Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Σαλιγκάρια

Σαλιγκάρια ...και άλλα μαλάκια γλυκού νερού.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-05-12, 19:56
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή Ομαδικη αυτοκτονια apple snails

Οταν εφτασα σημερα το πρωι στο γραφειο (στη δουλεια το εχω το ενυδρειο) δεν πιστευα στα ματια μου με αυτο που ειδα: Και τα 3 apple snails που ειχα στο ενυδρειο ηταν πεσμενα κατω στο πατωμα! (το ενυδρειο μου ειναι ανοιχτο). Χωρις να ξερω αν ειναι ακομα ζωντανα τα εβαλα σε ενα ποτηρι (για να μη γεμισω το ενυδρειο με αμμωνια αν ηταν νεκρα) και ευτυχως μετα απο καμμια ωρα αρχισαν και τα 3 να κουνιουνται. Εβαλα προς το παρον απο πανω ενα τουλι κα απο βδομαδα θα φτιαξω ενα κομματι plexy glass. Ειχα διαβασει οτι αν ειναι ανοιχτο το ενυδρειο υπάρχει κινδυνος αλλα και τα 3 μαζι!!! Υπάρχει περιπτωση να κανανε προσπαθεια για ομαδικη μεταναστευση για να γενησουν ή για να συνοδευσουν αυτο που παει να γεννησει ή κατι τετοιο; Ξερει κανεις;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-05-12, 20:02
Το avatar του χρήστη Αντωνης Πατρα
Αντωνης Πατρα Ο χρήστης Αντωνης Πατρα δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2011
Περιοχή: πατρα - βασιλικο
Μηνύματα: 297
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Οταν εφτασα σημερα το πρωι στο γραφειο (στη δουλεια το εχω το ενυδρειο) δεν πιστευα στα ματια μου με αυτο που ειδα: Και τα 3 apple snails που ειχα στο ενυδρειο ηταν πεσμενα κατω στο πατωμα! (το ενυδρειο μου ειναι ανοιχτο). Χωρις να ξερω αν ειναι ακομα ζωντανα τα εβαλα σε ενα ποτηρι (για να μη γεμισω το ενυδρειο με αμμωνια αν ηταν νεκρα) και ευτυχως μετα απο καμμια ωρα αρχισαν και τα 3 να κουνιουνται. Εβαλα προς το παρον απο πανω ενα τουλι κα απο βδομαδα θα φτιαξω ενα κομματι plexy glass. Ειχα διαβασει οτι αν ειναι ανοιχτο το ενυδρειο υπάρχει κινδυνος αλλα και τα 3 μαζι!!! Υπάρχει περιπτωση να κανανε προσπαθεια για ομαδικη μεταναστευση για να γενησουν ή για να συνοδευσουν αυτο που παει να γεννησει ή κατι τετοιο; Ξερει κανεις;
αυτο το εκαναν και τα δικα μου σε ενα συγκεκριμενο ενυδρειο καθε φορα που εκανα αλλαγη νερου.. εσυ εκανες καμια αλλαγη νερου την προηγουμενη? αν ναι τοτε κατι συμβαινει με την προσαρμογη τους στο φρεσκο νερο
__________________

Μπορεις να πας πιο μακρια με μια ευγενικη λεξη και ενα πιστολι,παρα με μια ευγενικη λεξη μονο.Ά Al Capone
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-05-12, 20:03
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

μάλλον για μετανάστευση τα κόβω
με αυτά που γίνονται στη χώρα μας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-05-12, 20:24
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Αντωνης Πατρα Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο το εκαναν και τα δικα μου σε ενα συγκεκριμενο ενυδρειο καθε φορα που εκανα αλλαγη νερου.. εσυ εκανες καμια αλλαγη νερου την προηγουμενη? αν ναι τοτε κατι συμβαινει με την προσαρμογη τους στο φρεσκο νερο

Οχι, πριν 2 μερες ειχα κανει αλλαγη. Δεν νομιζω να εχει σχεση. Παντως μεσα στο ενυδρειο που τα παρατηρω, ποτε δεν πανε καπου ολα μαζι, θαθελα ναχα μια καμερα να δω τη στιγμη που πηδανε ολα μαζι εξω, ή το ενα μετα το αλλο, σχεδον απιστευτο μου φαινεται.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-05-12, 20:48
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Υπάρχουν πολλοί λόγοι που τα apple snails βγαίνουν εκτός νερού.
Οι πιο γνωστοί-κοινοί λόγοι είναι για να γεννήσουν, για να βρουν τροφή ή για να πάρουν οξυγόνο αν το νερό δεν έχει αρκετό.

Όλα τα ενυδρεία που διατηρούν apple snails θα πρέπει να έχουν καπάκι που να κλείνει καλά.
Εκτός νερού μπορούν να επιβιώσουν μέχρι και μια βδομάδα με τις κατάλληλες συνθήκες υγρασίας και θερμοκρασίας.
Στη φύση σε αποξηραμένους νερόλακκους χώνονται μέσα στη λάσπη και μπορούν να ζήσουν χρόνια έτσι περιμένοντας τις ιδανικές συνθήκες.

