Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-09-10, 13:16   #1
Ο πιο αρχάριος από τους αρχάρους
 
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa
Member
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος 26-09-10, 13:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ?

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ?

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Εμφανίσεις: 25265
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-10, 13:54
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν γεια χαρά σε όλους και συγχαρητήρια στην ομάδα που έχει στήσει αυτό το Forum.... Μπράβο σας.

Είμαι..... ποοοοοολύ αρχάριος.... Πολλά χρόνια πριν είχα ένα δυο ψαράκια σε κλασσικές στρογγυλές γυάλες και αυτό ήταν όλο. Δηλαδή δεν ξέρω τίποτα.

Σας βρήκα λοιπόν, γράφτηκα, διάβασα μερικά από τα πρώτα post για αρχάριους, άλλα με βοήθησαν λίγο, άλλα ήταν για "προχωρημένους αρχάριους", άλλα με έκαναν να απογοητευτώ με την πολυπλοκότητα... και τελικά δεν θα με αποφύγετε... θα ανοίξω και εγώ το δικό μου Post !

Λοιπόν αποφάσισα να αγοράσω ένα ενυδρείο και να το βάλω στο σαλόνι μας με σκοπό να ασχοληθώ λίγο μαζί με τον μικρό μου γιο ώστε να των μπάσω σε κανα hobby που να σχετίζετε λίγο με την φύση και τα ζώα γιατί τα παιδιά της πόλης δεν ξέρουν να ξεχωρίζουν ούτε το καλαμάρι από την γαρίδα. Έχουμε βρει και μια έξοχη θέση, αυτήν της παλιάς τηλεόρασης που κάηκε και ω ναι δεν θα αγοράσουμε άλλη.... ευχαριστούμε πολύ δεν θα πάρουμε, θέλουμε να έχουμε ενδιαφέροντα hobby και το διαδίκτυο μας. ! οπότε ξεκινώ :

Θέλω να αγοράσω ένα ενυδρείο με διαστάσεις περίπου 80μήκος x35πλάτος x50 ύψος (στο περίπου οι διαστάσεις) αλλά διαβάζοντας τα σχετικά άρθρα έχω ακόμα κάποιες απορίες:

1. Θα ήθελα να μάθω σχετικά με τα φυτά τι κάνουμε ? Πρέπει να έχουμε ζωντανά φυτά που βοηθούν στον βιολογικό κύκλο του νερού ή μπορούμε να έχουμε ψεύτικα για decor και κρυψώνες και ο κύκλος να είναι δουλειά των χημικών και του φίλτρου ?Αληθινα φυτα ειναι παντα καλυτερα και δεν κινδυνευεις να απελευθερωσουν τιποτα ουσιες στο νερο.

2. Μπορώ να χρησιμοποιήσω θαλασσινά βότσαλα και άμμο θαλάσσης που έχω μαζέψει μόνος μου από την παραλία ?Θαλασσινη αμμος μπορεις αρκει να την βρασεις παρα πολυ καλα.Εγω παντως θα αγοραζα καινουρια.

3. Είναι σωστή πρακτική να έχω μόνο 1 ή 2 είδη ψαριών ? Βασικά θα θέλαμε να έχουμε αρχικά 1-2 το πολύ είδη από τροπικά ψάρια. Σε τι πληθυσμό πρέπει να τα κρατάμε ? Αναλογα τα λιτρα και το ειδος των ψαριων.

4. Αυτό με τις γαρίδες που αναφέρετε συνέχεια τι είναι ? Χρησιμεύουν ως τροφή για τα ψάρια? (μπορεί να λέω μακακία σχωρήστε με)Ειναι αληθινες γαριδες και οχι για τροφη.

5. Νερό για μπόλι (είδατε έχω διαβάσει) θα μου δώσει ο πέτσοπας ? Το μπολι ειναι υλικα απο στρωμενο φιλτρο(σφουγγαρι κτλ)στα οποια υπαρχουν αποικιες απο τα απαραιτητα βακτηρια για τον καθαρισμο του νερου.

