχει άρωμα λεμόνι και άλλα διάφορα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-02-03, 12:07
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή

Με προσοχή να μην βραχούν οι ρίζες.
Επίσης αποφεύγουμε να βουτάμε στο διάλυμα χλωρίνης φυτά που έχουν ρίζες και στον κορμό τους.
Και καλό ξέπλυμα
__________________
newfish








Δαγκώνει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-02-03, 18:27
FOUS Ο χρήστης FOUS δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2003
Περιοχή: ΖΩΓΡΑΦΟΥ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Eπισης εχω ακουστά πως αν τα αφησουμε πρωτα σε αλλατονερο μειωνουμε συμαντικα τις πιθανοτητες!

Υ.Γ. Δεν το εχω δοκιμασει ακομα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-02-03, 00:17
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Γιατι ρε παιδια να κανει μπανιο τα φυτα του ο ανθρωπος με χλωρινη???
Εχει ξαναγραφτει οτι τετοια δραστικη λυση ειναι για την αλγη και μαλιστα οταν ειναι στο απροχωρητο..........
Φυτα που μολις ηρθαν απο μαγαζι το πιο πιθανο να μην ειναι στις καλυτερες του και τα πιο ευαισθητα δεν θα τη βγαλουν καθαρη απο τη χλωρινη......
Ξεπλυμα καλο κι αμα θελουμε κανα μισαωρο σε δυνατο διαλυμα αλατονερου και παλι καλο ξεπλυμα............
Δε χρειαζεται να χρησιμοποιουμε σφυρι για να χτυπησουμε το κουνουπι.......

ΥΓ1. Giorgos ακομη και για την αλγη το μπανιο ειναι για 2-3 λεπτα για τα πιο ανθεκτικα φυτα και 1-2 για τα πιο ευαισθητα......
Με κανα τεταρτακι μαλλον θα τα κλαιμε....

ΥΓ2. Συμφωνω με Τακη και παυλο....επισης τα σαλιγκαρια (τα περισσοτερα) σε ενα προσεγμενο φυτεμενο ενυδρειο κανουν περισσοτερο καλο παρα κακο........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-04-03, 12:21
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρατηρώ ότι τα καινούρια φυλλαράκια του echinodorus μου έχουν τρυπούλες ... επίσης ένα νέο φύλλο της anubias μου είναι λειψό ... υποπτεύομαι ότι δεν ξεφορτώθηκα όλα τα σαλιγκάρια μου ...
κάποιος πρότεινε την λύση με το φως το βράδυ ... υπάρχει άλλος τρόπος να τα μαζέψω;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-04-03, 12:44
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Υπάρχει παγίδα για σαλιγκάρια στο εμπόριο

(δεν ξέρω αν κάνει δουλειά αλλά μπορείς να ρωτήσεις)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-04-03, 13:59
paparatsi Ο χρήστης paparatsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 78
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη μου μην παρεις παγιδα.

Το λεω αυτο γιατι προλαβα και πηρα εγω αλλα δεν δουλεψε ποτε.
Η αρχη της λειτουργιας της ειναι να βαζεις μεσα στο δοχειακι τροφη και να μπαινουν τα σαλιγκαρια για να την φανε. Ενα βραδυ προσπαθησα να την δουλεψω συμφωνα με τις οδηγιες και το πρωι βρηκα μεσα ενα........ Ραμιρεζι

Ευτυχως το ψαρι ηταν καλα

Απο τοτε τελος η παγιδα . Τα υπεραριθμα σαλιγκαρια επομακρυνονται πλεον μονο με το χερι.
__________________
Βαγγελης
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 08-04-03, 01:30
Maria Ο χρήστης Maria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

1) Κολλήστε μία ταμπέλα στο τζάμι του ενυδρείου "ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΝΤΑΙ ΑΥΣΤΗΡΩΣ ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ"... κατά το "ΠΡΟΣΟΧΗ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΔΑΓΚΩΝΕΙ"
2) Πείτε στις τρυπούλες που παρουσιάστηκαν στα φύλλα, να κάνουν αυτοκριτική... και αν δεν σας γνωστοποιήσουν την αιτία εμφάνισής τους τότε ρίξτε μία ματιά στα defficiencies....
http://www.aquabotanic.com/diagnose.htm

3) Τα σαλιγκάρια είναι μέρος του οικοσυστήματος... σεβαστείτε τα????
__________________
MaREIANi
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 08-04-03, 02:03
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

χα χα πολύ καλό Μαρία,
ασε που τρέχουν γρήγορα τα άτιμα και άντε να τα πιάσεις...

