Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-01-07, 04:36
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή Σαλιγκαρoπόλεμος round 1

Μετά την εισαγωγή κερατόφυλλου στο ενυδρείο , αφού το καθάρισα σχολαστικά με χλιαρό νεράκι ( χλωρίνη δεν έβαλα γιατί διάβασα ότι είναι ευαίσθητο τρομάρα μου ) , αφού βεβαιώθηκα ότι δεν υπήρχε σαλιγκάρι πάνω του , το έριξα στο ενυδρείο . 3-4 εβδομάδες μετά (δλδ τώρα) στο ενυδρείο σουλατσάρουν αρκετά σαλιγκάρια (τα αβγά δεν τα υπολόγισα #$@).

Διάβασα πάαααρα πολλά για τα σαλιγκάρια , και για τα + και για τα - και αποφάσισα ότι πρέπει να πάρουν πόδι ... ( σημαντικό ρόλο έπαιξε και η γνώμη της γυναίκας μου που μόλις τα είδε ακούστηκε το χαρακτηριστικό "ιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχχχχχχ" ) .

Εδώ ξεκινάει το πανηγύρι , απ ότι διάβασα δεν είναι και το ποιο εύκολο πράγμα στον κόσμο . Και οι τρόποι δεν είναι 100% αποτελεσματικοί εκτός αν ρίξεις κάποιο φάρμακο το οποίο έχει άγνωστες συνέπειες για τα ψάρια και τα φυτά ...

Το συμπέρασμα ήταν ότι ,
  • να βρώ χρόνο να κυνηγάω ένα ένα τα σαλιγκάρια κάθε μέρα δεν το βλέπω άρα στο επόμενο ...
  • να βάζω τις παγίδες τις κλασικές με τα πιατάκια ανάποδα κτλ δεν μου άρεσε γιατί απλά τα μειώνω , άρα τζίφος πάλι ...
  • να βάλω κάποιο ψάρι να τα ξεπαστρέψει δύσκολο γιατί το ενυδρείο είναι 60lt και φιλοξενεί γκαπάκια ....
  • να ρίξω χημικά είπαμε είναι επικίνδυνο για τα ψαράκια μου και τα φυτά ...
άρα ????

Στο pet shop μου είπε για αμμωνία ... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο ; Αφαιρείς τα ψάρια λέει , ρίχνεις αρκετή ποσότητα αμμωνίας και τα σαλιγκάρια πάνε να βρουν το δημιουργό τους ...

Έχει ακούσει / δοκιμάσει κανένας κάτι τέτοιο ; Η αμμωνία θα καταστρέψει και τα φυτά (το φυτό βασικά γιατί μόνο κερατόφυλλο έχω) ; Και το ποιο σημαντικό ... μήπως τα σαλιγκάρια κάνουν απόπειρα να σωθούν από την αμμωνία μέσα στο ενυδρείο και βγούνε βόλτα στο σπίτι ; (τότε θα πρέπει να φύγω και εγώ μαζί με τα σαλιγκάρια )

Πλιζ χέλπ μι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-01-07, 07:50
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παρε δυο clown,μετεφερεις τα γκαπακια σου στο μικρο ενυδρειο για λιγο και οταν οι clown καθαρισουν το ενυδρειο απο τα σαλιγκαρια τους επιστρεφεις 'η τους χαριζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-01-07, 10:23
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από BTG Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο pet shop μου είπε για αμμωνία ... έχετε ακούσει κάτι τέτοιο ; Αφαιρείς τα ψάρια λέει , ρίχνεις αρκετή ποσότητα αμμωνίας και τα σαλιγκάρια πάνε να βρουν το δημιουργό τους ...
τι έκανε λέει ???
σου είπε σε είδη στρωμένο ενυδρείο να βάλεις αμμωνία ???
και μετά να την αφαιρέσεις πώς ακριβώς ???
και τα ψάρια όλες αυτές τις ώρες ... αν όχι μέρες που θα τα είχες ???
πες μας και το όνομα του πετ σοπ για να το ξέρουμε να μην κάψει και κανέναν άλλον από το forum !!!!

φιλαράκο χρειάζεσαι αρκετό διάβασμα ...
η αμμωνία είναι από τους χειρότερους εχθρούς για τα ψαράκια μας ... και σε μικρές ακόμα ποσότητες είναι υπερβολικά τοξική ... αυτός είναι και ο λόγος που γίνετε ολόκληρη ιστορία με το στρώσιμο πριν βάλουμε ψάρια μέσα ...