6. Εάν έχετε να μου προτείνετε κάποια αρχική λύση σε εξοπλισμό καθώς και ένα πλάνο για τα είδη και τον αριθμό του πληθυσμού θα σας ήμουν υπόχρεως.Ψαρια θα πρεπει να δεις εσυ πια σου αρεσουν και εμεις θα σε συμβουλεψουμε αν μπορεις να τα βαλεις(συμφωνα με τα λιτρα σου και το νερο σου).Εξοπλισμο θες φιλτρο,θερμοστατη και φωτισμο.


Ευχαριστώ όλους όσους θα βοηθήσουν εκ των προτέρων. Εάν έχω κάνει κάπια πατάτα ως αρχάριος συγχωρήστε με. Διάβασα τους όρους και προσπαθώ να τους τηρώ.

Καλως ορισες στην παρεα μας.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-10, 13:58
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

μμμμ το μπόλι δηλαδή είναι σφουγγαράκι από δουλεμένο φίλτρο. Δίνουν τέτοιο τα petshop ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-10, 14:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
μμμμ το μπόλι δηλαδή είναι σφουγγαράκι από δουλεμένο φίλτρο. Δίνουν τέτοιο τα petshop ?

Μπορεις να βαλεις μια αγγελια εδω στο φορουμ και καποιος θα βρεθει να σε εξυπηρετησει σιγουρα.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-10, 14:45
babis100nx Ο χρήστης babis100nx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 305
Προεπιλογή

επισης το μπολι δεν ειναι απαραιτητα το σφουγκαρακια απο το φιλτρο να το βαλεις στο δικο σου φιλτρο...... δηλαδη θα μπορουσες απο το στρωμενο φιλτρο να το στραγκιγκιξεις καπου 3-4 φορες πχ(μεσα σε ενα μπολ,μια σακουλα σαν αυτη που δινουν στα πετ σοπ τα φυτα και τα ψαρια)και να ριξεις τα συστατικα αυτα που θα παρεις μεσα στο δικο σου ενυδρειο και ετσι θα ξεκινησει ο κυκλος..προσοχη αν το κανεις αυτο το νερο που θα βαλεις για να σταγκιξεις το φιλτρο θα ειναι απο το ενυδρειο που δουλευε το στρωμενο φιλτρο γιατι πολλα παιδια βαζουν νερο απο βρυση κατι που ειναι λαθος....επισεις αν παρεις απο πετ σοπ υπαρχει κυνδινος να μεταφερεις ασθενειες στο δικο σου ενυδρειο πρεπει να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο ειναι υγειες...θα σου προτεινα να βαλεις καλυτερα ενα ποστ και να ζητησεις!!!
καλως ηρθες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-10, 14:57
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια...

Θα μου πείτε την γνώμη σας για αυτό εδώ ?
http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=1193

Μήπως έχετε καμία πρόταση για ενυδρείο που να έχει τα βασικά ? ή μου προτείνετε να τα πάρω χώρια ?

Τα φυτά πόσο κοστίζουν περίπου ? (όχι τίποτα εξεζητημένα)

Από διάφορα αξεσουάρ μπορώ να βάλω τα δικά μου.... πχ κανα πήλινο σπασμένο... κανα ξυλαράκι άμα το βράσω και αυτό ?

Να κάνω και μια ερώτηση πολύ newby ? επειδή ο γιος με έχει φάει πως είναι η κανονική ονομασία του ψαριού που έπαιζε στον Nemo.... (Μην με βαρέσετε) Αυτό το πορτοκαλί με τις λευκές ρίγες ? Υπάρχουν τέτοια γλυκού νερού ?

Άμα έκανα ερώτηση μακακία..... σόρρυ
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-10, 15:42
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

καλησπερα και καλως ηρθες ,νομιζω πως ο γιος σου ειναι σε παρα που καλο δρομο τεινει στην αλμυρα τα clown fish ειναι του θαλασσινου μονο δεν νομιζω να βγαινει και σε εκδοση γλυκου (παντως χωρις πλακα δεν το σκεφτεσαι καθολου για θαλασσινο; )αποψη μου δες τι ψαρακια σας αρεσουν για να προτεινουν και τα παιδια το αναλογο ενυδρειο που να καλυπτει τις αναγκες τους
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-10, 16:02
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