και εγώ νόμιζα οτι είχα πρόβλημα με τα σαλιγκάρια μέχρι που ο οδοντογιατρός μου σύτησε την ούλοντεντ...

σοβαρά τώρα, το μόνο φυτό που έχει τρύπες τώρα τελευταία είναι το siamensis, στο μεταξύ σαλιγκάρια δεν έβλεπα μέσα ούτε ένα (παραδόξως... ούτε τη νύχτα !) και ήμουν έτοιμος να κατηγορήσω τους ότος μέχρι που είδα τα σκαλάρια να το τσιμπάνε !

Πάντως αν είναι ελεγχόμενος ο πληθυσμός και εμένα με αρέσουν.
Πλάκα πλάκα αμα γίνει γενική συνέλευση και έχει κανείς απο αυτά τα μυτερά τα καλά ας φέρει μερικά...
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-04-03, 11:22
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

εγώ πάλι σκέφτομαι να καταφύγω στην τεχνική ''tο rent a clown loach''

πάντως για του λόγου το αληθές, εντύπωση μου κάνει ότι ενώ τα μεγάλλα φύλλα είναι άθικτα, τα νέα που πετάγονται έχουν τρύπες ...
σύμφωνα με τον πίνακα http://www.aquabotanic.com/diagnose.htm
έχω έλλειψη ασβεστίου ( calcium difficiency ) ...
αν φυσικά εξαλλείψουμε την πιθανότητα των σαλίγκαρων ...

ας υποθέσουμε λοιπόν ότι λείπει το ασβέστιο ... πως ακριβώς κινούμε; Υπάρχουν ειδικές ταμπλέτες μήπως για αυτό το σκοπό;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-04-03, 23:02
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Ανοιξε αλλο topic pavlouko.........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-04-03, 00:47
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Pavlouko, έχω σαλιγκάρια από τότε που΄άρχισα με τα φυτά.Δεν είχα ποτέ πρόβλημα εκτός από μια φορά που έλειψα 15 μέρες και γυρίζοντας βρήκα τρύπες στα φύλλα. Τα φύλλα που είναι υγειή ΔΕΝ κινδυνεύουν από σαλιγκάρια Πρέπει να υπάρχει κάποια έλλειψη πίσω από το πρόβλημα. Άσε που καθαρίζουν κάθε οργανική ουσία στο ενυδρείο(σκέψου το beefheart που αν σαπίσει βγάζει έξτρα-τοξικές ουσίες).Υπ`όψην,υπαρχουν και δισκάδες που συντηρούν το νερό τους μαλακό με την ανάπτυξη των σαλιγκαριών(α
ποροφούν ασβέστιο για το κέλυφος) Ασε τα ήσυχα!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-06-03, 13:35
iro Ο χρήστης iro δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2003
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΝΑΙ Η ΟΧΙ