και ξαναρωτώ ...!!!!! τα ψάρια τι θα τα κάνεις όσο καιρό θα κάνει το φίλτρο σου να απορροφήσει και το τελευταίο mgr αμμωνίας από μέσα ???

αυτές είναι κομπογιαννίτικες απόψεις ...

τώρα όσο αναφορά το πως θα μειώσεις τον πληθυσμό ...
ψάξε να βρεις πρώτα τις αιτίες που προκάλεσαν την αύξηση τους !!!
μάλλον ταΐζεις πολύ ... ελάττωσε το φαγητό και αυτά θα μειωθούν από μόνα τους σιγά σιγά ...
να τα εξαλείψεις δεν χρειάζεται .... είναι και αυτά μέρος της βιολογίας του ενυδρείου σου ...
τρώνε τις τροφές που ξεμένουν στον πάτο ...
λίγο άλγη ...
μερικά από αυτά βοηθούν ακόμα και στον καλό αερισμό του υποστρώματος ...

και στο ξανάλεω ....
ΔΙΑΒΑΣΜΑ ....
και στο forum ...
και εδώ ...
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm
η γνώση είναι κάτι που αποκτάτε σιγά σιγά και με κόπο ... μέχρι τότε εδώ είμαστε να σε βοηθήσουμε να αποφύγεις τα χειρότερα !!!

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/Filters3.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/schnecke.htm
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides.../schnecke2.htm
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-01-07, 11:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μα και η αμμωνια χημικό ειναι, και μαλιστα τοξικοτατο.
Τα σαλιγκαρια ειναι μερος του οικοσυστηματος του ενυδρειου και πρεπει να συνυπαρχουν.

Για να φτασει η αμμωνια να σκοτωσει τα σαλιγκαρια θα πρεπει να ριξεις παρα πολυ, και ειναι πιθανον αυτο να επηρεασει το βιολογικο φιλτρο..
Ασε που δεν θα μπορεις να σταθεις μεσα στο σπιτι απο τη μυρωδια.

Αν τοσο πολυ σε ενοχλουν, υπαρχουν χημικα σκευασματα που περιεχουν χαλκο ειδικα για να εξαφανιζουν σαλιγκαρια απο ενυδρεια και θα τα εξαφανισουν χωρις να κανεις αλλες πατεντες.

Θα σου προτεινα να συμβιβαστεις με την ιδεα παντως...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-01-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα σαλιγκάρια δεν υπάρχει περίπτωση να εξαλειφτούν με κάποιο βιολογικό τρόπο(φυσικούς εχθρούς,ανθρώπινους συλλέκτες κτλ) παρα μόνο με χημικό ο οποίος όμως έχει πολύ φασαρία και κατα την γνώμη μου είναι φασαρία για το τίποτα αφού ανα πάσα στιγμή μπορείς να τα ξαναεισάγεις με κάποιο φυτό(οτι και να το κάνεις το φυτό,υπάρχει τέτοια περίπτωση).
Εγώ έχω δοκιμάσει και clown loach στο παρελθόν και τα σαλιγκάρια είχαν φαινομενικά εξαφανιστεί επι ένα μήνα και τότε έβγαλα τα clown loach γιατι δεν τα προσδιόριζα για μόνιμους κατοίκους...Λίγες μέρες μετά,να σου πάλι τα σαλιγκάρια και σε κανα μήνα ίδια στον αριθμό .Συμπέρασμα:τζάμπα κόπος.Από τότε τα αποδέχτηκα και όταν είδα οτι ο Leporacanathicus μου στο ένα ενυδρείο και το Platydoras και ο Hemiancistrus μου στο άλλο τα κάνουν snack,τα αγάπησα κιόλας γιατί προσφέρουν τζάμπα και μόνιμη ζωντανή τροφή .Μάλιστα,επειδή ο Leporacanthicus μου ξεπάστρεψε το αγαπημένο του είδος Planorbis,τα έχω ξαναεισάγει εκουσίως 3 φορές για να εχει...
Όπως είπε και ο Σωτήρης,καλύτερα αποδέξου τα...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-01-07, 13:06
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Το πρόβλημα σου φίλε μου το αντιμετώπισα και εγώ... Δεν είσαι ο πρώτος εν ολίγοις....