χαχαχ clown fish... καλό

τώρα όταν λέμε θαλασσινό εννοούμε ότι βάζουμε νερό βρύσης και του ρίχνουμε κάτι ειδικά αλάτια που είδα σε ένα σχετικό e-shop ?
-------------------------
Ωχ είδα τα πρώτα post για θαλασσινό και δεν το σκέφτομαι καν ακόμα..... Θα παραμείνω στο γλυκού νερού για αρχή να δω πως θα πάει.....
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη assoscoupa : 26-09-10 στις 16:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-10, 16:03
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

νερο βρυσης με αντιχλωριο ή νερο απο φιλτρο αντιστροφης οσμωσης που με την προσθηκη αναλογης ποσοτητας αλατιου για θαλασινα ενυδρεια ειναι καταληλο για να ζησουν τα ζωντανα μας χρειαζεται εξτρα ενα μηχανημα που λεγεται σκιμμερ το οποιο αφαιρει την μπιχλα απο το νερο , μερικους κυκλοφοριτες για συνεχη κινηση του νερου μεσα στο ενυδρειο ζωντανο βραχο με βιολογια δηλαδη απο την θαλασσα ,αυτα στο πολυ περιπου
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-10, 16:39
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλως ηρθες μη παρεις μπολι απο το πετ σοπ με την καμια
καλη συνεχεια
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-10, 16:49
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες Άσσεκούπα, ρίξε μια ματιά σ' αυτά για αρχή και τα ξαναλέμε.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-10, 17:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Καλως ήρθες και καλό
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-10, 17:46
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

έχω αρχίσει ήδη και διαβάζω..... και μάλλον πάω καρφωτός για γλυκού νερού !
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-10, 18:48
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
έχω αρχίσει ήδη και διαβάζω..... και μάλλον πάω καρφωτός για γλυκού νερού !
Σοφή απόφαση, μπορείς να ξεκινήσεις με γλυκού που είναι πιο εύκολα και αργότερα θα έχεις όλον τον καιρό ν΄αποφασίσεις ίσως για θαλασσινό.

Θα σου πρότεινα μάλιστα να ξεκινήσεις με νανοκιχλίδες, που θεωρούνται το νηπιαγωγείο του χόμπυ, γιατί δεν θέλουν τίποτε (άμμος-πέτρες-ψάρια-τέλος)
και πολύ αργότερα, όταν θα αισθάνεσαι έτοιμος και θα πιστεύεις στον εαυτό σου, να δοκιμάσεις το φυτεμένο, που είναι το αποκορύφωμα της δημιουργικότητας,
αλλά πολύ πιο δύσκολο και "τεχνικό" ενυδρείο και θέλει εμπειρία, ωριμότητα και κότσια, όσο δεν τα έχεις ακόμη, φτιάξε ένα "νταμαράκι".*



*Μην πιστέψεις τίποτε από τα μπλε, απλά θέλω να πειράξω κάποιους φίλους...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-10, 19:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Σοφή απόφαση, μπορείς να ξεκινήσεις με γλυκού που είναι πιο εύκολα και αργότερα θα έχεις όλον τον καιρό ν΄αποφασίσεις ίσως για θαλασσινό.

Θα σου πρότεινα μάλιστα να ξεκινήσεις με νανοκιχλίδες, που θεωρούνται το νηπιαγωγείο του χόμπυ, γιατί δεν θέλουν τίποτε (άμμος-πέτρες-ψάρια-τέλος)
και πολύ αργότερα, όταν θα αισθάνεσαι έτοιμος και θα πιστεύεις στον εαυτό σου, να δοκιμάσεις το φυτεμένο, που είναι το αποκορύφωμα της δημιουργικότητας,
αλλά πολύ πιο δύσκολο και "τεχνικό" ενυδρείο και θέλει εμπειρία, ωριμότητα και κότσια, όσο δεν τα έχεις ακόμη, φτιάξε ένα "νταμαράκι".*