Εδώ http://www.applesnail.net/content/care.php μπορείτε να βρείτε πολλές πληροφορίες για τα αγαπημένα μας μηλοσαλίγκαρα
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-05-12, 20:51
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Δε μαζευόντουσαν και τα τρία μαζί όσο τα έβλεπες, για να μη δίνουν στόχο. Αλλά όταν τα φώτα έσβηναν κατάστρωναν μαζί το σχέδιο της απόδρασης!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-05-12, 21:11
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ShadowVValker Εμφάνιση μηνυμάτων
Δε μαζευόντουσαν και τα τρία μαζί όσο τα έβλεπες, για να μη δίνουν στόχο. Αλλά όταν τα φώτα έσβηναν κατάστρωναν μαζί το σχέδιο της απόδρασης!

Χα χα χα καλο, σαν σκηνικο απο κινουμενα σχεδια ετσι;

Αλεξανδρε, υπαρχει καμια πληροφορια για ομαδικη μετακινηση μετα απο καποιο ερεθισμα; Μονο ετσι εξηγειται και τα 3 μαζι. Εχω αρκετη τροφη μεσα (διαφορα φυτα + ταιζω 2 φορες τη μερα), η κυκλοφορια ειναι ΟΚ, αρα μοναχα η γεννα δικαιολογειται απο τους 3 παραγοντες. Αλλα ομαδικη γεννα με συνοδεια αρσενικων, αυτο κατι απο αστακους θυμιζει...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-05-12, 21:26
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Χα χα χα καλο, σαν σκηνικο απο κινουμενα σχεδια ετσι;

Αλεξανδρε, υπαρχει καμια πληροφορια για ομαδικη μετακινηση μετα απο καποιο ερεθισμα; Μονο ετσι εξηγειται και τα 3 μαζι. Εχω αρκετη τροφη μεσα (διαφορα φυτα + ταιζω 2 φορες τη μερα), η κυκλοφορια ειναι ΟΚ, αρα μοναχα η γεννα δικαιολογειται απο τους 3 παραγοντες. Αλλα ομαδικη γεννα με συνοδεια αρσενικων, αυτο κατι απο αστακους θυμιζει...

οταν βγαινουν για γεννα,συνηθως βγαινουν λιγο πιο πανω απο την επιφανεια!
το οτι βγηκαν και τα τρια εκτος ενυδρειου,μπορει να δειχνει κακες συνθηκες νερου,ή ανυπαρκτη οξυγόνωση!

μετρησεις κανεις;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-05-12, 21:55
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από janickrules Εμφάνιση μηνυμάτων
οταν βγαινουν για γεννα,συνηθως βγαινουν λιγο πιο πανω απο την επιφανεια!
το οτι βγηκαν και τα τρια εκτος ενυδρειου,μπορει να δειχνει κακες συνθηκες νερου,ή ανυπαρκτη οξυγόνωση!

μετρησεις κανεις;

Ναι και επειδη εχω παροχη CO2 ελεγχω το επιπεδο του τακτικα. Πριν 1 βδομαδα ειχα 20 ppm. Εχω ομως την επιφανεια του νερου μου πολυ κοντα στο χειλος, αυτο συμφωνει με αυτο που λες για τη γεννα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-05-12, 22:08
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

ε,τοτε αυτο θα ειναι!
βαλε καπακι,Αλλα μην εχεις τοσο ψηλα την σταθμη,ακομη και με το καπακι!!

ο λογος ειναι πως συνιθηζουν να βγαινουν λιγο πανω απο την επιφανει του νερου ετσι κ'αλλιως!
κυριως για να γεννησουν (αν και αυτο μπορει να γινει και στο καπακι )!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-12, 22:27
gvergyris Ο χρήστης gvergyris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ΟΚ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-05-12, 14:27
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gvergyris Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξανδρε, υπαρχει καμια πληροφορια για ομαδικη μετακινηση μετα απο καποιο ερεθισμα; Μονο ετσι εξηγειται και τα 3 μαζι. Εχω αρκετη τροφη μεσα (διαφορα φυτα + ταιζω 2 φορες τη μερα), η κυκλοφορια ειναι ΟΚ, αρα μοναχα η γεννα δικαιολογειται απο τους 3 παραγοντες. Αλλα ομαδικη γεννα με συνοδεια αρσενικων, αυτο κατι απο αστακους θυμιζει...
Αν εξαιρέσουμε τις κακές συνθήκες του νερού δεν υπάρχει άλλος λόγος για ομαδική απόδραση.
Πολλές φορές όμως το κάνουν γιατί απλά μπορούν, είναι στη φύση τους για επέκταση του χώρου διαβίωσης τους.

Όπως και να χει καλό θα ήταν να έχεις καπάκι και να αφήσεις κενό αέρος περίπου 10 εκατοστά για να μπορούν να παίρνουν οξυγόνο όταν το χρειάζονται ή για να γεννήσουν.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
cherry με amano; ramshorn snails με apple snails; janickrules Ενυδρεία με ασπόνδυλα 2 27-04-12 20:19
Apple snails Billy T Σαλιγκάρια 1 23-03-11 21:36
apple snails ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Σαλιγκάρια 3 29-01-11 14:29
apple snails Δημητρης89 Σαλιγκάρια 5 21-06-09 14:18
Apple Snails boardman Σαλιγκάρια 11 09-09-06 12:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05171 seconds with 15 queries