Τί έκανα τώρα... Καταρχήν αφού διάβασες θα ξέρεις ότι όλα τα σαλιγκάρια δεν είναι το ίδιο βλαβερά για το ενυδρείο. Και φυσικά είπαμε ότι δεν μπορείς εύκολα να απαλλαγείς καθόλου εύκολα από αυτά...

Εφαρμόζουμε λοιπόν την φεμινιστική θεωρία για τον βιασμό που λέει ότι αν δεν μπορείς να τον αποφύγεις απόλαυσε τον!!!

Διάλεξα δύο ωραία σαλιγκάρια με μακρόστενη κοχλιοειδή μορφή (δεν θυμάμαι αυτή την στιγμή το όνομα τους - αλλα διάβασα ότι δεν είναι και τόσο βλαβερά τα συγκεκριμένα) και αποφάσισα να τα Υιοθετήσω!. Εβγαλα όλα τα φυτά που ήταν ριζωμένα στον βυθό του ενυδρείου και έδεσα μόνο κερατόφυλλο σε διάφορα σημεία, είτε το άφησα απλώς να επιπλέει. Ετσι όποιο σαλιγκάρι πάει να φάει "χορταράκι" και τύχει να είμαι κοντά στο ενυδρείο αμέσως πάει να συναντήσει τους προγόνους του. Επίσης μια φορά την εβδομάδα βγάζω με την αλλαγή νερού και όσα βλέπω στο βυθό ή νεογέννητα στα τζάμια. Επίσης πολύ σημαντικό είναι να μην μένουν υπολλείματα τροφής κάτω γιατί έτσι πολλαπλασιάζονται τα σαλιγκάρια πολύ πολύγρήγορα. Αν δεν βρίσκουν τροφή αναγκάζονται να πάνε στα φυτά όπου είναι εύκολο να απομακρυνθούν και δεν πολλαπλασιάζονται εύκολα.

Από την άλλη μεριά τα 2 σαλιγκάρια που υιοθέτησα είναι πανέμορφα και βοηθούν σημαντικά στην καταπολέμηση της άλγης και στον καθαρισμό τον τζαμιών.

Μήπως λοιπόν πρέπει να δεις τα πράγματα με άλλο μάτι? Ετσι κι αλλιώς με το ενυδρείο σου ασχολήσε καθημερινά είτε για να ταϊσεις είτε για να κάνεις "πρωϊνή αναφορά" μετρώντας τα ψάρια σου. Καιμια φορά την εβδομάδα κάνεις αλλαγή νερού. Εκείνες τις στιγμές λοιπόν αν ρίξεις μια στοιχειώδη ματιά στα σαλιγκάρια θα μπορέσεις να ελέγξεις τον πληθυσμό τους πολύ εύκολα και χωρίς κόπο.

Φιλικά Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-01-07, 13:11
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

επίσης για να μην ξεχάσω ...
τα aplle snails είναι πολύ αποτελεσματικά ...
δεν ξέρω γιατί ... μάλλον τρώνε τα αυτά των άλλων ...
αλλά από τότε που τα έβαλα μέσα σταμάτησα να αντιμετωπίζω πρόβλημα με σαλιγκάρια κτλ κτλ .
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-01-07, 13:31
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Αμμωνίες και λοιπές χημικές πατέντες δεν .....isourtzo netblues

Πρέπει να αναγνωρίσεις το ή τα είδη σαλιγκαριών που έχεις.
Πχ.μελανοειδή ή πλανορμπς καλύτερα να έχεις παρά οχι.netblues
Για την ποσότητά τους φταίει η τροφή οπως σου έχουν πει τα παιδιά.
Λιγότερη τροφή λιγότερα σαλιγκάρια.isourtzo
Για να μην έχεις καθόλου φυσικές λύσεις είναι οι καλύτερες.
Πάρε ένα σαλιγκαροφάγο ψαράκι όπως οι Κλόουν και μετά το χαρίζεις.stav
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-01-07, 13:53
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από msigouros Εμφάνιση μηνυμάτων
isourtzo
επειδή βλέπω ότι το σκοτώνεται συχνά ...
είναι lsourtzo με λάμδα ... όχι isourtzo !!
ευχαριστώ !!!
sorry για το off topic ... αλλά είχα απηυδήσει 2 χρόνια τώρα !!
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-01-07, 14:20
Το avatar του χρήστη ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο χρήστης ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2006
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
είναι lsourtzo με λάμδα ... όχι isourtzo !!
ευχαριστώ !!!
sorry για το off topic ... αλλά είχα απηυδήσει 2 χρόνια τώρα !!
Ενταξει isourtzo, έγινε .
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-01-07, 14:44
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδή βλέπω ότι το σκοτώνεται συχνά ...
είναι lsourtzo με λάμδα ... όχι isourtzo !!
ευχαριστώ !!!
sorry για το off topic ... αλλά είχα απηυδήσει 2 χρόνια τώρα !!
OK φίλε.
Γράψτο με κεφαλαίο L να γλυτώσουμε την γκρίνια
Lsourtzo
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-01-07, 16:27
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας , 2-3 πραγματάκια στα γρήγορα γιατί είμαι στη δουλειά .