*Μην πιστέψεις τίποτε από τα μπλε, απλά θέλω να πειράξω κάποιους φίλους...
μόνο ένα σχόλιο : οι νανοκιχλίδες δεν είναι όλες απο την λίμνη Τανγκανίκα και δεν έχουν όλες τις ίδιες απαιτήσεις.(για να μαθαίνεις )
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-10, 19:15
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
μόνο ένα σχόλιο : οι νανοκιχλίδες δεν είναι όλες απο την λίμνη Τανγκανίκα και δεν έχουν όλες τις ίδιες απαιτήσεις.(για να μαθαίνεις )
Καλά μπρε, έγραψα εγώ τίποτε για Τανγκανίκα??
Αχάριστε άντρα, αντί να μ' ευχαριστείς που σπρώχνω κόσμο στα νταμάρια??
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-10, 19:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.381
Προεπιλογή

Σε παρακολουθώ...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-09-10, 20:36
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ωραία τώρα πάμε λίγο καλά από συμβουλές και σας ευχαριστώ.....

Ας πούμε ότι ξεκινώ έτσι. Άμμο έχω.... ρίχνω και ένα βράσιμο. Πέτρες έχω μπόλικες....

Και καταλήγω σε νανοκιχλίδες Ταnγκανίκας και μόνο Τανγκανίκας

Τι πληθυσμό να υπολογίζω και τι αναλογία αρσενικά θηλυκά ?

Ξέρετε πόσο περίπου κοστίζουν το καθένα ?


-------------------------
ωχ τώρα το είδα αυτό !!!!

Παράθεση:
*Μην πιστέψεις τίποτε από τα μπλε, απλά θέλω να πειράξω κάποιους φίλους...
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη assoscoupa : 26-09-10 στις 20:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-09-10, 20:37
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως τον Ασσοκουπα.
οι δικες μου συμβουλες ειναι
1ον: παρε οσο πιο μεγαλο ενυδρειο σηκωνει η τσεπη σου (εφοσον δεν θα εχετε και τηλεοραση) θα σου δωσει πολλες επιλογες. μπορει τωρα να "φοβασαι" να ξεκινησεις με κατι μεγαλο...αλλα ο φοβος αυτος ειναι προσωρινος γιατι μολις πιασεις το νοημα εδω....θα σε περιοριζει πολυ ενα μικρο ενυδρειο.
2ον: μην εμπιστευεσαι τα πετ σοπ εστω και αν υπαρχουν καποια αξιολογα γιατι οι περισσοτεροι θα θελησουν να εκμετταλευτουν την προσωρινη αγνοια σου. διαβασε και ρωτησε εδω μεσα πριν κανεις καθε κινηση σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-09-10, 20:42
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
καλως τον Ασσοκουπα.
οι δικες μου συμβουλες ειναι
1ον: παρε οσο πιο μεγαλο ενυδρειο σηκωνει η τσεπη σου (εφοσον δεν θα εχετε και τηλεοραση) θα σου δωσει πολλες επιλογες. μπορει τωρα να "φοβασαι" να ξεκινησεις με κατι μεγαλο...αλλα ο φοβος αυτος ειναι προσωρινος γιατι μολις πιασεις το νοημα εδω....θα σε περιοριζει πολυ ενα μικρο ενυδρειο.
2ον: μην εμπιστευεσαι τα πετ σοπ εστω και αν υπαρχουν καποια αξιολογα γιατι οι περισσοτεροι θα θελησουν να εκμετταλευτουν την προσωρινη αγνοια σου. διαβασε και ρωτησε εδω μεσα πριν κανεις καθε κινηση σου.

καλώς σας βρήκα και εγώ
σε ευχαριστώ για την συμβουλή...

Τελικά αυτό από ποιότητα είναι καλό ?
http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=1193
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-09-10, 20:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι η juwel ειναι πολυ δημοφιλης εταιρια αναμεσα στους ενυδρειανους.
(αλλα παρε μεγαλυτερο μοντελο )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-09-10, 20:52
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Δηλαδή άμα αγοράσω αυτό
http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=18

που έχει

1 x Juwel Duolux 100 black
1 x Pump Multi-Set 400
1 x Heater 200 Watt

είμαι κομπλέ από εξοπλισμό ?