ΠΟΙΑ ΣΑΛΙΓΑΡΙΑ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ ,ΜΙΚΡΑ Η ΜΕΓΑΛΑ? ΕΧΩ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 150LT ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ 2 ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΜΕΓΑΛΑ (ΚΙΤΡΙΝΑ). ΤΑ ΦΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΜΟΥ ΤΑ ΠΑΝΕ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, ΜΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΙΑ ΤΡΩΝΕ ΤΗΝ ΑΛΓΗ ΠΟΥ ΑΝΑΠΤΥΣΕΤΑΙ ΣΤΑ ΦΥΛΛΑ. ΕΠΙΣΗΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΥΠΟΛΥΜΑΤΑ ΤΡΟΦΩΝ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΑΠΕΙΡΑ ΜΙΚΡΑ ΣΑΛΙΓΚΑΡΑΚΙΑ ΜΕΣΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΤΑΧΥΤΑΤΑ, ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΟΥ, ΒΑΛΕ ΣΕ ΕΝΑ ΠΛΑΣΤΙΚΟ ΠΟΤΥΡΙ ΜΙΑ ΤΑΜΠΛΕΤΑ ΑΛΓΗΣ ΚΑΙ ΘΑ ΜΠΟΥΝΕ ΜΕΣΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 19-06-03, 23:15
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Πολυ αμφιβαλω.
:P
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 17-03-04, 20:40
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Σήμερα έριξα 5-6 σαλιγγαράκια που ψάρεψα από το μικρό ενυδρειάκι μου στο άλλο των 60lt.
To paradise μου έπεσε πάνω τους με μανία και τα τσάκισε στο πιτς-φυτίλι.
Τα χτυπάει με μανία και ρουφάει όλο το εσωτερικό τους και αφήνει μόνο το κέλυφος.
Δεν ξέρω αν είναι τυπική συμπεριφορά για paradise, αλλά για την επόμενη εβδομάδα έχει αναλάβει αποστολή commando να καθαρίσει το ενυδρείο του Fidel. Αν τα καταφέρει, θα τον ονομάσω Ράμπο...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-03-04, 00:34
Αλεξης Ο χρήστης Αλεξης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2004
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 90
Προεπιλογή

Αν μιλάς για τα πλακέ τα χρυσοκίτρινα δεν νομίζω ότι θα καταφέρεις να απαλαγείς έτσι έυκολα.
Εγώ το πάλευα 1 χρόνο και τελικά το πήρα απόφαση ότι μπορώ μόνο να
ελέγχω τον πληθυσμό τους και όχι να τα εξαφανίσω(στο υπόστρωμα αν
κρίνω από τις αλλαγές πρέπει να είναι χιλιάδες )
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 19-05-08, 12:43
Το avatar του χρήστη paraskevi_gr
paraskevi_gr Ο χρήστης paraskevi_gr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-11-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 111
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paraskevi_gr
Προεπιλογή

Έγώ τα έβαλα μέσα στο ενυδρείο οικιοθελώς. (2 κίτρινα) μετά παρατήρησα τρύπες στο μεγαλύτερο φύλλο της anoubia μου και λίγο φαγωμένο στην μύτη μικρότερου φύλλου του ίδιου φυτού. Είναι αρκετά μεγάλα και πιάνονται με το χέρι. Μιά φορά που ξέχασα το καπάκι του ενυδρείου ανοιχτό το 1 βγήκε εκτός. 2 μέρες το έψαχνα. Τελικά το βρήκα στο πάτωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 19-05-08, 13:06
Το avatar του χρήστη tasinio
tasinio Ο χρήστης tasinio δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2008
Περιοχή: pefki
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

μετά από τέσσερα έτη
__________________
Χάθηκα στο GAB...

Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 15-02-09, 22:13
Το avatar του χρήστη kostas_dimi_xapsas
kostas_dimi_xapsas Ο χρήστης kostas_dimi_xapsas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

το apple snail μου δεν κουνιέται αρκετά...ειναι εδω και 2 μερες μεσα στο ενυδρειομου...54 λιτρων και δεν ...κανει καμια βόλτα και μετα ξανα παύση..εχω δει τα silver shark μου να του γλύφουν το κέλυφοσ...τι να κάνω???
παίζει να ξυπνήσει??σε γερμανικά φόρουμ διάβασα οτι δεν παίουν ρόλο τα καρχαριακια αλλα μπορεί να είναι γέρικο το ψάρι...πως το καταλαβαινω???πρέπει να ανησυχω???
__________________
Και τα ψαράκια μας έχουν Ψυχούλες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10448 seconds with 12 queries