Τα ψάρια γράφω ότι θα φύγουν πριν την αμμωνία και εννοείται ότι δεν θα ξαναμπούν πριν μηδενιστεί . Εϊμαι άσχετος αλλά όχι και τόσο Επίσης , δεν νομίζω να μπορέσω να βρω clown αλλά και πάλι δεν τα εξαφανίζουν , απλά τα μειώνουν ... άρα μόλις βγουν πάλι θα έχουμε σαλιγκάρια

Thanks για τις ιδέες και τις συμβουλές σας αλλά τα τα σαλιγκάρια πρέπει να φύγουν ( δεν αντέχω άλλα "ιχχχχχχχχχχχχχχχχχχ" ) . Πάντως ούτε υπερβολικό τάισμα κάνω ( το αντίθετο θα έλεγα ) , ούτε άλγη έχω στο ενυδρείο ( ας είναι καλά τα ότο ) ούτε κάποιο άλλο πρόβλημα μέχρι στιγμής ... εκτός από τα σαλιγκάρια !#@$ . Για χημικά δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι ... αλλά βέβαια να ξηλώσω το ενυδρείο και να το στήσω απ την αρχή δεν θέλω ούτε να το φανταστώ ...

κάτι θα βρεθεί να κάνω που θα πάει ....
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-01-07, 16:33
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οπως ειπαν κι οι προηγουμενοι, τα σαλιγκαρια ειναι μερος του οικοσυστηματος ενος ενυδρειου.
Μπορεις να τα εχεις υπο ελεγχο με καποιους τροπους (σαλιγκαροφαγα ψαρια, παγιδες κλπ) αλλά να τα ξεφορτωθεις δεν μπορεις, εκτος αν χρησιμοποιησεις ειδικα φαρμακα για αυτη τη δουλεια. Αυτα επηρεαζουν ισως (κι ας λενε το αντιθετο) την βιολογια του φιλτρου, οποτε ισως βρεθεις με αστρωτο ενυδρειο.
Κι αν μεθαυριο ξαναμπει σαλιγκαρι στο ενυδρειο, αντε απο την αρχη?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-01-07, 20:54
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Αφου εχεις γκαπυ δοκιμασε να ανεβασεις την αλατοτητα του νερου σου.Στα ψαρια σου θα αρεσει.Στα σαλιγκαρια μαλλον οχι...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-01-07, 21:10
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

...και στο φιναλε, αν δεν μπορεις να τα δεχτεις με τιποτα, ριξε φαρμακο ειδικο για σαλιγκαρια. Θα κανει το μικροτερο δυνατο κακο σε σχεση με αμμωνιες, μεταφορες ψαριων κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-07, 22:12
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jstiva Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφαρμόζουμε λοιπόν την φεμινιστική θεωρία για τον βιασμό που λέει ότι αν δεν μπορείς να τον αποφύγεις απόλαυσε τον!!!
Αυτή ακριβώς τη θεωρία έχουμε αναγκαστικα εφαρμόσει πολλοί από εμάς.

Οπως σου είπαν, είναι μέρος του οικοσυστήματος. Πιθανόν να αναγκαστείς κι εσύ να τα ανεχτείς (και τα σαλιγκάρια, και τα ιιιιιχχχχ )

Για τα χημικά δεν ξέρω να σου πω αν έχουν αποτέλεσμα ή όχι, πάντως σκέψου ότι το ενυδρείο σου είναι μια ..... "μικρή φύση". Ισως, κακώς ή καλώς, να μη μπορείς να την έχεις ακριβώς όπως τη θέλεις.