Σετάκι για μετρήσεις ΝΟ2, NO3 πιο να πάρω.... βοηθάτε χριστιανοί.....
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-09-10, 22:19
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το μεγαλυτερο ενυδρειο "συγχωρει" ευκολοτερα τυχον λαθη που μπορουμε να κανουμε. Γι' αυτο το λογο, αν μπορεις (λογω τσεπης και χωρου) να παρεις λιγο μεγαλυτερο (η juwel εχει και μοντελα με μηκος 1,20 και ολα της τα ενυδρεια ειναι κομπλε απο εξοπλισμο) θα ηταν ακομα καλυτερα! Αν παλι περιοριζεσαι, μια χαρα ειναι το ενυδρειο του μετρου.

Ειναι κομπλε απο εξοπλισμο αλλα θα συνιστουσα και μια αγορα επιπλεον... ενα εξωτερικο φιλτρο (προτιμω τα eheim) αντι να χρησιμοποιησεις το εσωτερικο που δινει η εταιρεια. Τα εσωτερικα φιλτρα κλεβουν λιτρα απο το ενυδρειο και φαινονται (θα πρεπει να βρεις τροπο να το κρυψεις).

Για μετρησεις θα χρειαστεις ΝΗ3, ΝΟ2, ΝΟ3 οπωσδηποτε για αρχη. Καλες εταιρειες ειναι η tetra και η API.

ΥΓ. Καλωσορισες!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-09-10, 22:00
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ερωτήσεων συνέχεια...

Διάβασα αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949

μπράβο στον συγγραφέα πολύ καλό άρθρο για μας τους newby !

Λοιπόν ερώτηση πρώτη σχετικά με αυτό:

Παράθεση:
Συνηθως σε ενυδρεια με σωστη ιχθυοφορτιση και προσεκτικο ταισμα, μια εβδομαδιαια αλλαγη της ταξης του 30% ειναι ικανοποιητικη, αλλα επειδη καθε ενυδρειο ειναι και ενας διαφορετικος μικροκοσμος αυτο δεν μπορει να αποτελει απολυτο κανονα. Οι μετρησεις που κανουμε με τα τεστ μας, η συμπεριφορα των ψαριων και των φυτων μας, μας "λενε" αν πρεπει να προσαρμοσουμε τον κανονα αυτο στα μετρα του ενυδρειου μας.
Το νερο που προσθετουμε σε καθε αλλαγη θα πρεπει να ειναι περιπου της ιδιας θερμοκρασιας με το νερο του ενυδρειου και παντα με την αναλογη δοση αντιχλωριου.
Ας πούμε ότι έχω το ενυδρείο στο σαλόνι. Ποια μέθοδο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αλλάξω νερό χωρίς να με χωρίσει η γυναίκα ? .... και κάτι ακόμα... αφού έχω στρωμένο ενυδρείο και έχω ένα σύστημά σε ισορροπία γιατί να αλλάζω νερό αφού έχω φίλτρο που το καθαρίζει? Εάν δεν αλλάξω ιχθυοφόρτιση υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάποια τιμή που να θέλει αλλαγή


Υπάρχουν φίλτρα που έχουν ενσωματωμένο το θερμαντικό σώμα (όλα σε ένα) ?

Τα φώτα δεν προσφέρουν αύξηση θερμοκρασίας ?

Ξέρω μπορεί και να σας τα έχω πρήξει αλλά διαβάζω διαβάζω και όλο απορίες έχω. Κοιτώ να είμαι έτοιμος πριν την μεγάλη αγορά !
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-09-10, 22:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν ερώτηση πρώτη σχετικά με αυτό:
... αφού έχω στρωμένο ενυδρείο και έχω ένα σύστημά σε ισορροπία γιατί να αλλάζω νερό αφού έχω φίλτρο που το καθαρίζει? Εάν δεν αλλάξω ιχθυοφόρτιση υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάποια τιμή που να θέλει αλλαγή!
χαιρομαι που σου αρεσε το αρθρο.
το εξηγω λιγο παραπανω για τις αλλαγες...

"Τα νιτρικα και φωσφορικα αλατα αυξανουν τη συγκεντρωση τους συνεχως και μπορει να φτασουν σε επικινδυνα για τα ψαρια επιπεδα. Ακομη κι αν εχουμε αρκετα φυτα στο ενυδρειο μας (τα οποια καταναλωνουν-"τρωνε" τα νιτρικα-φωσφορικα) και αυτο δε συμβει, πολλα στοιχεια που περιεχει το νερο εξαντλουνται και πρεπει να τα αναπληρωσουμε....γιαυτους τους λογους επιβαλλεται να κανουμε αλλαγες νερου."