Αυτό που σίγουρα πάντως μπορώ να πω για τη λύση με τη μεταφορά των ψαριών, μάλλον απαράδεκτη είναι!
Από τη μία είναι το "που θα τα βάλεις".
Από την άλλη, άντε και έχεις κάπου να τα βάλεις. Το στρεσσάρισμα και η ταλαιπωρία που θα τραβήξουν μέχρι να τα "ψαρέψεις" για να τα βάλεις αλλού και να τα ξαναψαρέψεις για να τα βάλεις πίσω, στο ανέφερε αυτός που στο πρότεινε?
Και αν ξαναέχεις σαλιγγάρια κάποια στιγμή? Πάλι η ίδια ταλαιπωρία και για σένα αλλά κυρίως για τα ψαράκια???

Μάλλον αυτό δεν θα πρέπει να το έχεις στις πιθανές λύσεις......
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-01-07, 22:56
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

@tolis Συμφωνώ ότι είναι μέρος του οικοσυστήματος , αλλά ανωτέρα βία ... τώρα για το αν θα ξαναμπούν ΑΝ τα καταφέρω και τα ξεφορτωθώ ... πίστεψέ με ... το πάθημα μάθημα

@andreas k Αυτό με την αλατότητα δε το σκέφτηκα ... το κερατόφυλλο θα τη βγάλει καθαρή όμως ; Η θα κάνει παρέα με τα σαλιγκάρια ; (κακία : καλά να πάθει να μάθει να κουβαλάει αυγά )

@takis Προσπαθώ να το αποφύγω αλλά δύσκολα τα πράγματα ... Αν τελικά ρίξω κάτι τέτοιο , θα φροντίσω να απομακρύνω μέρος των υλικών του φίλτρου και να τα βάλω στο άλλο ενυδρείο για να μην την πατήσω ... ( ή θα έχει και αυτό αυγά και θα γελάμε πάλι μετά ; )

@Casper Στάνταρ δεν είναι όπως ακριβώς το θέλουμε ... αλλά αυτό είναι ανταρσία ... και όσο περίεργο και αν σου φανεί , τα σαλιγκάρια τα ανέχομαι ... τα "ιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιχχχχχχχχχχχχχχχ" με τπτ


Θα κάνω μια απόπειρα με λίγο μεγαλύτερη αλατότητα και βλέπουμε .... Το καλό είναι ότι έχω και στο δεύτερο ενυδρείο σαλιγκάρια γιατί έβαλα και εκεί ο έξυπνος ένα κλαδεματάκι για να μην έχω το γεννήστρο-ενυδρείο γυμνό τελείως , καλό ε ;

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-01-07, 01:39
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το χαλικι σου μπορει να αντιμετωπισει προβλημα...το κερατοφυλλο οχι.Μην κανεις τσιγκουνιες!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-01-07, 02:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
δοκιμασε να ανεβασεις την αλατοτητα του νερου σου.Στα ψαρια σου θα αρεσει.Στα σαλιγκαρια μαλλον οχι...
Τα σαλιγκαρια θελουν σκληρα νερα γενικως.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-01-07, 03:13
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

tolis εννοείς ότι τζάμπα θα τα παστώσω τα γκαπάκια ;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 25-01-07, 03:29
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα γκαπακια το θελουν το αλατακι τους.
Τα σαλιγκαρακια το ιδιο.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 25-01-07, 03:36
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

το έπιασα το υπονοούμενο , thanks
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-01-07, 05:38
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

Για σας είπα να κάνω την εμφάνισή μου και εγώ
μιας και είμαι ο ηθικός αυτουργός (έδωσα το κερατόφυλλο) στον BTG
δεν έχω να προσθέσω κάτι γιατί από ότι είδα σε κατατόπισαν πολύ καλά

Συγνώμη για τα σαλιγκάρια που άμα το ήξερα ότι δεν τα θέλεις θα βλέπαμε την από πριν απομάκρυνση τους από το φυτό.

Σκέψου ότι εγώ δεν είχα Melanoides tuberculata στα ενυδρεία και μαζί με τους ροδόστομους που πείρα πριν δυο μήνες περίπου είπα τον μαγαζάτορα δεν μου πιάνεις και μερικά σαλιγκαράκια που είδα ότι έχει

μόνο που δεν του είπα πόσο τα πουλάει
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-01-07, 16:32
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Τι λες βρε Χρήστο , δεν φτάνει που μου έδωσες τα κλαδέματα φταις κι όλας ;Έπρεπε να σκεφτώ ότι δεν φτάνει να αφαιρέσω αυτά που βλέπω μόνο... και ότι υπάρχουν και τα αυγά που δεν βλέπω .

Melanoides tuberculata είναι τα πουλάκια μου ε; (είναι μικρά σχετικά ακόμα και δεν μπορώ να καταλάβω) Hehe , να ξέρω με ποιον έχω να κάνω τουλάχιστον
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 25-01-07, 16:46
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα melanoides tuberculata δεν κανουν αυγα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-07, 17:24
Το avatar του χρήστη chris the trik
chris the trik Ο χρήστης chris the trik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2006
Περιοχή: ΤΡΙΚΑΛΑ
Μηνύματα: 123
Προεπιλογή

τα σαλιγκάρια τα οποία έχω στο ενυδρείο απο τις παρατηρήσεις μου (και αν δεν κάνω λάθος) είναι τα :
Melanoides tuberculata
Lymnaea stagnalis
Planorbis corneus
και τα apple snails


μάλλον σου ήρθανε τα Planorbis corneus
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 25-01-07, 17:26
Το avatar του χρήστη pani
pani Ο χρήστης pani δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-10-2003
Περιοχή: Κύπρος (Λευκωσία)
Μηνύματα: 599
Προεπιλογή

Να πω και γω τη ταπεινή μου γνώμη για τα σαλιγκαράκια... στο δικό μου ενυδρείο οταν τα είχα έβαλα clown και, ναι λοιπόν, αυτά τα ψαράκια σε μικρό χρονικό διάστημα τα ξολοθρευσαν. Ειναι μιά πολύ καλή λύση, απο τη μιά χαίρεσαι τα νέα ψαράκια με τα καμώματα τους και απο την άλλη κάνεις εκείνο που επιθυμείς χωρίς να προκαλέσεις ζημιά στο οικοσύστημα του ενυδρείου, εργάζονται αυτά για σένα.
__________________
Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.
----------------------------


Το ενυδρείο μου σήμερα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 25-01-07, 19:57
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Eαν ειναι Planorbis corneus...παστωσε τα.Τα δικα μου δεν το αντεξαν.Ναναι καλα ο Takis...
Υ.Γ.Δεν τα εχω δει επισης ποτε στο ενυδρειο των κιχλιδων οπου το ph ειναι...στο Θεο!!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 25-01-07, 20:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα melanoides tuberculata δεν κανουν αυγα.
και πως πολλαπλασιάζονται?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pani Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω και γω τη ταπεινή μου γνώμη για τα σαλιγκαράκια... στο δικό μου ενυδρείο οταν τα είχα έβαλα clown και, ναι λοιπόν, αυτά τα ψαράκια σε μικρό χρονικό διάστημα τα ξολοθρευσαν...
αν είναι Melanoides tuberculata νομίζω οτι οι κλόουν δεν θα τα καταφέρουν, είναι πολύ σκληρά
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 25-01-07, 20:29
BTG Ο χρήστης BTG δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-12-2006
Περιοχή: Καρδίτσα
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris the trik Εμφάνιση μηνυμάτων
τα σαλιγκάρια τα οποία έχω στο ενυδρείο απο τις παρατηρήσεις μου (και αν δεν κάνω λάθος) είναι τα :
Melanoides tuberculata
Lymnaea stagnalis
Planorbis corneus
και τα apple snails


μάλλον σου ήρθανε τα Planorbis corneus
ΚαραLOL , εσύ έχεις ολόκληρο εκτροφείο Χρήστο :eek: . Αν κρίνω από μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα , ναι αυτά πρέπει να είναι ! Υπάρχει περίπτωση βρε παιδιά να τρυπώσουν και στο φίλτρο ; Το φιλτράκι είναι εσωτερικό και έχει σφουγγάρι στην είσοδο ... άρα μάλλον όχι ε ;

Pani είναι δύσκολο να βρω Clown αλλά και να βρω πρέπει να μετακομίσω τα γκαπάκια για να τα βάλω ... και όπως είπαν στα προηγούμενα post μάλλον μεγαλύτερη ζημιά θα γίνει με τη μετακόμιση ...


edit : είμαι στη δουλειά και μέχρι να απαντήσω με προλάβατε LoL , θα δοκιμάσω τη μέθοδο του παστώματος hehehehe . thanks
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09635 seconds with 12 queries