υπογραμμισα τα σημεια-κλειδια που απαντουν στην ερωτηση σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Ας πούμε ότι έχω το ενυδρείο στο σαλόνι. Ποια μέθοδο μπορώ να χρησιμοποιήσω για να αλλάξω νερό χωρίς να με χωρίσει η γυναίκα ? .... Υπάρχουν φίλτρα που έχουν ενσωματωμένο το θερμαντικό σώμα (όλα σε ένα) ? Τα φώτα δεν προσφέρουν αύξηση θερμοκρασίας ?!
ναι υπαρχουν φιλτρα (εξωτερικα) που εχουν και το θερμοστατη ενσωματωμενο...αλλα θεωρω πιο ευελικτο το να τα εχεις χωριστα.
τα φωτα φυσικα και συμβαλλουν στην αυξηση της θερμοκρασιας.
οσο για τις αλλαγες...πολλοι τροποι. με κουβα...με αλφαδολαστιχο απευθειας στην αποχευτευση....κανοντας μια αναζητηση εδω θα δεις διαφορους τροπους που χρησιμοποιει ο καθενας.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-09-10, 22:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν μπορει να παρεις αυτο, ειναι ιδανικο http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=5&mat=4300
(εχει και καλυτερο φωτισμο αν θελεις να ειναι και καλοφυτεμενο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-09-10, 22:56
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Για τις αλλαγές βρήκα αυτό :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Βολεύει ή θα χρειαστώ τον Λυκουρέζο για το διαζύγιο ?

Θα χρειαστώ να έχω ένα μικρότερο ενυδρείο για να βάζω τα ψάρια μου κατά την διάρκεια της αλλαγής βάζοντας νερό από το ήδη υπάρχον μεγάλο ενυδρείο για να μην τα διαταράξω ?


Κάτι άσχετο. Ποιος είναι ιδιοκτήτης αυτού του forum ? Μπορεί να επικοινωνήσει μαζί μου. Για καλό τον θέλω lol
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-09-10, 23:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οχι..πιο πολυ θα στρεσσαριστουν τα ψαρια απο το κυνηγητο-συλληψη με την αποχη και αλλαγη περιβαλλοντος παρα απο το να αλλαξεις ενα μερος του νερου μονο.
ασε που θα συνηθισουν αμεσως και δε θα τα ενοχλει καθολου. πολλες φορες θα πηγαινουν κατω απο τον πιδακα του φρεσκου νεορυ και θα παιζουν.
ιδιοκτητης ειναι ο Tolis...ο γνωστος δικτατορας μας!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-09-10, 23:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από assoscoupa Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις αλλαγές βρήκα αυτό :
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893

Βολεύει ή θα χρειαστώ τον Λυκουρέζο για το διαζύγιο ?
Με τον τροπο αυτο εχω ελαχιστοποιησει τη φασαρια, τα νερα στο πατωμα, κουβαδες στη μεση κλπ
Λιγη εξασκηση και μετα απο μερικες αλλαγες νερου θα ειναι "αναιμακτο" (στεγνο) παιχνιδακι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-09-10, 23:10
Το avatar του χρήστη assoscoupa
assoscoupa Ο χρήστης assoscoupa δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-09-2010
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

οκ delta66 αυτό θα κάνω. Θα ξαναθυμηθώ και το εργαστήριο υδραυλικής στο Πολυτεχνείο !!!

όλο αυτό το σύστημα με το T κλπ στήνετε μονάχα σε εξωτερικό φίλτρο ή και εσωτερικό ?
__________________
Το Όλο είναι Άλλο
http://www.parisk.gr
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
αρχαριος


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
Αρχι-αρχάριος Hydrus Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-09-10 00:06
Αποριες αρχάριου. liakosmrm Αρχάριοι γλυκού νερού 7 31-01-10 23:46
Αρχάριος με 33 lt tass Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 15 30-10-09 13:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09897 seconds with 13 queries